Particulier BOUWEN Kerkelijke Diensten 'ilmnieuws Reserve Rijkspolitie van 21 tot en met 27 maart oe mee maak de voor uw kuip vol eigen bad zwem Geestelijk artikel heden vrijdag feest v. St. Jozef, geen vasten en onth. PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kapl. J. Bors Be vrij dings weg 12 - Tel. 1510 Zondag: 7 uur W. Broers, echtge note en overl. kinderen; 8 uur Sjef Tacken; 9.30 hoogmis voor de paro chie; 11 uur Bernard Kronenberg; 18 uur Hendricus Janssen, echt genote en Wim Vermeulen. Maandag: 7 uur Wed. Henskens- Arts; 7.30 Willy Verhoeven; 8.15 Ge- rardus Geurts; 9 uur Catharina Bou ten. Dinsdag: 7 uur overl. fam. Swin- kels-Marcellis; 7.30 overl. ouders v. Gerven-Gommans; 8.15 gesticht pl. jaarget. Hendrik Caesar-Kuipers en Anna Haegens; 9 uur Gertruda Janssen. Woensdag: 7 uur Martin Rongen; 7.30 overl. fam. Janssen-Klaassens en Harry Janssen; 8.15 Gerardus P. Martens; 9 u. voor levende en overl. leden van de K.A.V.; 19 uur avond mis met toespraak: Eugène Sijbers en overl. fam. Sijbers-Tijhuis. Donderdag: Maria Boodschap. 7 u. Johannes Maassen en Elisabeth Ver meulen; 7.30 Hendrik Marcellis en Petronella Verstegen; 8.15 Fr. Ver- maaten en wederz. ouders; 9 u. Ger truda Janssen. Vrijdag: 7 uur Marinus van Es en kleinzoon Marinus; 7.30 overl. fam. Voermans-Heesen; 8.15 Peter Jans sen; 9 uur Arnold Jans-Beken; 10 u. uit dankbaarheid v.w. fam. Arts- Schwachöfer. Zaterdag: 7 uur Leonardus Stip hout; 7.30 W. Broers, echtgenote en overl. kinderen; 8.15 gest. jaarget. Peter Ant. v. d. Munckhof, echtgen. Theodora Poels, dochter Henrica en Gerard Lamberts; 9 uur Martinus Barents vanwege buurtvereniging. Biechtgelegenheid van 17.30-19.30; 19 uur lof. Heden zondag is de eerste inzame ling van de vastenoffers. Breng uw bijdrage in het offerzakje mee naar de kerk en stop dit daar in de ge reed staande offerbussen. RECTORAAT PATERSKERK VREDESKERK VENRAY Zondag: 3e zondag van de vasten. .30 leesmis voor overl. Noud van Lin en Martin Janssen; 9 uur lees mis voor overl. Hendrina Franssen- van Gerven; 10 uur Hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis voor overl. fam. Jeuken-Stiphout; 5 uur n.m. 3e vastenoefening met preekje. Boekjes om mee te bidden en te zin gen ontvangt u in de kerk. Maandag: 7.30 leesmis voor overl. Martinus Tonen (Vissers Wegen bouw); 8 uur leesmis tot zekere in tentie. Dinsdag: 7.30 leesmis voor overl. Pierre Litjens; 8 uur leesmis voor overl. Mathilda van Bakel-Peters. Woensdag: 7.30 leesmis voor overl. Bennie Thielen en Corry Geurtjens; uur leesmis voor overl. M. Jeuken, echtgenote en overl. kinderen. Donderdag: Feest van Maria Bood schap. 7.30 leesmis als jaargetijde v. Jos van Lierop; 8 uur leesmis uit dankbaarheid (N.). Vrijdag: Vasten- en onthoudings dag. 7.30 leesmis tot zekere intentie; uur leesmis voor overl. Peter Jo hannes Geurts; 7 uur n.m. avondmis voor overl. Piet Emonts. Zaterdag: 7.30 leesmis voor overl. Wilhelmus Tijssen; 8 uur leesmis v. overl. Hubertus Hendriks. Van 57 uur n.m. gelegenheid om te biechten. Zondag 21 maart staan er in de kerk twee offerblokken waar u uw vastenoffer in kunt doen en voor taan ook uw wekelijkse of maande lijkse gezinsbijdrage. Priester der week: Pater Primald Tel. 1973 b.g.g. 2337 Zondag: 3e zondag van de vasten. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De hoogmis om 10.15; 7 uur eerste conferentie van de verdiepingsweek: „Parochie en priester vroeger en nu". Maandag: Mis van de dag. 9.15 H. Mis met kort preekje; 7 uur confe rentie. Dinsdag: Mis van de dag. 9.15 H. Mis met kort preekje; 6.45 avondmis, waarna conferentie. Woensdag: Mis van de dag. 9.15 H. schap. 9.15 H. Mis met kort preekje. tie. Donderdag: Feest van Maria Bood schap. 9.15 H. Mis me kort preekje. 7 uur conferentie. Vrijdag: geboden Vasten- en ont houdingsdag. Mis van de dag. 9.15 gez. H. Mis met kort preekje. Deze H. Mis wordt opgedragen bij gele genheid van het 25-jarig huwelijk Peeters-van Leendert; 6.45 avond mis; 7 uur conferentie in San Da- miano. Zaterdag: Mis van de dag. 8.30 ge zinsmis. Van 3—8 uur gelegenheid om het Sacrament der - Biecht te ontvangen. Mededelingen Programma van de Bezinnnings- week zie elders in dit blad. Van 14 april is er in Venlo een retraite voor verloofde paren. Van harte aanbevolen. Zondag 21 maart (vandaag) is de eerste ophaal van de vastenaktie. Geeft vooral royaal aan de gebrek- lijdende mede-mens in deze boete tijd. Werpt u het zakje in de kist achter in de kerk, de kist van de ge zinsbijdrage. Misintenties Zondag: 6.30 Gerrit Relouw; 7.45 overl. fam. Vollenberg-v. d. Broek: 9.00 Nelly Potten; 10.15 overl. leden van de Franciscaanse Missiebond 11.45 Pierre Vollebergh. Maandag: 6.55 Wed. Hoeymakers- Claassens; 7.45 zekere int.; 8.30 Mar- tien Wijnhoven. Dinsdag: 6.55 Bertus Piek; 7.45 Wilhelmina Pouwels-v. d. Munckhof, Theo en Ysje; 6.45 avondmis overl. fam. Woensdag: 6.55 Wilhelmina Rojer: 8.30 Jan Derksen (Buren). Donderdag: geen intenties. Vrijdag: 6.55 zekere int.; 8.30 Mar- tien Wijnhoven; 9.15 zilveren huwe lijksmis; 6.45 avondmis Willem Jen- neskens. Zaterdag: 8.30 gezinsmis. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 Cor en Jan Evers; 7.45 Gerrit en Karei Jeuken; 9.00 Chr. d. Heuvel, Pi eter Ewals; 11.45 Peter Wijnands en Leo Faessen. ifAkOChitc.tKK 0OSTRÜM Zondag: 3e zondag van de vasten. Vandaag eerste inzameling van de spaarzaakjes van de Bisschoppelijke Vastenaktie. Wilt U uw zakje mee brengen en in de offerbus werpen achter in de kerk? 7 uur Parochie- 8.30 Harrie Kessels; 10 uur Hoogmis, mnd. Maria Muyres-Du- pont. 3 uur Vastenoefening. Maandag: 7.30 gest. gez. jrd. Wil lem Jenneskens. Dinsdag: 7.30 gest. jrd. Gerard Arts. Woensdag: 7.30 gez. mnd. Willem Janssen. Donderdag: Feest van O.L. Vrouw Boodschap. 7.30 gest. gez. jrd. Mi chael Jacobs. Vrijdag: 7.30 Antoon Valckx er echtgenote. Zaterdag: 7.30 Martinus Janssen en echtg. Biechten van 67 uur. Zaterdagavond om 11.15 lof voor de deelnemers aan de Stille Omgang van het dekenaat Venray. WIJ ZIJN GEEN FAKIRS OF GEESTELIJKE ATLETEN Wij leven in een tijd van boete. Maar wat is in onze tijd nog de zin van boete? Het christendom is toch geen soort fakirinstelling, waar wij door allerlei zelfpijniging voor God en de wereld met ons uithoudings vermogen moeten paraderen. Het is nog veel minder een yoga-instituut. Christelijke boetvaardigheid bestaat ook geenszins in het zich onderwer pen aan een Spartaans regime, over gebracht op geestelijk gebied. Dat alles