s.vv drukwerken kantoorartikelen lees- en studieboeken van den munckhof n.v. grotestraat 28 s.v:y. nieuws s.v.v. jeugd M. H. C. V. duivensport s.v. leunen Veilig Verkeer... ExploitagHergoeding L.O. RIAENS-ROYÈRS VETERANEN VRIJDAG 5 MAART 1965 No. 9 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFFKRT AH VflflR VFNRAY RN flM^TRFFFN ADVERTENTIEPRIJS 8'/. ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 V» CLflLOLiAU V UUl\ V Eilll\H I Ü1V UiVlO 1 I\ CiACilT PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) H U I VENRAY - GROTESTRAAT 18 - TEL 1253 Programma zondag 7 maart: IVOVenray 2.30 uur Venray 2—Miranda 2 2.30 uur Oostrum 1Venray 3 2.00 uur Venray 4Kronenberg 1 2.30 uur Meerlo 2Venray 5 12.00 uur Venray 6BVV 2 12.00 uur Ysselsteyn 3Venray 7 12.00 uur A.s. zaterdag zal de competitie jeugdvoetbal weer worden voortge zet. Het programma luidt: Venray AlPanningen Al 4.00 Leunen AlVenray A2 4.00 Wanssum A2Venray A4 4.00 Oostrum BIVenray B3 2.30 Venray B2 (gymn)Leunen BI 4.00 Leunen B2Venray B5 2.30 Venray B4Wanssum B2 2.30 Vorige week zijn de SVV vetera nen gestart met een wedstrijd tegen een elftal van de broeders van Hui ze Servatius. Het werd een 63 ne derlaag. A.s. zaterdag wordt gespeeld te gen het bearijfselftal van N.V. Inal- fa, aanvang 4 uur. Na het abrupte einde van de feest dagen gaat ook de hockeyclub over tot de orde van de dag c.q. de com petitie. De heren gaan in Geleen proberen een puntje te veroveren, terwijl de dames na hun fantas tische monsterzege (121) op de ar me Helmondse meisjes linea recta op het kampioenschap afstevenen. Nog 4 wedstrijden. Morgen thuis tegen good old Heerlen, hier hebben we de beste papieren. Ook de reserve-teams zuilen zeer waarschijnlijk competitie spelen. Veel succes. Leden van P.D.V. „De Zwaluw" en „De Vredesduif" worden verzocht hun klokken te laten keuren en wel op 6 maart om 1 uur bij van de Laar Merseloseweg. Maandagavond ledenvergadering van P.D.V. De Zwaluw om 8 uur. Uitslag: Leunen ADIS A 23 A.s. zaterdag begint de jeugdcom- petitie weer. Programma: Leunen AlVenray A2 4.00 Venray B2 (Gymn.)Leunen BI 2.30 vertrek 2.10 uur. Leunen B2Venray B5 2.30 Programma zondag: Melderslo 2Leunen 1 2.00 vertrek 1.15 uur Leunen 2America 3 2.00 WETTELIJKE STATUS VAN UW 50 CC. Ruim zestien jaar geleden kwa men de eerste bromfietsen in Neder land, toen nog deftig aangeduid als „rijwielen met hulpmotor". Thans rijden er bijna 1,5 miljoen brommers op onze wegen en hun aantal groeit nog dagelijks. Wij weten het allemaal: de brom fiets is in het Wegenverkeersregle ment gelijkgesteld met de van ouds bekende fietsen. Dat is de reden, dat men van de bestuurder geen rijbe wijs of andere paperassen verlangt. Anderzijds eist de wetgever, dat de bromfietser zich op de weg gedraagt als een gewone fietser, d.w.z. dat hij deel uitmaakt van het langzaam verkeer. Met alle consequenties van het rijden op fietspaden, de voor- rangsregels op kruisingen etc. Het is zo gezien ook logisch, dat de bromfiets wettelijk moet voldoen aan een aantal technische eisen van de fiets. In het Wegenverkeersregle ment zijn de zgn. fietseigenschap pen, waaraan een brommer moet voldoen, vermeld: een fietsbel, pe dalen, een goed gekeurd achterlicht, een wit achterspatbord (tenminste 30 cm lang) en twee onafhankelijk van elkaar werkende remmen. De wet gever heeft vervolgens bepaald, dat alle brommers moeten zijn uitgerust met een goed herkenbare gele plaat (van plm. 6 x 16 cm.) en een inrich ting tot het ontkoppelen van de hulpmotor, zodanig dat de bromfiets desnoods ook trappend kan worden voortbewogen. In de jaren vijftig