yje&t u óók leien zien LEVENSSCHOOL maant „Den Haag V.V. OOSTRUM S.V. LEUNEN GYMNASTIEK BEPERKING filmvorming De Paus als vredes-pelgrim maak de kuip vol De voetbalclub houdt zondag a.s. een feestavond voor al haar leden met echtgenote of verloofde. De avond wordt ingezet om 7 uur met een koffietafel waarna een gezellig samenzijn onder muzikale leiding van een dansorkest. Ook de leden die niet aan de koffietafel kunnen deelnemenr zijn nadien nog van harte welkom. Het bestuur rekent op een deelna me vna al haar leden, zodat deze avond zo goed mogelijk zal slagen. Programma zaterdag: Wanssum ClLeunen Cl vertrek 1.30 uur Zondag: Leunen 1Venray 4 2.00 2.00 ST. CHRISTOFFEL Zondag 6 december zijn te Heer- lerbaan de Limburgse kampioen schappen gehouden. Van St. Chris- toffel namen twee dames hieraan deel. Deze dames eindigden als no. 8 Gerda Janssen en no. 10 Maria Basten. Dit betekent dat twee dames van St. Christoffel de 8e en 10e plaats bezetten van heel Limburg op tumgebied. Voor de komende wedstrijden van meisjes van 13 tot 18 jaar heeft St. Christoffel ook nog verschillende goede kandidaten. Waar we. veel van verwachten. A.s. zaterdagmid dag van 2 tot 6 uur zullen in de gymzaal aan de Langeweg de club kampioenschappen gehouden wor den. Deelnemers worden verzocht op tijd in de zaal aanwezig te zijn. Deze wedstrijden zijn voor ieder zo ver plaats is, gratis toegankelijk. Alle leden boven 14 jaar worden 's avonds om 8 uur verwacht in zaal San Damiano. Nogmaals wordt de aandacht gevestigd op het trampo- lien-springen op dinsdagavond voor niet-leden in de zaal aan de Lange weg. Paus Paulus heeft het Eucharistisch Congres te Bombay bijgewoond. We hebben alemaal meegeleefd met deze tweede grote reis in zijn pontifi caat. Maar meer nog dan die eerste reis naar het H. Land, heeft deze reis aangetoond dat Paus Paulus de hele wereld, katholieken, niet-katho- lieken en niet-christenen, wil dui delijk maken dat Christus ook in deze wereld Zijn boodschap van vrede, broederlijkheid en eensge zindheid predikt. De Paus heeft door zijn beslissing naar een land te gaan waar miljoenen niet-christenen wo nen, die toch in een Godheid gelo ven, de Kerk een grote dienst bewe zen. Wij in Nederland hebben het niet zo erg meer begrepen op grote ka tholieke manifestaties, zoals 'n Eu charistisch Congres. Het doet ons aan het Rijke Roomse Leven den ken. Misschien is Bombay echter 'n nieuwe formule geworden om aan dergelijke massa-bijeenkomsten een nieuwe inhoud te geven. Want, behalve de grote manifes taties op het geweldig grote Con gresterrein, de Ovaal, zijn er over al in Bombay congressen gehouden over de honger en armoede in de wereld, over de hulp aan de _ont- van de geboorteregeling, welke laat ste kwestie vooral in India, waar jaarlijks 12 miljoen kinderen worden geboren, bijzonder urgent is. Hoe wel wij van deze bijeenkomsten niet elk uur een practisch resultaat kun nen verwachten, is het toch een be wijs dat men niet alleen voor een of meer plechtige Loven, massale doop- en vormselplechtigheden en wat dies meer zij, een congres heeft georganiseerd. DE PAUS WAS GODSDIENSTIG LEIDER De Paus is als een pelgrim van de vrede naar Bombay gekomen. Zijn glorieuse intocht in Bombay deed allesbehalve denken aan die van een pelgrim, maar het diep- religieuse volk van India, heeft met dit enthousiaste onthaal van de lei der van de katholieke kerk, getoond eerbied en ontzag te hebben voor de „Grote Priester' uit het Westen zo als hij door de Indiërs werd ge noemd. Een van de meest indrukwekkende redevoeringen, welke de Paus tijdens zijn vierdaags bezoek heeft gehou den ,was wel die