is zelfkultus en heeft niets te maken met de liefde tot God. Laten wij de boetvaardigheid niet te ver zeoken. Ze staat midden het komen en gaan van ons dagelijks le ven. Het gewetensvol vervullen van onze plichten van staat, onze dage lijkse arbeid, verbonden met de ver lossende arbeid van Christus, het liefdevol samenleven met anderen, he verzoeningsvol aanvaarden van eikaars fouten en gebreken, dat al les biedt reeds een ruim oefenterrein voor onze geest van boete. Wij zullen eveneens getuigenis af leggen van een diepe geest van zelf verloochening, wanneer wij gelaten en rustig het ongezochte kruis aan vaarden, dat over ons aller leven komt te staan onder de vorm van moreel of fysisch lijden, ziekte, pijn, verdriet, ouderdom, kwellingen en allerlei tegenheden, die ongevraagd en ongeroepen opdagen. Het zijn boete-oefeningen, die geen aanleiding geven tot eigenwaan of tot zelfverheffing. Het zijn die boete oefeningen, die ons voeren tot een ware onteigening van onszelf, waar door wij uiteindelijk met Christus gelijkvormig moeten worden. Spektakulaire heldendaden op het terrein van de boetvaardigheid hoe ven wij dus niet te zoeken., PAROCHIE YS5ELSTEYN Zondag: 3e zondag van de vasten. 6.30 leesmis uit dankb. v. d. fam. Claassens-Zanders; 8.10 voor Peter Joh. Philipsen; 9.15 kindermis; 10.15 hoogmis, best. jaarget. voor Peter Mulders; 2 uur lof. Maandag: 7.30 leesmis bij gelegen heid van ene verjaardag. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. v. Gerard Arts en Maria Gertruda van Encke- vort. Woensdag: 7.30 gez. jaarg. voor Gerard van Dierendonck. Donderdag: Feest van O.L. Vrouw Boodschap, feest van devotie. 7. maandd. voor Anna Smits-Weys; 19 uur avondmis voor de levende e overl. leden van de Boerinnenbond. Vrijdag: 7.30 maandd. voor Wim Bus. Zaterdag: 7.30 gez. jaarg. v. Geri truda Winnen-Arts. Gelegenheid om te biechten van 67 uur. Zondag 21 maart komt een pater Jesuiet preken over het apostolaat van het gebed. PAROCHIEKERK MfcRStLO PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 3e zondag van de vasten. H. Missen om 7, 8 en 9 u.; parochie hoogmis om 10 uur; 3 uur Vastenlof. Eerste kollekte voor de kerk; twee de kollekte Bisdom. Maandag: 7.30 Stiching Petronella Muysers. Dinsdag: 7.30 zal. Martinus Clas sens vanwege de bejaardenvereni ging. Woensdag: 7.30 zieled. overl. fam. Claesserts-Teuws. Donderdag: 7.30 zieled. Antonitta Teuws, besteld door de buurt, tevens 't feest voor O.L. Vrouw Boodschap. Vrijdag: 7.30 H. Mis ter ere van St. Machutus (B.). H. Mis Antonitta biechtgelegenheid Zaterdag: 7.30 Teuws. Zaterdag •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 3e zondag van de vasten. 7.30 leesmis tot zekere intentie; 10 u. hoogmis voor de parochie; 3 uur Vastenoefening (samen bidden zingen in boetestemming). Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor Lamb, van Rhee. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. ouders Thielen-Tacken. Woensdag: 7.30 Gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren. Per gezin zoveel mogelijk minstens één persoon! Donderdag: feest van Maria Bood schap, feest van Devotie. 7.30 gez. avondmis tot intentie van de Boe rinnenbond bij gelegenheid van bid- en boetedag van de Kath. Vrouwen beweging. Vrijdag: 7.30 gez. mnd. voor Pie- ter Philipsen. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van hen die hiervoor offerden. Biechtgelegenheid van 6.307.30; om 7.30 lof. Kerkpoetsen: Nelly Smits en Riek Heidens. Misdienaars: G. Vullings, J. Steeghs - M. Wismans,, J. Geerets - L. Pee- ters, W. Cleven. Zondag 28 maart komt Pater J. Hoeymakers preken. Zondag: 3e zondag van de vasten. Gelieve vandaag de zakjes met het vastenoffer mee te brengen. Dank U. uur H. Mis voor Z.E.H. Pastoor Vercoulen (Janssen-Muyres); 8.15 H. Mis voor Gerrit Borssen (Valken goed); 10 uur Hoogmis tot int. van de parochie; 6 uur Vastenoefening lof. Maandag: 7 uur gez. H. Mis voor de leden van de Veeverzekering: 7.45 H. Mis voor Joanna en Hendri- ca Custers. Dinsdag: 7 uur gest. jgt. voor An- tonius van de Hoogenhof, echtgeno te en dochter; 7.45 H. Mis tot int. van fam. Janssen-Poels. Woensdag: 7 uur H. Mis voor Hen- ricus van Helden; 7.45 H. Mis voor Maria Hellegers-Cremers. Donderdag: Feest van Maria Bood schap. Bid- en boetedag van de Kath. Vrouwenbeweging. We verzoe ken de leden van de Boerinnenbond om in het kader van de Internatio nale Kath. Vrouwenbeweging van- ig de H. Mis bij te wonen en spe ciaal aan O.L. Vrouw te vragen dat onze wereld trouw blijve aan Chris tus leer. 7 uur gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw; 7.45 H. Mis voor Johannes Noyen. Vrijdag: vastendag. 7 uur H. Mis vooh overl. fam. Verlinden-Bister- vels; 7.45 H. Mis voor Petrus Pub- ben- Zaterdag: 7 uur gest. jgt. voor Ja cobus Bistervels en Anna van Rijs- wijck; 7.45 H. Mis voor de priesters (Janssen). Biechtgelegenheid van 6 7 uur. int. van fam. van Keijsteren-Geurts; 19.30 kruiwsegoefening. Zaterdag: v. d. overl. van fam. Peeters-Claessens. Biechtgelegenheid dagelijks vóór H. Mis; donderdag en vrijdag vóór avonddienst. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 3e zondag van de vasten. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor Maria Buijssen-Lamers; 9.15 hoog mis voor de parochie; 10.30 leesmis voor Hubert van Ooi. Van 23 uur aanbiddingsuur en om 3 uur vasten oefening. Maandag: 6.45 leesmis voor Marti nus Heesen; 7.30 gezongen jaargetij de voor Willem Jenniskens. Dinsdag: 6.45 leesmis voor de overl. fam. Cox-Vervuurt; 7.30 lees mis voor Gertruda Pijpers-Sijbers (kindermis). Woensdag: 6.45 leesmis voor Eliza beth Lucassen en Hendrina Lucas- sen-Jacobs; 7.30 gesticht jaarget. v. Willem Keijzers en echtgenote Jo hanna Jenniskens en overleden kin deren. Donderdag: feest van Maria Bood schap. Dag van devotie. Om 6.45 leesmis tot intentie van de boerin nenbond. De leden worden verzocht zoveel mogelijk deze H. Mis bij te wonen. In die mis wordt een kollekte gehouden voor de R.K. Vrouwen bond. Om 7.30 gesticht jaarget. voor Hendrik Heesen. 's Avonds om 7.30 avondmis. Vrijdag: 6.45 leesmis tot zekere in tentie; 7.30 gezongen jaargetijde voor Elizabeth Voermans-Litjens. Zaterdag: 6.45 leesmis voor Theo- door Bouten; 7.30 gesticht jaarget. voor Peter Johannes Rongen en echtgenote Johanna Loonen. Van 4-5 biechtgelegenheid. Kerkpoetsen: Mientje Litjens (Over- broek) en Nelly Willems (Laagrie- broek). Accolythen: 6.45 P. Heesen en G. Jenniskens; 8 uur Martin Janssen en H. Litjens; 9.15 P. Stevens, H. Bal- tussen, Gerrit en M. Cornelissen; 10.30 J. van Ooi en J. van VegcheL Vandaag na de H. Mis van 10.30 algemene vergadering van de „Heili- Stede" in zaal Martens. Afhalen spoorkaartjes en betaling kontribu- tie. RECTORAAT HEIDE Zondag: 3e zondag van de vasten. 