Van wetten en smetten J aarver gader ine K.A.B. Werkloosheid De nieuwe pijp smaakt nooit KADERCURSUS FILMVORMING VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 No. 9 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS Hl EN MUNCKHOF NV. VENRAY WFFfCRf AH VOOR VR1NJRAY RN ADVERTENTIEPRIJS 8'/. ct. p mm ABONNEMENTS- IS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 VV V WV-lfV V C#I^J I\I E#W UIVlO 1 H UIVCN prijs per KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75 DRUK EN UITGAVE VAN GROTESTRAAT 28 POSTI tijd I groei van de bevolking een grotere ontspanning mogelijk is. Terwijl prinses Irene en don Car los nog dartelen in de vers gevallen sneeuw van Kitzbühl en koningin Juliana en prins Bernhard wat rus tiger skiden in het nabij gelegen Lecht - waar geen kamers meer vrij waren voor het verloofde paar - knalden boven onze hoofden de vele straaljagers van de NAVO door de geluidsbarrière, zwoegde de Tweede Kamer zich door de artikelsgewijze behandeling van Drankwet en Rijn mond. Het laatste ontwerp, de instelling van een openbaar lichaam rondom Rotterdam en de Nieuwe Waterweg, heeft de eindstreep gehaald. Er is echter geen sprake van een gemeen- tebond of een nieuw soort water schap. Eerder kan men dit lichaam zien als een vergadering, waarin de vaak tegenstrijdige belangen van zich uitbreidende en welhaast over vleugelde gemeenten langs de nieu we Waterweg en omgeving ter spra ke kunnen komen en in gemeen overleg alle krachten kunnen wor den gebundeld. De botsing tussen voor- en tegen standers van de nieuwe drankwet resulteerde in een ten departement ge-inspireerd amendement om tij delijk de instelling van een wijk- maximum mogelijk te maken. De maximum aantallen te verlenen ver lof worden dus per gemeente opge heven, maar per wijk weer tijdelijk toegelaten, zij het voor „bijzondere omstandigheden". Overigens wordt uitsluitend verlof verleend op grond van de inrichtingseisen. Aan reeds bestaande pittoreske kroegjes kan ontheffing worden verleend. VOLLE MELK De vrije boeren blijven ontevre den over de prijsregelingen. Een tiental heeft te Leeuwarden de koe bij de horens gepakt en de volle melk tegen een ongekende prijs van 35 cent per liter in de Friese hoofd stad uitgevent. De huisvrouwen, die anders 46 tot 48 cent per liter voor de afgeroomde melk moeten beta len, lieten zich dit buitenkansje niet ontglippen. Maar ook de boeren verdienen nog aan de transactie, waarmee duidelijk werd aangetoond dat de melk met volle room voor deliger kan worden geleverd dan de gestandaardiseerde. Eieren ver kochten deze boeren a 10 cent per stuk en zó onder kip vandaan. We moeten natuurlijk niet uit het oog verliezen, dat de melk duur is, omdat wij de boter en de kaas te goedkoop krijgen. Als de melk niet meer wordt afgeroomd en goedkoop naar de klanten gaat, zullen we heel wat meer voor een pakje boter en een plakje kaas hebben te betalen. De eieren blijven in deze tijd echter wel voordelig en met Pasen in zicht kunnen we er nu wel wat van in slaan. Overigens zal ons land zich er op moeten instellen aldus minister Andriessen zich op kwaliteits- produkten te gaan instellen in plaats van op goedkope levering. Het prijs voordeel hebben wij nu verloren en ook bij de eieren zal de kwaliteit het moeten doen. EEN SCHOOLYVERF De Nederlandse Dok- en Scheeps- bouwmij. heeft een opdracht aan vaard tot constructie van een school in Soest. Het gebouw wordt voorge- fabriceerd met stalen skeletdelen, die dan op de bouwplaats aan el kaar worden