Boerenleenbank Hel verlanglijstje van onze gemeenle Filmnieuws Yoor een bankgiro-rekening waarmee U tijd en geld bespaart TAXIBEDRIJF P. ST0KS KEMPWEG 9 TEL. 1Z33 Intocht St. Nicolaas Vernieuwing der Kerk gaat onstuitbaar door VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 No. 48 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY WPPIfRT AH VOflR VFNPAV TTM flM<!TR P'lfF'W ADVERTENTIEPRIJS 81/» ot. p. mm ABONNEMENT8- GROTESTRAAT 28 POSTBUS I TEL. 1512 GIRO 1.05.05.52 U(L(I\UL(rtlJ V WUI\ V Eill 1\H I dl WlfivJ 1 1\ CdVULl PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bnlten Venray 1.75 We leven in de tijd van verlanglystjes, vna wensjes en wensen en het is de vraag of Sint Nicolaas ,de Goed Heilige Man, al deze zal vervullen. Daaraan moesten we denken toen we deze week nog eens blader den in de Algemene Inleiding welke het college van B. en W. van deze gemeente, de begroting van 1964 meegaf. Deze inleiding kan men namelijk zien als het verlanglijstje voor 1964 en Sinterklaas hebben moeten spelen i(n de goede betekenis van het woord) de vele rijks- en prcvinciale instanties, die hun goedkeuring aan de vervulling van deze wensen moesten geven. Wat is er van terecht gekomen? Een vraag, die vanzelf opkomt, als men dit boekwerk weer eens door bladert en zich daarbij herinnert bij het verschijnen daarvan zich afge vraagd te hebben, of we als ge meente niet teveel hooi op on ze vork namen. SLUITENDE BEGROTING We begonnen met een sluitende begroting, ondanks het feit dat we nog geen definiteve cijfers hadden vna de bedragen, die de gemeente krachtens de Financiële Verhou dingswet 1960 ter beschikking zou den komen. De wens, dat die cijfers er wel zouden komen, is een vrome wens gebleven, juist als de Wet op de wegenfinanciering ,die voor onze gemeente ongetwijfeld nog het een en ander in het vet heeft. Maar we zijn begonnen ook zelf wat meer geld te fourneren, door verhoging van de reinigingsrechten en de rioolbelasting, terwijl een verhoging van de straatbelasting nog in voorbereiding is. Ook de legeskosten gaan omhoog en zullen het voorbeeld volgen van de keurlonen. Kleine wensen zijn vervuld, gro tere nog onbeantwoord RUIMTELIJKE ORDENING Het nieuwe komplan, wat U el ders in dit blad vindt, is wel een van de grootste stukken uit het wens-pakket, dat daarnaast nog de doortrekking van de Deurneseweg via een viaduct in Oostrum naar de Wanssumseweg en een verlegging van de weg HorstVenray ten oosten van Venray bleek te bevat ten. Ook dit wordt zoals de Sta ten van Limburg onlangs meedeel den binnenkort werkelijkheid. De nieuwe rondweg ten noorden van het industrieterrein en de ver- bniding van Veltum met de Beek- weg en deze rondweg, staan voor lopig alleen nog op papier en zullen met de verwezenlijking van het komplan waarschijnlijk gerealiseerd gaan worden. De verbinding BeekwegMaas- heseweg had men graag dit jaar gerealiseerd gezien, maar het is nog niet zover. De financiering van dit kapitaalwerk zal als bij zovele an dere werken een rem geweest zijn, omdat die kapitaalsaantrekking nu eenmaal behalve het nodige over leg ook de nodige tijd vraagt. Wel is het gelukt B. en W. Vel tum, Molenklef en Landweert nog als woongebied erkend te krijgen door een wijziging van het hoofd- zakenplan (zie raadsvergadering), wat betekent, dat er ruimte komt voor zo'n kleine 2000 woningen en dat het komende jaar deze uitbrei dingsplannen ter tafel gaan