Boerenleenbank KANIPEERTENTEN-SHOW ZWEMBAD Grondkwestie in West ter sprake ARIAENS-KOSMAN-GROTESTRAAT 6-TEL. 1207 Beroepen- en School keuze voorlichting MIDDEN PEELWEG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SSS??ÏÏÏ5ÏÏFaÏÊt Hoogspanning rond liet Voor aan' en verkoop van buitenlands geld Zondagsdienst huisartsen VRIJDAG 9 JULI 1965 No. 27 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO Het bericht dat de Gouverneur Dr. van Rooy op vrijdag 6 augus tus a.s. 's middags om 4 uur de buitenbaden van ons zwembad officieel in gebruik zal stellen, is voor de vele zwemliefhebbers met vreugde ontvangen. Maar het is ook aanleiding geworden tot een verhoogde aktiviteit in en rond dit zwembad, dat thans moei lijker dan ooit te benaderen is. Dat vindt zijn oorzaak in het feit dat men liefst van twee kanten met de rioleringaanleg bezig is. Langs de verlengde Kruitweg grommen de graafmachines de Vier Uutersten in om de sleuven voor de riolering ge reed te maken, maar ook langs de afgesloten Hoopweg tonen bergen gele zand, dat ook de riolering van het zwembad naar de Merseloseweg volop in aanleg is. Trouwens de gehele Hoopweg wordt overhoop gezet. En niet alleen voor de riolering. Want de Hoopweg krijgt een asfalt wegdek van 5 meter breed en liefst twee aftakkingen naar het zwembad. De eerste aftakking gaat naar de grote parkeerplaats, vlak achter de tuin van Huize Oda, waarop plaats is voor een 80 auto's en 8 bussen en de tweede aftakking gaat rechtdoor naar het zwembad. Men is op het ogenblik, dat wij dit schrijven, druk bezig deze weg nog te kappen door de daar gelegen bossen. Ook deze weg wordt 5 meter breed en dient als inrit voor het parkeer terrein en toegangsweg tot het zwembad. Het oude nood-voetbalveld wordt thans doorgeploegd voor de riolering, waarna de stratenmakers komen om het om te toveren tot een groots par keerterrein. Mocht dit niet voldoen de zijn in de toekomst (en daar is ernstig rekening mee gehouden) dan kan het eventueel nog belangrijk worden uitgebreid. De weg over de verlengde Kruit weg wordt eveneens geasfalteerd, maar slechts 3 m. breed. Gezien de moeilijkheden, die. men hier heeft i.v.m. de aanleg van de riolering en de bouw van flats in de nabije om geving komt deze weg niet klaar voor de opening. Dat er intussen nog bergen zand verzet moeten worden voordat een en ander bij deze wegen-aanleg tot stand kan komen, zal iedereen dui delijk zijn, die de hoogteverschillen en de ondergrond daar ter plaatse kent. De mensen van Vissers Wegen bouw krabben zich dan ook beden kelijk waar het niet jeukt, want ook de bouwvakantie speelt nog mee in de vier weken, die nog resten, voor dat de Commissaris komt. ZWEMBAD Wat de buitenbaden betreft, is liet zwembad klaar. Dat wil zeggen, dat de binnenwanden nog wel netjes lichtblauw geschilderd zullen wor den. Maar dat is nog een van de minste karweien. Want ook de springtoren moet nog klaar, evenals de winkel en het badmeestersplat form. Daar is men volop mee bezig, terwijl men ook druk met de afwer king van de wisselcabines doende is, die ook nog beschilderd moeten wor den. De entree, die in de toekomst bo ven het filterhuis komt te liggen, j wordt nu provisorisch ingericht voor de wisselcabines. De filterkelder is klaar en de machtige pompen met de filterinstal laties staan klaar om aangesloten te worden op de elektriciteitsleidingen, die nog moeten worden aangelegd en op de riolering, waarmede men druk bezig is. De opbouw op de filterkel der kan nog niet gerealiseerd wor den zolang de vergunning voor de bouw van het binnenbad ontbreekt. Maar intussen kan men reeds de lig ging van dat binnenbad duidelijk in het terrein zien, want de zand, die men nodig heeft voor opvulling pn egalisering haalt men op de plaats, waar hopenlijk binnenkort 't zwem bad zal gaan komen. Daarnaast moeten nog honderden meters betontegels gelegd worden. Rond een deel der baden liggen ze al, maar b.v. om het kleuterbad moe ten eerst nog heel wat