De politie meldt: boekenweek 29I2_7I3 Boekhandel v. d. Munckhof n.v. Wielrijd en was riskant en vreselijk vermoeiend Burgerlijke Stand Kun je nog [zingen zing dan mee in Venrays mannenkoor HERVORMDE GEMEENTE De dienst in de Hervormde Kerk te Blitterswijck begint zondag om 10.30 uur. Predikant is Ds. L. J. Wesseldijk uit Nijmegen. MGR. KRAMER NAAR VENRAY Mgr. Kramer o.f.m. zal zaterdag nam. in Venray aankomen en een bezoek brengen aan het Minder broedersklooster. 's Avonds zal Mgr. Kramer met de deelnemers aan de Stille Omgang uit het Dekenaat Venray optrekken naar Amsterdam en aldaar met de Dekenaten Venray en Gennep de Stille Omgang maken. ROERMONDSE RECHTBANK „Heeft die ambtenaar gezien, dat ik tabaksartikelen heb verkocht?" vroeg een 38-jarige melkbezorger- w'nkelier uit Venray, die slechts vergunning had voor een beperkt levensmiddelenbedrij f De politierechter bracht de man aan het verstand, dat bij de rechts pleging ongebruikelijk, wanneer de rechter vragen van verdachten gaat beantwoorden. In elk geval voelde de man zich niet schuldig. De boete, die de officier eiste: 150 gulden, waarvan 100 gulden voorwaardelijk, kon hij volgens zijn zeggen toch niet betalen. De halsstarrige houding van ver dachte hinderde de politierechter blijkbaar. Hij legde een boete van 100 gulden op plus nog 50 gulden voorwaardelijk. GESLAAGD Voor het examen kraamverzorg ster slaagden te St. Odiliënberg de dames J. J. M. Heidens uit Vrede- peel; J. W. M. Hendrix, Merselo en M. A. Vennekens, Leunen. PATRONAAT A.s. zondag 8 maart bedevaart naar de Smakt voor alle groepen. Vertrek om 7.45 aan het patronaat. Om 9 uur H. Mis in de Smakt. Zondagavond om 6.30 uur FILM in de L.T.S. Er is weer een span nende film besteld deze keer. Kom op tijd. Vrijdagavond 6 maart begint de nieuwe vrijdagavondgroep. Degenen die bij deze groep zijn ingedeeld kregen bericht van de leiders. De groep begint om 7 uur en duurt tot 9.30 uur. RIKKEN PATRONAAT A.s. maandag rikken in De Zwaan. We beginnen om acht uur. De hoofd prijzen zijn deze keer enkele grote levensmiddelenpakketten. Wij hopen op een grote deelname. MARIA CONGREGATIE VOOR DE JONGEREN A.s. zondag bedevaart naar de Smakt. We vertrekken om 7.30 uur vanaf de Markt. Zorg dat je op tijd aanwezig bent. Natuurlijk gaat. iedereen mee. Om 9 uur zal kape laan Driessen een H. Mis voor ons opdragen in de kerk van de Smakt, DERDE JONGERENCONFERENTIE VOOR ALLE JONGENS EN MEISJES OP 11 MAART A.S, IN DE ST, PETRUS' BANDEN. N.B. Deze keer beginnen we niet om half negen maar om 7.00 uur. Dit in verband met de voetbalwed strijd op de televisie, die je daarna nog kunt zien. Op deze avond zijn alle volwasse nen welkom. Aalmoezenier H. Willems van het diocesaan Jeugdzielzorgwerk zal voor ons komen spreken over het onderwerp: „Mijn buur is ook een gelovige". Hij zal de vraag beant woorden: Kan ik binnen de gemeen schap van de Kerk iets betekenen voor de ander iets betekenen voor de kerkgemeenschap? Er schijnt van alles te gebeuren binnen de kerk. Zij is niet meer een aangelegenheid van de priesters al leen, maar wij hebben er een taak. Wij vinden dat prachtig, maar hoe moeten wij dat zien? Er zijn nog zoveel dingen die ons jonge mensen in de kerk niet aanstaan. Ligt dat aan ons? Na de inleiding die niet langer dan een kwartier duurt vieren we teza men de H. Mis. De muzikale omlijsting wordt de ze keer verzorgd door de bekende zangeres Gerie van der Giesen. Zij zal zingen: „Were you there", negro spiritual. „Er ward verschmaht", aria uit de Messiah van Handel en „Wohl mir, dass ich Jesum