POKKEN Wal is nu feitelijk Rank-Xerox rob van haaren DE fiEMEEiïïE BEGROTIJIG en zijn behandeling cabafiero L Vaste- en vloeibare boen- en meubelwas reinigingsmiddelen voor vloerkleden en meubelbekleding VRIJDAG 9 APRIL 1965 No. 14 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MIJNCKHOF NV. VENRAY WPPïfRT AH VHOP VPMD A V PIM HMQTPrifRN ADVERTENTIEPRIJS 8»/« ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ff CrluiiDL/iU UU1\ V CrllIxA 1 Uil VJiVlO 1 IA UlVUll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) Wie de moeite genomen heeft de verslagen door te lezen van de jongste raadsvergadering en speciaal die, welke handelde over de begroting 1965 voelt zich toch ergens teleurgesteld. Er is schijn baar een machtige hoop gezegd en geschreven, en veel van wat er gezegd en geschreven is, heeft er natuurlijk zijn zin en zijn nut, maar van de andere kant mist men er toch ook node de grootse visie, de grote lijnen, die niet alleen het beleid voor dit jaar maar ook voor de toekomst zal bepalen. We zijn het roerend eens met de mensen, die zich afvragen hoe je in 's hemelsnaam een beleid kunt be palen, als je niet eens precies weet hoe groot de uitkeringen zijn, die je van Rijkswege nu en in de komende jaren krijgt en je met een verbod zit meer dan drie miljoen gulden te lenen in een jaar. En ligt buiten dat het beleid niet vast in die grote wenslijst, waarin je toch wel kunt vinden, wat er nog allemaal op het programma staat. Dat gaat van Ge zondheidscentrum tot sportvelden op de kerkdorpen en van doortrekking van de Deumeseweg tot aan de ver betering van landbouwwegen. Dat gaat van uitbreidingsplannen in Vel- tum tot uitvoering van het nieuwe centrumplan. Of van de nieuwe zui veringsriool-installatie tot industrie terreinen in Oostrum. Alles bij elkaar kost de vervulling van dat wenstlijstje meer miljoenen dan al de naoorlogse begrotingen bij elkaar Miljoenen, die er niet zijn en als ze er zijn slechts bij beetjes beschik baar komen. Intussen is het wens lijst je van het snel groeiende Ven ray weer groter en langer geworden. En de reëele vraag is dan ook of we niet steeds verder achterop ra ken. Hoe wil je in zo'n omstandighe den dan een beleid bepalen? Die redenatie klopt als een zwe rende vinger, maar desondanks blijft ergens dat onvoldane gevoel bij de ze begrotingsbehandeling. Is het de onvoldaanheid over de manier waar op men van Rijswege de gemeente remt in hun ontwikkeling? Is het de onvoldaanheid over de vele onzekerheden, die men telkens opnieuw tegenkomt. „Als" er geld beschikbaar komt, wordt de Deur- neseweg verbreed„Als" er geld beschikbaar is, wordt de Gasstraat doorgetrokken. „Als" en „hopenlijk", twee woordjes, die men strijk en zet in de toelichting vindt bij vele voor name posten. En bepaal op zo'n ma nier maar eens een beleid Is het onvoldaanheid dat er wel gesproken en geschreven wordt over woningwetbouw, over onteigeningen voor dat doel, kortom dat men de belangen van de werknemers veilig stelt, maar zo weinig hoort over an dere groeperingen, als b.v. een mid denstand, die het in het nieuwe centrumplan toch ook niet zo gemak kelijk zal hebben. Is het de onvoldaanheid over het feit dat weer een nieuw rapport van het Economisch Technologisch In stituut Limburg de motor moet wor den, die het al of niet verder door gaan met industrialisatie zal be werkstelligen? Is het de onvoldaanheid dat er met geen woord gerept is over de ruimtelijke ordening om dat duur en deftige woord in dit verband dan maar eens te gebruiken in onze uitbreidingsplannen, waar men toch wel angstig dicht op elkaar komt te zitten? En dat terwijl ex Minister Bogaers reeds nu waarschuwt dat onze kinderen nog benauwder op el kaar komen zitten? Is het de onvoldaanheid, dat over de landbouw alleen maar gesproken wordt i.v.m. nieuwe landbouwwegen en wat de gemeente nu wel bijdraagt in het Lollebeekplan, maar dat ner gens eens iets gezegd wordt over de vele jongeren, die niet meer in de agrarische sector hun boterham kun nen verdienen en in de toekomst zullen verdienen en dat nergens eens iets gezegd wordt over de vele om schakelingen, die zich in deze sector voordoen. Is dat een