<S póit kom nu meu bels uit rob van haaren in Uenw DE KLEINE MAN Jengd- vierdaagse Vcnray op 1,2,3 eo 4 juli a.s. „moeilijke" kinderen Bungol owlenl? AndréJAMET 1 Hoge rentelast bedreigt vooral We» hebben in een reeks artikelen in de afgelopen weken U nog eens een overzicht gegeven over de sportmoeiiykheden in onze ge meente. We hebben dat gedaan omdat het alweer twee jaren ge leden is dat de Vereniging van Nederlandse Gementen in opdracht van het gemeentebestuur van onze plaats eenzelfde overzicht heeft opgesteld en daarin de wensen en verlangens t.a.v. de accomodaties voor de sport naar voren heeft gebracht. Is er sindsdien veel ver anderd? ruimte gereserveerd worden voor een speelveldje voor de jeugd). Maar het duurt allemaal zo verschrikkelijk lang. Dat ligt nu eenmaal aan de lange, lange weg, die begaan moet worden en als die tenslotte afgelegd is, dan spelen ook de financiële mo gelijkheden weer mee. En zo moet men langer wachten dan gedacht is en intussen zijn er moeilijkheden piet de KNVB over velden, die niet in orde zijn, niet de juiste afmetingen hebben en worden andere sporten af geremd. Bij het vele, wat de afgelopen ja ren van overheidswege voor de sport gedaan is, klinkt dat allemaal vrij pessimistisch, maar wie de mpeite doet achter de schermen te kijken, die ontdekt dat er inderdaad nog veel gedaan zal moeten worden voor aleer men tevreden is. In een tijd dat de mensen meer vrije tijd krij gen; in een tijd ook dat gelukkig steeds meer aandacht besteed wordt aan de lichamelijke opvoeding van de jeugd op de scholen, moeten de nodige accomodaties geschapen wor den, dat de vrije tijd zinvol besteed kan worden en kan voortgebouwd worden op het eens genoten onder wijs in lichamelijke opvoeding. Het heeft er de schijn van dat het tempo, waarmede thans dit probleem wordt opgelost te langzaam gaat EIGEN INZET Daarnaast mag wel eens gewezen worden op de geringe medewerking Niemand kon en mocht verwach ten dat in twee jaren tijd die kost bare lijst van gevraagde voorzienin gen verwezenlijkt zou zijn. Men weet dat een vporzichtige rSfning van de kosten ver over het miljoen heen ging en dat was voor de toch al be rooide gemeentekas en te zware op gave. Toch is er het een en ander ge beurd. Het sportpark is klaar geko men, waarvan verschillende buiten sporten profiteren. Er zijn nieuwe gymnastiekzalen gebouwd en voor. anderen liggen de plannen klaar. Het buitenbad is bijna gereed en een nieuwe overdekte manege voor de ruiters in aanbouw Een gemeentelijke Sportstichting is in oprichting en de nieuwe subsidie regelingen geven ook de sportclubs meer soulaas. Voor zover de mogelijkheden wa ren, heeft men die aangegrepen en op verschillende gebieden is de nood, die er twee jaren was voor een deel al verdwenen. Van de andere kant is het of klach ten groter en ernstiger worden. We kunnen dat misschien het beste aan tonen door een gesprek met een jeugdleider op een van onze kerk dorpen. TE LANG EN TE VEEL? Kijk, daar ligt ons voetbalveld. Een stuk grond dat wö met veel moeite en pijn losgekregen hebben van de eigenaar, die ook nog vriendelijk was ons niet veel pacht te vragen. Op dat terrein moeten we voetbal len en trainen. We hebben het zo goed mogelijk in orde gebracht ook het onderhoud kost onze leden veel tijd en moeite. Maar het veld is niet goed te houden, omdat het veel te veel gebruikt wordt. Want niet al leen onze voetballers spelen er op, maar ook de sportclubs van