Feest aan t Molenplein ZWEMBAD IN WORDING INGEBRUIKNEMING VREDESKERK INSTALLATIE PASTOOR GEERITS Teen Pastoor Geerits in 1959 als kapelaan in Venray kwam, kreeg hij bij zijn benoeming als zodanig de boodschap mee van het Bisdom dat hij bouwpastoor zou moeten worden van een nieuwe parochie in het centrum van Venray. En die benoeming is dan later ook gekomen. Een eervolle opdracht noemt men zoiets, maar verschillende jonge priesters hopen en niet ten onrechte dat dit kruis aan hen voorbij mag gaan.... bouw-aanvragen en wat dies meerl zij, hierdoor aanmerkelijk door zou den vertraagd, was er mordicus te gen en maakte van zijn hart geen moordkuil. En ook dit werd gewonnen, zoals zovele problemen en moeilijkheden overwonnen zijn, die nu allemaal vergeten en vergeven zijn. Zelfs met de pers had hij geduvel, die hem zijn geheimzinnigheid omtrent gaven en giften wel eens kwalijk genomen hebben. En ook Pastoor Geerits heeft, hoe blij hij dan ook was 16 jaar na zijn priesterwijding pastoor te mogen worden ,toch wel bedenkelijk geke ken, toen hij zich eens realiseerde wat zijn taak in Venray was. Een nieuwe kerk te gaan bouwen in een nieuwe buurt .met jonge gezinnen, die 't over 't algemeen zelf al moei lijk haddenWant behalve een nieuwe kerk, zouden daar scholen dienen te komen en boven alles uit een nieuwe gemeenschap moeten worden gestichtEn dat alles naast het gewone kapelaanswerk, dat toch al het nodige van de pries ter vraagt.... Maar in Nomine Do- moni is hij begonnen, voor Wie hij toch immers dit zware karwei op zich nam. HULP VAN ALLE KANTEN En men heeft hem niet alleen la ten staan. Zijn toen nog kleine groep toe komstige parochianen niet, evenmin als degenen, over wie hij feitelijk alleen maar kapelaan was. En even min de verenigingen, die voor hun geestelijk adviseur dikwijls bereid bleken extra akties te ondernemen of hun toch al lege verenigingskas helemaal leeg te maken. Alle beet jes helpen, want iedere week werd ht bij elkaar gespaarde bedrag gro ter en ieder jaar kon hij het bisdom wijzen op de steeds grotere kapita len ,die hij bijeen gekx*egen had. Hij vertelde er wel niet bij dat hij zelf al langer hoe schorder werd en dat hij zelfs heel korte preken te baat nam om geld uit de zakken 'te klop pen. Men moet het Bisdom soms ook niet wijzer maken als het is. En als hij andere bouwpastoors Op het moment dat wij deze foto's namen, wa ren de mensen van Aan nemingsbedrijf Gebr. Janssen N.V. nog diuk bezig öe laatste hand te leggen aan de Vrcdes- kerk. Hier werdt het voorlopig altaar ge plaatst. Het definitieve van manner komt met de consecratie van de kerk. De plavuizen voor de trottoirs naar de entree van de kerk zijn in ijl tempo gelegd. De nieu we greenadviseurs der gemeente zullen aan de vr.jiering rondom de kerk neg wel even werk hebben. Be onderste fote toont een overzicht van de oostkant van de Vredes- ke k met dakpartij. Foto's: G. Kruijsen. tegenkwam ,dan keek hij wel wat verwaand, temeer toen het idee ge boren werd van deze parochiekerk tevens een soort gedachtenismonu ment te maken, dat temidden van oude slachtvelden en vele soldaten- graven zou wijzen op de enige Vre devorst, op Christus Koning. VREDESKERK Dit idee was afkomstig van Dr. H. Litjens, directeur van de Bisschop pelijke Kweekschool in Roermond, die als priesterzoon van Venray hier de mogelijkheid zag voor zijn ge boorteplaats iets unieks te maken. Want met dit idee werd propa ganda gemaakt in de hele wereld. En het sloeg aan. Want al moge dan om onbegrijpelijke redenen niet alle cijfers exact op tafel ge komen zijn en is de aktie nog volop bezig ,vast staat b.v. dat vanuit Amerika giften zijn binnengekomen, vast staat dat Paus Joannes zaliger voor dit idee begeesterd was en dat alleen al uit Duitsland kapitale som men voor de stichting van deze kerk gevoteerd werden. MOEILIJKHEDEN Pastoor Geerits mocht dus rustig wat verwaand kijken, al bleef ook voor de buitenstaander niet on bekend dat aan zijn bouwplannen de nodige haken en ogen zaten. Want stedebouwkundig zat het ook alle maal niet zo lekker. Was eerst het Molenplein (of is het nu Kennedy- plein?) als bouwplaats uitgekozen, later vond men het beter om ze er