Venray se beeldenschat Leger- en Luchtmacht show in Venray Zomerzegels tentoon gesteld in Grubbenvorst Ijilitanduiet loopt niet zoals het moet en vakantie jaarvergadering Levensschool mode pasvorm kwaliteit VRIJDAG 28 MEI 1965 No. 21 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY AFl VOfll? VRllPAY PW HM^TRFlfPN ADVERTENTIEPRIJS 81/» ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 V UUA V LrilAA I CrlV vJlYlO 11\ UlXUll PRUS PER KWARTAAL 1.75 (bulten Venray 2.—) Op deze foto, gemaakt door Gerard Kruijsen, vindt U de archivaris van de stad Kleef, Dr. Gorissen, in ge sprek met de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Mr. Vrolijk en de Commissaris der Koningin in Limburg, Mr. Dr. Ch. van Rooy. Ze staan met hun rug naar de beelden van St. Oda en St. Lucia, twee van de dertien Venrayr se beelden, die op deze tentoonstel ling Venray en Oostrum vertegen woordigen. Zij en vele andere, waaronder Mgr. P. Moors, bisschop van Roermond en Dr. Vichmann con sul-generaal van Duitsland waren gasten bij de opening van de grote beeldententoonstelling in het ge meenschapshuis van Grubbenvorst, zaterdag j.l. Reeds eerder hebben we een over- zich gegeven van deze prachtige ten toonstelling, die is gegroeid uit initiatief van Pastoor van Wijngaar den uit Lottum, die reeds langer de. laat-gotische beeldenschatten van de Noord-Limburgse kerken bijeen had willen brengen om 'hun uitzonderlij ke schoonheid nog eens extra voor het voetlicht te halen. Dit initiatief overgenomen mede door de Oudheidkundige Kring Ven ray is aangeslagen bij autoriteiten als de provinciale overheden van Lim burg en Gelderland en de Culturele Raad Limburg, maar heeft in het bij zonder aan betekenis gewonnen door het aantrekken van Dr. F. Gorissen de stadsarchivaris van Kleef, die men wel DE autoriteit mag noemen op het gebied van de Nederrijnse kunst. Hij is de man geweest, die dank zij veel speurwerk, in staat was de ma kers van verschillende beelden uit het Noord-Limburgse te achterhalen, wat tot gevolg had dat thans in Grubbenvorst juist die beelden naar voren zijn gehaald die afkomstig zijn van de Meester van Varsseveld, de beeldhouwer Amt van Kersken Wo- yers van Ringenberg. De manier waarop een en ander op deze tentoonstelling en in de zeer uitvoerige catalogus naar voren wordt gebracht, maakt ook de leek duidelijk dat hier een grootse pres tatie geleverd is die ook voor de ge schiedschrijving van verschillende onzer kerken en een waardebepaling van de beelden van grote beduiding Minister Vrolijk had kennelijk ple zier in deze tentoonstelling en was vol lof voor wat hier gepresteerd was. Hij prees de aktievere cultuur politiek, die men de laatste tijd in het Noord-Limburgse land waar heeft kunnen nemen en was van me ning dat wat hier in Grubbenvorst bijeengebracht en te zien was me de door het vakkundig commentaar van Dr. Gorissen van groot belang zou zijn voor de kunstgeschiedenis van de toekomst. Trouwens er zijn meer waarderen de woorden gesproken op die dag, zoweldoor Mr. van Leent, burge meester van Grubbenvorst, die maar wat blij was deze tentoonstelling in zijn gemeente te hebben en door drs. Dittrich, burgemeester van Wanssum en Meerlo, die als voorzitter van het comité veel dankwoorden moest richten tot alle instanties en particu lieren, die bij de niet gemakkelijke inrichting van deze tentoonstelling hebben geholpen. Naar wat wij vorige week hierover reeds schreven menen we te mogen volstaan met het bovenstaande, maar willen nog een enkel woord wijden aan de intussen gereed gekomen ca talogus, waarin Dr. Gorissen verant woording aflegt van zijn stellingen omtrent de makers der beelden. Kunstcritici kunnen de waarde de zer stellingen waarschijnlijk beter beoordelen dan wij, maar ons moet van het hart dat ze vlot leesbaar ge schreven zijn en ook voor de „gewo ne" man duidelijk verstaanbaar zijn. Dat hierin nog menig geschiedkun dig feitje te vinden is omtrent de Dekenale kerk van St. Petrus-Ban den en de kerk van Oostrum zij, eveneens