7.30 leesmis ter ere van de H. Jozef; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Accolythen: Piet Rongen en Martien Stevens. Te 3 uur Vastenoefening. Misdienaars van de week: Jan Gie- lens en Rinus Stevens. Vandaag eerste ophaal van de vas- tenzakjes. U kunt de zakjes depone ren in de offerblok achter in de kerk. Na de Hoogmis vergadering der leden van de Stille Omgang in de zaal Rongen. Maandag: 7.30 leesmis voor Jaco- ba Michels-Jacobs. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Petrus Mathijs Janssen. Woensdag: 7.30 leesmis voor Mar tinus Ewals en Wilhelmina Leijssen. Donderdag: Maria Boodschap: Bid- en Boetedag der Boerinnen. 7.30 lees mis voor de levende en overl. leden van de Boerinnenbond. Te 3 uur Lof voor de Boerinnen; 7.45 uur Avond mis. Vrijdag: Vastendag. 7.30 leesmis uit dankbaarheid en bijzondere in tentie. Zaterdag: 7.30 leesmis voor overl. ouders Meij boom-Janssen. Biechtge legenheid van 78 uur. gez. H. Mis voor fam. Geurts-Ver- schure. Kapel: 7 uur en 8.30 gel. H. Mis. Ongeveer 10 uur Hoogmis voor bedevaart Rijen; 3 u. lof met preek; 's avonds om 7.30 Avondmis voor de Boerinnenbond van Oostrum. Donderdag: Feest van Maria Bood schap. 6.30 gel. H. Mis; 7.30 gez. H. Mis voor fam. v. d. Bosch. Kapel: uur en 8.30 gel. H. Mis; 's avonds om 7.30 Avondmis. Vrijdag: vasten en onthoudingsdag. .30 en 7.30 gel. H. Mis. Kapel: 7 u. en 8.30 gel. H. Mis; 's avonds om 7.30 Avondmis. Zaterdag: 6.30 en 7.30 gel. H. Mis. Kapel: 7 uur en 8.30 gel. H. Mis. Van tot 5.30 en van 7 tot 8 uur gelegen heid om te biechten; 7.30 Avondmis. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 3e zondag van de vasten. 7.30 vroegmis uit dankbaarheid na mens fam. Arts-Herpers; 10 uur hoogmis voor genezing van een zie ke; 2.30 Vastenoefening en lof. Vandaag kan het Vastenoffer van de eerste etappe in de kerk worden afgedragen. Maandag: v. d. zielerust van een overledene (Horst). Dinsdag: ter ere van O.L. Vrouw namens fam. Nabuurs-v. d. Broek. Woensdag: v. d. overl. van fam. Peeters-Janssen. Donderdag: O.L. Vrouw Boodschap 7.30 H. Mis tot int. van Kath. Vrou wenbeweging Limburg, met kollekte van het internationale werk der Vrouwenbeweging; 19.00 gez. H. Mis voor de zielerust van een overledene. Vrijdag: vasten en onthouding, tot RECTORAAT VEULEN Zondag: 3e zondag van de vasten. Eerste lichting van de Vastenaktie 5. Envelopjes s.v.p. achter in kerk in offerbus. 7.30 leesmis voor de be kende intentie; 10 uur Hoogmis ter ere van 't H. Hart van Jezus (S.), 2.30 Vastenlof. Maandag: 8 uur lsm. ter ere van de H. Brigitta tot zekere intentie. Dinsdag: 8 uur leesmis overl. fam. Mulders-Ma essen. Woensdag: 8 uur Hoogmis overl, fam. Geurts-Ambrosius. Donderdag: Feest van Maria Bood schap. 