w m MISSIE IN BRAZILIË De anUUótlcamt van kracht CAMPS VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 No. 50 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG ^PEEL EN MAASH DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WFPRTRÏ AH VOOR VPNPAY PM HMQ TPPPPM ADVERTENTIEPRIJS «V. Ct p. mm ABONNEME NTS - GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 I-fl-jIVDL/ilU V UUA V Dlll\ü I CrlY UIVIO 1 I\ UlVCjll PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 1.75 ONVERANTWOORD GEBRUIK VAN BEPAALDE DIERGENEESMIDDELEN VERBODEN De zogenaamde Antibioticawet, of ficieel geheten, de „Wet van 1 aug. 1964, houdende regelen met betrek king tot de handel in antibiotica, hormoonpreparaten, thyreostatica en chemotherapeutica, bestemd of me de bestemd voor aanwending bij dieren", zal op 1 januari aanstaan de in werking treden. Het doel van de wet is ,het onverantwoorde ge bruik van deze moderne diergenees middelen tegen te gaan, door de handel, ook de import ervan, in controleerbare kanalen te leiden. De centrale figuur bij de toepas sing van deze Wet wordt de dieren arts. Hij vormt het enige kanaal, waarlangs eigenaars van dieren de middelen kunnen verkrijgen. In be ginsel mogen de middelen aan alle dierenartsen worden verkocht. Ech ter alleen de dierenarts, die de dier geneeskunde als vrij beroep uit oefent, door de betrokken eigenaar of verzorger van dieren is geraad pleegd, en plaatselijk praktijk uit te oefenen, mag aan deze eigenaar of verzorger de middelen leveren. De betekenis hiervan is duidelijk: afgifte van middelen zonder diag nose is in strijd met het doel van de wet, nl. het ongecontroleerde ge bruik van de middelen tegen te gaan. WAT HOUDT DE NIEUWE WET IN? De Antibioticawet regelt aan wie de middelen mogen worden ver kocht en waar zij niet aanwezig mo gen zijn; in verband met een en an der bevat de wet ook een voorschrift voor de invoer. De wet staat alleen toe, dat de middelen worden verkocht (waar onder begrepen: afgeleverd, of te koop of in ruil aangeboden) aan o.a.: dierenartsen en apothekers. mits voorzien van een legitima tiebewijs. eigenaren of verzorgers van die ren (ook kleine huisdieren), voor zover de verkoop geschiedt door de plaatselijke praktiserende die renarts of op diens recept door een apotheker. veeverloskundigen en castreurs, alleen voor wat betreft bepaal de antibiotica en hormoonprepa raten, voor welke zij een aan koopvergunning hebben verkre gen. Geregistreerde mengvoederindus trieën', voor wat betreft midde len waarVan verwerking in vee voeder is toegestaan op grond van de betreffende verordening van het Produktschap voor Vee voeder. Het is verboden de middelen aan wezig te hebben op agrarische on dernemingen, tenzij het gebruik voor daar aanwezige dieren door de dierenarts is voorgeschreven. Dit be tekent dus, dat vanaf 1 januari 1965 van elke op genoemde bedrijven aanwezige hoeveelheid antibiotica, enz. moet kunnen worden aange toond, dat de plaatselijke praktise rende dierenarts deze heeft voorge schreven. Het is voorts verboden de mid delen aanwezig te hebben in win kels en andere publieke verkoop plaatsen (uitgezonderd apotheken). Dit houdt in, dat o.a. winkeliers en marktkoopleiden vanaf 1 januari 1965 de middelen niet meer in hun bedrijf mogen hebben. Eveneens is het verboden de mid delen aanwezig te hebben op ter reinen, in ruimten of vervoermidde len van hen, die bepaalde onderde- len van de diergeneeskunde mogen utioefenen en van hen die als pluim veeselecteur of voederadviseur werkzaam zijn. Op dit verbod geldt een beperkte uitzondering voor de veeverloskundigen en castreurs. WAAROM DE ANTIBIOTICAWET? De laatste jaren moest een snel toenemende willekeurige toepassing van de middelen door veehouders en pluimveehouders worden geconsta teerd. Deze onoordeelkundige toe passing zou indien niet geremd zodanige proporties kunnen