OPEL Boerenleenbank ZIEKTE tl[den$ de vakantie PAULUS VI (wee jaar Paus Politierechter Nieuwe Coöp. Yenlose Veiling de grootste van West Europa Bekendmaking (a. MARTENS De betrouwbare ATEBE GARAGE Hogere rente, al naar gelang de spaarvorm, die U kiest bij de Geestelijk artikel VRIJDAG 25 JUNI 1965 No. 25 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WFRKRT AH VOOR VRNRAY FN HM^TRRIfRN ADVERTENTIEPRIJS 8*/. ct p. mm. ABONNEMENT8- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ¥V V vUA V LfllAA I Eill VJIVIO 1 AC(lVCjl> PRUS PER KWARTAAL 1.75 (bulten Venray 2.—) Nu de vakantietijd is aangebroken is het onaangenaam in dit ver band over ziek zijn te spreken, doch de ervaring heeft geleerd dat dit nodig is. Het is nu eenmaal zeer dienstig om aandacht te beste den aan de kans, dat men ook tijdens vakantie medische zorg no dig kan hebben. Velen zyn licht geneigd hierover niet te denken, omdat zij er van uitgaan dat de kosten van geneeskundige hulp toch wel door de ziekenfondsen betaald zullen worden. Dit is ech ter niet het geval. ZIEKENFONDS VERGOEDT NIET ALLES Sinds 1960 kunnen de ziekenfond sen de geneeskundige hulp bij ver blijf in het buitenland in het alge meen niet voor hun rekening nemen. Dat betekent derhalve, dat de zie kenfondsen de verzekerden moeten teleurstellen, als zij rekeningen of kwitanties van geneeskundige hulp, verstrekt in het buitenland, aanbie den. De ziekenfondsen kunnen de re keningen of kwitanties niet in be handeling nemen. Daarom doen verzekerden er goed aan zich eventueel op een of andere wijze tegen het risico van de kosten van ziekte tijdens verblijf in hét bui tenland te verzekeren. Men moge daarbij bedenken, dat geneeskundige hulp erg kostbaar kan zijn en dat bor vendien deze hulp in het buitenland algemeen duurder is dan in ons land. Nu is het echter wel zo, dat ver plicht verzekerden in bepaalde ge vallen een meestal gedeeltelijke ver goeding kunnen krijgen van de or ganen van de ziekteverzekeringen in enkele landen in Europa. Nederland heeft verdragen gesloten met België, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Spanje en Zuid-Slavië. Het recht op geneeskundige verzor ging gedurende een tijdelijk verblijf in Spanje is echter beperkt tot ver plicht-verzekerde werknemers en hun gezinsleden. FORMULIER De verzekerde moet vooraf een een formulier E-6 aanvragen en dit meenemen. De verplichtverzekerde, die in een van die landen onmiddel lijk geneeskundige hulp nodig heeft, dient zich, zo mogelijk onder over legging van dit formulier, te wenden tot het in zijn tijdelijke verblijfplaats werkend orgaan der ziektekosten verzekering. In nadere landen dan bovenge noemde, waaronder belangrijke toe- ristenlanden als Oostenrijk en Zwit serland bestaat echter een grote kans dat min of meer belangrijke bedra gen ten laste van de patiënt blijven. Vandaar dat wij toeristen de raad geven een particuliere verzekering af te sluiten. De overweging is zeker van belang voor vrijwillig verzeker den, daar voor hen geen enkele voor ziening is getroffen. IN EIGEN LAND Hoe is de regeling, wanneer men met vakantie in Nederland blijft maar wel tijdelijk in een andere plaats vertoeft? Geneeskundige hulp buiten de woonplaats van de verze kerden kan alleen voor rekening van het ziekenfonds komen, indien deze hulp een spoedeisend karakter heeft. Het is dus de bedoeling, dat een verzekerde in beginsel slechts ge neeskundige hulp inroept in de ge vallen, waarin redelijkerwijs niet van hem kan worden verlangd, dat hij daarmee wacht totdat hij in zijn woonplaats is teruggekeerd. Tussen de huisartsen en ziekenfondsen is overeengekomen, dat de huisartsen de kosten van behandeling recht streeks bij de ziekenfondsen in re kening kunnen brengen. Er dient de aandacht op te worden