meter grond door de bulldozers verschoven wor den, voordat men daarmede kan be ginnen. De zonneweiden zijn een lust voor het oog. Wie de kale, gele ber gen gekend heeft van vroeger op de Vier Uutersten begrijpt niet hoe het mogelijk is, dat daar thans het gras volop groeit. Regeninstallaties staan de hele dag te pruttelen en spuwen in wijde bogen het water over de zoden en het ingezaaide gedeelte. Want een deel der zonneweiden bestaat uit zo den en kan nog dit jaar gewoon ge bruikt worden, maar een ander deel is ingezaaid en is dit jaar nog niet beschikbaar. Die gedeelten zijn dui delijk afgerasterd zodat iedereen kan zien, waar hij of zij wel en waar zij niet mogen komen. En nu we het toch over de afraste ring hebben, men is nog steeds wachtende op de honderden ijzeren palen, die rond het hele zwembad de algehele afrastering (prikkeldraad) helpen vormen. Die palen zijn spoor loos verdwenen op weg naar Ven- ray toe en m enis thans aan het zoe ken waar ze ergens gebleven zijn. Deze prikkeldraad-afrastering zal in de toekomst verborgen worden een aanplanting van bomen en strui ken, maar dat kan eerst in het ko mende najaar zijn beslag krijgen. HOOGSPANNING Het is duidelijk dat er in en rond het zwembad hard gewerkt wordt om inderdaad op 6 augustus de poort te kunnen openen voor zwemlustig Venray. Honderden tegels moeten nog worden gelegd; honderden me ters asfalt gedraaid worden. De stra tenmakers hebben hun handen vol aan de aanleg van parkeerterreinen, want ook de fietsers krijgen nog een aparte stalling en zo heerst er aan alle kanten hoogspanning. Het zal menigeen zijn vakantie gaan kosten, want er is nog veel te doen met aftimmeren, met schilde ren en met bouwen. Maar de men sen die daar werken, doen het graag, want ook zij begrijpen dat het met de vakantie in zicht en hopelijk wat beter zomerweer dit zwembad voor velen een prachtige recreatiemoge lijkheid zal zijn. En stiekem duimen ze dat de Gouverneur bij zijn be zoek aan Venray de vergunning mee zal brengen voor het binnenbad. Een betere bijdrage voor de aktie: Maak de kuip vol, zou hij beslisjt niet kun nen geven. De volgende stap is gezet bij de grondkwesties, die zijn gerezen in plan West, waar een dertigtal ko pers van Horbachwoningen te veel of te weinig grond bij hun gekochte woning kregen. Donderdag had in Hotel De Zwaan een bespreking plaats tussen de der tig kopers van deze Horbachwonin gen in plan West of hun gemachtig den (in aanwezigheid van de heer J. van" Gennip, districtsbesiuurdervan het Nederlands Katholiek Vakver bond, die daartoe door verschillende kopers was uitgenodigd), het college van burgemeester en wethouders van Venray, de heer drs. L. Horbach, secretaris van de Limburgse Katho lieke Werkgevers-vereniging; verte genwoordigers van de Aannemings— mij. N.V. Bruns en Bonke te Venlo, de heer F. van Helden, makelaar te Venlo en notaris Mr. M. Receveur. Tijdens deze bespreking zijn een aantal gezamenlijke conclusies ge trokken: 1. door alle aanwezigen werd onder schreven, dat van manipuleren en/of speculeren met grond, welke zin dan ook, geen sprake is geweest. Door de gemeente is bij raadsbe sluit van 26 maart 1963 aan de Limburgse Katholieke Werkge vers-vereniging ten behoeve van de bouw van dertig premie-wo ningen grond verkocht met verrekening van meerdere of mindere maat en wel een to tale oppervlakte van 5.205 m2, welke na kadastrale uitmeting bleek te zijn 5.093 m2. Met toestemming van burgemees ter en wethouders werd die ge hele oppervlakte onder dezelfde voorwaarden doorverkocht aan de N.V. Bruns en Bonke te Venlo. 4. De N.V. Bruns en Bonke heeft op grond van een ABC-kontrakt de ze totale oppervlakte kavelsge- wijs doorverkocht aan 30 kopers, waarbij ten laste van iedere ko per is gebracht, 1/30 van de totale grondkosten, zijnde 3.470,ver meerderd met notaris- en regis tratiekosten en kosten voor het Bemiddelend Orgaan. 