tot de vertegen woordigers van de niet-christenen in India, de hindoe's, moslims en de boeddisten. Hij riep de niet-christenen daarin op, samen te werken om de wereld leefbaarder te maken. De Paus was toen waarachtig de grote geestelij ke leider van het Christendom waar het volk van India voor was uitge lopen. Maar de Paus was ook een leider van de mensheid, de vertegenwoor diger van Christus zelf. Luister naar wat hij zei: Wij moeten de concrete en pract- sche wegen vinden van organisa tie en samenwerking om alle ini tiatieven te bundelen om zo een ware gemeenschap tussen alle lan den te vestigen. Zulk e eneenheid, aldus de Paus, kan niet gebouwd worden op een universele terreur of vrees voor wederzijdse vernie tiging, maar kan alleen gebouwd worden op een alles omvattende liefde, welke haar wortels heeft in God, die Liefde is. Het is heel jammer, dat de Paus niet persoonlijk de armen van India heeft mogen bezoeken, omdat men dit uit veiligheidsoverwegingen niet opportuun achtte. Het is in ieder geval wel de wens van de Paus geweest en dat mogen wij bij al het uiterlijk vertoon rond het Bom- bay-bezoek niet vergeten. De Paus heeft geld geschonken voor het volk van India en hij heeft een schip vol graan geschonken om de honger van vele duizenden In diërs te stillen. Het geld - ruim een kwart mil joen gulden - heeft hij aan de In diase president Radhakrishan gege ven tijdens een bezoek aan het Gou vernementspaleis te Bombay. Het graan is verdeeld - maar vooral - en dat is de grote betekenis van de reis - de Paus heeft de openheid, die de meerderheid der bisschoppen in het Concilie wil, practisch uit werking gegeven in zijn bewogen oproep tot menselijke solidariteit, ongeacht alle verschillen van ras en godsdienst ACTIE ZWEMBAD Enkele weken hebben we ons in stilte ehuld omtrent de bijdragen voor Venrays overdekt zwembad. Ja, er was en is niet bijzonder veel te verantwoorden. Daar is de decembermaand niet niet erg voor geschikt. St. Nicolaas en Kerstmis slokken te veel op, zodat het zwem bad in de verdrukking komt. Daarom zijn we toch blij dat we deze week ruim 350.- kunnen ver melden. Het zijn voornamelijk losse giften, geen z.g. wijkwerk. Want er zijn nog steeds enkele wijken die „bewerkt" moeten worden. Dat is door tijdsgebrek als maar blijven liggen, en u zult het met ons eens zijn dat we in deze maand ook niet erg welkom zijn Hoe dan ook, de „achtergebleven gebieden' worden alsnog bezocht en we hopen dat de opbrengst weer 't vermelden waard zal zijn. Intussen houden we ons voor elke gift, groot en klein, van harte aan bevolen. Doe mee, maak de kuip vol ,dan hebben we een gerede kans volgend jaar in de winter kun nen gaan zwemmen Oude stand J 13.336,60 P. Z. 20,— A. S. 10,— K. J. 10,— L. J. 32,— A. J. 25,— K. H. 8 A. B. 20,— P. T. 24,— G. L. 20,— M. F. 25,— M. D. 10,— J. v. d. M. 20,— H. C. 4,— C. d. B. 20,— W. B. 16,— G. H. 10 P. v. C. 7,50 P. J. v- 7,— J.J. 6 A. D. 8 G. v. S. 5,— F. v. G. 6,— L. O. 21,— J. H. 6,— L. L. 4 A. H. 6,— Nieuwe stand 13.687,10 WERKGROEP VENRAY EN OMSTREKEN De kadercursus filmvorming, die in het afgelopen jaar voor de ver schillende onderwijskrachten werd gehouden, loopt heden ten einde. I I I i i Op de laatste cursusavond werd o.m. bekendgemaakt dat die deel nemers die in aanmerking willen komen voor het diploma op 20 ja nuari a.s. kunnen meedoen aan een examen dat door de K.F.A. zal wor den afgenomen. Dit examen zal bestaan uit: a. Een scriptie over een zelf te kiezen onderwerp uit de filmvor- mingstof (b.v. over een esthetisch onderwerp .geluid kleur, of een thema rond problematiek van de film e.d.). Inlevering scriptie