habe", van J. S. Bach. BEVRIJDERS VAN OVERLOON EN VENRAY KEREN TERUG Onder leiding van kolonel Wells, commandant van het Suffolk and Cambridgeshire Regiment zal op 9 en 10 mei a.s. een afvaardiging van oud-strijders .officieren, onderoffi cieren en manschappen een bezoek brengen aan Overloon dat in de tweede werldoorlog bekend werd als het tweede Caen. Dit gezelschap is vergezeld van de Regiments music- band. Dit bezoek komt tot stand door medewerking van de Engelse mili taire attaché uit Den Haag en het Engelse Consulaat-generaal uit Rot terdam. Het ligt in de bedoeling dat het slagveld in de sector Overloon van oktober 1944, gereconstrueerd zal worden. Hier vochten de Suffolks als onderdeel van de derde Britse divisie infanterie onder bevel van Generaal Whistler o.a. met de op dracht Venray te bevrijden. Een bezoek zal ook worden ge bracht aan het Nationale Oorlogs museum. De gemeente Vierlingsbeek en de Stichting Nationaal Oorlogs museum heeft alle medewerking voor dit bezoek toegezegd. Een oriënterende bespreking met kolonel Wells vond reeds plaats. CONCERT Het Gemengd Koor St. Machutus uit Oirlo zal zaterdag 14 maart a.s. in samenwerking met het mannen koor van Maasbree een concert ver zorgen in Maasbree. Op 31 mei zal het koor concer teren in Eudem, Duitsland, ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van het mannenkoor aldaar Venrays politie heeft het afgelo pen week weer druk gehad met in braken. Zowel in de Ambachtsschool aan de St. Jozefweg, als in de kan toren van de firma Karei Wijnen en Houthandel R.A.S. zijn ongewenste bezoekers geweest. Ze zijn op alle drie de plaatsen binnen gekomen door het verbreken van een ruit, waarna een raam werd geopend en de heren binnen konden. Er zijn kasten en bureaux openge broken, waarschijnlijk heeft men er geld gezocht, doch niet gevonden. De heren weten blijkbaar niet van ophouden en de reeks inbraken kan elke week aangevuld worden. Daarnaast moest de politie weer assistentie verlenen bij verschillen de verkeersongevallen. Zo reed op maandag een bestelauto op de weg naar Deurne tegen een met paard bespannen wagen die geen voor rang verleende. Met materieële scha kon dit geval worden afgedaan. Ernstiger was het ongeluk dat op de Maasheseweg op diezelfde dag voorviel, waar een Spanjaard, die op zijn fiets de weg op kwam rij den, geschept werd door een juist passerende vrachtwagen. Met ern stige hoofdwonden moest de Span jaard worden overgebracht naar het ziekenhuis alhier. Woensdag moest assistentie ver leend worden nabij Ysselsteyn. Men was nabij het Defensiekanaal bezig met het doen springen van de oude bunkers. Om de verschillende pos ten te waarschuwen gebruikten de daar zijnde militairen lichtkogels. Een van deze afgeschoten kogels kwam terecht in wat grasland, dat lustig aan het branden ging. De waarschuwing om brommers, fietsen en auto's af te sluiten schijnt weinig te helpen. Drie bromfietsen werden deze keer vermist en opge- spoox-d. Ze bleken onaf gesloten er gens te zijn neergezet waar anderen de kans waarnamen een gratis ritje er op te maken. De politie zal na tuurlijk tegen deze joy-rijders op treden, maar als men de brommers en andere voertuigen beter afsloot, dan was dat allemaal overbodig. Verder zijn een tiental jongelui opgespoord die er een sport van maakten en aan snoep- en sigaret ten-automaten te knoeien en zich zelf daarmede wisten te bevoorde len. De kruik gaat zo lang te water tot ze breekt en de jongelui of hun ouders mogen nu opkomen voor de stukken die er gemaakt zijn. PRIJZEN VASTELAOVESOPTOCHT Prins