Tuberculose een aftandse draak? Op bezoek bij een Venrayse broodfabriek Industriebeleid gaat voort Filmnieuws WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SffSSKTKKSSTctn,m ABONNEMENT9- Tentoonstelling Gouden bruiloft Giften voor de Vredeskerk VRIJDAG 17 APRIL 1964 No. 16 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75 Hier en daar bij een oude boerderq treft men ze nog aan, de bakhuisjes, vrq primitieve oventjes, waarin de boerin het brood voor de familie bakte. Dat is intussen lang verleden tijd, want de bakkers hebben die taak al lang overgenomen. En ook in dit handwerk is een evolutie gaande, die men het beste geïllustreerd vindt bij Rongens Bakkerijen in Oirlo. We zijn daar eens een kijkje gaan nemen in deze moderne „broodfa briek" die men misschien met op een kerkdorp verwacht zou hebben. Maar vader Rongen, dje in Oirlo een behoorlijke bakkerij had, zich bovendien gespecialiseerd had in beschuit en koek, kwam op zekere dag tot de ontdekking, dat zeker wat het de koek en het beschuit betrof, het niet meer te houden was tegen de grote beschuit- en koekfabrieken, waar een groot deel van het steeds kostbaar wordend handwerk ver vangen is door automatisering. Waar hij uren op stond te werken, ge beurde daar vol-automatisch met 'n druk op de knop. Zijn broodbakkerij floreerde aardig, maar hij had twee opvolgers in het vak en in deze bakkerij was slechts voor één plaats. DAG EN NACHT Afgezien van het feit dat er dan slechts plaats was voor een opvol ger zou die dan het leven moeten leiden van de doorsnee-bakker, die 's morgens tegen een uur of 45 uit bed moet om zijn brood op tijd klaar te krijgen. D.w.z. dat hij om half 10 kan gaan venten, een bezigheid, die gewoonlijk tot 'n uur of 4 duurt, waarna dan aandacht geschonken kan worden aan andere baksels, als taarten, vla's, gebakjes en wat dies meer zij. Een hondenleven feitelijk, waar geen 45-urige werkweek, noch een 5 daagse werkweek aan te pas komt. Een reden, aarom er zo slecht aan bakkerspersoneel te komen is, dat voor een dergelijk „honden leven", zoals zij zeggen, hartelijk dankt. Vader Rongen is toen eens links en rechts zijn licht op gaan steken. -Opr zijn-tochten en" reizen-heeftriiij ervaren dat ook in de bakkerswereld een evolutie gaande is, waar men hier dan misschien nog niet heel veel van gemerkt heeft, maar die elders al diepingrijpend is geweest. De bevolking groeit en groeit, stelt heel wat andere en soms zwaardere eisen ook aan zijn dagelijks brood dan vroeger. Om maar een klein voorbeeld te noemen. Was vroeger het gewoon dat men 's middags warm at, de huisgezinnen, waar zulks nu pas 's avonds gebeurt, worden iedere dag meer. Dat betekent, dat die huisvrouwen het verse brood voor 12 uur thuis willen hebben, voor de broodmaaltijd. Gezien het feit dat de bakker eerst om half 10 mag gaan venten, komt hij op verschillende plaatsen te laat Deze grotere eisen, deze verande ringen maken het voor de bakker, die meestal op zijn eentje en het bakken en het venten moet verzor gen steeds moeilijker en lastiger Gebrek aan personeel is een an dere factor ,die zijn taak niet ver licht. De vestiging van nieuwe bak kerijen verandert weinig aan deze bepaald moeilijke situatie, indien deze niet geheel anders worden in gericht Rongen stelde zich concreet de vraag of in het steeds groeiende Venray niet, zoals elders, de be hoefte zou komen ook voor de bakkers zelf naar een brood fabriek, een bakkerij, die met de modernste apparatuur ingericht, tegemoet kon komen aan de steeds grotere eisen van het publiek, zon der dat de bakker gedwongen werd dag en nacht te werken. In verschillende grotere plaatsen zijn zulke broodfabrieken reeds ge sticht, hetzij in coöperatief verband, hetzij door onderlinge samenwer king, hetzij door een particulier. De bakkers-collega's komen hier 's mor gens hun brood halen voor hun eigen klanten, venten dit uit en krijgen daardoor meer armslag om hun winkels en administratie te verzorgen. De klant kan er