De allereerste hulp... Kinderen onder ons W.A.M. wet aansprakelijk heidsverzekering motorvoertuigen Politierechter 1 l l l t l l l Filmnieuws WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De Heilige Cecilia VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 No. 47 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 p£^RPEb'KWARTAAL 1.50 '(buiten ABONNEMENTS- Venray 1.75 Vóór 1 januari 1965 zullen naar schatting een half miljoen perso nen, die op een nog niet verzeker de brommer rondrijden, hun ver voermiddel moeten verzekeren. Op die dag namelijk treedt de Wet Aansprakelijkheidsverzeke ring Motorrijtuigen in werking. Elk gemotoriseerd vervoermiddel moet dan verzekerd zijn: auto's, motoren, scooters, tractoren, de gemotoriseerde wagentjes van de melkboer en de bakker, en ook de bromfietsen. Degene, die na 1 ja nuari aanstaande met een niet verzekerd vervoermiddel over de vaderlandse wegen rijdt, is wette lijk strafbaar. Het is niet bedoeling onverant woordelijke weggebruikers te be schermen tegen de financiële gevol gen van hun eigen onverstand. Men heeft alleen en uitsluitend het be lang van het onschuldige slachtoffer op het oog. De intensiteit van het moderne verkeer is oorzaak dat dagelijks aan ettelijke mensen behalve veel leed en pijn, grote financiële schade wordt toegebracht. Het is een eis van billijkheid dat althans die gel delijke schade wordt vergoed door degene die hem veroorzaakte. Om het gestelde doel zo goed mo gelijk te bereiken kon men echter niet volstaan met simpelweg het sluiten van een w.a.-verzekering verplicht te stellen. In de wet moest nog een aantal aanvullende bepalin gen worden opgenomen. De belangrijkste van die bepalin gen houdt in dat de benadeelde niet meer aangewezen zal zijn op de me dewerking van degene die de scha de veroorzaakte. H" zal ook niet meer gedupeerd kunnen worden door strubbelingen tussen de ver oorzaker van de schade en diens 'verzekeraar. Hij zal zich met zijn eis tot schadevergoeding recht streeks tot die verzekeraar kunnen wenden. En deze kan gen uitkering weigeren omdat de verzekering om de een of andere reden (b.v. dron kenschap van de bestuurder of ach terstand in de premiebetaling) niet van kracht zou zijn geweest. EEN WAARBORGFONDS Wanneer het slachtoffer zijn scha de niet kan verhalen op de veroor zaker, dan kan hij terecht bij het voor dit doel in het leven geroepen Waarborgfonds Motor verkeer. Soms, namelijk bij kleine schaden, kan dat onvoordelig zijn. Want het waarborgfonds vergoedt in het al gemeen geen schaden van minder, dan 100,terwijl de verzeke ringsmaatschappij en aansprakelij k kunnen worden gesteld zodra het om een claim van meer dan 50, gaat. Maar voor beide' geldt dat zij grotere schaden moeten vergoeden, zonder enige aftrek. Wie zich uitsluitend te voet of per fiets in het verkeer begeeft be hoeft van de nieuwe wet geen pro blemen te verwachten. Voor hem is de enige verandering een verbete ring. Hij zal zich voortaan in een gunstiger positie bevinden als hij het slachtoffer van een verkeers ongeval mocht worden. Maar hij moet één ding goed be denken: hij heeft recht op vergoe ding van schade, die hem door schuld van een ander wordt toege bracht. Die schuld van een ander zal dus vast moeten staan. Als er verschil van mening over bestaat dan zal de rechter een uitspraak moeten doen voordat er van schade vergoeding sprake kan zijn. Voor de bezitter van een motorrij tuig zullen wél enige veranderingen intreden. Op straffe van hechtenis, boete en eventueel ook intrekking van zijn rijbewijs, wordt hij verplicht een w.a.