VENRAYS DAGBOEK OVER 1964 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 No. 53 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TER. 1512 GIRO 1.05.06.52 JANUARI 1 Januari telde Venray 23010 in woners (11898 mannen en 11.112 vrouwen). 6 Januari was de Kringstudiedag van de 12 JBTB en de 9 BJB-afde- lingen. Dinsdag 7 januari werd de nieu we kleuterschool in West officieel geopend (kant en klaar in 75 werk dagen) en 103 kleuters hoeven niet meer naar de barak in de Paters- straat. Het rapport van de commissie, die de mogelijkheden zou bestuderen om te komen tot een muziekschool in onze gemeente, werd 10 januari gepubliceerd, waaruit bleek dat 747 Venrayse gezinnen zulk een school wensten. De wens dat in oktober 1964 met deze school begonnen zal worden, ging niet in vervulling i.v.m. de financiële consequenties en de huisvestings-(on)mogelijkheid. Zondag 12 januari ontstond een breuk in de gasleiding op de Kruis straat, waardoor gas binnendrong in het pand Poels, Twee dames werden hierdoor bedwelmd. 13 Januari nam B. en W. stelling tegen degenen die houten woningen gebouwd hebben, zonder de vereiste toestemming te vragen. Men dreigde met afbraak en vervolging. Pand Aarts op het Henseniusplein wordt afgebroken. Vrijdag 17 januari deelde Mr. John Davis, president directeur van de Rank-organisation definitief mede dat de Rank-Xerox 40 miljoen guldens in Venray zal gaan in vesteren met de bouw van nieu we fabrieken en magazijnen. Zaterdag 18 januari werd in Oirlo een internationaal concert georgani seerd door gem. zangvereniging, de fanfares van OMo en Wanrov en het mannenkoor uit Uedem. Venray schaatste.... 25 Januari kwam Prins Koos I als Prins Carnaval 1964 op Circus Mök uit de bus. In zyn Nieuwjaarsrede op 28 jan. deelde Brugemeester Custers me de, dat in 1963 203 woningen klaar waren gekomen en 295 nog in aan bouw zijn. Bovendien werden in dat jaar voor 6 miljoen guldens rijksgoedkeuringen uitgegeven voor andere bouwprojecten en f 10 miljoen aan gemeentelijke bouw vergunningen. In Den Haag lagen op dat tijdstip nog voor bijna 23 miljoen guldens aanvragen voor rij ksgoed keuringe n. De Raad verkocht op 28 januari de laatste kavel peelgrond van de Vredepeel en daarmede is 't ont ginningswerk van de gemeente praktisch afgesloten. Ruim 2500 ha grond zijn daarmede beschikbaar gekomen voor Venrayse landbou wers. FEBRUARI Op 1 februari ontspoorde een Belgische wagon op het Station in Venray. Zaterdag 8 februari werd de heer Wijnen een beeld van de Peelhaas aangeboden i.v.m. zijn zilveren jubi leum als vorst. Van 9 t.m. 11 februari vierde Ven ray Vastelaovend o.Lv. liefst 8 prin sen. Prov. Staten besloten de 428 pan den in het Lollebeek-plan te laten profiteren van de nieuwe subsidie regeling geldend voor aansluitin gen in super-onrendabele gebie den. Een voordeel van by na 3 ton voor de betrokkenen. De eerste houten woning in Ven ray mag met toestemming van Ged. Staten in Leunen gebouwd worden. Een enquête wordt gehouden of de gelovigen van de Parochiekerken in Venray-kom iets voelen voor de gezinsbijdrage. En zo ja, of zij dan bereid zijn 1 of 2 procent van het netto-gezinsinkomen bij te dragen. Bijna 80%> stemden voor de 1 pro cent bijdrage, die in april is inge voerd. In de raadsvergadering van 25 fe bruari deelde de voorzitter mede, dat men op het stadhuis een achter stand heeft van 6 maanden. Op 27 februari kreeg de drum band der Kon. Harmonie Euterpe 'n geheel nieuwe uitrusting. 