5. De toepassing van dat ABC-kon trakt heeft in de onderhavige si tuatie tot bezwaren geleid. Im mers een aantal van de kopers heeft een beduidend aantal vier kante meters meer dan wel min der gekregen dan als „circa" is vermeld in de verschillende over eenkomsten, zijnde de voorlopige koop- en aannemingsovereenkom sten en de definitieve transport akten, terwijl er ook nog belang rijk onderling verschil is tussen de totale oppervlakte, vermeld in de voorlopige koopovereenkoms ten en in de defintieve akten. Hierbij moge worden opgemerkt, dat de gemiddelde kavelgrootte (gebaseerd op 1/30 van 5205 m2); 173 m2 bedraagt, terwijl in wer kelijkheid de kleinste kavel 127: m2 groot is en de grootste 258 m2. Van de zijde van de kopers werd] aangevoerd, dat bij hen on vel doende inzicht heeft bestaan in de toepassing en de consequenties, verbonden aan het ABC-contract. 7. Dezë"samérii"oop' van "omstandig heden heeft bij het overgrote deel van de kopers een gevoel van om tevredenheid gewekt. Hoewel op de gestelde vragen uit voerig werd ingegaan, bleek aan het eind van de bijeenkomst, dat aan de zijde van de kopers ten aanzien van enkele belangrijke punten, mede op het gebied van de voorlichting en de juridische aspecten, onduidelijkheden zijn gebleven. Mede naar aanleiding van een voorstel van de zijde van de kopers werd door de vergadering met alge mene stemmen besloten, dat namens de gezamenlijke kopers nader advies zal worden ingewonnen bij de juri disch adviseur van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Na kennisname van dat advies zul len alle betrokkenen hun standpunt nader bepalen. Terwijl in de Limburgse Staten de leden zich verdiepten in het We genplan Limburg, waarop o.m. de nieuwe weg van Venlo via Horst naar Venray en van daaruit naar Well vermeld staat, hebben Kamer leden en Statenleden uit het Bra bantse de Maaskant nabij Oss be zocht. Daarbij zijn vele problemen ter sprake gekomen, die in die streek leven. En bij die gelegenheid is nog eens uitdrukkelijk gesteld hoe belangrijk het toch wel is dat de Midden Peelweg, waarvan de kop bij het dorp Zeeland in het Bra bantse ligt, voltooid wordt. Men pleitte daar voor een ver snelde aanleg van de brug over de Maas bij Alem, waardoor deze Mid den Peelweg doorsteekmogelijkhe- den geeft naar het midden des lands en naar de Randstad Holland. Nu praktisch overal geklaagd wordt over de wegen zal misschien ook deze klacht onbeantwoord moe ten blijven, maar het is goed dat zowel Kamerleden als Statenleden uit het Brabantse juist nog eens op deze belangrijke weg zijn gewezen, die voor de ontsluiting van Noord- Limburg en Oost-Brabant nog altijd van enorm belang is. de spaarbank voor iederéén Venray Leunen Ysselsteyn Oostrum Oirlo Mereelo Het is op het ogenblik niet alleen de tüd van vakanties, maar ook de tüd van tienduizenden jonge mensen een der belangrükste be slissingen van hun leven nemen. Want dat mag men de keuze van een bepaald beroep of schoolopleiding toch wel noemen. Wü kunnen stellen dat een juiste schoolkeuze een voorwaarde is voor een juiste beroepskeuze en e-en juiste beroepskeuze een der voor waarden is voor een gelukkig leven. Ofschoon er op het gebied der beroepenvoorlichtingen een grote activiteit wordt ontwikkeld, blykt dat vele jonge mensen slechts oog hebben voor een beperkt deel van het totale terrein van de arbeidsmogelykheden. Gebrek aan kennis over bestaande beroepen maakt dat dikwyls slechts een gering aantal keuzemogelykheden in overweging wordt geno men, terwyl men daarnaast bovendien lang niet alle mogelykhe- den kent, die eigen woonplaats of eigen streek biedt. VELE BEROEPEN ZIJN VERANDERD Er bestaan beroepen waarvan iedereen zo ongeveer kan weten, wat ze inhouden en wat voor eisen ze aan de beoefenaren stellen. Van an dere weten we minder, ook al om dat fabrieken en kantoren, ook eigen plaats, hier niet bepaald mee te koop lopen en alleen voor inge wijden duidelijk zijn. I Vast staat b.v. dat met de indus trialisatie van Venray het aantal hier in eigen woonplaats uit te oefe- belangrijk