Venray se Winkelstand L0URDES Overpeinzingen 'n goede week voor de paasvakantie Maria Cleophas vertelt, WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bezuinigingen bij bet leger Gemeentelijke begroting Zondagsdienst huisartsen VRIJDAG 27 MAART 1964 No. 13 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 81/* ct. p. mm ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75 Er zijn twee vrij opvallende feiten te constateren in het her bouwde en zich uitbreidende Venray. Op de eerste plaats dat het merendeel der gevestigde winkels is of wordt aangepast aan de eisen des tijds, zoals men dat noemt. En op de tweede plaats dat naar rato het aantal inwoners stijgt, het aantal nieuwe winkel vestigingen slechts bescheiden is. Wie in plaatsen van dezelfde grootte als Venray komt, moet con stateren dat de Venrayse winkels over het algemeen moderner van opzet, grootser en uitgebreider zijn. Het is en blijft de grote verdiensten van vooral de middenstanders in on ze gemeente dat, toen zij na de oor log terug kwamen in hun dikwijls grotendeels verwoeste panden, zij de moed en het lef hadden.de opbouw ter hand te nemen op een dusdanige wijze, dat het terecht de bewonde ring afdwong. Men begreep over het algemeen dat een nieuwe tijd was aangebro ken, dat een verdere verstedelijking van Venray aanstaande was, de iso latie van vroeger door intenser ver keer en betere wegen nog meer ver broken werd. En de behoeften der mensen zich zouden wijzigen. De vooruitzichten daartoe waren zo niet duidelijk, dan toch zichtbaar in die dagen En men heeft daarvoor grote offers durven brengen. Met de later opkomende industrie, de grotere welvaart en het grotere behoeftepatroon zien we dat het vroeger hier veelal voorkomende vermenging van detailhandel en am- bachtsbedrijf (de zgn. parallellisatie) heel langzaam terugloopt en dat de speciaalzaak of liever specialisatie in bepaalde onderdelen van de de tailhandel veld wint UITBREIDING WINKELSTAND De tweede constatering is dat het aantal winkels niet toeneemt naar mate de bevolking groeit. Afgezien van een enkele winkel voor de eer ste levensbehoeften is er zelfs in de nieuwe uitbreidingsplannen van Venray, noch op de kerkdorpen in deze veel nieuws te melden geweest. De bestaande zaken veelal uit gebreid hebben dus aan de gro tere koopkracht en de sterk groeien de eisen kunnen voldoen. Hoe groter de klantenkring, hoe beter de be staansmogelijkheid. Dat geldt met name voor de Venrayse winkeliers, die dit extraatje ook wel mochten hebben gezien de risico's, die zij in eerste opzet daarvoor op zich na- Men heeft in de eerste en mis schien dolle jaren na de oorlog wellicht op dit punt andere gedach ten gehad. Er werden hevige debat ten gehouden over een Gouden Straatje dat winkelgalerij moest worden, over een nieuw gemeente huis met op de benedenverdieping huurwinkels, over rapporten van Venray als winkelcentrum, over winkelstraten en -centra, of er tien tallen aspirant-winkeliers en pseu- do-Zwolsmannen klaar stonden om Venray binnen te stormen. En menig brave middenstander is daarbij de schrik wel eens in de benen gesla gen. Het heeft allemaal zo'n vaart niet gelopen en waarschijnlijk zal ook het nieuwe kom-plan, dat in de maak is, meer met de realiteit re kening houden. De realiteit die hier uit bestaat dat de winkelconcentra tie. waartoe een eerste aanzet aan wezig is kans krijgt zich te ontwik kelen en de bestaande winkels kun nen vinden. BOTERTJE BIJ DE BOOM? Uit het bovenstaande zou men kunnen opmaken dat de