buitenlandse arbeidskrachten Pëtran Vermeulen 50 jaren Nationaal Schutters- concours Uitbreiding verzorging Onderscheiding van leden brandweercorps De afgel open week naar onder staand adres ZOMER SERVICE... DOORSMEREN OLIEVERVERSEN AUTO WASSEN SHELLINA- AUTOMAAT TOURING SERVICE SHELL I BIEDT IshellJ MEER! kom eens vrijblijvend onze boeken tijdschriften bekijken VRIJDAG 25 JUNI 1965 No. 25 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DENMUNCKHOF N.V. VENRAY WFFKRT AH VOOR VFNRAY FN HM^TRFÏTFN ADVERTENTIEPRIJS 8'/. ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 LrlwIVDLilU V UL/IV V Uil I\/i I WlVlO 11\ CrIVOll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray f 2.—) Venray heeft een heel stel gast arbeiders. Spanjaarden, Italianen, Grieken, Turken en zo kunnen we nog even doorgaan. Mensen uit ver re en vreemde landen, die we hier heen gehaald hebben om het tekort aan arbeidskrachten op te heffen. Het zal duidelijk zijn, dat we met het „hierheen-halen" en werk ver schaffen er niet zijn. Die mensen moeten worden ondergebracht en moeten zich aanpassen aan het dood gewone Venrayse leven. En wij op onze beurt moeten begrip leren heb ben voor sommige gewoonten van deze mensen en de nu eenmaal an dere zuidelijker aard. Niet ontkend kan worden, dat dit aanpassingsproces als we dat zo mogen noemen toch wel zorgen opleverde en nog oplevert. Voor de Turken, die b.v. in Gennep in een contract-pension zijn ondergebracht, is natuurlijk 't een en ander te orga niseren. En dat geldt ook voor de Spanjaarden die b.v. bij Blitta hun eigen home gekregen hebben. Trou wens deze mensen boffen helemaal, omdat ze in Pater Dr. Joannes Peters niet alleen een geestelijke leidsman gevonden hebben, die Spaans kent, maar ook omdat hij zich met zijn volle persoon inzet om het verblijf van zijn Spanjolen in deze contreien zo goed mogelijk te maken. Maar daarnaast is er nog een grote groep anderen, die men feitelijk maar „los" laat lopen. Voor deze mensen verzorgt men onderkomen en eten, maar daarmede is. dan de kous af. Hoe ze zich amu seren, hoe ze hun vrije tijd door brengen, waar ze naar toe gaan en hoe ze verder reilen en zeilen, is een kwestie die ze zelf maar op moeten lossen. Gelukkig krijgen ze wel eens hulp en steun van hun Nederlandse i.s. Venrayse arbeids-makkers, maar het zal duidelijk zijn, dat een wat Komende week zal in Maastricht de in Venray geboren kunstschilder Petran Vermeulen zijn vijftigste ver jaardag vieren. In de Kleine Looier straat, de oude woning van de kunst schilder Henri Jonas, woont en werkt thans deze kunstenaar, die na zijn studies aan de Koninklijke Aka- demie te Antwerpen een grote be kendheid verwierf. Een bekendheid die tot uitdrukking komt in het gro te aantal opdrachten dat hij kreeg om portretten te schilderen. O.m. po seerde H.M. de Koningin voor hem, terwijl hij zelfs tweemaal een por tret schlderde van Kardinaal Alfrink. Andere bekende persoonlijkheden die hij portretteerde waren o.m. de professoren R. Post en Rogie^, ter wijl ook de directeur van de Staats mijnen Ir. K. Raedts evenals Mgr. P. Moors door hem linkshandig op het linnen werden vereeuwigd. In zijn geboorteplaats heeft hij o.m. portret ten gemaakt van de directeuren-ge neesheren Havermans, Janssen, De Vries en Wessels van Huize Serva- tius, terwijl een van zijn jongste werken is het portret van Moeder Alfrida op Huize St. Anna bij gele genheid van haar gouden professie- feest. Trouwens in zijn geboorteplaats heeft hij nog andere werkstukken hangen. O.m. zijn van hem de staties in de kapel van Huize Servatius, dat bovendien nog enkele andere