vermeld, terwijl we tevens verheugd zijn met de mededeling dat de kerk van Kranenburg (Duitsland) grote gelijkenis vertoont met opze Dekenale Kerk, iets waarop wij reeds enkele jaren geleden wezen in een artikel. Hopenlijk zal Dr. Gorissen, die deze kerk beschreven heeft hier in meer overeenkomsten ontdekken, die de vrij vage geschiedenis van Venray's kerk verduidelijken zal. dat een reëel subsidiebeleid van de overheid de levensschool onafhanke lijk maakt van bijdragen van de be drijven. Maar dan zal toch de werk gever open oog dienen te hebben voor het grote nut van dit vormings werk en zich niet alleen blind moe ten staren op de vak-technische op leiding. Hij dient te begrijpen dat de vorm van opvoedkundig werk die de levensschool biedt, naast die vak technische opleiding van groot be lang is voor betrokkenen. Of men. dit begrip kan bereiken en of de over heid de werkgeversbijdragen voor haar rekening wil nemen, zijn twee dingen, die voorlopig op het wens- lijstje blijven staan. De tweede factor, die het levens schoolwerk belemmert, is de huis vesting. Men is intussen zover dat de ingediende schetsontwerpen zijn goedgekeurd en dat een urgentiever klaring is verkregen. Het wachten is nu op de rijksgoedkeuring, terwijl als we goed zijn ingelicht ook de bouwplaats en de bouwgrond nog niet in kannen en kruiken zijn. In het schooljaar 1963-1964 waren 108 jongens als „leerling" ingeschre ven. Twee groepen (35 jongens) volg den het 8-uurs programma, de an dere 73 het z.gn. vier uurs program. 51% van deze jongelui hadden niets anders gehad dan lagere school, ter wijl 49% een diploma had van LTS of ULO. 61% van de genoemde jon gelui volgde naast de lessen van de levensschool nog technisch onderwijs. Hoe die cijfers in voorafgaande ja ren lagen vonden we jammer genoeg niet in dit verslag. Uitvoerig is verder in dit verslag ingegaan op het lesprogramma en de resultaten hiervan. Hieruit blijkt nog eens te meer dat het lesprogramma stoelt op een zestal programmapun ten, die in gesprekken en discussies met de leiders naar voren komen. Het zijn: levensvorming, culturele vorming, actualia, handvaardigheid en creatief werk en sport en spel. Als men ziet wat hiervan volgens dit verslag behandeld is, kan men niets dan lof hebben voor het vele werk dat is verzet. Verder wijst dit jaarverslag nog op twee belangrijke feiten. Het eers,t is het goede onderlinge kontakt tus sen de levensscholen van Cuyck, Boxmeer en Bergen, Deurne, Tege- len en Venray. Het tweede is, dat dit schooljaar een deficit met zich bracht van ruim 5500,en dat men zich over deze gang van zaken ernstige zorgen maakt. Zoals we reeds vorige week mee deelden zal de grote leger- en lucht machttentoonstelling Paraat in Vgn- ray te zien zijn. En wel van donder dag 3 juni t.m. pinkstermaandag, met dien verstande, dat op Pinksterzon dag de tentoonstelling gesloten blijft. Maar de 4 overige dagen staat dan Venray in het teken van het Neder landse leger en zijn luchtmacht, zo als wel uit onderstaand programma te merken is. Trouwens, in de dagen vooraf, dat deze grote tentoonstelling opgebouwd wordt, is er al het nodige te doen. Zo is dinsdag 1 juni 's avonds om 8 uur op de Markt een muzikale demonstratie van hét fan farecorps der Genie. Intussen wordt op het Hensenius- plein de grote tentoonstellingshal opgebouwd (60 x 15 m.) waarin veel wetenswaardigheden over leger ep luchtmacht overzichtelijk te zien zal zijn. De belastingbetaler, die weet dat een groot deel van zijn belas tinggelden aan defensie besteed wordt, krijgt hier een overzicht van wat er met zijn geld gebeurt. Hij kan dat trouwens ook merken aan de buitententoonstelling, waarop tanks en vliegtuigen te zien zullen zijn. Dat ook de jongelui, die nog in dienst moeten, veel plezier van deze ten toonstelling kunnen hebben, zal dui delijk zijn. Burgemeester Custers opent op donderdag 3 juni om 11 uur 's morgens Paraat, dat nu nog _ir Geleen staat en daar terecht alle aandacht trekt. Als dank voor de gastvrijheid biedt op diezelfde dag