am ipS Hoeksteenlegging Vredeskerk De SUFF0LKS komen Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ct p-M ABONNEMENTS" Zondagsdienst huisartsen VRIJDAG 8 MEI 1964 No. 19 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75 De zegen van beven heeft men gehad bij de hoeksteenlegging van de nieuwe Vredeskerk, zondag j.l. Het was regen en het bleef regen, gedurende de hele plechtigheid. Een plechtigheid, die desondanks naar het jxoofdkruis, waar Mgr. Kle- door velen uit Venray en daar hui- ven een krans legde, evenals Dr. H. ten met grote aandacht is gevolgd. Litjens. Het koor van het Missiehuis 1 in Steyl zorgde voor een muzikale Mg. Kleven werd om half 3 op omlijsting. Mgr. Kleven sprak een het klooster Mariannhill verwei- kort woord ter gedachtenis aan de komd door Pastoor Geerits en de 31.500 gevallenen, die hier begraven voorzitter van het aktiecomité Dr. liggen. Het carillon speelde: Ich hat- H. Litjens. Naast hem konden zij de landelijk voorzitter van Adelbert, Dr. Nuyens verwelkomen, die met de secretaris Drs. Smal naar de plechtigheden in zijn oude woon plaats kwam. Verder waren daar van Duitse zijde de Kulturreferent Dr. Horst, namens de Duitse Am bassadeur, de Duitse Consul Dr. Buddeberg en Dr. Heinen uit Keu len en de vertegenwoordiger van de Deutsche Kriegsgraberfürsorge. Van Nederlandse zijde was er de Gouverneur Dr. van Rooy, het eer ste Kamerlid dhr. Mertens en de vertegenwoordiger van de werkne- mende Middenstand dhr. Verwey. Van Engelse zijde was er Mr. Jack son ,de secretaris van de "War Gra ves Commission. Verder waren aanwezig Deken Loonen, het gemeentebestuur van Venray en vele andere gasten. HOEKSTEENLEGGING Terwijl de regen gestadig viel zong het fraterskoor der minder broeders het Da Pacem Domine, waarna Dr. H. Litjens zijn hoge gas ten een welkom toesprak. Hij her innerde er aan dat reeds lang een aktiecomité bezig is om gelden voor deze kerk bijeen te brengen. Gelden voor een kerk ,die naast een „gewo ne parochiekerk" ook een gedenk teken wil zijn voor de vele duizen den, die in de laatste oorlog in deze streken zijn gevallen. Hij herinnerde aan de zware gevechten rond Ven ray en Overloon, wees op de ver woestingen in deze streken en op de gesneuvelden-kerkhoven, die hier liggen. Dat aan de vooravond van de doden- en de hérdenkingsbevrij- ding in Nederland de hoeksteen van deze gedachteniskerk gelegd kan worden,-stemt tot vreugde, aldus Dr. Litjens, die dankbaar gewaagde van de vele gelden, die eigen parochia nen reeds voor dit doel bijeen heb ben gebracht. Hij wees op de grote akties in het buitenland, waarbij niemand minder dan Kardinaal Spellman van New York, Kardinaal Frings van Keulen, Kardinaal Léger van Montreal, de ambassadeurs van de U.S.A.,van Canada, Engeland en Duitsland hun aanbeveling gaven. Hij wees echter ook op de binnen kort startende Nederlandse aktie via de organisator van de SUS, de heer Berger .Hij sprak de hoop uit, dat door aller samenwerking dit nieuwe kerkgebouw inderdaad zou worden tot een gedachtenisteken midden op de oude slachtvelden, als een teken van inkeer na de waanzin, als een gebed voor hen, die vielen. Nadat Mgr. Kleven de kerk en steen gezegend had sprak hij in het Nederlands en Duits een korte rede uit. VERBINDING MET ELKAAR Hij wees er op dat de kerk de grondsteenlegging en de consecratie van een nieuw kerkgebouw met veel luister en plechtigheid omringt. De kerk is immer een Jacobsladder, die ten hemel reikt, een plaats waar he mel en aarde elkaar raken, de ver binding van alle mensen, als kinde ren van de Vader. De wereld zonder God heeft niets achtergelaten, dan ellende, verwoes