natuudi{h uóók schoenen naat Ariaens-Kosman §u>te$tcaat 6 Politierechter *8*M8ra9M8*K8*se3sten Venrays jeugd op 'n zaterdagavond... Schriftelijk onderwijs degelijk of onbetrouwbaar? fa. MARTENS mode pasvorm kwaliteit BRUGKLAS voor jongens en meisjes VRIJDAG 16 APRIL 1965 No. 15 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN ÜITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAT WPPIfRT A T"> VfTflP VRNRiY RN OM^TR RKFN ADVERTENTIEPRIJS 8Vi ct. p. mm. ABONNEMENTS- I 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 VV V VJUI\ V Ulllvrt I üil WiVlO 1 I\ LiIIUll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (bulten Venray 2. GROTESTRAAT 28 POSTBUS MEDE-CHRISTENEN Ruim 100 Venrayse mensen waren aan de vooravond van de Goede Week bijeen in de feestzaal van Hui ze St. Anna voor de laatsté Vasten- conferentie, welke voor hen speciaal in deze Vastentijd zijn georganiseerd. Een bijzondere avond, ook omdat de hulpprediker van de Nederlands Hervormde Kerk, de Weleerwaarde Heer Keers, een inleiding hield over het thema: Mede-christenen. Hierin vertelde hij in een globaal overzicht hoe de Christenheid, d.w.z. de volge lingen van Christus en zijn Aposte- lenin de loop der tijden uiteen zijn gegaan en hoe de eenheid onder hen verscheurd is geworden. Van deze verscheurdheid is b.v. 't Protestantisme in ons land een spre kend voorbeeld. Na de laatste we reldoorlog is er een gelukkige kente ring gekomen, waaraan het samen gaan in de oorlog ook niet vreemd geweest zal zijn. Stelde men vroe ger de punten die scheiden altijd voorop, thans zoekt men de punten, die binden. En dat is op de eerste plaats het geloof aan Christus en zijn Evangelie. Dat bindt ook de Pro testanten veel meer dan vroeger en daarom geloofde hij vast dat over 25-30 jaren, wanneer in Venray een duizendtal protestanten leven, ze al len in een kerkgebouw hun diensten zullen houden. Bedrijfsaalmoezenier Pater Latte had de avond geopend, waarna Aal moezenier Heymans de sprekers in leidde en verheugd zei te zijn, dat nog zovelen naar Huize St. Anna ge komen waren, ondanks het vrij slechte weer, om zich eens te ver diepen in de problemen van de een heid der kerken. Ook wees hij er op dat de openheid tussen Rome en de Reformatie een gelukkige ontwikke ling is en dat ook de jeugd mee moet bouwen en werken door onderlinge verdraagzaamheid en respect deze openheid, dit samen zoeken naar God verder te ontwikkelen. In het verdere verloop van deze avond traden nog de zingende Zus ters van St. Anna op, die met hun meestal geestelijke liederen een die pe indruk bij de aanwezigen achter lieten. Dat was zeker het geval met het door Kapelaan Driessen geschre ven Passiespel, waarin de medewer kers hun beste krachten gaven ei waar costumering, grime, verlichting, decor en muziek zorgden voor een indringende omlijsting en onderstre ping van het geheel. Het is "beslist jammer dat niet meer mensen met dit spel konden of kun nen kennismaken. ZZ EN DE MASKERS Een ander en groter deel van Venray's jeugd zocht zaterdagavond zijn heil bij ZZ en de Maskers, een Amsterdams Beat-gezelschap, dat door de tienerclub geëngageerd was om in zaal Wilhelmina hun kunsten te laten zien. Welnu, die hebben ze laten zien, alleen was hun optreden nu wat milder dan voor de televisie. Onder leiding van Bob Brouwer wist dit ensemble een machtige hoop geluid te produceren, waarop de aanwezigen dan hun nieuwste dans- creaties konden toepassen, danscrea- ties, die zelfs kenners van de moder ne danskunst niet onder een naam wisten te vatten. Het zal wel zo zijn, dat uw verslaggever wat oud gaat worden en niet meer zo goed op de hoogte is van het huidige teenager programma en zijn orden niet afge stemd zijn op het machtige slagwerk, wat b.v. de slagwerker Dekker liet zien en vooral horen, maar