schil derijen van hem heeft en de grote staties van de Dekenale Kerk van St. Petrus-Banden. Verschillende particuliere verza melaars hebben werken van hem aangekocht, o.a. bij de grote tentoon stelling, die hij enkele jaren geleden in Venray's gemeentehuis hield, waarbij toen opviel het portret van zijn jongere broer als matroos bij de marine. Op het dekenaat hangt verder nog een schilderij van het interieur van de oude Petrus-Banden, terwijl Pas toor Linssen .van hem een schilderij heeft van het Marianum van Ven ray's kerk. Een bewijs dat hij zijn geboorte plaats nog steeds niet vergeten heeft, die hij trouwens vrij regelmatig be zoekt. Behalve zijn portretten heeft hij naam gemaakt met stillevens, terwijl ook zijn aquarellen en gouaches (waarvan verschillende gemaakt zijn aan de Cöte d'Azur) bekend zijn. meer intensievere begeleiding van deze mensen geen luxe is, temeer waar verschillenden van hen hun pension gaan verlaten en „in de kost" gaan bij Venrayse families. Dit alles was en is reden tot een bepaalde ongerustheid en men keek wel eens jaloers naar andere plaat sen, waar voor de buitenlandse ar beiders veel meer gedaan werd als in Venray. Maar dat komt dan hoofdzakelijk omdat men daar niet zo'n grote verscheidenheid van na tiotionaliteiten heeft en ze bovendien zijn ondergebracht in grotere woon verblijven, waarin uiteraard het ge makkelijker is voorlichtings- en ont spanningsbijeenkomsten te organise ren, als ook om verschillende akties te ondernemen. Maar dat verhindert niet dat men in deze contreien reeds geruime tijd naar een zo goed mogelijke oplos sing voor dit probleem gezocht heeft. De sociaal caritatieve centra van Gennep, Venray en Horst hebben in samenwerking met de Katholieke Limburgse Emigratie Stichting ge zocht naar een oplossing voor dit probleem. Nu kan men binnenkort de oprichting van enkele plaatselijke aktie-comité's verwachten, die op hun beurt weer een afgevaardigde zullen zenden naar een regionaal co mité, waarin naast deze afgevaardig den zitting hebben de aalmoezenier van het maatschappelijk werk, iemand van de Emigratiestichting, iemand van het Gewestelijk Arbeids bureau, de overheid, iemand van de Landelijke Organisatie Buitenlandse Arbeidskrachten, een vertegenwoor diger van de industrieën, die van de diensten van buitenlandse arbeids krachten gebruik maken en iemand van het Soc. Caritatief Centrum. Een vrij groot comité dus, maar dat wel de zekerheid biedt, dat nu alle krachten gemobiliseerd worden om deze buitenlandse arbeidskrach ten die hulp te bieden, waarop zij in zekere zin ook buiten hun werk recht hebben. De eerste taak van dit samen te stellen comité zal natuurlijk zijn om een soort inventarisatie te maken, zodat men precies weet met hoeveel mensen men feitelijk te doen heeft, wat zij doen en waar ze wonen. Dan zal waarschijnlijk al een deel van het verdere werkprogramma meteen vastliggen en kan men andere pro grammapunten op gaan stellen. Dat daarbij ook een beroep gedaan zal worden op de inwoners van deze streek is begrijpelijk. We hebben de plicht ook te zorgen voor deze men sen, dank wier hulp onze bedrijven kunnen produceren en die hun steen tje bijdragen tot onze welstand. ST. SEBASTIAAN heet de handboogschutterij van Hei de, die haar 12Vl> jarig bestaans- feest viert. Ze is feitelijk de voort zetting van een voor de oorlog be staande handboogschutterij, die toen de doelen op café De Nachtegaal had. Men weet nog steeds te vertellen hoe in 1927 bij die club Ser Willems het Limburgse Kortingskruis bijeen schoot, een prestatie, die gelijk staat met de uitverkiezing nu bij het se