gens anders te situeren. Pastoor Geerits die alleen maar vreesde dat de inmiddels op gang gekomen De tijd verging en de spaarpot werd groter. Zijn mensen offerden trouw hun bijdragen, de giften van' her en der kwamen regelmatig bin nen en Pastoor Geerits kreeg er een zesde zintuig bij, namelijk geld te ruiken voor zijn kerk en dan was hij er als de kippen bij die met elkaar en voor elkaar is. Met die intentie zal Deken Loonen [zondagmorgen om 10 uur deze nieu we kerk in komen zegenen, dank baar dat dit grootse werk klaar is, dankbaar ook dat door deze nieuwe kerk nieuwe stimulansen, nieuwe initiatieven zullen komen voor een rijker geestelijk leven En pastoor Geerits zal in zijn eer ste mis dankbaar hen allen geden ken ,die door hun offer, 100.000,- bracht alleen al Venray bijeen) hun medewerking en hun arbeid de ver wezenlij king vna zijn droom van 1959 hebben waar weten te maken. INSTALLATIE PASTOOR GEERITS De tijd verging niet alleen, maar; begon ook te dringen op 't moment, dat plan West definitief in uitvoe ring kwam en verwacht kon wor den, dat in betrekkelijk korte tijd vele nieuwe mensen zich binnen de nieuwe parochiegrenzen zouden gaan vestigen. ARCHITECT BOOSTEN In 1962 had architect Th. Boosten uit Maastricht het eerste ontwerp klaar voor de nieuwe kerk en begon de lijdensweg, die van Bisschoppe lijke Bouwcommissie tot het Minis terie van Volkshuisvesting leidt. Het touwtrekken was begonnen. Er zijn verschillende ontwerpen op ta fel moeten komen, voordat Pastoor Geerits het fiat kreeg op de thans gerealiseerde kerk. Een machtig bouwwerk, dat aan! ongeveer 800 parochianen plaats biedt en waarin de architect wel heel centraal door middel van de prachtige lichtkoepel het altaar heeft geplaatst. Een plaats, die ook door het als het ware taps toelopen van pilaren en kerkmuren nog eens extra wordt geaccentueerd. Zelfs in de raampartij vindt men een wijzen naar dat punt, waar de H. Eucharis tieviering zijn hoogtepunt zal bele ven. Dat hij daarnaast erin geslaagd is, de zijbeuk harmonisch aan te passen aan het hoofddeel der kerk, terwijl het zo nodig toch- als apart gedeelte gebruikt kan worden is weer een andere oplossing die in deze kerk de toeschouwer boeit, evenals de ingangpartij en de wijze waarop de „zangzolder" een plaats in deze kerk vonden. Natuurlijk valt ook de leek op dat deze kerk nog niet af is, de toren partij ontbreekt nog, maar zoals be kend, wordt juist over dit gedeelte, waarin men mede het monumentale gedachtenisteken wil onderbrengen nog overleg gepleegd en het zal nog wel even duren, voordat met de bouw hiervan begonnen zal werden. HUZARENSTUK De bouw van deze kerk werd op gedragen einde 1963 aan Bouwmaat schappij Janssen N.V. voor het ka pitale bedrag van 500.000, Er zijn aan deze kerk door deze bouwmaatschappij zo'n 500.000 ste nen verlegd, zodat iedere steen dus feitelijk 1,kost. Daar kunt U dus rekening mee hcuden als er zondag a.s. nog eens een beroep cp U gedaan wordt om mee te helpen bouwen. En één steen is geen steen, zeggen ze. 300 werkdagen stond er in het be stek als tijdslimiet. Maar architect, aannemers .arbeiders en leveran ciers zijn aan tafel gaan zitten en hebben een uitgekookte bouwplan- ning samengesteld, die de zegen van boven had, door al het prachtige weer van afgelopen zomer. En zo is het gelukt die 300 werk dagen terug te brengen tot 205 en toen was dan de kerk ook kant en klaar. Een karwei, waarmede de mensen, die hier gebouwd hebben een huzarenstuk hebben uitgehaald, dat terecht door vakman en leek prezen wordt. De bouw is gelukkig verlopen, al werd de eerste steen even ruim ge zegend van boven als door de wij bisschop van Keulen, die overigens docr zijn komst naar Venray eens te meer te verstaan gaf, dat ook daar deze kerk gezien wordt als een mo- j nument van verzoening over de gra- I ven heen. EENHEID In Venray-west is dan een nieu we kerk gekomen, even nieuw als de huizen ,die er staan en gebouwd worden ,even nieuw als de scholen, die er zijn en komen.Een nieu we gemeenschap zal daar moeten groeien rond het middelpunt, dat de kerk van Christus Koning is. Voorbij zijn de jaren met de vele problemen. Ze zijn begraven onder de stenen van deze kerk. En de nieuwe problemen, die zulk een jon ge parochie natuurlijk met zich brengen, ook zij zullen geklaard worden. Want men zal er samen en eendrachtig met de bouwpastoor, die nu wat meer kans krijgt, juist voor dit werk, een parochie gaan vormen, dat wil zeggen, een gemeenschap, Voor de installatie van de Z.E. Heer Geerits als pastoor van de Christus Koningkerk op zondag a.s. zijn de volgende maatregelen ge troffen. Om 3.45 wordt nabij Ma- riannhill de stoet opgesteld, die Pas toor Geerits naar zijn nieuwe kerk zal begeleiden. De volgorde is aldus: 1. Ruiters. 