25 februari waren verschillende Kamerleden in Well, waarmede de burgemeesters van Noord-Limburg een ernstig gesprek hadden o.m. over particuliere bouw en de ge- meente-financiën. Zondag 1 maart was de Motor cross te Heide. Meer dan 100 ren ners namen hieraan deel. Maandag 9 maart werd in Maas tricht de verbetering van de Wans- sumseweg aanbesteed. Met bijna 1,5 miljoen was Vissers Wegenbouw de laagtse inschrijver. Woensdag 10 maart bracht de Staatssecretaris van Economische Zaken drs. Bakker o.a. een bezoek aan Venray, dat hy later in de 3e industrialisatienota wel heel min netjes bedacht en alle voorrechten af wou nemen, die onze gemeente tot heden als industrialisatiekern ontving. Vrijdag 13 maart opende Burge meester Custers de N.V. Atebe ga rage aan de Oude Oostrumseweg. In de Peel worden de laatste bun kers langs het Defensiekanaal opge blazen. Zaterdag 14 maart toonde zich Merselo's Fanfare voor de eerste maal in hun nieuwe uniform. Op diezelfde dag werd een hunt gehouden door Venrayse ruiters en jagers. Zondag 15 maart bracht Mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, een bezoek aan de Smakt i.v.m. de St. Jozef maand. De dames van V.C. Rooy 1 werden kampioen in de afdeling Venlo. Op 20 maart veroordeelde de eco nomische politierechter twee clan destiene houten huizenbouwers tot f 150,De aannemer kreeg f 1500,— en f 1.000,boete. 22 maart werd de jaarlijkse cross country om de Jaeger- en Dr. Kre- mer-beker verreden, georganiseerd door de L.R.V. St. Isidorus. Gestart werd met de aktie „Maak de kuip vol", t.b.v. het nieuwe zwembad. Tot heden is daarvoor door de Venrayse gemeenschap bij een gebracht f 13.914,10. Het industrialisatiebeleid van de gemeente werd ernstig bekriti seerd toen de Rank organisatie in een advertentie mededeling deed dat in zyn Venray's bedrijf 450 mensen te werk zouden worden gesteld. Leden van de Industriële Club waren van mening dat hier door de arbeidsmarkt in deze con treien nog meer overspannen zou raken als ze al was en dat dit aan- te bezetten arbeidsplaatsen ook nimmer naar voren was gebracht in de gemeentelijke voorlichting. Aan de hand van het zgn. ETIL- rapport werd van gemeentezij de- aangetoond dat dit aantal in 1970 wel te halen was, aangezien plm. 100 mensen per jaar niet door de bestaande industrieën worden op genomen. Van de Rank uit is later ook olie op de golven gegooid door de ver klaring dat men in 1965 hoopt te starten met plm. 150 mensen en in 1970 pas plm. 450 mensen nodig zijn. 30 Maart verkocht Venray's ge meenteraad 13.5 ha industrieterrein aan de Rank-erox, die bovendien nog 19 ha in optie kreeg. Venray's kappers sluiten voortaan ieder maandag de gehele dag. De gemeenteraad kreeg de be groting 1964 aangeboden, welke slui tend was en zelfs nog f 32.051,over had voor „onvoorzien". APRIL 1 April werd gestart met de l°/o netto gezinsbijdrage in de parochie kerken van Venray. Beloken Pasen, 5 april herdacht Pater Rector Thomas Pothof zijn zilveren priesterfeest, waarbij hem o.a. een monstrans werd aangebo den door de parochianen. Moeilijkheden bij de afzet en te weinig orders wa ren voor de directie van Saris-Jur- gens N.V. aanleiding 44 personeels leden te ontslaan. Dit ontslag ver oorzaakte èn onder de werknemers bij deze fabriek èn in Venray zelf enige deining. Dit ontslag werd la ter gedeeltelijk ongedaan gemaakt, doordat het gehele bedrijf werd overgenomen door de N.V. Robur. Zondag 12 april nationale kam pioenschappen van de Ned. Kath. Ruiterbond in Geysteren. M. van Herten