rob van llhaaren ïlededand 'acantie 50 jaren èw uta6Ü{d voor de Gouverneur uöltediqe garantie Qoemans Queilóón Vaste- en vloeibare boen- en meubelwas reinigingsmiddelen voor vloerkleden en meubelbekleding VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 No. 31 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MIJ NCKHOF N.V. VENRAY WPTPlfï*! AH VOOR VP^RAY RW OM^TRFKFW ADVERTENTIEPRIJS 81/» ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 V KJ KJ LX V I L*l" V-flVlO 1 I\ UIVLll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (bulten Venray f 2. Het kabinet op vacantie. Met uitzondering van de ministers mr. Cals, dr. Diepenhorst, mr. Vro lijk en drs. Bogaers zijn alle minis ters met vacantie. Als gevolg van die grote absentie zal er in de eerstko mende weken geen ministerraad ge houden worden. Zo iets schijnt zel den voor te komen Op zich is dit een gunstig teken en mag men aannemen, dat er rust en toenadering is gekomen in dit ka binet, waar men tot voor kort nogal dkwijls ernstige verschillen van me ning had. Volgens mededelingen van Rijks voorlichtingsdienst. zouden alle be grotingen van de minstereries reeds door de minsterraad zijn behandeld en goedgekeurd. Een en ander wijst er op, dat men wat de moelij kheden betreft tot com promissen, of misschien wel tot 'n overeenkomst is gekomen, waarbij we uiteraard het eerst denken aan de moeilijke financieringspolitiek in het regeringsprogramma. Na de va- canties zullen we horen, waartoe de ministerraad heeft besloten. Voor zover bekend zijn de meeste ministers voor hun vacantie naar 't buitenland vertrokken en zij namen wat dat betreft een verstandig be sluit. Nog zelden heeft Nederland 'n zo herfstachtige zomer gekend en de gevolgen zijn er dan ook naar. Veel Nederlanders hebben hun vacantie- plannen maar overboord gegooid en blijven thuis, anderen verdoen hun tijd en geld in de kou, regen en de wind en komen gedesillusioneerd thuis. Dat er minder mensen met vacan tie zijn gegaan door het slechte weer blijkt wel uit de resultaten van de spaarbanken in de maand juli. On danks de uitverkoop en de vacantie boekten de soaarbanken van de stad Amsterdam in juli 'n spaaroverschot - iets dat maar zelden voorkomt in deze maand. Het spaaroverschot lag niet minder dan 1.2 miljoen hoger dan het vorig jaar. Een natte Vierdaagse. De beroemde vierdaagse afstand- marsen zijn dit jaar ook echt in het water gevallen. De dagelijkse regen en wind heeft een hoge tol geeist. Volgend jaar zullen we kunnen con stateren aan het aantal deelnemers, of het slechte weer een funeste in vloed heeft gehad op de animo voor deze marsen. Wat in geen tientallen jaren was gebeurd, vond dit jaar plaats, men was niet in staat de deelnemers op de laatste dag te verrassen met een boeket bloemen aan het einde van de tocht. De bloemen zijn door het ongunstige weer zeer duur en op die manier werden de kosten veel te hoog. Ernstige ontwikkeling in landbouw en veeteelt door het slechte weer Bij aanhoudende regen zal 'n ramp toestand in een groot deel van de landbouw intreden. De recente weer- schade is bij tuinbouw en veehoude rij niet geringer dan bij de akker bouw. Late zomergroenten en herfst- groenten staan er over het algemeen voor en er zal beslist gerekend moeten worden op een geringere pro ductie van bijvoorbeeld bonen, an dijvie en sla. Voor de erwten is de toestand bedenkelijk. Bijzonder erg is het gesteld met net vlas. De poot- aardappeloogst in Friesland is voor een groot deel mislukt. In percelen eetaardappelen is veel ziekte geko- men door het natte weer. Het slech te weer heeft in de veehouderij een nadelige invloed op de melkproduc tie, het gras is van slechte kwaliteit, veel weidegrond is onbruikbaar ge worden en veel hooi is verloren ge gaan. Het voederen van de dieren deze winter zal grote problemen met zich brengen. De minister van landbouw mr. B. Biesheuvel heeft in verband met deze toestand een schrijven aan alle gemeenten gericht ten einde 'n snel