LINDEBOOM WAT DOET KRUPP NU? Politierechter Zingende mensen gelukkige mensen Bier in de 'Teeg-weg" fles. TAXIBEDRIJF P. ST0KS KEMPWEG 9 TEL. 1233 Nationale boekenmarkt VRIJDAG 29 JANUARI 1965 No. 4 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFFKRÏ AH VOOR VFNRAY FN OM^TRFKFIM ADVERTENTIEPRIJS 8'/. ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ÜLjIVDL/iU V UUI\ V I WIVIO IXVCjIVCjll PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (bulten Venray 2.—) Dit is de slagzin welke het Ven- ray's Mannenkoor gebruikt bij de nieuwe ledenwerving, welke zij op korte termijn wil beginnen. Reeds meerdere malen zijn hiertoe pogin gen gedaan via de pers en versprei ding van folders. Maar het resul taat heeft niet datgene opgeleverd, wat het mannenkoor hier zelf van verwacht had. Bestuur en leden hebben nu be sloten deze zaak nog eens grondig aan te pakken en via een huis-aan- huis bezoek meer zangers te bewe gen lid van het Venray's Mannen koor te worden. Bestuur en leden zijn overtuigd hiermede een zware last op de schouders genomen te hebben, maar zien dit als enigste mogelijkheid om hun ledental te doen groeien en daardoor het Ven ray's Mannenkoor weer een status te geven de Parel der Peel waardig. Iedereen zal zich nog herinneren het prachtige concert dat dit koor gebracht heeft bij zijn 50-jarig be staan, nu precies vijf jaar geleden, met medewerking van het L.S.O. en een aantal solisten. Men heeft thans wederom plannen ontworpen om te komen tot een dergelijk groots fes tijn ,maar om dit te kunnen uitvoe ren moet het koor over een groter aantal leden kunnen beschikken. Het koor durft tot deze stap te besluiten omdat zij overtuigd is dat nog een groot aantal zangliefhebbers in on ze gemeente aanwezig moet zijn. Het Mannenkoor heeft gepland met deze ledenwervingsaktie te starten op 3 februari e.k. en heeft daarvoor de kom van Venray inge deeld in een aantal sectoren, welke successievelijk door alle leden wor den bewerkt. De tijd welke men voor deze ledenwerving heeft uitge trokken zal vijf weken bedragen, zo dat half maart geheel Venray be werkt zal zijn. Het zal eenieder dui delijk zijn dat dit voor bestuur en lden welke deze taak met goede moed en vol vertrouwen op zich hebben genomen, geen gemakkelijke zaak is en veel van hun vrije tijd zal vergen. Het is daarom dat wij vanaf deze plaats nu reeds een be roep doen op alle mannen en jon gens vanaf 18 jaar zich nu alvast te bezinnen als er straks bij U wordt aangeklopt voor aktieve medewer king aan Venray's Mannenkoor, U voor Uzelf reeds hebt besloten en daordoor de werving door onze le den aanzienlijk verlicht. Wij menen te mogen stellen, dat in deze jachtige en dynamische tijd wij alle ontspanning hard nodig hebben. Deze ontspanning kunt U vinden in Venray's Manenkoor in een sfeer van vriendschap en be oefening der kuituur. Onder zeer deskundige leiding-wordt U niet al leen zingen geleerd, maar doet U te vens veel kennis op van muziek en diverse talen aangezien steeds een internationaal programma wordt in gestudeerd, zowel Italiaans, Spaans, Frans, Engels, Russisch en Neder lands zangrepertoire. Gun U daarom zelf deze ontspan ning en kennis en zoek dit bij een verenging met sfeer en vriendschap nl. het Venray's Mannenkoor. U bewijst daardoor niet alleen U zelf een grote dosis ontspanning en genot, maar draagt door uw aktieve medewerking mede bij ten dienste van de gehele gemeenschap Venray en het welzijn van het Venray's