uit Grathem werd eerste. P. Vullings in Leunen werd ge decoreerd en gehuldigd i.v.m. zijn 60-jarig jubileum als koorzanger. Donderdag 23 april Magazijn De Zon gemoderniseerd en vergroot, heropend. _Einde VI aktie voor de Vredes- kerk i.v.m. de invoering van de ge zinsbijdrage, met een totaal van f 88.171,75. Het uitbreidngsplan Desselke I is ter inzage gelegd. In Venray-centrum wordt de nieu- wewe aardgasleiding aangelegd. Het rapport over de noodzakelijke sportaccomodatie in onze gemeen te is openbaar geworden. Hierin wordt gesteld dat als algemene accomodatie nodig is: manege, zwembad, sporthal en speelgele- genheden voor kinderen. Voor Venray-kom 5 gymnastiekzalen (2 hiervan zijn in uitvoering), 2 voet balvelden voor SW, 1 dito voor de Molenwiekers en 2 hockeyvel den voor MHCV. Voor de kerkdor pen oefenvelden, voetbalvelden en ruitertereinen. Kosten ongeveer f 1 miljoen. De Vredeskerk ontving van de Duitse regering 10.000 D.M. De Raad hield begrotingsbeschou wingen waarin liefst 8 sprekers een rede hielden. Op Koningin's verjaardag werd Zuster Philomenie Ridder in de Or de van Oranje Nassau, ontving de heer F. de Vocht de gouden ere medaille en werd Adjudant Peynen- burg tot deze bevorderd en kregen de heren J. Jacobs, P. Martens en G. Joosten de zilveren ere-medaille. Een rolschaatsshow besloot de viering van deze verjaardag, die be gon met een vlaggenparade, herau ten, een concert op de toren en een plechtige Hoogmis. MEI 1 Mei aanbeseditng van verbete ring en verharding van 12 km landbouwwegen in het Bodden- broek. Laagste inschryver N.V. van L<ee, vegnei voor ruim wu. Zondag 3 mei eerste steenlegging van de Vredeskerk door Z.E. Exc. Mgr. Cleven uit Keulen, gevolgd door het zomerfeest t.b.v. deze kerk op 7, 9 en 10 mei. Er heerst ontevredenheid over het Limagas, dat bij het keuren van de binnenleidingen voor het nieuwe aardgas hogere en derhalve duurde re eisen stelt dan elders in den lan de. De gemeente is nog steeds doen de hierover met Limagas overleg te plegen. De Raad besloot dat er in 1964 40 dagen kermis in onze gemeente zou zijn. 16 Mei werd aan het bestuur van het Nat. Oorlogsmuseum in Over- loon een boot aangeboden, waar mede in mei 1943 5 mensen uit Ne derland zijn ontsnapt naar Enge land. Deze Engelandvaarders waren bij deze plechtigheid aanwezig, even als vele anderen, die in Overloon een reünie hielden. Het trommelcorps van de Kon. Harmonie Euterpe werd als eerste in Noord-Limburg in Den Bosch in eerste afdeling, met recht op promatie naar de afdeling Uitmun tendheid. S.V. Venray 6 werd kampioen in de 3e klasse afd. Limburg en promo veerde naar 2e klasse. De Staatssecretaris van Sociale Zaken dr. J. de eMyer bracht een bezoek aan de kampen van Yssel- steyn i.v.m. de komst van Perzen, die de grote aardgasleiding aanleg gen. De voorbereidingen voor de AMATE-Missieweek lopen volop. P. Kersten was 40 jaar in dienst van de Coöp. Zuivelfabriek. 21 Mei werd mevr. Muyres-Dupont uit Oostrum op de onbewaakte over weg bij de Boshuizen gegrepen door een dieseltrein en verongelukte do delijk. 