8 uur leesmis overl. fam. Kunen-van Rens; 's avonds half acht leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Lourdes uit dankbaarheid. Vrijdag: 8 uur leesmis overl. fam. Clephas-Bankers. Vrijdagavond om half acht H. Kruisweg. Zaterdag: 8 uur leesmis voor zal. Harry Vergeldt. Accolythen voor 21 maart: Mattie Kunen, Gert Geerits en Willy van Ooi. Kerkpoetsen: Jo Bovee en Mien v. Rijs wij ck. RECTORAAT SMAKT Zondag: 3e zondag van de vasten. Kerk: 6.15 H. Mis; 7.30 voor fam. Seykens-Fleurkens; 9 uur H. Mis v. H. Familie uit Venray; 10 uur Hoog mis voor Henr. v. d. Pasch en Ca tharina v. d. Hombergh; 11 uur Hoogmis voor Bedevaart uit Tilburg. Kapel: 7 uur, 7.30, 8.30, 9.30 11.45 gel. H. Missen; 's middags om 3 uur: Gebedsoefening. Thema: De trouwe mens. 's Avonds om 7.30 Avondmis. N.B. Vandaag eerste afdracht van het vastenoffer. Maandag: 6.30 en 7.30 gel. H.H, Missen. Kapel: 7 uur en 8.30 H. Mis, 's Avonds om 7.30 Avondmis. Dinsdag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 voor overl. fam. Gerrits-Dirckx en overl. ouders. Kapel: 7 uur en 8.30 H. Mis: 's avonds om 7.30 Avondmis. Woensdag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 Deze week verdient de aandacht de vrolijke kleurenfilm met Doris Day: „Een teveel in bed". In deze serie waren al diverse goede ont spanningsfilms te zien, allen van be schaafd karakter, waaraan heel de familie volop plezier kon beleven. Deze nieuwste film zal weer aan de hoogste eisen voldoen. Achter de opwindende titel „Ik was een mannelijke sexbom" schuilt, zoals de titel al doet vermoeden een verrukkelijke parodie op de vrouwe lijke sexbom. Ook deze film is als ontspanningsfilm opgezet waarom dus hartelijk gelachen kan worden. Hier is het echter Franse makelij en die weten wel met sex om te sprin gen zodat dit dus voorbehouden zal worden aan 18-jarigen en ouderen. Een derde buitengewone film in het amusementsgenre is een topfilm. Via de T.V. werd er al volop aan dacht aan besteed. Het is de beroem de kleurenfilm met Jean Paul Bel- mondo „De man van Rio". Ook hier is het lachen geblazen, maar daar naast en misschien wel in hoofdzaak is hier gezorgd voor spanning. Ach tervolgingen die iedere verbeelding tarten in een van de mooiste steden ter wereld Rio de Janeiro. Let op deze film, het zal wel eens de beste van het seizoen kunnen zijn. Zusters zijn in de bioscoop altijd populair geweest, denkt maar aan Anna, de wite non; De boon van de kloosternon etc. Uit Spanje komt een nieuwe versie van een bekend werk nl. De Witte Zuster. Dit stuk is ook bekend van het toneel. Ook Eddy Constantine dient zich weer aan in zijn allernieuwste beslist avonturenfilm „Geen woor den, maar daden". Een reusachtige miljoenenfilm in technirama 70 mm technicolor en stereofonisch geluid is „Sheherazane, slavin van de Sultan. Alle pracht en praal die de film kan toveren krijgt U volop te zien. Tenslotte vermelden wij nog enke le kolossen, waarvan de vertoningen op onverwacht tijdstip worden inge zet, omdat door de maandenlange prolongaties in de steden daar niets van tevoren van gezegd kan worden. Dat zijn de drie uur durende mil joenen superverwezenlijking „My Fair Lady". De verfilming met Audrey Hepburn en Rex Harrison is nog beter dan op het toneel. Vervol gens de drie uur durende superlach film „Het is een dolle dwaze rare gekke wereld", een film die overal maandenlang triomfen viert. „Giste ren, vandaag en morgen", is de over