bleek echter dat de bromfietsevolutie een ongewenste kant opging. Met name de mogelijk heid om uit een motortje van ten hoogste 50 cc een steeds grotere snel heid te halen, gaf te denken. De fa brikanten en importeurs kwamen reeds na enkele jaren tot de konklu- sie, dat het onbeperkt opvoeren van de snelheid op den duur zou leiden tot de ondergang van deze populaire tweewieler. Vandaar hun streven, eerst op vrijwillige basis en later on der toezicht van de overheid, te ko men tot een beperking van de snel heid tot 40 km per uur van fabrieks- wege. Sedert 1958 is de bepaling van kracht, dat alle in de handel te brengen bromfietsen moeten beho ren tot een door de minister van Verkeer en Waterstaat goedgekeurde soort. Tot dit doel werden door het ministerie in overleg met het be drijfsleven keuringsvoorschriften op gesteld, welke resulteerden in een Rijksgoedkeuringsnummer voor elkj goedgekeurd type brommer. Bij de strenge inspectie van de nieuwe bromfietsmodellen wordt niet alleen gelet op de snelheidsbe perking tot 40 km-uur, maar ook op andere wettelijke eisen, waaraan de bromfiets moet voldoen (bijv. de toegestane geluidssterkte). Bij de be oordeling bekijken de technici de combinatie van de ingebouwde motor met de daarbij behorende over brengingsverhoudingen en het uit laatsysteem. Want alleen deze van fabriekswege toegepaste combinatie waarborgt de wettelijke status van de bromfiets. Zodoende is de hedendaagse bromfiets een nauwkeurig afge stemd vervoermiddel. Elke wijziging aan een van de essentiële delen brengt mede, dat de motortweewie- ler niet langer valt onder de door de overheid goedgekeurde soort, met al le gevolgen van dien voor de berij der. Om een konkreet voorbeeld te noemen, vervangt men de originele carburateur of uitlaat door eenzelf de onderdeel van een andere soort of merk, dan berijdt men in feite niet langer een bromfiets maar een ongedefineerd vervoermiddel. Het zelfde is eveneens van toepassing op bijv. zuigers en cylinders. Het is ook goed te weten dat elke geconstateerde verandering aan een uitlaatsysteem voor de politie aan leiding kan zijn de bromfiets in be slag te nemen, zelfs in het geval de geluids- en snelheidsvoorschriften nog niet zijn overtreden. Degene, die dus bewust of onbe wust wijzigingen in de constructie van zijn brommer brengt naast de verkeersveiligheid de „status" van de bromfiets en de positie van de brom fietsberijder in gevaar. En daarmede het plezierig en rijbewijs-vrij rij den van 1,5 miljoen Nederlanders. Op hetzelfde moment dat men in Venray's gemeenteraad de vraag stelde of een verhoging van 5, voldoende was om de jaarlijkse ex ploitatievergoeding per kind van de lagere school op 65,te brengen, publiceerde de voorzitter van de KVP afdeling te Molenschot, het hoofd der school Schenkelaars enke le merkwaardige cijfers. Zoals bekend moeten de gemeen ten ieder jaar opnieuw een bepaald bedrag vaststellen dat elke school per kind krijgt. Dat gaat volgens art. 101 van de langere onderwijswet voor het bijzonder onderwijs en die vergoeding, welke dus het vorig jaar in Venray 60,per kind be droeg is dan bedoeld ter bestrijding van de kosten voor de instandhou ding van het schoolgebouw en het schoolterrein, onderhoud van meu bels en leermiddelen, verlichting, verwarming en schoonhouden en tenslotte voor uitgaven voor de schoolbibliotheek. Iedere gemeente is vrij dit bedrag te bepalen. Dit is er waarschijnlijk oorzaak van geworden dat men toch wel heel vreemde situaties op dit terrein aantreft. Zo geeft de heer Schenke laars enkele cijfers op, die er niet om liegen. In de provincie