Venrayse winkelstand na de aanvankelijk gelopen risico's thans op rozen zit en alleen dient te zorgen dat de kassa op tijd geledigd wordt. In ons diei'baar vaderland leggen per jaar zo'n 2.000 zelfstandigen het onder nemersbijltje er bij neer. En die ge vallen zijn ook in Venray aan te wij zen. Dat deze mensen dit doen ligt heus niet alleen aan economische moeilijkheden of onvoldoende vak manschap. Op de kerkdorpen is een aanzien lijke branchevermenging dikwijls noodzakelijk om een behoorlijke omzet te halen. Maar de eisen van de vestigingswet, die voor verschil lende onderdelen van zo'n zaak ge steld worden, zijn dikwijls van dien aard dat het de vraag is of de even tuele opvolgers in deze zaken zich de moeite willen getroosten al deze diploma's te halen, nu men met ministeriële verklaringen zo scheu tig niet meer is. In 1956 bedroeg het percentage van bedrijven, waarvoor geen op volger was in Venray het grote be drag van 21 pet., grotendeels door dat de kinderen en ook de moge lijke opvolgers een ander beroep kozen, men blijkbaar afkerig was van de ongeregelde en vaak lange werktijden en men liever de vaste zekerheid heeft, de geregelde werk tijden en de vrije tijd na het werk van een kantoor- of fabrieksbaan. Anderen zijn afkerig van een opof fering van het gezinsleven aan het bedrijf, iets wat men zeer sterk vindt bij de middenstand. Of in de ze meningen sindsdien wijzigingen zijn gekomen? Financieringsmoeilijkheden treden niet altijd aan het daglicht, maar bestaan zeker. En ze worden alleen maar zwaarder - bij opvolgingspro blemen. Zo kunnen we het lijstje nog wat groter maken. Het is beslist niet allemaal rozen geur en maneschijn. Opvolgingspro blemen, financieringsmoeilijkheden, personeelsgebrek, om er maar enke le te noemen, houden een winkelier wel eens uit de slaap. Goede vor ming en begeleiding van de jongeren ontbreken soms geheel. Ze worden door hun ouders-ondernemers nim mer voor volleerd geteld, ze werken dikwijls in het bedrijf tegen een on voldoende beloning met als toe komstmuziek de eigendom van de zaak (wanneer en hoe? dat moet men maar afwachten). En ga zo maar door! Zijn dat interne problemen; er zijn er ook buiten uit Hoe zit het met de klachten van bijv. de Venrayse industrie in het algemeen .Dat ze te dikwijls buiten Venray moeten, omdat handel en ambacht in Venray het niet kan of wil helpen, over laksheid, over niet nakomen van beloften? Een klacht die misschien enerzijds overdreven, anderzijds belangrijk genoeg is, om er aandacht aan te besteden? Zijn de eisen naar groter sorti De droefheid had ons steeds belet te slapen en het leed werd ons te zwaar. Dus zeiden wij: Wij gaan naar 't graf, waar Hij is bijgezet, om er te wenen aan Zijn zij", 't Is groter troost te zijn bij Hem, al ligt Hij zonder blik of stem en koud, zo overwogen wij. Nu Gij mij vraagt, hoe het is geschied hoe de weg was of hoe laat of ik gehinderd werd door een soldaat eerlijk gezegd, ik weet het niet. Een ding slechts was er: vuur of licht, een engel. Grote God. Ik dacht, wat nou? Het was zo onverwacht en het verblindde mijn gezicht. Normaal bezorgt zo iets een shock, maar nu.... Zijn stem was zoet als van de Here zelf, zo goed, zonder verwijt of wrok. Op Zijn woord zijn wij toen gegaan. We huilden van geluk, van puur geluk. Dat god'lijk avontuur is toch uniek in ons en uw bestaan. ment, naar vlottere bediening, naar meer specialisatie die men zo nu en dan hoort stellen allen over dreven? Is de persoonlijke service, waarop de middenstand zich