le hulpverlening aan noodlijdende bedrijven te bevorderen. Aan rijks- land- en tuinbouwconsulenten is op gedragen aan de uitvoering hiervan mee te werken. Vrijere loonpolitiek. De regering heeft zich vlak voor het vacantiereces uitgesproken voor een grotere vrijheid in de loonpoli tiek, waarbij ze het tot stand komen van langjarige CAO's zou toejuich en. Het vieren van de loonteugels kan worden bereikt door te volstaan met een zeer globale goedkeuring van de CAO's. De regering wil echter de moge lijkheid behouden om in bijzondere economische omstandigheden weer de touwtjes strakker in handen te kunnen nemen en eventueel in de loonvorming in te grijpen. We roken weer meer. Het ministerie van Financiën heeft een waardevolle graadmeter met be trekking tot het tabaksverbruik in ons land en wel de opbrengst van de tabaksaccijnst. In de maand mei van dit jaar bedroeg de opbrengst van deze accijns niet minder dan 12 miljoen meer dan in mei van het vorige jaar. Voor een deel is deze stijging het gevolg van de inmiddels verhoogde sigarettenprijs, maar toch is er ook sprake van een toename van het tabaksgebruik. Na een aan vankelijk zeer grote teruggang in het tabaksgebruik als gevolg van de ve le acties tegen het roken, zijn velen toch weer tot het gebruik van tabak overgegaan, de cijfers van de tabaks accijns liegen er niet om. De belastingen brachten meer op. Het ministerie van Financiën kon ons deze week trouwens nog 'n aan genaam geluid laten horen, dat on getwijfeld een pleister is op de won de van de moeilijke financieringspo litiek van ons kabinet, namelijk, dat de belastingen dit jaar aanmerkelijk meer opbrengen dan was geraamd. De niet-kohierbelastingen brachten in de eerste vijf maanden van dit jaar ongeveer 5151 miljoen meer op dan in diezelfde periode in 1964. De loonbelasting bracht 282 miljoen meer op, de opbrengst van de mozet- belasting steeg met 121 miljoen en de invoerrechten met 23 miljoen. FOKVERENIGING „EENSGEZINDHEID" VENRAY De Fokvereniging Eensgezindheid is opgericht in 1915 en viert dus dit jaar haar 50-jarig bestaan. De eerste 15 jaren was de Fokver eniging gecombineerd met een stier- houderij, doch in 1930 is de stier- houderij een zelfstandige vereniging geworden. Hoewel de Fokvereniging perioden heeft gekend met een gering aantal leden, hebben verschillende ambiti- euse fokkers, voornamelijk van de Heide, de vereniging in stand weten te houden en door hun successen bekendheid gegeven. Na de tweede wereldoorlog heeft de deelname aan de melkcontrole 'n grote vlucht genomen, en thans telt te Fokvereniging 128 leden, in Ven ray, Heide, Leunen en Veulen. Het Bestuur van de Fokvereniging is voornemens het gouden bestaans feest te vieren door extra aandacht te besteden aan de jaarlijkse Fok- veekeuring, welke zal worden ge houden op woen.Vig 8 september a, s., 'smiddags om 1 uur in de weide van de Kind. M. Claessens, Steegse- peelweg te Leunen. Op deze keuring kunnen ook de oudere koeien worden ingezonden, zodat een goed beeld van de huidige stand van de fokkerij in de vereni ging kan worden verkregen. Tot 15 augustus kunnen de leden hun dieren opgeven bij de sekretaris. Later in de herfst zullen alle leden met hun echtgenoten op een feest- vergadering worden uitgenodigd. van enorm belang voor de toekomst van onze gemeente. De Beekweg, het Cultureel Cen trum, het Sportpark, de zwembaden en de nog te bouwen zomerhuisjes zijn allemaal dingen die de leefbaar heid van Venray bevorderen en het daarmede voor de industrie aantrek kelijker maken. Aangezien op dit terrein nog vele wensen leven, is het logisch dat men zich met hand en tand verzette te gen deze voor Venray fatale aderla ting. Dat men ook bij dit punt hoopt op de voortdurende steun van de provinciale overheid behoeft zelfs niet extra vermeld te worden. GROEN We hebben zo juist het begrip leefbaarheid" gebruikt en zouden in dit verband nog even willen noe men: de groenbeplanting, de aanleg van plantsoenen ed. Er wordt hier