komen. Voor de kerkdorpen dringt een dergelijke wijziging nog niet, alleen is een herziening van het onder- delenplan Ysselsteyn binnenkort te verwachten. OPENBARE WERKEN Behalve de reeds eerder genoem de wegen, stond ook op het verlang lijstje de verbetering van het Sta tionsplein in Oostrum, waarover nog overleg aan de orde is met de Ned. Spoorwegen en de verbetering van de St. Odastraat. Ook een niet ver vulde wens. Of in 1964 nog 16 km landbouw- wegen voor verbetering kunnen worden aanbesteed, blijft nog een open vraag. Het totaal-plan, waar van deze 16 km een deel vormen ligt nog bij de Cultuur Technische Dienst, die de gelden beschikbaar moet stellen. Misschien dat dit dan een echte St. Nicolaasverrassing wordt. De openbare werken in de ver schillende uitbreidngsplannen heeft men in zijn geheel kunnen verwe zenlijken. Een der grootste brokken daaruit was ongetwijfeld het 2e ge deelte van het uitbreidingsplan Oostrum, waarvoor in augustus j.l. G.S. de goedkeuring gaven. Het miljoenenkarwei van een zuiveringsinstallatie op Venray's riolering en de afvoer naar de Maas is nog altijd onderwerp van studie. Niet alleen hoe men een en ander zo goed mogelijk kan maken, maar ook en vooral hoe het gefinancierd moet worden. Want nauw verband houden de rioleringsplannen op de verschillen de kerkdorpen, die nu al via pers leidingen en pompgemalen een op lossing voor hun rioleringsproble men zoeken. Over de verkeersvoorzieningen zullen we maar niet veel zeggen, die groeien met het nieuwe kom plan. Brengt dit jaar de nieuwe vuilnis wagen nog niet, dan zal beslist in de eerste maanden van 1965 daar voor het nodige krediet gevraagd worden, terwijl nu het uitbreidings plan Veltum gaat komen, dit tevens inhoudt dat de vuilnisbelt definitief gaat verdwijnen. ONDERWIJS De wensen die voor het kleuter onderwijs bestonden zijn slechts ge deeltelijk ingelost. De jongste raads vergadering bracht enige noodklas- sen voor de school in Zuid, maar Castenray wacht nog steeds met smart .evenals Merselo op een op lossing. Die oplossing schijnt inder daad naderbij te komen, maar het tempo is toch wel zeer laag. Wat betreft het lager onderwijs is de meisjesschool in West een grote vooruitgang en ook het feit dat de jongensschool in Zuid er enige klas sen bij krijgt ,weer een verlichting van de nood. Een nood, die het bes te in Ysselsteyn wordt gedemon streerd, waar de toestand nog altijd vrij hopeloos is, terwijl ook Oos- trums school de groei van dit kerk dorp niet bij kan houden. Een eventuele uitbreiding of split sing van de ULO kan waarschijn lijk eerst bekeken worden als men wat beter inzicht heeft in de nieu we onderwijswet. De uitbreiding van het Lyceum schijnt nog steeds te „hangen" op een verandering van het uitbrei dingsplan Wieën, in die zin, dat daar een dergelijke (monster) school gebouwd mag worden. We zeggen met opzet „schijnt" omdat we ons nu eenmaal niet voor kunnen stellen dat deze verande ring zoveel tyd kost. De uitbreiding van de huishoud school staat ook nog op het ver langlijstje, evenals de bouw van 'n nieuwe landbouwschool (waarvoor de grond al gekocht is), een levens school en Mater Amabilisschool. De rijksgoedkeuringen hiervoor zijn intussen al aangevraagd. Over de Muziekschool is al een rapport verschenen ,maar ook hier is weer de moeilijkheid de weg te zoeken hoe ze gehuisvest kan wor den en waar de financiën vandaan moeten komen. BEJAARDENZORG Bij