-verzekering te sluiten bij een daarvoor door de overheid toegela ten maatschappij. De te verzekeren som zal bij Algemene Maatregel van Bestuur worden vastgesteld. Maar overigens blijven de verze- keringsvoorwaarden een zaak tussen de maatschappij en zijn verzeker den. Als vanouds blijven de polissen dus uitsluitingsbepalingen bevatten, b.v. voor het geval dat de bestuur der niet bekwaam of onbevoegd was om het motorrijtuig te besturen, het voertuig in gebrekkige staat ver keerde e.d. Op dit punt bestaan soms bedui dende verschillen en het is van groot belang hieromtrent bij een vertrouwd assurantiebemiddelaar inlichtingen in te winnen, opdat men weet waaraan men toe is. Want de maatschappij kan zich op deze uit sluitingen niet beroepen tegenover 't slachtoffer maar wel tegenover de verzekerde. Stel dat iemand zijn auto gebruikt om rijles te geven. De leerling maakt een fout en rijdt de fietser aan. De polis bepaalt dat het geven van rijlessen niet onder de verzeke ring is begrepen. De verzekerings maatschappij moet nu weliswaar eerst de fietser vergoeding verlenen voor de geleden schade, maar ver volgens kan zij op haar beurt haar verzekerde aanspreken voor het uitbetaalde bedrag, omdat de schade in verband stond met een volgens de overeenkomst niet gedekt risico. Voor zover de maatschappijen daartoe bereid zijn blijft de moge lijkheid bestaan verzekeringen te slutien met een eigen risico van 50,of meer. De verzekeraar kan zich op een dergelijke polisbepaling tegenover het slachtoffer echter alweer niet beroepen, tenzij de schade niet meer dan 50,bedraagt. Grotere scha den moeten de maatschappijen steeds volledig vergoeden. Maar zij hebben het recht vervolgens het be drag van het eigen risico van ver zekerde terug te vorderen. UITVOERING VAN DE WET Voor de uitvoering van de wet is er verschil tussen voertuigen met en zonder kentekenbewijs. De verzeke ringsmaatschappijen moeten alle verzekeringen voor voertuigen met kentekenbewijs melden bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Deze instantie gaat dus fungeren als cen traal orgaan. De politie b.v. kan hier nagaan ,of iemand al dan niet verzekerd is. Als de verzekeringsplichtige een verzekering gesloten heeft, is voor hem de kous af. Voor de brommers, (voertuigen zonder kenteken) geldt een andere regeling. Elke bezitter van een bromfiets moet voor 1 januari een verzekering gesloten hebben, maar voor 1 maart 1966 behoeft hij niet in het bezit te zijn van het wettelijk voorgeschreven bewijs. In navolging van het Duitse systeem zal dit waar schijnlijk een plaatje worden, dat aan de brommer bevestigd moet worden. Tot maart 1966 is de polis voldoende als verzekeringsbewijs. TIJDELIJK GRATIS VERZEKERING VOOR BROMFIETSEN Volgens voorzichtige schattingen van de verzekeraars beloopt het aantal nog onverzekerde bromfiet sen een half miljoen. De maatschap pijen hopen vurig, dat de bromfiets- bezitters niet tot de laatste dagen van het jaar wachten met hun aan melding, omdat hun gehele admini stratie ontwricht wordt ,als de aan meldingen bijna tegelijk binnenko men. Om de aanmeldingen te sprei den hebben de verzekeringsmaat schappijen besloten om voor de ver zekeringen, die dit jaar nog binnen komen, dezelfde premie te rekenen als voor de verzekeringen, die in januari van het volgend jaar wor den gesloten. Iemand die zich bijvoorbeeld nu aanmeldt, heeft zijn bromfiets dus anderhalve maand lang gratis ver zekerd. MOET DOOR IEDEREEN SNEL EN DOELTRFFEND-VERLEEND KUNNEN WORDEN Bij ongelukken waarbij dringend hulp moet worden geboden vooral niet in paniek raken! Eerst even goed nadenken over hetgeen er het beste kan worden gedaan: mogelijk herinnert u zich