gaan aannemen, dat gevaren voor de ge zondheid van mens en dier en eco nomische nadelen moeten worden gevreesd. Bij ongecontroleerde toepassing dreigt nl. het gevaar, dat ziektever wekkende bacteriën ongevoelig wor den voor geneesmiddelen, met als gevolg moeilijkheden bij de bestrij ding van dierziekten en ziekten van de mens. Verder zouden bij steeds omvang rijker toepassing onze dierlijke pro- dukten, als b.v. vlees en melk, steeds meer kans lopen achterblijvende sporen van bedoelde middelen te bevatten. Op den duur zouden der gelijke achterblijvende sporen ge- Antibioticawaaronder het bekende penicilline zijn stoffen, die reeds in uiterst kleine hoeveelheid, bacteriën in hun groei kunnen belem meren of doden en die zelf door levende micro-organis men (schimmels b.v.) kunnen worden gemaakt. Hormoonprepanaten zijn pro- dukten, die uit de klieren met inwendige afscheidng van ge slachte dieren kunnen worden gemaakt. Met dergelijke pre paraten kunnen bij dieren b.v. bronst worden opgewekt, of worden onderdrukt en bij de /erlossing de weeën worden aangezet. Thyreostatica zijn de mid delen die de werking van de schildklier doen afnemen. Dit heeft invloed op de gehele stofwisseling van het dier en dus ook op de kwaliteit van de produkten. Chemotherapeutica zijn langs chemische weg bereide ge neesmiddelen, die evenals an tibiotica, kunnen worden ge bruikt om micro-organismen te bestrijden. De wet noemt enkele van deze chemothera- peutische middelen en opent de mogelijkheid andere, nieu we middelen in deze groep op te nemen. vaar voor de gezondheid van de mens kunnen betekenen. De economische gevaren, die uit de snel groeiende toepassing door leken zouden kunnen voortkomen, zijn vooral gelegen in de daardoor toenemende kans op de aanwezig heid van antibiotica in de melk. Daardoor zouden voor le kaas- en yoghurtbereiding noodzakelijk aan wezige bacteriën belet worden, hun werk te doen ,met als gevolg, dat in toenemende mate het bereidingspro ces zou mislukken. Een ander eco nomisch gevaar zou de afzet in het buitenland van onze dierlijke pro dukten kunnen bedreigen. Het ligt voor de hand, dat het buitenland uit het oogpunt van volksgezondheid, uiteraard weinig is gesteld op de aanwezigheid van b.v. antibiotica- sporen in produkten, die uit ons land worden betrokken. De nieuwe „Antibioticawet" be teugelt deze als voorbeeld genoem de gevaren van de ongecontroleerde onverantwoorde toepassing van de middelen. Door het in werking tre den van de wet worden de belan gen van de veehouders (nl. de ge zondheid van hun veestapels) ge diend ,maar evenzeer van de volks gezondheid ,van de zuivelindustrie en van onze agrarische export. Daarnaast schept deze wet een situatie ,die zich beter laat aanpas sen aan de over enige tijd te ver wachten E.E.G.-regeling op dit ge bied. Juwelier Horloger - Opticien Grotestr-16 Tel. 1261 Venray OPBRENGST KLAPROOSAKTIE 1964 Kom 412,04 Merselo 35,— Ysselsteyn 42,75 Veulen 31.50 Castenray 22,08 Oirlo 28,72 Oostrum 25,— Heide 22,95 Smakt 12,50 Vredepeel 632,54 Hartelijk dank aan medewerkers en kollektanten. VENRAYSE MISSIONARIS VERTELT OVER ZIJN Nova Iguagu, 26 nov. 1964. Beste vrienden tussen Peel en Maas, We zitten op het ogenblik op het einde van november. In de Baixada Fluminense, de laagvlakte van de staat Rio de Janeiro, begint het stiekum warm te worden, afgewis seld met zware regendagen. Dat wil zeggen dat het gauw zomer en dus Kerstmis is. Begin december krijgen de scholen vakantie, tot begin maart. De drukkende warmte laat het dan niet toe om veel te denken. Wie even kan (betalen), zorgt dat hij een plaatsje krijgt aan een van de vele wereldberoemde „praias" of badplaatsen van de Br^zilaanse kust. Er is daar altijd plaats genoeg. Waarschijnlijk zal ik er persoonlijk niet al te erg van profiteren. Niet zozeer omdat het onbetaalbaar zou zijn, maar wel omdat ons werk