het hoofdstuk Sociale Zaken en Volksgezondheid stond een nieuw Arbeidsbureau op het lijstje en de instelling van een commissie van advies over wat men het bejaarden probleem noemt. Het Arbeidsbureau is in afwachting van de nieuwbouw elders ondergebracht en de commis sie is intussen al onderverdeeld in diverse sub-commissies die de ver schillende facetten vari het bejaar denprobleem bestudéren. Er zit dus leven in de brouwerij, wat we ook kunnen zeggen t.a.v. de invoering van de Algemene Bijstandswet, waarvoor de nodige maatregelen zijn getroffen. GEZONDHEIDSCENTRUM Het nieuwe Groene Kruisgebouw, een ander wensje op de grote en lange lijst zal waarschijnlijk uit groeien tot een soort gezondsheids- centrum, wat wel enige voorberei ding vereist, temeer waar plaats en ligging van een dergelijk centrum en het zwembad, twee gewichtige wensen, aan de vervulling waarvan hard wordt gewerkt. Dat Leunen intussen ook kan beginnen aan zijn gemeenschapshuis is het zoveelste winstpunt ,dat geboekt kon worden. SPORT Een ander winstpunt is de stich ting van het recreatieschap, wiens naam aanleiding is, dat tussen onze post nogal eens een keer brieven voor dit nieuwe schap zitten. Maar dat is dan tevens een bewijs, dat ook daar gewerkt wordt ten nutte van het land tussen Peel en Maas. En dan is er dit jaar een rapport gekomen met vele en grote cijfers over de sport in onze gemeente en het is gelukkig dat een commissie van sportlui uit de kerkdorpen dit rapport als aanleidng gezien hebben om de hoofden bij elkaar te steken en te zien wat er nu met het oog op die verschrikkelijk grote cijfers gedaan en verwezenlijkt moet worden. Wie gedacht zou hebben dat het zo noodzakelijke jeugdonderzoek, waarvoor reeds twee jaren gele den gelden werden uitgetrokken, nu op gang zou zijn gekomen, heeft het mis. Jammer, maar het jaar is nog niet om SUBSIDIEBELEID Dat men de moeilijke materie: subsidies niet uit de weg gegaan is en middels enkele verordeningen hierin meer klaarheid gebracht heeft bewijst de laatste raadsver gadering. Dat men met de vestiging van een oudheidkundigmuseum niet is geslaagd, betekent niet, dat men er geen moeite voor doet. Maar hier is ook weer o.m. de plaats en het geld, dat een spaak in 't wiel steekt. Dat een culturele raad gewenst wordt om allerlei culturele aktivi- teiten in onze gemeente mogelijk te maken, is wel duidelijk ge worden. Dat die er nog niet is, ligt aan de onderhandelingen, die op dit punt lopende zijn. OPENBARE VEILIGHEID Dat we nog altijd een tekort aan politie hebben ,kan men o.m. lezen uit een desbetreffend artikel in dit blad. Aan dit landelijke verschijnsel kan zich ook Venray niet onttrek ken. Voor de brandweer stonden ver schillende wensen op het program ma, die echter nog eens aanmerke lijk groter zijn geworden door de brand van de kazerne. Besprekingen zijn lopende voor de bouw van een geheel nieuwe ka zerne, waarin tevens ruimten zijn ondergebracht voor Bescherming Bevolking ,de buitendienst, maga zijnen en garages voor Gemeente werken. Een nieuwe tankauto met hogedruk spuit is in bestelling, even als de droogpoederwagen, die deze tankauto zal meetrekken. Daarnaast is er nog een trekker- manschap- en materieelwagen in bestelling, die een motorspuit zal meevoeren, welke laatste intussen al geleverd is .En natuurlijk is het no dige nieuwe materiaal als slangen e.d. ook allemaal vernieuwd. Dit programma hoopt men zo spoedig