dan iets van onder staande richtlijnen. Verzuim bij ernstige ongelukken in geen geval dadelijk een dokter te laten waarschuwen. In de algemene verwarring wordt dit nog wel eens vergeten en dat is dan een bijzonder treurige fout, die beslist niet mag worden gemaakt. ONGEVALLEN DOOR ELEKTRICITEIT Allereerst dient u de stroom uit te schakelen. Als er geen hoofdscha kelaar is, de zekeringen losdraaien. Daarbij moet u er voor zorgen, dat het slachtoffer niet komt te vallen als de gevaarlijke toestand op deze plotselinge wijze wordt opgeheven. Bij een toestand van schijndood dient door iemand, die dat kan, kunstmatige ademhaling te worden toegepast. Op de overal in den lan de gegeven E.H.B.O.-cursussen en bij de B.B. kan men leren hoe zoiets tegenwoordig moet worden gedaan. Ook de techniek van de hartmassa ge wordt daar onderwezen. BIJTENDE STOFFEN OP DE HUID Hier is afspoelen met veel water het beste middel. Nog erger is het, wanneer het sterke zuur of de ster ke loog zijn ingeslikt. In die geval len is het opwekken van braken strengste verboden; neutraliserende dranken en koolstof (norit) zijn dan op hun plaats VERGIFTIGING DOOR LICHTGAS Dan moet er zoveel mogelijk bui tenlucht worden binnengelaten en daar kan haast bij zijn. Wanneer de ramen niet of niet gemakkelijk open gaan, kunnen ze van buitenaf of van binnenuit worden ingeslagen. Wie „van binnenuit" werkt moet zelf goed de adem inhouden, anders krijgt men zelf ook een portie licht gas naar binnen. Het allereerste werk is dus het toelaten van frisse lucht, maar er moet niet vergeten worden de getroffene daarna naar buiten te dragen. VERBRANDINGEN Wanneer iemand echt in brand staat, is water het beste blusmiddel. Het~ slachtoffer zou niet beter kun nen doen dan in het water springen. Binnenshuis zijn er maar zelden plotseling grote hoeveelheden water bij de hand; slechts bij hoge uitzon dering zal er op zulk een ogenblik juist een gevuld kuipbad klaar staan. Binnenshuis kan de getroffen per- "Söircr zich daarom het best op th grond werpen en zich om en om wentelen. Ook een ander kan de vlammen trachten te verstikken met een deken, een vloerkleed of een stevig tafelkleed. Iemand die in brand staat moet het nooit op een lopen zetten, daar wordt het allemaal alleen nog maar erger van. Na doving van de vlam men moet er nog met veel water worden nageblust, want de kleren smeulen dan nog een tijdje na. Bij meer plaatselijke verbrandin gen moet het getroffen lichaamsdeel langdurig onder de kraan worden gehouden. Zijn er bij plaatselijke verbranding dadelijk wonden ont staan dan doet u er het beste aan daar helemaal niets aan te doen. Bij ernstige verbrandingen met grote verwondingen is een spoedige ziekenhuisopname meestal toch noodzakelijk: de ontstane defecten worden daar dan volgens de regels van de kunst behandeld. VERGIFTIGING DOOR SLAAPTABLETTEN Hier is het goed om dadelijk bra ken op te wekken. Dit kan dan ge beuren door twee vingers achter in de keel te steken, door water met mosterd of water met een grote schep keukenzout te laten drinken. In afwachting van de dokter wordt er dan vast enig warm water klaar gezet, voor het geval deze tot maagspoelen zal willen overgaan. Mischien ook zal de arts een te gengif toedienen. Maar dat blijkt dan wel en daar behoeft de eerste hulpverlener geen maatregelen voor te treffen. KENNIS EN MATERIAAL ONONTBEERLIJK Denkt U niet: al die akelige on gevallen zullen in mijn omgeving toch nooit gebeuren. Gaat u maar liever eens na, wat er aan uw ken nis over het verlenen van eerste hulp zoal ontbreekt. Zorgt u ook voor een aanwezig en gevuld medicijnenkastje met pleis ters .brandzalf, jodium, verbandgaas schaar, pincet e.d. en brengt u de la cunes op dit punt liever in orde op dat uw E.H.B.O. niet wordt „het Eerste Ongeluk bij Hulp". BEKROOND Op de Internationale Slagers-vak tentoonstelling te Utrecht behaalde onze oud-dorpsgenoot de heer W. Kersten Pzn. met inzendingen worst en pastei-soroten een ereprijs, 4 x eerste prijs en tweemaal 2e prijs. ,,'t Is net andersom", zei de lange, „ik heb mijn buurman niet gesla gen. Hij is mij te lijf gegaan." „Zo", zei de rechter nadenkend, want nu werd het moeilijk. Er wa ren geen ander getuigen dan die buurman ,die beweerde het slacht offer te zijn geworden. Aangezien er geen blutsen, schrammen of andere stille getuigen waren geconstateerd, is dat voor de wet onvoldoende. „Maar uw buurman vertelt 't om gekeerd", zei de officier, „die zegt, dat u hem hebt geslagen en hij u niet." „Nee, de buurman heeft mij ge slagen en niet ik de buurman." „Laat die buurman maar 'ns bin nenkomen", zei de rechter. Hij had het volgende nummer van de rol. Vergeleken bij de lange was het maar een klein mannetje. „Gesla gen?" zei hij „welzeker heeft hij mij geslagen!" „En u hebt deze man niet aange raakt?" „Nieje. Heej is toch veul grotter as ik!" Dat klopte. En daar zat de rechter met zijn gebrek aan bewijs. Het derde nummer van de rol was een jufrouw en die hoorde er ook bij. Dat was de vrouw van de klei ne buurman. Zij had haar best ge daan om de lange onder haar fiets te krijgen. Om de zaak ingewikkel der te maken ontkende zij ook. „Ik kan wel wat hebben geslingerd met m'n fiets", zei ze, „maar ik ga toch zeker niet proberen om iemand d'r express onder te krijgen?" Verder deed ze er het zwijgen toe. De officier krabde eens achter zijn oor. Drie vrijspraken wegens gebrek aan bewijs, dat was toch wel wat weinig opvoedend. Want buren wil len nog wel eens een soort van wa penstilstand sluiten, als ze een flink duwtje in de rug krijgen in de vorm van een straf. Maar dat ging nu niet. „Luisteren jullie nou eens goed, alle drie", begon het Openbaar Mi nisterie. „Die ruzie van jullie, daar wordt niemand beter van, dan al- leeq de staat. Het kan ons natuur lijk ^i^*êcfi^ieiir'-Hl"oï'ir^Ieoei-e week hier, wij zullen wel straffen. Die boetes variëren zo'n beetje tus sen de tien en de veertig gulden. Het wordt natuurlijk steeds duurder en als het ons begint te vervelen, dan gaat er een de kast in. Kunnen jullie nou geen vrede sluiten? Ga toch samen straks een kopje koffie drinken ,en maak het af. De India nen waren nog niet zo gek met hun vredespijp. Toe, wordt nu toch-weer goede vrienden met elkaar. Je moet immers toch onder één dak leven, of je nou ruzie maakt of niet!" De drie verdachten bleven zwij gen. Het vredesduifje dreigde te sneven, voor het goed en wel uit zijn ei vandaan was. Maar de offi cier had de drie komende vrijspra ken nog achter de hand. De vrij spraken, waar de verdachten nog geen weet van hadden. ,We zullen het goed met jullie maken", ging hij veder, ,,'t is voor ons natuurlijk een koud kunstje om jullie alle drie een straf op te leg gen, die je je leven lang bij blijft. (De rechter fronste even bij zo'n grote leugen om bestwil). Maar je kunt er ook met een waarschuwing van afkomen. Dan kost de hele zaak je geen cent. Natuurlijk alleen op voorwaarde, dat het nu uit is met die ruzie. Maar als je iiever zo door blijft gaan, dan weet ik wel wat voor straf ik moet eisen." „Vrij spraak", dachten de ingewijden. Maar dat wisten de drie voor de groene tafel niet. „Ik heb er al lang de buik van vol", begon de lange aarzelend. Maar de korte en zijn vrouw bleven zwijgen. En het is niet gezegd, dat de