rob van haaren Boerenleenbank natuudi[k vóók WMschomm naac Alïa6ïlS-KoSHian otcstmat 6 ssmsm mmmm® Spat Ui n mïdty Knallen we de zomer in Vaste- en vloeibare boen- en meubelwas reinigingsmiddelen voor vloerkleden en meubelbekleding 5-pers. Bungalowtenten v.a. 275.- Vorige week hebben w\j U een globaal overzicht gegeven van het wel en wee van onze 50 voetbalclubs en onze 7 hockey-elftallen. Zondag bij de receptie van de Moïenwiekers is nog eens duidelijk gebleken dat zij niet alleen zorgen voor aktieve ontspanning van hun leden, maar ook honderden andere mensen een passieve ont spanning bezorgen, doordat zij naar wedstrijden kunnen gaan kij ken en daarmede enkele uren per week bezig worden gehouden. Dit houdt meteen een deel der verantwoordelijkheid in van beide partijen, namelijk van de aktieve kant om het beste te bieden wat men bieden kan en van de passieve kant om de favoriete clubs te blijven steunen, ook en wanneer het nu eens niet voor de wind gaat. Ongetwijfeld zal dat zondag ook weer naar voren komen bij de rectpie en de wedstrijden van de hockeyclub, die haar tweede lustrum viert en waar zowel aktieve als passieve belangstelling nog altijd welkom is. Ook op de kerkdorpen doet men aan de zgn. in-door sporten. Yssel- steyn kent zijn korfbalclub voor de jonge dames evenals Merselo, maar over het algemeen worden de zalen en lokalen daar voor te weinig uit gebuit. Het is natuurlijk leuk dat 'n studentenclub in Oirlo aan tafelten nis en badminton doet, maar juj^t deze sporten kunnen in de kerkdor pen een welkome aanvulling geven op het soms wat te schrale sportpro gramma. Natuurlijk zijn er ruiterclubs en voebalclubs, maar over het alge meen wordt juist op onze kerkdor pen te weinig de kans gegrepen, die de gymnastiekzalen en de andere sporten bieden. Maar hierover hebben we het la ter nog wel eens Maar al is voetbal nog altijd ko ning in Venray, het is niet met hockey de enige sport die men bedrijven kan. Gelukkig niet, want waar zouden degenen naar toe moe ten, die niet speciaal als voetballer of voetbalenthousiasteling in de wieg gelegd zijn. Juist voor die nog altijd grote groep is speciaal in het na oorlogse Venray veel gedaan. Er zijn tal van nieuwe mogelijkheden geko men. BETERE SPORTVOORZIENINGEN Praktisch ieder kerkdorp en elke school heeft zijn gymnastieklokaal of -zaal gekregen. Ze bieden ongekende mogelijkheden, maar of die altijd worden aangegrepen, is een andere vraag, waar we ons straks nog mee bezig willen houden. We hebben in Venray-centrum een sportpark gekregen, waar behalve voor voetbal ook de nodige ruimten zijn gereserveerd voor athletiek, voor handbal en honkbal en voor tennis sen. Mogen we eerst deze sportmoge lijkheden bekijken? Hoewel de mogelijkheid voor atle tiek behoorlijk voorhanden is, is in het centrum nog steeds geen atletiek vereniging. De verenigingen van Te- gelen en Helmond houden hier hun wedstrijden, waarvoor zelfs de pu blieke belangstelling niet denderend is. En dat terwijl men wel urenlang naar Duits TV uitzendingen zit te kijken, die de atletiekbeoefening tot onderwerp hebben. Maakt onbekend onbemind? Dan vraagt men zich af, waarom men dan de kans niet grijpt om er eens wat meer van te weten en te komen kijken, als Tegelen of Helmond hier hun wedstrijden hou den. Misschien is het een gelukkig teken dat de leerlingen van de LTS en de Levensschool (en in mindere mate de MULO) een deel van hun gymnastiekonderwijs juist aan deze sport wijden, wat dan weer hopvol- le verwachting wekt voor de toe komst. Maar ook de wat oudere da mes en heren vinden in deze sport nog voldoende