kwestie, die de Venray se landbouwers alleen aan gaat? Is het de onvoldaanheid dat er ve le woorden gesproken worden over kunst en cultuur, maar dat niemand nog weet wat er met de nieuwe schouwburg nu feitelijk wel gaat gebeuren, dat de al zo lang aange kondigde culturele raad nog altijd niet verwezenlijkt is en dat wat de culturele ontwikkeling van de jeugd betreft, dit alleen maar een zaak is van de betreffende schoolbesturen? Is het de onvoldaanheid, dat men nergens iets vindt of hoort over „de aankleding" van de kom en kerkdor pen? Of is het feit dat we een zgn. „groen bureau" aangesteld hebben gerustestellend genoeg en voor de toekomst voldoende? Zo kan men blijven vragen op nog vele punten en het onvoldane ge voel wijkt niet Er is in de begroting 1965 veel, veel opgenomen. Wie dit alles twintig, dertig jaren geleden had durven voorspellen, die had men voor stapeldol verklaard. Er is ook veel over gesproken. Maar de indruk bljjft, dat veel wat juist besproken had moeten worden, dat veel wat Venray's oekomst betreft geschreven en gezegd had moeten worden, niet aan de orde is ge weest. In korte tqd is het aan schijn van de aarde en is in ons leven meer veranderd dan vroeger in generaties het geval was, aldus zei Minister Bogaers t.a.v. de pro blemen van deze tijd. Dat zulks met name voor Venray het geval is en zal zijn, daarvan hebben we te weinig de weerslag gevonden in deze begroting en zijn behandeling in de raad. WERELDGEZONDHEIDSDAG 1965 EEN VOORTDUREND GEVAAR Pokken behoort tot de ziekten die in ons -land vrijwel tot het verleden behoren. In de 17e en 18e eeuw was er nog sprake van grote epidemieën. Na de Frans-Duitse oorlog van 1870 nam de ziekte in ons land weer toe en duizenden sterfgevallen waren het gevolg. Daarna werd men ver plicht zich tegen deze ziekte te va- cineren, zodat de pokken spoedig uit ons land verdween. Toch komen in onze tijd zo nu en dan gevallen van pokken voor, zoals b.v. in 1951 in Tilburg. Een voordurende waakzaamheid blijft geboden. De toenemende wel vaart gecombineerd met de ontwik keling van de moderne transport middelen (trein, auto en jetvlieg tuig), heeft tengevolge dat steeds meer mensen zich als toerist, zaken man of deelnemer aan een congres op reis begeven. Dit beekent dat de kans bestaat, dat zo iemand in het buitenland, waar de pokken nog wel voorkomt, besmet wordt en de ziek te ons land binnenbrengt. Ook be staat het gevaar dat buitenlandse arbeidskrachten, die vooral de laat ste jaren in toenemende mate Neder land binnenstromen, de ziekte im porteren. De gezondheidsautoriteiten in ons land zijn dan ook voortdurend waak zaam. Reizigers uit alle landen bui ten Europa, uitgezonderd de Verenig de Staten en Canada, moeten een geldig vaccinatiebewijs kunnen to nen. Immers, iemand die niet zo lang geleden is ingeënt, heeft slechts een kleine kans, de ziekte te hebben of te krijgen. Ook de Wereldgezond heidsorganisatie doet op internatio naal niveau al het mogelijke om de ziekte een halt toe te roepen. Zo is bijvoorbeeld een bewijs vastgesteld dat pas geldig is, als daaruit blijkt dat de reiziger niet langer dan drie jaar geleden is gevaccineerd of gere- vaccineerd. Regelmatig geeft de We reldgezondheidsorganisatie in Genè- ve per telegram, radio of per telex waarschuwignen uit als ergens in de wereld een geval van pokken of een epidemie wordt geconstateerd. Deze waarschuwingen worden ontvangen door de nationale gezondheidsdiens ten, de gezondheidsdiensten in ha vens en vliegvelden, door schepen op zee en vliegtuigen in de lucht. Daar na kunnen maatregelen worden ge troffen. Zonder deze maatregelen zou de ziekte zich enorm snel verbreiden. Immers voordat de ziekte uitbreekt, nadat de besmetting plaats heeft ge vonden, kan de zieke per jetvlieg tuig een groot aantal landen hebben bezocht. De incubatietijd is ongeveer twaalf dagen. Zodoende kan de pa tiënt nog velen besmetten, voordat egenmaatregelen kunnen worden ge troffen. De ziekte is zo oud als de wereld. Op het gealat van de mummie van de Egyptische Farao Rameneses V kan men nu nog littekens, veroor zaakt door pokken onderscheiden. In 812 na Christus werd Rome door de ziekte geteisterd