Schommels Internatinaal Concours Hippique Uitstel van opkomst Politierechter XtCfM ¥1*131 "SSSS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN w 1*131 HET IS NIET ALTIJD bedame uóöb (Oenhay wat de landelijke pers sc Iirijft 'n zedelijk gevaat «lAKM AvpoM"*» rr* UixveauC de kaedinaal Zondagsdienst huisartsen VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964 No. 33 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG DRUK EN UITGAVE VA GROTESTRAAT 28 POS N DEN TBUS 1 PEEL EN MAAS |iiV£ZnT»Q7Fl£B! mm ABONNEMENTS- >0 (buiten Venray 1.75 fj'il. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I llllllllliaill (van onze correspondent) VENRAY Met het oog op de kermis, die morgen begint in 't noord-Limburgse plaatsje Venray en teneinde het over- matige gebruik van alcohol tegen te gaan, heeft mr. Cus- I ters, burgemeester van Venray zich gisteren tot de inwoners van zijn gemeente gewend met een dringende oproep. 1 Mr. Custers verzoekt de inge- zetenen met de meeste aan- 1 drang hun algemene mede- werking te willen verlenen om alle wanordelijkheden en drankmisbruik tijdens de ker- 1 mis te voorkomen. Hij ver- zoekt voorts de burgers aan de kasteleins tussen 15 en 19 1 uur geen sterke drank te vra- gen. Aan de kasteleins heeft Venrays burgemeester ver- zocht geen sterke drank te schenken tussen 15 en 19 uur. 1 De laatste jaren is het trou- wens vrij rustig tijdens de Venrayse kermis. In vroegere jaren gebeurden er vaak lelij- ke dingen en had de politie vaak werk genoeg met man nen die erbarmelijk dronken. De geestelijkheid liet vanaf de preekstoel wel eens een waarschuwing horen, doch die waren niet direct bedoeld om het drankmisbruik tegen te gaan, doch veeleer tegen de zedelijke gevaren, die sommi ge kermisattracties veroorza ken. Met name de schommels. Er is 'n pastoor geweest die van- af de kansel waarschuwde te il gen die kermisattractie, want, zo zei hij, tijdens het schom- melen waait vaak de kleding I van vrouwen op en kan men soms de broek zien. Bovenstaand „verhaaltje" knipten we uit de Arnhemse Courant van 1 augustus jl. En men vraagt zich af welke correspondent een dergelijke fabel verspreiden kan. En welke krant dergelijke dingen zonder meer opneemt. Hoe het zij, voor de zo veelste keer krijgen mensen buiten Venray de idee dat het geen won der is dat in Venray 2 krankzinni gen-gestichten staan, want ook eer der hebben in de landelijke pers verhalen de ronde gedaan over onze plaats. Verhalen, die een normaal mens de vraag doen stellen of Ven ray sinds de middeleeuwen is stil blijven staan, en wat voor rare we zens daar nu feitelijk wel wonen. Dat men attendeert op fouten en feilen - mits men de balk in eigen oog ook ziet - zal zelfs de grootste chauvenist geen krant kwalijk ne men. Wel echter als men plaats en streek belachelijk gaat maken. Want men kan nu wel schouderophalend langs dergelijke berichten in onze vaderlandse pers heen wandelen en zeggen: „ze zijn niet wijzer", feit is een blijft dat dergelijke verhalen, - deels berustend op waarheid en anderzijds uit een dike duim gezo gen - bij een groot deel der lezers blijven hangen en onwillekeurig de indruk vestigen van achterlijkheid, idioterie enz. En dat is funest. Want men weet nooit hoe de lezers van dergelijke dingen later eens zullen reageren. Nu is tegen dergelijke publicaties heel weinig te doen. Men kan pro testeren en de betrokken redactie er op wijzen dat ze Venray onver diend belachelijk maken en mis schien reageert men er op, maar 't kwaad is gestichtEn het is onze plaats, die uiteindelijk de dupe kan worden. Het is soms wel eens goed de re acties te zien van „vreemdelingen" die onze plaats bezoeken. Een redacteur van de Helmondse Courant, nieuwsgierig geworden naar berichten over de opening van het sportpark en het begin van de aan leg van het zwembad en de bouw van het Cultureel