compensatie voor een zittend leven en mag zich afvragen, waarom die niet, zoals elders, hier de kans*aangrijpen om de ook voor hen zo nodige sport te beoefenen. Datzelfde geldt feitelijk ook voor handbal. Men kan deze sport zomers en 's winters beoefenen, in zaal of in de vrije lucht en het is feitelijk DE sport voor dames. We zijn in Ven ray zo gelukkig een bondscheids- rechter te hebben wonen, zelfs bondspelers te hebben, die graag hun medewerking willen geven voor het oprichten van een goede handbalver eniging, maar tot heden is er te wei nig belangstelling. Datzelfde geldt voor honkbal. Een pracht sport die heerlijke ontspanning biedt aan de deelnemers. Ook hier weer de vraag of deze sport niet te onbekend is? Welnu in september a.s. hoopt men hier in het sportpark het steden- toernooi: Eindhoven, Breda, Tilburg te houden en degenen, die van honk bal meer willen weten kunnen dan terecht. Voor wat de buitensporten betreft, dus niet bepaald een opwekkend beeld. Maar laten we eerlijk erken nen, dat we het sportpark nog te kort hebben om er nu maar direct voor de volle honderd proceent pro fijt van te trekken en dat we in de loop van de tijd daarin toch wel eens verandering ten goede verwachten. Een voorbeeld daarvan is de ten nisclub, die dank zij de nieuwe banen toch weer tot nieuw leven zijn ge wekt. GYMNASTIEKLOKALEN In onze gymnastieklokalen worden op de eerste plaats lichamelijke oefe ningen gedaan door de leerlingen van de scholen, waarvoor ze ge bouwd zijn. Dat onderwijs wordt door een vakleraar gegeven en het ligt aan zijn of haar instelling en vaardigheid of de jeugd hiervan ten volle kan profiteren. Want er zijn scholen, die dat hele vak: lichame- lijkeoefeningen als „er-bij-hangend" beschouwen en de vruchten zijn dan ook povertjes. Maar over het alge meen mag men niet klagen en heb ben de meeste scholen de kansen ge grepen, die hier na de oorlog voor gegeven zijn. Die zijn niet gering. De inventaris van een gymnastieklokaal kost tegenwoordig meer dan voor de oorlog de inventaris van een gehele school en bedragen van 30.000, en meer alleen voor toestellen zijn geen zeldzaamheid. Dat hierbij de jongelui ook de knas krijgen kennis te maken met de gymnastiek en an dere sporten is duidelijk en ook dit wekt grote verwachtingen voor de toekomst. ST. CHRISTOFFEL deze veteraan onder de Venrayse sportverenigingen, die Pater Nielen zg. indertijd nog ten doop hield, pro fiteert hiervan op de eerste plaats. Met zijn meer dan 400 leden en nog 100 dames bevolkt ze in de avond uren praktisch alle gymnastiekloka len. Ze doet prima werk om lijf en leden van haar mensen lenig te hou den, maar ziet van de andere kant, ondanks alle optimisme, toch ook wel enkele dingen duister in. Zo gaan b.v. de meisjes-afdelingen bij zonder goed. Er zijn liefhebsters in overvloed, maar als de jongens zo'n jaar of 15-16 worden, verdwijnen ze langzaam maar zeker uit de rijen van Christoffel. Wat ze dan gaan doen, is voor het bestuur een open vraag. Speciaal voor hen heeft men een wel dure trampoline aangekocht, een wandelclub opgericht, een trom- pettercorps samengesteld, maar des ondanks blijven de jongens weg. Zelfs op de bekende dinsdagavonden als in het gymnastieklokaal Lange- weg de zgn. „vrije" avond is en iedereen trampoline kan springen en turnen, dan zijn de meisjes dik in de meerderheid. Datzelfde ziet men ook bij de oude ren. Terwijl menig huismoeder in de gymnastiek recreatie zoekt en com pensatie voor het misschien eentoni- huiswerk, houden de mannen zich afzijdig van de turntoestellen. Ver schillende pogingen om hen van hun beginnend