iju GRINDHAPPERS JONG LEVEN WEEKBLAD VOOR VENRAY ÈN OMSTREKEN graven steeds grote gaten door kunstmatige inseminatie VRIJDAG 17 JUL 1964 No. 29 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS UW MO DtHUIS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 PRUSRPER KWARTAAL M-öO (buiten Venray 1.75 LIMBURGS LANDSCHAP BEDREIGD OVER 30 KM WORDT PER JAAR 10.000.000 TON GRIND GEBAGGERD Langs de Maas, in Midden-Lim burg over een afstand van 30 km tussen Roosteren en Neer, baggeren 19 grindwinningsbedrijven met 35 baggermolens jaarlijks bijna 10 mil joen ton grind omhoog, wat 95 °/o van het grindverbruik in ons land uitmaakt. De delving van grind met bagger molens in Limburg is 35 jaar oud. De eerste zes jaren werd de grind uit de rivierbedding gebaggerd daar na trokken de baggermolens diepe voren in de uiterwaarden, waar - onder 2 tot 3 meter dikke lagen ri- vierklei - rijke grindlagen voorko men van 20 tot 30 meter dikte. Mo menteel hebben de „vretende" bag germolens 1000 hectare weiland ont- grind, waarvan 650 hectare als wa ter is overgebleven. Ruim 350 hec tare zijn gedicht met afvalstoffen die bij de grinddelving vrijkomen, (zand en grove grind) en met mijn- slib en mijnsteen. Deze laatste mijnsluitdichting wordt zeer interessant, indien het in aan bouw zijnde sluiscomplex te Maas- bracht, met een landelijk record ver val van 12,25 meter, gereed zal zijn. Thans zijn 6 speciale onderlossers van elk 625 ton en 2 sleepboten da gelijks in bedrijf van 4 'smorgens tot 12 uur 'snachts vanaf de mijn- bukerhaven Stein naar de grind- gaten in Midden-Limburg. Na de inbedrijfstelling van de Maasbrach- ter sluis, komen er nog 2 onderlos sers en 1 sleepboot bij, en dan zal 4000 ton mijnsteen per dag in de open grindgaten worden gestort, het geen neerkomt op ruim 1 miljoen ton per jaar, dit is het tiende deel van de totale grindproductie in ons land. BOERDERIJEN VERSLONDEN Dagelijks wordt in Limburg 2000 m2 weiland weggebaggerd. Hier van wordt 1000 tot 1300 m2 weer aangevuld, maar het is duidelyk, dat de ontgrindingen grote gaten blyven achterlaten in de Limburg se weilanden en akkers. Burgemeester en wethouders van de gemeente Heel en Panheel heb ben kortgeleden openlijk hun ver ontwaardiging geuit over de steeds toenemende activiteit der ontgrin- dingsfirma's. Naast. Roermond is in 't „Haten- boer" de eerste ruim 200 jaar oude boerderij door de baggermolens op gevreten. Bij enkele van de 5 overi ge boerderijen liggen de ratelende baggermolens aan de voordeur. „De kosten worden aan de huiseigenaren ruim vergoed", aldus ir. J. de Groot adjunct-directeur van 't n.v. Nieuw Grintverkoopkantoor te Nijmegen op een vergadering der Ned. Beton- vereniging voor 220 belangstellenden dit jaar te Roermond. LEVENSGEVAAR Ten zuiden van Roermond werd in Ooi het zwembad „Isabella" zover uitgebaggerd ,dat dit zwembad voor kinderen gevaarlijk is geworden. In de dorpen Herten en Horn liggen de baggermachines pal naast de rijweg. Bij Roermond verschijnt wel een prachtig watersportcentrum, maar de grindschepen ondervinden 'szo- mers hinder van de zeilers, die door de schippers liever in de grindgaten van Mook worden gezien Een wonderlijk stuk Nederland is dit Midden-Limburgse gebied van water, weilanden en akkergrond. Rumoerige baggermachines die com plete drijvende grindbedrijven zijn geworden, overheersen. De mannen op deze baggermolens werken 50 - 55 uur per week en verdienen goed geld. Er liggen molens van diverse types en van verschillende grootte: de baggeremmers van de „Merwede II" hebben een waterinhoud van 400 De grind gedolven door de Grinderij der Nederlandsche Spoorwegen te Linne voorziet in de behoefte aan ballastgrind voor vrywel het gehele Nederlandse spoorwegnet met een jaarproductie van 250.000 ton. Op de Steegse Peelweg liggen in de waterige zomerzon, zes stie ren in de weiden van de stierenstal. Nr. 7 is voor straf binnenge haald, want die liet zich zelfs niet weerhouden door de electri- sche schrikdraad, die hij met zijn logge lichaam verpletterde. Die staat dan op straf in de stierenstal zelf, waarnaast in een klein hok de administratie gevestigd is van de K.I.