min der tijd overlaat dan de gewone burger ,ook de Braziliaanse, lief is. SITUATIE Nu weet ik niet of U erg geïnte resseerd bent in het waarom van ons „ongewoon" burger zijn. Daar voor zou ik dan heel veel moeten vertellen over ons werk van het af gelopen jaar. Ik voel er echter veel voor om dat pioniersgeklungel van ons te laten rusten voor een andere keer, om deze keer iets te vertellen over de situatie van deze stilaan „beruchte" Baixada Fluminense. BEVOLKING De feitelijke hoofdstad van Bra- silië, Rio de Janeiro, met zijn 3V2 miljoen inwoners, ligt aan een baai, en heeft, wegens de bergen, tot bij-; na midden in de stad, slechts één! uitgang over land. Deze uitgang loopt naar het westen, in de rich-j ting van S. Paulo, waarmede Rio! verbonden is door middel van een spoorlijn en een (gedeetelijke) auto strada. S. Paulo, met zijn meer dan 4V2 miljoen inwoners ,ligt op slechts iets meer dan 400 km. Dat maakt dat dit kleine stukje Brasil: Rio en S. Paulo, beide met hun industrie, handel en scheepvaart, de slagader is van dit onmetelijke land. De zui- derlijke staten: Parané, Sta Catha- rina en Rio Grande do Sul, alsook de noordelijke buurstaat Minas Ge- rais delen ruimschoots in de indus triële ontwikkeling. Maar daarmee heeft men het dan ook gehad. Dit is slechts 20 pet. van Brasil. Ale pogingen van industrie-sprei ding naar het Noord-Oosten (Recife en Natal) hebben nog niet kunnen verhelpen dat de volksverhuizing van Noord en binnenland naar de zuidelijke steden ook maar iets ver- mnidert. Het hoeft verder geen betoog dat een ingesloten stad als Rio de Ja neiro, op die manier „vol" raakt, ook van die doodarme stumpers van buiten. Zo komt het dat tot aan de dag Van vandaag éénderde van zijn bewoners op heuvelhellingen, in mensonwaardige „favelas" wonen. Degenen die er iets beter van af komen en zich een paar cruzeiros gespaard hebben, kopen zich op af betaling een stukje grond in één van de vier satellietsteden van Rio de Janeiro: Caxias, Nilópolis, Nova Iguagu en S. Joao de Meriti, die alle vier binnen de 40 km van Rio, langs de weg naar S. Paulo liggen. Overdag werken ze dan in de indus trie of handel van Rio, waarmee ze door een fantastisch georganiseerde busdienst (beter, maar duurder dan per trein) verbonden zijn. Voor dertig jaren terug waren dat kleine, onbenullige dorpjes. Momen teel hebben Nilópolis en S. Joao de Meriti een inwonertal tussen de 150.000 en de 300.000, Caxias en Nova Iguagu tussen de 500.000 en de 800.000. Als ik door mijn standplaats Nova Iguagu rijd, krijg ik altijd de indruk dat het kleiner is dan Ven ray. Officiële cijfers over de ge meente zeggen echter het volgende: 1940 - 48.000; 1950 - 145.000; 1960 - 350.000 inwoners; onofficiële cijfers van 1964 plm: 700.000. Hoe is dat mogelijk? ONZE PAROCHIES Samen met mijn pastoor woon ik in een parochie van het stads-cen- trum. Vóór 13 jaar terug kon men de mensen hier op twee handen tel len. Sommigen weten nog dat ze al leen leefden in een „mata", wilder nis. Nu blijken er 30.000 mensen te wonen ,op een oppervlakte van 1 bij 2 km. Twee van mijn confraters kregen een buitenparochie, met zogezegd 50.000 inwoners. Men wist het niet precies. De oppervlakte is ongeveer 8 bij 10 km., dus niet zo heel groot. Eén van de bewoners weet nog te vertellen, dat hij vóór tien jaar, uren kon rondtrekken, zonder een mens te ontmoeten. Vier maanden na zijn installatie „ontdekte" de pastoor (de eerste pastoor van de parochie, of is het bisdom?) een „bairro", wijk, van 30.000 mensen. Een en ander hielp daarbij om het „officiële" cijfer van zijn parochie toch maar niet te zeer te vertrouwen. Een voorzichtige be raming spreekt van over de 100.000 enzovoort. SOCIALE TOESTANDEN Sociaal gezien leeft de bevolking van de arbeid. Hun leven is hard, .vooral in de huidige dure tijd, met zijn economische onzekerheden. Ze zijn bijna allen