Antiek- en kunstveiling te Venray Wat denkt de doorsnee- Venrayer van de begroting? Venray kreeg Dommee Bevolkings statistiek Op Woensdagavond a.i. om 7 u. zal in zaal „Wilhelmina" publiek a contant verkocht worden Gehele verzameling koper en tin meer dan 100 Perzische tapijten uit de show en expositie Kijkdag 's middags voor de veiling VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 No. 6 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRn|RpER™>^ARTAAL /SS» "(buiten Venray 2.—) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 Een krant vol wensen, een krant vol cijfers, ziedaar wat de bur ger van onze gemeente vorige week voorgeschoteld kreeg naar aanleiding van het verschijnen van de begroting 1965. En dat ter wijl hij ternauwernood al datgene verwerkt had wat de Burge meester in zijn nieuwjaarsrede over de hoofden der raadsleden heen zijn gemeentenaren te zeggen had. gaan. Dat is er door allerlei omstandigheden niet van gekomen, tot voorzitter Tandarts Janssen vroeg og ik het niet in Oostrum wou doen, want daar was men volop bezig.... De cijfers en die begrotingsboeken interesseren de gewone burger wei nig. Van kapitaalslasten e.d. snapt hij dikwijls de portee niet en hem is het liever dat hem duidelijk en klaar gezegd wordt: daar kun je op rekenen en van dat komt voorlopig niets terecht. Dat het Venrayse College van B. en W. de tering naar de nering moet zetten en een klaaglied aanheft over de te geringe financiële mogelijkhe den, neemt hij voor kennisgeving aan.. Als Amsterdam en Rotterdam zich dat permitteren, dan mag Ven ray dat ookzo is zijn redena tie en kijkt verder tevreden naar de woningen die in West de grond uit spuiten, naar de nieuwe Rank Xerox fabriek, naar het ziekenhuis, naar het nieuwe zwembad en breekt zich alleen het hoofd of er nu in dat nieuwe culturele centrum gedanst kan worden ja, dan een, want de an dere dansgelegenheden raken te vol. VRAGEN Dat wil echter niet zeggen, dat hij het hierbij laat. Want ondanks de niet geringe uitbloei van Venray op vele fronten zijn en blijven er wen sen en hij is er als de kippen bij om te kijken of die ook op het gemeen telijke wenslijstje voor 1965 voor komen. En bij het bekijken van dit wenslijstje komen dan onherroepe lijk de vragen op, die hij zich heel nuchter en eenvoudig stelt. Zoals bv. of het niet teveel van het goede wordt dat gemeentelijke diensten 16 uitbreidingsplannen onder handen moeten hebben. Hij kijkt verder een beetje ver baasd aan tegen het feit dat nog zo weinig particuliere bouwers aan hun trekken komen en vraagt zich van de andere kant of hoe dan beleg gingsmaatschappijen waarmede men wil gaan onderhandelen, wel aan de nodige rijksgoedkeuringen komen om zgn. particuliere woningen te bouwen. Hij heeft met genoegen vastgesteld dat B. en W. alle mogelijke moeite zullen doen particuliere bouwers in derdaad aan het bouwen te krijgen, maar vraagt zich daarnaast af, waarom dan niet eindelijk eens dui delijk gesteld wordt waar die men sen kunnen bouwen. Of moeten die nu allemaal bungalowtjes gaan zet ten in het nog komende Molenklef- plan? Er wordt ruimte gereserveerd voor de jeugd, zo konstateert hij 'n beetje sceptisch, want hij heeft dat al eens eeder gehoord, maar van ruimte scheppen voor particuliere bouwers leest hij niets. Aan een betere doorstroming van kleinere naar grotere huizen, daar aan gelooft hij al lang niet meer. Voor een enkel geval zal men uit 'n bepaalde straat naar een andere nieuwere en duurdere woning gaan, maar voor het overige blijft men zit ten waar men zit. En de pas ge trouwde paartjes kom enin de duur ste woningen. Daar zal weinig aan te verande ren zijn temeer waar men woning wetwoningen aan mensen heeft toe moeten wijzen, die feitelijk