van overtuigd zijn brood te krijgen, dat aan de hoogste eisen voldoet, omdat de nieuwe machines zorgen voor een standaard-kwaliteit. Hij meende dat ook Venray behoefte zou krijgen aan een dergelijke moderne bakke rij en daarom heeft hij het besluit genomen zijn bestaande bakkerij om te zetten in wat we misschien on eerbiedig een broodfabriek noe men. Dit grote gebouw is intussen al weer enige maanden in gebruik en we zijn een kijkje gaan nemen in deze fabriek, waarin talrijke ma chines het werk van de oudewetse bakker hebben overgenomen. MODERN Laten we eens pogen de moderne werkwijze te volgen. De bakker be hoeft niets anders te doen als de bloem in de mengketels te storten, met de gisten en de melk en de an dere hulpgrondstoffen als b.v. het vet. De machines mengen dan keu rig het deeg dat automatisch te recht komt op de afweger, waar er netjes bollen van gemaakt worden, zo zwaar als het brood moet wegen. Nu is het zaak dat dit deeg rustig rijzen kan, om straks een luchtig brood te worden. Vroeger was dat een kwestie van ergens neerleggen, na bepaalde tijd weer opnieuw te kneden en er dan weer opnieuw bol len van te maken. Nu wordt dat al lemaal vol automatisch gedaan. Na dat namelijk de bollen deeg afge wogen zijn, worden ze automatisch gekneed en gaan de rijskast in. Een enorm gevaarte, waarin een bepaal de temperatuur en vochtigheid heerst en waarin de deegbollen langzaam worden voortbewogen via een vernuftig kettingsysteem, dat hen een weg van 80 meter doet af leggen, juist lang genoeg voor het gist- en rijsproces. Een ingenieus systeem zorgt er voor dat halver wege op die tocht de bollen weer eens een keer goed gekneed worden, waarna de tocht door dat glazen pa leis wordt voortgezet, tot het deeg goed gerezen is. Automatisch komt het deeg uit de rijskast in de opma ker terecht, waar het uiteindelijke vorm krijgt. De bakker hoeft niets anders te doen dan het keurig ge vormde deeg in de vormbakken te leggen, die met 180 tegelijk op een wagen komen. Die wagen gaat dan nogmaals een rijskast in, naast de grote oven, waarin na verloop van tijd de hele wagen gereden wordt en na 25 minuten kant en klaar er weer uit gereden wordt. Weg is het oude vertrouwde beeld van cïe "steeds maar"Knedende "bak ker, weg dat beeld van de man, die het deeg met zijn schieter de oven inschuift en het baksel er uit haalt. Er staat nu een man, die een toet senbord bedient vol geheimzinnige elektrische kontakten en kontrole- punten en die een volle wagen brood de oven uitrolt. De rest gaat allemaal vol automatisch, met links en rechts rode en groene lampjes, die vertellen dat alles goed gaat. Het kaar gemaakte brood, knap pend vers, gaat ofwel zo de wagen in of passeert eerst een snijmachine, waarin het keurig gesneden en ver pakt wordt. Die verpakking kost wel 7 centen meer, maar men vraagt 't steeds meer, omdat ook het witte- bood er langer vers in blijft, men schijnbaar minder afval heeft en het nu eenmaal gemakkelijker is. En bovendien er is genoegzaam keus. Melkbrood, tarwebrood, de oude bekende botermik, die men dan nu superbrood noemt, rozijnen en candij, U zegt het maar, het rolt al lemaal, zondat dat er een mensen hand voortaan aankomt uit de mengmachines naar de oven. Een fa briek noemt men zoiets, maar dan een fabriek als een modern labora torium zonder een smetje, zonder een vuiltje op de vloer. En men staat verstelt over wat de machine niet alleen de mensen uit handen neemt, maar zelfs beter en efficiën ter doet Twee mensen bedienen dit alles en ruim 1000 broden per uur kunnen nu al afgeleverd worden, zo van de oven de wagens in. Ze zijn het zo veelste bewijs dat Venary langzaam maar zeker - ook in de kleinere ambachtsbedrijven de tijd ver staat. MISSIENAAIKRANS MERSELO De missienaaikrans zal a.s. zon dag en maandag naar buiten treden door het houden van een tentoon stelling van de door haar leden ver vaardigde paramenten en andere bmenodigdheden voor de eredienst. Nijvere en toegewijde vrouwen en