rompelende film van Vitorio de Sica met Sofia Loren en Macello Mastroi- anni. Deze film wordt een van de toppunten van het seizoen. Niet te vergeten verder „Topkapi" van de makers van „Nooit op zondag" en de Cinemafilm „Ciscuswereld" met o.a. Claudia Cardinalle. Enfin U weet dus waar U deze vasten naar toe kunt. Het afscheid van de heer G. Jans sen van de Resereve-Rijkspolitie wegens het bereiken van de 65-jari ge leeftijd vestigt weer even de aan dacht op dit corps, dat in buiten gewone omstandigheden de Rijkspo litie helpt bij het vervullen van zijn taak. Er zijn in Venray zo'n kleine 40 reservisten nodig, die als hulppoli tie het beroepspersoneel kunnen bij staan, maar op het ogenblik zijn er slechts een stuk of twaalf mensen, die zich daarvoor beschikbaar heb ben gesteld. Dat is met het tekort aan beroeps- personeel wat we hier in Venray jammer genoeg hebben, een extra zware dobber. Natuurlijk kon de beloning ook wat beter zijn, want 1,50 voor elk wekelijks lesuur is nu niet be paald om over naar huis te schrij ven, maar van de andere kant moe ten er toch jongelui te vinden zijn, die uit wat we zouden durven noemen idealistisch oogmerk hun persoon hierbij zouden willen inzet ten. Welnu, die kans is er en voor degenen, die in B.B. verband even tueel nog opgeroepen kunnen wor den, heeft dit het grote voordeel, dat zij altijd in eigen plaats worden in gezet. Ze hebben dus meer zekerheid dan de BB-ers die nog altijd ergens in de kring dienst zullen moeten doen. Men krijgt iedere week een uur les (tegen vergoeding van 1.50) en moet dan na verloop van enige tijd dat ligt aan de cursus de nodige proeven af leggen om te ko men tot geoefend en buitengewoon geoefend man. Men kan dan zelfs beëdigd worden en is dan volwaar dig politie-agent. Intussen komt er wat praktijk als men samen met de beroeps een dienst gaat doen en dan is het zover dat men in buitengewo ne omstandigheden de beroepsman vervangen kan Voor flinke jonge kerels lijkt ons dit een aardige job, waarbij ze zich in vredes, maar ook vooral iri oor logstijd echt dienstbaar kunnen ma ken. En dat men er oud bij kan wor den dat bewijst dan Sraar Janssen, die de medalje voor 10-jarige dienst al verworven1 heeft en nu met spijt in het hart afscheid gaat ne men van zijn collega's. Mocht U er interesse in hebben, de Rijkspolitie zal U alle mogelijke in lichtingen verstrekken Er is een hele rei ontstaan naar aanleiding van het feit dat de voorzitter van de Nederlandse Jaarbeurs bij de opening van deze beurs de Nederlanders het advies gaf minder auto's te kopen en meer huizen. Een domme opmerking van deze geringswege, dat te weinig wordt ge- heer, want hij weet net zo goed als ieder ander, dat je voor een auto bij de eerste de beste handelaar binnen kunt stappen en de auto dan binnen korte tijd voor de deur hebt staan. Voor een woning echter ligt de zaak wel ietsjes anders. Het bouwen van een eigen woning is niet alleen iets, meestal is aan bouwgrond niet te komen, maar zelfs als men die heeft, dan moet men nog altijd maar af wachten wanneer de Rijksgoedkeu ring komt. Dat kan een kwestie van jaren worden. Jaren, waarin van al les kan gebeuren. Men mag dan in de ene misschien wat meer grond beschik baar hebben dan in de