gevestigd dat de verzekerde zich als ziekenfondsverzekerde legitimeert. Kortom, ieder die op stap gaat, moet zijn ziekenfondskaart mee nemen. Wanneer hij, bij tijdelijk verblijf buiten de woonplaats in Nederland, de hulp van de tandarts wil inroe pen, moet de verzekerde zelf de re kening betalen. Tegen de overleg ging van een gespecificeerde kwi tantie kan hij later gehele of gedeel telijke terugbetaling ontvangen van zijn ziekenfonds. De verzekerde, die bij tijdelijk verblijf buiten zijn woonplaats in een ziekenhuis moet worden opgenomen, dient tevoren 'n machtiging van zijn ziekenfonds te vragen. Wij hopen dat geen van onze le zers tijdens de vakantieweken daad werkelijk met een van deze regelin gen wordt geconfronteerd, maar het lijkt toch verstandig met een en an der rekening te houden. WET AUTOVERVOER PERSONEN Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat door hen bij besluit van 25 mei 1965, no.'s 667, 668, 669, 670, 671 en 672 respectievelijk aan: P. M. v. d. Beuken, Zuidsingel 37; N.V. De Peelstreek, Jan Poelsweg 5; H. J. Stoks, Langstraat 22; P. J. H. Stoks, Kempweg 3; G. J. P. van Ham, Julianasingel 39 en Mevr. de Wed. M. B. Rongen- Heister, Castenrayseweg 1, vergun ning is verleend ingevolge de Wet Autovervoer Personen tot het ver voeren van personen met huurauto's. Belanghebbenden worden erop ge wezen dat van deze beslissing bin nen 30 dagen beroepen open staat bij Gedeputeerde Staten van de provin cie Limburg. Venray, 18 juni 1965. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van A. J. Th. Stip hout, Castenraysestraat 19 om ver gunning tot het oprichten van een propaangasinstallatie aan de Casten raysestraat 19 te Venray, sectie C nr. 284. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in brengen op een openbare zitting te houden op maandag 5 juli 1965 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schrif telijk bezwaren heeft ingebracht. Venray, 14 juli 1965. Brugemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris. Ook nu nog concurerende autopremies. Vrijwel elk bedrag beschikbaar voor HYPOTHEEK, rente 5Vs°/o Woensdag (30 juni) is het twee jaar geleden, dat paus Paulus gekroond werd met de pauselijke driekroon, het symbool van de drievoudige macht van de paus. Het is een half jaar geleden, dat de paus zijn tiara weggaf voor de armen in de wereld, een symbolisch gebaar, niet meer, maar ook niet minder. Twee jaar is meestal voldoende om iemand te leren kennen, maar er zullen weinig mensen zijn, die wer kelijk kunnen zeggen: ik ken paus Paulus. Ik weet hoe hij denkt, hoe hij zal reageren. Paus Paulus is na twee jaar paus schap nog een mysterieuze figuur met initiatieven, die de hele wereld begroet (zijn ontmoeting met de or thodoxe patriarch Athenagoras en zijn reis naar India) en met beslui ten, waarvan zelfs kerkelijke leiders moeten bekennen, dat zij ze niet he lemaal begrijpen. Paus Paulus begon met een han dicap. Hij was de opvolger van Paus Joannes, de populaire man met een hart van goud en met de zeldzame gave, iedereen voor zich in te nemen, omdat hij een en al goedheid was. De mensen zouden niets liever hebben gewild, dan dat ook Paulus in zijn stijl was voortgegaan. Maar deze eis is onrechtvaardig, omdat Paulus VI een totaal ander karakter heeft dan zijn voorganger. Hij is de voorzichtige wetenschapsman, die onecht zou zijn, wanneer hij Johan nes' spontaniteit zou volgen. Er was nog een tweede handicap. Paus Joannes had de wereld onder steboven gegooid met zijn concilie. Paus Paulus stond voor de taak de nog vage ideeën van zijn voorganger vorm te geven, de gedachten van Jo annes om te zetten in praktische be sluiten, die de Kerk-in-onrust een nieuwe koers moeten geven. Een Het gebeurde in het onverwacht zonnige lenteweertje van dit