gelast. De school zal op Het Planbureau heeft berekend, dat de loonstijging in Nederland door de nieuwe aanpassingen van lonen en prijzen zulk een omvang heeft aangenomen, dat de export in de loop van het jaar zal afnemen, de werkgelegenheid verminderen en dus volgend jaar een niet onaan zienlijke werkloosheid zal ontstaan. Wij zijn nog niet zo heel zeker van deze redenering, omdat ook in de omringende landen een sterke inflationistische beweging aan de gang is en dus de loon- en prijzen beweging bij ons toch wel eens ach ter zou kunnen blijven bij die van anderen. Van de andere kant doet zich een verschijnsel voor, dat langs de vrij sombere voorspellingen van het Planbureau in de hand werkt: dat is de relatieve achteruitgang in de inkomens. Voorlopige cijfers immers tonen aan, dat de huishoudelijke uitgaven met 10 pet. zijn gestegen terwijl de inkomsten maar een stijging met 9 pet. aangeven. In vele huishou dens begint de druk van de nieuwe prijzen zich merkbaar te laten voe len. En dat kan een achteruitgang van de produktie veroorzaken, we gens verminderde consumptie. In ieder geval zou dit inperking van werkzaamheden kunnen meebren gen. deze wijze in de helft van de klaar zijn. Nu de orders voor de scheeps bouw uitblijven, is het voor meer werven zaak om te schakelen en wat is er op het moment belangrij ker dan de woning- en utiliteits bouw? Er zijn reeds scheepswerven waar huishoudelijke goederen wor den vervaardigd. Het ligt in de lijn, dat zij met mankracht en machines vooral ten dienste komen van de huizenbouw. Wel zal er een nieuwe zeesleep boot moeten komen, nu onze „Witte Zee" is lek gestoten tijdens een po ging om een Liberiaans vrachtschip vlot te slepen van de krijtrotsen langs het eiland Wight. Toch heeft Hollands glorie geen verstek laten gaan. De Schelde schoot te hulp en bracht de Liberiaan naar Rotter dam! RIJKS VERTRAGING De verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid zal per 1 januari 1965 ingaan. De voorbe reidingen hebben zoveel tijd gekost, dat afkondiging van deze wet niet meer in deze zomer kan plaatsvin den. Er is meer vertraging ontstaan bij de heren ambtenaren. Ook de ver hoging van de overheidspensioenen heeft op zich laten wachten en ter wijl de prijzen met de dag stegen, zullen de gepensioneerde rijksdiena ren de per 1 januari j.l. toegezegde opslag op z'n vroegst per 1 april ontvangen. We weten het, er is een tekort aan krachten om het werk te doen, ook hier. Mogelijk kan het voor de slachtoffers, die zo lang moeten wachten op hun (per)centen, een troost zijn dat reeds eind van dit jaar enige ontspanning wordt ver wacht op de arbeidsmarkt. Het Cen traal Planbureau heeft aangekon digd ,dat in 1965 door de sterke Voorzitter Franssen kon behalve de leden de wethouders van Dijck en Schels welkom heten als afge vaardigden van het gemeentebe stuur en de dames van de KAV en afgevaardigden van de Kajotters. Bij de KLM wacht men die ont- spannig niet af. Nu wox*dt weer een aantal piloten overgeheveld naar de All Nippon Airways, een Japanse luchtvaartmij., die 7 van hen in dienst stelt als gezagvoerder. HUIZEN EN KRUISEN De huiseigenaren hebben in een brief aan de minister aangedrongen op een huurverhoging van tenmin ste 20°/o. Zij achten die noodzakelijk, omdat feitelijk per 1 januari j.l. al 10% op de huren zou worden ge legd, zoals is aangekondigd door de vorige minister, en sindsdien de prijzen van herstel- en onderhouds werk sterk zijn gestegen. Zij vragen ook voor alle huizen, dus zonder