buikje af te helpen en hun strammer wordende spieren wat los ser te maken, lopen na verloop van tijd op niets uit. Wat Christoffel in het centrum doet, gebeurt zij het in mindere mate op de kerkdorpen, door de jonge boeren en tuinders en door de jonge boerinnen. Maar hier schijnt het animo belangrijk terug te lopen. We willen hierover dadelijk nog wat zeggen. ANDERE SPORTEN Er zijn ook nog andere sporten, die van de nieuwe gymnastiekzalen pro fiteren. Zo zijn er bijv. de basket ball-teams, die al goede resultaten behaald hebben. Een V.C. Rooy met een 80 leden doet het „lekker", ook al omdat men in deze zalen volley bal als binnensport beoefenen kan. Er is een vrij jonge tafeltennisclub, die nog al wat belangstelling trekt en in de 1 Va jaar dat de badminton- ploeg bezig is, zijn er al landelijke topspeelsters te voorschijn gekomen, die bij de Ned. kampioenschappen in de C-klasse geen kwaad figuur slaan. Allemaal dingen, die toch wel hoop geven voor de toekomst. Maar ook hier weer donkere gezichten. Want komt een basketball-team, zoals te verwachten is in een hogere klasse, dan kan ze in de nieuwe za len niet meer spelen, want de maten kloppen niet. Datzelfde geldt voor de volleybal en voor badminton Is het wonder dat men zich af vraagt, waarom van te voren niet wat meer overleg over deze dingen mogelijk was. Natuurlijk is school bestuur en gemeente gebonden aan bepaalde rijksvoorschriften, maar als van de andere kant op goede gron den aangetoond kan worden dat door iets andere inrichting, iets hogere bouw meer mogelijkheden geboden worden, dan moet er toch te praten zijn. Dat bij een inrichting van 30.000 er niet een paar grondlijnen af kun nen gelooft niemand, maar ze zijn er niet. Mede daarom vraagt men zowel bij de gymnastiek, als bij de binnen sporten nu reeds steeds dringender om een sporthal. Voor de binnen sporten geldt dat hierdoor meer sporten naast en bij elkaar beoefend kunnen worden (waardoor minder leiders nodig zijn) en voor gymnas tiek en binnensport geldt samen, dat doordat in een dergelijke hal ook pu- bilek kan komen er beslist een be paalde reclame voor de beoefende sporten gemaakt zal worden INGEZONDEN Geachte Redaktie. In Peel en Maas van 21 mei geeft U een overzicht van de sport in onze streek, waarbij ook de voetbalclub van Leunen ter sprake komt. U schrijft dat de bestuursleden niet veel durven te zeggen of de samen werking tussen Heide, Veulen en Leunen goede resultaten zal hebben. Vervolgens schrijft U letterlijk: „Er gens" vindt men een dergelijke sa menwerking natuurlijk wel op zijn plaats, temeer waar b.v. in Leunen verschillende Heidse jongelui voet ballen, maar anderzijdsNeen, men zegt er maar niet teveel van." Uit deze zin zou men kunnen op maken dat „men" (het bestuur van S.V. Leunen?) niet erg gelukkig is met deze samenwerking. In die geest werden ons dezer dagen verscheide ne vragen gesteld, waarop wij een heel wat duidelijker antwoord kon den geven dan uw vage, voor elke uitleg vatbare formulering. Het bestuur van S.V. Leunen stelt er daarom prijs op aangaande deze samenwerking Leunen-Heide-Veulen het volgende duidelijk te stellen: 1. Vanaf de oprichting van de voet balclub hebben wij gehoopt op toetreden van leden uit Heide en Veulen, omdat wij menen dat een voetbalclub met een groot „ach terland" meer levensvatbaarheid heeft. 