voor jaar. De timmerman zou op een zoe le avond naar de repetitie van de zangvereniging gaan. In de gang neuriede hij al een wijsje uit de can tate, die binnenkort zou worden uit gevoerd. Maar wat overstemde daar de lieflijke melodie van de cantate? Het klateren van leidingwater! En wie klaterde daar zo afschuwelijk? Buurvrouw natuurlijk! Die spoot met een tuinslang haar stoep schoon. Nu dient hier te worden vermeld, dat de vrouw van de timmerman pas vol schoonmaakwoede de ramen had gezeemd. De man had moeten helpen water dragen. Zodoende was hij erg zuinig op die ruiten. En hij deelde de spuitende dame mede, dat zij niet op de ramen moest spatten. De klaterende buurvrouw met het moderne haar reageerde op deze op- merkng met een gebaar. Dat staat onomstotelijk vast. Uit de ene ge tuigenverklaring viel op te maken, dat zij met haar ene hand op 'n be paald lichaamsdeel sloeg; uit de an dere verklaring zou kunnen blijken, dat ze met het gekapte hoofd een heftige beweging maakte. In ieder geval betekende dit gebaar, dat buurman op kon wippen zoals dat heet. Dit alles deed buurman de zang vereniging, mitsgaders de melodie van de cantate vergeten. Als een dondergod in zijn zondagse pak schreed hij op de spuitende toe. Maar onderweg kreeg hij de volle lading. Het zondagse pak werd nat tot aan de schoudervulling, de scho ne boord kleefde klef om zijn nek en ook de keurige scheiding werd weg gespoten. Op dit punt begonnen de verkla ringen weer enigszins verward te worden. De timmerman zei, dat hij na aldus bevochtigd te zijn. deze buurvrouw de tuinslang ontrukte. Uit eigen beweging viel ze daarbij op de grond, zo beweerde hij. Buur vrouw verklaarde daarentegen, dat buurman pas naderhand nat werd, omdat hij de slang ongevraagd beet pakte en op zichzelf richtte. Vervol gens zou zij, buurvrouw, een flin ke oplawaai hebben gekregen. Tim merlieden hebben over het algemeen een behoorlijk ontwikkeld spierstel sel, dat is bekend. Het is duidelijk, dat buurman hef tig ontkende buurvrouw te hebben mishandeld, 't Was force-mineur ge weest, zei hij. Buurvrouw gebruikte haar krachtige stem om de rechter te overtuigen van buurmans krachtda dig optreden tegen weerloze vrou wen, die stoepen schoon spuiten. De timmerman kreeg twee tientjes boe te. Hij had voordeliger een werk vrouw kunnen nemen, om die ramen nog eens over te lappen. Misschien had buurvrouw het wel willen doen voor de helft van het bedrag. verantwoordelijk werk en voor de minitieus werkende wetenschappelij ke geest van Paulus een zeer zware taak, omdat hij niet eerder besluit dan voordat hij weet, dat zijn besluit verantwoord en het best mogelijke Een derde handicap is, dat paus Joannes de hele wereld had rondge zworven, terwijl Paulus VI het groot ste deel van zijn priesterleven had doorgebracht in de Curie. Paus Joannes kon zich qua karak ter en voorgeschiedenis de luxe ver oorloven lak te hebben aan zijn di- rekte omgeving, paus Paulus is er nog met duizend draden mee verbon den. Zelfs voor de niet-ingewijden valt het op, hoe de paus bijv. tijdens zijn bezoeken in Jeruzalem en in Bombay veel spontaner en meer zichzelf is dan in het Vatikaan. In het beknopte bestek van dit ar tikel is het niet mogelijk veel te zeg gen over hetgeen paus Paulus in de loop van de twee jaar heeft gedaan. Zijn grootste werk is nog steeds het concilie, dat hem dag na dag opeist en dat hem weinig tijd overlaat zijn eigen program te trekken. Duidelijk is in ieder geval zijn grote zorg voor de grote problemen, die de Kerk en de wereld deze tijd bezighouden. Het probleem der verscheurde christenheid ligt hem na aan het hart. Paulus VI is de eerste paus na de Nederlandse paus Adrianus in de 16e eeuw, die schuld der Kerk aan de grote scheidingen bekende. Hij ontmoette de orthodxe Athena goras van Constantinopel als een broeder in het ambt van bisschop en bepleitte samen met hem het ge sprek tot toenadering. In Genève vergaderen katholieke theologen van de Wereldraad van Kerken. Hij schonk zijn tiara weg, daarmee benadrukkend, dat hij niet de macht nastreefde, maar zijn dienstbaarheid aan de mensen, voor al de lijdenden. 