vóór 15 februari a.s. b. Het schriftelijk examen op 20 januari waarbij 'n aantal vragen uit de lesstof. In deze vragen zal de na druk liggen op de paedagogische kanten van de materie. De uitslag van het examen zal aan de deelnemers schriftelijk worden medegedeeld, terwijl de diploma uitreiking o peen in maart te hou den onderwijzersbijeenkomst zal ge schieden. Cursisten die aan dit examen wil len deelnemen kunnen zich opgeven bij de voorzitter van de werkgroep de heer Batenburg (tel. 2018 of 1644) en bij de secretaris de heer Noyens (tel. 1733), voor Kerstmis. Voor de abonnees van de Stich ting Openbaar Kunstbezit zal die vraag op de duur bevestigend be antwoord kunnen worden. Zij krij gen wekelijks les in „zien". Niet al leen maar wót een kunstwerk voor stelt ,maar hoe het geschilderd, ge tekend, gebeeldhouwd of geëetst is, waarin de schoonheid van zulk een werk ligt. Zij leren iets over het le ven van de kunstenaar, iets van de tijd, waarin het kunstwerk is ont staan, iets van de stijl. Die werken immers zijn gemaakt vanaf de 15e eeuw tot op heden. Zulk een programma bevat b.v. zowel een primitieve houten Ma donna, een Rembrandt, een van Gogh, of een Karei Appel. De toe lichting geschiedt door museum directeuren en andere kunstkenners op een zo bevattelijk mogelijke wij ze. De abonnees op deze radiocur sus krijgen voortreffelijke kleuren reproducties maandelijks in series van vier toegezonden. De teksten die worden uitgesproken verschijnen eveneens in druk en kunnen met de fraaie linnenband met risgsysteem samengevoegd worden. Zij vormen per jaar een prachtig kunstboek. Terwijl de uitzending plaats vindt, kan de abonnee dus met de repro ductie in de hand de voordracht volgen. U moet niet denken dat dergelijke kunst te hoog of te moeilijk voor U is. Ook zult U lang niet alles mooi hoeven te vinden. Wel zult U onge twijfeld Uw eigen voorkeur krijgen ennaar wij hopen dan ook de originele werken gaan zien in onze prachtige musea. Daarvoor krijgt men trouwens als abonnee ook nog een gratis toegangskaart voor meer dan 50 Nederlandse musea. Dank zij de toelichtingen, die U hebben leren „zien", kunt U dan oneindig veel meer genieten van wat daar is ten toongesteld. Bovendien hebt U de gelegenheid jarenlang mèt uw gezin bij de her lezing van de teksten en het bekij ken van de platen Uw herinnering op te frissen. Van die zelf opge bouwde kunstboeken staan er al meer dan achthonderdduizend in Nederlandse boekenkasten! TELEVISIECURSUS Voor de derde maal verzorgt de Stichting Openbaar Kunstbezit naast de radiocursus ook geïllu streerde televise-uitzendingen. Deze (hebben plaats 'Smaandags om de veertien dagen van kwart voor acht tot 8 uur. In totaal zijn er 20 programma's per jaar; zowel de ra dio- als de televisiecursus staat tij dens de zomervakantie stil. De abonnees op de televisiecursus ontvangen per uitzending een grote kleurenreproductie; verder twee bla den, aan beide zijden bedrukt met een tiental kleine zwart-wit-afbeel- dingen, en een tekstblad. Het profijt dat de abonnee van dit gedrukte materiaal heeft, naast de televisie uitzending ,is drievoudig. De kleu renreproductie vergoedt voor al thans één der besproken werken de kleur, die op het beeldscherm ver loren gaat. Verder kan men achteraf alles nog eens rustig bekijken en nalezen. En met het onderwerp ver trouwd te maken. Ook de teksten bereiken bij de televisiecursus name- Nadat men in de Stichting van de Arbeid niet tot overeenstemming was gekomen over de in 1965 toe te passen loonsverhogingen, was de be slissing in deze aan de regering. Het kabinet bepaalde de maximum toe laatbare loonsverhoging