mogelijk te realiseren, zodat de brandweer dan definitief uit de brand is. Voor de rest laten we de wensen de wensen en kijken alleen nog even naar WONINGBOUW Er zal wel geen jaar zijn geweest dat zoveel huizen ter beschikking kwamen van de nog altijd grote groep woningzoekenden. Een geluk kig feit. temeer waar men een soort consolidatie ook voor het komende jaar al ziet aftekenen. Minder ge lukkig is, dat het overgrote deel der woningen, woningwetwoningen zijn, die weliswaar voor een deel kunnen worden doorverkocht, maar die schijnbaar alle volume opslokken, zodat de particuliere bouwer geheel niet of slechts sporadisch aan bod komt. Dit vindt dan zijn weerslag weer bij de kleine aannemers, die juist voor deze bouw zo magnifiek kunnen worden ingeschakeld, maar dat schijnt allemaal niets te geven, het is woningwet wat de klok slaat en slechts een heel enkele keer is er wat ruimte voor een houten- of Bogaerswoning. En dat is dan weel de domper, die op onze woningbouw gezet wordt Veel wensen zijn vervuld of gaan in vervulling. Venray heeft een goede Sinterklaas gehad en mag beslist niet klagen. Dat nog veel wensen niet vervuld zyn, loont wel aan, dat met het groter worden de problemen ook grceienDat er echter hard gewerkt wordt om het gehele lijstje af te krijgen, toont wel, wat er tot heden ge lukkig bereikt is. (Ie spaarbank voor iederéén Deze week vertoont Luxor Thea ter de film „Het Zevende Zegel" van de bekende regisseur Ingmar Bergman. Ingmar Bergman heeft hier een meesterwerk gemaakt dat zich af speelt in de Middeleeuwen ten tijde van de kruistochten, toen de zwarte pest als een golf door Europa spoel de. Een kruisridder komt in zijn land terug en ontmoet daar de dood, waarmede hij omwille van zijn ge loof een tweestrijd aangaat. Ook hij is gedoemd te sterven, maar oog in oog met de dood smeekt hij om uit stelt en stelt een spel voor, waarin hij slechts eenmaal verliezen kan. Bijgeloof ,leed en angst vergezellen de ridder maar hij verliest om an dere redenen de tweestrijd. De dood leidt hem als buit weg. Mysterieuze, tegelijk harde en mooie, maar vooral bijzonder gave film waarin Ingmar Bergman dui delijk zijn eigen stijl demonstreert. Een stijl die vooral voortkomt uit bijzonder rijke beelden vol atmos feer en een tijdeloze objectivering van het thema in de trant van de Middeleeuwse balladen en schilde rijen. Het is uiteraard geen gemak kelijke film en er is een zekere gees telijke volwassenheid nodig om Bergman's in de grond positieve ideaal ten volle te kunnen begrij pen temidden van het vele negatie ve dat hij toont. Voor wie dat kan is het zevende zegel een rijk mees terwerk. Het is ook een film die fas cineert, een film die men bij het verlaten van de zaal niet zomaar van zich afschudt. Het is een cinemato grafisch feest, zoals elke film die de handtekening van de grootmeester Ingmar Bergman draagt. THANS GEVESTIGD: St. Nicolaas zal zondag zijn offi cieel bezoek aan Venray brengen. Hij arriveert om ongeveer 2 uur bij St. Servatius en gaat vandaaruit via de Stationsweg Hofstraat naar het gemeentehuis ,waar de Goed Heilig' man door de Edelachtbare Heer Burgemeester officieel ontvangen wordt. Dan gaat de stoet met vele pietermannen, schutterijen en de Kon. Harmonie Euterpe verder vis Marktstraat, Eindstraat, Overloonse- weg, St. Jozefw., Langeweg, Kemp- weg, Leeuwstraat, Langstraat tot aan de kazerne, Paterslaan, Paters- straat en Grotestraat. Pakjes