DEKENALE HISSIEWEEK Kerkelijke Diensten BEDEVAART Politierechter EEK of TWEE procent Het Comité VENRAY verzoekt alle inwoners van Venray en de kerkdorpen om de naam en het adres van naaste familieleden, die lid zijn van een missionerende orde of congre gatie, mede te willen delen aan de pastoor van hun parochie of aan het secretariaat van het comité: St. Ursulastraat 44, Venray, Telefoon 2209 van 1 tot en met 7 maart Geestelijk artikel RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Rector Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 3e zondag van de vasten. H. Missen om 6.30, 7.45, 9 uur en 11.45. De Hoogmis om 10.15. De kol- lekte is voor kerk en Franciscaanse Missies. 7 uur Avondoefening voor de vastentijd. Maandag: Mis van de dag. 7.30 verloofdencursus. Dinsdag: Mis van de dag. 7 uur avondmis tot intentie der aanwezige gezinnen. 8 uur cursus voor jong gehuwden in San Damiano. EEN BISSCHOP FILOSOFEERT IN INGOLSTAD OVER DE SCHEPPING Binnen niet al te lange tijd zal de wereld vier miljard mensen tellen, mensen, die een korte spanne tijds leven en verdwijnen, om door ande ren te worden opgevolgd: in steeds toenemend aantal. Binnen niet al te lange tijd zal de eerste mens op de maan landen, na dat hij een reis van tenminste 70 uren door de ruimte volbracht heeft. Er vliegen reeds vele satellieten door de ruimte, die ons instrueren over hetgeen daar buiten ons directe waarnemingsveld aan de hand is. Er zullen nog meer veroveringen ko men. Deze twee feiten tonen ons, dat de mens inderdaad de opdracht ver vult welke God hem in de wereld gegeven heeft: „Vult de aarde en maakt ze onderdanig". Zo staat het in Genesis. Men kan dus terecht stellen, dat de mens God gehoorzaamt en hem dient naar de wetten. Die Hij hem gesteld heeft. Tenminste gebeurt dit in materiële zin, dat wil dus zeggen, dat de mens zeker onbewust aan zijn levenstaak werkt. Maar wanneer dat alleen onbewust geschiedt, dan kan het inderdaad niets menselijks meer hebben, doch een volkomen verslaving betekenen. Tenslotte ver vullen ook de dieren en alles wat leeft in het heelal hun taak, die door God is meegeven. Zij vormen daardoor eveneens volgens de H. Schrift het levende bewijs van Gods Goedheid en Almacht. Voor de mens is het niet genoeg zijn le vensopdracht onbewust te vervullen, hij moet het bewust doen. Mgr. Graber, de bisschop van Re gensburg, heeft daarover zijn ge dachten laten gaan en betoogd, dat wat de mens in onze eeuw presteert eigenlijk een deelneming aan de schepping is. Hij betoogde ter gele genheid van de inzegening van een olieraffinaderij in Ingolstad. dat het ook anders had kunnen zijn. God had ook de schepping kant en klaar kunnen afleveren en de mens daar in plaatsen, zonder dat er verande ring in kwam. Hij heeft het niet zo gewild, hij heeft de weg van de evolutie ge kozen. En wat is nu machtiger, het eerste of het tweede? Terecht, zegt de bisschop, dat het tweede, het scheppen van de mens machtiger en grootser is, omdat het de mens een gevoel van fierheid kan geven. Maar zo zegt hij verder daar ligt nu ook een moeilijkheid. De moderne mens moet de rollen niet omdraaien en menen, dat hij de schepper is. Want dan wordt zijn werk slavernij aan een afgod, de afgod van zich zelf. Terwijl in het tegenovergestel de geval, in bewuste afhankelijk heid van God het medescheppen voor de mens een glorie en een ze gen wordt. Woensdag: Mis van do dag. Donderdag: Mis van de dag. Van 58 uur gelegenheid om het Sacra ment der biecht te ontvangen \oor eerste vrijdag. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand, geboden vasten- en onthou- dingsdag. 6.40 gez. H. Mis; 7.45 Mis voor alle schoolkinderen; 's avonds 7.30 Kruisweg. Zaterdag: Mis van de dag. 8.30 Gezinsmis. Van 38 gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ont vangen. Vastenoffer Zondag a.s. 1 maart is de eerste inzameling van het Vastenoffer. Wilt U zo goed zijn de zakjes, die u thuis gebracht zijn mee te brengen naai de kerk en in de kist achter in de kerk te stoppen. Mocht u het zakje kwijt zijn, broeder portier heeft nog zakjes voor uw vastenoffer. In de loop van deze v/eek wordt u het tweede zakje thuisbezorgd. De tweede etappe van de vastenaktie loopt van 115 maart Het motto hiervoor is: Armen vragen redding. Zetten wij ons zelf in om hun ma teriële nood te helpen lenigen. Knip- en naaicursus Voor dames begint 18 maart a.s. een knip- en naaicursus in Hotel Kemps. Aanmelden: Leunseweg 4. Liturgische hervorming Op 22 november 1963 gaven de Bisschoppen van heel de wereld bij na unaniem hun fiat aan de Conci liaire Constitutie over de Liturgie. Wat gaat er nu in Nederland op li turgisch gebied veranderd en ver nieuwd worden, vragen wij ons mis schien af? Op deze vraag ontvangt u een antwoord op woensdagavond 4 maart 's avonds cm 8 aur in San Damiano. Spreker is de bekende liturgist Dr. Lucas Brinkhoff o.f.m., directeur van het Interdiocesaan Liturgisch Secretariaat te Nijmegen. Alle be langstellenden zijn van harte wel kom. T I i 1 Vanuit Venray nuar Rome-Assisië Reis per trein 13 dagen 375.-. Belangstellenden kunnen een folder krijgen met alle inlichtingen en ge gevens over deze reis bij broeder portier, Leunseweg 1 en bij Pater Urbanus. Misintenties Zondag: 6.30 overl. ouders Custers- Cuppen; 7.45 Anna Rutten-Peeters; 9 uur Adriaan Hermus (Stille Om gang): 10.15 overl. fam. W. van den Munckhof-Goumans; 11.45 overl. ouders Thelozen-v. d. Broek. Maandag: 7 uur overl. fam. Cus- ters-v. d. Heyde: 7.45 Antonia Fran- cisca flendnks-Sijkfcns; 8.30 fam. Rongen-v. d. Heuvel en Slakhorst- Jansen. Dinsdag: 7 uur Ter ere van 5^t An- toi.,us uit dankbaaiheid gebedsver horing; 7.45 ovtil fam. Emonts- Hii.ssen; 8.30 Wilnelmina Geurts - Crc oymans. Woensdag: 7 uur Theodorus Gom- rrnrs; zijaltïar I-aier Casimiris en ouders; 7.45 overl. ouders Appels; 3.31 overl. fain Claasseos-G'-nete- laars Donderdag: 7 uur ter ere van de H. Geest; 7 45 <>verl. ouders Hermus- van Oers; 8.30 Gerardus Verjcoeyen en Pfctronella Creemers en dochter He era. Vrijdag: 7 uur overl. oui'-rs To nen- Vernoemen; 7.45 over! mred< c; 8 5^ Constans Rojer. Z. terdag: 7 uur Antoon Huijb«i«-. 7 45 Pierre VoPobergn; 8.30 Gez.ns- Dienbeurivn Accolylhcn Zondag: 6.30 n Naus, H Bosch n R. V&stert; 7 15 M van Rooy, K De Aartsbroederschap van de H. Familie gaat zondag a.s. ter bedevaart naar St. Jozef. De H. Mis is om 9 uur. Bussen vertrekken om half 9. Wij verwachten weer grote opkomst. Jeuken, J. Meosvrs en H J insscn; 9 uur Ant. Claassens, Paul Pop, J. Jeuken en J. Evers; 11.45 C, Evers, J. Rongen, G. Verschuuren en P. Philipsen. Vrij: A Derks, A. San ders en B. Peters. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 3e zondag van de vasten. Vandaag eerste inzameling van de spaarzakjes van de vastenaktie. Wilt U deze in de otferbussen werpen achter in de kerk? 7 uur H. Mis d. parochie; 8.30 H. Mis vour Gei rit Claessens; 10 uur Hoogmis, jaard. Peter Joh. Pouwels en Joh. Minten; 3 uur Vastenoefen'.ng. Maandag: 7 30 Geradina Jennes- kens-Poels. Dinsdag: 7.30 overl. ouders Ihie- len-Steegs. Woensdag: 7 30 gez. H. Mis tot dankzegging, int. lam. VermeuJen- Bloemen. Donderdag: 7 30 gust. gez. jrd. Ge rard Camps en Johanna Hillen Vrijdag: eerste vrijdag. 