het fanfarecorps van de Limburgse jagers het Ge meentebestuur een taptoe aan, waar bij o.a. ook medewerking verleent 't demonstratiepeloton van de Ned. Luchtmacht, wat we misschien be ter kennen als het zgn. spookpeloton van Taptoe Delft. Op vrijdag 4 juni is er al weer wat anders te doen. Dan zijn er namelijk om 4 uur n.m. helikopter-demonstra ties op het voetbalveld van Huize Servatius, waar op zaterdag om half 5 de Luchtmacht hondendemonstra ties geeft, die beslist de moeite waard zijn. Voordat men echter op zaterdag met deze demonstraties be gint gaat om 4 uur het tamboer corps van de Kon. Marechaussee een muzikale rondwandeling maken door het centrum van Venray. Rest ons nog te vertellen dat een en ander volkomen gratis te bezich tigen en te bekijken is en dat ieder een er hartelijk welkom is. Voordat U straks met vakantie gaat (of bent U al weer terug?) is er alle reden om Zomerpostzegels te ko pen. De Zomerzegels hebben dit jaar namelijk de vakantie, het vrij zijn, als thema. Dit in verband met de vijftigste verjaardag van de Algeme ne Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer ANVV. Ka rakteristieke beelden uit vijf Neder landse toeristensteden vertolken di£ motief op de vijf Zomerpostzegels van dit jaar: Staveren, Medemblik, Dordrecht, Veere en Thorn. Tussen dit thema van de Zomer zegels vakantie hebben, vrij zajn en de doeleinden van de Zomer- zegelaktie bestaat een opvallende overeenkomst: Zomerzegels willen óók mensen, landgenoten, vrij ma ken; vrij van zorg, van ziekte, van eenzaamheid. De toeslag op deze weldadigheidszegels komt dit jaar weer ten goede aan een aantal in stellingen op het gebied van gezond heidszorg, culturele en maatschappe lijke zorg. In de opbrengst van de aktie van 1964, die het recordbedrag van 391.000,opleverde, deelden, om maar drie voorbeelden te noemen, het Prinses Irenefonds (culturele ontspanning van chronisch zieken), het Erefonds voor Oud-Verpleegsters en het Fonds Bijzondere Doeleinden van het Voorzieningsfonds voor Kun stenaars. Bovendien zal ook dit jaa weer een vierde deel van de op brengst worden verdeeld over de provincies, waar het ten goede komt aan regionale of plaatselijke projec ten op het terrein van volksgezond heid, cultuurbevordering en maat schappelijk werk. De compete serie van vijf Zomer zegels kost f 1,40 waarvan 44 cent als toeslag aan de genoemde doel einden ten goede komt. In verband met de uitgifte van deze toeristische serie is door Otto Dicke een serie van elf prentbriefkaarten ontworpen met schilderachtige stadsgezichten: uit elke provincie één. De afbeeldin gen op vijf van de kaarten tonen de zelfde steden van de vijf postzegels. Deze mooi Nederland-kaarten zijn, evenals de zegels, verkrijgbaar bij de plaatselijke comité's voor de verkoop van Zomerpostzegels. In Venray houdt dit comité zitting in de hal van het postkantoor. Terwijl 27 leerlingen van de Le vensschool zich in dit weekend ver maken in Zuid-Limburg, heeft het bestuur van deze school belangstel lenden het jaarverslag toegezonden over het schooljaar 1963-1964. De vraag, waarom dit verslag zo laat komt, is jammer genoeg onbeant woord gebleven. Wel maakt men in de inleiding zich kennelijk zorgen dat het levensschoolwerk belemmerd wordt in zijn ontwikkeling doordat de deelname over het algemeen be perkt blijft tot de grotere bedrijven en op de tweede plaats doordat nog steeds geen goede huisvesting voor de school is gevonden. Voor wat betreft de deelname van de kleinere bedrijven heeft men wel begrip voor het feit dat het werk geversaandeel voor een klein bedrijf relatief zwaarder weegt dan bij een wat groter bedrijf, maar toch kan men zich ook weer niet aan de in druk ontrekken, dat juist deze las ten, te dikwijls naar voren gescho ven worden om zich van het levens- schoolwerk te distanciëren. Mogelijk gommans kleding Voor: LANGSTRAAT TEL. 1281 BEHANDELING BEJAARDËN IN TEHUIZEN LAAT DIKWIJLS TE WENSEN OVER tussen hen die reeds vóór de opne ming in een tehuis de bijstand van de overheid