de nieuwe collectie VAN OPBERGEN De balans van een oorlog Nederlands grootste Proefbedrijf komt in Merselo zojuist ontvangen H0LLANDIA NATUURLIJK BIJ texiel en modes Grotestraat Mandia trico droomirica vijfduizend varkens op boerderij 't Roozendaal - investering ruim 2 miljoen gulden Poels - Grotesiraat BOVENMENSELIJKE PRESTATIES Uit de in het vorige artikel ge noemde getallen zou men misschien een verkeerd beeld van de oorlog krijgen Er staat echter veel tegenover. Er is van de soldaat veel geëist en niet al leen van de soldaat, maar ook van de burger, van de man en van de vrouw. Om aan deze eisen te vol doen moest men niet alleen moed be zitten, maar meer nog de wil om door te zetten. Deze wil ontbrak niet bij het Engelse volk, dat onder de bezielende leiding van Winston Churchill bovenmenselijke prestaties leverde. De eerste maanden na Duinkerken was Engeland de enige werkelijke tegenstander van de As-mogendhe- den. Iedere man en iedere vrouw was hard nodig om juist in die dagen de strijd vol te houden. Men kan met recht zeggen, dat ge heel Engeland was gemobiliseerd. Natuurlijk de dienstplichtigen, maar ook de geleerdende boeren de arbeidersde mannende vrouwen En er werd gewerkt. De geleerden zorgden voor nieuwe wapens: radar, asdic (voor peiling van onderzee boten), benzinepijpleiding onder de Noordzee, kunstmatige havens, mag netische mijnen. De arbeiders maakten vliegtuigen, zeer snelle, zoals de Spitfires en, in het laatste oorlogsjaar, de straal vliegtuigen, de Gloster-Meteors In 1944 werkten 16 miljoen man nen en vrouwen in de oorlogsindus trie. In het leger dienden 4Vs miljoen soldaten, waaronder bijvoorbeeld bij de R.A.F. alleen al 182.000 vrouwen. Vrouwen werkten ook op het land, van alle Engelse vrouwen tussen 18 en 40 jaar werkte 90% bij de boer. Hoewel er een werkweek was van 54 uren, braken geen stakingen uit. In de oorlog was er arbeidsvrede in Engeland. In mei 1945 bezat de RAF 92.000 vliegtuigen. Ook de dominions en de koloniën deden geducht mee. Om een enkel, voor ons land interessant voorbeeld te nemen: Canada. Dit land had 700.000 man onder de wapenen en bij verschillende Canadese legeronder delen waren 25.000 vrouwen inge deeld. Het totale aantal Britse divisies te velde bedroeg op 1 januari 1945 51. Het is overbodig te zeggen, dat ge durende de gehele oorlog de Britse Navy op vrijwel alle wereldzeeën zeer aktief was. Zo bracht de Engel se marine niet minder dan 603 vij andelijke onderzeeërs tot zinken. AMERIKAANSE OPZET Amerika, woedend over de laffe Japanse overval op Pearl Harbor, aanvaardde oorlog met alle conse quenties van dien. Voorgegaan door president Roosevelt stelde dit land zijn machtige industrie ter beschik king van de oorlogsvoeringAlles ging zo efficiënt mogelijk. In 1943 werd 2IV2 miljoen ton scheepsruim- te geproduceerd, waarvan 19 miljoen ton aan transportschepen. 2 a 3 Li- bertyschepen verlieten, op den duur, per dag de werf, kant en klaar In september 1944 had Amerika 225.000 vliegtuigen en 70.000 tanks. Bij een arbeidsweek van 40 tot 48 uren en onder een betrekkelijke ar- beidsrust werkten miljoenen in de industrie. Zeventien miljoen vrouwen waren óf in he leger óf in de fabriek óf op het land werkzaam. Op 1 januari 1945 waren 89 Ame rikaanse divisies bij de oorlog be trokken, tezamen 7.700.000 man tel lend. De Amerikaanse vloot was de machtigste ter wereld. Deze bestond o.m. uit 11 slagschepen, 23 vliegdek schepen, 12 zware en 29 lichte krui sers. En passant werd in de oorlog volgens de leen- en pachtwet voor dertig miljard dollars aan bondgeno ten geleverd. Rusland bijvoorbeeld kreeg 9.000 vliegtuigen, 5.000 tanks, 225.000 auto's en enorme