meisjes hebben zich maandenlang beijverd om van deze tentoonstelling iets moois te maken. Het materiaal is bestemd op de eeerste plaats voor onze eigen misionarissen, maar ook de eigen parochiekerk wordt niet vergeten. De bezoekers zullen met grote vol doening kunnen kennis maken met datgene wat met voldoening en kunstzin is tot stand gekomen. Niet alleen de gezonden, doch ook de zie ken hebben eraan meegewerkt. Tegelijkertijd zal er ook een fan cy-fair gehouden worden om de be nodigde gelden te verkrijgen voor aankoop van nieuw materiaal. We willen de dames veel succes toewensen met de komende dagen en door veler belangstelling een aansporing vinden om op de inge slagen weg voort te gaan. Het industrialisatiebeleid wordt krachtig voortgezet, zo verzeker de de Staatssecretaris van Economische Zaken drs. J. A. Bakker op een desbetreffende vraag. Hjj deelde verder mede dat de re gering inderdaad van plan is het tot heden gevoerde regionale in dustriebeleid met kracht voort te zetten, o.a. door verbetering van de infra-structuur en het premie- en prijsreductiebeleid. Een nieuw programma daarvoor zal nog in de loop van dit jaar aan het parlement worden voorgelegd. De geruchten als zou de rege ring van plan zijn in bepaalde regionale gebieden een einde aan dit beleid te maken, blijken ongegrond te zijn. Dat betekent dus dat we in Ven ray gerust kunnen zijn. Want niet ontkend kan worden dat deze ge ruchten, nl. over het ophouden van regeringshulp t.a.v. een verdere in dustrialisatie van deze streek, toch hier en daar de nodige onrust heeft gebracht. Want het mag dan zo zijn dat enkele industriëlen zich zeer bezorgd maken over de voorgeno men vestiging van een nieuwe in dustrie, omdat op dit moment de arbeidskrachten zo schaars zijn en zelfs niet toereikend om aan de be staande vraag van gevestigde in dustrieën te voldoen, dat wil daarom dan nog niet zeggen dat Venray daarom deze hulp niet meer nodig heeft. Integendeel kan men zelfs zeggen. Want in de laatste begroting heeft Venrays gemeentebestuur nog eens een aparte lijst op doen stellen van infra-structurele werken, die hun inziens nog nodig zijn om de be staande en nog komende industrieën van dienst te zijn en de mensen, die hier wonen en werken de nodige ontspanning en andere voorzienin gen te geven. We noteren voor de voet weg: het cultureel centrum in de kom, de stichting van een gemeenschapshuis in Leunen, de verbetering van het gemeentehuis en de gemeentedienst, de stichting van een openlucht en overdekt zwembad, de verbetering BARABBAS .k v Barabbas, naar de roman van No belprijswinnaar Par Lagerkvist, is een film met innnerlijke grootsheid, met veel interessante momenten en uitzonderlijk goed spel. Anthony Quinn is geen ogenblik van het doek als hoofdrolspeler. Van de kruisiging van Christus, die in zijn plaats stierf, in de zwavelmijnen op Sicilië waar hij 20 jaar dwang arbeid volbrengt, in de gladiatoren- school te Rome waar hij gedrild wordt, in de keizerlijke ar ene, waar hij de vrijheid terugwint, zonder iemand gedood te hebben dan de be- roepsdoder Jack Palancee tot aan de catacombes, de brand van Rome en zijn eigen kruisdood, telkens is hij precies de man in de geschilder de situatie en toch blijft hij dezelf de. De heiden, denkend levend, om een raadsel bekommerd en daardoor reeds de christen welke dood hij ook zal ondergaan. Quinn zou een figuur kunnen zijn uit de Bergman films. Het onder werp is er tevens voor Bergman namelijk de mens die worstelt met het geloof. In dezelfde geest en even goed is het onderwerp en spel. Daarbij komt dat de film groter en zwaarder van opzet is en daar door uitgroeit tot iets buitenge woons. Zo overtreffen de arena- scenes in wijdse verschrikkelijkheid, wat Spartacus in het klein bracht. In dit opzicht is Barabbas als Spar tacus MAAL Ben Hur, m.a.w. groot se momenten van echte Cinemasco pe). Vooral drie momenten uit de dia loog blijven bij nl. wanneer Barab bas voor z'n meester gevraagd wordt 't