TANKSIOFZUIGER MET KLOPVEGER 299.- Er komt 'ii ZEILBOOT Bekendmaking naar Overloon Pouwels warenhuis Moederdag 3 TUMMERS-CREMERS INTRODUCEERT DE NIEUWE PHILIPS f Varkensfokdag Horst WANDELSPORT Zaterdag zal in het Oorlogsmuseum in Overloon een interessante plechtigheid plaats hebben. Dan wordt namelijk aan het bestuur van het oorlogsmuseum een bootje overgedragen door enkele En- geland-vaarders, waarmede zij indertijd in de bezettingsjaren de Noordzee zijn overgestoken naar het vrye Engeland. Daarmede zal aan de geschiedenis van de duizenden Engelandvaarders, die tct heden slechts weinig aandacht had, recht worden gedaan en ook de herinnering aan dat onderdeel van het toenmalige verzet worden vastgehouden. Ir. Jan Bartlema en zijn vrouw Yvette, waarna dit bootje genoemd is, zullen daarbij zijn evenals Hein Louwerse, Henning Meyer en Hein Kaars Sijpesteijn, de 5 mensen die deze tocht in mei 1943 hebben ge maakt. Een helse tocht. WEG VOOR DE DUITSERS Zij waren ale min of meer ver bonden aan de Delftse Hogeschool en hadden voor alles de pest gezien aan de Duitsers, die met hun razzia's ook hen het leven zuur maakten. Er waren er bij die verstand hadden van zeezeilen en men had al dik wijls onder elkaar gepraat over vluchten naar Engeland, maar hoe komt men aan een zeevaardige boot, hoe komt men weg. Geen woorden maar daden was ook toen het motto en een van hen sjouwde net zo lang de havens en werven af, tot hij in IJmuiden op een werf een nieuw vlotje zal iggen, dat notabene eigen dom was van een NSB'er. De man bleek bereid te zijn het bootje te verkopen voor 700,en de koop werd gesloten. Een vrachtrijder zorg de dat het bootje uit het spergebied werd overgebracht naar vrienden in Loosdrecht, waar het dan verder uit gerust werd voor de grote tocht. De boeg werd verhoogd, er werden zei len op aangebracht, die men met Oost-Indische inkt een vuil grijze kleur gegeven bad en twee motoren werden er op gebouwd. De Duitsers loerden overal en het werd de hoog ste tijd. 72 GEHOLPEN Men kwam in kontakt met een binnenschipper, die vanuit Holland aardappelen ging halen in Zeeland. Deze bond het vletje achter zijn schip, verborg de vijf mensen in zijn kajuit en bracht hen, zoals hij al zovele anderen gedaan had, naar de Brielse Maas, van waaruit zij naar Engeland zouden oversteken. Inder daad kenden de Duitse bewakers dit binnenschip en lieten hun onge moeid passeren. In de avond kwa men ze aan in een beschutte kreek, waarbij schipper Kees Koole (die zaterdag ook van de partij zal zijn) hen hielp hun scheepje in orde te brengen. Kwart voor twaalf, op 29 april 1943 vertokken de vijf Enge landvaarders. Ze moesten roeien tot ze op zee waren en dachten dat het geluid van hun roeiriemen tot in Den Haag te horen was, zo piepten die. Hoewel het aardsdonker was lichtte de zee en ieder riemslag liet een zilver spoor na. Zo voeren ze:. zeewaarts met een bang hart, terwijl de zoeklichtbundels op beide oevers door de lucht zwaaiden. Een lucht aanval der Engelsen zorgden dat de Duitsers elders de handen vol kre gen en zo konden zij ongestoord de open zee bereiken. DE MOTOR Als men in de vroege ochtend door de branding roeiden en ze die achter zich lieten kon de grote mo tor (6 pk) aangezet worden. Het kompas werd voortdurend bekeken en dan ging het Engelandwaarts. Drie werden er zeeziek als een hond, maar dat mocht niet hinderen. Men was immers op weg naar En geland. Men hoosde het overspatteri- de water naar buiten en al was het benauwd in het kleine ding, dat mochit niet hinderen. Als de zon goed doorkomt op die 30e april blijkt hun brood een natte, zoute koek geworden te zijn, maar ook dat mag niet hinderen. Wel hinder de het dat op een gegeven ogenblik de motor het verder vertikte. Zelfs de handigheid van