Centrum, besloot eens naar Venray te komen, dat hij in geen jaren meer had gezien. Het resultaat was e~- halvee pagina in zijn krant, waarin men letteralijk en figuurlijk kon lezen hoe diep hij z'n Helmonds petje had afgezet voor datgene ,wat in Venray gepresteerd is en nog gepresteerd wordt. Bij het bezoek van de leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken uit Venlo - onlangs op uit nodiging van de Commissie van Sa menwerking der Venrayse Stands organisaties en de Industriële Club - bekenden sommige leden ruiterlijk geen notitie gehad te hebben van de groei en de bloei, de vooruitgang en de prestaties van deze nlaats. Twee voorbeelden, die nog met 'n hele reeks andere aangevuld kunnen worden. Ergens is dit allemaal ons eigen schuld. Men kan geen post krijgen of men vindt er brieven bij waarin fabrieken, instellingen, organisaties e.d. mededelingen doen over van al les en nog wat. Onbelangrijke maar ook belangi'ijke. dingen. Er is geen fabriek, die za,ch zelf respecteert, of ze heeft een z.g. public-relation- man, en met dit deftig woord wordt dan de man aangeduid, die tot taak heeft een net visitekaartje af te ge ven van de betrokken fabriek; die de zorg heeft, dat wie het maar aan gaat weet, wat die fabriek fabriceert en presteert. Venray echter, de plaats met ruim 22000 inwoners ,de meest uitgestrek te gemeente van zuid-nederland, moet een op bezoek komende minis ter met een stenciltje naar huis stu ren en met een foldertje dat V.V.V. tmeit veel moeite in qlkaar gezet heeft. Dat zijn onze public-relations, dat is ons visitekaartje. Is het dan een wonder dat er nog kranten zijn die schrijven over het noord-limburgse plaatsje Venray? Nogmaals, krantenberichten als hierboven zijn moeilijk te voorko men zo lang onverantwoordelijke correspondenten hun kwartjes hier aan kunnen verdienen en onwetende redacteuren hiervoor ruimte in hun kranten beschikbaar stellen. Maar dergelijke dingen kunnen misschien wel geremd worden, als Venray ook naar buiten „durft" laten zien wat het werkelijk is: een hard-werkende en vooruitstrevende plaats, dié door de oorlog zwaarder werd getroffen dan menig andere plaats in ons land maar die de wederopbouw én de uitbreiding ter hand heeft genomen tot heil van allen die er werken en wonen. In een Belgisch blad hebben de gemeente en de industriën van Ven ray eens enkele pagina's gewijd aan dit opbouw- en uitbouwwerk. En ongetwijfeld hebben vele Belgen 'n heel wat beter idee gekregen over Venray dan vele Nederlanders thans hebben. Ook Nederlanders, die van groot belang voor Venray zijn. Ook redacteuren van landelijke en pro vinciale bladen. De vraag mag gesteld worden of deze zelfde instanties - mogelijk nog uitgebreid met b.v. psych. zieken huizen, internaten enz. enz. - niet kunnen zorgen dat er een algemeen voorlichtend boekwerk óf map óf andersins over Venray gaat verschij nen. „Iets" dat inderdaad een visi tekaartje van onze gemeente is; dat de brave burger een heel ander idee zal geven over Venray dan boven aangehaald bericht. Het feit dat bij de jongste begro ting hiervoor gelden zijn uitgetrok ken, bewijst dat de gemeente het belang van een dergelijk werk in ziet. Moge de verwezenlijking daarvan intusen niet al te lan? meer duren. ofte «ras6«ftnfn JUL1ANASINGEL41•Ukf. 1061 (K4780) JACHT Kort geleden hebben wij in dit blad de gemeentelijke aankondiging gezien over de openstelling van de verschillende jachten. Het is mis schien goed er op te wijzen, dat on danks de vele vergaderingen, on danks de speciaal daarvoor inge stelde raadscommissie en vele ande re manipulaties, die men t.a.v. deze materie heeft gehouden en heeft gedaan niet alle Venrayse jagers van deze openstelling kunnen profiteren. Over het waarom zullen we niet vechten, we constateren alleen dat alle goede bedoelingen tot heden schipbreuk leden. De Landelijke