30 Mei opende Blitta N.V. een te huis voor de bij dit bedrijf werk zame Spanjaarden. De Raad stelde prijzen vast voor bouwgrond in verschillende uitbrei dingsplannen. Prov. Staten van Limburg en Gel derland stelden zich garant voor een 3 miljoen lening van Huize Servatius, nodig voor de financie ring van de bouw van het ver- plegei'shuis, een bejaardenpavil joen, uitbreiding van de arbeids- therapie-lokalen en de aankoop van nieuwe land- en tuinbouw- grond. De boerenbonden zijn algemeen de regel gaan toepassen dat bij grotere afname van veevoeders een grotere korting toe gaan passen. De nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen bracht een sneltrein voor Venray, maar aangezien er geen extra stationsbus op rijdt, is tr praktisch niemand mee gebaat. JUNI Van 6 t.m. 14 juni werd in het Dekenaat Venray de missieweek AMATE georganiseerd. Mgr. Moors bracht bij die gelegenheid een bezoek aan Venray. De Pon tificale Hoogmis in de openlucht viel in het water. Op het Hense niusplein is gedurende een hele week in een drietal tenten een missietentoonstelling georgani seerd. Een voordelig saldo van f 10.000,kon aan de deelnemen de missionarissen als afscheids cadeau worden meegegeven! Leunen 1 werd kampioen. De verkeerssituatie in Ysselsteyn waar al slachtoffers waren geval len door het snelle verkeer op de Midden Peelweg werd nu geregeld door het 50 km.-gebod. Oirlo's fanfare was het laatste Venrayse muziekcorps dat nu ge üniformeerd werd. De juffrouw, die indertijd een hele rel ontketende door langs de Beek- weg een bungalow te bouwen zon der verlof, kreeg een hele gulden boete van de rechtbank, waarvoor ze om dit feit gedaagd was. De heer Colsen legde het wethou dersambt neer Lv.m. drukke werk zaamheden. St. Oda is geschrapt uit de Heili- gen-kalender van het Bisdom Roer mond. Afgevaardigden van de Kamer van Koophandel brachten een werkbe zoek aan Venray, waarby aan verschillende industrieën een be zoek werd gebracht; een officiële ontvangst op het gemeentehuis ge organiseerd werd en een gezellig diner tot slot gelegenheid gaf tot napraten. By die gelegenheid gaf de N.V. Custers o.m. een demon stratie van de Hoogwerker, een nieuw hydraulisch project van de ze industrie. 30 juni bracht de vice-premier en minister van Landbouw, minister Biesheuvel een bezoek aan de boerderij van de fam. Houben aan de HeidSepeelweg om zich te oriënteren hoe in deze stre ken de agrariër zich aanpast aan de snelle ontwikkeling, die de landbouw ondergaat. De eierprijzen bereiken hun diep tepunt. JULI De heer Fr. Janssen volgde de heer Colsen op als wethouder van Openbare Werken. Meer dan 70 teams namen deel aan het volleybaltoernooi van V.C. Rooy. 250 Venrayse bejaarden maakten een uitstapje naar de Wildhorst in Heeswijk. De Raad keurt de oprichting goed van het recreatieschap Peel en Maas. Pater M. Briels nam ontslag als voorzitter van de Welstandscommis sie en werd als zodanig opgevolgd door Burgemeester Mr. M. Custers, die wordt geadviseerd door de heren W. Croonen, Den Bosch en W. Ruy- ters, Venlo. Zaterdag 4 juli verdronk in het Defensiekanaal een 9-jarige jongen uit Westerbeek. Vrijdag 10 juli opende Burgemees ter Custers de nieuwe fabrieksge bouwen van de firma Hermus. Zaterdag 11 juli opende in stro mende regen het Hoofd van de afdeling Lichamelyke vorming en sport van het ministerie van O. K. en W. ,de heer J. Nieuwenhuyzen 't nieuwe sportpark aan de Leun- seweg. Op diezelfde dag en onder dezelf de weersomsandtigheden beklom Mr. van Uden van het Ministerie van Economische Zaken de bull dozer om de eerste grond te ver zetten voor het buitenbad van Venray's zwembad op de Vier Uutersten. En omdat alle goede dingen in drieën behoren te gebeuren, groef Mr. N. Vos de Wael van het Mi nisterie van Maatschappelijk Werk op die dag in d'n Holteren Hoek om zo het begin te maken met het cultureel centrum. Staatssecretaris Bakker wil Ven ray in zyn nieuw industrialisatie beleid niet meer erkennen als le indusrialtisatiekem. Het regende protesten en later is deze bittere pil enigermate verzacht, maar nog steeds dreigt er onweer. Op Huize St. Anna werd het jaar lijkse ziekentriduum gehouden. Op het vliegveld De Peel landde hoewel dit door de commandant werd ontkend een Amerikaanse Globemaster. 