de JBTB en BJB willen er hun buitenspelen op doen en de lieve schooljeugd wil ook wel eens naar buiten. Daarnaast wil de ruiterclub hier ook van pro fiteren. zodat het veld veel en veel te zwaar belast is. Nu zijn er al en quêteurs geweest, er zijn rapporten geweest, we zijn op het gemeentehuis geweest, hebben er in de Sportraad over gesproken, kortom we hebbgp daar een hoop trammelant over ge maakt, maar we zijn nog veen ver als drie, vier jaren geleden Toen was de nood al groots maar ze groeit nog steeds. Want ook op de kerkdorpen is er groei van de be- volking. Ook op de kerkdorpendaarna" een- bijna niette 'verzadigen van het publiek zelf. Het beste voor beeld daarvan is ongetwijfeld ons zwembad. Voor een project van een miljoen guldens moeten Venray's burgerij ongeveer 80.000,bijeen brengen. Men krijgt daarvoor een up-to-date binnenbad en verschil lende buitenbaden. Men roept en schreeuwt moord en brand, omdat men om te zwemmen naar elders moet, maar als dan van 20.000 men sen een extra bijdrage van 4,— per inwoner gevraagd wordt, zijn velen niet thuis Diezelfde mentaliteit treft men ook t.a.v. andere takken van sport. Men wil van alles en men wenst van al les, maar eigen offer, eigen inzet is er niet bij. „Dat moet de gemeente maar doen Is het gebrek aan jeugdleiders in vele verenigingen feitelijk ook niet op die geringe belangstelling en me dewerking terug te brengen? Veel wat vroeger zelf gedaan werd, kan tegenwoordig niet meer, om allerlei redenen. Maar veel wat wel gedaan kan worden door per soonlijke inzet, door persoonlijk of fer, dat laat men thans ook achter wege. Men wenst het op een bordje voorgeschoteld te krijgen Ieder zinnig mens zal begrijpen dat in enkele jaren de grote waslijst van wensen op sportgebied onmogelijk verwezenlijkt en vervuld kunnen worden. Men mag terecht vragen ook van de hogere overheid oog te hebben voor de bijzondere positie, waarin onze uitgestrekte gemeente verkeert, waar liefst in het centrum en in tien kerkdorpen die accomoda ties moeten komen, die deze tijd vraagt en eist. Men mag van de ge meente vragen dat zij alles doet wat in haar vermogen ligt om aan die wensen tegemoet te komen. Maar van de andere kant mag men terecht eisen dat ook de mensen zelf, voor wie dit alles gedaan wordt, ook hun medewerking, hun belangstel ling geven. En ook daar ontbreekt nog dikwijls jammer genoeg teveel aan. Na de oorlog is het gemiddelde] Dat nieuwe vermogen zou ook uit percentage van rente over geleend leningen kunnen komen. Die zijn geld voortdurend gestegen. Dit is ge- echter ook in^onvoldoendé mate be- beurd ondanks het bestaan van een J vrij hoog peil van besparingen, dat in doorsnee nog boven 20% van het inkomen mag worden gesteld. Hier uit blijkt wel dat er voortdurend een enorme behoefte aan vermogen be staat, zowel bij het bedrijfsleven als bij de overheid. Bij de overheid bestond na de oor log de behoefte om de staatsschuld te verminderen die door alle oorlogs lasten tot een onverantwoord hoog nivau was gestegen. Bij het bedrijfs leven bleek er aanvankelijk een gro te behoefte aan vermogen om de we deropbouw te financieren, terwijl er merkt men dat de week maar vijf werkdagen heeft gekregen, dat er meer vrije tijd is gekomen. Men doet wel altijd of op de kerkdorpen niets dan landbouwers wonen, maar het gedeelte dat werkt in de industrie en in de verzorgende sector groeit steeds harder. En die mensen en vooral de jeugd daarvan, moet sport