en dit was waar schijnlijk een van de oorzaken van het verval van het imperium. In het anders dan andere CONSTANT t- KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 jaar 675 brak de ziekte in Ierland uit. Baldwin, Graaf van Vlaanderen, stierf in 961 aan de pokken. De kruisvaarders importeerden in 1096 de ziekte in Europa. Een van de ne gerslaven van Cortes bracht in 1520 de ziekte naar Amerika. Drie en eer. half miljoen Mexicanen stierven aar de ziekte en dit maakte de verove ring van Amerika door de Spanjaar den gemakkelijker. Gedurende de 17e eeuw stierven meer dan 60 mil joen Europeanen aan pokken. In En geland was het zo gewoon dat de mensen met pokkenlittekens rond liepen, dat de afwezigheid van deze littekens een kenmerk was, waar aan weggelopen misdadigers herkend konden worden. Tijdens de Frans- Duitse oorlog in 1870 teisterde deze vreselijke ziekte het verslagen Fran se leger, 200.000 soldaten werden ziel, en 25.000 stierven. Het was de Engelse dokter Ed ward Jenner, die ontdekte dat door het inenten met pokstof van de koe immuniteit tegen mensenpokken kan worden verkregen. Het eerste werd in 1769 bij James Phipps de over brenging van koepokstof geprobeerd. Hij werd later met mensenpokstof ingeënt, maar kreeg de ziekte niet. De methode van Jenner werd al spoedig op grote schaal toegepast. In 1 1872 werd in Nederland de vaccina- tie tegen pokken verplicht gesteld. In 1963 werden desalniettemin niet minder dan 100.000 gevallen van pokken geconstateerd. In India wa ren er 60.000 mensen ziek, in Indo nesië 8.000, in Pakistan, Kongo (Leo- poldville) en Brazilië elk meer dan 5.000. Tussen de 1.000 en 2.000 ge vallen kwamen voor bij een aantal Afrikaanse landen Zambia, Nige ria, Kongo (Brazzaville) en Mali. Grote epidemieën braken uit in Tanganyka, Nepal en Afghanistan. Pokken werd voorts geconstateerd in Amerika, Columbia, Ecuodor, Pe ru. Zweden, Polen, Duitsland, Hon garije en Zwitserland. Pokken zou verdwijnen als ieder een in de gehele wereld ingeënt zou kunnen worden. Helaas is dit niet zo eenvoudig, wast de wereldbevolking telt honderden miljoenen mensen. In de onderontwikkelde gebieden zijn de gezondheidsdiensten nog onvol doende ontwikkeld. Er heerst daar een groot gebrek aan doktoren, ver pleegsters, ziekenhuizen en laborato ria. Deze landen beschikken dikwijls over slechte wegen en weinig tele foons. De mensen zijn vaak analpha- beet. Ook komt het voor dat norma denstammen over de nationale grens trekken, enige tijd rondzwerven en vervolgens weer terugkeren. Boven dien hebben deze landen te kampen met vele andere problemen. Op het gebied van de landbouw, industrie, onderwijs enz., zodat de gezond heidszorg vaak wel op het tweede plan geraakt. Daarom is hulp nodig van de lan den die vrij zijn van pokken. De Wereldgezondheidsorganisatie doet reeds veel door de waarschuwings dienst tegen besmettelijke ziekten, het beschikbaar stellen van deskun digen, het oprichten van laboratoria en het zenden van vaccin. Maar de WHO kan niet alles doen. Ons land kan bijvoorbeeld helpen door vaccin te schenken. De Nederlandse rege ring heeft de laatste jaren reeds ver scheidene malen vaccin beschikbaar gesteld en zal daar ook mee blijven doorgaan. Het is in het voordeel van van de landen die vrij zijn van pok ken, dat in de andere landen waar deze ziekte nog heerst, de pokken af doende wordt bestreden. Op deze •manier kan men er zeker van zijn, dat een pokkenvrij land ook pokken- vrij blijft. Wanneer de campagne tot uitroeiing van de pokken kracht dadig wordt voortgezet, dan zal zeker eens het moment komen, dat de gehele wereld gevrijwaard is van deze vreselijke ziekte. Daarvoor is echter nodig, dat wij allen gezamen lijk onze krachten inspannen om hulp te verschaffen waar dat nodig De aankondiging dat Rank-Xerox binnenkort op de Nederlandse beurs gaat verschijnen en het feit dat in onze eigen gemeente een mammoet-fabriek in snel tempo cp het industrie-terrein voor deze zelfde onderneming gebouwd wordt, doet bij velen de vraag rijzen, wat dit nu feitelijk toch wel voor een onderneming is. Men heeft op het bioscoopscherm en op de televisie wel eens film gezien, die dcor