uitzonderingen van voorgaande huurverhogi ngen. De aannemers hebben geklaagd over de nieuwe arbeidsovereen komst voor de bouwnijverheid. Van de ingevoerde prestatiebeloning komt geen vergroting der prestaties in de huizenbouw, zo zeggen zij. Over huizen gesproken: de be woners van de Oude Kleefse Post weg te Spijk, die bij de laatste gi'enscorrectie de grens over de stoep kregen, klagen steen en been dat zij een pas nodig hebben om de voordeur in de mogen en een groene kaart volgens de Duitse ver zekeringswetten, als zij hun auto voor de deur willen zetten. 's Avonds na 7 uur en van zater dagmiddag tot ïnaandagochtend hebben ze bovendien een extra ver gunning van de douane nodig, om dat het grenskantoor dan gesloten is. Zij zijn met de Nederlanders in El ten en andere correctiegebieden opgeofferd aan de „General-be- x-einigung". Maar wanneer-komt er weer een grenswijziging met Duitsland? ray bijeen had gebracht. Het Cen traal Ziekenfonds is gegroeid tot meer dan 7000 ledexx. Het aantal schadeverzekeringen is gegroeid tot 53 terwijl voor meer dan 2 ton aan levensverzekeringen zijn afgesloten. Venray, dat langzaam uitgroeit naar een echte stad, daarbij wel iets ver liest van zijn oude romantiek, maar stei-ker vraagt om een belangen-ge- meenschap. Hij hoopte dat de indus trialisatie, zoals die tot heden ge beurd was, voortgang zou vinden, waarbij men zich niet te blind moet stax-en op de pendel, die hier best meevalt. Volgens de hem beschikbai'e cij fers is er namelijk een uitgaande pendel van 75 mensen, terwijl er 730 mensen iedere dag van buiten uit naar Venray komen. Dit heft el kaar dus wel op. Ook het cijfer van 185 pendelaars naar Duitsland was in vergelijking met bv. Bex-gen (430) niet bepaald verontrustend. Verder spraken nog op deze ver gadering de heer Janssen namens net CNV, die dank bracht voor de prettige samenwerking, Wethouder van Dijck. die namens het Gemeen tebestuur dank bracht voor alle ak- t'viteit en districsbestuurder van Els uit Wanssum, die nog even in ging op de structuurverandering van de KAB in dit jaar. EVENTJES DOORZETTEN, DAN YVORDT-IE LEKKER De laatste weken is door rokend Nederland de eerste brand gestoken in tienduizend nieuwe pijpen. En heel wat mannen hebben ervaren, dat ook piip roken geleerd moet worden wil men er plezier van heb ben. Iedei'een, die voor het eerst de pijp rookt vindt zijn eerste pogin gen meestal niet omgezet in x-ook- genot. Integendeel, de tabak smaakt vaak bitter. De pijp gaat om de ha verklap uit. En het lijkt wel of de tong een pijnlijke leren lap wordt. En de pijprokers van het eerste uur snappen op zo'n moment maar niet, hoe anderen zo gezellig èn langdurig aan hun pijp kunnen lux'- ken. t. Zoals gezegd, pijproken wil ge leerd zijn. Bovendien is lang niet alle pijptabak hetzelfde. Er is net zoveel keus en verschil van smaak in als in sigaretten. Erx dan hebben wij het nog niet over de kwaliteit van de pijp. Wanneer u dus wilt overschakelen van de sigaret op de pijp, dan moet u er zich dus op voorbereiden, dat de eerste paar keren er niet veel rookgenot voor u is weggelegd. Dat komt pas: 1. wanneer u weet hoe u pijp moet roken; 2. wanneer u dë keuze van tabak hebt gemaakt en 3. wanneer u weet hoe u uw pijp moet behandelen. Een pijp rookt u anders dan een sigaret. Aan een sigaret zuigt u zo nu en dan eens heftig. En daar tus sen brandt hij tussen uw vingers weg. Een pijp daarentegen wil be diend zijn. Pijptabak mag niet smeu len of branden, maar moet gloeien. Daax'om moet u rustig