kunnen nog bezorgd worden bij van Meyel Hofstraat, vóór zater dagavond 6 uur. BEZOEKEN Op maandag 30 november om half acht zal de Sint op bezoek komen bij de leerlingen van de Mater Amabilisschool, die om half 8 zaal Wilhelmina de Goed Heilige Man zullen opwachten. Donderdag 3 december komt hij bij de Jongeren Cursus, die om half acht een St. Nicolaasavond organi seert in San Damlano. ASSURANTIE en FINANCIERINGSKANTOOR KRUIJSEN - MEESTERS julianasingel 41 „ook goed en goedkoop VENRAY Tel. 1 06 1 (04780) voor autoverzekering" Per 1 jan. 1965 gaat de verplichte W.A.-verzekering in voor bromfietsen. Indien U thans Uw bromfiets bij ons verzekerd, betaalt U biervoor tot 1 jan. 1965 géén premie. DERDE ZITTING IS VOORBIJ De marathon van tien weken is voorbij. Tien weken van 's morgens vergaderen, gevolgd door middagen en avonden met studie en overleg. De bisschoppen zullen met een gro te zucht van verlichting het grootste deel van de papierwinkel hebben weggegooid en met hun paarse of purperen togen alleen het allerbe langrijkste in hun koffers hebben gepakt. Het zit erop! Wij hebben echt niet de illusie, dat u iedere dag weer opnieuw gre tig naar het nieuws van het Concilie gegrepen zult hebben. Daarvoor was dat nieuws de ene keer te taai, de andere keer te diepgaand, weer een andere keer te beknopt. Het is_ een- rvnm/ntrolïilr unnr PPTt deze ideale Kerk nu nog niet be staat ,doch slechts een toekomstver wachting is. De ideale Kerk respecteert de vrij heid, de ideale Kerk respecteert al haar leden, de ideale Kerk beleeft Christus' boodschap. Maar wij zijn nog lang niet ideaal. De Kerk is onderweg naar dat ideaal. En wan neer men vroeger sprak van de Kerk, dan sprak men als vanzelf sprekend van die ideale Kerk en niet van de Kerk zoals die werkelijk nog is, d.w.z. met heel veel fouten en gebreken. Wanneer wij b.v. horen zeggen: de Kerk heeft hoogachting voor de wetenschap dan is dat echt wel waar. Maar niet minder waar voudigweg onmogelijk voor een krant om telkens weer in elk be richt de betekenis ervan uiteen te zetten. Daarvoor was de nieuws- kraan van het Concilie te ver dicht gedraaid. Hetgeen de persdienst van het concilie voor publicatie vrij gaf was lang niet altijd voldoende om begrip te krijgen voor wat werkelijk zich in de Conciliezaal en vooral voor wat zich achter de schermen van het Concilie afspeelde. Maar ondanks alle beperking in de nieuwsgeving over het Concilie voe len wij toch wel aan, dat het Con cilie een belangrijk gebeuren is. En het is echt niet overdreven te zeg gen, dat het Concilie net zo'n ge liefd onderwerp van discussie is ge worden in ons land als b.v. de sport. Er wordt veel over het Concilie gepraat .En vooral: er wordt veel van verwacht! Is die verwachting gerechtvaar digd? Lopen wij niet het gevaar ons blij te maken met een dode mus? Zal al dat gepraat ,dat overleg wer kelijk iets opleveren? Om die vragen naar waarheid te kunnen beantwoorden moeten wij ons niet zozeer verdiepen in al die schemata, constituties .decreten, ver klaringen of hoe die Conciliedocu menten allemaal mogen heten, als wel in de geest, waarin al die stuk ken tot stand komen. Is we dat doen, dan zullen we zien, dat het Concilie hard op weg is naar de vernieuwing, welke onze goede oude Paus Joan nes in een visioen voor zich zag. Die vernieuwing komt. Daar kunnen al le grote en kleine strubbelingen niets aan afdoen. Ook al stellen sommige besluiten