kunnen doen. Niet alleen voet en ruitersport, maar ook atletiek, handbal, gymnas tiek en wat dies meer zij. Door dit gebrekkige veld kan dat allemaal niet tot zijn recht komen zoals wij dat graag zouden willen en de men sen het wensen. Het gaat er ons niet om alles van de gemeente cadeau te willen krijgen. U ziet al wat hier door de leden van de voetbalclub zelf gedaan is. Waar het om gaat Is, dat in verschillende uitbreidings plannen behoorlijke sportvelden worden aangewezen. Ons is het on mogelijk nog een spade grond er bij te krijgen (of ergens ver achteraf) terwijl de gemeente het wel kan krij gen Over de inrichting en het onder houd zal dan wel een modus gevon den worden, als we eerst maar de grond of de uitbreidingsmogelijkhe den hebben. Dan kan ook op de kerkdorpen de sport vooruit en kunnen die voorzieningen getroffen worden, die we nu zo node missen. GEEN WOORD LATIJN is er in bovenstaand „kerkdorp- verhaal". Men voelt zich nog meer geremd dan vroeger en dat heeft zijn weerklank weer op de leiders, op de jeugd en de verdere ontwikkeling van zo'n dorp. De leiders worden het vechten moe en de jeugd zoekt elders zijn amu sement. Is er voldoende ruimte en plaats, dan komen er vanzelf andere mogelijkheden en ontwikkelt zich het hele sportleven in een bepaalde plaats naar een heel wat veelzijdiger patroon, dan nu dikwijls het geval Inderdaad blijkt zowel in het een trum als in de kerkdorpen het zgn. vrijetijds-probleem steeds meer merkbaar te worden. De mens, die meer vrije tijd heeft, zoekt meer re- creatiemogelij kheden. Mogelij kheden, die liggen in het vlak ook van de sport. VICEÜZE CIRKEL Natuurlijk reserveert de gemeente in haar uitbreidingsplannen gronden voor sportvelden (er zal zelfs in west Inschrijfgeld f 1 p. persoon voor 4 avonden; f 1 p. persoon voor de 25 km tocht 4 juli. Het inschrijf adres is Hoenderstraat 10 (Jeugdhuis) en er kan ingeschreven worden op zaterdag 26 juni van 2 tot 4 uur en op zondag 27 juni van 10 tot 12 uur. Latere inschrijvingen kosten 25 ct extra. GESPECIALISEERDE HULP AAN OUDERS VAN I: behoefte voortsproot uit de expansie drang. Als wij immers een modern indusrieel apparaat willen bezitten, dan zullen daarvoor de vereiste mid delen op tafel moeten komen. De vorming van kapitaal is een aantal jaren begunstigd door een in Nederland bestaand laag loonpeil. Bij het voortschrijden der jaren is het aandeel van de werknemers in het nationaal inkomen geweldig ge stegen totdat het thans een percen tage van om en nabij 75% heeft be reikt. ONDER DRUK Van het aandeel van de werkne mers wordt gemiddeld 'n groter deel voor consumptieve bestedingen aan gewend dan van het aandeel der on dernemers, omdat het inkomen van een ondernemer voortdurend onder de druk ligt van de expansiedrang van zijn bedrijf. Van de besparingen, die niet door de ondernemers worden gemaakt, komt slechts een bescheiden deel in de risicodragende sfeer terecht.. Zij worden via spaarbanken en andere fondsen grotendeels belegd in obliga ties van lagere en hogere publiek rechtelijke organen. Uiteindelijk worden deze besparingen aangewend voor pensioendoeleinden of voor zg. infra-structuur van het land d.w.z. voor de aanleg van w;egen, havens, industrieterreinen en andere collec tieve voorzieningen, die pas op zeer lange termijn hun rente afwerpen nadat ze zijn aangevuld met investe ringen in de risicodragende sfeer. De besparingen in ondernemers- kringen lijken over hun hoogtepunt