ruim 100 m2 méér winkelruimte rob van haaren ^Rob van Haaren Schoolstraat kóm kik en complete utóninqiniicktinty in 'n ijltempo hebben wij onze winkelruimte met meer dan 100 m2 uitgebreid om u nog meer keus te kunnen bieden. Kom kijken De politie meldt: Opening Spaans tehuis Blitta ZWEMMEN Boerenjeugd en industrie Herenkapsalon RAAYMAKERS Burgerlijke Stand ONZE ZAAK IS WEER VOOR U OPEN VANAF ZATERDAGMID DAG 4 UUR HERVORMDE GEMEENTE De dienst in de Hervormde Kerk te Blitterswijck begint zondag om half elf. Predikant is! Ds. A. Bi. Kooistra uit Arnhem. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat door de raad in zijn vergadering van 8 april 1964 is besloten met in gang van het jaar 1964 voor het kerkdorp Vredepeel een jaarlijkse kermis in te stellen welke zal wor den gehouden op de derde zondag van de maand juli en de daarop volgende maandag en dinsdag. Venray, 3 juni 1964. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend: dat in af wijking van de normale regeling de kermis te Heide dit jaar zal worden gehouden op zondag 14, maandag 15, dinsdag 16 en woensdag 17 juni 1964. Venray 3 juni 1964 Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris ZIEKENTRIDUUM Voor de 17e maal zal het jaarlijk se ziekentriduum op Huize St. Anna worden gehouden. Dit jaar op 14, 15 en 16 juli a.s. De leiding heeft Pater Gregorius v. d. Ven o.f.m. Op 13 juli is er in St. Anna lof en korte preek voor alle helpers en helpsters. BEKROOND Op de nationale Bakkerswedstrij den te Nijmegen behaalde P. Rutten uit Oostrum in klasse A een le prijs voor Limburgse vla, 5e prijs voor cake en een eervolle vermelding voor krentenbrood. Von Meyel's bakkerij behaalde de volgende prijzen: 2e prijs rijstevla en 2e prijs Limburgse vla. GESLAAGD In de Psychiatrische Inrichting St. Servatius te Venray werden op 1 en 2 juni 1964 de overgangsexamens afgenomen in de opleiding voor het Staatsdiploma ziekenverpleging B. Als gedelegeerden waren o.m. van de Venrayse artsen aanwezig: Dr. W. Hermans, Dr. H. Blij boom en Dr. J. Marlet. Voor het eerste overgangsexamen slaagden de volgende kandidaten: Br. Clementius, Br. Alfonds, Br. Guido, Th. Polman, H. Spee, J. Willems, J. Arts en P. Arts, allen uit Venray; A. Berkers, Asten; Th. Berns, Gendt; J. Campo, Valken burg; P. Cortooms, Lierop; H. Goe- mans en J. Vloet, Overloon; G. Moors, H. Guffens en P. Terheyden, Deurne; J. van Hest, Tilburg; P. L. M. Houben, Helden; A. de Jong (met lof) Dongen; H. Kanters, Boekei; J. v. Keken, Amersfoort; R. Klaaijsen, (met lof), Goes; H. Martens, Beek; P. Peeters, Melderslo; A. van Ros- sum, Wamel; L. Savelberg, Wylre; A. Sluis, Alphen aan de Rijn; G. H. J. Smets, Maasbree; Th. van Straten Oirschot; J. Tamboer, Bergh; J. L. Verkuylen, Lieshout; O. Wetzel, Nij megen en J. Wijckmans, Maastricht. Voor het tweede overgangsexamen slaagden de volgende kandidaten: Br. Mattheus, Br. Libertus, Br. David, Th. Clephas, M. Cuypers, G. Franssen (met lof), Th. Jansen en H. van Maarschalkerweerd uit Ven ray; H. van Berkel, Tilburg; Th. J. Dirkx, Maasbree; A. van Gestel te Reijen; M. Hendriks, Overloon; M. Lange, Westerbeek; W. Manniën te Oudenbosch; Chr. van Raay, Doetin- chem; Fr. Rodriguez, Arabu (Ned. Antillen); R. Rijsbergen, Ulvenhout (met lof); H. Silkens, Roermond (in bezit van A-diploma); P. de Vries, Oldeholtpade (Fr.); J. Zinken, Beek. Vrijdag was er een aanrijding op de Deurneseweg tussen twee bestel auto's. Materiële schade was het re sultaat. In de Schoolstraat reed een per sonenauto op een vrachtauto en zorgde daar voor de nodige brokken. Zaterdag kwam in de buurt van het ziekenhuis een kleine van de fam. F. onder een auto. Met hoofd wonden werd de kleine naar het ziekenhuis gebracht. Twee personenauto's botsten op de Hagelweg tegen elkaar en bezorg den de uitdeuker weer behoorlijk werk. Op de Spurkterdijk sloeg een per sonenauto over de kop. De oorzaak van dit vreemd gebeuren is onbe