voor thans een plan opgesteld en we zijn nieuwsgierig wat dit gaat wor den. Want met al onze bouwerij en het maken van nieuwe wegen is 't groen wel erg in de verdrukking ge komen. Groen dat juist de versiering gaat vormen van deze wijken en dat zorgt voor een welkome onderbre king van al dat steen en glas. Maar als dit plan nu eens wat gedurfd wordt opgezet, zal de financiële rem weer moeten worden aangeslagen in verband met de kosten.Maar dan plegen we weer een aanslag op de toekomst WATERLEIDING EN RIOLERING Met leefbaarheid in de meest let terlijke zin hebben o.m. te maken: waterleiding en riolering. Ondanks de gelukkige voorwaarden, die het ruilverkavelingsplan Lollebeek t.a.v. de waterleiding gaf en de mogelijk heid om via de regeling voor super- onrendabele aansluitingen tot ver vroegde aansluiting te komen, zijn en blijven thans nog altijd te veel vooral oudere huizen - verstoken van water. Op dit terrein heersen hier in Venray op verschillende plaatsen nog zeer ouderwetse toe standen. Daarnaast mag even ver meld worden dat het pompstation op de Breehei, dat nu ook nog het wa ter moet leveren voor Horst en Se- /enum, weldra het punt bereikt zal "hebben, dat het alleen voor Venray zal moeten gaan draaien, wil men hier niet op rantsoen komen als de zomer eens wat warmer gaat wor den. Als de Commissaris der Koningin heden vrijdag zijn z.g. administratief bezoek aan Venray komt brengen, dan treft hij een gemeente aan, die nog altijd een der grootste van zijn provincie is. maar wier vooruitgang en ontwikkeling ook gezien mag worden. Niet alleen wat zijn bevol kingstoename betreft, maar op alle gebied is de groei van Venray - de laatste jaren vooral - spectaculair te noemen. Wie dat zelf nog niet wist heeft dat afgelopen kermis nog eens kunnen ontdekken, als oud-Venray- ers bij die gelegenheid nog eens een bezoek brachten aan hun oude ge boorte- of woonplaats. Die mensen slaan hun handen ineen als ze de nieuwe wijken zien, met de nieuwe scholen, gymnastieklokalen en de nieuwe Vredeskerk. Ze kijken hun ogen uit op het in dustrieterrein, rijden over nieuwe wegen en zien ook dat de kerkdor pen door woningbouw en wegenaan leg mogelijkheden krijgen voor uit breiding en groei. Zij luisteren verbaasd naar de vele talen, die hier gesproken wor den, zien de eerste veranderingen die het Lollebeekplan voor de land bouwers teweeg gaat brengen en hoe de eerste tuinderskassen onstaan. Zij informeren wat dat voor een gebouw gaat worden daar op de aide Holteren hoek en kunnen maar erg moeilijk overtuigd worden, dat dit de Venrayse schouwburg gaat wor den. Ze hebben er een wandeling voor over gehad om eens te kijken naar de bedrijvigheid rond het nieu we zwembad en hebben dan volmon dig toegegeven dat Venrays ontwik keling hen eerbiedig hun petje doet afnemen. De Venrayer, door dit alles diep in zijn chauvenistisch hart geroerd, is er dan als de drommel bij, om zo langs de neus weg nog gauw even te vertellen, dat er een uitbreidings plan voor Vel turn en de Land weert in voorbereiding is, dat er nieuwe centrumplannen op stapel staan die de veranderingen in Venray-kom tot het jaar 2000 regelen. Geloof ons, de bezoeker keert huiswaarts in de heilige overtuiging dat zijn oude woon- of geboorteplaats in de vaart der tijden heel aardig meebeent. TEVREDEN Venray mag inderdaad tevreden zijn over de ontwikkeling die zich in de afgelopen jaren hier heeft voorgedaan op zo menig terrein. Een ontwikkeling, die ook uit de cijfers te lezen valt van de gemeentelijke administratie, waarover zich de heer Commissaris vandaag buigen zal. Maar het gevoel van trots dat bij dit alles opkomt, doet ons toch niet de ogen sluiten voor verschillende dingen, die nog nodig zijn om de voorbije ontwikkeling te consolide ren en een verdere ontwikkeling mogelijk te maken. MOEILIJKE FINANCIËLE POSITIE Dat zijn er verschillende. Om een greep te doen noemen we op de al lereerste paats de financiële positie van onze gemeente. De laatste be grotingen