be roept, altijd aanwezig? Zijn de gro te prijsverschillen t.o.v. zaken elders altijd verantwoord voor dezelfde kwaliteit en kwantiteit? Waar is, dat het publiek steeds hogere eisen stelt, waar ook dat voor sommige artikelen dermate la ge winstmarges berekend kunnen worden, dat ternauwernood de las ten er uitkomen; waar dat instellin-' gen en fabrieken dikwijls het idee hebben dat wat van de vreemde komt altijd beter, altijd groekoper is en bevooroordeeld staan t.o.v. van Venray's winkelstand. Maar wordt, hen wel eens diets gemaakt, hoe de situatie werkelijk is? Er komen de laatste tijd plotseling bezuinigingen bij het leger af, die wat men noemt „zoden aan de dijk zetten". Zij besparen het rijk en daarmee de belastingbetaler aan zienlijke bedragen. Een opzienbaren de bezuiniging is de maatregel om de Centuriontanks te handhaven en er nog een jaar mee te doen. Eerst heette het dat zij verouderd waren. Al die maatregelen die tot op heden onmogelijk waren ontsnap pen aan de kritiek van de doorsnee burger. Zelfs de specialisten in de wapenhandel verschillen van mening over de waarde van de te nemen en genomen beslissingen. Wij weten ook niet, hoe men er in de NATO over denkt. Maar NATO of geen NATO ,het feit, dat Frankrijk ook maar doet wat het wil, moet ons, klein land, toch niet voor de nood zaak stellen diep onder het juk cjoor te gaan. Misschien is het helemaal wat we op het ogenblik aan bemd nigingen invoeren. Misschien bete kent het zo goed als gene risico, wie zal het zeggen? Zeker is, dat het brengen van offers voor de •/rijheid ook zijn grenzen heeft, zowel in de tijd als in omvang. In de komende raadsvergadering zal de begroting 1964 worden aan geboden aan de raadsleden. We weten intussen al, dat de cij fers van de gemeentelijke begroting jammer genoeg te weinig inzicht geven in het beleid, dat is uitge stippeld voor de komende jaren. Dit beleid vindt men terug in begro tingswijzigingen, naarmate geld be schikbaar komt of toestemming van hogerhand gegeven wordt om het een of andere probleem op te los sen. De inleidende of begeleidende no ta van B. en W. geeft ons over dat beleid meer inlichtingen dan de be groting kan. Waarom de raad toch blijft vast houden aan een behandeling in co mité-generaal van deze begroting is ons al jaren een raadsel. Het werk kan gedaan worden door een finan ciële commissie, die de cijfers beter onder de loupe kan nemen dan de gehele raad. De beleidsvragen die niet in de begroting staan, vindt men in het schrijven van B. en W. en die behoeven beslist niet in co mité-generaal besproken te worden. Al jaren praat men er over om de ze vrij ouderwetse methode op te doeken, maar tussen praten en doen ligt enig onderscheid. We zijn nieuwsgierig wat er dit jaar gebeu ren gaat. PLANTSOENEN In dit blad is al menig maal ge vraagd de zorg voor groen en bloe men in onze woonwijken en centra toch niet na te laten. Daarom vin den wij het bepaald jammer dat nu in Zuid groenstroken opgeofferd worden aan parkeerstroken. Deze laatste hebben natuurlijk een heel wat praktischer effect dan groen stroken, maar wie van beide het grootste nut hebben voor de mens zouden we nog wel eens uitgemaakt willen hebben. Wat er van zij de groenstroken verdwijnen, parkeer stroken komen er voor in de plaats. We zullen er vrede mee moeten heb ben. Alleen vraagt men zich toch wel af hoe lang het feitelijk geleden is, dat dit uitbreidingsplan op sta pel werd gezet. Is er toen beslist niemand van al de deskundigen, die Hoe het zo treft, is