op bruto op 4,7 procent en deelde tegelijk mede, dat hierover niet meer te on derhandelen viel. In die 4,7 procent wordt tevens verdisconteerd de compensatie voor de per 1 januari verhoogde a.o.w./a.w.w. premies als gevolg van het, tot een sociaal mi nimum, optrekken van de betrok ken. uitkeringen. De vakcentrales hadden 'n loons verhoging van 5 procent geëist plus 2 procent compensatie a.o.w./a.w.w., verhoging van de vakantietoeslagen met 1 procent verhoging kinderbij slag ,het minimum loon op 110, (regering"/ 108,ruim) en dan nog ondernemingsgewijze een differen tiatiemogelijkheid met een plafond van 5 procent. Dit alles werd ge taxeerd op een stijging der loon kosten van 11 tot 13 procent. De werkgevers wilden oorspron kelijk de loonkosten met niet meer dan 3 procent doen stijgen, maar gaan nu akkogrd met het regerings gaan nu akkoord met het regerings- digers van de werknemers, die de 4,7 procent zonder meer onvoldoen de achten. Toch is het opmerkelijk, dat de reactie van die zijde minder heftig is dan verwacht had kunnen wor-r den. Dat is ook wel enigszins begrij pelijk omdat men niet kan bewij zen dat de economische situatie sinds augustus zoveel verbeterd is, dat een verdere loonstijging verant woord zou zijn. Men beweert wel, dat de rappor ten over de economische situatie van het Centraal Planbureau en de Sociaal Economische Raad van juli- augustus 1.1 .al verouderd zijn en sindsdien door gunstiger cijfers over export, produktie, investeringen en bedrijfsresultaten werden achter haald. Maa het najaar biedt ten aanzien van de export altijd gun- lijk vóór de uitzending de abon nees. Wat de inhoud betreft stem men het gedrukte materiaal en de uitzending natuurlijk overeen; maar, omdat beide hun eigen mogelijkhe den en beperkingen hebben, zijn er genoeg verschillen, die maken dat het een en ander elkaar werke lijk aanvullen. Alle bladen, die in de loop van het jaar worden ontvangen, kan de abonnee ook hier bewaren in een fraaie linnen band, die is inbegre pen bij de abonnementsprijs. Aan 't eind van het jaar heeft men dus een kunstboek verzameld, inhoudend 20 grote kleurenreproducties, ongeveer 200 afbeeldingen in zwart-wit en 20 tekstbladen. Het programma van de televisie cursus in 1965 vermeldt een reeks boeiende onderwerpen: Jugendstil, kunst en mensen van omstreeks 1800 (dat is de eerste uitzending van de derde jaargang, op 25 januari); de groei naar abstractie (het levens werk van v. d. Leek); scheggebeel- den uit het Zuidermuseum te Enk huizen; - moderne Bijbel-illustraties; middeleeuwse Madonnabeelden; be weging in de beeldhouwkunst; 17e- eeuwse winterschilderijen. Waar de radiocursus zich bezig houdt met het enkele kunstwerk, liggen de spe ciale mogelijkheden van de televisie in ruimer thema's. Toch zal ook de televisiecursus zich, bij wijze van experiment, in 1965 enkele malen bezighouden met één kunstwerk per uitzending. Tot de eigen moge lijkheden van de televisie behoort ook het presenteren van oude en modernere architectuur. Beide on derwerpen hebben van de eerste jaargang af een vaste plaats in het programma van Openbaar Kunst- bezit-TV. De abonnees van de televisie-cur sus, die evenals de radio-abonnees, slechts 11,75 per jaar betalen, ge nieten dezelfde voordelen: gratis toegang tot meer dna 50 musea, lid maatschap van de boekclub Neder lands Kunstbezit, kans op 'n kunst werk bij de jaarlijkse verloting. Het gironummer van de televisie cursus is 4180. Elk jaar blijkt ons uit vele aan vragen om inlichtingen dat er nog steeds Nederlanders zijn die iets over het werk van Openbaar Kunst bezit hebben horen ^verluiden, maar het ware