niet in een dergelijke woning thuis horen. Die hebben door de jaren heen zich aangepast, profiteren nu van een la ge huur en geen mens die ze er meer uitkrijgt. Een van de gevolgen van te klei ne en te geringe toewijzingen voor particuliere bouw OPENBARE WERKEN Van Openbare Werken zal men geen kwaad woord horen zeggen, nu men over goede wegen Venray in en uitrijdt en in kom en kerkdorpen straten en pleinen vindt, die goed zijn. En nu een deskundig bureau ook nog gaat zorgen dat er het zo broodnodige groen gaat komen en dat in nieuwe wijken die hoeken, die nu kaal en onverzorgd blijven liggen, wat aangekleed worden, nu zal men hem niet gauw horen kan keren. Misschien had hij de wens graag laten horen, dat de verlichting in het centrum van de kom eens wat meer aangepast zou worden aan de funktie van dat centrum, maar die wens is opgeschoven naar de verwezenlijking van 't centrum plan zelf, waarbij dit onderdeel van zelf aan de orde komt. Een ander onderdeel, dat zo'n lang uitstel niet kan hebben, is het verkeersvraag- stuk. Men gunt de autoreparateur en uitdeuker ruimschoots zijn brood, maar het wekelijkse lijstje van de politie duidt er toch sterk op dat op dat t.a.v. de verkeersveiligheid bepaalde maatregelen niet mogen ontbreken. Die uit te stellen is le vensgevaarlijk en zal het jaarlijkse dodenlijstje beslist niet doen da len. Integendeel. Of men er is met de verschillende voorrangskruisin gen en voorrangswegen, blijft voor hem een open vraag, waaop de toe komst het antwoord zal geven. Men mag dan verdere op de ge meente nog al problemen hebben t.a.v. de riolering in onze gemeente, hem interesseert alleen wanneer de nieuwe vuilniswagen komt en wat de financiële consequenties voor voor hem daaraan verbonden wel betekenen. HET ONDERWIJS ligt hem na aan het hart. Dat hij daarbij de huidige politiek van nood gebouwen e.d. niet begrijpen kan, is verstaanbaar want niemand be grijpt die. Wat er van zij, we bou wen tenminste noodlokalen en hef fen daarmede de ernstige nood op. Waarom een Lyceum nog steeds niet aan het bouwen is, is een van de vragen, waarop hij geen ant woord krijgt .evenmin als op de vraag hoeveel Venrayse kinderen in Deurne en in Boxmeer studeren en waarom deze in Venray geen plaats vonden. Bus en treinreizen zijn ze ker voor jongere kinderen niet al tijd even geschikt. Dat het nijver heidsonderwijs meer kansen moet kijgen is hem duidelijk. Waarom echter zo lang getalmd moet worden met een nieuwe landbouwschool, een levensschool e.d. is voor hem hogere politiek, waarvan hij niets begrijpt, maar waarvan de gevolgen wellicht later duidelijk worden. Een vraag blijft ook onbeant woord, nl. die waarom aan prak tisch nog nieuwe jongensscholen reeds nu al ingrijpende en dure restauraties noodzakelijk zijn. Is het toezicht indertijd en wel licht ook vandaag aan de dag dan zo slecht geweest? SPORT Wat voor de sport gedaan wordt, heeft zijn volle belangstelling, want vrijetijdsbesteding dat heeft hij intussen gemerkt heeft veel met sport te doen, afgezien van het feit dat voor een gezonde geest ook een gezond lichaam nodig is. Het totaal van de plannen dat in de miljoenen loopt, valt hem wel wat tegen en dat ook op dit terrein Keulen en Aken niet op een dag gebouwd kun nen worden, kan hij begrijpen. Maar de beloften ligen vast en er wordt aan gewerkt en dat geeft de burger moed. Moed geeft hem ook de industria lisatie. Alleen is hij geschrokken van het feit dat er nog voor 3,5 ton aan bouwplannen liggen voor de land bouw. Het lijkt hem een tikkeltje veel, te veel zelfs. Temeer waar het hier gaat om zuiver bedrijfsgebouwen en geen woningen. Zelfs het feit dat houten woningen nu wel worden toegestaan, doet aan dat feit niets af. En datzelfde geldt ook voor de