Civiele verdediging Duitse landbouw in afweerstelling Politierechter Lokkende Lente k k k k WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ct-p mm ABONNEM^TS- Gemeente- klassilicatie De Beatles naar VENRAY??? VRIJDAG 17 APRIL 1964 No. 16 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75 Nu de reorganisatie van de Be scherming Bevolking geleidelijk ook ter plaatse wordt doorgevoerd en een hernieuwde medewerking van de bevolking zal vragen wijzen B. en W. in hun begrotingsbeschouwing op de zgn. civiele verdedigingsvoor bereiding. He karakteristieke van een onver hoopte moderne oorlog zal zijn dat het een totale oorlog is, zo stellen B. en W. De totale oorlog vereist de inzet van de totale maaschappij. De landsverdediging is niet meer een zaak uitsluitend of in hoofdzaak van de militairen. De landsverdediging bestaat thans uit twee gelijkwaar dige' bestanddelen, t.w. de militaire en de burgerlijke (of civiele) verde diging. Onder civiele verdediging wordt verstaan: alle maatregelen die ge nomen worden om het moreel van de bevolking en het maatschappelijk en economisch leven in stand te houden en te beveiligen; ofwel met andere woorden: De civiele verdedi ging omvat de gehele niet-militaire krachtsinspanning van overheid en volk om een eventuele oorlog te doorstaan en tot een goed einde te brengen en heeft als zodanig ten doel (ook onder de moeilijkste om standigheden) de bescherming van de bevol king en haar bezittingen zomede andere niet-militaire maatregelen ten behoeve van de bevolking, ter beperking en verzachting van de gevolgen van oorlogsgeweld; de voortzetting van het bestuur; de instandhouding van het eco nomisch en maatschappelijk le ven; de handhaving van het moreel. Daartoe zijn voorbereidingen no dig en daarvoor is paraatheid ver eist. Civiel verdediging in oorlogstijd is zo veel omvattend, dat alleen dan redelijke resultaten kunnen worden verwacht, indien zij Waar mogelijk steunt op wat reeds in vredestijd be staat. Door de regering zijn en worden vele maatregelen voorbereid om de bestuursvoering in oorlogstijd te verzekeren. Alleen door in ruime mate lagere publiek-rechterlijke or ganen met hun gezag, ervaring en organisatie in te schakelen zal een zo groot mogelijk praktisch nut be reikt worden. Zulks houdt in dat met name de gemeente alle aandacht aan deze be langrijke zaak zal moeten schenken. Die voorbereidingen bestaan in: de opstelling van een gemeente lijk plan voor de civiele verdedi ging; de voorbereiding en inrichting van een gemeentelijk centrum civiele verdediging (ook wel nood- bestuurspost genoemd). Eten en ander levert een veelheid van problemen op waarvoor de ge meente op dit terrein gesteld zal worden. In 1964 zullen een of enkele raads- bijeenkomsten aan dit onderwerp gewijd worden opdat straks met kennis en inzicht beslist kan wor den over de maatregelen die geno men zullen dienen te worden. BESCHERMING BEVOLKING Eén voordeel van deze civiele verdediging is de Bescherming Be volking, kortweg B.B. genoemd. De taak van de B.B. is in de wet bescherming bevolking omschreven als volgt: „het geheel van niet militaire maatregelen tot bescherming van de bevolking en haar be zittingen, zomede van de be zittingen van openbare licha men, tegen de onmiddellijke gevolgen van oorlogsgeweld." Voor de B.B. is een gemeenschap pelijke regeling getroffen met alle Noordlimburgse gemeenten. Deze gemeenten vormen samen de A- kring Bescherming Bevolking Lim burg c. Zoals onder het rijksbestuur en het provinciaal bestuur de rijks- noodwacht en de provinciale nood- wacht ressorteren, zo ressorteert on der de A-kring Limburg c de ge meentelijke noodwacht van Noord- Limburg. Deze noodwachten en noodwacht- Staven hebben tot taak de bevolking in een eventuele totale oorlog de bescherming te geven, die zij nodig heeft. ZELFBESCHERMING Intussen vormt de basis van de bescherming bevolking de zelfbe scherming. Deze wordt onderscheiden in: de individuele zelfbescherming; de georganiseerde zelfbescher ming; en de bedrijfszelfbescherming. De individuele zelfbescherming omvat het treffen van maatregelen tot bescherming van de burger zelf, zijn gezin en zijn eigendommen. Van