Mannenkoor. Het Venray's Mannenkoor houdt zijn repetitie elke woensdagavond om 8 uur in Café „In d'n Engel" t.o. het postkantoor. Ook hier kunt U zich nu al melden en roepen U van af deze plaats een hartelijk welkom toe. Horen wij nog van U? Zingen de mensen - gelukkige mensen. SNELLERE HULP AAN VERKEERSSLACHTOFFERS De A.N.W.B., de organisatie van alles wat zich in voertuigen be weegt, heeft overwegende bezwaren tegen de laksheid van enige depar tementen, die met het verkeer te maken hebben. De A.N.W.B. denkt niet alleen aan de trage voortgang van de wegenbouw, aan de vele ja ren dat het geduurd heeft eer de overheid begonnen is met het aan brengen van vangrail b.v., maar ook over de laksheid nu, waar het de hulpverlening aan verkeersslacht offers betreft. Zeker eindelijk is de overheid van plan iets te gaan doen, om het aantal slachtoffers op de grote wegen spoediger en doeltref fender hulp te verlenen. Maar het gaat allemaal verschrikkelijk traag. Er zijn vier commissies benoemd om de „problemen" te bestuderen. Maar slechts een commissie heeft vergaderd. Zou de overheid niet al vast, in afwachting van de te maken studies en de te nemen maatregelen kunnen beginnen met op de sugges ties van de ANWB te drijven? Wij dachten, dat die organisatie toch wel iets op dit gebied weet. En dat zij ook tot prestaties in staat is? VAN KLEIN STAALGIETERIJ VIA 'S WERELDS WAPEN SMEDERIJ TOT ORCHIDEEENKWEKERIJ Voor Duitsland is de naam Krupp een legendarisch begrip en een bij na nationaal symbool. Deze naam had en' heeft in de wereld niet alleen bewondering, maar ook haat gewekt en is onverbrekelijk verbonden aan de begrippen geld, macht, kanonnen, uitbuiting en bloedvergieten. De fa milie Krupp en haar fabrieken zijn sedert 150 jaar lang innig met Duitsland verbonden. Daarom kan worden gesproken van een Krupp- dynastie, welke anderhalve eeuw aan het hoofd stond van de gelijk namige familie-onderneming, die haar arbeid wil zien als een morele opgave of zoals de huidge president directeur-eigenaar dr. Alfr. Krupp het opmerkte „doel van iedere ar beid moet in het wèlbegrepen belang der gemeenschap zijn, dan pas brengt arbeid zegen en dan pas is de arbeid een oprecht gebed." Deze woorden vormden trouwens ook de lijfspreuk van de oprichter Friedrich Krupp, die in 1811 in Es sen een staalgieterij begon. Deze staalpionier bleef in de loop van zijn korte leven (hij werd maar 30 jaar oud) geen moeilijkheid, geen trage die gespaard. Hij werd in de meeste gevallen vervloekt en in slechts en kele vereerd. Moegestreden, licha melijk kapot gemaakt, doch geeste lijk ongebroken, overleed Friedrich in Essen ,aan zijn opvolger een klein fabriekje achterlatend met een na delig saldo van rond 50.000,een totaal bankroet nog vervolmaakt met 7 werkloze arbeiders, die tever geefs op achterstallig loon en op werk wachtten. DE OPKOMST De zoon van Friedrich, Alfred Krupp, was de man die van dat kleine gieterij tje „Krupp" maakte. Diep gelovig, keihard, zeer begaafd, maar ook zeer rechtlijnig, vorderde hij niet alleen van zijn huisgenoten, maar ook van zijn arbeiders gehoor zaamheid en plichtsbetrachting tot het uiterste. Alfred Krupp was niet alleen een goede en gestrenge huis vader, een „goede directeur", maar ook een ware dictator. Alfred was in zijn tijd ook voor de autoriteiten een zeer eigenzinnig en uiterst onanagename mens, die men maar het liefst in alles zijn zin gaf. Hij werd in de ware zin van het woord „industriekoning" en