sector handel en verkeer, 15 plan nen met in totaal bijna 2 miljoen gulden zag hij liever maar direct verwezenlijkt, dan dat ze van eeu wigheid tot amen op rijksgoedkeu ringen moet verwachten. ALGEMENE INDRUK Ja, dat is dan zo de indruk van Venray's burger over de nieuwe be groting. Er is het afgelopen jaar het nodige gebeurd en wind en weder dienende zal dat ook in het komen de jaar op dezelfde voet voortgaan. En dat is gelukkig, want zo alleen kunnen we Venray maken tot een goede woon- en verblijfplaats. En nu maar afwachten wat het com mentaar is van de raadsleden Die zitten er per slot van reke ning ook niet voor niets en die moe ten zorgen dat een en ander, wat nu allemaal nog planen zijn, tot werke lijkheid worden gebracht. Hen rij op voorhand veel succes toegewenst. INSTALLATIE VAN DE WELEERW. HEER KEERS Onder grote belangstelling beves tigde ds. L. J. Wesseldijk uit Nijme gen zondagmiddag de Weleerw. Heer J. G. Keers als pastoraal ver zorger van de Protestantse inwoners uit Venray en omstreken. Aanwezig waren o.m. burgemees ter Custers met de wethouders van Dijck en Schols, vergezeld door se- kretaris Vorst, benevens de burge meesters Dittrich van Meerlo, Geurts van Horst en Linders van Arcen. Tevens gaven de H.E. Heer Deken Loonen, Pastoor Geerits met dhr. Jans, pastoor Geurts van Blitters- wijck, pastoor Driessen uit Well en een deputatie der Paters Francisca nen blijk van hun belangstelling, terwijl niet minder dan acht predi kanten de dienst bijwoonden. Onder deze laatsten bevonden zich Ds. Roosjen uit Eindhoven en ds. Stof fels uit Valkenburg als oud-predi kanten van Blitterswijck. Namens de Nijmeegse predikanten was aanwezig ds. Sprey, op wie tijdens de langdurige vaka- ture van Blitterswijck steeds een beroep kon worden gedaan om de dienst te leiden. Het orgel werd bespeeld door de heer A. Warnaar, die de door de ruim 100 aanwezigen gezongen psal men en gezangen uitstekend bege leidde. Na beantwoording van de daar voor vastgestelde vragen door de Heer Keers en de preek gaf de nieuwe voorganger een zegenbede toe, waarop zijn korte preek volgde, die besloten werd met de Zegen aan de aanwezigen door ds. Wesseldijk. Acht sprekers boden hun goede wensen aan voorganger en kerke- raad aan, waarbij ds. Stoffels het provinciaal kerkbestuur vertegen woordigde en ds. Mager uit Roer mond de predikantenring uit Noord- Limburg. Deken Loonen voldeed eveneens gaarne aan het verzoek om namens de R.K. Geestelijken zijn goede wen sen aan te bieden; hij eindigde met de laatste woorden van de ge meentezang: „Vat aan het werk". Namens de burgemeesters sprak drs. Dittrich, terwijl de heer Dickers het woord voerde voor de Kerke- raad der Hervormde Gemeente van Venlo, gevolgd door de heer Franc ken namens de Kerkeraad der Ge reformeerde Kerk. Ds. Plug uit Ven lo, die tevens voozitter is van de Kerkeraad van Blitterswijck, hoopte op een goede samenwerking, waar na als laatste spreker ds. Roosjen het een en ander meedeelde over de moeilijkheden die aan de pastorale verzorging der verspreide Protestan ten in de jaren 1948-1952 gepaard gingen. Van de door de heer Kousemaker gedane uitnodiging om in het paro chiehuis een kop koffie te komen drinken maakte bijna iedereen ge bruik en de heer en mevruow Keers hadden heel wat felicitaties in ont vangst te nemen. Het bleef hier niet bijeen door Pastoor Geerits namens zijn parochie aangeboden fraai boek werk over het leven en werken van Dr. Poels werd zeer op prijs ge steld. De heer Keers, noch de Kerkeraad hadden zoveel sympathieke belang stelling verwacht en kunnen dank baar terugzien op deze voor ieder een boeiende plechtigheid in het fraaie kerkje van Blitterswijck. INGEZONDEN 'Als trouw lezer van Peel en Maas is het mij