wat nu de zin er van is, dat twee van deze heren hun wilde pruiken als twee stieren tegen elkaar konden wrijven is en blijft een raadsel. Maar de le den van de tienerclub genoten schijnbaar machtig en het moet ge zegd zijn dat vooral de jeugdige da mes een opmaak en een chique ver toonden, die er zijn mocht. Een ander opmerkelijk feit was, dat de meeste in het Engels ge zongen teksten blijkbaar ieder een van buiten kende en lustig mee- zoemde, wat de kwantiteit van het geproduceerde geluid nog groter maakte. ZZ en de Maskers hebben vele vele handtekeningen moeten achterlaten en nog meer foto's als schone herinnering aan hun optreden in ons Venray, dat niet eens op zijn grondvesten gedaverd heeft, toen dit ensemble op volle kracht zijn tophits bracht. „Als U deze cursus volgt, kunt u later geld verdienen!" Met derge lijke suggestieve slagzinnen heb ben in de naoorlogse jaren ver schillende instituten van schrifte lijk onderwijs klanten weten te lokken. Of deze na de beëindiging van de cursus inderdaad de sprong op de maatschappelijke ladder hebben gemaakt, die hun in de re clamefolders was toegezegd, staat echter zeer te bezien. Nu het schriftelijk onderwijs haar vleugels steeds wijder uitslaat en meer dan een half miljoen Neder landers bij een instituut als leer ling staat ingeboekt, krijgt de vraag of deze instellingen wel aan behoorlijke eisen voldoen, onge mene aktualiteit. Er zijn in ons land circa 200 van dergelijke in stellingen en reeds het feit dat slechts 1/4 deel is aangesloten bij de Inspectie van Schriftelijk On derwijs geeft al te denken. HALF MILJOEN CURSISTEN De Franse geleerde Daniel Halévy schreef kort na de tweede wereld oorlog een boek, getiteld „De ver snelling van de geschiedenis". Dat het verloop onder de cursisten nogal groot is. Een groot aantal van hen maakt de cursus niet af, of omdat ze in tijdnood komen, of de animo ver liezen, of omdat ze in de kwaliteit van de cursus worden teleurgesteld. „Het staat ook wel vast", aldus mr. Kaiser, „dat sommige cursisten bezweken zijn voor de suggestieve propaganda, die verschillende instil tuten voeren." 200 INSTITUTEN Er zijn in ons land ongeveer 200 instellingen van schriftelijk onder wijs. Daar zijn grote en goede insti- uten bij, ook kleine, gespecialiseer de maar betrouwbare instellingen, maar helaas ook een aantal institu ten, waarvan de cursussen van be denkelijke kwaliteit zijn. Wat vooral verontrustend is, dat bijna 150 insti tuten niet bij het I.S.O. zijn aange sloten, zodat er geen enkele controle over de door hen verzorgde cursus sen besaat en men niet eens weet of hun leerkrachten bevoegd zijn. Al hebben deze instellingen slechts 40% van de totale omzet in handen, dat betekent tooh dat een groot aantal Nederlanders studeert bij een insti- is wat wij in onze dagen beleven: tuur, waarvan de betrouwbaarheid een versnelling van het gebeuren op niet gegarandeerd kan worden, alle levensgebieden, vooral op so- ciaal terrein. Sociaal beleven wij een radicale verschuiving in de overgele verde gelaagdheid: een nivellering in de verhouding van klassen en standen. Geheel in de lijn van deze ont wikkeling heeft de behoefte om door studie zijn kennis te verrijken en daardoor een goede maatschappelijke positie te verkrijgen, zich van alle bevolkingsgroepen meester gemaakt. Er wordt ontzettend veel gestudeerd in Nederland. De toeloop naar instel lingen van hoger-, voortgezet- en vakonderwijs is enorm. En tiendui zenden Nederlanders volgen de een of andere schriftelijke cursus. In 1948 stonden ongeveer 90.000 personen als cursist bij een instel ling voor schriftelijk onderwijs in geschreven. Thans: circa een half miljoen! Mr. C. Kaisel, inspecteur van de Inspectie voor Schriftelijk onderwijs (kortweg: I.S.O.) zei ons echter dat paald merk margarine of