kend en de bestuurder kon het ge lukkig allemaal gezond en wel navertellen. Op de Brugstraat in Wanssum botsten twee personenauto's op el kaar, waarbij nog al wat blik in el kaar gefrommeld werd. Zondag herhaalden dat kunstje 2 personenauto's op de Maasheseweg met hetzelfde resultaat. Maandag botste op de Deurnese weg een vrachtauto op een volks wagenbusje. Ook hier alleen mate riële schade. Dinsdag was gelukkig schadevrij, maar woensdag kwam op de Julia- nasingel een kind van de fam. M. onder een personenauto. Met een beenbreuk en hoofdwonden moest de kleine naar het ziekenhuis wor den overgebracht. In de Straat te Merselo botsten een vrachtauto en bestelauto op el kaar en veroorzaakten de nodige brokken. Zoals men ziet uit dit lijstje en trouwens ook uit vroegere en voor afgaande lijstjes is het verkeer in Venray niet bepaald veilig. Er gaat bijna geen week voorbij of er is voor honderden guldens schade, afgezien van persoonlijk leed. Onvoorzichtigheid en onver schilligheid zijn hiervan dikwijls de oorzaak. Dat blijkt ook weer op de nieuwe Stationsweg, waar nog al eens gezondigd wordt tegen de ma ximum snelheid. Een euvel dat op de Leunse- en Maasheseweg al me nig bestuurder een bon gekost heeft. Men zij in zijn eigen belang dus maar weer gewaarschuwd. ZWEMCLUB SPIO In verband met diploma-zwemmen a.s zaterdag, vertrekken ALLE kin deren om kwart over vijf, dus ook die, welke normaal om 6 uur ver trekken. Eerst wordt in het bad di ploma gezwommen en daarna vrij zwemmen. Alle bussen zijn om 8.15 uur pas terug. Willen de ouders hier rekening mee houden? Wij vrager. :!og steeds PERSONEEL geschoeid en ongeschoold Aanmelden dagelij1'* ook na werktijd :=i?n de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY Zaterdag heeft Pater Joannes Pe ters van de Smakt de keurige woon- en slaapbarak ingezegend die de N.V. Blitta bij haar bedrijf aan de Maasheseweg voor haar Spaanse arbeiders heeft ingericht. Bij deze plechtigheid kon direc teur Franssen de heer Deken wel kom heten alsmede loco-burgemees ter van Dijck, secretaris Vorst, de heren Nelissen en Burgman namens de Industriële Club, de heer Damen, voorzitter van de Emigratiestichting, Horbach, secretaris van het Lim burgs Werkgeversverbond en een vertegenwoordiger van de cpnsul- generaal van Spanje. De heer Franssen wees er op dat werkgevers die de vreemde ar beidskrachten naar hier halen, ook een sociale verantwoording t.o.v. de ze mensen hebben. Toen bleek dat de eerste opvang centraal diende te geschieden en niet in pensions, heeft de Blitta niet geaarzeld een nieuw tehuis voor haar 19 Spaanse arbei ders te bouwen, waarin het goed vertoeven is. Pater Joannes zorgt voor de gees telijke leiding o.a. door iedere zon dag op de Smakt een kerkdienst te houden, waarheen de Spanjaarden per bus vervoerd worden. Bij Deken Loonen kwamen her inneringen op aan het werk van Dr. Poels, die indertijd gezellenhuizen bouwde, toen de mijnstreek zovele vreemde arbeidskrachten aantrok. Hij was dankbaar dat Blitta haar verantwoordelijkheid in deze, op zo'n prachtige wijze tot uitdrukking bracht. De heer Nelissen wees er op dat de geschiedenis zich herhaalt. Direct na de bevrijding had Venray ook „vreemde" arbeiders nodig voor zijn opbouw. Met dien verstande dat ze toen uit Nederland kwamen, nu voor de uitbouw van de industrie uit heel Europa. Hij kon deze ont wikkeling toejuichen omdat mede daardoor de vensters verder worden open gezet en het ene Europa ook reeds 'n voorproef j e krij gt in V enray De heer Damen wees er nog eens nadrukkelijk op dat deze vreemde arbeidskrachten recht hebben op on ze dankbaarheid. Mede dank zij hen kan de welvaart zich verder ont plooien, is het mogelijk dat de gren zen die arbeidstekorten stillen, wor den -opgeheven. Loco-burgemeester van Dijck feli citeerde eveneens de directie met dit initiatief en vertrouwde op een gezonde groei der Venrayse bedrij ven, ondanks