voorraden aan voeding, kleding, munitie en grondstoffen, alles verscheept via de zeer gevaarlijke „Moermansk"-route door de Noordelijke IJszee. RUSSISCHE CIJFERS NIET BEKEND Over de prestaties van de Russen hebben we geen exacte gegevens; het zijn slechts gissingen. Wèl staat vast, dat het Russische volk in de Tweede Wereldoorlog met zeer veel vaderlandsliefde zijn grondgebied heeft verdedigd en heroverd. Wij al len weten hoe tenslotte Russische le gers hard terugsloegen. Het waren Russische soldaten, die Berlijn ver overden r Men schat, dat het Sovjetleger in het voorjaar van 1945 bestond uit een kleine 800 divisies. Wanneer men aanneemt, dat elke Russische divi sie 8.000 man telde, dan stonden aan het einde van de oorlog 6.400.000 Sovjetsoldaten aan front. (Wordt vervolgd) maws? MODE VAN NU Mode van nu voor u in Ban-Lon zo ragdun, zo makkelijk wasbaar, zo sterk! Wij presenteren u ANEMOON met all-over kant. Een tweede huid! Hemdje (alleen in wit) 4.50, slip in wit, rose, bleu aqua 3.10, zwart 3.25. 313 K te- MODE VAN NU Mode 1965üw mode. KORENBLOEM, weelde in satijn-nylon. Aqua, wit, rose, marine, mais: 8.25, jupon: 5.75, broekje: 3.75. Glanzend diepzwart resp, 8.50, 6.-, 3.85. FLORAMA Hollandia's laatste modenieuws: ge bloemde bruidskant over satijn-nylon, waarbij de kant zacht contrasteert. Kies uw eigen Flo- rama garderobe uit de vele modellen in de kleuren rose, bleu, maïs en aqua. Onderjurk 10.75, fond de robe 11.25, jupon 7.75, broekje 3.45, duster 24.95, baby-doll 16.75, nachthemd 15.95, pyama 21.95. MODE VAN NU Mode van nu voor u nachtmode in satijn nylon. Charmant, gra cieus, luxueus. ZONNEROOS, baby-doll 11.95, nachthemd 12,95. NACHTMODE 1965... GAZANIA: satijn-nylon in rose of aqua onder* een wolk van nylontule. Met heel aparte a-sym metrische broderiegar nering. Mode van nu voor u 15.95. Twee grote vleesverwerkende in dustrieën, nl. de N.V. Hartogs Fa brieken en Zwanenbergs Fabrieken N.V., beiden uit Oss, hebben elkan der gevonden voor een groot object, dat in Venray zal worden uitge voerd. De N.V. Hartog, die een dochter onderneming is van de Unilever, heeft zich behalve op de vleesver werking ook toegelegd op veevoe ders, terwijl de N.V. Zwanenberg met Organon zich nog gespeciali seerd heeft op veterinair en farma ceutisch gebied. Beide bedrijven hebben gedurende enkele jaren onafhankelijk van el kaar, een onderzoek ingesteld naar de eigenschappen en verschillen van de Nederlandse varkens. Als men weet dat beide bedrijven per jaar ruim 800.000 varkens verwerken zal het duidelijk zijn, 'dat zij inderdaad een schat van gegevens hebben kun nen verzamelen. Dit onderzoek was voor beide par tijen aanleiding om te komen tot stichting van proefbedrijven en op dat moment vond men elkaar. Een proefbedrijf voor beide bedrijven was de oplossing. Daarom hebben beide bedrijven een nieuwe vennoot schap gesticht onder firma, die ver der voor hen een diepgaand weten schappelijk onderzoek gaat verrich- en om te komen tot verbetering van de kwaliteit van de slachtvarkens. Dit onderzoek zal worden ver richt op een nieuw te stichten proefbedrijf, dat op de 40 ha grote boerderij Roosendaal onder Merse lo zal worden opgericht. Op dit proefbedrijf, dat een investering zal vragen van ruim 2 miljoen gulden, zullen vijfduizend varkens een onderdak vinden. Men hoopt einde van het volgende jaar daar te kunnen beginnen. DOEL ONDERZOEK Op een vorige week gehouden persconferentie hebben de directeu ren van Hartog en Zwanenberg dui delijk gesteld dat op dit proefbedrijf met alle beschikbare wetenschappe lijke hulpmiddelen een onderzoek zal worden verricht naar het varken, dat op de meest economische wijze ma