deze technische studenten kon hem niet meer pp gang krijgen en wat erger was ook de reserve-motor deed het niet, die was ook al verdronken in het zee water. ZEILEN Dan maar zeilen. Het was een he le operatie de mast op te zetten en de zeilen, die men in een foudraal langs boord gebonden had, hieruit te krijgen en te hijsen. Er was ter nauwernood plaats om te zitten, laat staan om nog veel heisa met zeilen te maken. Maar goed, het lukte. Tegen de avond valt echter de wind en men moet roeien. De vier man nen lossen elkaar regelmatig af, Yvette houdt het roer. Zo dobbert men de nacht in, waarin van de ene minuut op de ander een schrik kelijke storm losbreekt. Het bootje wordt gesmeten van de ene golf op de ander en met 5 man kan men aan niets anders denken, dan water hozen. Bij bakken komt het water binnen, bij bakken moet het er uit, wilde men niet vergaan. De beide motoren gooit men in zee, alsmede de benzineblikken om tenminste iets plaats te krijgen en het bootje te verlichten. Het is een gruwzame nacht en als de ochtend van de le mei gloort zitten er 5 zielige mensen in een kleine notendop midden in een woeste zee. Maar ze geven de moed niet op, al speelt de zee met hen. Hozen, hozen, hozenZe doen het automatisch terwijl de grauwe zee hen telkens opnieuw overspoelt en dreigt te overmeeste ren. De dag gaat tergend langzaam voorbij en niemand weet meer waar men nu feitelijk is. DE DERDE NACHT De derde nacht gaat in. Dan komt het zeil naar beneden vallen en wordt de boot nog onbestuurbaarder, nog moeilijker drijvende te houden. Maar ze houden vol, deze vijf Ne derlanders, al zijn hun bewegingen automatisch geworden, al zijn ze door en door nat en koud. Ze hozen en hozen en varen (als men dit nog varen kan noemen) de zondagmor gen in, zondag de 3e mei. En als de zondagsklokken horen ze opeens een metalig geluid, dat de zee-zeilers herkennen als de buitenste belboei van de Theemsmond. Nieuwe hoop leeft, nu ook de zee eindelijk wat kalmer wordt. Men weet het zeil te repareren en men vaart weer. Men vaart weer, maar als men de kar kassen ziet van verlaten schepen kan men slechts raden dat men vaart door een mijnenveld. Maar 't geluk is met hen. Heel in de verte doemt een uitvarend convooi op en een der wachtschepen krijgt het kleine vletje in de gaten. Dan duurt het niet lang meer of ze worden be vrijd en met de Nederlandse vlag in top vaart dan het kleine zeilbootje getrokken door het wachtschip naar Sheerness. De overtocht is gelukt. WEINIG BEKEND Dit is een verhaal van de honder den, die over de Engelandvaarders te vertellen is, maar die eigen aardig genoeg te weinig gehoord zijn. Het feit dat in ons nationaal oorlogsmuseum nu dit kleine bootje „Yvette" zal worden tentoongesteld, zal wellicht aanleiding zijn om ook de geschiedenis van die honderden andere Engelandvaarders vast te leggen. Al was het alleen maar met het oog op de jeugd, die oorlog en bezetting niet of niet bewust beleefd hebben, om hen zo te tonen dat er toen vele flinke mannen en vrouwen waren, die dikwijls ten koste van hun leven weigerden het hoofd te buigen voor bezetting en overmacht. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY Geachte redaktie. Met belangstelling heb ik uw ar tikel gelezen over de mogelijke fi nanciële consequenties van het aard gas. Als het inderdaad zo is dat a. buiten Limburg de regeling geldt dat eerst op 250 mm de leiding afgeperst wordt (dus op stads- gasdruk) en bij lekken op die druk de reparatiekosten voor re kening van de huiseigenaar of huurder zijn, maar herstel van lekkage bij hogere druk voor re kening komt van de gasleveran cier; b. een landelijke afspraak daartoe is gemaakt, dan is het voor mij onbegrijpelijk dat de gemeente Venray als aan deelhouder van N.V. Limagas