heen te zijn. In de eerste plaats zijn ze aangetast door de loonsverhogin gen. Vervolgens zorgen de belastin gen er voor dat ze niet voldoende kunnen toenemen. In de derde plaats moet een steeds groter deel worden afgezonderd voor vervangingsinves teringen, die onder^ druk van de noodzaak tot modernisering en schaalvergroting op een hoger ni veau moeten worden gebracht. MEER SLIJTAGE Het slotstuk van deze ontwikke ling vinden wij in de toenemende economische slijtage en de noodzaak tot uitbreiding van het bedrijfskapi taal zowel in de breedte als in dé diepte. De prijsstijging, die uit de in flatie voortvloeit, is er oorzaak vaq4 dat de voor afschrijvng beschikbare middelen meestal met nieuw vermo gen moeten worden aangevuld. schikbaar omdat de overheid via de kredietrestrictie het voor leningen beschikbare bedrag beperkt. Het ein de van het gehele proces is een stij gend tekort aan kapitaal dat de ren te naar boven stuwt. In dit laatste stadium schijnen wij thans te zijn beland. -rL Bij de economische strijd, die ont staat om het beschikbare kapitaal, trekken de zwaksten aan het kortste eind. Door rationalisatie en fusies heeft een beperkt aantal grote onder nemingen zich sterk gemaakt. Hun buffervoorraad aan eigen vermogen is zo groot, dat zij het gemakkelijkst kunnen opereren op de markt voor lang en middellang krediet. DE OPEN MARKT Bovendien is voor hen de weg vrij naar de open kapitaalmarkt. Zij kun nen met ene nieuyje aandelen-emis sie om hun financiële positie te ver sterken. Goede vooruitzichten voor deze ondernemingen stelt een be hoorlijk dividend in het verschiet. Het geld stroomt toe zonder dat er a priori vaste lasten aan verbonden zijn. Uit het voorgaande wordt reeds duidelijk, dat kleinere zakenmensen en particulieren veel minder beweeg lijk op de kapitaalmarkt kunnen ope reren. Zij zijn voor vermogeristekor- ten aangewezen op hypotheken, ge wone leningen en bijzondere kredie ten onder staatsgarantie verkrijg baar bij de Nederlandse Midden- standsbank. De directie van de ge- nomede bank heeft in haar jongste jaarverslag er reeds op gewezen dat het klein- en middenbedrijf het meeste heeft te lijden onder de ge volgen van de kredietbeperking. Niet alleen de beperking speelt hen parten, ook de hoge rente vormt meer en meer een moeilijk punt om tot financiering met vreemd vermo gen over te gaan. Particulieren stui ten op de zelfde rentebarrière bij voorbeeld bij de financiering van het eigen woningbezit. WIE IS DE DUPE? Onze conclusie moet helaas luiden dat in het algemeen de kleine man de dupe wordt van de steeds hoger wordende rentestand. Zo komt de bezitsvorming bij werknemers middenstanders onder moeilijke om standigheden tot stand. Toch worden met name kleine za kenmensen hoe langer hoe meer de weg van het krediet opgedrongen. Zij kunnen eenvoudig niet anders, willen zij niet achterop komen in de voortstromende economische ontwik keling. De marge tussen met het ka pitaal te behalen winst en de daar aan verbonden hoge vaste lasten wordt kleiner en kleiner, want de concurrentie blijft zijn vaste baan volgen. Een baan die een toenemend aantal kleine zaken uit de circulatie slingert. Krijgt dr. Holtrop gelijk, die voor zichtig aankondigde dat in west-Eu ropa een periode van deflatie kan naderen, dan moet men zich met angst afvragen voor hoevelen de kre diettoren zal instoren met alle gevol gen daar aan verbonden. OOK VOOR MINDER-DRAAGKRACHTIGE GEZINNEN De