4 Onder hem kwamen de grote se cretariaten tot stand voor de niet- christenen en voor de ongelovigen. Op deze wijze honoreert hij het verlangen van de Kerk-in-concilie de dialoog met de gehele wereld aan te gaan. Hij benoemde een zeer uit gebreide commissie om hem voor te lichten over de veelomvattende hu welijksproblematiek. En naar ver luidt bereidt hij thans reeds een en cycliek over het huwelijk voor. Een motu proprio met belangrijke ver anderingen in het kerkelijk recht over het gemengde huwelijk ligt al klaar. Niet alles wat de paus doet is ge makkelijk te begrijpen. Hij heeft niet de openheid van een Joannes. Met de gebondenheid van zijn eigen Ver leden moet hij samenwerken met de centrale instanties in Rome, zijn naaste medewerkers, onder wie de behoudende richting onevenredig is vertegenwoordigd, vergeleken bij zijn broeders in het ambt, de bisschop pen. Duidelijk is het, dat de-Paus doet wat hij kan en dat hij daarbij moet optornen tegen een direkte omgeving, welke lang niet altijd overtuigd is van de juistheid der pauselijke koersbepalingen. De morele steun van geheel de Kerk zou de taak van paus Paulus aanzienlijk verlichten. Dat het niet-begrepen worden in de Kerk de paus zelf wel eens hoog zit^ is gebleken uit een toespraak, die hij in februari voor gelovigen hield in een algemene audiëntie. Hij vertelde hun toen, dat veel mensen een heel romantisch idee van de paus hebben, maar dat de werkelijkheid er heel anders uitziet. Plaatsbekle der van Christus zijn wil meestal op de eerste plaats zeggen Hem na te volgen in het lijden. Maar hij zou grote troost putten uit het feit, zo zei hij, wanneer hij er zeker van kon zijn, dat de mensen in de Kerk hem steunden bij zijn inspanningen en zijn bedoelingen. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 Oude Oostrumseweg Venray Tel. 2288 de spaarbank voor iederéén Venray Leunen Ysselsteyn Oostrum Oirlo Merselo Vrijdag 17 september neemt de Coöperatieve Venlose Veilingvereni ging haar veilingcomplex aan de Horsterweg te Grubbenvorst officieel in gebruik. De opening van dit enor me veilinggebouw het grootste van Westeuropa geschiedt door de minister van landbouw en visserij, mr. B. Biesheuvel. Op deze vrijdag wordt ook het 50-jarig bestaan van de CVV, waarbij meer dan honderd verenigingen zijn aangesloten, ge vierd. Ter gelegenheid van jubilé en ope ning zal in het gebouw van de nieu we veiling een zeer ruim opgezette tentoonstelling worden gehouden, die een afspiegeling zal zijn van de eco nomische aktiviteiten in noordelijk Limburg en oostelijk Brabant, het werkgebied van de CW. De exposi tie duurt van 18 tot en met 26 sep tember. 25 HECTARE De nieuwe Venlose Veiling beslaat een oppervlakte van maar liefst 25 hectare. Het bestuur van de CW be sloot naar Grubbenvorst te verhui zen, omdat er in de stad Venlo geen ruimte meer was voor uitbreiding. Thans ligt de veiling op zes plaatsen verspreid in de stad. De oude veiling heeft een oppervlakte van circa vijf hectare, waarvan drie hectare over kapt. Het nieuwe veilingterrein is zestig hectare groot. Ongeveer tien hectare is gereserveerd voor woningen voor het personeel. Aansluitend aan de gebouwen voor de sectie eieren komt de Eierproduk- tenfabriek, die wordt opgezet met een of twee andere partners, waar onder de CRE te Roermond. Het nieuwe veilingcomplex is vlajc bij de noord-zuidverbinding gelegen en in de buurt van het tracé van de