7.30 gez. H. Mis ter ere van het H. Hart van Jesus, jrd. voor Antonetta Moorrees- Custers; 7 uur avondmis voor Theo Vervuurt. Zaterdag: 7.30 gez. jrd. Antoon Derickx. Biechten van 6 30-7.30; 7 30 Marialof. Om 9 uur lof voor de deel nemers aan de Stille Omgang van T dekenaat Venray. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 3e zondag van de vasten. Eerste zondag der maand. Leesmis om 7 uur; 8 uur kindermis en tevens Hoogmis. De hele kerk wordt ver zocht de vaste gezangen mee te zin gen. Leesmissen om 9.15 en 10.15 u. 3 uur Kruiswegoefening en lof. In alle H. Missen buitengewone koliek- te die bijzonder is aanbevolen en 2e kollekte Bisdom. Maandag: 7.30 H. Mis voor Anto- nitta en Jo Swinkels. Dinsdag: 7.30 maanddienst Ber- nardina Holleman-Verway. Woensdag: 7.30 maanddienst Wed. Hellegers-Voermans. Donderdag: 7.30 zieledienst Ge rard Kemmelings besteld, door de kaartclub; 's avonds biechtgelegen heid van 5 - 7 uur. Vrijdag: eerste vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Hart van Je sus. 7 uur H. Communie; 7.30 H. Mis ter ere van het H. Hart van Jesus stichting Baeten-Jeurissen. Na de H. Mis uitstelling, akte van toewij ding, Tantum Ergo en zegen; om 7 u. 's avonds avondmis ter ere van de H. Familie en gezinsmis. Moge van ieder gezin een vertegenwoordiger aanwezig zijn. Zaterdag: 7.30 H. Mis tot zekere intentie; zaterdagavond biechtgele genheid van 57 uur. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 3e zondag van de vasten. Inzameling van de spaarzakjes van de Vastenaktie: grote offerbus ach ter in de kerk. (Na hgm. brievenbus pastorie). 7 uur H. Communie; 7.30 lsm. gest. voor levende weldoeners van de kerk; 10 uur hgm. voor de parochie; 3 uur kruisweg en lof. Maandag: 7.30 gez. H. Mis van dankz. ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot int. van fam. Vollenberg-Arts. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis overl. fam. Roelofs-Keysers. Woensdag: 7.30 Gezinsmis tot int. van hen die in de kollekte van van daag bijdragen. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis overl. fam. Geerets-Weys. Biechtgelegen heid vna 67 uur. Vrijdag: eerste vrijdag der maand, toegewijd aan het goddelijk Hart. 7.30 gest. H. Mis ter ere van het H. Hart; 7 uur 's avonds gez. H. Mis overl. fam. Gooren-Dinghs met kor te vastenpreek, oef. van eerherstel en zegen met 't Allerheiligste. Gro te deelname verwacht! Zaterdag: eerste zaterdag, toege wijd aan het Onbevlekte Hart van Maria. 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bij stand tot int. van hen die offerden. Biechtgelegenheid van 67 uur; om 7 uur lof. Kerkpoetsen: Anny Kuypers en Leny Kunen. Misdienaars: Th. Arts, H. van Kuyck N. Janssen, J. Kunen H. Rambags, P. Kuypers. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 3e zondag van de vasten. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis v. d. parochie; 9.15 Hoogmis, gesticht jaargetijde voor Frans Voermans en Anna Maria Kleven; 10.30 leesmis voor Gerard Voesten en zoon Theo- door; om 3 uur kruisweg en lof. Vandaag eerse zondag v. d maand, maandkolleke voor de kerk. Maandag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Maria Litjens-Smits; 8 uur leesmis voor Willem Arts en Ger- truda Niessen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Gerard Willemse, kindermis voor de meis jes; 8 uur leesmis voor Antoon Jen- niskens. Woensdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Johannes Poels, echtgenote en dochter Johanna; 8 uur leesmis voor Hendrina Koenen-Hendriks; om 7.30 avondmis. Daarna koffietafel voor de meisjes d;e de kerk hebben g< poetst in het clublokaal van het K.M.G. Donderdag: 7.30 let smis voor Jo hannes Voovmans, kindermis voor de jongens; 8 uur leesmis voor de overleden familie Peeters-Martens, Vrijdag: eerste vrijdag der maand. Om 7 uur leesmis; 8 uur leesmis v. Gerard Verkoeijen en echtgenote; 's avonds om 7.30 gezongen dienst ter ere van het H. Hart voor hen die offeren. Zaterdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Willem Keijzers en echtgenote Johanna Jenniskens en overleden kinderen; 8 uur leesmis voor Theo- door Bouten; van 45 en van 6.30-7 uur biechtgelegenheid. Daarna lof. Kerkpoetsen: Take -an Ooi en Riet Koonings. Accolythen: 6.45 M. Kusters en N. Pijpers; 8 uur L. Jenniskens en J van Ooi; 9.15 J. v. Vegchel, G Cor- nelissen, A. Loonen er P. Heesen; 10.30 L. Weijs en G. Jenniskens. A.s. zondag begint de mlsweek. Ieder gezin krijgt een programma thuis gebracht. Men gelieve in deze week geen vergaderingen te houden. Vergeet niet vandaag het eerste zakje voor de vastenoffer mee naai de kerk te brengen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 3e zondag van de vasten. 6.30 leesmis v. d. overl. fam. Lem- mens-Poels; 8.10 leesmis v. d. fam. van Dierendonck-Marcens; 9.15 kin dermis; 10.15 Hoogmis voor zekere intenie; 5 uur vastenmeditatie en lof. Maandag: 7.30 leesmis voor Albert Fleurkens en Elisabeth Claessens. Dinsdag: 7.30 maanddienst voor Albert Verheyen. Woensdag: 7.30 leesmis v. Juhan- nes Coenen en Elisabeth Kamps. Donderdag: 7.30 leesmis v d. overl. fam. Hellegers-Maas. Vrijdag: geboden vasten- en ent- houdingsdag. Eerste vrijdag van de maand. 7.30 gez. H. Mis ter ere van het H. Hart v. d. fam. Claessens- Poels. Na de H. Mis uitstelling en oefening van eerherstel; 7 uur avondmis voor Martinus Janssen en Frans Bressers. Zaterdag: 7.30 leemis voor Gerrit Marcellis; gelegenheid om te biech ten van de 6 - 7 uur. Zaterdag zal onze dorpsgenoot Gerrit Marceiiis de subdiakenwij ding ontvangen. Op zondag 1 maart slu-t de eerste periode van de vastenaktie. Wij ver zoeken derhalve om de eerste enve lopjes mee naar ae kerk te brengen. PAROCHIEKERK MERSELO - Zondag: 3e zondag van de vasten. Heden begint de maand maart, ge wijd aan de verering van de H. Jo zef. 7 uur leesmis tot int. van fam. Janssen-Poels; 8.15 leesmis voor de overl. ouders van Cuyck-Ewal.s10 uur Hoogmis voor de gelovige zielen. Onder de H.H. Missen preek en kol lekte voor pater van Horne, voor zijn missie in Afrika; 6 uur avond oefening in de Vastentijd. Maandag: 7 uur gest. jgt. voor Gerardus Pubben; 7.45 leesmis voor overl. fam. Pluk-Ewals. Dinsdag: 3e van de negen dinsda gen ter ere van de H. Antonius. 7 u. gez. H. Mis ter ere van de H. Anto nius tot int. van hen die daarvoor bijdragen; 7.45 leesmis uit dank baarheid. Woensdag: 7 uur gest. jgt. voor Mar. L'Ortye-Lipperts; 7.45 leesmis voor Maria Aerts, zoon en familie; 7.30 Vergadering van de 3e Orde met professie van nieuwe leden. Donderdag: 7 rrr gest. jgt. voor Martinis Arts-van Vegchel; 7.45 leesmis voor Lambertds van Meyel; van 56 ur biechtgelegenheid. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 7 rur gez. H. Mis ter ere van het H. Hart tot int. van hen die daarvoor bijdragen; 8 uur leesmis voor Petrus Pubben; 3.45 lof voor de schoolkinderen; 7.30 Avondmis v. Martinus Gerrits. Zaterdag: Priesterzaterdag. 