niet al leen de man van het Krupp-arbei- dersreglement (hij vorderde werk voor zijn geld) maar ook de eerste werkgever in Europa, die bij ziekte en bij ongeval het volle loon door betaalde. Veertien jaar oud was Alfred toen hij de failliete boedel van zijn vroeg gestorven vader Friedrich erfde en toen hij zelf overleed, had hij 19.000 arbeiders in dienst en produceerde hij jaarlijks 197.000 ton staal, waar voor hij 570.000 ton steenkool ge bruikte. Hij was ook de eerste werk gever die voor zijn werknemers een ziekenkas in het leven riep en hen op 65-jarige leeftijd een pensioen toekende, vermeerderd met een po lis van een levensverzekering door hem in het leyen geroepen. Alfred Krupp liet in Essen een ziekenhuis en een tweetal badhuizen bouwen, hij stelde een weduwen- en wezenpensioen in. Hij financierde de bouw van woningen voor zijn arbeiders, van onderwijsinrichtingen en van de Krupp-coördinatie. En hij liet zich bij dit alles niets aan de keizer en aan diens ministers gele gen liggen. DE GEHEIMZINNIGE Deze Krupp ontzag zijn arbeiders niet en hij regelde waar hij kon bij voorkeur alles zelf. Zelfs zijn vrouw Bertha en zijn zoon Friedrich Al fred konden hierover meespreken. Zijn huwelijk ging eraan ten gron de. Na het overlijden van Alfred Krupp, werd Friedrich Alfred eige naar van het bedrijf en hij maakte de onderneming nog groter, nog machtiger, doch in tegenstelling tot zijn vader werd hij in tal van schan dalen gewikkeld. Friedrich Alfred was een man, die zich omgaf met e enwaas van ge heimzinnigheid om zijn persoon. De ze geheimzinnigheid bleef bestaan tot na zijn dood en zelfs toen nog giste men naar de doodsoorzaak te mer daar Friedrich Alfred zeer on verwacht kwam te overlijden. Me nigeen neemt aan, dat hij de hand aan zichzelf sloeg. Friedrich Alfred had één dochter, Bertha genaamd en zij erfde niet al leen een groot vermogen, doch ook het gehele bedrijf, het Krupp-con- cem. Zij trad in het huwelijk met de raadsadviseur van het Duitse minis terie van buitenlandse zaken, dr. Gustav, Freiherr von Bohlen und Halbach, die van de keizer het recht verkreeg om zich voortaan dr. Gus tav Krupp, Freiherr von Bohlen und Halbach te mogen noemen. Zo bleef de naam Krupp voor het bedrijf be houden. Gustav Krupp von Bohlen und Halbach wist zijn omgeving en het concern te door dringen van de Pruisische plichtsbetrachting, van de Duitse precisie en voer alles van spaarzaamheid. ALFRIED Onder deze omstandigheden kwam de huidige president-directeur van het Krupp-concern, dr. Alfried Krupp von Bohlen und Halbach ter wereld waarbij zij opgemerkt, dat zijn jeugdjaren niet gemakkelijk wa ren. Arbeid .studie ,eten drinken en rusten alles verliep precies op tijd, volgens vaste regels en volgens de geparafeerde instructies van zijn machtige vader. Alfried werd op 13 augustus 1907 in Essen geboren. Zijn opvoeding was in de ware zin van het woord een „Spartaanse" en de sporen daar van zijn op zijn gezicht duidelijk waarneembaar. Hij was geen mo ment van de dag zonder controle en moest ten overstaan van zijn vader Gustav voor elke handeling reken schap en verantwoording afleggen. Alfried werd daardoor teruggetrok ken, zwijgzaam en ernstig. Het was hem thuis verboden te spreken voor hem iets werd gevraagd en hij schikte zich in dat lot. Persoonlijke vrienden heeft Alfried ook nu niet en er is niemand in zijn omgeving, die hem in het openbaar heeft zien lachen. Op bevel van zijn strenge vader bezocht de knaap