-vereniging Nieuw Leven, wiens kostbaar eigendom deze zeven stieren zyn. Draglines vreten de grond weg, die in klein treintjes wordt afgevoerd. MIA'S PAUL Komt men binnen op dat wel wat klein uitgevallen kantoortje, dan vindt men aan de wand twee foto's, die U hier in dit blad vindt afge drukt: Mia's Paul en Cesar. „Onze kampioenen", zegt de secretaris Wil- liter per stuk! Met deze monster emmers haalt de baggermolen we kelijks 15.000 ton grind van 5-30 mm dikte naar boven. GRIND OP RANTSOEN De Maasgrind is op rantsoen ge steld vanaf 16 maart jl. Er kwamen voor de schippers wachttijden voor van enkele dagen tot een week toe en dit kon worden voorkomen met distribuering van grind aan de bag germolens. Overigens voerden de grindprjdu- centen op 1 april 1964 een nieuwe grindsoort in, dat de naam van „keurgi'ind" kreeg. Deze keurgrind voldoet voor het eerst aan alle eisen van de Grindbetonvereniging en wordt vanaf enkele baggermolens geleverd met garantie voor de wal, hetgeen met de andere grindsoorten niet gebruikelijk is. In 't Hatenboer bouwden de grind- producenten een balley-brug, die met een drijvende kraan in 10 mi nuten kan worden gedemonteerd, in-; dien een baggermolen vanuit eei grindgat moet worden verplaatst, 't Is een grote bedrijvigheid op ei rond de Maas in Midden-Limburg Op de schippersbeurs in Maasbrachl worden wekelijks goedkeuringen verleend voor het vervoer van een paar honderd schepen met rivierzand en ongebroken riviergrind en jaar lijks worden daar in totaal 10.000 schepen bevracht. Door de Maas sluis in Roermond passeren per jaar 35.000 schepen in de op- en afvaart. De geliefde 3 km lange wandel- keg langs de Maas van Roermond naar Ooi is verleden tijd. De af kalvende Maasoevers hakten grote stukken uit het smalle pad en de- baggermolens doorboorden er ook de uiterwaarden. Op zoek naar grind, steeds maar grind, grind ONDERSTE UIT DE KAN Het gaat voor de grindproducen- ten niet altijd gemakkelijk om stuk ken grond van de eigenaren te ko pen. De grindmaatschappijen beta len ruim, (25 tot 30 mille per ha.), maar juist daarom willen vele boe ren het onderste uit de kan hebben. Als uniek voorbeeld mag wel wor den aangehaald, dat onlangs de ver gunning werd verleend voor het ex ploiteren van een stuk grond, nadat lems trots. En inderdaad, Mia's Paul b.v. is een naam in fokkers kringen, die gelijk staat met de le gendarische van Nico van Melo, het beroemde vaderpaard van deze con treien. Meer dan 20.000 inseminaties van deze stier hebben hun stempel wel markant gedrukt op de veefok kerij. K.I. Na de oorlog is men begonnen met kunstmatig insemineren, nadat reeds voor de oorlog proeven daar mede gedaan waren. En dat was bittere noodzaak. Bij de natuurlijke dekking traden immers steeds meer besmettelijke infecties op, die er oor- de betrokken grindmaatschappij 5 jaar nodig had om de benodigde vergunning te verkrijgen. In die tijd passeerden voor dit éne stuk grond liefst 91 <koopactes! In het piepkleine Ooi woont de meestervisser Piet Reynders, die 't vorig jaar op één dag met één hen gel 600 alvers en voorns uit de Maas omhoog zwiepte. In datzelfde Ooi wilde jaren geleden niemand meer de veerpont bedienen, waarop de Rijkswaterstaat rap de mooie veer pont weghaalde. De veerdam ligt er nog, er zijn gaten in gekomen en groeit welig onkruid overheen. Een klein steigertje is het enige, waar nog een roeiboot aan kan vastmeren. De geweldige hoogspanningslijnen van de P.L.E.M. te Buggenum naar Zuid-Limburg overheersen dit alles. De goudblinkende St. Christoffelfi- guur hoog boven op de Kathedraal van Roermond blikt neer op „zijn" fascinerende grind-delvingen rond om. EEN RONDBLIK Vanuit de top van de televisie- ren in Herten heeft men een hart- iverend uitzicht. In de Roer- rondse jachthaven ligt een oude tój-cnveger als „clubhuis" voor de vei$kennei<sL Tientallejn zeilschepen scheren vrolijk over het water. Er zijn veel witte meeuwen en grazen de zwart-witte koeien. Er ligt een enorme grondtranspor- teur, 'n transportband van 1 km. lengte in de Roermondse Maashaven. Iets