ongeschoold en ver- jdienen dan niet meer dan 42.000 icruzeiros 85,per maand). Buiten het zware werk (en in Brasil wordt werkelijk hard gewerkt!) moeten ze 46 uur per dag reizen. In de buitenwijken is het sociale en culturele leven natuurlijk niet erg ontwikkeld. Men mag al blij zijn als men licht en waterleiding heeft. Voor de meesten is dat echter luxe. Bescherming van politie, tele foon, dokter, wijkverpleging, vereni gingsleven, ontspanning enz. komt men hoogstens in de grote centra tegen en dan dikwijls nog maar op vrij geimproviseerde wijze. De eer ste recreatie in een bairro is meestal een voetbalclub en mogelijk een clubzaaltje. Hoe zou het ook alle maal op zo'n korte tijd! Ik woon in een stad, waar we nog wel aar den wegen hebben. ONDERWIJS Bij gebrek aan scholen ontdek je in alle uithoeken particuliere school tjes, gehouden door mensen, die zelf niet meer dan vier jaar lagere school (3 uur per dag) gedaan heb ben. In de stad zijn nu verschillen de grotere colleges, met lager en middelbaar onderwijs, maar ze mochten het aantal gerust verdub belen. In mijn parochie hebben we twee openbare colleges van resp. ongeveer 2.300 en 1.300 leerlingen; de leerlingen komen van alle kanten van de gemeente. Al deze gegevens laten natuurlijk al heel wat vermoeden over de si tuatie van de godsdienst. Zelfs als 80 tot 90 pet. van de mensen katho liek gedoopt is, zodat Brasil num- meriek de grootste katholieke natie van de werld is, moet er toch wel even rekening gehouden worden met de vraag naar de waarde van een dergelijk katholicisme. GODSDIENST Hoe staat het met de godsdiensti ge situatie van mijn standplaats No va Iguagu? Gezien de sociale situa tie mag men al niet te veel ver wachten. Eén ding moet ik echter voorop stellen: het Braziliaanse volk heeft een ingeboren aanleg voor goedheid, zachtaardigheid en gast vrijheid. Bovendien is het wonder baarlijk hoezeer de Braziliaan ver groeid is met het religieuze. Het is niet zijn schuld dat hij nooit geëvan geliseerd is geweest en slechts ge doopt werd een andere sacramenten moest ontvangen, omdat het sociaal religieuze gevoel zei dat het zo moest. Voor zover hij verbonden bleef met zijn sociale milieu (tra ditioneel katholiek) bleef zijn gods dienstige beleving ook echt gebon den aan een katholiek getinte be- levingsvorm. Hierin floreerden pro cessies, heiligenverering, „geloften" en bij de meer „ontwikkelden" ook nog de „negen eerste vrijdagen van de maand". MACUMBA Nu heet Nova Iguagu de hoofd stad van het spiritisme en van de „macumba" (spirtisme met Afrikaan se magie, afkomstig van de vroege re negerslaven). In mijn parochie zit het vol van hun „centros" en „terreiros" (binnenplaats; de naam is al typisch verbonden met de ma cumba). De verklaring? Er zijn heel weinig mensen van de streek zelf; bijna allen komen van het Noorden of van het binenland van de Staten Minas Gerais en Rio de Janeiro. Van huis uit waren ze allen sociaal ge bonden aan hun katholieke gods dienst. Eenmaal buiten dit sociale mileu, verliezen ze stuk voor stuk hun godsdienstige controle (denkt U maar eens aan onze plattelanders die in de twintiger jaren naar Rot terdam trokken). Wegens zijn sterk religieus gevoel, heeft de Brazilaan behoefte aan een uitwendige beleving. Nu is het een feit dat het spiritisme en vooral de macumba heel sterk tot het religieu ze gevoel van de Braziliaan spreekt. Bovendien wordt daarbij van hem niet gevraagd om zijn traditionele beleving opzij te zetten; integendeel, die wordt door de macumba heel gemakkelijk geintegreerd. Tenslotte heeft de macumba nog een grote aantrekkingskracht door het schep pen van een nieuw sociaal milieu. De ontwortelde wordt opgenomen in een nieuwe sociale familie. Op die manier heeft hij zijn religieus ge voel, met al zijn heiligen en proces sies gered, want hij vindt ze dub bel terug in de mysterieuze wereld van de