andere, feit is en blijft dat de lange duur van de rijksgoedkeuring het voor velen ge woon onmogelijk maakt te gaan bou wen. Is het zo als het b.v. nu in Venray is, waar praktisch in de bestaande uitbreidingsplannen geen gronden liggen, die voor particuliere bouwers beschikbaar zijn, dan duurt de msère nog al langer. Men kan in Nederland zijn geld niet besteden, zoals men wil. Men ongehoords gecompliceerds, want kan weliswaar een auto kopen of wasmachine, maar de bouw van een eigen woning wordt hem praktisch onmogelijk gemaakt. En het vreem de is nu dat hem verweten wordt wel voor auto en wasmachine geld over te hebben, maar niet voor een eigen woning. Men draait de zaken wel om. Want in de staat, die be zitsvorming als een van zijn voor naamste doelstellingen heeft, is be steding van geld in de aankoop van eigen woning praktisch onmogelijk geworden, doordat geld-investerin- gen in de woningbouw in het totale patroon van onze nationale beste dingen. Het is goed, dat de Burge meester van Eindhoven, die ook eens Minister van Volkshuisvesting was en nu de harde praktijk mee maakt, dit alles weer eens naar vo ren heeft gebracht, in antwoord op de beslist domme opmerking van de Jaarbeurs-voorzitter, maar ook als reactie op de opmerkingen van Re- spaard voor een eigen woning en voor eigen woningbezit. Men is er daar schijnbaar nog steeds niet ach ter dat naast de aankoop van een woningwetwoning de enige vorm om nu op korte termijn aan een eigen woning te komen, de mensen nog andere wensen kunnen hebben. Namelijk de wens naar een woning, gebouwd en ingericht volgens velen, die zij zelf hebben en niet volgens een patroon, waarop en waarmede honderden woningwetwoningen ge bouwd worden. SPANNING We vinden het een ernstig feit dat deze burgervader thans de beschul diging moet uiten dat de'afgifte van rijksgoedkeuringen ten dele ge schied om het evenwicht van onze economie te bevorderen. Is dat even wicht er niet, dan wordt de afgifte beperkt. De bouwnijverheid wordt zo de sluitpost van ons nationale bud get. Wat de gevolgen daarvan voor de bouwnijverheid zijn, kan iedereen zich op zijn vingers uittellen. De ene keer volop werk, de ander maal niets. Wat de gevolgen zijn voor de eigen-bouwers is ook al duidelijk: Het is en blijft wachten geblazen. We kunnen niet beoordelen of het waar is, dat de spanning op de ar beidsmarkt voor wat de bouwnijver heid betreft hier of in andere delen van Nederland niet groter is dan de spanning op de arbeidsmarkt voor andere sectoren van het economische leven,, wat wij wel kunnen beoor delen is, dat er verschillende aan nemers in deze contreien zijn, die wat graag hun steentje zouden bij dragen aan de bouw van particulie re woningen. Niet elke aannemer stelt er namelijk prijs op voor uitge klede prijzen uitgeklede woningwet woningen te bouwen. Dat deze krachten nu toch naar die woning wetwoningen gedreven worden, wreekt zich op een bepaald moment. Het is dwaas de mensen te be schuldigen dat ze te veel auto's ko pen en te weinig huizen, als men ze voor de onmogelijkheid plaatst hui zen te kunnen kopen. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na weiktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY

Peel en Maas | 1965 | | pagina 6