ger vlees produceert van een kwali teit, die in het bijzonder geschikt is voor de verwerking in hun bedrij ven. Men hoopt door een verregaande selectie uit het beste bestaande fok- materiaal, door verering en inteelt te komen tot een rasverbetering. En hierbij zal niet alleen worden gelet op een betere vlees-vetverhouding, maar ook om verbetering van de technische verwerkingskwaliteit. Het is voor het eerst dat men in ons land komt tot een dergelijk groots opge zet onderzoek en proefbedrijf wordt dan ook het grootste in Nederland. Men moet wel naar een dergelijk onderzoek toe, aldus de beide direc ties, omdat de Nederlandse vleesver werkende industrieën voor een zwa re opgave staan. De export namelijk naar de traditionele afzetmarkten, zoals de Verenigde Staten en Enge land wordt moeilijker en men is meer aangewezen op de EEG-landen. Weliswaar heeft Nederland thans nog een goed slachtvarken, een doel matige varkenshouderij, een efficiënt verwerkingsapparaat en een uitste kende handel, maar er zijn kapers op de kust. Zo schijnen Amerikaanse firma's plannen te hebben in Frank rijk, dat met graanoverschotten zit, eigen varkensfokkerijen, vermeerde- ringsbedrijven en mesterijen op te richten, terwijl ook in Duitsland der gelijke planen bestaan. Daarom is het nodig dat Nederland met een zo goed mogelijk produkt op de markt komt. Dat hoopt men te kunnen bereiken op dit bedrijf via rasverbetering. Dat daarbij gebruik gemaakt wordt van de reeds verkregen gegevens die men de laatste jaren verkregen heeft van de 800.000 varkens, die ieder jaar in Oss de dood vinden is vanzelfspre kend. Alleen al het materiaal wat hierdoor verkregen is, heeft de in schakeling noodzakelijk gemaakt van een computer, die trouwens ook in de toekomst alle-gegevens van fok kerij, mesterij en slachterij zullen verwerken en berekenen. Men ver wacht dat 85 procent van de 5000 dieren, die ieder jaar in Venray zul len worden ingelegd, zullen afvallen. GEEN EIGEN FOK- OF ME STBEDRIJF Op deze persconferentie legden beide directies er nog de nadruk op, dat het beslist niet de bedoeling is dat dit proefbedrijf uitgroeit tot een eigen fok- en mestbedrijf voor deze industrieën. Op dit proefbedrijf wil men alleen de fok van nieuwe moe- derdieren ter hand nemen, de big- genproduktie en varkensmesterij is een taak van de boeren. Het uitge geven perscommuniqué zegt hiervan het volgende: „Indien de resultaten van het on derzoek dit rechtvaardigen, zullen in een later stadium en op nog nader te bepalen wijze, verbeterde fokdie- ren voor een grote groep met hen sa menwerkende vermeerderaars en mesters beschikbaar komen. De di recties van beide bedrijven zijn na melijk van mening, dat de produktie van biggen en 't mesten van varkens taken zijn, die het best en het meest economisch kunnen worden vervuld door een zelfstandige en krachtige boerenstand Dit lijkt dan tevens het antwoord op mogelijke protesten van de land bouworganisaties, die zich bepaald niet gelukkig voelen met de vesti ging van enkele mamoetbedrijven door vleesverwerkende industrieën, als die van Homburg in Cuyck of van mengvoederfabrieken. De directie heeft verder plannen om het gemeentebestuur en de land- bouwcommissie onzer gemeente nog persoonlijk van haar intenties op de boerderij 't Roosendaal op de hoogte te stellen. Hierbij zal ook de vestiging van de wetenschappelijke staf in Venray ter sprkae komen. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold én ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY Wij hebben een pracht-collec- tie veilige nieuwe fietsen voor u klaar staan maak eens een gratis proefrit.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 6