geesten- en duivelscultus van de macumba. Zou U het zo gek vinden dat een mens, zonder godsdienstonderricht, op den duur geen verschil meer ziet tussen de kerkelijke sacramenten en de magie van de macumba? Ik over drijf niet als ik zeg dat 95 pet. of meer van onze christenen besmet is door elementen van de macumba of ander bijgeloof. Waarschijnlijk komt dat omdat ze uit de povere katholie ke katechese en predikatie van de overladen clerus niets anders of be ters begrepen hebben. Er zijn nu nog enkele grote pelgrimsoorden in Brasil ,die qua religieuze waarde alleen bestaan om de mensen de ge legenheid te geven om hun „pro- messas" (geloften) te betalen. Wie kan er dan nog wijs uit de sacra menten van mijn geloof bekennen dat ik persoonlijk nog heel lang de sacramenten van mijn geloof „ge hanteerd" heb als tovermiddeltjes. En daarom wil ik zeker niemand verwijten die niet beter kón weten. PROTESTANTEN Maar het is niet alleen het spiri tisme dat zich over de onwetende en ontwortelde katholieke ontfermt. Vooral de „crentes" (gelovigen), alias verschillende protestantse groepe ringen „redden" veel van onze men sen uit hun onwetendheid. Zij heb ben dikwijls bloeiende gemeenschap pen. En al preken ze erg de ver draagzaamheid met de katholieken, sommige sekten blijven er niet min der fanatiek om. ZARUR Vervolgens kennen we nog de aanhangers van het „Legioen van de Goede Wil", een christelijke sekte, die luistert naar een fanatieke kan didaat voor het presidentschap van Brasil (als tenminste de huidige re gering er niet voor gezorgd heeft dat ook hij politieke vakantie mag gaan nemen): Zarur. ^Zarur fogo" (Zaruur is vuur), is hun strijdleus. Wat hij eigenlijk pre cies wil is nogal duister. In ieder geval meent hij een roeping van Christus gekregen te hebben om aan de armen de Blijde Boodschap te verkondigen en soep uit te delen (waarbij hijzelf heel wel gevaren is) en dit moet gebeuren zonder de priesters. WARBOEL Tenslotte wordt de warboel ver volledigd door enkele nieuwe „ka tholieke kerken", die hooggehouden worden door afvallige priesters, of wel priesters van de afgescheiden .Brazilaanse kerk". Nu is het wel zo dat deze mensen niet veel keus hebben en dat ze er daarom wel en kele domme exemplaren bij hebben lopen. Er loopt hier een bisschop rond die met 16 jaar van het groot seminarie van Rio weggestuurd werd en een half jaar later pries ter gewijd in de schismatieke kerk. Bovendien loopt hier een Monseig neur rond van 22 jaar. Wellicht was dat nog de slimste van het stel. Helaas kunnen de mensen er nu niet meer uit wijs. Want deze „pa dres falsos" apen in alles hun ka tholieke confraters na, tot in de fi nesses van de liturgie. Alleen in de details van het dagelijks leven zijn ze wat ruimer: verschillende zijn er getrouwd, en als een huwelijksslui ting of doopsel wegens moeilijkhe den of beletsels in de katholieke kerk niet kan doorgaan, dan helpen zij de gedupeerde geïnteresseerden wel uit de nood. De meeste katholie ken weten toch niet wat geldigheid of geoorloofdheid betekent. Zij wil len trouwen of dopen, hoe dan ook. LITURGIE Wat een oneindig geluk is het dat we in de vernieuwing van het hui dige christendom de Kerk zelf in haar hoogste leiding het voorbeeld zien geven van een bezinning op de dieper beleving van ons geloof. Ik ben ervan overtuigd dat het decreet over de liturgie van het Tweede Va ticaanse Concilie voor de Brazi liaanse christen van grote waarde is. Een Braziliaan heeft van nature veel meer behoefte aan lichamelijk heid, aan expressie van zijn inwen dig leven. KATECHESE Met de katechese is het nog zeer slecht gesteld. Bijgeloof leren is niet moeilijk. Dat leren je ouders je wel, geholpen door de bestaande mentaliteit. Een traditionele kate- chismus, dito uitleg, zorgt voor de rest. In de parochies wordt wel overal godsdienstonderricht gegeven in feite tot voorbereiding