Rank gemaakt zijn en evenals de leeuw van de Metro-Gold- wyn is de Man met de Gong intussen bekend als het merkteken van deze film-maatschappij. Maar Rank-Xerox heeft toch zeker niets met film te maken Inderdaad niet. Maar de Man met de Gong is een man met vele ge zichten. Want The Rank Organisa tion, zoals ze genoemd wordt, zou men feitelijk kunnen onderverdelen in 19 verschillende maatschappijen, die allen tesamen aan 45.000 mensen werk geven en een totaal omzet heb ben van meer dan een miljard gul den. FILM Inderdaad is de Rank Organisation begonnen met het maken van films. Het is nu nog altijd de grootste En gelse film-industrie, die grote ver diensten verworven heeft voor de de Britse film. Ook heden nog maakt deze onderneming films voor eigen rekening, maar daarnaast ook vele commerciële films, zowel voor bios coop- als voor televisievertoning. De Rank-studio's in Pinewood zijn zeer bekend en worden ook door andere filmmaatschappijen gehuurd. In de daarbij behorende laboratoria, de grootste in Europa, kan men per week bijna 1700 kilometer film ver werken. Deze film-maatschappij beheert ■6 bioscopen in het Verenigd Ko ninkrijk en is daarnaast in meer dan 500 bioscopen buiten Engeland op de een of andere wijze financieel be trokken. VRIJETIJDSBESTEDING Met de film is de Rank om het zo maar eens te zeggen terecht gekomen op het gebied van vrije tijdsbesteding. Maar ze heeft het niet bij film alleen gelaten. Zo heeft de ze onderneming o.a. sinds 1960 zich ook bezig gehouden met het exploi teren van kegelbanen. Ze heeft daar- daarvoor alleen al in Engeland 18 grote hallen gebouwd en is op dat gebied in Engeland weer toonaan gevend. Een ander terrein op het gebied van vrijetijdsbesteding is het dansen. Ook daar heeft de Rank zich niet onbetuigd gelaten. Zij beheert liefst 29 danszalen en 25 dans-studio's, waarbij de danszalen ook gebruikt kunnen worden voor vergaderingen, diners e.d. Een vierde terrein, waarop zich de Rank beweegt, is dat van het ver keer, waar zij door middel van zgn. wegrestaurants de reiziger en zijn wagen of motor alle service biedt. Tenslotte biedt deze onderneming in 180 van de voornaamste plaatsen de Engelse huisvrouwen de moge lijkheid keuze te maken uit de vele elektrische hulpapparaten, die haar het werk kunnen verlichten en haar ook meer vrije tijd zullen geven. Dat daarbij ook radio- en televisie toestellen behoren is even natuurlijk als het feit, dat in deze winkels een goed huurkoopsysteem de aanschaf van dergelijke apparatuur verge makkelijkt. ONDERWIJS Maar niet alleen de vrijetijdsbe steding heeft de aandacht van de Rank. De zgn. opvoedende film 16 mm films over alle mogelijke on derwerpen en gemaakt door specia listen op dat terrein speelt een steeds grotere rol op de scholen, maar ook in fabrieken en kantoren. Voortdurend worden op dit terrein nieuwe initiatieven genomen en het is geen wonder dat de Rank op dit moment de grootste verhuurder is van 16 mm films. Dat zij daarbij ook nieuwe ideeën ontwikkelt op het terrein van talen-sudie, zij nog daar bij vermeld. INDUSTRIËLE PRODUKTEN Talyrond en Talysurf meetinstru menten zijn enkele van de indus triële produkten van de Rank Or ganisation. Het zijn technische meet instrumenten, die een goede naam hebben, daar waar heel nauwkeu rig gewerkt moet kunnen worden. Rank Taylor Hobson lensen en optische systemen zijn de meeste be kende Rank produkten in de film en televisie-studio's, overal ter we reld. Rank Bush Murphy tenslotte is weer een andere onderneming, die een grote rol speelt bij de Britse kleuren-televisie, maar ook op het gebied van de electronica, als radio telefonie, radar e.d. zijn sporen ver diend heeft. RANK XEROX RANK XEROX zou men de jong ste loot aan de boom kunnen noemen. Xerografie is het simpel gezegd maken van copieën, volgens een zgn. droge methode, door gebruik te maken van statische electriciteit. Het is een uitvinding van de Ameri kaan Carlsson, welke later door een Amerikaans bedrijf verder ontwik keld werd. In 1950 kwam het eerste bruikbare copieerapparaat op de markt in Amerika en het werd ge bracht door de Xerox Corporation, die in 1956 zich verbond met de Rank. De