ting, dood. De hele streek getuigt daarvan. Daarom is het zinvol dat op deze plaats een gebouw wordt neergezet, gewijd aan de Heer over leven en dood, die bij Zijn geboorte en Zijn dood, als enigste wens de wereld meegaf: Vrede zij U. Vrede aan de mensen van goede wil. Mo ge, zo besloot deze Keulse wijbis schop, deze kerk een brug zijn tus sen naties en volkeren. STEENLEGGING Vervolgens ging Mgr. over tot ze gening van de hoeksteen, terwijl Pastoor Geerits de oorkonde voorlas, die in de steen is ingemetseld. Onder het toeziende oog van tien tallen fotografen en verschillende televisiecamera's metselde Mgr. Kle ven de steen vast, terwijl boven zijn hoofd een groot aantal duiven werd losgelaten als teken van vreug de over deze nieuwbouw. KERKHOF YSSELSTEYN Na de plechtigheid vertrok het hoge gezelschap in twee autocars naar het Duitse kerkhof in Yssel- steyn, waar ze werden begroet door de beheerder, kapitein Timmermans. Onder klokgelui schreed de stoet te ein Kamerade. Verschillende Duit se bezoekers van dit kerkhof waren zeer onder de indruk van deze plechtigheid. ENGELSE KERKHOF Eenzelfde bezoek werd gebracht aan het Engelse kerkhof in Venray- kom, waar het Venray's Mannen koor het Beati Mortui en het Re quiem van Korst Monster ten ge hore bracht. Ook hier werden kran sen gelegd door Mgr. Kleven en Dr. H. Litjens en sprak de bisschop een kort gebed voor de daar begraven liggende Engelse soldaten. ONTVANGST GEMEENTEHUIS Op het gemeentehuis ontving loco- burgemeester van Dijck de hoge gasten. Allereerst verwelkomde hij Gouverneur Dr. van Rooy, die voor de eerste maal op Venrays gemeen tehuis kwam. Vervolgens sprak hij de Duitse gasten toe, die op een kleine expositie hadden kunnen zien hoe geschonden deze streek in 1944 door de Duitsers werd achtergelaten. De tijd heeft vele wonden geheeld, aldus loco-burgemeester van Dijck, maar we dienen te zorgen dat de jeugd nooit meer in dergelijke om standigheden komt te verkeren. Daarom is bevordering van beter kontakt en goede verstandhouding onderling noodzakelijk, waarbij een monument als de nieuwe gedachte niskerk de herinnering kan levendig houden aan waartoe vroeger door wanbegrippen, haat en nijd leid den en tevens maanteken kan zijn om in onderlinge liefde te leven op deze schone wereld. Dr. Nuyens sprak namens de gas ten een dankwoord voor deze ont vangst. Hij vertelde hoe hij direct na de oorlog in zijn oude woon plaats teruggekomen was en met schrik de verwoestingen gezien had. Maar dat ook de tijd de wonden heelt daarvan is Venray een spre kend voorbeeld nu het in nieuwe glorie groeit naar stad. Hij beloofde dat ook van Nederlandse zijde uit alles gedaan zal worden om deze nieuwe kerk inderdaad tot een fraaie gedachteniskerk te maken. Bijna 20 jaren geleden, in de oktoberdagen van 1944 kon men die kreet in Overloon horenDe Suffolks een van de legen darische bataljons van de achtste divisie, die met de 9e en 185e samen de beroemde 3e Brigade vormden, het beste Britse infan- teriecorps, dat nog persoonlijk door Montgcmmery Engelands op perbevelhebber geleid was in de vcor-oorlogse dagen. En het werd hoog tijd dat ze kwamen, deze stoere Britten. Want Montgcmmery mocht er dan zijn corridor hebben van Eindhoven via Grave naar Nijmegen, dwars door hel bezette gebied, de Duitsers langs de Maaskant hinderden hem zwaar. En zo ontwierp hij de opera tie Entree, die de bruggenkop Over loonVenrayVenlo op moest rui men. MISLUKTE TANKSLAG En dat karwei zou de 7e Ameri kaanse Pantserdivisie op moeten knappen, die dan in die bei-uchte oktoberdagen hun zware machines in de richting van Overloon stuur de. Maar daar waren