lectieteam. Maar goed, deze club was door gebrek aan belangstelling ter ziele gegaan, tot na de oorlog Drabbels op de Heide een nieuwe schutterij oprichtte die ditmaal zijn doelen had bij café Nelen. Mag de Heide misschien een klein kerkdorp zijn, de schutters uit het dorp horen tot de beste van de hele kring en schieten dan ook in de ere- afdeling, iets wat vele andere hand boogschutterijen niet bereiken kun nen. De belangstelling voor deze sport mag dan op de kerkdorpen iets te rug lopen, men hoopt dat het natio naal concours van de komende da gen een goede reclame zal vormen. NATIONAAL CONCOURS Men stelt zich van dit nationaal concours, dat verschoten wórdt op de speelvelden van Huize Servatius en bij café Nellen van de Heide, veel voor. Men verwacht er zo'n 150 zes tallen, die zullen gaan kampen- om de prachtige prijzen, die ter beschik king zijn gesteld. Vooraf zal men zaterdagavond bij St. Oda A. Willems gaan huldigen met zijn 40-jarig lidmaatschap j -Th; Voerrhbns, die dan 35 voorzitter van deze florissante hand, boogschutterij is. Hen wordt van 89 uur in de Burggraaf een recepj- tie aangeboden. Zowel dit weekend als het komen de zullen vele handboogschutters in Venray komen om hun krachten te meten op het grote concours dat op die dagen wordt georganiseerd bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Handboogschutterij St. Oda en het 12Va jarig bestaan van de Handboogschutterij St. Sebastiaan te Heide. ST. ODA werd 40 jaren geleden opgericht door een achttal mensen, die onder voorzitterschap van Th. Siebers nabij de café van Driekus Willems hun doelen oprichtten. Het ging de jonge handboogschutterij aldra zo goed dat ze zich konden aansluiten (1928) bij de kring de Vriendschap en sinds dien met de 14 schutterijen uit Ven ray en omgeving steeds prettig heb ben verkeerd. Een van de mensen, die 40 jaren geleden „er bij" was, was een zoon van de doelhouders A. Willems, die tot de dag van vandaag zijn pijlen schiet. In 1930 werd Th. Siebers als voorzitter opgevolgd door Th. Voer- mans, die in 1928 lid géwordén was van St. Oda. Hij is voorzitter tot he den gebleven en heeft de ups en downs van de vereniging als geen ander mee beleefd. De oorlog ontnam de vereniging twee van haar beste leden en ze verloren bovendien de gehele uitrusting. Men bleef niet bij de pakken neerzitten en in 1950 kon een herboren schutterij haar 25-jarig bestaan vieren in een groot concours. In 1956 moest van clubhuis veran derd worden omdat het café gesloten werd. St. Oda vond toen onderdak bij de Burggraaf, waar de schutters in 1957 het grote geluk hadden de landen- wedstrijden te kunnen organiseren, een gebeuren, dat toen veel aandacht trok. St. Oda telt thans een kleine 40 le den, met liefst 10 jeugdschutters. Dat enkele van de St. Oda-leden reeds de kleuren van Nederland op de lan- denwedstrijden hebben verdedigd, toont wel het peil, waarop deze schutterij thans staat. Maandag j.l. was er een feestelijke bijeenkomst van het brandweerper soneel in het Parochiehuis te Oos- trum. Daarbij waren aanwezig het gemeentebestuur, de rijksinspecteur van het brandweerwezen, het hoofd bescherming bevolking en zijn plaatsvervanger, de groepscomman dant der rijkspolitie, een deputatie van brandweercommandanten van Noord-Limburg en een vertegen woordiger van de vereniging van brandweercommandanten in Lim burg. Door burgemeester mr. Custers werd op deze bijeenkomst de vrij- willigersmedaille toegekend vanwege Hare Majesteit de Koningin wegens 10 jaar verbandakte bij de B.B., aan 12 leden van het gemeentelijk brand weercorps uitgereikt. Het waren de heren E. Custers, H. van