Koos 1 reikte vrijdag de de bekers uit, die beschikbaar waren gesteld voor de beste wagen, groep en individuele bijdrage aan de op tocht. Een onpartijdige jury had uitgemaakt dat de bekers gingen voor de wagen van het Grootdorp in Merselo: Kraanennest, voor de groep: de draad van de Levens school en voor de individuele aan de heer Baltusen voor zijn persifla ge op Ivanhoe. De vertegenwoordigers van deze deelnemers kregen van Prins Koos een beker met inscriptie aangeboden terwijl hij hun dank bracht voor hun originele ideeën en de uitvoe ring daarvan. DIPLOMA-UITREIKING Zaterdag a.s. zal om half 7 in de cantine van de Stichting Werkplaats alhier de diploma-uitreiking plaats hebben voor degenen, die met goed gevolg deelgenomen hebben aan de in Venray georganiseerde N.K.S. ba siscursus voor jeugdsportleiders. Gelukkig hebben van verschillen de sportverenigingen in Venray ve len deze cursus gevolgd en we mo gen vertrouwen, dat mede door de ze cursus het sportleven van Venray aanzienlijk verrijkt wordt. OIRLO'S FANFARE IN UNIFORM? De inwoners van Oirlo worden de komende weken gevraagd om hun aandeel te willen bijdragen in de kostumering van de Oirlose fanfare. Een aktie is opgezet om binen 14 dagen het enorme bedrag bijeen te brengen, nodig om 'n ruim 40 leden tellende fanfare in uniform te ste ken. Nog slechts enkele dagen Voor al Uw geschenken naar i Het is augustus 1888. Lieveke Sluisdam uit Antwerpen zit in haar boudoir op een harde rechte stoel aan haar bureautje. Zij is net een en twintig geworden en onderwijzeres aan de meisjesschool Deurne. Lieveke is hardop aan het studeren. Af en toe herhaalt zij luid op enkele zinnen uit het boekje voor haar. Gebruik liefst geen kousebanden, maar wilt ge ze toch dragen, maak ze dan weer los onder de knie vast. Het bovenste van de kous moet dan over de kouseband worden heen ge slagen, daar dit anders de vrije knie beweging hindert", repeteert het meisje. „Er bestaat niets nadeligers dan U tijdens het rijden in een soort koker (corset) op te sluiten herhaalt Lieveke met eentonige stem. U begrijpt het misschien al, dit zelfbewuste onderwijzeresje was be zig met de theorielessen van de r ij— wielschool, die in het voorjaar in Antwerpen was opgericht. Lieveke had zich meteen als leerlinge opgegeven en nu stond zij voor het examen. De zon straal de uit een onbewolkte lucht haar boudoir binnen en Lieveke verheug de er zich al op dat zij tijdens de vakantie een tocht zou gaan maken in gezelschap van twee vriendinnen door het mooie Kempenland. Ten minste als zij slaagdedat was de voorwaarde, die haar vader had gesteld. Lieveke slaagde met glans en toen zij enkele dagen later op haar hou ten rijwiel stapte en hobbelend over de harde kinderkopjes van de Brus- selseweg weg naar het centrum van Antwerpen reed, waren er vele voorbijgangers die het moedige meisje uitjouwden en minachtend naschreeuwden. Men kon zich in die dagen eenvoudig niet voorstellen, dat een fatsoenlijke vrouw plezier kon hebben in het „wielrijden". Lieveke en haar vriendinnen trokken zich van de smalend^, op merkingen langs de stoffige wegen en paden niets aan. Zij hieldei*zich stipt aan de regels van het spel Een der voornaamste puntert van het rijwiel-reglement luidde: ;,Een lange rit op de eerste dag zal de berijder meestal zo uitputten,, dat er op zijn minst vijf tot zeven dagen nodig zijn om weer wat op verhaal te komen". Neenlanger dan tien kilo meter was de tocht van de eerste dag niet en toen de meisjes de vol gende dag weer in het zadel stegen, hadden ze een stevig ontbijt