2. Op dit moment telt S.V. Leunen 138 leden. Hiervan zijn er 17 uit Heide en 8 van 't Veulen, allen aktieve voetballers en kwalitatief niet de minsten. Dit is verklaar baar: wie zich in een ander dorp bij een voetbalclub aanmeldt, heeft wat voor de sport over. 3. De samenwerking tussen Leunen, Heide en Veulen als kerkdorpen (dus niet speciaal op voetbalgebied) om gezamenlijk in aanmerking te komen voor een sportpark, is van meer recente datum. Het is duide lijk dat deze samenwerking voor de gemeente een financieel voor deel biedt, als men er van uitgaat dat anders elk dezer kerkdorpen apart om sportaccommodatie zou den vragen. Daardoor hoopt men op deze wijze tot snelle resultaten te komen. U dankend voor de plaatsruimte. Namens het bestuur van S.V. Leu nen L. JANSSEN Antwoord redaktie: We zijn blij met deze positieve stellingname van het bestuur der Leunse voetbalclub t.a.v. de samen werking met Heide en Veulen. Bij het klaarmaken van dit over zicht was dat geluid minder positief, bij de mensen, die we hierover spra ken. Dank zij deze stellingname blijkt de samenwerkingsgedachte bij het bestuur wel sterk te leven en mogen we slechts hopen dat spoedige realisatie van de plannen aan de or de komt. Voor aan- en verkoop van buitenlands de .spqarbunk voor, iederéén $&Venray Leunen Ysselsteyn Oostrum Oirlo Merselo Vooral als het goed weer is, wil het in deze contreien nog wel eens donderen. Dan rammelen de ruiten en men vraagt zich af of hier of daar een bom de lucht ingegaan is, een munitiedepot is opgebla zen, of een vliegtuig is neergestort. Men kijkt elkaar even ver schrikt aan, want in de voorbije oorlog heeft menigeen z(jn les geleerd, op het gebied van knallen en donderen, maar later hoort men dan dat een vliegtuig de geluidsbarrière heeft doorbroken. Zodra een vliegtuig sneller dan het geluid gaat vliegen, is dit op de grond te horen aan de zware knal len, twee per kist. Het zijn de schok golven van de voorsnellende straal jager, die de aarde raken. De kracht van de klap is afhankelijk van de hoek waaronder de schokgolven de aarde raken. Een straaljager heeft strenge voorschriften van hoogte en vliegrichting als hij door de geluids barrière moet of wil. Ongetwijfeld is het zo, dat over een aantal jaren veel meer met supersone snelheden zal worden gevlogen. De mensen zullen dus moeten leren met deze knallen te leven. Zolang het echter alleen de straaljagers van de Luchtmacht zijn is het mogelijk de overlast tot een minimum te beperken. De vliegers hebben namelijk de opdracht om een dergelijke „door braak" zoveel mogelijk boven land te voorkomen. Zijn er speciale oefe ningen waarbij het wel nodig is, dat men harder vliegt dan de snleheid van het geluid dan gaat men over het algemeen oefenen boven de Noordzee om de mensen zoveel mo gelijk ter wille te zijn en ze zo wei nig mogelijk te storen. Maar dat verhindert niet dat we toch zo nu en dan met de supersone- knalle verrast zullen worden. De wat oudere Thunderstreaks, waarmede men b.v. in Eindhoven vliegt, mo gen dan vliegtechnisch niet in staat zijn de geluidsbarrère te doorbreken, de Starfighters van Volkel draaien daar geen hand voor om. En -het vreemde is dat de vliegers zelf niet merken door de barrière te gaan. In het vuur van een oefening is het best mogelijk dat hij zijn ma chine tot dat punt brengt, met de misschien onprettige gevolgen voor ons. „Rijdt U altijd 70 km als dat op 'n bepaalde weg als maximum-snelheid staat aangegeven?" is de wedervraag van een officier van onze lucht macht, die we over deze kwestie om inlichtingen vroegen. „Als men de beperkingen ziet, die een vlieger zijn opgelegd, juist om de bevolking zo weinig mogelijk overlast aan te doen, dan stelt men zich nu en dan toch wel de vraag, of dat allemaal verantwoord is, wan neer we onze luchtmacht in staat van paraatheid willen houden Ook dat is het