kruis af te zweren, dan antwoordt hij: „ik heb geen god, maar ik probeerde te geloven. Het klinkt als een les uit de oudheid aan de laffe overmoed van de moderne existentie filosofen. De tweede aangrijpende fase is tijdens de brand van Rome. Men roept uit het zijn de Christenen die Rome verbranden. Uit vriendschap en moed sticht hij zelf de brand voort. Hij wordt gegrepen en bij de christenen in de catacombes gewor pen. Ze vragen hem: „Barabbas welk onheil breng je nu weer over ons?", waarop hij antwoordt: „Waarom kan God niet eens wat duidelijker spre ken." Petrus antwoordt: „Hij is duidelijk Barabbas. Daarna begint de derde topfase. Petrus zegt: „Je stond het verst van hem, daarom stierf hij voor jou en ben je hem het naast geworden. Sinds je hem zag ben je met hem bezig. Dat is het geloof." Voor het overige is de film één groot schouwspel waar men jaren lang aan gewerkt heeft, wat miljoe nen heeft gekost .waaraan duizen den hebben meegewerkt, waar een echte zonsverduistering aan te pas komt etc. etc. Barabbas is een grote film ge worden zoals men zelden te zien krijgt. van de Deurneseweg, de doortrek king van de Oost-West verkeersver binding, de stichting van een com plex gebouwen voor Volksgezond heid en de verbetering en aanpas sing van de Gasstraat als doorver binding van de Beekweg naar Oost. Geen kleine lijst, waarbij men nog gevoeglijk kan plaatsen de uitbrei ding van het sportpark, verbetering van de sportaccomodatie op de kerk dorpen, de stichting van een sport hal, de voorzieningen in het recrea tieoord en de overige voorzieningen t.b.v. recreatie en toerisme. Veel van deze gewichtige punten zullen onuitvoerbaar worden als geen gelden meer beschikbaar ko men in het kader van de regerings steun voor verbetering van de in- fra-structuur. Dat deze dringend no di gis zal eenieder duidelijk zijn, terwijl uitbreiding van bestaande en aanleg van nieuwe industrieter reinen voor bestaande of nieuwe in dustrieën zonder deze hulp prak tisch niet te doen zal zijn. Waaruit en waarvan moet dit al les anders betaald worden. En dat terwijl ze dringend nodig zijn en voor de ndustreën zelf en voor de mensen, die willen wonen en wer ken in een plaats waar de nodige voorzieningen op elk terrein aanwe zig zijn. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na v/erktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY Zaterdag herdenkt het echtpaar van Maris-Verdelle de dag waarop zij 50 jaren geleden in het huwelijk traden. Een heel mensenleven ligt dan achter de 78-jarige Piet van Maris en de 71-jarige Petronella Verdelle, die van Grubbenvorst en Horst geboortig zijn. Vader Piet kwam als 6-jarige jon gen al naar Venray, waar zijn va der werkzaam was bij de familie Peels in de Keizer, Patersstraat, Hier heeft hij zelf ook gewerkt tot hij naar dienst moest. Na zijn diensttijd is hij aanvankelijk metse laar geweest bij de firma Volle- bergh, maar na de eerste wereld oorlog werd hij groenteboer, wat mogelijk werd doordat hij op de Molenhof een tuinderijtje had kun nen overnemen. En dat vak is hij blijven beoefenen tot voor een 10- tal jaren terug, o.a. in een winkel pand op de Grote Markt. Nadien zijn ze via een noodwoning op de Oost singel terecht gekomen op de Groe- newoldsepad, waar ze nu een rus tige oude dag genieten moeder van Maris zijn de jaren niet in de kle ren gaan zitten. Terwijl vader Piet zijn oude lieefhebberij, de groenten- teelt tot vandaag aan de dag nog altijd beoefent en zo zijn AOW wat aanvult kan moeder van Maris niet meer zo goed sinds ze een paar jaar geleden bij een val de heup heeft ontwricht. Ze is praktisch aan huis gebonden, maar heeft haar goed hu meur en helder verstand daarbij behouden. Zo zal het zaterdag feest zijn en hun 4 meisjes en 1 jongen, met de 9 kleinkinderen, de twee achterkleinkinderen en de nog le vende broers en zusters zullen on getwijfeld dit feest van harte mee vieren. Alleen is Piet van Maris noch drank, noch een rokertje wel kom. Onder de vorige