laten duidelijk zien dat deze ontwikkeling naast de kapi taalrekening ook de gewone rekening dermate gaat belasten dat het steeds moeilijker wordt de eindjes aan el kaar te knopen. Men hoopt nog al tijd op extra uitkeringen van het Rijk, waarbij vooral de regeling van de wegen-financiering voor Venray belangrijk is, gezien het kilometer lange wegennet dat onze gemeente nu eenmaal moet onderhouden. INDUSTRIALISATIE Met die extra uitkering komen we vanzelf op een ander voornaam chapiter, namelijk de industrialisatie Het voornemen om de extra steun die Venray kreeg als te stimuleren kern, te laten vervallen, heeft te recht onrust gewekt. Onze industri alisatie moge dan tot heden geluk kig geslaagd zijn. met de bouw van fabrieken en dergelijke is men er niet. De verbetering van de infra structuur is een voornaam iets en De rioleringskwestie, als we die zo mogen noemen, wordt een miljoenen zaak. Dat hebben we intussen w.el begrepen. Maar wie van de andere kant eens een bezoek brengt aan de vloeivelden - mits hij door het me tershoge onkruid kan komen - die wordt het snel duidelijk dat het zo niet langer kan. De uitgestrektheid onzer gemeente en de groei van onze kerkdorpen, die voor een deel ook op het nieuwe rioleringsnet moeten worden aangesloten, maken dit een miljoenen-karwei, dat - als zovele van deze dingen - alleen maar ieder jaar dringender en.duurder gaat worden. WEGEN Bij leefbaarheid horen ook wegen. En al mogen we niet klagen nu we in de afgelopen jaren nieuwe hoofd wegen, als Beekweg en Midden Peel- weg hebben gekregen en de Wans- sumseweg verbreed en verbeterd is. De Deumeseweg is wel een zeer bar visitekaartje voor alle automobilis ten, die vanuit Brabant onze provin cie binnenrijden. Deze Oost-West verbinding - evenals zijn doortrek ken naar de Wanssumseweg - staat wel bovenaan op het verlanglijstje, maar kan in verband met de kosten niet gerealiseerd worden. Met het droeve gevolg dat een onhoudbare toestand blijft bestaan en de oplos sing alleen maar duurder wordt ONDERWIJS Bij leefbaarheid hoort ook onder wijs. En al trekken de vele nieuwe scholen in onze gemeente de aan dacht, wie achter de schermen kan kijken ervaart toch dat er nog vele wensen zijn. Het mag dan misschien als normaal worden beschouwd dat er verschillende - beslist dure - z.g. noodoplossingen bijgebouwd moeten worden terwijl de nieuwe school ternauwernood in gebruik is; men kan er hier maar moeilijk aan wen nen. En wie het Lyceum ziet, met al zijn aanhangseltjes van noodge bouwen en noodlokalen, die vraagt zich toch wel met enige zorg af, hoe het nu verder moet met dit, middel baar onderwas. Geldt niet datzelfde zij het op een ander vlak - voor de nog te bouwen Levensschool voor jongens én die voor meisjes? En geldt dat zeker niet voor de Nijver heidsschool? Muziekonderwijs is in Venray wel dringend noodzakelijk en er bestaat" voldoende belangstelling voor, aldus de eind-conclusie van een desbetref fend rapport. Maar waarin en wie zal het betalen? BEJAARDENZORG En nu wet het over rapporten VANAF HEDEN 20.000 KM OF EEN JAAR Arbeidsloon van garantiewerkzaamheden worden bij ons NIET berekend. Dus nog een reden temeer om ook een HONDA te kopen. Komt U eens een proefrit maken of bel 04788 - 581 en wij komen bij U thuis om te demonstreren UW HONDA-DEALER: hebben, met hoeveel spanning is niet uitgezien naar het rapport over be jaardenzorg in onze gemeente en in deze streek. Men moet erkennen dat het rapport geen moeilijkheden uit de weg is gegaan en alle facetten van bejaardenzorg uitvoerig heeft belicht. Maar het duizelt iemand als men zich realiseert wat de verwe zenlijking zal gaan kosten. En hoe lang zal dat duren? Hoe lang zal het duren voordat het Medisch Centrum de noodgebouwen van het Groene Kruis gaat vervan gen? STERKE GROEI En Venray groeit. Groeit sterker dan vele andere plaatsen. Dat heeft tot gevolg dat men hier een soort voorrangslijst heeft op moeten stel len voor de verschillende uitbrei