net Duitsers gearriveerd van de 107e Pantserbri gade, die enkele weken daarvoor nog slag hadden moeten leveren aan het Oostfront, daar grote klap pen hadden gekregen, in Oost-Duits- land hergegroepeerd werd en van daar linea recta naar Nederland ge transporteerd werd om de Engelsen nabij Eindhoven tegen te houden. Maar de brug bij Son was al de lucht ingegaan en de verbaasde Duitsers zagen de luchtlandingstroepen uit de lucht vallen zonder iets te kunnen ondernemen. Nu werd deze krach tige formatie ingezet bij Overloon en de ouderen onder ons kunnen zich waarschijnlijk nog herinneren hoe ze in grote haast met hun zwa re en nieuwe Pantsex*-tanks over 't puin van een kapot gebombardeerd Venray aankwamen. En de Ameri kanen kregen klop, want tegen een dei-gelijke overmaclit konden ze niet op en ze moesten zich letterlijk en figuurlijk met bebloede koppen te rugtrekken. Dan wordt de infanterie te hulp geroepen. De 3e Brigade, Montgom- mery's eigen leger, dat nu onder be vel staat van de vorig jaar gestorven Generaal Wisthler. LOOBEEK - BLOEDBEEK Hij groepeert op zijn hoofdkwar tier in Oploo zijn leger. De 8ste en 9e divisie zulen de strijd om Over loon beginnen, het 185e houdt hij in reserve om als de nood aan de man is, dit te kunnen inzetten. De 8ste divisie bestaat uit het eerste bataljon Suffolks, dat het be vel krijgt Overloon te nemen, verder uit het 2e bataljon East Yorks, die de Brabander zullen moeten verove ren en het 2e bataljon South Lan cashire, dat meer de richting van Viexdingsbeek in moet en daarbij ge holpen zal worden door de Ulster Rifles een bataljon van het 9e leger. Het komt allemaal anders uit als verwacht is. De Duitsers weten rond Overloon iedere steen bijna te ver dedigen. Wat praktisch in deze oox-- log niet is voorgekomen, dat is dat er man tegen man gevochten moet worden met de blanke bajonet. Een strijd die men mede door het voor afgaande bombardement van dui zenden granaten gerekend had op een paar uur, duurde 4 dagen aan een stuk door. De Suffolks die optx-okken vanuit Oploo kregen de eerste klappen al bij de molen in Overloon, konden zich met moeite vechtend om iedere steen, doorzetten tot de steenfabriek en moesten daar wachten op de East Yorks, die het al niet beter ver ging en o.m. vastliepen onder zeer grote verliezen in de bossen rond waar nu het Nationale Oorlogsmu seum staat. De 185e divisie de reserve moest worden ingezet om de verlie zen aan te vullen, die de fel vech tende Duitsers de oprukkende En gelsen toebrachten. De Molenbeek, dat vredige rivier tje op de grens tussen Venray en Overloon was de zoveelste hinder paal. De brug hadden de terugtrek kende Duitsers laten springen en heel de aanvallende bataljons moes- en zich nu via noodvoorzieningen over deze kapotte brug wringen om zich dan te kunnen verspreiden over het Venrayse land. Een „muizenval" 'want het water van deze beek werd rood ,zo zegt de geschiedenis, van het bloed van hen, die daar vielen Een geslagen 3e Brigade wist op 18 oktober Venray te bei-eiken. Men had de Duitsers wel zo veel verlie zen toegebracht, dat ook zij machte loos moesten toezien hoe midden door Venray's gemeente de frontlijn verstarde, maar de eigen verliezen waren in deze vier dagen van strijd ontzaggelijk. De bevx-ijding van Ven ray en Overloon heeft het Engelse leger de grootste verliezen in Ne derland gekost. ZWART-RODE DRIEHOEK Maar op 18 oktober 1944 kon men Generaal Wisthler melden, dat Ven- ray-kom in handen was van zijn 3e Brigade. De Zwarte driehoek, met daarin wederom een rode driehoek, het wapen van deze brigade werd in Venray aangeslagen. Dit alles tekenden wij op uit een