niet weten. Indien U tot diegenen behoort en nog geen abon nee bent, ziehier de prijs van een abonnement op radio- of TV-cursus. Voor de radio-cursus 11,75, te stor ten op postgiro 1665 van „Openbaar Kunstbezit" te Amsterdam; voor de televisiecursus eveneens f 11,75, te .storten op postgiro 4180 van „Open baar Kunstbezit Televisie" te Am sterdam. De Stichting Openbaar Kunstbezit is een zuivere culturele instelling,, werkt zonder enig winstdoel en le vert alles voor kostprijs. Bovendien doet U, indien U eenmaal abonnee bent, jaarlijks mee aan een verlo ting van werken van levende kun stenaars. En tenslotte bent U automatisch lid van de Boekclub „Nederlands Kunstbezit", waardoor U jaarlijks een kunstboek tegen kostprijs kunt verkrijgen. stiger cijfers dan de zomermaanden en dat wil dus nog niet veel zeggen over het gehele jaarresultaat. Bo vendien zijn er naast gunstige cij fers van enkele grote ondernemin gen vooral voor kleinere bedrijven minder gunstige resultaten te no teren. Concrete cijfers over een verbete ring zijn nog niet te leveren. Mocht dit wel zo uitkomen, dan is het nog de vraag of het verstandig zou zijn deze onmiddellijk weer te gebrui ken voor verdere belangrijke loon stijgingen, waardoor dan immers het inflatiespook toch weer verder om zich heen zou grijpen. De regering wil nu kennelijk, pogen de inflatie tot stilstand te brengen en dat is ongetwijfeld in het belang van ons gehele volk, niet in het minst in dat van de werknemers. Nader overleg over het regerings besluit in de Stichting van de Ar beid was dus niet mogelijk nu de beslissing bij het kabinet was gaan berusten. Het verweer tegen dit be sluit zal nu dus op het politieke vlak in de Tweede Kamer worden gevoerd ongetwijfeld reeds bij de behandeling van de begroting van sociale zaken, waarvan minister Veldkamp ook de kabinetbeslissing in de vergadering van de Stichting van de Arbeid meedeelde. Dat kan dan tot een spannend de bat leiden, waarbij het de vraag is wat de katholieke fractie in deze zal doen. Zal zij eensgezind de regering steunen of zal het belangrijke vak- bondsdeel uit deze fractie zich er tegen verklaren? In dat geval zou een regeringscrisis niet onmogelijk zijn. Als de regering echter, zoals we verwachten, een meerderheid zal verwerven, dan blijft het de vraag hoe daar in vakbondskringen zal worden gereageerd en of het niet tot georganiseerde dan wel tot wilde stakingen zal leiden in het komend jaar. Bij de nog immer overspannen arbeidsmarkt is dat zeker niet uit gesloten. Nieuwe zwarte lonen beginnen hier en daar alweer gebruik te wor den. Het valt te voorzien, dat we in het nieuwe jaar in ieder geval moei lijke arbeidstoestanden te verwach ten hebben. Langzaam maar zeker verdwijnen de noodwoningen. Hier is het slopers bedrijf Jacobs bezig op de Merseloseweg ,waar door het slopen van een achttal noodwoningen nieuwe bouwterreinen vrq komen. Foto: G. Kruijsen. Achter de schuttingen van Schoolstraat en Jan Hensen'straat is het aannemingsbedrijf Gebr. Dinghs N.V. druk bezig met de bouw van het Cultureel Centrum. De kelderpartijen zijn thans geheel klaar en bjj bepaalde gedeelten is men zelfs al een heel stuk „bovengronds". Foto: G. Kruijsen. Vrijdagavond belandde deze Engelse wagen in de schuur bij de familie Martens in Leunen. De wagen slipte in een der bochten te Leunen, schoot over het fietspad en belandde met een daverende klap, die gevels doorboorde en ontwrichtte in de schuur. De bestuurder, een Engelsman van het vliegveld Laarbruch, werd eerst overgebracht naar het ziekenhuis alhier ,en later naar het hospitaal van het vliegveld. Zijn toestand is redelijk. Foto: G. Kruijsen. 