E-3 weg. 70 MILJOEN De Venlose veiling is een van de grootste van ons land. Vorig jaar be haalde de CVV een omzet van ruim zeventig miljoen gulden, te weten aan o.m. groenten en fruit ruim 53 miljoen gulden, en aan eieren ruim 16 miljoen gulden. Meer dan 8.000 producenten zijn bij de CW, wier werkgebied zich uitstrekt tot aan Asten en Deurne toe, aangesloten. GESLAAGD Op het te Eindhoven gehouden examen lerares modevak slaagden de dames met lof der jury: Maria Creemers, Veulen; Maria Ouwerkerk, Leunen, Joke Voermans, Venray. Ze genoten hun opleiding bij Mevr. Stoks-Willemsen, Leunseweg, Ven ray. Aan de bijz. kweekschool de Wylderbeek te Venlo slaagden voor het onderwijzersdiploma: H. Direks, A. van Bracht, P. Oudenhoven en W. Weyers, allen te Venray en P. Strij- bos te Castenray. Voor het diploma studierichting maatschappelijk werk slaagden de dames M. Weys, Leunen en J. Assel- berghs, Smakt. Te Rolduc slaagde voor het eindexamen Gymnasium A: Marcel Schwachöfer, Prins Bernhardstraat 35, Venray. In het afgelopen jaar werd bij de CVV netto bijna honderd miljoen kg produkt aangevoerd. Tuinbouw, fruitteelt en pluimvee zijn zeer belangrijke bestaans bron nen van het gewest Noord-Limburg. De totstandkoming van het nieu we complex in Grubbenvorst, dat ruim vijftien miljoen gulden heeft gekost, zal ongetwijfeld tot nieuwe impulsen leiden. LOVE EN AMOUR Love en amour zijn woorden, die iedereen begrijpt, ook al heeft men nooit een neus in een frans of en gels boek gestoken. Love en amour begeleiden ons van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in allerlei songs en chansons. In al lerlei variaties komen die woorden terug: met stralende ogen en traan ogen, sterren, maan en handjepak. Dat de tekstdichters het verschil niet blijken te weten tussen liefde en verliefdheid, dat is niet zo heel erg. Zij hebben dat gemeen met al hun voorgangers, die in de loop van vele eeuwen hetzelfde onderwerp einde loos hebben herhaald, zij het vroe ger met luit en vedel, en nu met trompet en saxofoon. De mensen hebben gezien hun be langstelling voor het liefdeslied veel belangstelling voor de liefde. Dit is niet zo erg vreemd. Ook Chrstus heeft het liefdesgebod het grootste en belangrijkste gebod, dat wil zeggen, het eerst nodige genoemd. Iedereen kan in zichzelf ervaren, dat hij de liefde nodig heeft. Zon der de liefde, waarin de mens zich open stelt voor de ander, is hij op zichzelf teruggeworpen, eenzaam. Heel onze samenleving draait ten slotte om de liefde, al moeten wij hier de jukebox-liefde wegdenken, want die heeft er weinig mee te ma ken. Het gaat erom, dat wij oog heb ben voor de ander, voor zijn welzijn, voor zijn geluk. x Dat is niet erg romantisch. Beslist niet, want het kost steeds offers of het nu gaat om de liefde tussen man en vrouw, ouders en kinderen, werk gevers en werknemers of van God tot de mensen. Zondag a.s. krijgen wij van de gro te liefdesspecialist onder de aposte len te horen: „Hieraan hebben wij de liefde van God leren kennen, dat Hij zijn leven voor ons gegeven heeft. Ook wij moeten ons leven voor onze broeders geven. Wie de goederen dezer wereld be zit en zijn broeder gebrek ziet lijden en niettemin zijn hart voor hem sluit, hoe zou in hem de liefde Gods aan wezig zijn? Kinderen, laat ons niet beminnen met woorden of met de tong, maar metterdaad en in waar heid. Heel erg nuchter en praktisch dus en heel wat diepergaand dan wat men ons in duizend-en-eenliedjes toezingt. En tevens het antwoord op de vraag, die vele mensen stellen: hoe kunnen wij God nu eigenlijk be minnen? Ons openstellen vooc de medemens of hij nu onze collega op ons werk is of een onbekende mens, die krepeert aan ondervoeding of ziekte. Dat is het antwoord.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5