Rij vereniging Sint bij de tweespannen moest hij de le Isidorus had jl. zondag meer publiek prijs laten aan Dirkx uit Eindhoven verdient, toen het tweede door haar 'die bovendien ook nog een 3de prijs georganiseerde internationale con- won. cours hippique van start ging. Van start ging na een openingswoord Het zg. Parijs springconcours had van Burgemeester Custers, die er!liefst 4 barrages nodig voordat Lo- zijn vreugde over uitsprak dat de paardensport in Venray en met na me in de kom - een steeds grotere populariteit krijgt. Hij vertrouwde dan ook dat dit concours het animo voor deze edele sport zou aanwak keren. Dan begon het défilé, dat muzikaal opgeluisterd werd door de Kon. Har monie Euterpe, die ook 't openings- ceremonieel een muzikale omlijsting gaf. In een vlot tempo gingen dan de springers in de klasse zwaar van start, waarbij één barrage nodig was omdat zowel Heman uit Beesel als Bovee uit Meerlo en de Duitse dame Ute Rück een foutloos parcours ge sprongen hadden. De uitslag werd dan uiteindelijk: 1. 2. 3. 4. 5. (wick uit Almelo met Bonanza de f 100.- voor de eerste prijs mee naar huis kan nemen; 2e werd Mejuffr. Stuart uit Bemmel op Usnova 3e Klaphecke, Kirchellen op Marva, 4e P. Nabben, Sevenum op Kitty, 5e Bovee, Meerlo op Bovano, 6e M. v. Herten uit Grathem. Bij het spectaculaire poney-rijden werd Gubbels uit Blerick tweede. Vooraf aan dit concours was het springen klasse B verreden, met de volgende uitslagen: 1. B. Derks, Leunen op Sjennie 2. G. Camps, Meerlo op Vocuba 3. H. v.d. Hoef, Meerlo op Resa 4. J. Rongen, Ysselsteyn op Walter. 5. G. Bouten, Horst. Bij het springen licht werd G. gaessen uit Tegelen 1ste met Carlo, |fe J. Custers uit Meerlo, Je P. Jenniskens, Meterik, 4e J. Lit j ens, Leunen. 6. P. Frieling, Deumingen, Charm. 7. Fr. v. Herten, Grathem, Freddy 8. J. Lemmens, Ysselsteyn, Master 9. Mej. Douma, N.O.P., Usnova 10. Mej. A. Stuart, Bemmel, Bento. H. Heyman, Beesel op Halla J. Bovee, Meerlo op Bovano B [Ute Rück, Oberhausen op Forct Fr. Frenken, Maasbree op Ludo J. Duursema, N.O.P. op Furioso - - - - m BSq het springen klasse middel was de uitslag 1. G. Willemsen, Velden! 2. J. Bovee, YsselsteynJ J. Mevr. Truien, BaarloJ Bouten, Horst, Bij het equipe-springen w -^die I 'aL Lucassen, Venray. van Limburg 1ste, die vaü* de I -M deratie 2de, de A.B.T.B. 3de, de duit- se 4de en de N.C.B. 5de. Het nummer eenspannen en twee spannen tuigpaarden kreeg voor de leek meer bekoring door de duide lijke uitleg van de hoofdinstructeur de heer Alles. Bij de eenspannen werd Geenen uit Eindhoven winnaar met Adonis; Rest ons nog te melden dat het 8- tal van St. Isidorus een bijzonder gave dressuur-demonstratie weggaf, die wederom voor de leek uitstekend werd uitgelegd. Een sportmiddag, waarop St. Isi dorus met plezier mag terug-kijken, mede door de vlotte organisatie van de veerschillende onderdelen en het geheel. IN MILITAIRE DIENS voor leerlingen behorende tot de LCHTING 1965 Van het Departement van Defen sie werd door „Bemetel berichten" bericht ontvangen dat de mogelijk heid beestaat aan Bemetel-leerlin- gen die behoren tot de lichting 1965 en die in de loop van datzelfde jaar examen moeten doen, uitstel van op komst in militaire dienst te verle nen tot na de datum van dit ex amen. Deze mogelijkheid staat open voor leerlingen die zijn geboren in 1945 en wier leerlingen-overeenkomst in 1965 of eerder eindigt. Met nadruk wordt er op gewezen, dat voor deze uitstelregeling in aanmerking ko mende leerlingen zelf via de burge meester van hun woonplaats 'n ver zoek om uitstel op de voor dit doel bij de Gemeentesecretarie te verkrij gen gele formulieren moeten indie nen, welk verzoek gericht moet zijn aan het Departement van Defensie (Oorlog of Marine) te Den Haag, al naar gelang de leerlingen bij de Kon. Land- en Luchtmacht of bij de Kon. Marine moeten