stromingen en spanningen in onze moderne wereld weerspiegelen zich ook in het gezinsleven. Voor de ouders wordt het steeds moeilijker hun kinderen een opvoeding te geven die by de aard van het kind past. Het staat vast dat vele moeders en vaders hierin niet slagen. Dit is ze ker geen schande; de vraag is alleen: „Wat gaan deze ouders dan doen?" Sukkelen zij door met hun kinde ren, roepen zij de raad in van familie of bekenden of hebben zij de moed, zich te wenden tot een deskundige? Zij zouden ook de hulp kunnen in- ropeen van het Medisch Opvoedkun dig Bureau te Venlo, dat na af spraak vrij dagsmiddags zitting houdt in Venray. Op dit bureau wordt het opvoedingsprobleem van bepaalde kinderen door een te^m van deskundigen onderzocht en met de ouders besproken. „VALSE SCHAAMTE' Ondanks de stroom van pedago gische handboeken, waarin de ouders op deskundige wijze uit de doeken wordt gedaan hoe zij hun kinderen nu wel moeten opvoeden, blijken de vaders en moeders van heden meer moeite met de opvoeding van hun kroost te hebben dan hun groot ouders ooit voor mogelijk zouden hebben gehouden. Prof. dr. J. H. van den Berg, hoog leraar in de psychologie te Leiden, verklaart als volgt dit verschijnsel: „De volwassene denkt te snel, dat hij zich in het bestaan van het kind kan verplaatsen. In de regel is hij zich van bewust dat het kind van onze tijd in een andere werkelijk heid leeft. Het leven voor de volwas sene een bepaalde gedaante aangeno men en hij is er eigenlijk van over tuigd dat het kind het leven zo ac cepteert als het voor hemzelf ver schijnt." Er is een afstand die de vol wassenheid van de kinderjaren scheidt. Hoe overbrugt men die afstand? Door begrip te tonen? Prof. van den Berg erkent dat een tekort aan be grip schadelijk is. „Maar ik wil u er toch op wijzen, dat een teveel aa.n begrip ook schadelijk kan zijn. Het kind raakt in dat geval te vlot ge vangen in een band, die het mis schien voorgoed onmondig maakt, Kinderen groeien op bij de gratie van het begrip èn het onbegrip van hun ouders." ONBEGRIP Maar het is toch wel het onbegrip, dat deskundigen met bezorgdheid vervult. Wanneer ouders verstrikt geraken in de opvoedingsproblema tiek, is het onverantwoordelijk dat zij geen hulp inroepen. De gevolgen hiervan zijn ernstig. Veel volwassenen met ernstige psy chische moeilijkheden zouden e: minder erg aan toe zijn, wanneer hun opvoeders tijdig deskundige hulp hadden ingeropeen. Des te vroeger men iemands moeilijkheden behan delt, des te groter de kans op gene zing. Helaas moeten dagelijks constate ren dat men deze hulp te laat in roept. Maar vele ouders weten niet tot wie zij zich moeten wenden. Kun nen zij de weg naar een Medisch Opvoedkundig Bureau (kortweg M.O.B.) dan niet vinden? NATUURLIJ K... ADVIES AAN OUDERS Na de teambespreking wordt een advies met aanwijzingen aan de ouders uitgebracht. Het eindresultaat kan al naar het geval beperkt blijven tot eenvoudige opvoedkundige advie zen, doch het kan evenzeer bestaan in een langdurig begeleiden van de ouders en/of het kind. „Wij werken altijd met de ouders samen. Wij pogen hen een andere kijk op hun kind te geven, te leren het kind te aanvaarden zoals het is. Wanneer eigen conflicten der ouders aan de basis van het opvoedingspro bleem liggen, wordt met hen be sproken op welke wijze de ongunsti ge invloed van zulke conflicten op het kind kan worden ondervangen." ABNORMAAL? Wat veel ouders belet hulp van een MOB in te