met twee eieren en versterkend vlees ge nuttigd om tenminste opgewassen te zijn tegen de eerste vermoeienissen. Met een gangetje van acht kilometer per uur „stormden" zij over Go*-1 wegen en af en toe stapten zij af om op een bank langs de weg wat uit te rusten van de vermoeienissen. „Na ongeveer vijftien kilometer te hebben afgelegd moet U een klei ne verfrissing gebruiken. Wat bis cuits en een glas (volle) melk zijn zeer zeker aan te bevelen", zo schreef de wielrijleraar voor. Lieveke en de ander pioniersters hielden zich stipt aan de orders Toen ze vijf en twintig kilometer hadden afgelegd in een „moord" tempo, zochten zij het logeeradres op; namen een bad en trokken an dere kleren aan. Dit alleen om stijf heid der ledematen te voorkomen. Ja, dat wielrijden was in die dagen geen makkelijk karweitje. Alleen 'n sterk en door en door gezond mens kreeg van de dokter toestemming in het zadel te gaan zitten. Immers, wat de beoefenaren van deze nieu we en gedurfde tak van sport on derweg allemaal te verduren had den, was geen kleinigheid. Het theorieboekje van de school wond er geen doekjes om. Leest U maar: „Wanneer ge de mond onder het rijden dicht houdt en tussenbeiden uitspoelt, zal de pijnlijke dorst waaraan zovelen lijden en die ver oorzaakt wordt door het hete stof, dat de keel uitdroogt, geheel ver dwijnen. Wanneer ge voelt dat ge onder het rijden kou hebt gevat, ga dan te bed bij aankomst in Uw hotel of logeerhuis. Drink vervol gens een glas pure jenever en stapel alle dekens, die ge kunt krijgen, over U heen. In negen van de tien gevallen zal elk spoor van verkoudheid de volgende morgen zijn verdwenen". Ook over doelmatige kleding was de wielrijschool zeer instructief. „De jurken, die U tijdens het wielrijden draagt, moeten donker van kleur zijn en zo eenvoudig mogelijk van snit. De lengte is ongeveer gelijk aan die van een wandelcostuum. Ook uw schoenen moeten zijn aan gepast aan het wielrijden. Brede zolen en hakken terwijl de zolen' bovendien moeten zijn voorzien van blokken, zodat zij een stevige greep hebben op de pedalen. Algemeen denkt men", aldus de schrijver van het boekje, „dat een rijkleed zoals amazones dat dragen de beste dracht is. Neen zeg ik en ik kan het weten, want ik heb deze handleiding samengesteld na een jaar van wiel- rij-ervaring. Nogmaals nee zeg ik., een gewone rok. eenvoudig van on deren gezoomd of gedrapeerd is voor de meeste „machines" geschikt. Trekt niet Uw beste japon aan, want ik heb herhaaldelijk moeten consta teren, dat de randen van de japons besmeurd werden door zwarte olie. Voor hoofddeksel moet U dames een stevige wollen hoed of pet kiezen. Denkt vooral om uw huidwan neer de zon schijnt moet U haar met vaseline of glycerine insmeren Lieveke en haar vriendinnen hielden zich nauwgezet aan de voorschriften. Behouden en stralend van gezondheid kwamen zij na tien „Houd altijd een" kant van de we gen wanneer de paarden bij Uw nadering schrikken, tap dan vlug van uw vehikel, spreek de dieren met zachte stem toe en zij zullen rustig voorbij stappen. Het dra gen van een voile wordt voor de zomer zeer aanbevolen tegen stof en insecten. Voor de winter tegen het bevriezen van 't neuspuntje." Dat leerden omstreeks 1888 de on vervaarde en moedige pioniersters op de „wielrijschool" van Antwer pen. Een fietsclub in het bloemencorso te 's-Gravenhage op 10 sept. dagen weer in de ouderlijke woning terug. Wielrijden was in 1888 een zware opgave, want wie op stap ging moest ook een flinke gereedschaps kist meenemen voor eventuele man kementen. Lieveke had zich