met goed gevolg het gymnasium te Essen, welke op- leidng de voorvorming vormde van de daarop volgende technische hoge school-opleiding voor ingenieur. Na zijn ingenieursdiploma behaald te hebben werd hij alweer op last van Gustav in diverse grote be drijven in en buiten Duitsland te-, werk gesteld om ervaring op 'te' doen, daarna pas volgde de tewerk stelling van de jonge Krupp in het machtige concern van papa, waar stiptheid, corerctheid en alles aan pakken voor Alfried het grote ge bod werden. In de loop der jaren is Alfred Krupp tweemaal gehuwd geweest. Eerst met Anneliese Bahr uit Ham burg, uit welk huwelijk in 1938 een zoon Arndt geboren werd, die later in de voetsporen van zijn vader zal treden. Arndt's opleiding en scho ling worden in die richting geleid. Ook het tweede huwelijk in 1952 van Alfried liep op een volkomen mislukking uit. Dit huwelijk werd in 1956 ontbonden. Uit dit tweede huwelijk werden geen kinderen ge boren. EENVOUDIGER LEVEN Na de dood van zijn puriteinse va der Gustav Krupp werd de schuch tere en nimmer lachende dr. Al fried Krupp eigenaar-directeur van het machtige concern. Al vrij spoe dig keeg hij de bijnaam van de „een zame miljardair". Zijn eerste han deling was om uit de ouderlijke wo ning, de paleisachtige villa „Hügel" te trekken; hij bewoont thans een kleine riant gelegen bungalow, die niet ver van de ouderlijke woning is gelegen. De enorme villa in Essen doet thans dienst als cultuur- en kunstcentrum. Het leven van de huidige staal- magnaat is, ondanks zijn enorme rijkdom, hoogst eenvoudig. Hij staat elke morgen om 7 uur op, gebruikt te-* be tefai een ontbijt dat alleen bestaat uit bruin brood met kaas en zwarte kof fie en rijdt om 8 uur precies in zijn Porsche-Super 90, kenteken E-RZ 8, naar het hoofdkantoor in het cen trum van Essen. Op zijn tocht wordt hij vergezeld door de Duitse herder Wodan (4 jaar), die het alleenrecht heeft om alle vertrekken van de „baas" te betreden en hem op al zijn reizen te vergezellen. Om 19 uur keert Alfried Krupp in zijn bunga low terug. Hij gebruikt dan een warme maaltijd en de inhoud van een fles goede wijn per dag. Krupp gebruikt ook de maaltijd alléén en slechts Wodan kijkt toe. Het dier gaat om 22 uur precies en uit eige ner beweging naar de slaapkamer van de baas, waar het de wacht be trekt in afwachting van de komst van de meester. Dr. Alfried Krupp heeft een ka merdienaar en enkele vrouwelijke personeelsleden in dienst, die hem verzorgen. Zijn hobbies zijn fotogra feren, filmen, lezen, autorijden, wa tersport en de jacht. Hij rookt bij voorkeur virginia-sigaretten, gemid deld acht per dag. Van dr. Alfried Krupp von Bohlen und Halbach kan gezegd worden dat hij uit een fi nancieel oogpunt bezien rijker is dan een Henry Ford en een Rockefeller, doch niet zo vermogend als wijlen koningin Wilhelmina. WAT VERDIENDE KRUPP? Na de capitulatie van nazi-Duits- land in 1945 werd de eigenaar van het Krupp-concern onder arrest ge steld en in diens plaats een beheer der aangesteld in de persoon van de Engelse kolonel Douglas Fowles, die bij herhaling verklaarde „Voor Krupp is het afgelopen, voorgoed afgelopen". In de ziekenkamer lag de eigenaar Gustav Krupp ernstig ziek te bed, terwijl voor de deur van de kamer een Amerikaansé schild wacht stond opgesteld. Zijn opvol ger, de tegenwoordige eigenaar, werd door een geallieerde rechtbank tot twaalf jar engevangenisstraf ver oordeeld. Op de 3e februari 1951 verliet een stille, in