langzaam trekken. Niet van die zenuwachtige korte pufjes. De echte pijproker kent men aan zijn mast. GRAAG BLOEMEN In Uw ovexpeinzing van vorige week hebt U het over een „kaal" Desselke over een boomloos plan Zuid. En indei'daad bij het vele goe de wat in Venray is tot stand geko men, ontbreekt het juist aan deze finish touch, deze laatste hand. Ze ker, we hebben na de oorlog enkele keurige plantsoenen aangelegd, zelfs groenstroken in verschillende stra ten dux-ven bx-engen, maar de laatste jax-en is op dit terrein o.i. te weinig gebeurd, al zal Oostrum trots wij zen op zijn keurig parkje, daar midden in zijn kom. En wellicht is het vei'klaarbaar dat „men" er zo weinig aan gedaan heeft, want ook in uw blad hebben we in het vex-le- den kunnen lezen over vernielde bloemen, striuken, planten en bo men. Maar dat alles neemt niet weg dat we in onze uitbreidingsplannen Zuid en Desselke feitelijk niets meer ge daan hebben aan deze „versiering", dit brengen van een levend element tussen de vrij grauwe steenmassa's, die mede de leefbaarheid bepalen van een bepaalde buurt. Het is indertijd al begonnen met de Langstx-aat en deze trend heeft zich ook in Zuid en het Desselke voortgezet en wellicht ook in "West. Dat is jammer, evenals ik het met U jammer vind, dat men het expe riment dat men in Oost is begonnen, waar men indertijd een tuinarchi tect heeft ingezet, slechts gedeelte lijk heeft uitgevoerd en in de andere plannen er helemaal niets meer aan doet. Ik blijf met U van ooi'deel, dat een uitbreidngsplan niet af is, indien men wel wegen en straten aangeeft, de rooilijn en de hoogte der gebou wen, maar dit levende element over laat aan de mensen, die er komen wonen. En het klopt allermirxst in dien men groenstroken wel aanlegt, maar laat verworden tot onkruid- perken of parkeerplaatsen. Zo de stedebouwkundige hier niets voor voelt, dan zijn er andere instanties en personen te vinden, die hiervoor wel plannen op kunnen stellen. Plannen, die uiterst voornaam zijn en dat herhaal ik nogmaals de leefbaarheid van een dergelijke buurt mee bepalen. In uw zelfde blad wijst een inzen der op het feit dat kapelletjes dik wijls in zo'n beroerde toestand ver keren. Is dat niet om dezelfde rede nen? Lopen we niet te achteloos langs dit alles heen en hebben we niet veel oog voor het steeds maar groeiend getal auto's ,die men er gens kwijt moet. Een open plek in de Eindstraat en andere straten ver worden tot vuilnishopen, die men weliswaar viij geregeld opruimt, maar waar men ook totaal niets van maakt. De levende aankleding ont breekt en dit zal zich op de duur wreken. Trouwens al deed men het om ander redenen Kunt u zich voorstellen wat het oude Desselke (dus alleen de witte huizen) zou zijn als het barmhartige groen en de bomen niet veel verbor gen. en het nieuwe te verwerpen. Toch is het noodzakelijk, wanneer wij in tens willen leven, dat wij voor het nieuwe, het onbekende, open staan. Want leven is zich veranderen. Zo als de enkeling zich in het verloop van zijn leven verandert, zo veran dert zich ook de gehele gemeen schap. „Ook de boom gaat met zijn tijd mee", schrijft de dichter Hans Andreus. Stilstand is niet mogelijk. Stilstand is verstarring, is dood. In mijn voox-gaande artikeltjes heb ik het over de verwondering ge had. De verwondering is namelijk de toestand van de mens voor het denken. Door in het gewone het on gewone te zien, door onze aandacht op iets te richten leren wij denken. Leren wij scheppend denken. Hier is geen kennis of geleerdheid