2. Kruis en misdienaars. 3. Jeugdverenigingen: a. Rakkers. b. Jong Nederland. c. Gidsen. d. Jeugdwandelclubs. e. Junioren Molenwiekers. f. Senioren Molenwiekers. 4. Afgevaardigden van diverse Venrayse verenigingen. 5. Harmonie Euterpe. 6. Belangstellende geestelijkheid. 7. Bruidjes. 8. H.E. Heer Deken, Z.E. Heer Pastoor en getuigen (2 pastoors). 9. Kerkbestuur Christus Koning. 10. Dag. bestuur der Gemeente Ven- Venray. 11. Bestuur van het Aktiecomité Vredeskerjc. 12. Naast familieleden van het Kerkbestuur. 13. Parochianen van Christus Ko ningparochie. 14. Verdere belangstellenden. Indien iedereen die aan deze stoet deelneemt met deze opstelling reke ning houdt en zich richt naar de aanwijzingen van de orde-commis sarissen ,is een goed verloop verze kerd. De bewoners van de straten Hoe- bertweg, Reekgraafstraat, Nieuw- landstraat en Molenplein gelieven de vlag uit te steken. Aan de hoofdingang der kerk ont vangt men 2 boekjes voor het vol gen der plechtigheden. Na de H. Mis gelieve men de boek jes „Installatie nieuwe Pastoor" te laten liggen. Om. verzekerd te zijn van een goede orde voor de tocht terug naar Mariannhill gelieve men na de H. Mis even te wachten totdat de dienstdoende geestelijkheid zich heeft omgekleed. Ook in de kerk houde men zich aan de aanwijzingen van de daar dienstdoende orde-commissarissen. De gelovigen worden verzocht tij dens de H. Mis de vaste gezangen in volkszang mee te zingen. Nadat de Z.E. Heer Pastoor Gee rits in stoet terug is gebracht naar Mariannhill, begint daar de recep tie die tot half 8 duurt. voor aparte brilmonturen!" Optiek sinds 1918 Kom maar naar boven, riep de kraanmachinist daar op de Vier Uutersten toen we een kijkje gingen nemen naar de stand van zaken bij het zwembad. Het uitzicht daar 24 meter hoog over Venray-centrum vergoedde Uw verslaggever do angst voor het naar boven kruipen over het smalle laddertje naar het machinis tenhokje ,waar deze heer bereidwillig wat opzij schoof. Daar op het hoogste punt van Venray in een hoge torenkraan pre senteerde zich onze gemeente in de late herfstzon .Zijn kerktorens prik ken naar boven ,zijn flatgebouwen domineren over de vele, vele nieuwe wijken en andere kant duikt Merse- lo achter een haag van donkere bos- sen.__Men ziet er de hefkranen van bouwwerken draaien en zwaaien en men vergeet bij al dat moois, waarvoor men eigenlijk ge komen is. SINDS 11 JULI van dit jaar is er veel veranderd daar op de Vier Uterten. De grenzen vna dit oude dorre en verlaten ge bied zijn ingebakend door nieuwe wijken, waar de fundamenten voor hoge flatgebouwen reeds nu de grens aan gaan geven van de nieuwe kom, die straks afgesloten wordt door de verlengde Hoebertweg, en de West singel zal heten als hij doorstoot tot aan de Beekweg toe. Op 11 juli is met muziek en regen de eerste schop gezet voor het intussen beroemde en beruchte zwembadplan, dat zo lang op zijn goedkeuring liet wach ten. En sinds die datum hebben vele Venrayers hun zondagse wandeling in deze richting gehouden. Enerzijds om de steeds maar groter worden de nieuwbouw in West te zien, maar anderzijds om te kijken hoe het toch wel met het zwembad stond. Maar zelfs weken na die eerste schop bleef het daar merkwaardig rustig en duidde slechts een omheining met enkele barakken aan, dat hier een bouwtererin in wording lag. Dat was alles. Er werd al gefluisterd dat het aannemersbedrijf Gebr. Vervoort uit St. Oedenrode, na al die jaren wach ten nu ander karweien onder han den genomen had, en men was al ongerust dat er het volgend jaar ook van zwemmen in de nieuwe buiten baden nog niets zou komen. Maar dan