van de Eerste H. Communie. Daarmee is het voor de meesten dan afgelopen. Slechts op weinig plaatsen komt er nog iets na. In de scholen is het allerellendigst gesteld. In de weinige parochiescho len wordt nog wel iets gedaan wat met een groot woord „katechese" heet. In de colleges, als de leiding katholiek is, wordt er soms ook nog „iets" gedaan. Slechts in de colle ges van religieuzen staat godsdienst als een van de voornaamste „vak ken" op het program, en komt soms echt aan zijn trekken. Wordt er dan niets gedaan om die toestand te verbeteren? Jawel. Heel veel zelfs. Maar dat is nog geen half jaar bezig. Ik had echter voor genomen om slechts een situatie beeld te geven. Een volgende keer zou ik wat meer kunnen schrijven over de pastorale „luta" (worste ling), zoals die zich momenteel ont wikkelt in ons vier jaren oude bis dom, dat zijn inwonertal intussen bijna verdubbeld heeft tot ongeveer 1.400.000 inwoners. Alleen het getal priesters is niet zo hard gegroeid, namelijk van 36 tot 48. (Tussen haakjes, ons priestercorps vertegen woordigt 10 nationaliteiten. GROET U zult het me hopelijk niet kwa lijk nemen als ik uitsluitend over mijn interessesfeer gesproken heb. Van Venray en omstreken blijf ik toch altijd goed op de hoogte. Ik weet bijvoorbeeld heel goed dat Zus ter Truus Lemmens op dezelfde spreekstoel gestaan heeft waar ik verleden jaar heb gestaan. Dat weet ik natuurlijk van mijn familie en vrienden; maar vooral Peel en Maas zorgt voor de details. Zou het niet mogelijk zijn op die manier met meerdere streekgenoten in kontakt te komen ,die als missio naris ver van huis zitten? Het is toch wel grof, ik zit op slechts een 450 km van Pater Loenen uit Leu nen. Hij moet in Belo Horizonte zit- ten. Maar ik ben die kanten nog niet kunnen gaan. Binnenkort gaat U Kerstmis en Nieuwjaar vieren. Wij ook. U wel licht met sneeuw en kerstboom, een behaaglijke kachel en een stemmige liturgische viering in de kerk. Wij waarschijnlijk met broeierig heet weer, of een brandende zon, onder het afdak van onze garage omdat de kapel te klein is. Maar allemaal U en wij, met de hoop dat er vrede mag komen in de harten en dat we allen wat meer van elkaar mogen gaan houden. Moge U in die dagen ook eens een ogenblikje denken aan uw broers en zusters in de „Baixada Fluminense" van de staat Rio de Janeiro, en aan ons, die hier van uw geloof trachten getuigenis af te leggen. Onze weini ge „echte" christenen weten al dat ze van dezelfde familie zijn als U, kinderen van dezelfde Vader God en Moeder Kerk. Samen met hen wens ik U van harte een Zalig Kerstfeest en Zalig Nieuwjaar! Pe. PEDRO GEURTS Igreja S. José Praga Bela Vista B. California Nova Iguagu (R.J.) Brasil NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VAN THIEL Pa tersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. WILMSEN St. Antoniusveldweg 6 Tel. 1651 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray TeL 1152 (04780) b.g.g. 1061 BEKENDMAKING Burgemeesteren wethouders der gemeente Venray, brengen ter open bare kennis, dat de „Brandveilig heidsverordening Venray 1964", vastgesteld bij besluit van de raad dezer gemeente van 27 oktober 1964, no. 1296, vanaf heden, gedurende drie maanden voor eenieder ter secretarie .afdeling V, ter lezing is neergelegd. Venray, 20 november 1964. DRANKWET Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat is ingekomen een verzoekschrift van Klomp, Wilhelmus J., wonende te Venray, Langstraat 14, om een vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein voor de rechter benedenvoorlocaliteit van 't pand Langstraat 14. Binnen twee weken na de dag tekening van deze bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijke bezwa ren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Venray, 3 december 1964. Burgemeester en wethouders van Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1