voor nodig, maar wel het vermogen om onbevooroordeeld te luisteren en te kijken. Om tot scheppend denken te ko men is een lange ontwikkeling no dig. Waar het mij voorlopig om gaat is, dat wij onze zintuigen leren ge bruiken, zodat wij het nieuwe en het onbekende op onze eigen manier kunnen benaderen. TE VENRAY Op woensdag 4 maart a.s. om half acht zal in de cantine van de Werk plaats voor aangepaste arbeid, door een voor deze streek unieke film cursus worden geopend. Het gaat hier om een gedegen ka dercursus waarin alle aspecten van het medium film zullen worden be studeerd. De bedoeling hiervan is dat een aantal personen worden op geleid in het filmwezen, zodat zij in de toekomst op deskundige wijze deze materie in hun opvoeding-vor mingswerk zullen kunnen behande len. Het programma bestaat uit een twintigtal lessen waarvan er 10 nog in dit voorjaar en 10 in het komen de najaar gegeven zullen worden. Indien gewenst kan op het einde van de cursus een examen worden afgelegd. Aan hen die dit met goed gevolg doen, zal een diploma worden uitgereikt. Deze aktiviteit heeft kunnen plaatsvinden door een samenwer king van de werkgroep Filmvorming Venxay, het K.F.A. in Den Haag en het vormingscentrum te Well. Burgemeester Dittrich van Wanssum zal officieel deze cursus openen, ter wijl de heer van Batenburg, voor zitter van de Venrayse werkgroep de bedoelingen van deze cursus zal uiteenzetten. Reeds een veertigtal deelnemers hebben zich al reeds ingeschreven, maar voor een klein aantal is deze mogelijkheid nog open. Belangstellenden kunnen zich nog opgeven bij Dhr. A. J. Noyens, Pr. Irenestraat 4 te Venray of bij M. J. van Batenburg, Bevrijdingsweg 4. Deelnemerskosten bedragen 30.- per persoon welke op de eerste cur susavond moeten worden voldaan. JAARVERGADERING spiegelglasverzekering In Hotel De Keizer hield de On derlinge Spiegelglasverzekering haar jaarvergadering, die door vele leden werd bijgewoond. In zijn openings woord deelde de voorzitter mede, dat de heer Janssen, gepensioneerd adjudant der Rijkspolitie het secre tariaat zal waarnemen en tevens als penningmeester zal optreden. Tijdens de bestuursverkiezing werden voorzitter A. Rooijackers en H. Camps herkozen. Daar de heren Janssen en Theuws, sekretaris en kontroleur, buiten het bestuur vallen, werden de heren J. Verheugen en J. Coenen gekozen in het bestuur. Het financieel verslag gaf aan, dat 138 leden 1999.46 m2 spiegelglas verzekerd hadden. Vijf leden werden afgevoerd en zes nieuwe leden wer den in 1963 ingeschreven. In 1963 kwamen 4 schadegevallen voor, die de verzekering 933,35 kostten. 664.13 kon echter terug gevordei-d worden zodat de gehele schade in 1963 269,22 bedroeg. Aan premies werden ontvangen 4407,29 en aan inleg kwam binnen 146,95. Het oude glas bracht 74,52 op. Bedroeg het saldo op 1 januari 1963 15930,87, het saldo op 31 de cember 1963 bedroeg 19780,39 en het gezamenlijk kapitaal 21930,14. De premie 1964 werd door de ver gadering vastgesteld op hetzelfde bedrag als in 1963, terwijl op ver zoek van de leden besloten werd in december 1964 een voorschot-premie te heffen voor 1965. Ook werd door de leden verzocht de entreegelden van 1 3,te verhogen. Hij wees er op dat 1963 over het algemeen een goed jaar was ge weest, met voiop werkgelegenheid, iat tenslotte ook de zo lang ver breide loonsverhoging gebracht had met een verbetering van de secun- Jaire arbeidsveorwaai'den. Toch had cok het afgelopen jaar getoond, dat nog niet aile werkge vers voldoende sociaal gevoel heb