zijn er opeens de graaf machines gekomen en de enkele ko nijntjes, die het in de Vier Uuter sten toch al moeilijk hadden, schrok ken helmaal toen de ene vrachtwa gen na de andere daar ruim 5000 m3 grond gingen verplaatsen. Een deel daarvan wordt weliswaar in depot daar in de buurt opgeslagen om la ter te kunnen diepen voor ophoging van de taluds, die leiden naar de speel- en zonneweiden, maar het moest toch maar allemaal verzet worden. HOE LANG HET DUURDE Men peinst daarboven in dat klei ne torenkamertje hoe nu geboren gaat worden waar Venray al 4 jaren op wacht. Of feitelijk al langer, want hoe dikwijls is er niet gekan kerd dat men naar de Maas moest om te zwemmen of naar het Defen siekanaal; dat men moest reizen naar Horst en Uden, naar Venlo en Boxmeer. Maar in 1960 bracht dan de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten een rapport uit, waaruit duidelijk te lezen viel dat Venray zelf toch dringend een zwembad no dig had. Een rapport waar men uit eindelijk dan ook de autoriteiten wel mee overtuigen kon, maar waarvoor het geld dan toch moeilijk bijeen te krijgen was. En zelfs de kleinste jongen van Venray kent intussen het verhaal hoe we in het kader van de verbe tering van de infra-structuur een zg. buitenbad krijgen, dat mede als toe ristische attractie zal dienen en een zgn. binnenbad, dat naast school- instructiebad, in de winter of bij ander slecht weer ook de sport- zwemmer tot toevlucht zal dienen. Voor dit laatste badgebouw moet de Venrayse gemeenschap 10 pet. van de kosten dragen ofwel de be kende 80.000,waarvoor thans 'n aktie loopt en waarvoor de eerste 10.000,bijeen zijn gebracht. Maar alles bij elkaar heeft het 4 volle jaren geduurd voordat we moeizaam en angstig in dit kamertje van de grote torenkraan het buiten bad in wording kunnen bekijken. HET BUITENBAD is feitelijk de verzamelnaam voor het zgn. ondiepe bassin, het diepe basisn met de springkuil, het kleu terbassin, de speel- en zonneweiden en de kleuterweide. Daarnaast ho ren dan dienstgebouwen als de pompenkelders de kleedgelegenhe den en de entree ,die later ook weer gecombineerd worden met het zgn. binnenbad. Beven 't terrein zwaait de 24 m. torenkraan, die een groot deel van het werk voor zyn rekening neemt. 't Ondiepe bassin heeft zijn werkvloer al. De zijkanten kunnen ge steld worden en het be tonijzer voor vloer en wanden gevlochten. Aan de Gebr. Vervoort is opdracht gegeven om de drie bassins te bou wen, alsmede de pompenkelders, waarin ook de filter- en andere in stallaties een plaats krijgen. Deze St. Oedenrodense bouwonderneming (bekend van de bouw van de N.V. Inalfa) is thans zover gevorderd dat het ondiepe en het diepe bassin met de springkuil gegraven is en dat men vanuit de torenkraan nu twee enorme gaten ziet liggen, het ene 50 x 20 meter, het andere 50 x 21 m. groot. In het ondiepe bassin is al een werkvloer gestort. Daarop is men nu volop bezig de bekisting te stel len voor de zijwanden en de bewa pening klaar te maken, die de mu ren de kracht moeten geven de grote druk van het water te door staan. 110 ton betonijzer is al aan gevoerd en de betonvlechters draaien het kunstig skelet van het bassin-in-wording snel in elkaar. In tussen confereert men in de onder- nemers-barak met de beton-leveran- ciers ,want men heeft voor een en ander zo'n kleine 1500 m3 beton no dig en de aanvoer daarvan vereist natuurlijk enige organisatie, waarbij ook de weersomstandigheden een grote rol spelen. De grote silo voor de beton zal vandaag of morgen geplaatst wor den en dan kan de torenkraan zijn spel weer beginnen, want die moet zorgen dat de beton gelijkmatig over de diepe bouwput verspreid wordt. (Vervolg z.o-7..) DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WRPïfRT A H VOOP VRKP A V !?1\I nMQTPRRPM ADVERTENTIEPRIJS 8*/« ct p. mm ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 L<L<I1DL<ALI V UUI\ V LfHI\A I L<Il VJlViO 1 I\C<IVC<ll PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (boiten Venray 1.75 VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 No. 43gVIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG M PEEL EN MAAS

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1