het sleutelen eigen gemaakt en met groot gemak hanteerde zij schroe vendraaiers, terwijl zij ook met ge twijnd garen ,kit om een losse band weer op te plakken en soldeersel prima kon omgaan. Het was een gulden stelregel om niet te veel waarde te hechten aan de leunde van de dorpssmid. Repa raties moesten met hout worden uit gevoerd en in zo'n geval was de tiirjmerman de deskundige, die uit komst bracht. Dat de medici omstreeks de eeuw wisseling het rijwiel ontdekten als gezondheidsmiddel tegen alle moge lijke kwaaltjes, blijkt wel uit de volgende ontboezeming van dokter Vlèeshouwers uit Brussel. „Het is mijn vaste overtuiging, dat ik vele mensen van een ellendig leven heb gered door hun wielrijden voor te schrijven. Iedereen, die de middel bare leeftijd gepasseerd is, kan wanneer hij of zij geen organische gebreken heeft, de bicycle of ticycle berijden tot heil van de gezondheid. En dat geldt ook voor dames". Een uitspraak, die overigens in deze eeuw van de auto weer opgeld doet, want tal van managers zowel mannelijke als vrouwelijke, krijgen van de arts het advies een rijwiel te kopen om de zithouding eens te verwisselen voor de gekromde rug over het stuur. Men ziet weerde geschiedenis herhaalt zich. Het rijwiel zal altijd blijven bestaan, al komen er nog zo veel auto's en brommers. Maar wat wij thans als de gewoonste zaak van de wereld beschouwen, was in de jeugd van Lieveke Sluisdam een waar waagstuk. Wie de wegefi en pleinen in onze dorpen en steden nauwkeurig be kijkt, komt tot de conclusie, dat er meer meisjes en vrouwen gebruik en mannen. Daarnaast hebben de maken van het rijwiel dan jongens statistieken uitgewezen, dat vrou wen langer leven dan mannen. Krij gen zij dat extraatje aan levens elixer van de pedalen? Het tegendeel is nooit bewezen! Passende fietskleding ontworpen in 1963Is men bezig de fiets te herontdekken? CREDIETBANK WEER GEGROEID Door de Credietbank zijn in 1963 bevredigende resultaten behaald. Het balanstotaal is toen gestegen van 257 miljoen tot 303 miljoen gul den en de winst klom in dat jaar tot 6.55 miljoen gulden, vergeleken met 5,61 miljoen gulden in het voorgaan de jaar 1962. Zowel de uitgeleende gelden als de opgenomen middelen zijn beduidend gestegen. De post debiteuren steeg nagenoeg 25 pet. tot 178,5 miljoen gulden. De credi teuren klommen met bijna 34 pet. nog aanmerkelijk sterker tot 222 miljoen gulden. De deposito's op termijn bleven vrijwel onveranderd op 53 miljoen gulden. De inkomsten van de Credietbank zijn 14,5 percent gestegen tot 13,7 (12) miljoen gulden. De onkosten gingen wat minder sterk met 12,8 pet. naar boven en belandden op 7.19 (6.37) miljoen gulden. De winst vertoont per saldo een aanwas van 16.7 pet. en staat hierdoor op 6.55 (5.61) miljoen gulden. Besloten is 1.06 (0.7) miljoen gul den te bestemmen voor afschrijvin gen en 2.91 (2.73) miljoen gulden aan de bijzondere reserve (mede voor belastingen) toe te voegen. Naar de reserve gaat voorts 778.400 (409.200) gulden. Aandeelhouders krijgen een onveranderd dividend van 12 percent op de aandelen A en van 10 percent op de aandelen B. Van dit dividend wordt 2 pet. in aandelen B ten laste van de agio- reserve gegeven. De 8 commissaris sen en 3 directeur krijgen tezamen 511.500 (507.100) gulden aan tan tièmes te verdelen. STILLE OMGANG In de nacht van zaterdag op zon dag 7 en 8 maart zal Dekenaat Ven ray de Stille Omgang maken te Amsterdam. Vanuit Venray en zijn omgeving worden 450 mannen ver wacht die hieraan deelnemen. Alle deelnemers worden zaterdag avond in het Lof verwacht te