opgevallen, dat er dit jaar geen overzicht is verschenen van 't bevolkingsverloop van Venray in 1964. Volstaan is met het cijfer uit de nieuws jaarsrede van de burge meester, dat de bevolking in 1964 is toegenomen met 475 personen, waar door het totaal aantal inwoners per 1 januari 1965 op 23486 kwam. Het is jammer, dat de bevolkings statistiek niet die aandacht heeft gekregen, welke zij eigenlijk ver dient, want een analyse van het be- volkingsverloop van Venray is be langrijk en interessant. Op de eerste plaats wegens de structuur van de gemeente, bestaande uit een hoofd kern en een aantal kerkdorpen. Uit een oogpunt van beleid is het van belang te weten, hoe groot het ge boorte-overschot van Venray-kom en elk der kerkdorpen is en hoe groot het vestigings- c.q. het ver- trekoverschot is van Venray-kom en elk der kerkdorpen. Op de tweede plaats wegens de aanwezigheid van een grote gestichtsbevolking. Deze bevolking neemt een geheel eigen plaats in de gemeentelijke samenle ving van Venray in, omdat zij zich niet op natuurlijke wijze regenereert of ontwikkelt, doch slechts door vestiging of vertrek. Een gedeelte van de gestichtsbe volking bestaat uit jeugdige perso nen, die slechts tijdelijk in Venray blijven, nl. zolang zij aldaar onder wijs genieten. Zij zijn veel meer mobiel dan de bevolking in wonin gen en beinvloeden daardoor de mi gratiecijfers op een zodanige wijze, dat een algemeen inzicht in vesti ging en vertek der bevolking wordt vertroebeld. De gestichtsbevolking heeft nog een ander te vermelden asp'ect. Het sterftecijfer heeft in Venray altijd hoger gelegen dan in anc'ere gemeenten van gelijke groot te. Ongetwijfeld hangt deze hogere mo. taliteit samen met de bevolking y: de psychiatrische inrichtingen, -uit relatief veel oude personen bestaat. Een gevolg is, dat het cijfer van het geboorteoverschot wordt ge drukt. Om een juist beeld te verkrijgen, zou het daarom wenselijk zijn jaar lijks een overzicht te maken van het bevolkingsverloop inclusief èn ex clusief de gestichtsbevolking. De aanleiding tot het schrijven van dit artikel was mede het on langs aangekondigde komplan. In de pers heb ik gelezen, dat bij de opzet van het plan is uitgegaan van een inwonertal van 40.000 zielen voor Venray-kom, welk getal om streeks het jaar 2000 zal worden be reikt. Een analyse van de bevol kingsstructuur als bovenbedoeld zal aantonen, dat dit geen juiste prog nose kan zijn. Een globale bereke ning leidt tot de conclusie, dat Ven ray-kom omstreeks het jaar 2.000 ongeveer 20.000 inwoners zal heb ben. Mr. J. PEETERS, Dongen Antwoord van de redactie: Laten we dan een verzuim her stellen en alsnog de loop van de be volking van 1964 publiceren. Die ziet er als volgt uit: Op 1 januari 1964 telde Venray 11.897 mannen en 11.114 vrouwen. De mannen worden dus de baas in de 23.011 grote Venrayse bevolking tenminste wat hun aantal betreft. Er zijn in 1964 273 jongetjes ge boren en 268 meisjes. Ook hier dus weer een mannen-overschot. Bovendien komen er bij 792 mannen en 590 vrouwen, die zich van elders in Venray vestigden. In totaal steeg dus Venrays be volking door geboorte en vestiging met 1923 personen. Maar er gingen ook in dat jaar 105 mannen dood en 100 vrouwen, terwijl er 705 mannen vertrokken en 538 vrouwen. Het verschil tus sen vestiging en vertrek is dus niet erg groot, maar we houden toch 'n klein overschot. In totaal vermin derde dus Venrays bevolking met 1448 personen. Op 1 januari 1965 woonden in Venray 12.152 mannen en 11.334 vrouwen, tezamen 23.486, zodat in 1964 Venrays bevolking 475 perso nen groter werd. Vor we op het betoog van Mr. Peeters verder in gaan, nog even wat extra cijfers. Bij de vestigings-cijfers (792 man nen en 590 vrouwen) waren er 226 mannen en 