Groningen, Fin- sterwolde 124,82 per leerling; pro vincie Friesland, Vlieland 119,88 per leerling; Overijssel, Blanken ham 147,15; Kuinre 168,93; Nrd. Holland, Amsterdam 108,80; Anke veen 165,75; Zuid Holland, Abben- broek 140,84; Zeeland, Nieuwvliet 168,93 per leerling. Met deze bedragen, die onderling zeer verschillend zijn, maar steeds beduidend boven de 60,liggen, die Venray hiervoor het vorig jaar uittrok, moet hetzelfde onderwijs ge geven worden. Genoemde heer komt tot een be rekening dat in de grotere plaatsen boven de 20.000 inwoners gemiddeld in Nederland een vergoeding per leerling in 1964 werd gegeven van 71,46 tot 84,95. mii i rfFT|*nT*rri*r Ook onder dit bedrag blijft Ven ray dus beduidend en volgt daar mede het voorbeeld van praktisch alle Brabantse en Limburgse ge meenten. Gedeeltelijk is deze achterstand verklaarbaar, doordat bij het bijzon der onderwijs in vroeger jaren veel broeders, fraters en zusters waren ingeschakeld, die bijv. onderhoud van gebouwen, het schoonmaken e.d. allemaal voor eigen rekening na men en alleen maar een vergoeding vroegen voor de leermiddelen, die dan ook nog uiterst zuinig werden gebruikt en bewaard. Ze werkten dus een heel stuk goedkoper als bijv. de openbare scholen, maar intussen is die toestand niet alleen achter haald, maar ook gewijzigd. Nu kan men in de Venrayse ge meenteraad wel stellen, dat een deel van deze achterstand weer kan wor den ingehaald via artikel 72 van die zelfde wet, waarbij aan scholen ex tra geld geboden kan worden in ver schillende gevallen, maar feit is en blijft dat er toch ernstig iets man keert aan deze manier van financie ren. Trouwens als een Inspecteur zelf al konstateert dat er in Brabant en Limburg op dit terrein een ern stige achterstand is, dan dient men zich toch wel te bezinnen of geen andere en meer juiste verdeelsleutel gevonden kan worden. Waarom geen vergoeding als bij het Kleuteronder wijs, waarbij zowel rekening wordt gehouden met de klaslokalen, als met de daarin zittende jeugd. Men krijgt dan per school een heel wat juistere verdeling van de gelden Misschien dat èn het debat in onze raad en de aktie welke deze KVP afdeling Molenschot blijkbaar be gonnen is en de conclusie van de In spectie van het Lager Onderwijs het begin kan zijn van een betere rege ling van deze voor ons onderwijs toch belangrijke materie. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na weikiijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY PAKOLhJÉKfcfcK MErtSÉLO Zondag: le zondag van de vasten. Vandaag gebed voor priesterroepin gen. Deze week zijn de Quatertem perdagen, waarvan de vrijdag vas tendag is. Zondag: 7 uur H. Mis voor Hen- ricus Janssen; 8.15 H. Mis voor Hen- rica van RijswijckTCusters vanwege de Boerinnenbond; 10 uur Hoogmis voor de parochie; 6 uur Vastenoefe- ning en lof. Maandag: 7 uur gest. jgt. voor int. van Peter v. d. Heuvel, overleden ouders v. d. Heuvel-Niessen en kin deren; 7.45 H. Mis ter ere van O.L. Vrouw tot dankzegging (Pluk). Dinsdag: 7 uur gest. jgt. voor Jozef Emonts, Maria Poels en kinderen; 7.45 H. Mis voor Willem van Rijs- wijck en Helena Litjens. Woensdag: 7 uur H. Mis ter ere van H. Jozef (Janssen); 7.45 H. Mis voor Jan en Martha Gielen. Donderdag: 7 uur gez. H. Mis voor de leden van de Veeverzekering; 7.45 H. Mis voor Henricus van Hel den. Vrijdag: Vastendag. 7 uur gez. H. Mis voor Z.E.H. Pastoor Vercoulen; 7.45 H. Mis voor Wed. Gerrits-Ver- linden. Zaterdag: 7 uur H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand (Broerx-Janssen). Biechtgele genheid van 6 tot 7 uur.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 9