zuidelijker is een nieuwe brug in de maak, over de Maas tussen Wessem en Maasbracht. Zij komt wellicht in 1965 klaar en is dan 506 meter lang en 29 m. breed. Op één na de grootste brug in ons land. Ex- zal dan aan deze brug in de E9-weg 22.000 m3 beton verwerkt zijn, waar de grind uiteraard geheel gedolven is in eigen omgeving. En als er iemand mocht denken, dat deze enorme hoeveelheden grind alleen voor de betonwereld gedolven worden, dan mag ook gerust ver wezen worden naar de 46 jaar be staande Grinderij der Nederlandsche Spoorwegen in Linne. Zij voorziet grotendeels in de behoefte aan bal lastgrind voor het gehele Nederland se spoorwegennet, met een jaarpro- duktie van 250.000 ton. zaak van waren dat koeien verwier pen en niet meer drachtig werden. Dan kon de boer de koe opruimen en hij zat met de strop. Een andere reden om tot invoering van de K.I. te komen was de veel grotere moge lijkheid voor vee-verbetering. Im mers een stier kon nu meerdere koeien „bedienen" en de mogelijk heden om dan juist de beste stier te kiezen waren veel en veel groter. Men kan rustig vaststellen dat de K.I. alle dekinfecties heeft opge ruimd. Daar zijn wel de nodige ri- goreuze maatregelen voor getroffen. Alleen stieren, vrij van infecties, mochten voor de K.I. gebruikt wor den en natuurlijke dekking met deze dieren was voortaan verboden. De boeren, die lid werden van een K.I.- vereniging verplichtten zich alleen kunstmatig te laten insemineren. Dat had tot gevolg dat er geen dek infecties meer voorkomen in tegen stelling tot het buitenland, waar men niet zo streng de hand aan een en ander gehouden heeft. 1951 was 't jaar dat de Vem-ayse koeien- fokkers, verenigd in het coöperatie ve verband van de Zuivelfabriek, het wijze besluit namen ook in deze streek met de K.I. te gaan beginnen. Een van de eerste daden was het overnemen van de stier Mia's Paul, die de Centrale Stierenhouderij pas had aangekocht van zijn fokker Hendriks in Maasbracht. Een toen ruim 1-jarige stier, die in Oostrum gestationeei-d was en hier nog aan natuurlijke dekking gedaan had. Nu is een stier met 1 jaar geslachtsrijp, maar men is nog vrij voorzichtig met hem. Niet dat hij het werk niet aan kan, maar men wil de zeker heid hebben dat hij de kwaliteiten, die hij van vaders- en moederskant meebrengt ook behoorlijk vererft. De melkcontrole, die voor kort voor ieder lid van de K.I.-vereniging verplichtend was, toonde namelijk bij zijn eerste nakomelingen (en dat duui-t ongeveer 4 jaren) aan of de melkproduktie en hot vetgehalte zijn gestegen. Dan pas komt de stier vol op in de produktie. Blijkt dit niet het geval te zijn, dan gaat de stier onherroepelijk er uit, want dan zou zijn optreden alleen maar een ver slechtering van de veestapel teweeg brengen. Met Mia's Paul bleek men een prima keuze gedaan te hebben. De melkproduktie hield hij vlot op peil en het vetgehalte van de melk werd duidelijk verhoogd. Dit alles was er mede oorzaak van dat hij verschil lende malen kampioen werd bij de Centrale Stiei'enkeuring en zelfs als enigste stier in het zuiden preferent verklaard werd. Een grotere lof voor een stier is moeilijk denkbaar. CESAR Men had in die periode zeker veel geluk. Want toen men in 1955 Cesar aankocht van fokker Hulshof in Lichtenvoorde, bleek men weer in de roos geschotln te hebben. Welis waar vertrouwde men aanvankelijk deze toen 2-jarige stier niet bijster, omdat zijn vexieden van moeders kant wat te onduidelijk was, toen hij eenmaal de ï-esultaten van zijn werk kon tonen, mocht men wat best tevreden zijn. Dat was trou wens ook de jury van de Centrale Stierenkeuring, die ook hem tot kampioen uitriep. De gemiddelde leeftijd van de stieren is zes jaar, zo staat 't in de boeken, maar Mia's Paul had er 10 jaren vruchtbare arbeid opzitten, voox-dat deze 1200 kg. wegende ko los de weg naar de slager ging en Cesar met zijn 11 jai-en doet nog da gelijks zijn best, al is de ouderdom bij hem merkbaar. Een stier neemt het niet zo nauw met de liefde, een zgn. kunstkoe is hem al voldoende. Daar wordt zijn sperma opgevangen en terwijl de stier terugwandelt naar de