behoefden en hen, bij wie deze bijstand juist door de op neming in een tehuis noodzakelijk is geworden. Een gelijke (minimum)re- geling komt neer op het over é?h kam scheren van bejaarden, die voordien in geheel verschillende om standigheden hebben geleefd. ONMONDIG KIND Doch ook de Directies van vele be jaardentehuizen werken helaas nog steeds meer in de geest van de Ar menwet, dan van de Algemene Bij standswet. Bij de behandeling in de beide Kamers der Staten Generaal is duidelijk de gedachte naar voren gekomen dat de bejaarden recht streeks de verzorgingsprijs met het tehuis behoren te verrekenen, tenzij hun lichamelijke of geestelijke ge steldheid zulks ongewenst maakt. Wie gehoopt had dat de bejaarden tehuizen in deze geest voortaan de opgenomen bejaarden zouden beje genen, is bedrogen uitgekomen. Vele directies blijken nog volkomen vast geroest te zitten aan ouderwetse ideeën. Daar heeft de totstandko ming van de nieuwe wet nog weinig verandering in kunnen brengen. Sociale instanties en vragenrubrie- ken van tijdschriften en kranten worden overstroomd met brieven e.d. van bejaarden, die er over klagen dat zij nog steeds als een onmondig kind worden behandeld en dat alles buiten hen om wordt geregeld. Ver schillende tehuizen prefereren de verzorgingskosten rechtstreeks te ontvangen van de gemeente. Mis schien een taak voor de gemeenten om dan de directie er eens op te wif- zen, dat een dergelijke procedure in strijd is met de geest van de nieuwe wet. Ja, verschillende tehuizen wil len zelfs het maandgeld, dat bestemd is voor persoonlijke uitgaven van de bejaarde, niet rechtstreeks aan de bejaarde laten overmaken. Daarte genover dient de bejaarde z(jn eigen inkomsten geheel aan de gemeente over te dragen. Misschien moet men de gemeenten en bejaardentehuizen tijd gunnen zich aan de nieuwe normen en op vattingen aan te passen. Wellicht dat de misstanden die wij signaleerden, kenmerkend zijn voor 'n overgangs periode en zullen ze langzamerhand verdwijnen. Dat is in het bijzonder voor de tienduizenden bejaarden die hun levensavond in een bejaarden tehuis doorbrengen, te hopen ook Zij die verheugd waren over. de totstandkoming van de Algemene Bijstandswet die dit jaar in wer king is getreden, zijn in hun ver wachtingen tot dusverre wel enigs zins teleurgesteld. Dat geldt zeker voor onze meest kwetsbare bevol kingsgroep de bejaarden. Weliswaar heeft deze wet de ver ouderde Armenwet van 1912 ver vangen en hebben krachtens arti kel 1 van deze wet alle Nederlan ders, die niet in de noodzakelijke kosten van hun bestaan kunnen voorzien, recht op bijstand, maar de uitvoering van deze wet is in handen gelegd van burgemeester en wethouders en de plaatselijke inzichten zijn zeer verschillend. MINIMUM „BEJAARDENZAKGELD" TE LAAG Velen meenden, dat de op 1 januari in werking getreden Algemene Bij- stndswet de afsluiting betekende van een tijd waarin menigeen zich schaamde om 'n beroep op de Over heid te doen, wanneer men zelf niét in zijn levensonderhoud kon voor zien. De gang naar Sociale Zaken betekende voor vele mensen een martelgang en hoevelen, die in be hoeftige omstandigheden verkeerden hebben zich niet zo door deze (valse) schaamte laten leiden, dat zij niet eens om de noodzakelijke hulp durf den te vragen? Algemeen werd de vanwege de ge meente geboden hulp als een gunst beschouwd. Maar in de Algemene Bijstandswet is nu uitdrukkelijk be paald, dat zij die niet in de noodza kelijke kosten van hun bestaan kun nen voorzien, RECHT op bijstand hebben. Dit recht kan zelfs geldend worden gemaakt tot in hoogste in stantie. Wijst de gemeente de ge vraagde hulp af, dan is beroep bij Gedeputeerde Staten, daarna zelfs bij de Kroon mogelijk. WAT IS REDELIJK De Memorie van Toelichting bij de wet sprak van „een waarborg dat^in alle gemeenten een bijstand wordt verleend welke ten aanzien van een aantal elementaire behoeften een re delijke uitkering garandeert". Dit sloeg op het vereiste van art. 1 derde lid der wet, dat in een Alge mene maatregel van Bestuur