opkomen. Zij dienen dit verzoek onmiddelijk in te dienen nadat zij een oproep ter inlijving hebben ontvangen ,daar zij anders gevaar lopen, dat hun ver zoek niet voor inwilliging vatbaar is. Alvorens het gele formulier voor uitstel van opkomst voor eerste oe fening in te leveren bij de burge meester van zijn woonplaats, die dan voor doorzending van de aan vrage zal zorgdragen, dient het for mulier aan de leerlingenadministra tie van de Stichting „Bemetel" te worden toegezonden, onder vermel ding van het laatste examen waar voor de leerlir.g is geslaagd en op welk tijdstip hij aan het Bemetel- examen hoopt deel te neemen. Door de leerlingen-administratie zal de z.g. ..studieverklaring" op het gele formulier worden ingevuld, waarna 't formulier aan de belang hebbende zal worden teruggezonden. Voorts zij nog opgemerkt, dat de leerlingen die zijn geboren in 1946 en wier leerlingen-overeenkomst in 1966 of eerder eindigt; ook op de hierboven omschreven wijze verzoe ken om uitstel kunnen indienen, als zij althans voor de lichting 1965 dus vervroegd worden opgeroe pen. Er draait weer een film van for maat in Venray, al is het er dan een van typisch Amerikaans formaat. De Weense Amerikaan Otto Pre- minger staat in Hollywood in het gezelschap van de zogenaamde pu- bliek-filmers wel aan de top. Van Robinsons best-seller „De Kar dinaal" heeft deze regisseur geno men wat hem bruikbaar leek. On danks een behoorlijke dosis kitsch, hebben we kunnen vasstellen, dat, wie in de juiste stemming bij deze film js, om 3 uren lang Preminger's visie op katholieken, het Vaticaan, historische momenten en de moei lijkheden des levens aan te zien, zich best zal vermaken. Want er wordt zo het een en an der uitgepakt.In uitgebreide fil mische „terugblikken" laat hij ons zien wat er allemaal in de priester Stephen Fermoyle omgaat, tijdens de plechtigheid, waarop de brief van zijn kardinaalsbenoeming wordt voorgelezen. Daar is de priesterwijding, met de glanzende ogen „van moeders jon gen voor het altaar" bekeken. Daar is zijn benoeming in de parochie van een achteraf dorpje, waar hij begint met thee te zetten voor een dood zieke pastoor. Dit fragment wordt doorschoten met een liefdesdrama rond zus Mo- na, die een Joodse jongen vrijt, in een nachtgelegenheid verzeilt raakt, een kind ter wereld moet brengen en op de operatie-tafel sterft, want het leven van het kind moet voor gaan De film is sterk in dit soort zaken. Er is van alles te kust en te keur: een martelaarsscène, een sterfscène, een hevige liefdesgeschiedenis met Romy Schneider (wijlen Sissi) die zich verlieft op een in burger ge stoken priester. Tenslotte de episode Innitzer, als Stephen naar Wenen wordt gezon den om kardinaal Innitzer te be hoeden voor - hulpverlening aan de Nazi's. Het is allemaal beslist niet saai. In „de. Kardinaal" overweegt een boeiende verteltrant, waarbij we emotionele vervalsingen, zoals het Allelujah-gezang van een katholieke beweegster in Wenen, tijdens rellen van de Hitler-jeugd, voor lief moe ten nemen. Preminger zelf heeft over zijn „Kardinaal" gezegd: „Ik heb geen film voor intellectuelen gemaakt, daar is dit werk veel te duur voor. Dit is geen film voor critici en se- theten, die oordelen te verstandelijk. Het grote publiek ondergaat 'n film emotioneel, en daar heb ik op ge werkt". We zouden daarom ook niet graag de mensen de kost geven, die na het zien van deze film met nobele ver ruimde ziel naar buiten komen en zich met Stephen Fermoyle meer op hun gemak voelen dan met de pries tergestalten van Bernanos of Gree ne. Al was het maar, om de mense lijke warmte, die deze priesterfiguur onmiskenbaar uitstraalt in zijn kon takten met familie, vrienden en z'n overheden. Dit laatste aspect, gevoegd bij de knappe creaties van gerenomeerde sterren zoals Tom Try on, John Hus ton en Joseph Meinrad zijn plus punten