is toegeno men en nog belangrijk Zejl toenemen en naar ra toe er fabrieken bijk'öö^n of uitbreiden. Daarnaast is het traditionele beeld, dat men zich van sommige beroepen heeft gevormd, geheel veranderd en correspondeert niet meer met de werkelijkheid. Het oude vertrouwde beeld van de timmerman, die letterlijk alles kan is uit de tijd en een verpleegster moet tegenwoordig heel wat meer in haar mars hebben, dan de wijkzus ter van 30-40 jaren geleden. EEN VOORBEELD In Venray zelf beleven we al een snelle opkomst van de procesindus trie en van de administratieve auto matisering, met nieuwe beroepen waar vroegere generaties nog niet van konden dromen. In het beste ge val heeft de jongen wel eens ge hoord van bedieningsvakman of pro grammeur, maar als hij het wil wor den gaat hij af op een klank, waar van de inhoud hem niet bekend is. Evenmin is het gemiddelde gezin op de hoogte van de veranderingen van de beroepsopleidingen en de vooropleidingseisen. Wat vroeger de u.l.o. nog een goede opleiding was, beoordelen en te weinig mogelij k- wordt nu hbs gevraagd. Hoewel op heden kennen. Zij zullen zich daar- Een merkwaardige ervaring is dat vele ouders of te lage of te hoge verwachtingen van deze bureaus koesteren. Somige ouders vinden zo'n onderzoek eigenlyk maar „flauwe kul", ofschoon degenen die het onderzoek verrichten jaren hebben moeten studeren om dit werk op verantwoorde wjjse te kunnen doen. Maar wellicht is dit het soort irritatie, wat altyd de kop opsteekt, als men geconfron teerd wordt met deskundigen, die een terrein bestryken, waar ieder een zaait en hoopt te oogsten. Niemand heeft iets tegen een huis arts of een sociograaf, maar een pedagoog, kinderarts of beroeps keuze-adviseur moeten altijd een sterke weerstand van de ouders overwinnen. WANNEER ONDERZOEK? Andere ouders verwachten echter weer te veel van een adviesbureau. Het bureau kan wel een goed advies geven, maar het kan noch de per soon, noch de maatschappij veran deren. Het bureau kan geen moge lijkheden creëren. Doordat sommige ouders dat nochtans onbewust ho pen, is het advies voor hen wel eens een teleurstelling. Toch is het gewenst dat vooral voor de kinderen op het einde van de lagere school, wanneer er twijfel bestaat omtrent de keuze van voort gezet onderwijs, de hulp van deze of andere bureaus wordt ingeroepen. „Ook voor kinderen die op een school voor voortgezet onderwijs moeilijkheden ondervinden, is een onderzoek op zijn plaats. Voor vol wassenen, die van beroep willen of moeten veranderen kan een onder zoek ook van belang zijn, zeker wan neer een vroegere baan geen bevre diging schonk." NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING hoe meer gebruik gemaakt. TEST, EEN GEVAARLIJK WOORD? Het is duidelijk dat met het be roep de voorafgaande studie van groot belang is. Wordt enerzijds al op de lagere scholen beroepen-voor lichting gegeven, anderzijds zal men er niet onderuit kunnen om ook te bepalen of het betreffende kind al dan niet verder moet studeren. Weliswaar worden de ouders ge acht de schoolkeuze te doen, maar de praktijk wijst uit dat de ouders zich vaak laten leiden door de voor keur van het kind, niet beseffend Van zaterdagmiddag 12 uur tot dat die voorkeur op bijkomstighe- zondagnacht 2 uur den -is- gebaseerd en op gesprekken Dr VAN j>en HOMBERGH -et vrienajêsr -£>L£5_tïö{ü5.ifr-' van afweten. Een groot aantal ouders weet zelfs niets over de mo- Uitsluitend voor spoedgevallen! gelijkheden van studie en de moge lijkheden van hun kinderen. De ouders kunnen overigens wel veel by dragen tot goede studie resultaten van hun kinderen. „Elk kind tussen 12 en 18 jaar heeft behoefte aan steun van het hui- selyk milieu. Dat wil niet zeggen dat de ouders hun kinderen moe ten kunnen helpen met wiskunde, frans of grieks. Het is een voor deel, maar geen eis. Wel een eis is, dat ouders belangstelling heb ben voor de opleiding van hun kinderen, dat zij hun kinderen be moedigen en dat zy waardering tonen, niet