den Heuvel, H. Clevers, J. Cus ters, L. Franssen, M. van Rooij, J. Schaeffers, H. Theeuwen, W. Volle- berg, H. Hendrix, J. Hermsen en W. M. Swinkels. De burgemeester benadrukte nog een9 bijzonder de grote betekenis van de vrijwilligheid in de organisaties zoals B.B. en brandweer. Beide or ganisaties hebben tot doel medemen sen te helpen in tijden van ramp spoed. Ook schonk de burgemeester op deze avond bijzonder aandacht aan het zilveren jubilé van de heer E. H. L. Custers die op 10 mei van dit jaar 25 jaar onafgebroken in vrijwillig dienstverband bij de gemeentelijke vrijwillige brandweer was en is op geklommen tot de rang van brand meester le klas tevens onder-com mandant van die brandweer. Voor het vele dat de- heer Custers voor de Venrayse gemeenschap in de brandweerdienst heeft betekend, te samen met zijn voorganger als onder commandant P. Pouwels en de on der-brandmeester J. Min, ook in dik wijls moeilijke en gevaarvolle om standigheden, bracht de burgemees ter dank. Hij deelde mede dat vanwege het Hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Brandweercomman danten aan de heer Custers was toe gekend het zilveren kruis met oor konde. Daarnaast bracht hij dank aan een viertal leden van de brandweer die de brandweer binnenkort gaan ver laten vanwege het bereiken van de voor ontslag gestelde leeftijd. Hij wees nog eens op het vele werk wat zij vooral in de bijzonder moeilijke oorlogsjaren hebben 1 daan. Met bijzonder genoegen deed de burgemeester mededeling dat aan de scheidende leden een bijzonder blijk van waardering was toegekend van wege de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging "en wel een oorkonde wegens 17 jaar trouwe dienst aan de hoofdbrandwacht H. P. J. van den Heuvel en de bronzen medaille met oorkonde aan de heren L. Franssen, M. van Rooij en J. M. F. Schaeffers. Vanwege de brandweercomman danten in Noord-Limburg werden fe licitatiewoorden gesproken door de Commandant van de Venlose brand weer de heer van de Haterd. terwijl de commandant van de Venrayse brandweer namens het gehele brand weerpersoneel aan de zilveren jubi laris en aan de straks scheidende leden een attentie aanbood. Oostrums Harmonie bereidde de gezellig bij elkaar zijnde brandweer lieden de grootste verrassing door 'n klinkende serenade te brengen waar bij de president er op wees dat men op deze wijze niet alleen spontaan van zijn belangstelling wilde doen blijken voor de brandweerlieden, maar ook dankbaarheid wilde tonen voor hetgeen deze mensen dag en nacht voor de bevolking betekenen. Hierna bleef het gezelschap nog gezellig bij elkaar waarbij de feest vreugde werd verhoogd door de mu zikale klanken van de Boerenkapel uit de Oostrumse harmonie. RUMOER ROND EEN VERLOVING Men verwacht dat H.M. de Konin gin maandag de verloving zal be kend maken van Kroonprinses Bea trix met de heer Claus von Ams- berg, diplomaat in buitenlandse dienst van de Westduitse Bondsrepu bliek. Na een vergadering van de minis terraad, die ruim zeven uur heeft geduurd werd medegedeeld, dat er van de kant van de regering geen bezwaren bestaan tegen de aanstaan de verloving van de prinses en de heer von Amsberg. Na aankondiging van de verloving zal het parlement zich moeten uit spreken. Het beraad hierover is al begonnen met de leden van de ver schillende parlementaire gropeen. EEG BESPREKINGEN De EEG besprekingen te Brussel op ministerieel niveau hebben wei nig resultaat opgeleverd en zijn bo vendien uitgesteld. Minister Luns heeft te Brussel dadelijk en onver bloemd de Nederlandse eisen ter ta fel gebracht. Nederland kan namelijk pas akkoord gaan