wereldoorlog heeft hij zich namelijk met een vriend onder doktersbehandeling moeten stellen vanwege ziekten door het roken van eigen teelt ta bak e.d. Het advies van de dokter was kort en bondig: ophouden an ders ga je er aan Piet van Maris heeft zich hier aan gehouden en viert er nu fris en vrolijk zijn gouden huwelijksfeest. Zijn vriend die er niet mee ophield, is al 47 jaren dood otU •maLtinja •T AKM ^VPoUwkm uömiuL JUL1ANASINGEL41 'tekf. 1061 (K47S0) Het is gewoonte geworden bü jaarlijkse herdenking van de op- richting van de Wereldgezond heidsorganisatie, in april aandacht te vragen voor een belangrijk medisch vraagstuk. Dit jaar heeft men tot onderwerp van de We- reldgezondheidsdag de tuberculo sebestrijding gekozen. Is de tuber culose nog altijd een algemeen ge vaar? GUNSTIGE TOESTAND IN ONS LAND Onlangs werd in Amerika de op merking gemaakt, dat in de wester se landen de tuberculose tegen woordig een suffige draak is, die af en toe nog wel eens even om zich heen spuwt, maar dan bij lange na niet zoveel schade veroorzaakt als vroeger en die er al gauw aan toe zal zijn om uitgeput en krachteloos vanzelf de eeuwige slaap in te gaan. Is deze beeldspraak juist en zal in derdaad de tuberculose in afzien bare tijd geheel verdwenen zijn? Zeer zeker wordt in de westerse landen gedurende de laatste tien jaar de tuberculose meer en meer teruggedrongen. Nederland gaat daarbij voorop! Sedert het einde van de oorlog had hij ons een da ling van sterfte aan tuberculose plaats van ruim 97 procent; daar mee werd de sterfte aan deze ziekte hier te lande de geringste ter we reld. Eveneens verheugend is de vermindering van het aantal nieu we gevallen van aktieve tuberculo se: in 1945 nog 207 per 100.000 in woners, in 1961 teruggelopen tot 47. Zoals te begrijpen is, houdt de vermindering van besmettingskansen gelijke tred hiermee; dit komt o.m. sterk tot uiting in het feit, dat thans nog maar heel weinig schoolkinde ren een positieve tuberculinereactie vertonen. VERSCHILLENDE INVLOEDEN Waaraan moet die gunstige toe stand worden toegeschreven? Ver betering van hygiëne en gezond heidszorg bracht gedurende de laat ste halve eeuw reeds grote verbete ringen. De beide wereldoorlogen deden die invloed tijdelijk teniet, ook in Nederland. Na 1945 hebben we allereerst weer kunnen beleven welke uitwerking het herstel van de voedingstoestand der bevolking had. Ten tweede kon al spoedig het aantal sanatoriumplaatsen flink worden uitgebreid en de kosten der sanatoriumverpleging konden wor den gedragen door een speciale ver zekering. "Maar verder bracht de moderne behandeling van tubercu lose, met als aanwinsten de chirur gische therapie (wegnemen van aan- LAATSTE OVERZICHT VAN Zoals wij U in het februari- overzicht reeds mededeelden zal dit maandoverzicht het laatste gegeven zijn over de parochiële bijdragen en de VI aktie ten behoeve van de bouw van de Vredeskerk. In de gezinsbijdrage, welke per 1 april van start is gegaan zit namelijk de bijdrage voor de Vredeskerk in opgesloten. Nogmaals zeggen wij U al len heel hartelijk dank voor Uw spontane medewerking. Wij spreken de hoop uit dat u ook aan de gezinsbijdrage uw volledige medewerking mag blijven verlenen. De parochiële bijdrage bracht in maart op: 217, De Vl-aktie, w.o. giften van: N.N. te Venray 5. N.N. te Venray 1, N.N. te Venray 5, N.N. te Venray 100, N.N. te Oirlo 25,— N.N. te Venray (eerste aow) 150, N.N. te Venray 100, N.N. te Venray 12, N.N. te Venray 25, N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 10, N.N. te Venray 10, N.N. te Venray (oud ijzer) 11, N.N. te Venray 2,50 In totaal 786, 1003,— 87.178,75 Vorige saldo Algemeen totaal 88.181,75 Het R.K. Kerkbestuur Chris tus Koning is U allen zeer er kentelijk voor dit behaalde eindresultaat. getaste longgedeelten) en de toepas sing der medicamenten o.a. PAS, streptomycine en INH, een kolossa le vooruitgang. oBvendien is het in het tijdvak na 1945 gelukt in Nederland de runder- tuberculose en daarmee