zichzelf gekeerde man de gevangenis van Landsberg. Alfried Krupp Freiherr von Bohlen und Halbach keerde terug; de tenlaste legging bleek in strijd met de waar heid te zijn en het geallieerde mili- ire tribunaal stelde Krupp in vrij heid. Heden is zijn concern één der grootste werkgevers ter wereld en het Krupp-embleem, drie door el kaar gevlochten ringen, duikt in alle landen ter werel dop. 106.315 mannen en vrouwen (al léén in Duitsland) zijn thans in dienst van Krupp-Essen. In het jaar 1963 bedroeg de totale omzet 5.175 miljard Westduitse marken, zijnde de omzet van een concern dat slechts aan één man toebehoort. Gebleken is ook, dat 14 pet. van de totale om zet in de periode van voor de twee de wereldoorlog afkomstig is van de wapenproduktie, welke omzet in de jaren 1942-1944 werd gebracht op 24 pet. Van de huidige eigenaar zijn de volgende woorden afkomstig: „Ik hoop nimmer meer gedwongen te worden tot het vervaardigen van oorlogsmateriaal." Wat doet Krupp dan wèl? In ant woord op deze vraag werd medege deeld, dat Krupp thans zaken doet in koffie, bloemen, kinderkleding, koelkasten .landbouwmachines, vas te wastafels en kunstgebitten. Het concern vervaardigt daarnaast nog spoorrails, bruggen en baggermachi nes, locomotieven, scheepsmotoren, vuurvaste stenen en vrachtauto's. In alle delen der wereld bouwt Krupp de zware metaalindustrie op, ook in de landen achter het ijzeren gordijn, indien daarom wordt gevraagd, ge heel compleet met laboratoria. En in de parken van de voorvaderlijke vil la „Hügel" verrees de grootste or chideeën-kwekerij ter wereld, die haar klanten over de gehele wereld heeft. i ij Geen statiegeld. Niet düurderl Heel eenvoudig... «las vol...fles wegl j alle goede voornemens I Vers gebotteld Lindeboom bier... in handig "4 pak" - licht in gewicht" gemakkelijk mee te nemen-weinig plaatsruimte nodig in de koelkast. VraagUwwinkelier...neemdeproef en XJ zult óók zeggen: Héérlijk Limburgs bier brouwt: per fles LINDEBOOM BIERBROUWERIJ N.V. NEER (Limburg) Het aardige slanke zwartje op de publieke tribune had een jaar of drie geleden ,toen ze vijftien was, een paar nylons gestolen uit de win kel waar ze toen werkte. De winke liersters hadden daar een vreselijke ophef van gemaakt, want die nylons waren net bestemd voor een goede klant. Die kon nu wel eens weg lopen. Vandaar de hele trammelant van politie en rechtspraak en von nis, welk laatste overigens nogal meeviel. De ouders van het zwartje, die net zo veel van hun dochter houden als wij, voelden zich uitermate geschokt. Zoiets was nog nooit in de familie voorgekomen. Het zwartje moest 's avonds om acht uur naar bed, we ken achtereen, en voortdurend werd haar het goede voorbeeld voor ogen gehouden dat pa en ma en groot vader en grootmoeder en ooms en tantes en misschien zelfs wel de bet overgrootouders hadden gegeven. Het gevolg was dat het kind ver kwijnde. De huisdokter kwam er aan te pas, een verstandige man en die gaf een briefje voor een psycho loge, een verstandige vrouw. En die bezwoer de ouders nu eens gewoon te gaan doen en he kind zo weinig mogelijk aan die ene fout te her inneren. Het wijze woord sloeg in en het zwartje kreeg weer een normaal le ven. Ze knapte weer op en toen kwam de buurt in aktie. Het is be kend dat koppensnellers nimmer de koppen van eigen stamgenoten ne men, maar zover is de beschaving in ons land nog niet. Hier begon de buurt gif te spuiten in ontzagwek kende massa's. Dat drong door tot de