toiletzeep dan bij het stimuleren van de stu diezin. De I.S.O. waakt onder meer tegen het doen van valse beloften in advertenties. Grote aandacht heeft zij'ook voor de bevoegdheid van de leraren. Volgens mr. Kaiser is bij het schriftelijk onderwijs het aantal bevoegde leerkrachten zelfs aanmer kelijk groter dan bij het mondeling onderwijs! Maar kan tegenwoordig werkelijk alles schriftelijk studeren. Momen teel zijn er ongeveer 1500 ver schillende cursussen. Tal van oplei dingsmogelijkheden worden elk jaar toegevoegd, maar de instituten die door de I.S.O. zijn erkend zijn ver plicht deze nieuwe loten aan htm stam eerst door een deskundige te laten controleren. TAAK VOOR OVERHEID Hoewel de inspectie van de I.S.O. zeer zorgvuldig geschiedt, mag men zich nochtans afvragen of het niet tijd wordt dat de overheid deze con trolerende taak overneemt. Een groot deel van de instellingen van schriftelijk onderwijs onttrekt zich aan deze controle of wel omdat zij zich er bewust van zijn door de mand te vallen, ofwel omdat de I.S.O. erkenning niet aantrekkelijk genoeg is. Daardoor is een zorgelij ke toestand ontstaan. Men kan rus tig zeggen, dat er talloze Nederlan ders zijn die 's avonds hard blokken omeen diploma te behalen, waarvan de waarde nogal dubieus is. Verplicht rijkstoezicht zou aan deze onbevredigende situatie een eind kunnen maken. tr Voor alle reparaties Schoolstraat 30 ASSURANTIE en FINANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianasingel 41 „ook goed en goedkoop |.i VENRAY Tel. 1061 (04780) voor autoverzekering" ■<-- K'—1IITII—MM— Ook nu nog concurerende autopremies. Vrijwel elk bedrag beschikbaar voor HYPOTHEEK, rente 5'/,% Bij het I.S.O. zijn thans 45 insti tuten aangesloten. Zij onderwerpen zich vrijwillig aan de controle van dit door overheidssubsidies gesteun de orgaan en worden officieel door de I.S.O. erkend. Het merkwaardige feit doet zich echter voor, dat tienduizenden studerenden in het geheel niet op de hoogte zijn van het bestaan van dit orgaan en vaak klakkeloos een studie gaan volgen bjj de eerste de beste instelling, die met sugges tieve slagzinnen tot de verbeelding tracht te spreken. Toch kan ieder een by het I.S.O. een lijst opvra gen van alle, wèl erkende institu ten (I.S.O., Domplein 25, Utrecht). WAT DOET LS.O.? De I.S.O. laat de cursussen van de erkende instituten regelmatig con troleren door deskundigen. Een com missie van advies onder voorzit terschap van ir. R. W. Meyer advi seert het bestuur over het verlenen of intrekken van erkenning. De in spectie wordt uitgeoefend door ver schillende vertegenwoordigende le den, die allen op een bepaald gebied deskundig zijn. Onder hen twee rijksinspecteurs, de heer S. Geerts- ma van het minsterie van economi sche zaken en dr. S. Keyser van het ministerie van O. K. en W. Verder ir. P. W. Bakker Arkema (landbouw- specialist), ir. P. Boukema namens het Nederlands Elektronica en Ra diogenootschap en ir. J. Hardonk na mens de B.O.V.A.G. De erkenning van de I.S.O. houdt in, dat deze blij vend toeziet op betrouwbaarheid van voorlichting, de bevoegdheid van leerkrachten, de deugdelijkheid van de studieleiding en de waarde van de diploma's. 1500 CURSUSSEN Dit orgaan heeft in het verleden rigoureuze maatregelen niet ge schuwd, wanneer een van de erken de instituten niet aan de gestelde eisen bleek te beantwoorden. Zo werd twee jaar geleden de erkenning van een van de grootste instituten ingetrokken, omdat dit er reclame praktijken op nahield die meer pas ten bij het aanprijzen van een be- Voor: G0MMANS KLEDING LANGSTRAAT TEL. 1281 Vrijdag was het weer zover. De deurwaarder, getooid met zijn ambtsketen riep in de wat holle bo venhal van ons gemeentehuis de na men van de zondaars en zondares sen die voor de politierechter moes ten verschijnen. Twee dames