Oos trum (9.00 uur). Mgr. Kramer o.f.m. die met het Dekenaat Venray de Sitille Omgang zal maken, zal te Oostrum een plechtig Pontificaal Lof opdragen. De predikatie zal worden gehouden door Pater van Boeren c.m.m. uit Venray. De extra trein vertrekt om 22.10. Te Amsterdam wordt eerst de Pon tificale Hoogmis bijgewoond in de Krijtbergkerk opgedragen door Mgr. Kramer o.f.m., waarna de Stille Omgang gemaakt zal worden. Als organist te Oostrum en te Amsterdam zal de heer Baltussen uit Geijsteren optreden. Het Fraters koor uit Venray zal de wisselende gezangen uitvoeren. Te 5.20 uur (zondag) zal te Amsterdam Centraal station de trein vertrekken naar Venray en zal te Oostrum om 7.26 u. aankomen. Daar er nog verschillende kaart- tjes verkrijgbaar zijn, op de be kende adressen zie Peel en Maas van heden (advertentie) sporen wij vooral de jongeren aan tot deelna me. Algemene Jaarvergadering van de ONDERLINGE VEEVERZEKERING VENRAY op donderdag 12 maart 1964 in Café „In d'n En gel" om 8 uur 's avonds. AGENDA: Opening Notulen alg. jaarverga dering 1963 Jaarverslag over 1963 Stand van de kas Mededelingen Het Bestuur. Algemene Jaarvergadering van de ONDERLINGE PAARDENVERZEKERING VENRAY op vrijdag 13 maart 1964 in café „In d'n Engel", om 8 uur 's avonds. AGENDA: Opening. Notulen jaarvergadering 1962. Stand van de kas. Mededelingen. Het Bestuur. TE KOOP WASMACHINE (wit) MULDERS SPAARKETEL met electr. wring i.g.st.z. met koperen binnenketel en enkele WASTEILEN Tevens 4 ARMSTOELEN Kempweg la. WIE?? Wie kan de REDAKTIE hel pen aan naam en adres van opzichter Heidemy, welke ver zameling ansichtkaarten in bezit heeft. Gaarne bericht Redaktie „Peel en Maas". TE KOOP AEG wasmachine m. tijd- schakelaar en wringer. Tevens Erres centrifuge, z.g.a.n. Bevrijdingsweg 6 TE HUUR Van particulieraan Spaanse zonnige kust, plm. 6 km ten zuiden van Tarragona, moderne VAKANTIEFLAT v.a.g.v. Direct a. zee, breed zandstrand Inl. Montfoort, p.a. [Grotestraat 9b, Venray TE KOOP GEVRAAGD LINNEN KASTEN KASTJE OF TAFELTJE VOOR GASTOESTEL POMPJE voor electrische watervoorziening HUISKAMERAMEÜBL. compleet vloerbedekking Brieven onder no. 632 van dit blad. in de week van 27 febr. t.m. 9 maart GEBOREN: Jans-Beken, Anita. Smakterweg 50. Ermens, Anita, Twistweg 15. Michels. Maria, Volenseweg 7. Camps, Lidwina, Grotestraat 16. van Rossem, Rudolf, St. Odastr. 21 Spreeuwenberg, Maria, Kerkweg 14. Clephas, Gertruda .Hoenderstraat 19 Vullings, Bernard, Klein Oirlo 15. Arts. Ludovicus, Lindenstraat 7. Siebers, Ixidewijk, St. Ursulastr. 48 van den Berg, Bernardus, Wans- sumseweg 19. van Rooij, Johannes, Langeweg 26. OVERLEDEN: Arts. Maria P. G., oud 1 dag, te Venray. Bellardts, Maria H., 84 jr., z.b. te Heel ca. van Ooi, Theodorus. weduwnaar van Jeucken H., 71 jr., z.b. te Venray. ONDERTROUWD: Cuppen, Christiaan, 21 jr., timmer man te Horst, Zwarteplakweg 17 en Kruijsen, Catharina, 18 jr., ver koopster te Venray, Overloonse- weg 35. van Rijt, Michiel, 21 jr., fabriekar beider te Venray, Smakterweg 48 en van Rijt, Hendrika ,23 jr., fa brieksarbeidster te Venray, Broek- weg 3. Litjens. Peter, 29 jr., landbouwer te Horst en Peeters, Johanna, 23 jr., te Venray, Wieënweg 3. Goumans, Mathijs, 21 jr., timmer man te Venray, Smakterweg 15 en van Treek, Gerarda, 21 jr., te Venray, Smakterweg 6. GETROUWD: Steevens, Peter H., 24 jr., koopman te Venray en Huiskes, Maria, 19 jr te Weert. Spreeuwenbejrg, Leonard, 26 jr., timmerman te Horst en Moorrees. Antonetta, 23 jr., kleuterleidster te Venray. fr.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 2