lange zo vrijmoedig zou zijn ge weest als zijn vrouw er ook bij had gestaan. „Om nou dikke vrinden met hem te wordenbegon de kleine tenslotte. „Dikke vrienden hoeft niet. Als je zo vaak bij elkaar over de vloer komt, wordt het toch maar weer ru zie. Dan zie je veel te veel van el kaar. Als je die kleine pesterijtjes maar achterwege laat; En als je el kaar tegenkomt, dan zeg je „Dag buurman" en verder niets. Nou, hoe denk je d'r over?" „En wordt het dan een waarschu wing?" vroeg de kleine nog ongelo vig?" „Dan spreek ik jullie alle drie vrij", bevestigde de rechter. „Nou, dat moet dan maar', zei de korte. En .knikkend tegen de ander: Dag buurman". De ander knikte terug. En alle drie werden ze weg gestuurd. Toen ze de deur uit waren, zei de officier tegen de rechter: „Heb je die vrouw van die kleine goed aan gekeken? Met een week of zes zul len ze wel weer hier zijn." Wat niet gek bekeken was, want in de vesti bule legde ze haar zwijgzaamheid af. Wat toen voor de dag kwam is niet voor publicatie geschikt. Maar het leek net, of de kleine buurman hoe langer hoe kleiner werd. De lange is toen maar doorgelopen PATRONES VAN ZANGERS, ZANGERESSEN EN MUZIKANTEN Cecilia, uw keel zo blank werd eens door beul en bloedig zwaard gespletenWeg van d'aard vlood toen uw ziel, doch, God zij dank, steeg die naar 't Gouden Paradijs Verwelkomd door een Maagdenkoor, klonk hemelzang U in het oor. Zo klinkt er hier geen enkle wijs! Sindsdien trilt in Gods gulden huis uw stem en allerzoetst geluid, wijl eng'len spelen op hun fluit en cither, zeldzaam schoon geluid. Maar wij, in klooster, kerk, kapel, we zingen veelal scherp en schel en overdreunen klok en bel! Cecilia ,U weet het wel: de zangers horen graag hun stem en zingen niet alleen voor Hem. Vervul ons op dit blije feest met een vernieuwde, frisse geest. Ach, leer ons zingen fraai en fijn, dan zult U ook tevreden zijn. JEF NOTERMANS Op zondag 22 november zal er overal in onze gemeente een koliek- te worden gehouden. Een kollekte, waarvan een gedeelte ten goede komt aan de plaatselijke afdeling van het Zorgenkind, maar verder ten goede komt aan alle Nederland se zorgenkinderen. Zorg is een begrip waarmede we allemaal te maken hebben. Maar de .jZQTZ va.n ^ag" een bijzonder zorgengebied, waar velen geen weet van hebben, terwijl het op anderen bijzonder zwaar drukt. Wij bedoelen nu heel speciaal het .zorgenkind" dat ofwel gehéél afhankelijk is van anderen ofwel voor een heel groot gedeelte, reden waarom deze kinderen praktisch al tijd op bijzondere hulp of verple ging en verzorging zijn aangewezen. Eén groep hieruit, die tevens de grootste is, wordt gevormd door de debielen, de zogenaamde „achter blijvers", die zich in het algemeen via deskundige hulp ,of begeleidng FILM VAN DE WEEK Nog totaal onverwacht is er deze week een copie vrijgekomen van de film „Irma la douce". 285 theaters kwamen in aanmerking voor deze copie, maar Luxor Venray pikte haar binnen. Gelijktijdig met de grootste plaat sen van Nederland kan men dus nu in Venray de succesvolste film zien, die ooit gemaakt werd. Inderdaad, de succesvolste film, want de gehele bioscoopwereld staat verbluft over de resultaten van de ze film. Geen enkel record van welke film dan ook, in welke stad dan ook, kon het tegen „Irma la douce" volhouden en ze werden tot het dub bele toe geslagen. Wat is het geheim van deze film? Omdat het in een rosse buurt van Parijs speelt? Welnee, want er wa ren al zoveel films over lichte meis jes. Omdat er zulke spectaculaire dingen gebeuren? Welnee, want al les wat er gebeurt, gaat z'n gange tje zoals dat in het normale leven gaat. Tientallen