iedere ingezetene wordt ver wacht dat hij de nodige zelfbe schermingsmaatregelen zal treffen. (Men denke aan de aan alle gezin nen toegezonden: „Wenken voor de bescherming van Uw gezin en U zelf"). Uiteraard kan met het hier be doelde zelfbeschermingsmaatregelen niet worden volstaan. Vandaar dat dan ook in de ge meenten een georganiseerde blok en wijkbescherming bestaat, samen gesteld uit bewoners van het blok of de wijk, die daartoe zich als vrij williger verbinden en een nood- wachtverband aangaan met het be voegd gezag van de kring, waarvan de gemeente deel uitmaakt. Tenslotte kent men voor die in richtingen, waarin zich gedurende de werkuren meer dan 30 personen plegen te bevinden, ook een vorm van georganiseerde zelfbescherming, die bedrijfszelfbescherming wordt genoemd. Het is duidelijk dat bij rampen van enige omvang deze zelfbe schermingsorganisatie niet alleen in staat zal zijn aan de calamiteiten 't hoofd te bieden. Onder het gezag van de kringraad staat dan ook een overheidsorgani satie ter beschikking die bestaat uit een aantal operatieve diensten, zoals brandweer, de opruim- en reddings dienst, de politie enz. Mocht ook in het verband van de kring nog onvoldoende potentieel ter beschikking komen, dan staan nog de rijksmobiele colonnes ten dienste van de hulpverlening. Op grond van veranderde inzich ten zijn een aantal veranderingen in de B.B.-organisatie gebracht, die thans geleidelijk worden doorge voerd. Met name wordt de aandacht van de gemeente gevraagd voor de voorbereiding van een ge meentelijk plan bescherming be volking (als onderdeel van het eerder genoemde plan voor de civiele verdediging); de uitbouw van de georganiseer de zelfbescherming in blok- en wijkverband; de inrichting van een wijkpost ter plaatse; - voorlichting ten aanzien van de individuele zelfbescherming aan de bevolking; - medewerking en stimulering van de bedrijfszelfbescherming. NOODBESTUURSPOST 'tl li il Het vorenstaande maakt het nood zakelijk, dat bij de voorbereidingen van de bouw van nieuwe admini stratieruimten en de bouw van een nieuwe brandweerkazerne de nodige voorzieningen getroffen worden voor de inrichting van een noodbestuurs- post en een wijkpost die de grootst mogelijke bescherming bieden aan de personeelsbezetting die in onver hoopte omstandigheden van oorlog of oorlogsgevaar verplicht zal zijn deze posten te bemannen ten behoe ve van de bestuursvoering en de bescherming van de bevolking in de omstandigheden. Het voorgaande geeft beknopt aan voor welke belangrijke werkzaam-' heden de gemeente staat, ook op het terrein van de civiele verdedi ging; een onderdeel weinig specta culair van aard doch zeker niet min der belangrijk omdat het hier gaat om voorbereidingen ten behoeve van de bestuursvoering in buitenge wone omstandigheden ,in welke om standigheden de bevolking terecht mag en moet kunnen rekenen op de zorg en toewijding van het plaatse lijk bestuur, aldus B. en W. Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 amaTe Het comité dat van 714 juni a.s. de grote missieweek voor het gehele bisdom organiseert, vlot met zijn werk. Op de zondagen daarvoor zal in een prekencyclus in alle kerken gewezen worden op de moderne missie-gedachten, die bovendien in extra kranten onder de aandacht van alle inwoners van Venray ge bracht worden. Zoals bekend zal Mgr. Moors de missieweek officieel openen niet een Pontificale Hoogmis, waarbij ver schillende koren de gezangen zullen verzorgen. Daarna zal het gemeente bestuur een receptie aanbieden aan allen die aan deze week meewerken o.a. aan de missionarissen, die mee werken aan de grote missietentoon stelling, die in die dagen wordt ge organiseerd. Hiervoor zijn al drie tenten gehuurd. Hun standplaats is nog onbekend. Woensdag 10 juni zal er een gro te avondopenluchtmis zijn voor alle sportverenigingen en geüniformeer de jeugd, terwijl op zondag 14 juni wederom een openluchtmis opgedra gen wordt, waaraan alle koren uit het dekenaat meewerken. Een loterij in de vorm van een pleisteraktie wordt op touw gezet, terwijl een aktie voor en op de scholen in voorbereiding is. Wie vorige week toevallig op zijn televisescherm een Friese burge