Xerox Corporation neemt de gehele Noord- en Zuid-Ameri kaanse markt voor haar rekening en Rank-Xerox de rest van de we reld (met uitzondering van Japan, waar Rank-Xerox voor dit doel sa men is gegaan met de Fuji-Foto- Film. Rank-Xerox heeft thans verkoop organisaties opgebouwd in 18 landen en heeft vertegenwoordigers in 47 andere landen. Ze levert daar de ko pieerbenodigdheden voor onderwijs, industrie en handel. De fabricage van de daarvoor be nodigde machines en verbruiksarti- kelen is tot heden toe nog altijd in Engeland en Japan gebeurd, maar men krijgt thans de hulp van de nieuwe fabriek in Venray, waar men o.a. de benodigde poeders en licht gevoelige cylinders gaat fabriceren en distribueren naar alle E.E.G. lan den. VERHUUR Een van de meest ongewone din gen van Rank-Xerox is dat er meer nadruk gelegd wordt op de verhuur van de Xerox-kopieerma chines dan op de verkoop. Men wil daarmede bereiken dat de klant al tijd de meest moderne en de meest doeltreffende machine tot zijn be schikking heeft. Want op dit terrein wijzigt zich nog al eens iets. Alleen voor onderzoek en verdere ontwik keling van hun kopieermethode wordt per jaar meer dna 190 mil joen uitgegeven. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. J. Janssen, Leunen Tel. 1361 Albionstraat 15 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de Kom ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevans-Heinen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 DRANKWET Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis dat is ingekomen een verzoek schrift van Mej. Maria M. Thielen, wonende te Venray, Langeweg 25, om een tapvergunning voor de ver koop van sterke drank in het klein KORT NIEUWS In Uden zal de bekende Simca- autofabriek een vestiging gaan bou wen. Met Zwolle en Schiedam zijn er dan 3 Simca-vestigingen in Neder land. De centrale KVP werkgroep van de gemeente Deurne heeft haar Ka merlid Mr. van Thiel enkele schrif telijke vragen gesteld. Twee daar van kunnen we in Venray alleen maar onderschrijven: Waarom houdt de nieuwe weg Helmond-Deurne-Limburg bij de Limburgse grens op en gaat dan over op de bestaande oude weg. Welke instanties zijn hier zo inefficiënt en ongecoördineerd aan het werk ge weest? En wanneer wordt deze weg op het Limburgse doorgetrokken? Een punt dat ons uitermate dwars zit is de onbillijke subsidieregeling .o.v. de gemeenten, waar het aanleg en onderhoud van gemeentewegen betreft. Het is o.i. volkomen onrede lijk dat b.v. de gemeente Deurne met ca. 220 km verharde weg evenveel, resp. weinig, uitkering krijgt als b.v. Geldrop met 15 km gemeenteweg. Wij verzoeken u beleefd doch drin gend eventueel via de fractie in de Kamer aan te dringen op een rede lijke en evenredige uitkering, b.v. per kilometer of per hectare. In Deurne schijnt wel een actieve KVP groep te zijn. voor de linkervoorkamer en de daar achter gelegen kamer van het pand Langeweg 25. Binnen twee weken na de dagteke ning van deze bekendmaking, kan eenieder tegen het verlenen van de ze vergunning schriftelijke bezwaren bij burgemeester en wethouders in brengen. Venray, 2 april 1965. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris. ST. ADELBERT Op donderdag 25 maart j.L verga derde de afdeling Venray van de St. Adelbertvereniging samen met de af delingen Roermond en Venlo in „Na tional" te Venlo. In het kader van een door het hoofdbestuur georgani seerde serie conferenties werd op deze gezamenlijke bijeenkomst een inleiding gehouden door Broeder Frank van het Hof, Frère de Taizé, die voor een talrijk en zeer aandach tig gehoor sprak over de „Spirituali teit van de kloostergemeenschap Taizé". Voor het bijwonen van deze bijeenkomst hadden ook vele niet- katholieke mede-christenen gevolg gegeven aan onze uitnodiging. De volgende vergadering van de afdeling Venray van de St. Adelbert vereniging zal plaats vinden op disdag 13 april a.s. Daniël de Lange, Litterator en kunstkriticus te Biltho- ven, zal dan een voordracht houden onder de titel: Stromingen van het hedendaags toneel. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INAIFA VENRAY

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1