alleen voor goede pres taties, maar ook voor goede pogin gen. Helaas wordt soms alleen maar naar het resultaat gekeken. Hoe minder keuzerijp een kind is, hoe groter de hulp van de ouders zal moeten zijn. Toch zijn de meeste ouders alleen niet in staat hun kind bij deze keuze de nodige hulp te bieden, omdat zij de capaciteiten van hun pupil onvoldoende kunnen dit terrein goede gidsen bestaan (Elseviers beroepengids b.v.) blijkt de onkunde groot. Gelukkig wordt op dit gebied al hoe langer hoe meer voorlichting gegeven. We herinneren ons de gro te beroepen-tentoonstelling in Prin senhof, waar vakmensen de jeugd nader inlichten over de vele, vele mogelijkheden, die er zijn. Zo pas is ongeveer eenzelfde tentoonstelling geweest in de Dr. Poelsschool, waar ook weer de schoolgaande jeugd ge wezen wordt op de kansen, die er overal liggen. Op verschillende scho len komen sprekers iets meer ver tellen over de mogelijkheden, die er op dit moment liggen in verschil lende bedrijven, terwijl we van b.v. een Venray's bedrijf een keurige album kennen, die aan het onder wijzend personeel toegestuurd is qm via hen de Venrayse jeugd beter op de hoogte te brengen van de toe komstmogelijkheden, die dit bepaal de bedrijf biedt. Daarnaast moeten ook vermeld worden de aktiviteiten van het Gewestelijk Arbeidsbureau op dit terrein, die via jeugdconsu- lenten beroepenvoorlichting geeft en eventueel testen voor een bepaalde jongen of meisjes de beste kansen voor hem of haar bepaalt. Van deze diensten wordt, gelukkig, al langer om in hun taak moeten laten bij staan door anderen. Door de hoof den der scholen, die dikwijls op hun beurt weer assistentie inroepen van een bureau voor school- en beroeps keuze, waaraan psychologen en be roepskeuze-adviseurs zijn verbon den. De taak van deze bureaus is het verstrekken van algemene oriënte ring (inlichtingen over opleidingen en beroepen) en eventueel het ver richten van een psychologisch onder zoek om te zien, welke mogelijk heden de beste zijn voor de onder zochte. Het is gelukkig dat het Gewes telijk Arbeidsbureau en het Psycho logisch Instituut Limburg ieder jaar opnieuw de hoogste klassen der la gere scholen in Venray deze taak op zich nemen. WEERSTAND Dit onderzoek richt zich zoveel op de capaciteiten als het karakter van de onderzochte. Van de adviesvra- gende wordt een persoonlijkheids beeld gevormd. Daarna zoekt het bureau naar mogelijkheden, die pas sen bij dit beeld en die ook zijn te realiseren. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. A. PEELEN Tel. 1468 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU Maandag 12 juli zuigelingenbureau kerkdorpen Oostrum en Leunen. Dinsdag 13 juli zuigelingenbureau kerkdorpen Oirlo en Castenray. De bus voor het bureau loopt al leen op dinsdag 13 juli. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 GESLAAGDEN LEVENSSCHOOL Woensdag 21 juli a.s. zal om 19.30 uur in het ontspanningsgebouw van Huize St. Anna aan een 40-tal jon gelui het getuigschrift van de le vensschool worden uitgereikt. De consulent van de landelijke Stichting Katholieke Levensscholen, de heer A. Hermans zal hierbij een inleiding houden, terwijl declamaties en toneelstukken door de jongelui de feestelijke gebeurtenis zullen om lijsten. JAARVERGADERING NED. ROODE KRUIS AFD. VENRAY Maandag 12 juli a.s. houdt de af deling Venray van het Nederland- sche Roode Kruis haar jaarvergade ring in Zaal Wilhelmina. De jaarvergadering, die om half 8 begint, wordt gevolgd door een uit reiking van EHBO-diploma's aan de willen stellen voor het vervullen van sussen en Landsteiner onderscheidin gen aan 74 donors die 20 of 5 maal bloed afstonden. Er zullen twee korte filmpjes wor den vertoond resp. over het werk van de bloedtransfusiedienst en het welfare werk bij patiënten thuis. Doorlopende show op het terrein achter Magazijn „De Zon" - hoek Wilhelminastraat-Julianasingel - Vrij entree - 10 pet. korting

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1