meester het zijne heeft horen zeg gen over de nog steeds bestaande Massificatie der gemeenten, heeft ervaren dat deze burgervader van zijn hart geen moordkuil heeft ge maakt. Hij toonde immers duidelijk aan, dat mocht dit onderscheid tussen platteland en stad, vroeger mis schien aanleiding hebben gegeven tot enig verschil in die zin, dat men toen op het platteland goedkoper leefde, zulks thans eerder in het te gendeel is omgeslagen. De prijzen van de normale levensbehoeften als brood en vlees zijn in de stad dik wijls een stuk goedkoper, afgezien van de grotere keuze. De warenhui zen in de steden dwingen ook dë Meinere winkeliers tot scherper cal culeren en concurreren, met gevolg goedkopere aanbiedingen. De weg naar school is in de stad doorgaans korter en beter dan op 't platteland, waar meer en grotere af standen door de jeugd moeten wor den afgelegd. Extra slijtage dus aan schoeisel en kleding dat de stad niet nodig heeft. Zo ging de goede man voort, die buiten het verschil van enkele dub beltjes per uur wat deze gemeente- klassificatie dikwijls tot resultaat heeft, bovendien nog wees op ande re onbillijkheden, die het platteland heden te dragen heeft. Moet daar een zwembad, een ge meenschapshuis, een sportpark of recreatieoord komen, dan moet de bevolking uit eigen zak 10 pet. op tafel leggen. Afgezien van het feit dat deze zo nuttige dingen er eerst komen als de noodzaak al jaren en jaren bewezen is, vroeg hij zich af, waarom de inwoners van Amster dam nooit 10 pet. op tafel hadden hoeven leggen voor b.v. de Amster damse Bosjes ,dit unieke, maar ook fantastische dure recreatieoord van Groot Mokum? Waarom het platte land 10 pet., waarom de stad niets? Hij had dan ook besloten in zijn gemeente de klassificatie af te schaf fen, iets wat de minister van Bin nenlandse Zaken Mr. Toxopeus ge heel niet naar de zin was en dus verbood. Geen nood echter, hij was in ho ger beroep gegaan bij de Kroon en had daarbij het voorbeeld gevolgd van de oud-burgemeester van Bre da, die al eerder dit kunstje had uitgehaald en gewonnen had. Die burgemeester was toen dezelfde Mr. Toxopeus. Geen woorden, maar daden, zong deze burgemeester. En we zijn nieuwsgierig naar wat de Kroon over deze nu onrechtvaardige en abnormale geschiedenis te zeggen heeft. ,,'t Is allemaal door mijn goeiig heid gekomen. Dat komt er van als je goed bent voor een ander! Ik ben eigenlijk veel te goed voor deze we reld!", aldus beklaagde zich de ver dachte, terwijl hij de dagvaarding zenuwachtig verfrommeelde. Maar die dagvaarding bevatte de nauwkeurige omschrijving van het ten laste gelegde: opzettelijk en ge welddadig had deze man een juf frouw geslagen en gestompt, waar door die pijnlijk werd aangedaan. En dat was nog wel gebeurd op der de kerstdag. „Zeer onstichtelijk", zei de officier, „in plaats van dat je netjes onder de kerstboom gaat zit ten De verdachte was die dag niet on der de kerstboom gaan zitten; inte gendeel ,hij bracht de vrij(e) dag door in een bedrijf met volledige vergunning. Omstreeks het etensuur werkte hij enkele ballen gehakt naar binnen en vervolgens bleef hij er nog de hele avond plakken ook. Want mensen, 't kan zo deksels ge zellig zijn met kerels onder elkaar. Nu wat in dit etablissement ook nog een ander slachtoffer van de ge zelligheid, met name Piet. Deze Piet zat breeduit aan de stamtafel en of ferde aan Bacchus in een angstwek kend tempo. Toen de avond onge veer voorbij was. was hij zover in de lorem geraakt ,dat hij meer onder de tafel lag, dan dat hij er bij zat. En toen de verdachte zijn voorne men kenbaar maakte om huiswaarts te keren, zei de waard: „Neem Piet dan ook mee. Je gaat toch die kant uit." Nu was de verdachte, naar hij zelf Verklaarde, een goeie kerel. Hij nam de zingende Piet onder de arm en Jsleurde hem naar zijn woning. Daar I aangekomen, hing hij zijn vriend j i even over het hek om de handen vrij i te hebben en belde aan. De dame, die in de deuropening S{ verscheen, bleek echter hoegenaamd geen verlangen te koesteren naar de aanwezigheid van Piet, die nog steeds over het hek hing als een Vloermat in schoonmaaktijd. Zij uit- ijjfe haar afkeer van alcohol en alco holici in