vragen zou men kunnen stellen zonder daarop het antwoord te kunnen geven. „Irma la douce" is nu eenmaal een film die het publiek meteen grijpt en in de ban houdt. Het publiek dat geniet om de frivole Irma, het sym pathieke vrouwtje uit „het leven". Om Nestor, de politieman die de slechte zeden van Parijs wilde weg vegen en er zelf in verdrinkt. Dat alles zou nooit door enige keuring gekomen zijn, wanneer niet de vro lijke satirische noot de boventoon had. Irma la douce is een grote schaterlach geworden die uiteraard alleen voor 18-jarigen geschikt is. Het komt niet vaak voor, dat nuchter Nederland in vuur en vlam slaat voor een film. Irma la douce heeft dat gedaan. En wat meer is, ze heeft al die mensen die aan de t.v. plegen te hangen meegetrokken, want het publiek was zo enthousiast en er wordt zoveel over gesproken, dat zelfs de hokvasten er wel uit moesten. In Venray zullen die toch vlug moeten zijn, want de speeltijd is beperkt en voor goed rond is dat Irma la douce werkelijk de moeite waard is ,zou de film wel al eens weg kunnen zijn. wel kunnen handhaven omdat er voor hen ook in deze gemechani seerde maatschappij waar veel ar beid tot eenvoudige handelingen is herleid, wel een plaatsje is te vin den. De vereiste deskundige hulp krij gen ze van maatschappelijk werkers, specialisten op hun gebied, die wer ken in dienst van door hr* *u- ïrtïi initiSiiCi.iid jcvcfi stichtingen. De ouders dezer kinderen zijn veelal lid van één der drie Ouder verenigingen, te weten „Helpt El kander" (algemeen)„Philidelphia" (Prot. Christelijk) en „Voor het Zor genkind (Rooms Katholiek). Met de Federatie Nazorg BLO heeft men onder moeilijke omstandigheden reeds veel bereikt en verrezen er kleuterschooltjes voor imbecille kin deren, dagverblijven voor zwaar geestelijk gehandicapten, tehuizen voor gehandicapte ouderloze kinde ren, die werk vinden in beschutte werkplaatsen, internaten, centra voor observatie enz. Dank zij over heidssubsidie kunnen de objecten in stand worden gehouden, maar deze subsidie is slechts een „bijdrage", terwijl het „overblijvende" tekort via het particuliere initiatief moet worden ingebracht. Teveel geeste lijk misdeelden wachten vergeefs op hulp. Zij kunnen die krijgen mits medeleven .begrip voor misdeeld heid en bereidheid tot gezonde naas tenliefde voor hen de deur opent voor het huis waar voor hen een ge lukkiger leven te vinden is. Hier voor is geld, véél geld nodig, want het maatschappelijk werk moet wor den voortgezet, uitgediept en uitge breid, werkplaatsen etc. moeten worden gefinancierd en er moeten tehuizen komen waar deze kinderen als de ouders er niet meer zijn of wanneer de bijzondere toestand het vereist .liefderijk kunnen worden opgenomen. Wanneer U bij de jaarlijkse kol lekte van de „Federatie Nazorg BLO", uiting wilt geven aan gevoe lens van naastenliefde in „tastbare" vorm, wel grijpt dan diep in Uw beurs voor het geestelijk gehandi capte kind. Uw royale bijdrage brengt méér geluk voor steeds méér kinderen. Inderdaad zij zullen het vaak niet beseffen maar het wordt zeker op gemerkt door de Gever van alle goed, die U misschien gezonde en gelukkige kinderen heeft geschon ken! BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat het besluit van de raad van 28 juli 1964, no. 912, tot vaststelling van de „Rioolbelastingverordening Venray 1964" is goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van 14 oktober 1964, no. 11, en gedurende drie maanden voor eenieder ter lezing is nederge- lgde ten gemeentehuize. Venray ,16 november 1964. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris

Peel en Maas | 1964 | | pagina 9