de moeilijkheden van dit ogenblik ,mede omdat er ar beidsplaatsen moeten geschapen worden voor de jeugd uit de land bouw, die hierin dikwijls geen toe komst meer vinden zal. Een lid van de ondernemingsraad toonde zich voldaan over de samen werking tussen de Spaanse en Ne derlandse vakarbeiders, terwijl een Spanjaard de directie dank bracht voor haar zorgen. Over de hoofden heen vroeg hij vast excuus als er eens een vreemde arbeider over de schreef zou gaan. Over en weer dus de beste wensen en Pater Joannes, die als tolk fun geerde, had een drukke morgen. Wethouder van Dijck wees er by de opening van het „Spaans tehuis" van de N.V. Blitta nog eens nadrukkelyk op dat verdere uitbreiding van Venrays industrie noodzakelijk is, mede omdat nog vele jongeren uit de landbouw hierin die toekomst op zullen moeten bouwen, die de landbouw hen niet geven kan. Is die toe komst voor de landbouw en speciaal de Venrayse, dan zo somber? Kerkpad 1 Iedere dag geopend na 1 uur 's middags Zaterdags de gehele dag. VOORGESCHIEDENIS Toen na de oorlog de wederop bouw van Venray begon, was een der meest opvallende dingen die er toen plaats grepen, het vertrek van boerderijen uit het centrum van Venray. In een modern centrum pas ten deze bedrijven niet meer, zo voelden sommigen dit, maar anderen konden er begrip voor opbrengen, dat men de bedrijven dichter bracht bij de akkers en weiden, die teza men met de gebouwen de boerderij vormen. Maar toch was dit de vol tooiing van een evolutie, die reeds langer aan de gang was. Voor 50-60 jaren terug waren immers de win kels van nu, in het centrum van Venray merendeels boerderijen. Iets dergelijks zien we nu ook in Oos trum b.v. De toename van Venrays bevol king eiste en eist ruimte, eiste boe- rengrond, een proces dat na de oor log wel heel duidelijk is geworden. Zeker, we hadden gelukkig enige speling. Want er was nog landbouw grond te winnen in Peelplan Zuid, Vredepeel en Meerselsepeel, die nog ontgonnen werden. Maar van de andere kant toonde dit hoge cijfer van emigrerende landbouw jongeren toch wel aan, dat de mogelijkheden om in eigen plaats, in eigen land zelfstandig boer te worden, steeds kleiner werden. Daarbij speelde en speelt heden ten dage nog dat de bedrijfsvoering op de bedrijven gro tendeels veranderd is. Kleinere be drijven verdwijnen, grotere schake len hun produktie om en verande ren hun produktietechniek om een beter rendement te krijgen. Dat be tekende en betekent mechanisatie, méér opbrengsten met minder man kracht. Dit alles zal nog in grotere mate doorwerken, naarmate Lollebeek- verkavelnigsplan doorzet, waarbij o.a. de waterbeheersing de bedrijven een bredere basis geeft en meer mo gelijkheden. Intensivering der bedrijven bete kent echter allerminst dat daardoor méér mankracht nodig is. Dit tracht men juist te voorkomen. In de tuinbouw, waarvan men in Horst zulk een overtuigende voor beelden heeft, kan wel voor Ven rayse jongeren nieuwe mogelijk heden geboden worden. (Land bouwschool wordt al tuinbouw school). De tijd dat een boerenzoon vanzelfsprekend boer of tuinder wordt is echter voorby. De beroepskeuze is door de ont- wikkelin- van de werkgelegenheid in 't middelpunt van de belangstel ling komen te staan en de zgn. af- vloeiings-gedachte wint veld. Dat deze afvloeiing dikwijls nog voor de bterokkene vrij laat komt, omdat deze eerst is ingeschakeld bij het werk thuis op de boerderij en zich daarop specialiseerde, is er aanlei ding toe geworden aan een BETERE VOORLICHTING voor beroepskeuze aandacht te schenken. Want te late omschakeling is er oorzaak van dat de betrokkene 't vaak niet verder brengt dan onge schoold of misschien geoefend arbei der. Gelukkig begrijpen nu vele ouders dat ze door inschakeling van hun kind in het boerenwerk, zich weliswaar nu de zo broodnodige hulp op hun bedrijf verschaffen, maar later, als datzelfde kind zich zelfstandig wil maken, hem de pas afsnijden voor