duidelijke bewoordingen en trachtte ondertussen de deur te slui ten. De verdachte kreeg een visioen Van Piet vérMeumd stervend op het hek. Daarom wrong hij ijlings zijn schoen tussen de deuropening en, gedrongen door zijn goedhartigheid, bleef hij aandringen op onderdak en huisvesting. Tenslotte begon hij te schelden. Toen dat ook niet hielp, sloeg hij een ruitje stuk. En toen ook dat niet tot het gewenste resul- aat leidde, sloeg hij de juffrouw een oog dicht, huilend van teleurstelling over een hardvochtige wereld, waarin men mensen als Piet laat verkommeren op derde kerstdag. Toen het zover was, had de juf frouw kans gezien de deur te slui ten en te grendelen. Het schuurtje was echter open en de verdachte ging daar zorgzaam een bed sprei den voor zijn vriend, die niet bin nen mocht. Juist toen hij Piet van het hek wilde plukken, bleek daar een andere dame gearriveerd te zijn, die Piet bij een been pakte en hem zo naar een andere deur sleepte. De verdachte had zijn vriend namelijk aan het verkeerde adres afgeleverd en het was de buurvrouw, die de man niet binnen wilde hebben. .,D'r is mij niks van bewust, dat ik kwaad gedaan heb. Ik ken het hele mens niet", sputterde hij. Maar hij kreeg toch vijf en twintig gulden boete. Dan had hij maar beter op het adres moeten letten. (Advertentie) Karl is een Duitse boer in de omgeving van Moers, die een flink gemengd bedryf heeft van zo'n 20 ha en onder de oorlog een tijdlang naast enkele andere Hollanders ook myn persoontje als Hilfsarbeiter de kost heeft gegevenOf hij met die hulp wat opgeschoten is, valt te betwijfelen, maar mede dcor het feit dat zijn broer in Ysselsteyn begraven ligt, is er een relatie ontstaan, die tot uitdrukking komt in een jaarlijks bezoek. Da Karl dan de nodige belangstelling heeft voor peelontginningen, voor ontgin- ningsboerderyen, voor een ruilverkaveligsplan en de beginnende tuinbouw, is vanzelfsprekend. Uit welingelichte kringen verne men wij dat het bekende Engelse kwartet, de Beatles, die momenteel overal in de wereld triomfen vieren, Venray met een bezoek zullen ver eren. Maar volgens de Nederlandse promotor van het Beatles-toernee is dit nog niet zeker. Zeker is wel, zo deelde hij ons desgevraagd mede, dat bij Thomas sen de org. z.g. Beatles-jasjes in de beste kleuren en tegen de laagste prijzen te zien en te krijgen zijn. Dat op zo'n bezoekdag dan ook het nodige gezegd wordt over de landbouw is een automatisch gevolg. En dat de E.E.G. hem nog hoger zit, dan de Nederlandse boer de lage richtprijs voor de melk, was wel heel duidelijk. Trouwens zijn boerenorganisatie en de Duitse boerenbonden zijn heel wat mans hebben Erhard en zijn regering duidelijk aan hun ver stand gebracht dat het Mansholt- plan, dat reeds voor de komende oogst een korenprijs voor de hele E.E.G. wilde invoeren, hun goed keuring niet heeft. Want anders En de Duitse regeringspartijen die zeker wat de christelijke betreft, voor een groot deel op de Duitse boerenstemmen drijven, hebben de waarschuwing begrepen. De Duitsers hebben zich in Brus sel pertinent tegen een graanprijs verzet. Een graanprijs die voor wat de Duitsers betreft lager zal moeten worden. Voorlopig denken ze daar niet aan, terwijl ze zich evenmin wilden vastlegen wat betreft de da tum en de hoogte. He toppunt van halstarrigheid dat de eenwording van Europa danig stagneert. WAT ZIT HIER ACHTER? Karl en de andere Duitse boeren zijn behalve een grote positiemacht toch dikwijls domme jongens verge leken bij ons Nederlanders b.v. Karl erkent dat ten volleDe coöpe raties die men hier heeft, werken efficiënter en voordeliger dan de zijne. Het vakmanschap van de Ne derlandse boer staat torenhoog bo ven dat van de Duitser, die veelal met meer mankracht mindere pro ductie haalt. De verdeling in de landbouw is hier veel verder dan bij onze Oos terburen en het gevolg van de wel vaart in Duitsland is b.v. dat het personeelsgebrek niet alleen schrik barend hoog is, maar ook de pro ductiekosten hoger maakt. Dit alles voor de Duitse boer reden om steeds opnieuw aan te kloppen bij de regering om steun en hulp, die - getuige de hoge graanprijzen en andere beschermende maatregelen - altijd