soms teleur, ook al zijn er tot op heden weinig resul taten. Dat betekent allemaal maar heel weinig tegenover de vernieu wing in de geest. Daarom draait alles. Die vernieu wing maakt de Kerk weer levend en leefbaar voor ons gewone mensen. Een van die voorwaarden voor die leefbaarheid is, dat wij als gewone mensen begrijpen kunnen wat onze bisschoppen ons voorhouden. In het verleden heeft het daaraan vaak ontbroken. In heel wat landen zijn ze zelfs nog niet zover, dat ze daar al zoals hier in de verleden tijd kunnen spreken. In het Concilie nu ziet de overgrote meerderheid wel in, dat zij van koers moet ver anderen. Het is geen kwestie van po litiek, geen kwestie van een handige zet om de sympathie te herwinnen. Nee, de Kerk ziet in. dat zij een minderheid in de wereld vormt, nl. maar 18 pet. van de wereldbevol king en dat er van haar sleutelposi tie in de wereld van vroeger maar heel weinig is overgebleven. Zij ziet in ,dat de wereld zich van haar heeft afgekeerd, omdat zij zich het eerst zelf van de wereld had afge keerd. Het werldepiscopaat ziet in, dat de ideale Kerk wel de waarheid van Christus ten volle beleeft, maar dat Galilei is een historisch voorbeeld. Maar ook menige theoloog in Ne derland weet ervan mee te praten, dat „het hoogste gezag" in de Kerk soms maar manoeuvreert. Maar hier hebben wij ook reeds een bewijs van de vernieuwing in de Kerk, om dat nu wij veel beter dan ooit be seffen dat dat „hoogste gezag" maar betrekkelijk is en omdat met name in het Concilie heel sterk de nood zaak van vrij theologisch onderzoek beklemtoond is. Hoe belangrijk dat vrije theologi sche onderzoek is, hebben wij letterlijk aan den lijve kunnen ondervinden op het terrein van hu welijk en sexualiteit, waar de theo logen in samenwerking met artsen, psychologen enz. op zoek zijn naar een leefbaarder huwelijksbeleven. Het is heel opvallend te zien hoe de wereld reageert op die verande ringen, welke zich heel duidelijk in het Concilie voltrekken. En met de „wereld" bedoelen wij letterlijk iedereen: christenen en niet-chris- tenen .Hoe meer de Kerk zich wil vereenzelvigen met de ideale Kerk van de toekomst, des te minder luis tert men naar haar. Maar naarmate bij haar eigen fouten en gebreken erkent .stijgt haar gezag. Als wij heel menselijk zeggen, dan wordt het nog duidelijker. Een mens, die altijd alles precies weet, is onuit staanbaar. Een mens, die zijn fouten weet te erkennen en daarvoor ver geving vraagt ,is daarentegen ieder een sympathiek. De grote verdiensten van dit con cilie is ongetwijfeld ,dat zij de Kerk weer met beide benen op de grond zet en daardoor bereikbaar maakt voor de gewone mensen. En om nog even praktisch te zijn: de H. Mis niet langer een mysterieuze aange legenheid van de priester alleen, maar een gemeenschapsmaal, waar bij Christus in ons midden is; geen minachting voor de wereld, maar erkenning van de wereld als ter rein van Christus' verlossingswerk. Het Concilie, dat zich gedragen weet door heel de Kerk, die wij zijn, is bezig aan de vermenselijking der Kerk, met als praktisch en prachtig resultaat, dat we kunnen meewer ken aan de heropbouw van de we reld zodat wij daarin waarachtig menselijk en christelijk kunnen le ven en zodoende gemakkelijker de wil van God kunnen volbrengen. Wij vragen nog steed* PERSONEEL, geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier - N.V. INALFA VENRAY

Peel en Maas | 1964 | | pagina 5