commentaar van de1 „andere kant". En inderdaad moeten we erkennen, dat wat hierboven reeds gezegd is, namelijk dat in de toekomst de supersonische vliegtui gen, dus vliegtuigen, die harder vlie gen dan het geluid, een nog groter aandeel van onze luchtvloot zullen uitmaken. Dan zal men beslist met altijd naar de Noordzee kunnep trek- Goed kumeur Natuurzuivere King houdt fit en fris. En deze eigenschap pen weerspiegelen zich door gaans in een goed humeur (kost baar bezit!). Nu en dan een King is het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking (en zo'n weinig kostbare gewoonte!) hoorbaar de straaljagers overvlie gen, maar het kan ook kilometers ver van hier gebeuren omdat het aan vele omstandigheden ligt hoe de schokgolven de aarde raken en dus de knallen worden waargenomen. De commandant van het vliegveld Volkel, die we over deze dingen vroegen, verklaarde uitdrukkelijk, dat zoveel als maar mogelijk is de mensen van „zijn" vliegveld op dracht hebben hun machines in toom te houden, beneden de geluidsgrens. Maar daarnaast zwemmen Duitse en Belgische straaljagers ook rustig over ons vaderland, zoals Nederland se dat boven Duitsland en België doen. En hoewel ook deze piloten de zelfde opdracht hebben, kan het soms voorkomen dat zij bij hun oefe ningen voor hen ongemerkt, voor ons met een knal door de barrière breken. Men heeft van de kant van de luchtmacht alle begrip voor het on gemak dat deze knallerij meebrengt. Niet alleen rammelerf er ruiten en schrikken kleintjes uit hun slaap, maar ook de bejaarde mensen strik- j ken soms meer dan goed voor hen is en het vee in de wei kan het ook I maar moeilijk appreciëren. Er een einde aan te maken is on- I mogelijk. Evenmin als een Mercedes koopt om er 20 km mee te rijden, koopt men geen Starfighter om tam me rondjes te draaienMaar be perken wil men het wel, en men hoopt op begrip als het desondanks hard knalt En mocht er ooit schade zijn mochten er ruiten sneuvelen of mis schien nog ergere dingen gebeuren, dan dit direct melden bij de Kon. Marechaussee en liefst tijdstip en ge staafd met bewijzen. Voor alle reparaties la. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 385.- 455.- 530.- 580.- 590.- 3-mans rubberboot geschikt voor motor f 165.- 7 soorten boten en cano's - Luchtbedden v,a. 15.95 - slaap zakken v.a. 19.75 - gasstellen v.a. 15.75 - tafels topblad van 60 x 80 v.a. 15.75 - veldbedden v.a. 12.95 enz. enorme sorteringen in 1000 m2 groot bedrijf Vrijdags tot 21 uur Zondags van 14 tot 17 uur geopend 0ampingóport Gebr. REIJNEN telefoon 08851-1535 Alléén in GENNEP ken om daar nu die machine eens op toeren te laten komen om er oefen- vluchten te maken en schijngevech ten te leveren. Dan zal het meer en meer knallen boven het land en in de omgeving van de vliegvelden. Dat is dat ongemak misschien een deel van de prijs, die we voor onze vrij heid moeten betalen. Zo zal het niet te voorkomen zijn dat ook het Noord-Limburgse land gelegen tussen de vliegvelden Eind hoven, Volkel en Laarbruch ook de ze zomer weer door knallen wordt opgeschrikt. Misschien zien we dan1 even later nauwelijks zichtbaar of j ASSURANTIE en FINANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianasingel 41 „ook goed en goedkoop VENRAY Tel. 1061 (04780) voor autoverzekering" Ook nu nog concurerende autopremies. Vrijwal elk bedrag beschikbaar voor HYPOTHEEK, rente 5'/a Hierboven de afbeeldingen van de Veilig Verkeersspeldjes die in enkele levensmiddelenzaken ter beschikking worden gesteld. Zie hiervoor een berichtje elders in dit blad.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 10