34 vrouwen, die uit het buitenland kwamen. Bij het vertrek (705 mannen en 538 vrouwen) waren er 142 mannij die naar het buitenland gingen en 36 vrouwen. Venray telt in totaal 321 vreemdelingen verdeeld over de volgende 23 nationaliteiten: 106 106 Duitse 47 Spaanse 35 Belgische 35 Turkse 19 Griekse 15 Indonesische door deurwaarder H. A. Nieuwenhuis en veilingbedrijf Hommes wortelnoten zilverkast en antieke meubelen, wortelnoten commodes en andere Petit-Point en Louis quisze stoeltjes. Klokken, spinnewiel en petroleumlamp, dekenkist enz. gouden en zilveren sieraden en wat verder ter verkoop zal worden aangeboden. 12 Britse 12 Poolse 6 Italiaanse 5 Hongaarse 3 Amerikaanse 3 Portugeese 2 Zuid Slavische 1 Noorse 1 Tjechische 1 Zwitserse 1 Lithause 1 Oostenrijkse 1 Yoego-Slavische 1 Iraakse 1 Chinese 1 Ceylonese 7 zonder 5 onbekend Van deze buitenlanders zijn er 83 kloosterling. Daarnaast zijn er dan nog 105 Ambonezen. Nu terug naar het betoog van Mr. Peeters. Ontegenzeggelijk is waar dat een deel van Venrays bevolking ge vormd wordt door de inwoners van verschillende psychiatrische zieken huizen en onderwijsinstellingen. Dat het hoge sterftecijfer van onze ge meente mede door deze beide psy chiatrische ziekenhuizen bepaald wordt is ook waar, maar daarmede houdt o.i. ook hun invloed op de bevolkingscijfers op. Want hun aan tal blijft practisch gelijk (enige kleine jaarlijkse onderlinge ver schillen daargelaten). Waar het om gaat is dat het Ven rayse gebortecijfer zoals uit de cijfers blijkt na de oorlog prac tisch de groei van Venrays bevol king aangeeft. En niemand zal be weren dat het gebortecijfer door die instellingen beinvloed wordt. We hebben een staatje opgemaakt van het bevlkingsoverschot van aaf 1959. Dat geeft het volgende beeld: 194 9500 195 0515 195 1533 1952467 195 3501 195 4513 195 5534 195 6551 195 7543 195 8537 195 9516 196 0522 196 1491 196 2548 196 3536 196 4475 Totaal 8282 Dit geeft een gemiddelde van 517 person enper jaar, da Venray in de afgelopen 16 jaren is gegroetid. Houden we ditzelfde gemiddelde aan, dan groeit Venray tot het jaar 2000, dus over 35 jaren met ruim 18.000 inwoners en die geteld bij de 23.000, die Venray nu heeft, zitten we al ruimschoots over de 40.000. Ja, maar, horen we Mr. Peeters al zegen, ik had het over de kom. Inderdaad, maar we zijn uitgegaan van cijfers over de afgelopen 16 ja ren. Jaren waarin verschillende jongelui moesten wachten niet een huwelijk, omdat er te weinig wo ningen beschikbaar waren. Naar rato ook het aantal beschikbare wo ningen, naar rato ook hte aantal huwelijken en het aantal geborten. Nu mag dit laatste aantal ok in. Venray wat teruglopen, in boved-- staande cijfers is ook met geen en kele progressie rekening gehouden. - Een progressie, die er ongetwijfeld- bij gerekend moet worden. Daarnaast zal b.v. de vestiging van een Rank-Xerox zorgen voor nieuwe aanwas evenals de uitbrei ding van verschillende andere fa brieken, om van vestiging van nieu we zaken en bedrijven verder niet te praten. Deze aanwas zal grotendeels pge- vangen worden door de kom, daar de meeste kerkdorpen hun maxi maal aantal inwoners reeds bereikt hebben. Vooral in die kerkdorpen, die ge heel op de landbouw zijn aangewe zen, zal van een verdere bevol- kings-groei geen sprake zijn. En hoewel het dus nergens als zodanig staat aangegeven gelo ven wij voor ons dat zelfs de stede- bouwkundige er rekening mee houdt dat b.v. de kerkdorpen Leunen en Oostrum tegen dat jaar 2000 voor een groot gedeelte bij Venray-cen- trum, zoals het dan heet, zal zijn aangetrokken. Een prognose van 40.000 inwoners in het jaar 2000 voor Venray-cen- trum lijkt ons dan beslist geen over dreven schating.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5