1500 jongens en meisjes deden mee aan de 6e Jeugdavondviredaag- De St. Petrus-molen werd ge heel gerestaureerd weer in ge bruik gesteld. Kuëb Reynders vierde op 19 juli zij-n 96ste verjaardag. In Ysselsteyn werd de jaarlijkse wielerronde t.b.v. de kerk gehouden. Joos Wijnhoven werd reserve kampioen handboogschutter van Ne derland. Zaterdag 18 juli werden de heren J. v. d. Sterren en M. Classens de Pauselijke onderscheiding Bene Me- renti opgespeld. De Vredepeel vierde zijn eerste officiële kermis. Zondag 19 juli zorgde een enorme brand dat Venray zonder brand- weermaterieel kwam. De houten brandweerloods aan de Antonius- straat brandde geheel uit, waarbij behalve 2 brandweerwagens en het gehele brandweermaterieel ook de nieuwe straten-veegmachine verlo ren ging alsmede 2 tractoren en een VW-busje. De schade werd geraamd op meer dan een half miljoen gul dens. In een proces-verbaal werden op 28 juli vastgelegd de resultaten van de eerste schatting van de gronden in het ruilverkavelingsblok Lolle- beek. De rioölbelastmg werd inge volge een desbetreffend raadsbesluit met ongeveer 50 procent verhoogd. (Totaal-opbrengst f 45.000,Dit zelfde gebeurde met de reinigings rechten. Als compensatie voor het verloren gegane materiaal besloot de raad aan te kopen: tankauto met hoge drukspuit, een motorspuit met trek ker, een manschapswagen, een poe deraanhangwagen, een vrachtwagen met kraan ,een straatveegmachine, 2 bestelwagens en 2 tractoren. AUGUSTUS Zuster Lemmens uit Oostrum kwam met de generaal-overste van de Pakistaanse congregatie The Franciscan Misionary of Christ King terug in haar geboortedorp Oostrum. Ze was de eerste Zuster die hier v.a. de preekstoel in verschillende ker ken iets kwam vertellen over de om standigheden waaronder zij moet werken in Pakistan. Pater Urbanus, 8 jaren kapelaan in het rectoraat en directeur van de Derde Orde, werd Rector in Bleyer- heide en kreeg als opvolger hier Pa ter Vitalis. Het Ingenieursbureau voor Bouw nijverheid (IBB) uit Oestgeest, werd bij de aanbesteding de opdfacht ge geven tot de bouw van de nieuwe Rank Xerox-fabrieks-, magazijn- en kantoorgebouwen aan de Maashese- weg. Zondag 9 augustus hield de LRV St. Isidorus een internationaal Con cours Hippique ,dat jammer genoeg niet die aandacht kreeg, die het verdiend had. De fanfare Holthees-Smakt pre senteerde zich zaterdag 15 aug. in nieuwe uniformen, nieuw instrumen tarium en nieuw vaandel. In onder linge samenwerking netjes bij el kaar gebracht. Op het vlieg de Peel sloeg een zweefvliegtuig op zaterdag 8 aug. te pletter. De zweefvlieger werd daar bij gedood. Op 17 augustus werd bij graaf werkzaamheden bij het cultureel centrum een bom opgegraven van 250 kg. 18 Augustus verdronk in de vij ver van het Ambonezenkamp een -jarig jongetje uit Woerden. Venray 2 zag haar kampioenschap bekroond met promotie naar de hoogste reserve-klasse van het ama teurvoetbal. Maandag 24 aug. overleed vry plotseling de Z.E. Heer Vercoulen, pastoor van Merselo. Het stoffe- lyk overschot van deze herder, die 13 jaren pastoor in Merselo was, werd onder zeer grote belangstel ling op vrijdag 28 augustus ten grave gedragen. De