KINDERAFTREK Veilig Verkeer... in de nieuwe belastingwetten DERDE ORDE HINDERWET is net zo lekker als de duurste Amerikaan! Ct Politierechter VRIJDAG 21 MEI 1965 No. 20 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. MUNCKHOF N.V. VENRAY WFFffRIAH VOOR VRNRAY FN OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8»/i ct. p. mm. ABONNEMENTS- 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 EjI-jI\DLALI V vUA V luillvi-i I Uil VJiTlO 1 1\ UilUll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (balten Venray 2.—) Nu de tijd waarin alle vogeltjes hun ei leggen weer ongeveer voorbij is en we dus mogen aannemen, dat dat in orde is en nu bovendien per 1 juli de nieuwe Wet Loonbelasting in werking treedt, is het wellicht een goed moment voor enige toelichting op de kinderaftrek en de wijzigin gen die daarin zijn aangebracht. Voor de inkomsten- en vermogens- lasting gelden gelijke regelingen met ingang van 1965. De opzet van de regeling is gelijk gebleven; de wijzigingen betreffen slechts enige losse punten. In de eer ste plaats kan het nu voorkomen dat ook voor een studerend kind bene den 16 jaar dubbele kinderaftrek wordt verkregen, nl. wanneer het in een internaat e.d. verblijft. Voorts is de aftrek voor het zg. Lucaskind (af trek voor één extra kind tussen 16 en 21 jaar indien overigens reeds voor drie kinderen recht op aftrek bestond) vervallen. Dit kind was al dus genoemd naar zijn geestelijke vader, het tweede kamerlid Lucas. De regeling bracht echter in de praktijk zoveel moeilijkheden mee, dat velen er meer een Judaskind in zagen! SCHOLTENSDOCHTER Daartegenover en dat is dus ook nieuw heeft thans het kamerlid Schol ten tijdens de parlementaire behandeling de zg. Scholtensdochter ter wereld (of ter tafel) gebracht De bepaling maakt aftrek mogelijk voor een kind, dat in grote gezin nen of in gezinnen waar de moeder is komen te ontbreken, de huishou ding helpt verzorgen. De wet spreekt van een „kind" en laat dus ook de gelijkheid open voor een zoon die men dan ln het fiscale jargon een Scholtensdochter zou moeten noe men. De wet maakt in deze geen onder scheid tussen eigen kinderen, aange huwde kinderen of pleegkinderen. De laatste zijn de niet onder de eer ste groepen vallende kinderen die als een eigen kind worden onder houden en opgevoed. Betalen alleen is niet voldoende, men moet ze ook opvoeden. Heeft men recht op kinderaftrek, dan kan dat soms tot een nadeel lei den in gevallen, waarin men een be langrijk bedrag aan inkomen van het kind bij zijn eigen inkomen moet aangeven en ook kunnen zich geval len voordoen waarin het voordeliger is aftrek wegens buitengewone lasten te hebben. Men mag dan niet kie zen: de kinderaftrek is verplicht. HOEVEEL? In vele gevallen is van belang in welke mate men de kosten van le vensonderhoud van het kind draagt. De wet onderscheidt „geheel of na genoeg geheel", en dat wil, blijkens de rechtspraak zeggen: voor 90 pro cent of meer. Voorts is er het begrip „grotendeels", hetgeen betekent: voor meer dan 50 procent. En tenslotte de term: „in belang rijke mate". Een kind wordt geacht in belangrijke mate op kosten van de belastingplichtige te worden onder houden, indien deze in de kosten van het onderhoud van het kind een bij drage levert, hetzij van tenminste 10,per week, hetzij van meer dan de helft van de totale kosten. ONDERSCHEID De nieuwe wetten onderscheiden zoals voorheen tussen kinderen jon ger dan 16 jaar en ouderen, doch jonger dan 27 jaar. De belastingplichtige geniet nu kinderaftrek voor zijn eigen en aan gehuwde kinderen en pleegkinderen die: a. jonger dan 16 jaar zijn en tot zijn huishouden behoren; b. jonger dan 16 jaar zijn en beho ren tot het huishouden van de ex- echtgenoot(e) of de echtgenoot(e) van wie hij duurzaam gescheiden leeft, mits dit kind grotendeels, dus voor meer dan 50 procent, op zijn kosten wordt onderhouden; c. jonger zijn dan 16 jaar en die niet als eigen kind, aangehuwd kind of pleegkind tot het huishouden van een ander behoren en