kort gesprek met de heer Harry van Daal, de grote man van het Nationale Oorlogsmuseum in Over loon. Een man, die zich met hart en ziel gewijd heeft aan die verschrik kelijke oorlog, die niet alleen zijn geboorteplaats indertijd zo zwaar trof ,maar heel Nederland, ja, heel Europa in vuur en vlam zette. Hij vertelt U de krijgsgeschiedenis van zijn eigen plaats, kent alle bevelheb bers, ale hoogte- en dieptepunten van de gevechten, sprak met Engel sen, Duitsers en Amerikanen, heeft met hun deze strijd gereconstrueerd, weet praktisch van minuut tot mi nuut wat er gebeurde aan beide kanten van het front in die heiboer de oktoberdagen. En rustig en kalm vertelt hij al de ze bijzonderheden met de stafkaart in zijn hoofd. Hij wijst op een groep je bomen in het Loonse land en ver telt U de Engelse benaming op de stafkaart. Hij weet wat er voorviel, welke Engelsen daar gevochten heb ben tegen welke Duitsers, hij heeft er brieven over, documenten, ja zeis een officiële oorlogsfilm. DE SUFFOLKS KOMEN.. En hij zal er zaterdag bij zijn als uit Engeland de Suffolks weer ko men. De opvolgers van de Suffolks van 1944 zullen dan namelijk een studiebezoek brengen aan het slacht- veld, dat indertijd hun bataljon zo zwaar decimeerde. Ze zullen staan in het Loonse vlak, bij de steen- fabiüek, bij de Loobeek. Kolonel Wells met zijn 11 stafofficieren en 60 mansclxappen. Ze zullen de da gen van oktober 1944 weer voorbij zien trekken en zulen op de kerkho ven in deze buurt menigmaal hun bataljonswapen terugvinden op graf stenen van hen, die hier vielen. Overloon zal ze goed ontvangen. De ouderen zullen dan terugdenken aan de zware dagen van 1944; de jeugd zal plezier hebben in de show en de concerten van het Engelse muziekcorps dat hun begeleidt. toont U iets beters in uurwerken f" kracht. Maat het baatte niet. En teneinde raad belde hij de dokter. De dokter begreep dat het een spoedgeval was. Niet ingelicht over de aard van de kwaal sprong hij in zijn volkswagen rende full speed naar de nieuwe huizen in de nieuwe wijk, opende de deur en zag ter stond aan het verwrongen gelaat van de man dat hier iets heel ern stigs was. Met twee treden tegelijk stormde hij de trap op. draafde de slaapkamer binnen, zag wat er aan de Ixand was en barstte daarop in een zodanig lachen uit, dat hij uit gleed over het nieuwe slaapkamer kleedje dat op het nieuwe, gladge wreven vloerzeil lag. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de bedrand en had er 4 dagen later nog een buil op. Voor de deur had zich inmiddels een groep buren en verdere belang stellenden verzameld, die zich uit putten in het geven van goede raad aan de geteisterde echtgenoot. „Ga naar die schilder", zei een buurman. „Als die spul heeft ,wat zo plakt, dan heeft ie ook wel spul om het weer los te weken!" De man ging en de schilder had spul en zijn mid del hielp. Toen hij dat „weekspul" terug ging brengen, beschuldigde de ge tergde echtgenoot de schilder rom- mede gebruikt te hebben. Toen deze dat niet nam waar toch immers de bewijzen van de deugdelijk zo duidelijk waarneembaar waren, zijn er klappen gevallen en op zeker moment had de schilder de lakpot op zijn haren staan. Hij heeft er vol gens zijn getuigenis een hele mid dag voor nodig gehad om het spul er uit te krijgen. Smartegeld 100,- die de schilder vroeg, kreeg hij niet. Smarten wogen op tegen de smarten van mevruow, maar mijnheer moest 30,boete betalen wegens vernie len van andersmans eigendom! Grinnekend fietste de politie de straat uit. Het oploopje verspreidde zich en de rechtszaak die er op volgde, liet ook alleen maar grinne- kende gezichten zien. In een