deze kwestie niet ter sprake heeft ge bracht. A. M. Antwoord redaktie: De gemeente zal als aandeelhouder van Limagas beslist wel deze kwes tie ter sprake kunnen brengen. Als men echter wacht tot er eens een aandeelhoudersvergadering is, dan vrezen wij met grote vreze dat in tussen de leidingen in Venray alle maal al afgeperst zijn op 30.000 mm en dat is dan onmogelijk te achter halen zal zijn welke ei ding nu door de eigenaar of door het gasbedrijf vernieuwd of hersteld moet worden. Het is dus zaak, dat van gemeen tewege NU de kwestie aanhangig wordt gemaakt. Voor zover ons bekend is zulks ook gebeurd. Het antwoord van Li magas is nog niet bekend. Voor Moeder' BOLDOOT Geschen ken HOFSTRAAT 10 TEL. 1566 Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 16 der Drankwet (Stbl. 1931, no. 476) ter openbare kennis, dat op 10 april 1964 is ingekomen een verzoek van Cornelis Wilhelmus Veerhuis, wo nende te Venray, Henseniusstraat 13, ter verkrijging van een tapvergun- ning voor de verkoop van sterke drank in het klein voor de rechter- benedenvoorlokaliteit, de linkerbe- nedenvoorlokaliteit en de daarachter liggende zaal van het perceel Hqn- seniusstraat 13 te Venray. Binnen twee weken na dagteke ning van deze bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen van de tapveigunning schriftelijke bezwa ren bij het gemeentebestuur indie nen. Venray, 4 mei 1964. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris BEKENDMAKING De burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den dat een verzoekschrift aan de Commissaris der Koningin in deze provincie om toestemming als be doeld in artikel 41 der Drankwet (stbl 1931 no. 476) tot het verkopen van zwak-alcoholische dranken in tenten bij bijzondere gelegenheden uiterlijk vóór de datum waarop de toestemming zal gelden moeten zijn ingediend ter secretaris afdeling I. Belanghebbenden wordt aangera den zich stipt aan voormeld tijdstip te houden, omdat het anders vrijwel zeker is dat op hun verzoek niet tij dig kan worden beschikt. Venray, 5 mei 1964. De burgemeester voornoemd, A. VAN DIJCK, l.b. De moeder heeft het tegenwoor dig gemakkelijker dan vroeger. Het is maar net zoals men het bekijkt, tisch, doet de was. De electrische der er in 1964 veel beter aan toe dan de moeder van 1934, of duide lijker nog van 1864. Een wasmachine, vaak automa- of datje omdat wij ze dankbaar zijn strijkbout, de stofzuiger, de plastics vergemakkelijken het werk. Werk handen hoeft zij nauwelijks nog te hebben. Daar staat tegenover, dat zij niet kan rekenen op huishoude lijke hulp misschien met veel pijn en moeite net een werkster. Maar de gezinnen zijn over het algemeen minder groot, terwijl het kinderen krijgen praktisch zonder risico is vanwege de toenemende medische kennis en de kindersterfte tot eeiL recordlaagte is teruggedrongen. Allemaal factoren, die de taak van de moeder aanzienlijk verlichten. Natuurlijk staan er andere dingen tegenover, die het de moeder minder gemakkelijk maken. Veel minder dan vroeger kan zij steunen op traditie en op de vor mende kracht van de omgeving. En veel meer dan vroeger wordt op haar persoonlijke overtuiging en op haar samenwerking met haar man een beroep gedaan. Dit is ongetwijfeld een grote winst, die de moeder veel grotere mogelijkheden biedt zowel voor haar eigen geestelijk leven en reikwijdte als voor de beïnvloeding van de kinderen. De moeder is niet alleen meer de moeder van de kinderen, maar bo vendien is haar taak van partner van haar man erkend. Haar plaats in het gezin is dus veelzijdiger geworden. Niemand twijfelt daar aan en het is ook wet telijk vastgelegd sinds kort doordat zij nu z.g. handelingsbekwaam is verklaard. Een man kan b.v. geen krediet opnemen, wanneer de vrouw niet haar fiat met een