die in belangrijke mate (zie boven) op zijn kosten worden onderhouden. Draagt men die kosten groten deels, dus voor meer dan 50 pet., dan tellen deze kinderen dubbel. Onder deze groep vallen dus kn- deren, die in internaten, inrich tingen e.d. verblijven. BOVEN DE 15 d. 16 jaar of ouder, doch jonger dan 27 jaar, die studeren en die be lastingplichtige in belangrijke mate (zie boven) onderhoudt. Draagt men de kosten voor meer dan 50 procent, dan krijgt men dubbele aftrek. Behoren de kinde den niet tot het eigen huishouden en draagt men bovendien de kos ten voor 90 procent of meer, dan krijgt men drievoudige aftrek. Onder deze laatste groep vallen b.v. studenten die in de plaats waar zij studeren, op kamers wo nen. e. 16 jaar of ouder, doch jonger dan 27 jaar zijn, en tengevolge van ziekte of gebreken vermoedelijk in het eerstkomende jaar buiten staat zullen zijn de helft te ver dienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde kinderen, die overigens in gelijke omstandig heden verkeren, kunnen verdie nen. Mits deze kinderen in be langrijke mate op kosten van de belastingplichtige worden onder houden. Draagt men de kosten groten deels, dus voor meer dan 50 pro cent, dan krijgt men dubbele af trek. HET HUISHOUDEN 16 jaar of ouder, doch jonger dan 27 jaar zijn, en wier voor werk zaamheden beschikbare tijd gro tendeels in beslag wordt genomen door het verzorgen van de huis houding van de belastingplichtige ('t geval dat de vrouw des hui zes ontbreekt) of door het mede- verzorgen (de echtgenote ont breekt niet,doch het gezin is groot) van dat huishouden, mits daartoe tenminste drie andere kinderen, jonger dan 27 jaar, be horen. Hieronder valt dus de boven reeds genoemde Scholtensdochter. Hier bij is dus geen eis gesteld omtrent de mate, waarin men het levens onderhoud van dat kind bekos tigt. Wel is nog bepaald dat de aftrek wordt verdubbeld indien men die kosten grotendeels, dus voor meer dan 50 procent, draagt. Hoewel er hierover nog geen rechterlijke uitspraken zijn komt het ons voor, dat een redelijke wetstoepassing medebrengt, dat daaronder ook te begrijpen is het geval waarin men dat kind een beloning voor zijn arbeid betaalt, waaruit het voor meer dan 50 pet. zijn levensonderhoud bekostigt. WANNEER? Van belang is uiteraard op welk tijdstip aan de bovenvermelde eisen moet zijn voldaan. Voor de inkomstenbelasting is be slissend de toestand bij het einde van het kalenderjaar, of, zo de belas tingplicht in de loop van het kalen derjaar eindigt, de toestand bij dat einde. Voor de vermogensbelasting gaat het om de toestand bij het begin van het betrokken jaar, welk tijdstip ook voor de stand van het vermogen zelf geldt. De aangifte voor de vermo gensbelasting over enig jaar ge schiedt daarom ook tegelijk met de aangifte voor de inkomstenbelasting over het voorafgaande jaar. Voor de loonbelasting geldt, in verband met de wijze van heffing, een afwijkende regeling en is voor de kinderaftrek beslissend de toe stand op de eerste dag van het ka lenderkwartaal, waarin de loonbe lasting moet worden ingehouden. De bedragen van de aftrek vloeien voor de inkomsten en loonbelasting voort uit de tabellen. Voor de ver mogensbelasting zijn de vrijgestelde bedragen verhoogd tot 13.500,per kind. Goed humeur Natuurzuivere King houdt u fit en fris. En deze eigenschap pen weerspiegelen zich door gaans in een goed humeur (kost baar bezit!). Nu en dan een King is het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking (en zo'n weinig kostbare gewoonte!) ACHTER HET BORD Ergert U zich aan de vele 50 en 70 km borden in ons land? Vindt U ook dat de logica vaak zoek is bij de plaatsing van de maximum snel heidsborden? Rijdt U daarom maar 90 in plaats van 70 of 50? Het nuttigheidseffect van zo'n bord kunt U ook van een andere kant bekijken Een kant die minder ergernis, meer voldoening en dus meer veilig heid biedt! Stap er eens uit bij zo'n bord. In de meeste gevallen ontdekt U al gauw het „waarom". Het „waarom" dat U al rijdende vaak