GEBRS. JEUKEN - VEN RAY ALLE AANWEZIGE GOEDEREN Boerenleenbank WEG TE GEVEN TEGEN Veilig Verkeer... Overpeinzingen begint het nieuwe seizoen met GROTESTRAAT, TELEFOON 1424 Politierechter m keren winterjassen pantalons Gabardines jongens winterjassen klousons regenjassen costumes jongenscostumes enz. enz. enz. Kies Uw eigen spaarvorm bij de Pater Dr. Sergius Emonds viert zijn diamanten kloosterfeest WIJDINGEN i'&r- abnormaal lage DUIDELIJK GEDRAG OP DE WEG GOEDKOOPSTE VERZEKERING TEGEN VERKEERSONVEILIGHEID Links of rechts. De automobilist voor ons schijnt het zelf niet te we ten. Rijdend op de as van de weg heeft hij alleen maar oog voor dat deel van de dubbele file, dat zich voor hem uit beweegt. Zijn enige zorg schijnt te zijn welke van die twee files in dit ochtendspitsuur het snelst opschiet. En bij die file behoort hij dan. De beide achter hem voortkruipende files deren hem niet. De bestuurder van die auto's moeten maar raden wat de twijfelaar wil. Dan ineens neemt hij de beslissing, tenminste, dat denken wij en dat denkt de bestuurder van de rechts naast ons rijdende auto. Meneer de twijfelaar sluit zich aan achter de linker file, die nu wat sneller lijkt op te schieten. De bestuurder naast ons meent nu rustig het gat in de rechter file te kunnen opvullen. Mis- gerekend. De twijfelaar ziet ineens de rech- terfile als de voor hem meest ideale om zo snel mogelijk zijn einddoel te bereiken. Hij schuift naar rechts, maar daar is nu geen ruimte meer. De botsing is onvermijdelijk. Het blijft bij blikschade, deze keer en een versperde weg. Maar de twij felaar is nu ineens zelfverzekerd ge worden. „Meneer" zegt hij met veel bravour tegen de bestuurder van de andere wagen. „U was zwaar fout, u weet toch wel dat u niet rechts mag inhalen". „Duidelijk gedrag op de weg me neer", zegt even later de ter plaatse verschenen politieman". Duidelijk gedrag had de schade aan deze bei de auto's kunnen voorkomen". Vele tientallen automobilisten had erger nis en tijdverlies op dit drukke och tenduur kunnen worden bespaard. LEVENSGEVAARLIJKE ONZEKEREID Duidelijk gedrag op de weg. Ook dat is een aspect van onze verkeers veiligheid. Laat anderen niet in on- zekeheid over wat we willen. Niets is gevaarlijker dan onzekerheid over de handelingen van een andere weg gebruiker. Zeker weten en doen. Dat is een der sleutels tot een veiliger weg. Dit geldt voor de overstekende voetganger, maar dat geldt ook voor de bestuurders van voertuigen, on geacht of deze twee- of meerwielig zijn. De bestuurder van deze auto maakt het voor het verkeer achter hem wel erg moeilijk. Htf geeft geen richting aan en „balanceert" daarbü op de scheidingslijn tussen twee voorsorteervakken. Linksaf of rechts aan houden? De beslissing daaromtrent heeft hij, zo lijkt het voor het overige verkeer, nog niet genomen. Zich duidelijk gedragen op de weg is, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer, een primaire noodzaak om ongelukken te voorkomen. - n --- i r „Ik was beslist niet dronken eer waarde", zei de oude man met de rode neus al meteen, toen hij de raadszaal binnenkwam, waar de politierechter als gewoonlijk streng resideerde, „want ik mag niet eens een borreltje drinken van de zenu wendokter!" „Ik geloof dat je een behoorlijk stuk in je kraag had", meende de rechter, die het geval nog eens na sloeg in de stukken. „Ik drink anders nooit drank, eer waarde", verdedigde de bejaarde baas zich met vuur, „maar die dag was het zo heet, ik denk twee fles jes bier ,dat zal 'm wel niet hinde ren." „'t Hinderde toch wel", zei de of ficier, „want je lag als eens dweil in die sloot toen de politie je vond". De oude W. had na een blanco le ven een dagvaarding gekregen, om dat hij op zijn oude dag nog „als be stuurder van een tweewielig rijwiel met hulpmotor daarmede had gere den op de voor het openbaar ver keer openstaande weg, terwijl hij verkeerde onder zodanige invloed van het gebruik van alcoholhouden de drank, dat hij niet in staat moest worden geacht, dat rijwiel met hulp motor naar behoren te besturen." Een automobilist had het geval links en rechts over de weg zien zwalken. Hij vond het maar bar ge vaarlijk en waarschuwde de politie, die een eind verder stond. De poli tieman bleef staan, want hij dacht „Hij zal zo wel komen". Maar hij kwam niet ,want hij was ondertus sen met bromfiets en al een droge sloot