met de voorstellen op het gebied van de Europese land bouwpolitiek, wanneer er sprake zal zijn van een Europese parlementaire controle op het landbouwgarantie- fonds. Frankrijk, de grote tegenstan der van Nederland wenst geen gro tere zeggenschap van het Europese pa.rlement, omdat het eigen souverei- niteit onbeperkt wenst te handhaven. Het heeft zich echter tijdens de con ferentie vrij soepel betoond, zonder echter toe te geven. In Parijs echter, liet Frankrijks premier Georges Pompidou zich niet onbetuigd en sprak o.a. doelend op Nederland over „zogenaamde" Euro peanen. In onomwonden termen ver oordeelde de eerste minister Frank rijks EEG-partners, die streven naar een Europese federatie. Naar zijn mening waren de Fransen, die stre ven naar een Europa der souvereine vaderlanden, de „echte Europeanen". Gezien de weerstand die Nederland biedt tegen de Europese plannen van De Gaulle, tracht Frankrijk ons land op een andere wijze te treffen. Te Parijs wil men nu het Nederlapds vrachtvervoer raken, door een voor stel tot het rechttrekken van de ver- voersprijzen binnen de JEEG, waar door de Nederlandse vervoerders d*e tot nu toe sterk concurrerend werk ten en daardoor de grote vrachtver voerders in de EEG waren, in een ongunstiger positie te drukken. SCHENKING De Nederlandse regering heeft be sloten tot storting van een bedrag van 100.000,in het Fonds voor slachtoffers van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Dit gebaar heeft van Zuidafrikaanse zijde zeer scherpe re acties opgeroepen. Premier Verwoerd heeft evenals de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken Mul ler, duidelijk zijn misnoegen uitge sproken over de houding van de Nederlandse regering. De Zuidafri kaanse ambassadeur in Den Haag, dr Fouché, heeft in opdracht van zijn regering bij de Nederlandse regering geprotesteerd tegen de inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika. Nederland van haar zijde maakte bekend, dat de schenking beslist geen steun aan ondermijnende ele menten betekent, doch dat er uitslui tend menslievende motieven aan ten grondslag liggen. Een en ander heeft geleid tot een grote betoging te Pretoria van dui zenden Nederlandse emigranten, die zich afkeurend uitlieten over de Ne derlandse politiek in deze. Zuid-Afrika zelf heeft andere maatregelen genomen. De KLM, die hoopte haar wekelijkse dienst op Johannesburg uit te breiden, werd afgewezen. Een aantal Nederlandse werven die besprekingen met Zuid-Afrika voerden over de bouw van diverse schepen voor dit land tot een totaal bedrag van ongeveer 100 qiiljoen gulden, kreeg te horen, dat deze or der niet doorging. Zuid-Afrika laat deze schepen elders bouwen, hetgeen economisch een grote klap voor ons land betekent. EIGEN BOUWBEDRIJF De Nederlandse vakbeweging koes tert het plan om te komen tot het stichten van een eigen bouwbedrijf. Uiteraard kan dit een lofwaardig streven zijn, mits men zich ook afj elk ander normaal bedrijf houdt aan de voor allen geldende regels. In dat geval komt een bouwbedrijf van de Nederlandse vakbeweging wel in een uitzonderlijke en zeer merkwaardige positie te verkeren. D vakbonden stellen namelijk de eis, dat de werkgevers bijdragen in de contributies van de georganiseer- den in hun bedrijven. In de bouw- branche komt dat er op neer, dat de particuliere bouwers indirect meebe talen aan het welzijn van de concur rent, het bouwbedrijf van de Neder landse vakbeweging. Voorts duikt nog een ander pro bleem op. De vakbonden als onder nemers van het bouwbedrijf zullen dan ook moeten toetreden tot de kring der werkgeversorganisaties en zij zullen