wei, gaat dat sperma naar het kleine laboi-a- torium, waar het onderzocht wordt en 10 x verdund. De natuur is verkwistend en de mens kan die overvloed zodanig re gelen, dat het soort verbeterd kan worden, hoger in aanal, beter in kwaliteit. Dat vei-dunnen geschiedt in een mengsel van ondermelk en eierdooier, waarna het in kleine reageerbuisjes wordt verpakt en door de inseminator wordt meege nomen, zodanig dat het steeds op temperatuur blijft. Het wordt be waard op een temperatuur van 4 graden boven nul en de daling moet heel omzichtig gebeuren. Het weer op temperatuur brengen is aan geen beperkingen gebonden. Mia's Paul sperma bleef niet be perkt tot de eigen kring. Van alle kanten kwamen aanvragen en vele fokkers buiten Venray hebben van Mia's Paul kunnen profiteren. Jammer genoeg is het indertijd niet gelukt zijn sperma in de diep- vrieskast te bewaren, wat nu ook al meer gedaan wordt. Zijn sperma bleek tegen de geweldige kou niet bestand en met hem zelf is dus ook zijn fokmogelijkheid verdwenen. Tegenwoordig is dat anders, nu is er nog sperma te bekomen van stie ren die al overleden zijn. ZEVEN STUKS staan thans nog in de stal aan de Steegse Peelweg. Ze di-agen namen als Cesar, de nestor, Jetjes Dirk, Cox-rie's Geoi-ge, Nora's 7 Roland, Juliana's Jan, Anjes Paul en Clara's Robin. Stevige knapen, die hard be ginnen te snuiven als ze een vreem deling op het terrein zien, maar ove rigens niet bepaald wilde rakkers en onbehouwen zijn, zoals de leek hen voorstelt. Alles bij elkaar staat daar zo'n 8000 kg vlees en voor zo'n 20.000,- tussen de schrikdraad. Per dag con sumeert ieder van deze heren zo'n 3 kg. krachtvoer en 'n kilo of tien hooi, mineralen en voederbieten. Voeg daarbij het lig-stro, dan komt zo'n heer op een gulden of vijf per dag aan onderhoud en consumptie. Het hadden er meer kunnen zijn, daar in die stierenstal. Maar in juli 1962 besloot de Zuivelfabriek de K.I. vereniging af te stoten, daartoe ook gedwongen door maatregelen van hogerhand. Het advies om de K.I. van Ven ray met die van Horst te doen sa mengaan, viel niet in goede aarde. Er is toen binnenskamers en bui- tenskamei-s het nodige trammelant geweest, tussen voor- en tegenstan ders van concentratie, dus voor- en tegenstanders van een eigen K.I.- vereniging. Het resultaat is geweest, dat van de 800 K.I. mensen 1/3 deel naar Horst ging, 2/3 deel een nieu we K.I. vereniging opi-ichtte onder de naam „Nieuw Leven", die de oude stierenstal mee overnam en nu nog zo'n 500 leden telt, met meer dan 4700 koeien. UPS EN DOWNS De Venrayse veefokkers zijn ge lukkig geweest met hun stierenkou- ze. Mia's Paul en Cesar zijn namen, die klinken al&^en klok en die vele andere K.I. verenigingen wel eens afgunstig naar Venray hebben doen kijken. Er is veel kennis nodig om de kwaliteiten van een stier te on derkennen en 4 jaren vooruit feite lijk al te bepalen. Maar naast de kennis, die men in het dagelijkse praktische leven op doet ook bar veel geluk. Welnu, over geluk heeft men niet te klagen gehad en men hoopt dat ook in de toekomst te hebben, want er hangt zo ontzagge lijk veel vanaf. En misschien zal de tijd ook de te genstellingen doen slijten tussen Venrayse boeren. Tegenstellingen met name over de K.I., die nu nog altijd te veel in het boerenleven een i*ol spelen. Is het niet zo dat Ven rayse boeren nu weer de kans ge mist hebben om op de grote keuring in Den Bosch met afstammelingen van Mia's Paul te laten zien wat Venrayse fokkers vermogen. Was dat nu werkelijk nodig? Heeft men hier niet, terwille van een twist, die men onderhand begraven mocht we ten, de kans laten schieten om als enigste uit Limburg op deze grote show Venray als landbouw- en vee- teeltgebied te tonen ,een kans, waar voor iedere goede reclameman zijn vingers af zou likken De zeven stieren van de Steegse Peelweg kijken lodderig over die problemen heen, maar daar zijn het ook stieren voor Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en 1 ongeschoold Aanmelden dagelijl's ook na werktijd aan de fabriek, bij de portifti N.V. INALFA VENRAY CESAR MIA's PAUL

Peel en Maas | 1964 | | pagina 9