een belang rijke besmettingsbron voor de mens, volledig te elimineren! Tenslotte werd de opsporing van nog niet eerder vastgestelde gevallen der ziekte intensief ter hand genomen (bevolkingsonderzoek, onderzoek van bedrijfspersoneel) en ook werden de leerkrachten van scholen wettelijk verplicht zich eenmaal per twee jaar te laten onderzoeken op tuberculose, tengevolge waarvan de leerlingen werden beschermd tegen de vroeger zo veelvuldig voorkomende besmet ting door onderwijzers. EEN DROOM Gezien de grote verbetering van de toestand in Nederland en een aantal ander landen is het te be grijpen, dat men durft te dromen van een uiteindelijke volledige uit roeiing der tuberculose. Mag men dat echter nu reeds als een reëele mogelijkheid beschouwen? Het is bekend, dat diverse plant en diersoorten uitsterven als de om standigheden te ongunstig voor ze worden. Of het ooit zal ukken de tuberkelbacillen tot verdwijning te brengen door hun het leven zo zuur te maken ,dat ze zich nergens meer kunnen handhaven, weten we niet. Wel staat het vast, dat hiervan voor lopig nog geen sprake kan zijn. In een aantal landen mag de tu berculose dan wel zeer ver terug gedrongen zijn, maar in grote delen der wereld woekert ze nog onver minderd voort! Door het intensieve internationale verkeer zullen telkens maar al te gemakkelijk opnieuw be smettingen van buitenaf een land als het onze binnendringen. WERELDPROBLEEM Het is dus wel duidelijk, dat wer kelijke uitgroeiing van de tuberkel bacil en van de tuberculose een probleem is, dat de wereld in zijn geheel raakt. Dit probleem zal zeker niet gemakkelijk zijn op te lossen. Daar waar de bevolking honger lijdt, staat zelfs de beste geneeskun dige verzorging machteloos. Inmiddels blijft het noodzakelijk dat ieder land afzonderlijk waak zaam is op eigen gebied de ziekte op de meest doeltreffende wijze, afhan kelijk van de ter plaatse heersende omstandigheden, te bestrijden. Ook wij in Nederland zullen vooralsnog de handen vol hebben aan het ver vullen van die taak. De draak is zelfs hier nog geen half dood, onschadelijk beestje! De wijze echter waarop de tuberculose zich tegenwoordig bij ons voordoet, is anders dan vroeger: de besmetting is niet meer algemeen onder de be volking verbreid, maar komt tel kens weer in de vorm van een kleine explosie tot uiting, in een beperkte kring van tot dan toe on besmette personen. PROPAGANDA-AVONDEN NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING Wie uit hoofde van het woordje „vereeniging" mocht denken dat de N.R.V. vanwege de spellingswijze ervan een ouderwetse instelling is, uitsluitend voor groepsreizen per touringcar, slaat de plank wel heel erg mis. Dat zij nog altijd de groot ste reisorganisatie van ons land vormt, is zeker te danken aan het meegaan met de tijd en de sterk gewijzigde toeristische gewoonten. Vandaar, dat de N.R.V. niet alleen de 'vrije groepsreis' schiep, maar de laatste jaren steeds meer aandacht" is gaan besteden aan de auto-toerist, aan bungalow-accomodatie op de meest plezierige plaatsen in binnen- en buitenland, aan vliegreizen en wat niet al. Op 21 april zal de N.R.V.-film- dienst in hotel De Keizer een pro- paganda-avond houden, die heel erg aantrekkelijk belooft te worden en tijdens welke men zich kan over tuigen van de veelzijdigheid, die 't kenmerk van deze vereniging is. Deze avond is mede opgezet door de heer Buys, de plaatselijke consul van de N.R.V. Vertoond zal worden de kleuren- en geluidsfilm „de N.R.V. reist in uw kofferruimte mee", die 'n beeld geeft van de service aan de auto vakantieganger naar en in Italië, waar de N.R.V. over uitgebreide accomodatiemogelijkheden beschikt. Andere films hebben de Alpenme- ren, resp. een bezoek 'aan Londen tot onderwerp. Bovendien wordt de avond verlevendigd door een quiz, en kunnen allerlei vragen op toe ristisch gebied gesteld worden. Voor aanstaande vakantiegangers zeer zeker een nuttige avond.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 9