bepaal de bedragen voor hulp moeten wor den genoemd. Dit is gebeurd bij Ko ninklijk Besluit van 21 december '64. Daarin worden de minima genoemd, die de gemeente in elk geval bij de verlening van bijstand dient uit te betalen. Deze bedragen liggen echter zo ontzettend laag, dat ze zeer terecht scherp zijn gekritiseerd. Zelfs de meest schriele gemeenten - en die zijn er nog heel wat - komen uit boven hetgeen de regering NU als minimum stelt. ALLES BIJ 'T OUDE In het bedoelde Koninklijke Be sluit is nog eens bepaald dat boven- 65-jarige tehuisbewoners voor „per soonlijke, de verzorging te boven gaande behoeften" recht hebben op tenminste 10 procent van de A.O.W. Van dit schamele bedrag moeten de bejaarden zich kleden, daarvan moe ten zij al hun persoonlijke behoeften betalen. Wordt aan die 10 procent vastgehouden (en er zijn veel ge meenten waar dat gebeurt en inge volge dit noodlottige K.B. ook in de toekomst wel gebeuren zal), dan kan een echtpaar dus maandelijks f 30.35 en een alleenstaande 21.25 als z.g. kleed- en zakgeld het zijne noemen- Een armzalig bedrag in deze tijd! Alles schijnt op die manier bij het oude gebleven. Bijstand-behoevende tehuisbewoners blijven volkomen af hankelijk van het inzicht van de ge meentelijke sociale diensten. Vanzelfsprekend is vooral in kringen van sociale hulp tegen deze on bevredigende gang van zaken reeds protest aangetekend. Zo heeft het bestuur van Divosa in een rapport over de toepassing van de Algemene Bijstandswet gepleit voor een meer gedifferentieerde behandeling van de in 'n tehuis opgenomen bejaarde. GEEN NIVELERING De Commissie die dit rapport heeft uitgebracht, heeft met name gewaar schuwd tegen de nivelering bij opne ming in een tehuis. Dat betekent im mers dat de financiële status van "de bejaarden wordt terug gebracht tot sociaal minimum. Zo meent de com missie dat bejaarden, de in het ver leden verantwoordelijkheid en ook spaarzin toonden, anders moeten worden behandeld dan diegenen die alleen de uitkering A.O.W. en een bedrijfspensioen ontvangen. Zij acht het wenselijk het budget- patroon, waarnaar de bejaarde tot nu toe leefde, in stand te houden, voor zover dit redelijker w(jze in 't kader van de bijstandsverlening is verantwoord. Terecht vraagt de com missie zich ook af welke betekenis nog aan een waardevast pensioen - gebaseerd op een vroeger inkomen en dus verschillend van anderen - kan worden toegekend, als na opne ming in een tehuis deze verschillen worden geëlimineerd. Terecht stelt de commissie dat er een verschil moet blijven bestaan NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van -zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. L. COENEN Henseniusstraat Telefoon 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. A. JANSSEN Pr. Bernhardstraat 66 Tel. 1504 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingenbureau voor de kerk dorpen. Vrjjdag 28 mei en 4 juni is er geen bureau voor T.B.-bestrijding. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Kruijsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152 RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: zondag na Hemelvaart. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Egel meers-Hermens; 10 uur hoogmis tot bijz. intentie. Maandag: H. Maagd Maria, Konin gin: tot int. van fam. Peeters-Jans sen. Dinsdag: t.i.v. fam. van Keijsteren- Geurts. Woensdag: voor de zielerust van een overledene (Horst). Donderdag: v. d. zielerust van een overledene. Vrijdag: eerste vrijdag. 7.30 tot int. van fam. Huijs-van Enekevort; 20 u. gez. avondmis ter ere van het H. Hart t.b.i. Zaterdag, priester-zaterdag: tot int. van fam. Hertsig. Biechtgelegenheid dagelijks vóór H. Mis; zaterdag van 34 uur en 89 uur. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het kandi daatsexamen Biologie, de heer An- toon Sijbers, Merseloseweg alhier. Te Nijmegen slaagde in het St. Canisius-ziekenhuis onze dorpsgeno- te Mieke Janssen voor verpleegster,

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1