ben om ook in tijden van slapte hun werkgevers het volle pond te geven. Men reserveert uit de winsten voor machines, aldus de heer Frans sen, en voor ander investeringen, maar voor de mens in het bedrijf schiet zo weinig over. Wat Venray zelf betreft was hij blij te kunen constateren dat de bouwcapaciteit steeds grotere resul taten oplevert waardoor de woning nood gelukkig terug uit gedrongen wordt. De industrie toont een ge zonde groei en bepaalt daarmede de werkgelegenheid in ons Venray. Hij sprak ook nog over het pendelpro bleem, dat z.i. zou blijven bestaan, terwijl het bovendien ook opgehe ven wordt door de inkomende pen del. VELE DIENSTEN Nadat hij nog met 'n enkel wooi'd de structuur verandexüng der KAB had aangestipt, die in dit jaar als het Ned. Katholiek Vakverbond ook in Venray met zich brengt, was het woord aan secretaris W. Peeters, die een indrukwekkende rij aktivi- teiten de revue liet passeren. Uit zijn verslag bleek dat het aantal le den teruggelopen is van 1342 tot 1315, een verschijnsel, dat schijn baar landelijk te noemen is, ten minste op het platteland. Hij prees de onderlinge samenwerking tussen de vakbonden en organisaties met de KAB, waax'bij de KAV en KAJ een extra pluimpje kx*egen. De ge westelijke sociale school telde nog 8 cursisten en hij hoopte dat dit aan tal in het komende jaar groter zou worden. Sprekende over instellingen en diensten, wist hij te vertellen dat de Aktie Wij en Zij t.b.v. de onderont wikkelde gebieden 1154,in Ven- De Centrale Volksbank haalde 'n inleg van 27.160,50 (ï'uim 3400, meer dan in 1962) en moest 16.521,- terug betalen 4800 minder dan in 1962). Een teken dus dat er behoor lijk gespaard wordt. De Reisvereni- ging doet het ook prima, organiseer de in 1963 een Veluwereis en telt op dit moment 86 leden. Het Priester- studiefonds bracht in de Petrus Bandenparochie 1755,bijeen, bij het Rectoraat der Paters 526,88. Het Bureau Rechtsbijstand lu*eeg 71 gevallen ter behandeling. In acht werkvergaderingen brachten des kundige sprekers discussies aan de gang over de meest uiteenlopende onderwerpen. De Culturel Dienst verzorgde als van ouds een goed Sinterklaasfeest voor de jeugd en een Kerstavond (met heel wat minder belangstel ling) voor de ouderen. De toneelclub moest haar werk staken, de onkos ten werden te hoog, de belangstel ling te miniem. Hoe men die belang stelling moest animeren, wist ook deze vergadering niet. De Dr. Poelsstichting wist niet al leen 1500,bijeen te brengen, maar 9 meisjes in Well en 7 jongens in Swalmen een goede vakantie te geven en bovendien hulp te bren gen in 11 gezinnen. Herwonnen Levenskracht wist op zijn beurt 964 leden bijeen te hou den en 3166,bijeen te brengen. Daarmede was de goedgeefsheid neg niet ten einde. Het Goede Week offer bracht ook nog ruim 800, voor het goede doel bijeen. De penningmeester de heer Peters kon voor 1963 een inkomstentotaal geven van 5323,76 en moest als uit gaven boeken het totaal van 4859,75. Met een begroting van 2840,- hoopt men in 1964 klaar te komen. Hier van moet 2600,bijeen worden gebracht door contributies. EERLIJKHEID De geestelijk adviseur kapelaan Borst, hield een preekje over eer lijkheid, terwijl aalmoezenier Hey- mans naar aanleiding van zijn komst naar Venray wees op de groei van Uw nieuwe pijp maakt u aan de binnenkant iets vochtig. Stop uw pink maar in de mond en ga dan met de vochtige pinktop diep de pijpekop in. Dan begint u de pijp te steppen. De eerste paar keer maar half vol, want het is voor het inre ken