roepen, is „valse schaamte". „Dat kan hun kind later duur te staan komen, want het is nu eenmaal zo dat opvoeders voor pro blemen geplaatst kunnen worden, waarvoor zij geen afdoende oplossing bij de hand hebben. Sommige ouders schamen zich er voor in de mening dat hun kind „ab normaal" is. Maar wat is nu abnor maal? Lang niet elk opvoedingspro bleem heeft zijn diepste wortel in een gestoorde aanleg. De ervaring is, dat een bijzonder groot deel van de on aangepaste, lastige, crimineel ge stoorde jeugdigen hun moeilijkheden goeddeels te wijten hebben aan hun opvoeding. Door onwetendheid en onmacht, bewust of onbewust, kan de opvoeder de harmonische ontwik keling van 't kind in de weg staan, scheefgroei veroorzaken." En als de situatie zó ligt (en dat kan in de beste gezinnen voorko men), waarom zou men zich dan niet tot een MOB wenden die over des kundigen beschikt, die de mogelijk heden van de kinderen aanwijst en de wegen aangeeft waarlangs ze ge realiseerd kunnen worden? MEDISCHE OPVOEDKUNDIG BUREAU IN VENRAY Men mag de vraag stellen, als men de rapporten ziet van andere plaat sen van de grootte van Venray of men volstaan kan met die ene mid dag in de week. Op die vraag wordt al „ergens" het antwoord gegeven door het nieuwe centrumplan, waar in een plaats gereserveerd is voor 't (sociaal) medisch centrum, waarin t.z.t. ook het M.O.B. naast andere bureaux van de Stichting Geestelijke Volksgezondheid een plaats zullen vinden. Het lijdt geen twijfel of dan zal het M.O.B. die belangstelling gaan krijgen, die ze in het belang van het kind ook werkelijk verdient. Uitgebreide kleurencatalogus Claessens Campingsporl Poststraat 8 VENRAY TeL 1429 DOORLOPENDE SHOW van caravans, kampeertenten en kampeerartikelen op ons terrein aan de Leunseweg t.o. Sportpark. WAT DOET M.O.B. Na de oorlog zijn in alle grote en middelgrote gemeenten MOB's opge richt. Pok in Venlo, dat op zijn beurt weer zitdagen organiseert in Venray met name op het bureau van het So ciaal Caritatief Centrum, Jan Hen- aenstraat 6A. De ouders, die de hulp van een MOB inroepen, betalen een tarief naar draagkracht, zodat niet alleen gegoede, maar ook eenvoudi ge gezinnen er gebruik van kunnen maken. Hoe verloopt een onderzoek? „De ouders van het betrokken kind ko men na een afspraak gemaakt te hebben op het Sociaal Caritatief Centrum op het spreekuur en ver tellen een maatschappelijk werkster wat hun problemen zijn. Vindt deze, dat de ouders zich beter tot een spe cialist kunnen wenden, dan deelt zij hun dat mee. WELK MILIEU? Gaat het MOB Venlo het .geval zelf behandelen, dan stelt een sociaal werkster eerst een milieu-onderzoek in. Zij bezoekt het gezin, polst even tueel ook onderwijzer, familie enz., als de ouders hierin toestemmen. Dan volgt zo nodig een psycholo gisch onderzoek. Een psycholoog on derzoekt de verstandelijke en emo tionele aard van het kind. Daarna komt het kind ook weer zo nodig bij de psychiater, die te-^ yens voorzitter van het MOB-team is. Zijn taak is om door gesprek en observatie de aard van het conflict en eventueel de ontwikkelingstoor nis vast te stellen. Sluitstuk is het onderzoek door de kinderarts, die de lichamelijke toe stand van het kind onderzoekt. Na afloop van deze onderzoekin gen heeft een teambespreking plaat» Het stellen van de diagnose en het uitstippelen van oplossingen, thera pie en prognose komen in deze ver gadering tot stand.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 6