prompt gegeven is. De Duitse boer is er als de dood voor dat de grenzen opengaan, en heeft opnieuw de Duitse regering onder druk ge zet. Onder de druk van Duitse boe renstemmen, die beslissend kunnen zijn voor de C.D.U. De Duitse regering is derhalve tegen 'n verlaagde graanprijs, maar zij is nog verder gegaan. Zij wil de Duitse kleine en gemengde bedrij ven gelegenheid geven over te gaan van graanteelt op veredelingsland- bouw, dus op het houden van leg- dieren, het mesten van braadkui- kens, kalveren, varkens en rundvee en op de melkveehouderij. Dat kan, want van al deze produkten voert Duitsland nog grote hoeveelheden Zolang er geen gemeenschappe lijke graanprijs is, blijft de voeder- prijs ook verschillen .Dat is dan met een een reden om allerlei handels belemmeringen in het leven te roe pen of in stand te houden, zoals b.v. de gehate eierstempeling en de restituties bij uitvoer van braad- kuikens. Daarnaast wilden de Duitsers pra ten over de vrijwaringsclausules. Deze geven elk land der E.E.G. het recht om in geval van marktversto ring de invoer te blokkeren of te be perken. Vandaar de eierinvoerstop van enige tijd geleden. Maardan moet die marktverstoring niet te wijten zijn aan eigen overproduktie. Daarom werd die „Grenzsperre" voor eieren door Brussel kortweg verboden. Nu willen de Duitsers nauwkeurige normen vastgesteld zien voor het toepassen van vrijwa ringsclausules bij alle produkten waarvoor reeds regelingen in EEG- verband bestaan. Licht vindt men dan tóch weer een gaatje om door te kruipen. In Brussel voelde men er niets voor. Het eierschandaal heeft geleerd, dat men in Brussel best weet wat er aan de hand is en dat men tamelijk snel beslissingen kan nemen. Dat zit de Duitsers erg hoog. HET GEVOLG Karl en zijn Duitse kollega's we ten diep in hun hart dat het on danks al de bescherming die ze thans krijgen moeilijk en feitelijk dwaas is om in Duitsland een dure veredelingsproduktie op te bouwen, als men dezelfde produkten b.v. uit Nederland beter en goedkoper kan kopen. Zoals wij b.v. hun industrie- produkten kopen. Voor deze industrieprodukten werken de Duitsers van ganser har te mee aan de afbraak van de tol muren. Want daarmede kunnen ze concurreren Maar voor hun land en tuinbouwprodukten kunnen de ze muren niet hoog genoeg worden opgebouwd. Dat hierdoor de Duitse consument te veel voor zijn voedsel moet betalen, interesseert Karl en de zijnen niet, omdat ze bang zijn voor een vrije uitwisseling van agra rische produkten. Hij kijkt kwaad naar de Duitsers die hier hun groenten komen kopen, hun „Spargel". Hii weet diep in zijn hart dat men in Duitsland een doel matige veredelingslandbouw heus niet in enkele jaren uit de grond stampt .althans geen die bestand is tegen de concurrentiekracht van de buurlanden. En dat het kwaad te diep aan de wortel zitMaar wat wil hijZijn bedrijf stamt van vaders vader, die de krieg van 70 nog meegemaakt heeft. Voor hem blijft de fabriek als men de veilige tolmuren afbreekt.... Daarom is het zo'n moeilijk maar ook menselijk probleem. Van de an dere kant wil de Duitser van twee wallen eten. Zijn industrieprodukten vrij uitvoeren, maar zijn landbouw- importen zo hoog mogelijk belasten. Dat spel kan men blijven volhouden, totdat de Duitse niet-boeren uitein delijk gaan beseffen dat zij het ge lag bealen dóór de hoge consump- tiekosten. Iets van dat besef begint te dagen bij de particuliere Duitse Spargel- en groentetelers. En het lijkt ons een taak van de Neder landse landbouw dit de Duitse af nemers telkens weer duidelijk te maken. Karl en de zijnen ten spijt. VOOR ALLE RIJBEWIJZEN NAAR autorijschool Jansen Langstraat 33 - Overloonseweg 18 Venray - Telefoon 04780-1351 Wij vragen nog s'.eeJs PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY De barre winter kroop voorbij. Nu lacht het lokkend lentetij. Hoor, hoe de merel vrolijk fluit op tak en twijg en groene spruit. De sneeuwklok, crocus, hyacint, ze wiegen zachtkens in de wind. Zie, dartel huppelt door de wei het blankgewolde lam zo vrij. En ook mijn hart lijkt stil geraakt, wijl heel de wereld blij ontwaakt. Jan Stormen k k

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1