ingerold. Daar vond men hem later en de dokter moest er een paar krammen in zetten om het li chaam aan alle kanten weer dicht te krijgen. „Nog wel behulpzaam van de po litie ,om je uit die sloot te vissen en naar de dokter te brengen", vond de rechter. „Ze hadden je daar ook kunnen laten liggen. Want in die sloot is geen verkeer. Daar leverde je dus geen gevaar op voor de vei ligheid van het verkeer en de poli tie had zich niet zo druk hoeven te maken." „Maar eerwaarde", riep de ver dachte. „Ik zag er uit als een verse biefstuk, al het vel was van mijn hoofd af." „Zo lek was je toch niet dat de al cohol er uit liep. Want de bloedproef gaf nog een lelijk hoog cijfer", deed de rechter hardvochtig. „Ik ben zeven en zestig geworden en ik heb nog nooit iets met de po litie te maken gehad". „Ze hebben je nog niet eerder be trapt, bedoel je zeker", zei de poli tierechter. De verbalisant legde de plechtige eed af. Hij vertelde, hoe men de oude heer in de sloot had gevonden, naast de gehavende bromfiets. Toen men hem er uit wilde halen, zei hij: 't Is zondag vandaag, ik draai me nog eens lekker om. 't Is nog geen tijd om op te staan". En op de rij weg wilde hij met alle geweld over de witte streep lopen om te laten zien, dat hij nog nuchter was. Maar hij kon niet zonder steun de streep bereiken. „Ik zeg: hou je maar aan mij vast!" zei de politieman. „Een week gevangenisstraf is het normale tarief", zei de officier, ter wijl de ogen van de verdachte lang zaam naar buiten puilden. „Gezien de leeftijd van de verdachte wil ik daar ditmaal van afwijken. Ik eis vijftig gulden of twintig dagen." De ogen stonden weer gauw op hun plaats. „Vijftig gulden is een hoop geld voor een arme slobber", zei de verdachte. „Ik zou zeggen: la ten we d'r veertig van maken." Maar de rechter ging daar niet op in. „Voor zo'n slokop is 't beter aan boete besteed dan aan drank." Het bleef vijftig gulden. En de vale heer met de rode boegspriet was er te vreden mee. „Dank u wel, zeer eer waarde", zei hij tenminste. REISJE NAAR KLEEF Het Geschied- en Oudheidkundig Genootschap is zondag j.l. o.l.v. Pastoor Driessen uit Well weer eens op bezoek geweest in Kleef, waar de stadsarchivaris Dr. Gorissen zijn zo veelste expositie heeft georgani seerd, dtimaal over oude prenten uit de 16e eeuw van deze stad, waar van hij er liefst een kleine 200 heeft bijeengebracht in het museum Koe koek aldaar. Een opmerkelijke pres tatie daar geen andere Duitse stad een dergelijk aantal prenten uit die tijd kan tonen. We gaan voorbij aan de stijlvolle en in goed Neder lands gebrachte inleiding van de ze historicus, die ook over Noord- Limburg een uitgebreide kennis heeft, maar willen enkel even in gaan op het gevoel van onbehagen dat men als Hollander en speciaal als Venrayer heeft, bij een bezoek aan een dergelijke tentoonstelling. Wij die menen dat we met onze, door particulier initiatief bijeenge brachte, urnen, pijlspitsen, bijlen en dergelijke toch al een opmerkelijke prestatie geleverd hebben, zeker nu die netjes in speciale vitrines zijn ondergebracht, schamen ons werke lijk als we zien wat onze Duitse bu ren op dit gebied presteeren. Reeds eerder hebben de Keve- laer-gangers er ofc gewezen toch niet te vergeten een kijkje te gaan ne men in het Keveelaerse Heimat-mu seum. Een pracht bouwwerk, waarin men veel uit de oude geschiedenis van deze bedevaartplaats bijeen ge bracht heeft. Datzelfde geldt zeker voor Kleef, waar men in de stads archivaris Dr. Gorissen een man ge vonden heeft van uitzonderlijk kun nen, van een brede belangstelling en van enorme capaciteeiten. Maar het belangrijkste is, dat men deze man, de kansen volop geeft om zijn be langrijk werk te volvoeren. Kontakten over de hele wereld zijn er gelegd, een museum staat ter zijner beschikking, hij kan reizen en trekken, studeren waar hij wil en tenslotte staat men met enorme be dragen achter zijn exposities en zijn uitgaven, die geen ander doel heb ben dan de kennis over Kleef en verre omtrek beter, groter en uit gebreider te maken. Een dergelijke overdaad maakt ons, die het van patciulier initiatief moeten hebben, toch wel wat veerlegen. Om maar een klein voorbeeld të noemen. Van iedere, wat oudere kerk, in de buurt van Klèef, is door hem een klein boekwerkje samenge steld, waarin de voornaamste bij zonderheden oveer bouwstijl, beel denschat en andere