een goede toekomst. Daarom loopt het aantal jongeren uit landbouwkringen die nijverheids- en middelbaar onderwijs volgt lang zaam op. Te langzaam nog, zeggen sommigen, die menen dat er ook nu nog steeds een latente werkloosheid heerst bij de landbouw. Maar deze is moeilijk aanwijsbaar en nog moei lijker in cijfers te vangen. VOORBEELDEN TREKKEN Naast het feit dat vele boeren- jongeren maar moeilijk ooit een eigen bedrijf zullen kunnen stichten, speelt ook nog een andere zaak mee. De verlokking van een vijfdaagse werkweek, 45 urige arbeid, met gro tere sociale zekerheden dan het vrije bedrijf kent, de vakantie- en snip perdagen en voor sommigen ook de opleidings- en studiemogelijkheden in de industrie, kunnen ook vele boeren jongeren niet weerstaan. Ze weten van thuis-uit hoe daar dik wijls van de vroege ochtend tot de late avond gewerkt moet worden, en vakanties zeldzaamheden zijn. Dat blijkt verschillende malen ook een factor te zijn, die de wijzer doet doorslaan naar industrie, naar een ander ambacht dan dat van de vader. BETREURENSWAARDIG? Er zijn landbouwers, die deze ont wikkeling in Venray en ook elders met lede ogen aanzien. De een be treurt het dat het aantal landbou wers kleiner wordt. Ook op politiek gebied. De ander ziet het als een soort miskenning van het boeren vak, maar ziet voorbij aan 't grond gebrek en de eisen die men tegen woordig stelt aan de grootte van een boerderij om deze renderend te maken. Maar feit is en blijft dat hoe vroeger men zich bij de werkelijk heid neerlegt, hoe vroeger men zich realiseert wat de toekomst brengen zal, er des te meer boeren jongeren af zullen vloeien naar industrie. Dat dit inzicht er nog niet aller- wege is, zoals sommigen beweren, TOILETARTIKELEN Haarborstels Badborstels Badmutsen Haarbanden Haarkrullen Haarnetjes Kapmanteltjes Kleerhangers in etui's Kousen-rollen Beugeltasjes Tandenborstels Gebitborstels Alle toiletartikelen Pouwels Warenhuis Hofstraat 10 wagen we te betwijelen. De feiten tonen aan dat dit afvloeiingsproces weliswaar langzaam maar duidelijk op gang is. En daarom is het goed dat de wethouder van landbouw dit ook nog eens durft onderstrepen! in de week van 8 mei t.m. 3 juni GEBOREN: Deijkers, Johanna, Stationsweg 42 De la Roij, Franciscus, Pr. Bern- hardstraat 25 Nouwens, Ardina, Maasheseweg 93 de Hoog, Josephina, Vierlingsbeek. van Meijel, Frank, Rooseveltstr. 5 Versleijen, Johanna, Castenrayse- weg 10. Vermeulen, Thomas, Stationsweg 110 Smits, Gertruda, Zuidsingel 19 Kurvers, Johannes Past. Gerards- straat 20 Spreeuwenberg, Martinus, Heidse Peelweg 2a Smits, Theodora, Hoenderstraat 17 Peeters, Joseph, Hiept 5 Koonings, Peter, Heidse Peelweg 22 OVERLEDEN: Janssen, Petrus G., echtgenoot van van de Kant, E. H., 78 jr., Vier lingsbeek. Janssen, Peter M., 71 jr., Venray. ONDERTROUWD: van den Bosch, Cornelis, 23 jr., groentehandelaar te Breda, Zand- bergweg 65 en van der Burgt, An- tonetta A., 18 jr., inpaltster te Venray, Molenpad 11 Driessen, Theodoras W., 26 jr., on derhoudsmonteur te Bergen, Eri- caweg 1 en Kersten, Alfrida W. P. 24 jr., boekhoudster te Venray, Maasheseweg 15. van Keijsteren, Willibrordus, 22 jr., landbouwer te Oploo ca., Peel- kant 8 en Vervuurt Ida, 21 jr., te Venray, Laagriebroekseweg 14 Kainama, Stefanus, 30 jr., metaalbe werker te Venray, Deken Berden straat 11 en Pijpers, Gemma, 23 jr. laborante te Venray, Grotestr. 9a. Coenen, Lambertus, 22 jr. tuinder te Horst, Stationstraat 130 en Gel- lings, Catharina M., 26 jr., ver pleegster te Venray, Castenrayse- straat 21. GETROUWD: Maassen, Peter M., 30 jr., metselaar en Van de Voort, Maria, 23 jr., hulp in de huishouding, beiden te Venray. Boom, Johannes, 23 jr., tuinder te Wanssum en de Mulder, Gerarda, 24 jr., te Venray. Teunissen, Lambertus, 25 jr., boek houder te Overloon en Jacobs, An- tonia, 25 jr., hulp in de huishoud, te Venray.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 10