ontgaat. Zoals bij de snelheidsbeper kingen in Vreeland. Net wanneer U hier vlot kunt op schieten, zit er in de weg een ob stakel. U moet gas terug nemen tot 70, dan zelfs een stuk 50 rijden. Ver velend, maar wel doelmatig. Want U ziet hier waarom: een brug, die zo danig in de weg ligt, dat het over stekend plaatselijke verkeer bijna niet te zien is: links over de brug lopen drie mensen! Een dergelijke situatie met ook nog een bushalte en onduidelijke zijwegen komt niet altijd voor. Maar onzichtbaar staan achter ieder roodomrand 50, 70, 80 of 90 km bord mensen. Mensen die U niet verwachten en die U niet ver wacht. Daarom: stap er eens uit bij zo'n „onlogisch" bord. Goed voor U ook, om er eens „uit" te zijn na een lan ge rit. Ook daarmee is de verkeers veiligheid gediend. UITSTAPJE GEORGANISEERD DOOR DE Het jaarlijkse uitstapje, georgani- seehd door de Derde Orde afd. Ven ray, zal dit jaar plaats vinden op 27 juni a.s. Aan dit uitstapje kunnen deel nemen, zowel leden alsook niet-leden van de Derde Orde. We kunnen u verzekeren dat het een zeer mooie en interessante reis gaat worden en kunnen u daarom deze reis van har te aanbevelen. Op zondag 27 juni vertrekken we 's morgens om 8 uur uit Venray; rij den van hier naar Blijerheide en gaan daar de prachtige kerk met ra men van de kunstschilder Jonas be kijken. Onderweg, in Sittard of Heerlen, gaan we samen in een van de kapellen het H. Misoffer vieren. Om half twee vertrek uit Blijer heide en volgen dan in Zuid-Lim burg de prachtige Mergelland-route- weg, klein-Ziwtserland enz. en be geven ons dan naar het z.g. „Bok rijk" bij Genk in België. Daar in het „Bokrijk" aangekomen om ongeveer 4 uur, wordt aan alle deelnemers een warme maaltijd aan geboden. Na de maaltijd rijden we met het treintje van het „Bokrijk'' door het 540 ha grote bosgebied en vervolgens krijgt u de gelegenheid om het openlucht museum van oude boerderijen, de grote speeltuin, de romantische rozentuin enz. te bezich tigen. De kosten van deze reis zullen 12.50 bedragen. Geeft u op tijd op bij een van de bestuursleden der Derde Orde of bij Broeder Portier van het klooster, Leunseweg 1. Wees er op tijd bij met uw opga ve om teleurstelling te voorkomen. Bestuur Derde Orde. Voor alle reparaties ia. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 ATTENTIE In verband met het feest van 's Heren Hemelvaart a.s. donder dag 27 mei moet de kopy voor advertenties en berichten in PEEL EN MAAS één dag vroeger dan nor maal in ons bezit komen. ADVERTENTIES dus inleveren uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur. MATRIJZEN voor advertenties uiterlijk maandagmiddag 12 uur. BERICHTEN, verslagen enz. uiter lijk dinsdagavond 6 uur. De bezorging van Peel en Maas bljjft gewoon op vrijdagmorgen. Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretaris van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van M. Derikx, Spurkt 3, Venray om vergunning tot het uit breiden en wijzigen van een pro- paangasinstallatie te Spurkt 3, Ven ray, kadastraal gemeente Venray sectie A-C nr. 1400-5152. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van J. Tijssen, Casten- rayseweg 22, Oirlo-Venray om ver gunning tot het oprichten van een propaangasinstallatie aan de Casten- rayseweg 22, kadastraal gemeente Venray sectie P nr. 2354. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van J. Vullings, Hors- terweg 31, Castenray-Venray om vergunning tot het oprichten van een propaangas-installatie aan de Hors- terweg 31, kadastraal gemeente Ven ray sectie G nr. 2278. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van deze vergunningen kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 31 mei 1965 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Beroep tegen een beschikkng kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; 2. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 11 mei 1965. Burgemeester en wethouders van de gemeente A. v. DIJCK, loco-burgemeester H. P. L. Vorst, secretaris. Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur -behoeven t&zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor mm P" maar f Q Het koperen naambord naast de voordeur waarborgt de oudheid van de firma. Elke week wordt het ge poetst. En hoe! Zelfs in donkere da gen en tijdens motregen licht het fel op in het nauwe straatje. Vertegen woordigers kijken er even in of hun haar wel goed zit, voor ze binnen komen. In het midden zijn de letters er bijna afgesleten van het poetsen. Alleen de letters aan de zijkanten vertonen een witte korst van de ve le liters poetsextract, die er in de loop van de tijd zijn opgesmeerd. Dat koperen naambord dateert van het oprichtingsjaar. Het is zeven envijftig jaar oud. Het is bijna drie duizend keer gepoetst. Opa is er aan begonnen toen hij elf jaar was. Sindsdien is hij onafgebroken bij de oude befaamde en degelijke firma in dienst geweest. De bazen kwamen en gingen. Opa en het bord bleven. Elk streepje van de gegraveerde letters kon hij in zijn vingertoppen voelen, zelfs 's nachts als hij in bed lag. „Dat bord", heeft de oude meneer gezegd de grootvader van de te genwoordige baas „dat bord is het gezicht van de zaak. Het poetsen daarvan is een verantwoordelijk werk. Aan dat bord zal men de ijver kunnen afmeten van degenen die hier werken, en de welvaart die in het bedrijf heerst. Als dat bord aan de voordeur er goed uitziet, ziet de zaak er goed uit." Dat heeft opa zich in de oren ge knoopt, toen hij als jongen van elf jaar hier in betrekking kwam. Van de oude meneer is niets meer over gebleven dan een foto aan de wand in het privé-kantoor. Een strenge man met bakkebaarden en een hoge staande boord, en met een welwil lende blik. Deze zomer is zijn kleinzoon in de zaak gekomen. En daarmee zijn de grote veranderignen beginnen. Er is getimmerd en vert>ouwd. En aan de voorgevel is een lichtreclame geko men. Als iedereen slaapt, branden daar nog de letters van de naam van de oude meneer die in het kantoor hangt. De mooie voordeur met het lofwerk en de raampjes is een gele plank geworden met een nikkelen knop. De gezellige gordijnen zijn voor de ramen weggehaald. Op het kantoor zitten ze nu op ijzeren stoe len. En er is een loket gekomen, net als op het postkantoor. Hoofdschuddend heeft opa al die veranderingen aangezien. Toen de bruine trap grijs werd geverfd, leek het hem alsof het hele bedrijf op zijn grondvesten schudde. Voor Kerstmis wilde hij het koperen bord nog eens extra poetsen. Met de poetsdoos dribbelde hij naar buiten. Daar gaapte een lelijke kale plek naast de deur. Het bord was weg. De jonge meneer had de zaak van haar gezicht beroofd. En niemand had het opa gezegd. Een beetje duizelig bleef hij op de stoep staan. Hoofdschuddend is hij toen naar huis gegaan. Voor het eerst in al die jaren deed de zaak het zon der hem. Nieuwjaarsdag kwam het hele personeel de jonge meneer een ge lukkig nieuwjaar wensen. Ze hadden opa opgehaald. Hij hoorde er bij, vonden ze. Maar toen hij aan de beurt was om de jonge meneer een hand te geven, schoot hij plotseling naar een hoek van het vertrek. Ach ter de prullebak, onder het portret van de oude baas met de bakkebaar den, stond daar het koperen bord. Hij klemde het onder zijn arm en draafde er mee de deur uit, naar huis. Onderwijl riep hij woorden naar de jonge meneer, die niemand nog ooit van opa had gehoord. Dezelfde dag is er aangifte gedaan wegens het wegnemen van een hoe veelheid koper. De rechter kon er geen diefstal in zien. Als die meneer er bezwaar tegen had gehad dat de oude man dat ding meenam, had hij het gemakkelijk kunnen voorkomen, want hij stond er zelf bij. Niemand heeft een hand uitgestoken. Niemand heeft er iets tegen in gebracht. Zo werd opa vrijgesproken. „En", zei hij, „ik heb nou toch pensjoen". Maar thuis poetst hij in lege uren het koperen bord nu en dan liefko zend op met een zacht wollen doek je. Voor 't geval de zaak nog eens weer tot de oude bloei mocht komen.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 13