dingen bijeenge bracht zijn, zodat ze èn voor de kerkgangers zelf èn voor de toeval lige bezoeker een goede gids zijn Wat hebben wij te bieden? De vraag mag en moet voor de zoveel ste maal gesteld worden of onze voorgeschiedenis van zo weinig be lang is, dat we al is het dan in combinatie met andere plaatsen niet kunnen komen tot het aanstel len van een archivaris, een histori cus, die de oude geschiedenis van deze contreien meer ontsluit, dan tot heden het geval is. Tegenover Kleef zijn we wel heer erg arme mensen. Een Venrayse priesterzoon viert zondag zijn diamanten kloosterfeest. Want Pater Sergius werd te Venray geboren op 2 november 1884 en bracht hier ook het grootste gedeel te van zijn leven (bijna 50 jaar) door. Na 6 jaar studie aan het Gymna sium I.C. behoort hij tot de eerste, nog kleine groep, die het staats examen aflegde. In augustus 1904 trad hij in het noviciaat der Franciscanen te Al verna in en zette zijn studie in fi losofie en theologie voort in Maas tricht en Weert. In 1911 werd hij in deze laatste plaats tot priester gewijd. Zijn wens om naar de missie te mogen gaan, ging niet in vervul ling want hij werd door zijn over heid aangewezen om Nederlands te gaan studeren aan de universiteit van Leiden. Als goed kloosterling aanvaardde hij deze taak en legde met succes in 1918 zijn doctoraal examen af. Onmiddellijk daarna werd hij benoemd tot leraar aan de toen nog pas- opgerichte HBS te Heerlen om onderricht te geven in Nederlands en Aardrijkskunde. In 1922 promoveerde hij te Leiden tot doctor in Letteren en Wijsbe geerte op een proefschrift: „De le gende van Sint Cunera in de Mid deleeuwen" een doorwrochte bewer king van een middelnederlands handschrift. In datzelfde jaar werd hij be noemd tot Praeses van het HBS- klooster. Dit ambt vervulde hij naast zijn lessen tot september 1925. Dan wordt hij overgeplaatst naar Ven ray, als leraar in Nederlands en aardrijkskunde aan het gymnasium. Bovendien krijgt hij de zorg voor de externe leerlingen. Wie Pater Ser gius kent weet met welke nauwge zetheid en plichtsbetrachting hij beide taken tot aan zijn emeritaat vervulde. Emeritaat, betekende ech ter voor hem ,die nooit rust kende, niet dat hij ging „rusten" Door het geven van privélessen en het bij werken vna de leerlingen, weet hij zich nog verdienstelijk te maken. Toen het oude klooster van het gymnasium wegens bouwvalligheid afgebroken moest worden, verhuis de hij naar de overkant, waar hij in het klooster blijft wonen, een voor beeld voor de fraters filosofen. Ofschoon de jubilaris de laatste tijd minder goed ter been is en zijn wandelingen heeft moeten beperken, is hij toch vol interesse gebleven voor het wel en wee van zijn ge boorteplaats. Zondag 13 september a.s. hoopt de diamanten jubilaris met zijn familie het grote feest te vieren. Van 1 tot 2 uur zal hij dan in het klooster aan de Leunseweg 1 recipiëren en onge twijfeld zullen vele vrienden, ken nissen en oud-leerlingen van de ge legenheid gebruik willen maken de jubilaris geluk te wensen. In het begin van deze week zijn onder grote plechtigheden aan ver schillende fraters minderbroeders in de Paterskerk alhier de tonsuur toe gediend (zondag 6 september), de 4 kleinere wijdingen en de subdia kenwijding (maandag 7 september), terwijl zij dinsdag de plechtige ge loften aflegden. De plechtigheden werden geleid door Mgr. Constans Kramer, bisschop van Luanfu in China. Het betreffen de volgende fraters: Wilfred (Ad) van Keulen, Rotter dam; Slivanus (Wim) de Rooij, Haar lem; Fernando (Fred) Houtzager, Haarlem; Hubertus (Frans) van der Poel, Zoeterwoude; Ludovicus (Lou) Raedts, Maastricht; Aldowin (Ge rard) Heesterbeek, Maarheeze; Leo (Leo) Noy, Venray; Paulus (Henk) Geraedts, Eindhoven; Joël (Hans) Huitema, Bolsward; Sybrand (Jos) Haakman, Nieuwveen; Willibrord (Leo) van Ulden, Leiden; Erasmus (Frans) Lap, Oosterhout; Stephanus (Herman) de Kruis. Rotterdam; Ger- wald (Wim) Knijff, Harmeien; An dreas (Nico) Ploegmakers, Panner- den. Bij de subdiakenwijding van j.l. maandag was ook de frater Carme- liet van de Smakt Michael Linssen uit Bom. Vrijdag a.s. ontvangt de diaken wijding fr. Gerardus Schmitz uit dit zelfde klooster bij de wijdingen op het Groot Seminarie, die Mgr. Moors nog toedient voor hij naar het Con cilie in Rome vertrekt. de spaarbank raar iederéén

Peel en Maas | 1964 | | pagina 10