die ons voor deze film heb- bij gewonnen. Na West-Side-Story is dit daarom weer eens een film voor geheel Ven ray ,ook voor de intellectuelen en estheten Namens de Werkgroep Filmvorming A. NOYENS DE KARDINAAL draait in 't Luxor Theater te Venray a.s. zondag om 6 en 9 uur; maandag, dinsdag en woensdag telkens om 8.15 uur. Hendrik had in een der door hem geschreven en door de Posterijen be zorgde brief een ander schriftelijk bedreigd met de dood, althans met enig misdrijf tegen het leven gericht, als niet binnen tien dagen de boer derij door de notaris op zijn naam was overgeschreven. Wat verwacht men na het lezen van zo'n dagvaardiging in de rechts zaal? Een geslepen mannetje, dat z'n heil zoekt in dreigbrieven. En wat verscheen in het bankje? Een sul, waarvan de politie verklaarde dat hij zelfs nog geen vlieg kwaad zou doen. Ik zou 'm natuurlijk nooit dood gemaakt hebben, maar ik wou 't maar eens proberen" bekende hij. „Wou je de gevangenis ook eens proberen?" vroeg de rechter. „Nee", zei Hendrik, „dat toch lie ver niet". De gehele narigheid was ontstaan over een erfenis. „Tante was een beetje suffig op 't laatst" zei de ver dachte. Maar ze was toch niet zo suffig, of ze vermaakte haar hele hebben en houden aan een ander en Hendrik schoot over de ruif, zoals dat heet. Hoewel hem vroeger an ders was beloofd. De raadsman kon de zaak beter uit de doeken doen dan de verdach te. Hij vertelde dat Hendrik al wel een jaar geleden over dat geval bij hem was geweest. Maar de rechts geleerde had de man toen aangera den er geen rechtszaak van te ma ken, want dat zou meer kosten dan het opleverde. Als kleine jongen al werd Hen drik door zijn vader naar tante ge stuurd, die weduwe was, om het boerderijtje in orde te houden. Hij moest dat maar braaf blijven doen, was hem gezegd, dan was dat boer derijtje later voor hem, als tante 'ns zou gaan hemelen. Zo was zijn va der dat met de weduwe overeen ge komen. En van de schoolbanken af bleef Hendrik dat doen, jaar in jaar uit. Tot tante opnieuw in het hu welijksbootje stapte De nieuwe echt genoot had er ook geen bezwaar te gen als Hendrik geregeld een handje kwam helpen. Maai lame U4v«. toen ze de nieuwe ehtgenoot tot erf genaam maakte. Overigens heeft die nooit iets gekregen, want hij legde de pijp veel eerder achteruit dan tante, zoals men dat noemt. Toen ging de voor de tweede maal verweduwde tante in de kost bij een buurman. Die deed dat vol lief de, maar hij stelde als voorwaarde, dat het bedoeninkje hem werd ver maakt. Aldus geschiedde. En toen tante op haar beurt het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, trok de buurman zegevierend het boer derijtje in, dat Hendrik door al dat extra werk in zijn bijna zestigjarig leven misschien al wel dubbel en dwars had betaald. Overleg hielp niet en de advocaat adviseerde maar niet te gaan pro cederen. Daarop nam Hendrik zijn toevlucht tot het schrijven van brie ven. Hij liet die nog eerst door de advocaat lezen. En die ried hem aan dat maar achterwege te laten. Hen drik heeft dat niet begrepen. Hij schijnt te hebben verstaan dat hij het een beetje krasser moest doen. Wel dat, deed hij dan ook. Zodat de wettige erfgenaam tenslotte in angst en vreze bij de politie belandde. „Men mag een ander nu eenmaal niet de stuipen op het lijf jagen", zei de officier, toen hij drie weken voorwaardelijk vroeg. „Ik ben d'r heel best mee tevreden", verklaarde de verdachte. Waarna de rechter hem conform het requisitoir veroor deelde. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur Dr. L. CO ENEN Henseniusstraat Telefoon 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. J, Janssen Leunen tel. 1361 Albionstraat 15 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.f.1. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Kru Ij sen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1