hand tekening heeft bekrachtigd. De sentimentele kant van Moeder dag wordt graag door de handel uit gebuit. Het klinkt zo aandoenlijk: geeft moeder een bloemtje, een ditje of datje, omdat wij zi dankbaar zijn en die dankbaarheid op Moederdag toch moeten tonen. Er is natuurlijk niets op tegen en alles is er voor, maar het is niet we zenlijk. Veel belangrijker is dat wij inzien, wat de taak van moeder eigenlijk inhoudt. Zij is de bescher mende, de beschuttende. Zij geeft aan het gezin het bij uitstek mense lijke element. Aan haar is het toevertrouwd het jonge mensenkind de voor heel het leven beslissende vorming mee te geven. Een zeer grote verantwoor delijkheid welke zich generaties ver uitstrekt. Moederdag moet daarom niet al leen een dag van dankbaarheid zijn, maar vooral ook een dag van be zinning op de functie van de moe der, een functie, die een populaire uitdrukking heeft gekregen in het gezegde, dat de moeder het nekje is, waar alles op draait. Dit is meer waar dan men gewoonlijk beseft: voor de kinderen èn voor de man. Z* ofla «meuringa AKM Avwtok» JUL1ANASINGEL41 1061 (K4780) Stofzuigen met deze nieuwe combinatie betekent niet alleen zomaar stofzuigen, maar bovendien kloppen en vegen. Ideaal voor kleden en tapijten. Fantastisch bij het reinigen van vaste vloerbedekking. Eens per week even klopvegen en de tapijten behouden hun briljante glans. Nu behoeft U nooit meer zélf te kloppen. VRAAG VRIJBLIJVEND DEMON STRATIE. Gaarne demonstreren wij alle Philips stofzuigers voor U. Loop eens bij ons binnen of maak een telefonische afspraak. NIEUWU^/ 179,- 129,- 195,- Roermond Laurentiusplein 9 tel. 5851 Panningen, Markt 39, tel. 1300 Venray, Langstraat 1, tel. 1638 TUMMERS-ÖEHERS SCHOLEN AKTIEF Als voorbereiding op de Amate- wereldmissieweek (7-14 juni) heeft zich op de scholen in het dekenaat een brede aktiviteit ontplooid. Ver- schilende scholen bereiden de z.g. jeugd-ama.te-tentoonstelling voor, die naast de grote amate-tentoon- steling in een eigen tent te bezich tigen zal zijn. De lagere scholen zul len verschillende missies, o.a. Afrika, Indonesia, India etc. uitbeelden in eigen stands. Door het Gym. en de MMS „Jerusalem" wordt een grote wereldkaart vervaardigd, waarop te zien zal zijn waar de bijna 100 Ven- rayse missionarissen op het ogen blik werkzaam zijn. De huishoud school. LTS, Land- en Tuinbouw school werken aan diverse voorwer pen voor de missie, die eveneens op de jeugd-amate tentoongesteld zul len worden. Diverse scholen houden samen 'n inzamelingsaktie van oude kleren, die nog in goede staat zijn. Tijdens de lessen wordt met film strips, dia's etc. de missiegedachte bij de jeugd verder ontwikkeld. Tevens wordt er gedurende de amate-week een jeugd fancy fair georganiseerd, Waarvan plaiats en datum nog nader bekend zullen ge maakt worden. TONEELWEDSTRIJDEN IN NOORD-LIMBURG Tot besluit van het toneelseizoen 1963-1964 wachten Noord-Limburg een aantal toneelwedstrijden. De rij wordt op zaterdag 9 mei a.s. ge opend te Horst (zaal van Harsel), waar de toneelgroepen van Meerlo, Oostrum en Horst-centrum zullen aantreden. Op zaterdag 6 juni volgt Mook (parochiehuis) waar ensem bles Mook, Middelaar en Gennep de thuisclub „Internos" voor het voet licht komen. Beide evenementen zulen door dezelfde jury, bestaande uit leden van de Culturele Raad Limburg, worden bezocht. De be kroning van deze aktiviteiten komt op 20 juni, tijdens een Toneeldag op Kasteel Well, wanneer de prijsuit reiking aan de winnaar zal paats- vinden. Deze toneelwedstrijd, iets nieuws in Noord-Limburg, is opgezet dooi de werkgroep voor amateurtoneel van het vormingscentrum Kasteel Well. De verenigingen die eraan deelnemen met een eenacter, hebben in het voorbije seizoen de elemen taire toneelcursus gevolgd, welke