natuurlijk niet na te gaan, maar deze week tikte de telex een stroom prettige be richten, waarschijnlijk wel in staat om u toch nog een paar prettige paasdagen te bezorgen. Dat hebben we overigens ook wel nodig, na al die zorgen van het afgelopen voor jaar. De lente is uitgebroken. Dat hebt u zelf ook wel gemerkt, maar werd uitdrukkelijk bevestigd door de weerkundigen ,die eenstemmig van oordeel zijn, dat het weer zich nu eens precies aan het seioen heeft ge houden. En daar mankeerde het nog .wel eens aan. Als er nu ook eens zomer kwam vóór de herfst be gon Een aantal dienstplichtigen is niet opgeroepen in werkelijke dienst, omdat de lichte luchtdoelartillerie werd opgeheven. Die gaan al met groot verloof voor hun opleiding be gint. De manschappen van dit on derdeel die al in aktieve dienst zijn, zullen grotendeels voor Pinksteren thuis zijn. En voor de komende dienstplich tigen bij alle wapens geldt nog de plezierige medeedeling, dat zij niet allemaal nodig zijn, omdat de ge boortegolf van 1946-'47 groot genoeg is op ruime schaal vrijstellingen te verlenen! VLEUGELS WIJDER UIT De KLM mag weer twee keer per week op Singapore vliegen, dat is een happy ending na 'n lange strijd voor herkrijging van de landings rechten, die verloren gingen toen de lijn op Djakarta tengevolge van de breuk met Indonesië moest wor den opgeheven. Herstel van de al oude Indië-lijn (de oudste trans continentale vliegroute ter wereld) zit in 't vat. Planta en daarmee de Unilever zijn in ere hersteld. Die geheimzin nige jeukziekte is nog altijd even geheimzinnig gebleven, nu de oor zaak niet is vastgesteld, maar de justitie heeft de deskundigen gelijk gegeven die menen dat het hinder lijke huidverschijnsel niet aan het anti-spatmiddel van de margarine fabrikanten mag worden geweten. De slachtoffers hebben natuurlijk het uitgekeerde schadebedrag al op gemaakt, anders konden ze het nu nog teruggeven. Of de staat het nu aan Unilever moet vergoeden, om dat de directeur-generaal van de ge zondheid de Planta de schuld gaf, is een interessant probleem. In elk geval heeft prof. Munten dam niet de zilveren broodmand verworven dit jaar. Die is uitgereikt aan prof. Lambers van de Nederl. Economische Hogeschool te Rotter dam uit waardering voor de oplei ding aldaar ten dienste van onze voedselvoorziening. Misschien zit er voor prof. Muntendam straks nog een koperen botervloot aan. VERKEERSVERBETERINGEN Het verkeer kan ook weer beter vooruit. Tussen Den Helder en Texel vaart een nieuwe veerboot „De Mai'sdiep" met ruimte voor 750 pas sagiers en 70 auto's. Na Pasen komt ook Zeelands nieuwste zeewaardige pont, de „Prinses Margriet" in de vaart met een capaciteit voor 120 personenauto's en 150Ö' passagiers. Zo'n scheepje is wel nodig op de Westerschelde, want daar werden in 1962 al een miljoen auto's overgezet en in 1963 nog 100.000 meer. Er wordt in Zeeland hard ge werkt aan de overbrugging van de Oosterschelde ,die eind 1965 gereed komt en dan de groptste brug van grapt tr VOOR ALLE RIJBEWIJZEN NAAR autorijschooL Jansen Langstraat 33 - Overloonseweg 18 Venray - Telefoon 04780-1351 bij het opstellen van een dergelijk plan betrokken worden, ook maar op het simpele idee gekomen dat de toekomstige bewoners van zo'n plan wel eens een auto kunnen heb ben, parkeer- en garageruimten no dig hebben, maar ook ergens wat groen en bloemenHet doet ons het ergste vrezen voor de andere uitbreidingsplannen DUURTE Natuurlijk is het feit dat men in zo'n uitbreidingsplan de grondkos- ten zo laag mogelijk