buurt jeugd, die hier een aange name afwisseling vond in het na jouwen van oude toverheksen en dergelijke. Het meisje ontmoetend riepen ze dievegge, dievegge" of, als er groten bij waren, maakten ze gebaren in de geest van de roeiver- enigng. Toen ze met Sinterklaas een doos krijtjes kregen, stond het „Wil ly is een dief' met grote scheve let ters op de stoep geschreven. En zo begon de narigheid van de dokter en de psychiater opnieuw. Nu hadden de ouders van het kind al eens gesproken met de ouders van een der schreeuwerigste buurt- meisjes. Maar die waren van oor deel dat een dief nu eenmaal een dief is ,ook al is dat drie of vier jaar geleden en dat de waarheid gezegd mag worden. Zo geviel het dat de moeder van het geplaagde kind de grootste schreeuwer uit de buurt bij de klad den greep en een aframmeling gaf zoals wij de lummel die allemaal van harte gunden. Maar dat mag nu eenmaal niet en zo kwam het dat het zwartje nu op de tribune zat en haar moeder voor de groene tafel stond wegens mishandeling. „Het is toch mijn eigen kind", ver dedigde ze zich, „kunt u zich niet voorstellen, meneer de rechter, dat een mens z'n gemoed wel eens vól schiet?" De rechter kon zich dat wel voor stellen. „De moeder had die klappen moeten geven, u niet", zei hij. Want de Wet laat dat niet toe. De officier vroeg een tientje boete. Maar de po litierechter vond vijf gulden vol doende. THANS GEVESTIGD: MEER RECHTEN VOOR DE GEORGANISEERDEN Het is een feit, dat de tegenwoor dige positie van de arbeiders een grote en machtige is. Het is ook een feit, dat de financiële voordelen, het deelgenoot-zijn in de algemene wel vaart, voor de arbeiders een groot goed is ,dat in jarenlange strijd ver worden is. Wij moeten vaststellen, dat een deel van de werknemers er geldelij ke offers voor over gehad heeft om dit te bereiken. Vroeger waren die offers heel zwaar, toen een staking nog met uitsluiting en armoede ge paard ging, toen er nog geen sta kingskassen wa?en. Tegenwoordig stromen grote sommen uit de ver diensten van de vakbondsleden bin nen .waaruit de kosten voor de voortdurende strijd worden betaald. Helaas zijn er een groot aantal profiteurs onder de arbeiders, die weigeren lid van 'n vakbond te zijn of te worden. Afgezien van enkele uitzonderingen, die een niet-lid- maatschap zouden kunnen recht vaardigen .moeten we toch vaststel len, dat de K.N.V.-voorzitter, de heer Mertens, gelijk had toen hij over deze parasieten klaagde. Terecht heeft hij dan ook zekere privleges gevraagd voor hen, die de hitte van de dag dragen en door gel delijke offers bereid zijn steun aan de nog altijd moeilijke arbeid te verlenen. IS UW AUTO-VERLICHTING IN ORDE? Vandaag, vrijdag, heeft de ANWB op het Lambertusplein te Horst een mobiel controlestation staan, waar automobilisten uit Venlo en omge ving ,al of geen lid van de ANWB, de juiste werking van de autover lichting kunnen laten controleren en de koplampen kunnen laten afstel len. De ANWB heeft in de laatste twee maanden van het afgelopen jaar 19 kleine en middelgrote steden met zijn verlichtings contralestations be zocht. Van de 17.000 onderzochte auto's moesten bij ruim 80 procent de koplampen worden afgesteld. Bij 5 pet. werden gebreken aan andere verlichtingspunten geconstateerd. Het verlichtings contralestation zal zijn geopend van 12.00 tot 19.00. VAN 14 T.M. 23 MEI ELDORADO VOOR BOEKEN LIEFHEBBER, VERDERE KENNISMAKING VOOR POCKETBOEK-LEZER Twaalf hele guldens besteedt de