7 uur gez. H. Mis voor priesterroepingen (Janssen); 7.45 leesmis voor Maria Arts-van den Bemt; 56 u. biecht gelegenheid; 7 uur Marialof. A.s. zondag speciale maandelijkse kollekte voor de noden van onze kerk. Wilt U er aan denken de zakjes met vastenoffer mee naar de kerk te brengen. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 3e zondag van de vasten. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Egel meers-Hermens; 10 uur hoogmis cot bijz. intentie. Vandaag bijz. maandel. kollekte voor de kerk; 2.30 vasten- oefening en lof. Vandaag kunnen de vastenoffer- zakjes van de eerste ronde in de kerk worden afgedragen. Door de week H. Mis om 7.30 u. Maandag: v. d. overl. fam. Pee- ters-Claessens. Dinsdag: tot int. van fam. Poels- Peters. Woensdag: v. d. overl. van fam. v. Keijsteren-Geurts. Donderdag: uit dankbaarheid n. fam. Peeters-v. d. Beeten. Vrijdag: (vasten en onthouding) eerste vrijdag v. d. maand. 7.30 tot int. van fam. Nabuurs-v. d. Broek; 19.30 gez. H. Mis ter ere van het H. Hart v. d. zielerust v. Petrus Pubben (Merselo). Zaterdag: eerste zaterdag, gewijd aan het Onbevlekt Hart van Maria, priesterzaterdag: tot int. van fam. Hersig. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; vrijdag voor en na de avondmis. RECTORAAT VEULEN Zondag: 3e zondag van de vasten. Ie inzameling van Bissch. Vasten aktie, gelegenheid om te offeren achter in de kerk, 2e periode van de Vasten. 7.30 leesmis voor de be kende intentie; 10 uur Hoogmis voor Petronella Cleven-Strijbos; 2.30 Vastenoefening. Maandag: 8 uur voor geestelijk en tijdelijk welzijn van gezin (B.). Dinsdag: 8 uur leesmis voor zal. Cornelis Segeren-Dirven. Woensdag: 8 uur leesmis voor zal. Lambert us HoubenDeriks. Donderdag: 8 uur hoogmis voor zal. Wilhelmina Geurts-Croymans. Vrijdag: eerste vrijdag der maand, 8 uur bijz. intentie ter ere van O.L. Vrouw van 't H. Hart; 7.30 's avonds Hoogmis overl. fam. Koener.-Jans- sen. Zaterdag: 8 uur leesmis voor zal. Rector J. Geurts (C). A.s. zondag kollekte voor eigen kerk. Accolythen: Mart. van Staveren, Harry van Rijswijck, Jan Geelen. Kerkpoetsen: Mien van Rijs wijck en Mart. Geerits. RECTORAAT SMAKT Zondag: 3e zondag van de vasten. 1.15 H. Mis tot zekere intentie; 7.30 uit dankbaarheid; 0 uur H. Mis voor bedevaart van de H. Familie uit Venray; 10 uur Hoogmis voor onze weldoeners. In de kerk is een offerblok ge plaatst om het vastenoffer van de eerste 2 weken af te dragen. Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd; 8.30 en 9.30 H. Missen. Om 3 uur lof met preek. Maandag: 6.30 voor de gelovige zielen; 7.30 voor zegen over het werk. Gedurende de maand maart zijn er op al de door de weekse da gen in de St. Jozefkapel H.H. Mis sen om 7 uur en half 9. Dinsdag: 6.30 voor Louisa Waps- Verweer; 7.30 voor Mia Wijnhoven. Woensdag: 7e van de 0 woensda gen ter ere van St. Jozef. 6.30 gel. H. Mis; 7.30 gez. H Mis ter ere van de H. Jozef: voor een ziek kind; cm 3 uur 's middags lof met preek; om 7.30 Avondmis. Donderdag: 8.30 ter ere van het H. Sacrament; 7.30 gez. jrd. voor Th. Gooren. Van 5 tot 6 uur en van 7 tot 8 uur gelegenheid om te biech ten. Vrijdag: le vrijdag van de maand. 6.30 gel. H. Mis voor overl. ouders Slits en zoon Theo, 7.30 gez. H. Mis ter er van het H. Hart als jrd. voor B. Geurts, echtgenote en kinderen. Na de H. Mis uitstelling, litanie en zegen. Zaterdag: le zaterdag van de maand en priesterzaterdag. 