uit Venray Zuid open den de rij en op geen kinderachtige manier. De herrie was natuurlijk aan de gang gekomen om de kinde ren, die op hun beurt ruzie hadden. Welnu, de twee dames grepen in bij dit gevecht, waarbij de een, volgens eigen verklaring, een ster in haar hoofd geslagen kreeg van wel zeven centimeter lang, die bloedde als een rund en de ander met een stok met spijkers in werd bewerkt. Dat gebeurde dan allemaal daags voor Kerstmis, het feest van de vre de. Maar vrede was daar in Zuid schijnbaar ver te zoeken. Er moesten zelfs spuiten gezet worden en won den gehecht, terwijl het bloed weg- geschrobd moest worden. Beide da mes klaagden elkaar prompt aan bij de politie en mogen nu 50,op de koop toe betalen. Maar of ze er wat mee geleerd hebben, dat is een andere vraag. De man uit Lottum, die kolen ge gapt had, kreeg ook 50,maar de inwoner ui Well, die stom-dronken uit zijn 20 km-wagentje gehaald werd, mag twee weken gaan zitten, is een jaar zijn rijbewijs kwijt en zag zijn wagen in beslag genomen. De man was al een paar keer voor dit zelfde levensgevaarlijke feit voor de rechter geweest en kreeg nu de re kening thuis. In Sevenum had een Tegelse fa brikant zijn jacht, die hij met veel moeite en geduld probeerde uit te bouwen tot een goed jachtveld. Maar daarin hinderden hem loslopende honden, die achter zijn hazen en ko nijnen aan zaten. De eigenaren van die honden waren al een paar keer gewaarschuwd, maar de honden ble ven los. Toen besloot deze heer tot een wel wat eigenaardige opvoedings-metho- de. Hij fabriceerde namelijk enkele worsten, waarin vishaakjes verwerkt waren en strooide die in zijn jacht gebied. Dat leverde hem prompt een proces-verbaal op wegens poging op het aanbrengen van letsel. „Ja maar" was zijn commentaar, „ik deed dat niet om die honden te doden, maar om de eigenaars te waarschuwen, dat de maat vol wasDe rech ter kon, zelfs niet na een vrij uit voerig betoog van een raadsman, dit verhaal beslist niet geloven en het werden 50,boete. Dat we verinternationaliseren is ook bij de politierechter te merken. Liefst twee tolken waren opgeroe pen. Daaronder een dame, die Turks kon en dat was ook nodig, want een Turk was met zijn auto doorgereden, nadat hij een ander aangereden had. Dat gaf een gekwetter en een ge praat, waar geen mens wat van be greep, maar wat uiteindelijk zo ver taald werd dat de Turk inderdaad wel een tik aan zijn wagen gevoeld had, maar in zijn achteruitkijkspie gel niets gezien had en dus was door geredenDat kostte hem nu 60,- boete voor de aanrijding en 40,- voor het doorrijden. En de officier waarschuwde over zyn hoofd heen alle vreemde ar beiders er voor te zorgen dat als ze langer dan drie maanden in Ne derland waren, ze een Nederlands ry bewys dienen te hebben. Daar wordt scherp op gecontroleerd in de komende tijden en internatio nale rijbewijzen zijn in zulke ge vallen geen uitstel voor een pro ces-verbaal. De Engelse militair die in Venlo brokken veroorzaakt had, omdat hij een voorrangsweg zonder meer op gereden was en daarbij brokken ge maakt had, kreeg van de officier te horen op zijn bescheid dat hij de gewonde nimmer had opgezocht dat hij van Engelsen een andere fij nere houding verwacht had. De En gelsman kreeg 150,boete en mag twee jaren in Nederland zelf geen auto meer rijden. Bovendien staat hem nog een ceviele procedure te wachten, die ook kapitalen gaat kos ten. De Duitsers, die in Siebengewald werd aangehouden, bleek zo naar drank te ruiken, dat de politie een bloedproef liet nemen. Hoewel de man vertelde slechts enkele biertjes gedronken te hebben, was er meer dan 2,1 per mille alcolhol in zijn bloed en dat krijg je als je ongeveer een vat bier leeg hebt. Deze Duitser werd aan zijn verstand gebracht dat men in Nederland op dergelijke weg- ridders niet