van het hout van belang, dat u zeker de eerste paar keer de pijp helemaal leeg rookt. Het eerste plukje tabak gaat er luchtigjes in, het tweede plukje iets steviger. Maar tabak mag niet gepropt worden; de pijpinhoud moet steeds veerkrachtig aanvoelen. Het luchti ge plukje tabak onderin moet er voor zorgen, dat de rook iets kan afkoelen anders zult u bijzonder gauw last krijgen van de pijprokers tong. U moet nooit een pijp stoppen, wanneer die nog heet is. De smaak van de tabak zou er onder kunnen liiden. Schaf dus maar tegelijk twee pijpen aan. De pijp moet schoon gehouden wox-den. De koollaag mag niet te dik woi'den. Met een bot mesje krabt u die gemakkelijk weg. Wanneer u erg nat rookt, dan 's nachts een pijp- reiniger in de steel. Het vocht kan er dan goed intrekken. Steek een pijp nooit in uw borst zak. Ten eerste hebt u dan de nei ging de steel naar beneden te plaat sen. zodat het eventueel aanwezige vocht zo heerlijk zich in het mond stuk kan ophopen, ten tweede zult u mei-ken ,dat de pijp daar nogal eens wil breken. Een borstkas geeft nu eenmaal weinig mee als u ergens tegenop loopt of iets dergelijks. U weet nu iets van pijpi-oken. Wanneer u doorzet, zult u zelf wel ondex*vinden, dat een pijp werkelijk lekker smaakt en bovendien, dat u veel minder over de longen x*ookt dan met een sigaret. Maar zorg wel, dat u een goede kwaliteit pijp koopt. De winkelier die u tot dusver van sigaretten heeft voorzien, zal u graag bij de aanschaf van de pijp adviseren. Ik hoop van harte dat men bij ve le plannen, die men heeft, toch voor al niet het groen vergeten zal en dat Venray's jeugd weer spoedig op geroepen zal worden voor een bo- men-plantdag. VERANDERING Leven is een voortdurend op weg zijn. Alles is aan verandering onder hevig. Wij zien het overal om ons heen en het maakt ons soms bang. Alle vaste gewoonten en begrippen, die ons zo zeker toeschenen, wox-den ondergraven. Beproefde waarden en vereerde voorbeelden wankelen. Het is alsof de bodem onder onze voeten wordt weggeschoven en wij in een leegte grijpen, nergens houvast vin dend. Vooral op sociaal en technisch gebied is een enorme ontwikkeling gaande. Geïsoleerde streken worden opengelegd. Dorpen groeien uit tot steden. De op landbouw ingestelde streken worden geïndustrialiseerd. Televisie, radio en kranten brengen luidruchtig verslag uit van wat er in de wereld gebeurt. Soms in een zo overstelpende hoeveelheid dat wij het nauwelijks kunnen verwerken. Zo zelfs dat wij aan een eigen me ning niet toekomen. Hierin schuilt het gevaar dat wij onze interesse verliezen en het alle maal wel geloven van wat ons wordt opgediend. Ook in 't vele geestdodende werk dat wij moeten verrichten en die dag in dag uit aan de lopende band staan, schuilt een gevaar dat wij ge- dachtenloos gaan leven. Het is ech ter van groot belang dat wij onze houding ten opzichte van onszelf en de wereld bepalen. Dat wij ons niet blindstaren op allerlei overgeleverde theorieën en gedachten, maar dat wij zelf gaan leren kijken en den ken. Want als wij ons vastklampen aan het oude, het overgeleverde, ko men wij in een doodlopend straatje terecht. Wij zijn vaak geneigd onze aandacht op het verleden te richten De jaarvergadering van de Venrayse KAB was maandagavond niet drxik bezocht in Hotel Kemps, maar zij, die er niet waren, hebben veel gemist. Want hier bracht deze afdeling het trotse xappert ever een jaar van verenigingsleven, dat terecht de be wondering afdwong.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 9