splinternieuwe wijk waren enkele dagen geleden splinternieuwe woningen in gebruik genomen. Die middag kwam de schilder met een paar potjes. Hij vertelde, dat hij nog het een en ander met lak vernis te doen had. De vrouw liet hem toe, de schilder deed zijn werk en verdween vervolgens naar het huis van de bui-en. Enige tijd later begaf de vrouw des huizes zich naar het vertrek, waar men in ons land verjaardags kalenders pleegt op te hangen. Zij zette zich daar neder, doch moest even later tot haar ontsteltenis con stateren, dat zij was vastgekleefd. De deugdelijke kwaliteit van de lak liet niet toe, dat zij opstond. Haar noodkreten drongen slechts ijl bui ten de ruimte door en in wanhoop bleef zij vastgekleefd, terwijl haar echtvriend zuchtend en steunend de stenen uit zijn nieuwe tuintje tracht te te verwijderen. De heer des huizes begon zich op de duur evenwel ongerust te maken. Hij zocht eens hier en daar en vond tenslotte zijn wenende gade tegen over de verjaardagskalender, vast- gekluisterd door de onovertroffen kleefkracht van een kwaliteitsvernis. Verwoed begon hij aan zijn levens gezellin te rukken en te trekken, doch het enige resultaat was, dat de angstkreten nu overgingen in kreten van pijn. In arren moede begaf hij zich ver volgens naar de gereedschapskist, haalde tang en schroevendraaier en schroefde het klevige hout Daarna beklom zijn echtgenote de trap, gelijk de omgekeerde reclame van een bekend tabaksmerk en bo ven begon het vruchteloos rukken opnieuw: echter nog steeds zonder enig zichtbaar resultaat. Het voor uitzicht, zijn vrouw voortaan met 'n dergelijk juk door het leven te zien gaan, verleende de man reuzen NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING i r-i Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 1393 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. M. JANS Overloon Telefoon 04788-262 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de Kom. Voortaan op ieder zuigelingenburcau pokken zetten. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 AGENDA CENTRALE K.A.B. Dinsdag 12 mei om 20 uur in Ho tel De Zwaan vergadering vakbond A C I. Op de gehouden vergadering van, de K.A.B.-reisvereniging is besloten om op zaterdag 11 juli een reis te gaan maken naar België en de Ar dennen. Mochten er nog leden zijn die deze reis mee willen maken en geen lid zijn van de x-eisvereniging, kunnen zich tot 25 mei a.s. ODgeven bij Schoenmakers, Arkstraat 13, Venray. Ook kunt U hier alle in lichtingen omtrent de reis verkrij gen. P. KERSTEN 40 JAAR BIJ DE ZUIVELFABRIEK Op dinsdag 12 mei a.s. is het 40 jaar geleden dat P. Kei-sten, Sta tionsweg, in dienst trad van de Coöp. Zuivelfabriek „Venray". De heer P. Kersten heeft zich in deze 40-jarige diensttijd steeds een zeer trouw medewerker getoond, die met toewijding en een nauwgezette plichtsbetrachting zijn dagelijkse taak vervulde. Al deze 40 jaar ver vulde hij de belangrijke funktie van melkweger. Aan dit jubileum zal vanzelfspre kend vanwege de fabriek de nodige aandacht worden geschonken, waar op op een later tijdstip zal worden teruggekomen. Op de dag van het jubileum dinsdag 12 mei zal de heer P. Kersten en zijn echtgeno te thuis zijn. EVANGELISCHE BEWEGING VAN ST. FRANCISCUS Maandagavond 11 mei is er om 8 uur in San Damianp een lezing met lichtbeelden voflfc tertiarissen en belangstellenden over: Mariaver ering in onze tijd. Dit onderwerp sluit aan bij de vorige causerie over Kitsch en Kunst. Na de pauze: „De danser van O.L. Vrouw", een kostelijke vrije bewer king in kleurendia van een Franse middeleeuwse legende.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1