gesteld is. Hij mag 14 dagen in Roermond gaan logeren en is zijn rijbewijs voor twee jaren kwijt. De Venrayse bromnozem, die door de politierechter verboden was nog op een brommer te rijden, moest en kele maanden daarna voor zijn moe der gauw even wat frites halen. En dat natuurlijk op het brommertje. Hij mag nu 3 dagen gaan logeren en zijn rijbevoegdheid voor de brom mer is weer met een jaar verlengd. En tenslotte was er dan nog de an dere leuke Venrayse jongeling, die op het nieuwjaarsbal gesnapt was toen hij bij de dames portemonnaies aan het gappen was. Hij kreeg dui delijk te horen, wat de politierechter van hem wel dacht en dat was niet veel fraais en mocht bovendien een boete van 100,mee naar huis nemen, plus de zekerheid als men hem nog een keer trappeert, dat hij dan voor dit geval nog extra 14 da gen mag gaan zitten. Want je hebt van die mensen, die het nooit leren. Het is voor vele ouders een zorge lijke gedachte: waar moet ik mijn jongen of meisje heensturen als zij de zesde klas van de lagere school doorlopen hebben. Er zijn uitgesproken gevallen, zo als de begaafden, die spelenderwijs hun plaats bij het M.O. of het U.L.O. veroveren. De jongens, die een opvallende technische aanleg vertonen en van zelfsprekend de LTS gaan volgen. De meisjes, die zich aangetrokken voelen tot het huishoudonderwijs. De praktijk leert echter ook, dat een grote groep van jongens en meis jes op 12-jarige Xeeftijd door diverse omstandigheden nog niet klaar is voor verdere studie of opleiding. Hun taal- en Tekenvaardigheid is nog niet voldoende. Hun geestelijke instelling is nog niet rijp genoeg om met kans op succes aan de voortge zette studie te beginnen. Vele van deze jongens en meisjes zouden wel met succes het verdere onderwijs kunnen volgen, wanneer ze een tus senjaar maken. Een jaar, waarin ze geestelijk rijpen en tot zelfwerk zaamheid en zelfstudie worden ge bracht. In overleg met de Inspeceur, zal ook dit jaar aan de Schakelschool te Horst een Brugklas starten voor jongens en meisjes. In aanmerking komen: 1. Jongens en meisjes, die de zesde klas van de L.S. hebben door lopen, maar bij het toelatingsexa men voor Gymnasium, HBS, MMS en Mulo afgewezen zijn. In de Brugklas kan bij het indi viduele peil van hun ontwikke ling worden aangesloten en daar op worden voortgebouwd. 2. Jongens en meisjes, die na het doorlopen van de zesde klas van de L.S. nog niet weten welke richting ze zullen kiezen. In de loop van het jaar heeft dan de selectie plaats. Ze worden voorbe reid op hun verdere studie. Is de ze mogelijkheid, gezien hun capa citeiten, na een brugjaar nog niet aanwezig dan kunnen de jongens met technische aanleg weer aan sluiting krijgen op de 2e klas van de LTS en de meisjes op het on derwijs aan Huishoudschool. Blijkt in de loop van het jaar, dat de Tekenvaardigheid wel aanwe zig is, maar de talenaanleg te zwak voor drie of meer vreemde talen, dan kunnen zij opgeleid worden in de Handelsrichting met één vreemde taal (Middelbare Handelsavondschool en Kantoor opleiding). 3. Jongens en meisjes, die zich aan getrokken voelen tot een beroep in de commerci le branche. Zij krijgen een opleiding in de han delsrichting (boekhouden, han- delsrekenen en typen). Op het einde van de opleiding kunnen deze leerlingen het diplo ma Typen, Kantoorassistent, Win kelassistent behalen. In verband met de lesroosterinde ling van de Brugklas, bestaat de mogelijkheid om tegelijkertijd de Middelbare Handelsavondschool te volgen, zodat de leerlingen op de dagschool steun en begeleiding vinden voor hun verdere studie. Wij vragen nog steeds PERSONFEL geschoold en L__'"ïfS' ongeschoold ^>4 Aanmelden dagelijks - TLA 11ook na werktijd - aan 7Tjli de fabriek, bij de po.tier fel,' N.V. INAIFA VENRAY

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5