Nederlander jaarlijks aan boeken. In Frankrijk is dit 15 gulden en onze Duitse oosterburen geven jaarlijks gemiddeld 21 gulden voor boeken uit. We slaan dus niet zo'n gek fi guur tussen onze Europapartners, vooral als we bedenken dat de Ne derlander voor zijn 12 gulden meer boeken kan kopen dan de Fransman voor zijn 15 of de Duitser voor zijn 21 gulden. Voor 12 gulden kan je evenwel in Nederland nog egen boekenkast vol kopen. Pockets zijn wel niet zo duur, maar zelfs 8 pockets 1.50) zijn toch zo uitgelezen. Neen, in deze tijd van de t.v. en de film zijn echte boekenwurmen in Nederland zeld zaam geworden. Dat wil evenwel niet zeggen dat de belangstelling voor het goede Ne derlandse boek dalende is. Integen deel, hoewel de hausse in de pocket boekenbranche van de laatste jaren voorbij is, neemt de interesse voor betere en duurdere boeken toe. Dank zij de welvaart, natuurlijk, maar ook door die goedkope pockets. Zij hebben het publiek vertrouwd ge maakt met schrijvers als Somerset Maugham, Charles Dickens, Marie Koenen, Kortooms, Bomans, Anton Coolen en vel andere, goede schrij vers uit binnen- en buitenland. Maar de Nederlandse Vereniging ter bevordering van de Belangen des Boekhandels, zoals de volledige naam van de dit jaar 150 jaar be staande overkoepelende organisatie van de Nederlandse boekhandels en uitgevers luidt, wil meer doen om de boekenliefhebber in kontakt te brengen met de totale boekenschat in Nederland en met schrijvers en om de aarzelende lezer, hij, die door de vele boeken HET BOEK niet meer ziet, wegwijs te maken. Daartoe heeft de Vereniging het 150-jarig bestaan aangegrepen om in de immense RAI-hallen te Amster dam in de week van 14 t.m. 23 mei 30.000 boeken bij elkaar te plaatsen in afzonderlijke stands, al naar ge lang onderwerp of genre. In verband met deze boekenmarkt wordt de jaarlijkse boekenweek naar mei verschoven. Ook dan weer zal het boeken weekgeschenk bij aankoop van vijf gulden boeken gratis verkrijgbaar zijn. In verband met het feit dat wij 20 jaar geleden werden bevrijd schreef Drs. A. Paape, verbonden aan het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie het boekje „De Geu zen". Hierin worden de werkzaam heden en de arrestatie verteld van de Geuzen, een van de eerste ver zetsgroepen in ons land. Wat het boek voor de jeugd be treft, vorig jaar verscheen de laat ste uitgave van de serie de Muze. Dit keer heeft Drs. Vesseur een aantal proza fragmenten van Neder landse schrijvers uitgezocht rondom het thema „onderweg". Het is onder meer de bedoeling de jeugdige lezer ertoe te brengen zelf de volledige werken open te slaan. Op de Nationale Boekenmarkt zul len ook bekende schrijvers als God fried Bomans, Jan de Hartog, Guen- ther Grass, Jan Wolkers, Bertus Aafjes en anderen aanwezig zijn, om te vertellen en boeken te sig neren. In de afdeling „Speurdersromans" zullen een aantal misdaad-attributen uit het niet voor publiek toegan kelijke politiemuseum te Amster dam getoond worden. In de afdeling „Kinder- en jeugd boeken" zijn huisjes gebouwd, ter wijl bekende figuren uit jeugdboe ken acte de presence zullen geven. Het ligt in de bedoeling ook de tech nische kant van het boek in al zijn facetten te tonen, van het maken van papier tot het aanbrengen van de kalft toe. We zijn ervan overtuigd, dat me nig boekliefhebber en aspirantboek liefhebber in mei de weg naar de Amsterdamse RAI-hal zal weten te vinden.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 5