Raad gaf het tuinarchitecten bureau De Ruyter en Droesen uit Tilburg opdracht de groenvoorzie ning in Venray te gaan „regelen". Dinsdag 25 aug. werden onder gro te belangstelling in West twee pan den door de deurwaarder ontruimd en de bewoners op straat gezet, waar men enkele dagen kampeerde. Dinsdag 25 augustus verongelukte nabij Venlo de 24-jarige B. Thielen, wiens wagen door een trein werd gegrepen. De moeilijkheden die er bestaan tussen de Venrayse jagers onder ling en tussen hen en de Stichting Jachtbelangen kunnen ook door een commissie uit de Raad niet worden opgelost. Het gevolg is dat verschil lende Venrayse jagers niet kunnen jagen. Zondag 30 augustus organiseerde de L.R.V. De Peeldravers een groot concours-hippique in Ysselsteyn. Maandag 31 augustus verongeluk te de 18-jarige R. Derikx dodelijk, toen bij Sambeek de auto, waarin zij zat ,door de trein gegrepen werd. De woningbouwvereniging gaat op het Desselke etagewoningen bou wen voorzien van centr. verwarming. SEPTEMBER Vrijdag 4 september vertrok de laatste groep van de 250 Duitse jon geren, die in het kader van de aktie: Verzoening over de graven heen, ge durende hun vakantie, werkzaam heden verrichten op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. Zaterdag 5 september was er een grote Rode Kruis demonstratie waar behalve 27 colonnes, zelfs helicop ters aan deelnamen. Zondag 6 en maandag 7 septem ber diende Mgr. Constans Kramer in de Paterskoric dkleinere wijding toe aan verschillende fraters. Vrijdag 11 september werd mane ge Dennenoord geopend, waar Ven ray's jeugd poney kan leren rijden. Zondag 13 september werd de grote sportdag in het sportpark ge houden ,die met de opening in het water viel. Zondag 13 september vierde Pa ter Dr .Sergius Emonds zijn diaman ten kloosterfeest. Zondag 20 sept. haalde Fanfare St. Oda uit Merselo te Velden de eerste prijs in de eerste afdeling met recht op promotie. Op datzelfde con cours werd Kon. Harmonie Euter pe 2e in de afd. Uitmuntendheid. Zaterdag 26 september bezocht 'n groep Duitse parlementariërs en ambtenaren het Duitse kerkhof. Ge ruchten gaan als zal dit kerkhof worden overgegeven aan de Volks- bund Deutsche Kriegsgraberfürsor- ge. Trouwens het bezoek van dertig Beierse journalisten een week la ter, de vraag rijzen: waarom deze plotselinge belangstelling? Zondag 27 september werd op de Heide voor de tweede maal een motorcross gehouden, nu om het kampioenschap van Nederland. Venray krijgt een extra toewijzing van 20 woningen bestemd voor de Ambonezen en 86 voor Rank-Xerox. De Raad besloot een nieuwe brandweerkazerne te laten bouwen in plan Zuid. De gemeente zond een protest- schrijven aan de regering over de nieuwe industrialisatienota. De eerste 10.000 gulden kwamen in de kas van het aktie-comité voor het zwembad. OKTOBER Van 410 oktober was de tradi tionele Caritasweek met ballonnen, erwtensoep .Cinerooy en met de ca- ritasmarkt. Donderdag 15 oktober gaf Ir. Margry de stedebouwkundige, aan de middenstanders tekst en uitleg over zyn ontwerp kom-sanerings- plan. Zaterdag 17 oktober herdacht Venray met een plechtige Requiem mis, een stille tocht en een herden king op het Henseniusplein het feit dat 20 jaren geleden de kom werd bevrijd. Zondag 18 oktober legde Mgr. P. van Odijk de eerste steen voor de nieuwe kerk in Venray-Heide. Maandag 19 oktober ging Jos. Nel len na 43 jaren daar koster ge weest te zijn de Smakt verlaten. vervolg z.o.z.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 3