daarvan de consequenties moeten dragen. Wanneer de vakbon den dan druk op de werkgevers uit oefenen, oefenen ze ook druk uit op hun eigen bedrijf. Een merkwaardige positie, die ongetwijfeld in de vakbe weging zelf aanleiding tot menings verschillen zal kunnen zijn. RAMP Op de grote werf van Verolme te Rozenburg heeft zich een geweldige ramp voltrokken, toen door tot nog toe onbekende oorzaak een grote ex plosie het Noofse tankschip „Rona Star" dat daar voor reparatie lag in lichterlaaie zette. Niet minder dan zestien sltchoffers eiste dit ontzet tend gebeuren. Het schip zelf dient als verloren te worden beschouwd, aangezien het vlak achter de brug als door een bom uiteen werd ge reten. GESLAAGD Op het gehouden examen Zieken verpleging B, slaagden van het Psy chiatrisch Ziekenhuis St. Anna de volgende zusters: Dohmen A. J., Giebels M. W. G., Kleijn M. J. E. J. E., van der Pijl E. I. A., Veugelers E. J., Donkers A. J., Henst J. G. M., Linssen J- C. J. P., van Rooy J. C. W., Wismans C. J._ M., van Engelen A. A. P., Klerkx A. C. M., Noyen H. E. J., Verbeek A. M. GESLAAGD Op 21 en 22 juni j.l. werden in de Psychiatrische Inrichting St. Serva tius te Venray de overgangsexamens gehouden in de opleiding voor het Staatsdiploma B ziekenverpleging. Als gedelegeerden waren aanwe zig: Dr. W. W. J. Hei-mans, St. An na, Venray; Dr. H. M. J. Blijboom, St. Anna, Venray; Dr. J. P. J. A. van Eupen, Coudewater. Rosmalen; Dr. Th. G. Lutters, Huize Padua, Boekei; Dr. W. Kardaun, St. Fran- ciscushof, Raalte; Dr. W. P. C. A. Meulenkamp, Reinier van Arkel, Den Bosch. Voor het eerste overgangsexamen slaagden de volgende kandidaten: A. v. d. Berg, Nijmegen; H. Broreen. Boxmeer; J. M. Bijen, Maastricht; J. Cuijpers. Nijmegen; Fr. Derickx, Venray; J. Dumas, Boxmeer; G. van Dijck, Hilvarenbeek; C. Geurts. Te- geenl; Br. L. van Gulik, St. Serva tius; W. Heyl, Aarle-Rixtel; H. Hoe ben, Asten; R. Hout, Venray; E. Kimman. Eindhoven; J. de Kort, Hil varenbeek; W. Kruijsen, Venray; A. Langenhof, Steenderen; J. Linskens (met lof), Venray; A. Niemer, Den Bosch; Br. A. v. d. Pas (met lof), St. Servatius; A. Peeters, Venray; H. Rakels, Asten; P. Rongen, Venray; H. Sanders, Venray; Br. G. van Seist, St. Servatius; M. Steenbekkers, Aar le-Rixtel; W. v. d. Sterren, Venray; J. Swinkels (met lof), Venray; A. W. Tijssen, Venray; Br. R. Veldhuis, St. Servatius; A. Verbakei, Venray; G. Verdaasdonk, Terheijden; C. Verhaa- ren, Grave; H. Vermeulen, Venray; Br. J. Wegh (met lof), St. Servatius; Br. J. Wijnen, St. Servatius. Voor het tweede overgangsexamen slaagden de volgende kandidaten: J. Aben, H. Arts, J. Arts (met lof), P. Arts, allen te Venray; A. Berkers, Th. Berns, Gendt; J. a Campo, Val kenburg, P. Cortooms, Lierop; H. P. Goemans, Overloon; H. Guffens, Deurne; J. van Hest, Tilburg; P. Houben, Helden; A. de Jong (met lof) Dongen; H. Kanters, Boekei; Br. A. v. d. Kerkhof (met lof), St. Servatius; R. Klaaijsen (met lof), Venray; H. Martens, Beek; Br. C. Mentz (met lof), St. Servatius; G. Moors, Deurne; P. Peeters, Horst; A. van Rossum te Wamel; G. Smets, Maasbree; H. Spee, Venray; Th. van Straten, Oirschot; J. Tamboer, Bergh; P. Terheijden. Venray; J. Verkuijlen, Lieshout; Fr. Versleijen, Venray; J. Vloet, Over loon; J. Vos, Heerlen. J. Wilms, Ven ray. V°or flüTQ MOTOR EN ONTSTEKING TESTEN EN AFSTELLEN WIELEN UITLIJNEN, BALANCEREN sn WISSELEN VAN HAREN N.V. Automobielbedrijf Off. Ford-Dealer Maasheseweg hoek Akkerweg Venray Tel. 04780-1021-2251 (drie lijnen) en BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 28 - Venray telefoon 04780 - 1512

Peel en Maas | 1965 | | pagina 9