wil houden, oorzaak van dat men wat benauwd is. En misschien zijn de landelijke of provinciale voorschriften in deze ook te benauwd. Feit is echter dat we behalve voor nu ook voor de toekomst bouwen. Of daar terwille van een paar dubbeltjes huur per week nu meer, wel voldoende reke ning mee gehouden wordt, geloven we beslist niet. Dan hoefde men nu geen groenstroken te veranderen in parkeerstroken. Europa zal zijn. Tussen de Zuid hollandse eilanden Overflakkee en Oud-Beyerland komt hopelijk dit jaar de gigantische brug gereed. Hoe belangrijk de bruggen voor ons verkeer zijn, ondervond onze Rijkswaterstaat toen deze dienst be kend maakte dat de brug tussen Dordrecht en Zwijndrecht tijdelijk moest worden afgesloten voor repa ratiewerkzaamheden. Het bleek een voudig onmogelijk het enorme ver keer tussen Rotterdam en Breda, resp. Antwerpen om te leggen of een tijd stop te zetten. De brug moet dienst blijven doen. Nog een verheugend bericht voor het verkeer: de flessenhals in de weg DelftDen Haag. waar zoveel ongelukken gebeuren, wordt ver wijd. Ook dit deel van Rijksweg 13 wordt eindelijk zesbanig. VAN NOORD NAAR ZUID Omdat wij door het leggen van dammen en dijken en de inpolderin gen zoveel eilanden verloren heb ben, stichtten de dijkenbouwers een nieuw waddeneiland Lauwersoog. Het is het beginpunt van de afslui ting van de Lauwerszee, waarmee aan een lang gevoelde wens in het noorden wordt voldaan. Het aardgas uit ons noorden zal binenkort ook worden doorgeleverd aan België en Frankrijk. De Belgen hopen eind 1966 de pijpleiding in gebruik te nemen, waarvan de aan leg nu wordt voorbereid. Harlingen krijgt misschien een ijsvrije haven, als daar de elektrische centrale ge sticht wordt, die oorspronkelijk in Grouw zou komen maar daar niet erg welkom is. Het warme water kan te Harlingen nl. in de havens afvloeien, zodat handel en visserij minder gauw last van het ijs zullen hebben en ook de verdiensten op Terschelling en Vlieland langer ge handhaafd kunnen blijven. Nu de boringen naar olie en aardgas in het waddengebied nog zo weinig resultaat opleverden, heeft de Caltex de Hoekse Waard maar opgezocht. Misschien spuit daar geen zeewater maar olie. Als er dan maar geen Hoekse (en Ka beljauwse) twisten door ontstaan. COMMERCIËLE T.V.? Voor de toto komt zowaar ook Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY LOURDES-BEDEVAART VOOR GEZONDE MENSEN „Pater, zo'n bedevaart moest U ook voor zieken organiseren". Meer dere keren hebben we dit moeten horen op onze Lourdestochten in de afgelopen jaren. „De ongedwongen, hartelijke sfeer die van de paters- leiders overgaat op ons pelgrims, de godsdienstige plechtigheden in Li- sieux, Lourdes en Parijs en niet in het minst dit samen eensgezind op trekken, geeft ons een vernieuwd levensinzicht. Dit zou zieke mensen zo goed doen." Prettig dit te horen, maar voor zieken dragen andere instanties zorg. De Paters Montfortanen leggen zich speciaal toe op tochten voor gezon de mensen. Degenen die zo'n reis willen maken onder degelijke gods dienstige en organisatorische leiding en in prettige sfeer praten eens met mensen die vroeger al hebben deel genomen aan een Montfortaanse Be devaart of vragen gratis inlichtin gen bij: Montfortaanse Bedevaarten, Berg en Dal, Tel. 08805-1900 ofwel bij Mej. Arts, p.a. Fam. Schawchöfer Pra BerHhardstraat 35. Venray. De data zijn als volgt: voorjaar: 12 t.m. 20 mei (9 volle dagen); zo mer: 23 t.m. 31 juli (9 volle dagen); najaar: 2 t.m. 11 sept. (10 volle da gen). LOURDES-AKTIE Aan al diegenen, welke door hun milde gift het Lourdes-Liefdewerk gesteund hebben, veel dank. De dames hebben bij hun rond gang door Venray. niet vergeefs aangeklopt. Er is zo veel geld bijeen gebracht, dat ook dit jaar van iede re parochie weer een zieke gratis naar Lourdes kan. Namens hen heel hartelijk dank voor uw gave en een extra gebed voor diegenen, welke jaarlijks het geld verzamelen. 