dingsplannen, die op stapel staan.. Kan men die vaart bijhouden? Klaagt men nu aL niet dat voor particuliere woningbouw - toch al een vergeten chapiter in onze bouw- politiek - in Venray geen grond te krijgen is. Neen, we gaan geen klaagzang op de woningbouw aanheffen. Al is de woningnood in Venray nog niet op gelost. Het tempo waarmee hier de woningen worden gebouwd zal niet vlotter kunnen. Men zou hoog stens wat meer afwisseling wensen, maar voornamer is dat men nu ten minste geen jaren meer behoeft te wachten voordat 'n woning beschik baar komt. En voornaaxn is, nu de eigen-bouw door allerlei maatrege len van hogerhand belemmerd wordt of vertraagd, dat vele woningwet woningen door de bewoners gekocht kunnen worden. Maar de vele voorzieningen die er met de huizenbouw samengaan, als aanleg van wegen en nutswerken, stelt telkens opnieuw in onze zo uitgebreide gemeente, grote proble men aan de orde. Grotere dan in veel andere gemeenten. En dat stelt dan weer zijn vorderingen aan de financiën. Zo loopt het een het an der na CENTRUMPLAN We gaan dit summier en geens zins volledig overzicht afsluiten met het centrumplan dat de uit zijn na den barstende kom der gemeente nieuwe mogelijkheden moet geven. Een gedurfd plan. dat miljoenen zal gaan kosten als het langzaam maar zeker verwezenlijkt gaat worden. Zijn die miljoenen er Deze en nog vele andere wensen zal de Gouverneur vandaag tussen de regels door kunnen lezen als hij zich buigt over de boeken van onze gemeente. Hij zal de oplossing en de vervulling niet met zich brengen. Maar het is goed dat hij er van ken nis neemt door persoonlijke aan schouwing en persoonlijke gesprek ken. Dat hij weet dat Venray aller minst wil blijven stilstaan bij wat in de afgelopen jaren tot stand is gekomen - hoe groot en mooi ook - maar vooruit wil. Verder wil naar een goede toekomst voor allen die hier leven en werken NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. J. JANSSEN Albionstraat 15, Leunen - Tel. 1361 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU Maandag 9 augustus voor de kerk dorpen: Oostrum. Leunen, Veulen en Heide. Dinsdag 10 augustus voor de kerkdorpen: Oirlo, Castenray, Mer- selo en Smakt. Beide dagen telkens van 2 tot 3 uur. De bus loopt alleen op dinsdag 10 aug. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - "Venray HERVORMDE GEMEENTE Zondag 8 augustus is er in de Vel- tumse Kapel geen dienst. De dienst in de Hervormde Kerk aan de Maas- weg te Blitterswijck begint om half elf. Predikant is Ds. Sprey uit Nij megen. Des avonds om half acht is er voor de Protestantse gasten een korte kerkdienst in het trouwzaaltje van het Gemeentehuis in Arcen, waar de Weleerw. Heer v.d. Heyden uit Nij megen voorgaat. HUISVESTING Wegens vakantie van de Wethou der van Sociale Zaken is er op vrij dag 6 en 13 augustus en maandag 9 en 16 augustus a.s. géén spreekuur voor huisvestigingsaangelegenheden. BENOEMINGEN BIJ DE MINDERBROEDERS Bij de benoemingen van de Paters Minderbroeders is o.m. Pater Vitalis Keulaerds kapelaan in het Hectoraat alhier, overgeplaatst naar Maastricht Hij is slechts een jaar werkzaam ge weest in het Rectoraat. Hij wordt opgevolgd door Pater Scraphinus Elschot, die kapelaan was in Leiden. Van de verdere benoemingen no teren wij: Pater Erik van Lindert, die van het Lyceum vertrekt naar Nijmegen. Pater Othmarus Smits moderator bij de broedersopleiding wordt kapelaan in Kerkdriel en hij werdt als moderator opgevolgd door Pater Antonius Wahlenkamp. Pa ter Viventius Vrancken komt uit Maastricht naar Venray om hier godsdienstlessen te geven. Pater Sergius Reintjes (uit Leunen) verlaat Bolsward en wordt rector in Nijme gen. Vanuit Megen komt naar het Lyceum Pater Wilhelmus Steenka mer. Pater Zachaeus Zweerman komt als lector in de filosofie naar Venray. Pater Ubald Muskens - Venrayer - gaat in Utrecht studeren en Pater Florus Claessens (Brukske) wordt in Weert Vicarius. ADVERTEERT IN PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1