99 De Levensschool, die nog steeds gehuisvest is in de barak aan de Kruisstraat en al sinds enige jaren wachtende is op de rijksgoed keuring voor een nieuw gebouw en een nieuwe school naast de nijverheidsschool aan de Langeweg, heeft Sinterklaas te hulp ge roepen om in Den Haag op wat spoed aan te dringen b\j hel af geven van deze rijksgoedkeuring Het is allemaal wat onverwachts gegaan.De jongelui, die daar de lessen volgen, hadden onder elkaar al eens besproken wat ze met de traditionele Sinterklaasavond zou den doen. En waar het hart van vol is, loopt de mond van over. Zo be sloot men het bestuur te verrassen met een grootscheepse maquette van de nieuwe school, maar nu uitge voerd in meer verfijnde vorm, als suiker, chocolade en marsepein. Drie jongelui t.w. W. Heyl, G. Kroon en G. Vermeulen kregen de opdracht om te zorgen dat een en ander tot in de puntjes (letterlijk en figuurlijk) geregeld zou worden. Die haalden op hun beurt de heer Verheugen als adviseur bij dit moei lijke karwei en de resultaten waren inderdaad het bekijken waard. En zo kreeg de voorzitter, de heer Burgman woensdagavond, op de Sinterklaasavond van de jonge lui voor het bestuur een werkstuk aangeboden, dat niet alleen heerlijk en zwaar w^s, maar iedereen tevens een goed beeld gaf van de heel wat betere omstandigheden, waarin het Levensschool-werk verricht kan worden, als die nieuwe school er maar eenmaal is. NAAR DEN HAAG ERMEE Wie het dan gezegd heeft, heeft het gezegd, maar opééns is dan op die Sinterklaasavond het idee ge boren om deze machtige en zoete surprise naar de bevoegde instan ties in Den Haag te brengen, opdat ook zij, door dit schone stuk suiker werk wellicht bewogen kunnen wor den voor een snelle afgave van de rijksgoedkeuring. Audiëntie bij de afdeling Vor mingsinstituten Leerplichtvrije Jeugd van het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen werd aangevraagd en verkregen, al werd er niet bij verteld, welke een zoete last mee gebracht zou worden. Toen dan vrijdagmorgen de voor zitter, de heer Burgman, de Direc teur de heer aBtenburg en de drie makers met deze maquette in Den Haag arriveerde, ontstond - er wel enige consternatie op genoemde af deling. Het hoofd van deze afdeling, de heer Boersma, haalde alle ambtena ren van zijn afdeling erbij om dit werkstuk te komen bezichtigen, ter wijl de jongeman Heyl nog eens met veel verve het bijbehorend gedicht voordroeg, waarin de geboorte en de huisvestigingsmogelijkheden van de Levensschool uit de doeken werd gedaan en heel duidelijk gezegd werd hoe moeilijk men thans wel zit. De heer Boersma en zijn ambte naren hebben daarna nog eens ex tra goed gekeken hoe goed en hoe mooi het allemaal wel kan worden, want de echte tekeningen werden er bij gehaald, maar kon uiteraard wei nig vertellen over de kansen, die Venray heeft om weldra aan de bouw van een nieuwe Levensschool te kunnen beginnen. De Voorzitter van de Levens school benadrukte in zijn af scheidswoord, dat Venray een zeer groot aantal leerplichtvrije scho lieren heeft, voor wie een Levens school van groot belang is. Gezien de moeilijke huisvestingsmogelijk heden van nu moet men jongelui buiten laten staan. Iiy vertrouw de dat dit zoete St. Nicolaascadeau de her enin Den Haag zou helpen herinneren aan de nog heersende moeilqkheden en dat zij hun best zouden doen om hieraan zo spoe dig mogeljjk een einde te maken. De vraag is nu of de Sint inder daad deze wens spoedig in vervul ling doet gaan. Men heeft hem op een leuke en verrassende wijze daarom nog eens uitdrukkelijk ge vraagd.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 6