'n nieuw wetsontwerp, mogelijk met hogere eerste prijs, zodat de dalen de animo wellicht terugkeert. De zg. pacificatiecommissie is het (hoe kan dat!) helemaal eens en er is op tijd vóór 1 april een advies aan de minister uitgebracht over de be zetting van het tweede televisienet. Van 1 oktober a.s. af zal de ex ploitatie worden toevertrouwd aan N.T.S., omroepen en kerkgenoot schappen. Natuurlijk zijn de heren het nog niet eens over de definitieve regeling en over de verzorging van de reclame. De R.E.M. heeft zich ondertussen niet laten afschrikken door de drei gementen over een wettelijke naas ting van de Noordzeebodem en bouwt rustig voort aan het televisie eiland. De omroepen zullen wel spoedig met de boeken op tafel moeten ko men, nu vrijwel alle partijen zich in de Tweede Kamer hebben uitge sproken tegen de geheimhouding van hun inkomsten uit contributies en advertenties in de omroepbladen. De verhoging vqn het luistergeld tot 18, is met heel veel moeite goedgekeurd. Verhoging tot 24, is afgestemd (die zou ook niet erg in overeenstemming zijn met de prijspolitiek van de regering!). Nu moet de Eerste Kamer de wetswijzi ging nog goedkeuren en kan blijken, of die verhoging met 50 pet. wel zo dringend is. HUREN EN LUCHTJES De huren gaan per 1 juli inder daad omhoog. Daar werd al op ge rekend, maar voor zover het zich laat aanzien blijft het bij 10-12I/t%>. Tien procent voor de grote steden en 12.5 procent in de kleine gemeen ten. Huizen die na 1957 gereed kwa men, vallen er buiten. Ook panden met ernstige gebreken zullen wor den vrijgesteld. De jongeman die de Haagse Laakkerk in brand stak, heeft be kend uit wraak tegen de gerefor meerden te hebben gehandeld, om dat hij niet welkom was bij de va der van zijn meisje.. Het misdrijf kwam uit, toen twee knapen wer den aangehouden wegens een roof overval, waarbij de eigenaresse van een drogisterij met een strijkijzer op het hoofd was geslagen. Twee gevaarlijke sujetten konden daar mee aan de circulatie worden ont trokken. En dat laatste is dus op zichzelf weer verheugend. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Van zondagnacht 2 uur tot maan dagnacht 2 uur: DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Eerste Paasdag: Zr. T. TACKEN Landweertweg 22 Telefoon 1629 Tweede Paasdag: Zr. M. JANS Overloon Telefoon 04788-262 GROENE KRUIS Dinsdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de Kom. Voortaan op ieder zuigelingenburcau pokken zetten. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Eerste Paasdag: Vroedvrouw Kruijsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152 Tweede Paasdag: Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray Tel 1152 (04780) b.g.g. 1081 BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter algemene kennis dat op vrijdag 27 maart a.s. alle ge meentediensten voor het publiek ge sloten zullen zijn. In afwijking daarvan zullen aan giften voor de Burgerlijke Stand op vrijdag 27 maart en zaterdag 28 maart kunnen worden gedaan des voormiddags tussen 8.30 en 9.30 u. Venray, 24 maart 1964. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 5