gegeven werd door Jo v. d. Ven, provinciaal toneeladviseur. Zij wa ren verplicht, deze cursus te volgen om in aanmerking te komen voor de Noord-Limburgse toneelprijs, die op 9 mei en 6 juni de inzet vormt van de eenacter wed strijden. Op de Horster varkensfokdag, waarop 351 varkens werden aange voerd, werd kampioen de zeug Re- gina van G. van Dijck, Ringweg 10. Beren geb. 1-4-62 t.m. 31-12-62: 2a Joop, varkensfokver. Leunen Veulen. Beren geb. 1-1-63 t.m. 30-6-63: la P8344, G. Koonings, Leunen; lb Marinus, G. v. Dijck, Ysselsteyn; lc Campino varkensfokver. Leunen; ld René, M. Arts, Ysselsteyn; 2a Ar thur H. Willems, Weverslo. Beren geb. 1-7-63 t.m. 31-7-63: la Lotto, G. Rutten, Wanssum; lc Harold, Varkensfokver. Leunen. VOOR AMATE-WEEK VENRAY Beren geb. 1-8-63 t.m. 30-9-63: la Erno, Fokver. Oirlo-Castenray; lb Frans, G. Derikx, Heide; 2b 93583 J. Geerets, Castenray. Beren geb. na 1-10-63: la 93862, M. Aben, Stationsweg 10; lc 93861 idem; ld 93894 M. Jennis- kens, Leunen. Sterzeugen geb. voor 1-8-61: lb Truus, M. Arts, Ysselsteyn; lc Emmy, G. Rutten, Wanssum; 2a Kla- ra, G. v. Dijck, Ysselsteyn. Sterzeugen, geb, na 1-8-61: la Regina, G. van Dijck, Yssel steyn. Zeugen: geboren voor 1-1-61: la Geertje, H. Willemsen, Casten ray; lc Bea, M. Jenniskens, Leunen; 2a Marga, idem; 2b Hanny, J. Ja kobs, Castenray. Zeugen geb. vanaf 1-1-61 t.m. 30-9-61: lb Bianca, M. Jenniskens, Leunen; lc Patricia G. v. Dijck, Ysselsteyn; ld Theodora H. Philipsen, Yssel steyn; 2c 53788 G. Rutten, Wanssum. Zeugen geb. vanaf 1-10-61 t.m. 31-12-61: lc Claartje, G. v. Dijck, Yssel steyn; le Nopie, M. Arts, Ysselsteyn; 2a Reola, G. van Dijck, Ysselsteyn; 2c 63606 A. van Dijck, Leunen. Zeugen geb. van 1-1-62 t.m. 30-4-62: la Frieda, M. Arts, Ysselsteyn. Zeugen geb. 1-5-62 - 30-6-62: lb Stientje, G. v. Dijck, Yssel steyn; 2b Simona, H. Janssen, Geys- teren. Zeugen geb. 1-7-62 t.m. 30-9-62: la Martha, G. Geelen, Veulen; lb 76109, idem; lc 76107, idem; 2b Dra- kula, G. v. Dijck, Ysselsteyn; 2c Ka rin, M. Arts, Ysselsteyn; 2d 80468, H. Philipsen, Ysselsteyn; 2f 72810, G. Rutten, Wanssum. Zeugen geb. 1-10-62 t.m. 10-12-62: lb Hannelore, J. Jakobs, Casten ray; lc Lea, G. v. Dijck, Ysselsteyn; 2a Hanneke, J. Jakobs, Castenray. Zeugen geb. 1-2-63 t.m. 7-5-63: lb 86182, M. Aben, Venray; lc 86202, J. Geerets, Castenray; 2a 87546 idem; 2f 86201, idem. Zeugen geb. 8-5-63 t.m. 20-5-63: la 87916 M. Arts, Ysselsteyn; lc 87917, idem; 2a 87853, M. Jenniskens, Leunen; 2d 87912, M. Arts, Yssel steyn. Zeugen geb. 21-5-63 t.m. 31-5-63: 2c 47414, J. Jakobs, Castenray. Zeugen, geb. 16-6-63 t.m. 15-7-63: lb 90245, H. Philipsen, Ysselsteyn; 2c 90246, idem. Fckgroepen van een eigenaar: la. M. Jenniskens, Leunen lb. M. Arts, Ysselsteyn lc. G. Rutten, Wanssum ld. G. v. Dijck, Ysselsteyn 2d. idem. Kampioen: Regina, G. van Dijck, Ysselsteyn. Voor alle reparaties la. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 KRANSLEGGGING OP DE BRITSE MILITAIRE BEGRAAFPLAATS Evenals het vorig jaar, zullen de Venrayse Wandelsportverenigingen aan hun eerste wandeltocht in dit seizoen, een kranslegging verbinden op de Britse Militaire Begraafplaats aan de Hoenderstraat. Deze kranslegging zal plaats vin den op zondag 10 mei a.s. Het Gemeentebestuur van Venray heeft hieraan zijn welwillende me dewerking toegezegd, evenals het Oorlogsgravencomité Venray. Programma zondag 10 mei a.s. 13.00 uur: Start van de wande laars; 13.55 uur: Aankomst van de genodigden op de Britse Militaire Begraafplaats; 14.00 uur: Aanvang vna de plechtigheid. Toespraak Bur- meester. Gebed door de Z.E. Heer Deken. Minuut stilte. Last Post. Mar- che Funèbre .waaronder kransleg ging. Volksliederen: God save the Queen. Wilhelmus.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 8