6.30 en 7.30 gel. H. Missen ter ere van O.L. Vrouw. Van 5 tot 5.30 en van 7 tot 8 uur gelegenheid om te biechten; om 7.30 Vastenlof. RECTORAAT HEIDE Zondag: 3e zondag van de vasten. 7.30 uur H. Mis v. Lambertus Pou wels en Anna Derks; 9 uur hoog mis voor het Rectoraat; Eerste in zameling van de vastenzakjes in de offerblok; Geen vastenoefening. Akolieten: W. Derkx enM. Philip sen. Misdienaars v.d. week: Sjaar Loonen en Bennie van Lierop, Maandag: 7.30 H. Mis voor Jacoba Mirhels-Jacobs. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Regina Rongen v.w. de buurt. Woensdag: 7.30 H. Mis tot bijz. int. Donderdag: 7.30 H. Mis voor Har ry Muijsers. Vrijdag: eerste vrijdag der maand. 7.30 H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand; 7.45 Avondmis voor de Heidse jeugd. Biechtgelegenheid vóór Avondmis. Zaterdag: Priesterzaterdag. 7.30 H. Mis voor overl. ouders Engelber- tus Nellen en Helena Rutten. Biecht gelegenheid te 7 uur en lof te 7.30. Katechismus: klassen 1 en 2: les 15. Klas 4: 448 449 504 505. Klassen 5 en 6: 467 469 516 518 520. otU «raLfcng» j finanewnwjOv J JUL1ANASIN6EL41 •tekf. 1061 (K4780) Moeder, zoon en dochter stonden voor de groene tafel, aangeklaagd wegens mishandeling van buurman en zijn vrouw. „Ons gezin was boos", zei de moe der, „en daar was alle reden voor!" Maar de reden waarom kwam niet uit de doeken. Wel bleek, dat er behoorlijk geslagen was die avond. De slachtoffers waren, zoals gezegd, de buurman en de buurvrouw, die een bromfiets en televisie hadden. „De mensen van de afbetaling lo pen de deur plat", zei de verdachte huismoeder, zonder beroep. „Maar daarom hoeft hij zich nog niet aan te stellen als een middenstander, die kapitalist!" Al met al maakte dit niet duide lijk of, en zo ja waarom, deze dame de buurman had geslagen en ge stompt, waardoor deze pijnlijk werd getroffen. „Ik heb hem niet gesla gen", zei de huismoeder rad: „Ik maak mijn vingers er niet aan vuil!" De geslagen buurman zei, dat zij hem een tik op de arm had gegeven. ,,'t Deed geen pijn", zei hij. Niet de moeite waard om over te praten. Zodat de moeder werd vrijgespro ken. Want een misrandeling moet flink pijn doen om mishandeling te zijn. Zij was geenszins dankbaar voor de ontlastende verklaring van de buurman. „Hij krijgt met mij nog meer last!" riep ze, toen ze met op gestreken zeil de zaal uit liep. Vervolgens kwam de zoon. Hij had buurman zo'n watjekaliw verkocht dat die er een paar weken mee ge dokterd heeft. „Dit was wel een echte mishandeling", zei buurman. „Ik had er zó'n gezicht van", en hij wees ergens naast zijn oor. Vijftien gulden of drie dagen kreeg de zoon daarvoor. En als laatste kwam de dochter, 18 jaar, spoelster van beroep, zoals ze zelf zei, met het air van een film ster van veertig en het postuur van een bakvis van 16. Vergeefs trachtte ze de rechter in verwarring te bren gen met wenkbrauwengewapper, scheef hoofd en gegoochel met een handtasje, dat net groot genoeg was om er een dubbeltje in te verpak ken. Zij had de buurvrouw bijna gescalpeerd door strafbaar geruk en getrek aan de haartooi van de mishandelde. „Mijn vrouw kan er wel tegen", zei buurman, „maar 't is toch geen werk." „Hij had mijn broertje geslagen!" riep de bakvis-filmster, die spoel ster was. „Kom meisje", zei de rech ter vaderlijk. „Nou moet je hier niet jokken." Het broertje is namelijk ook door de politie verhoord. Hij zei: „Buurman heeft mij niet aan geraakt, maar ik moest van mijn zus zeggen dat hij me wel heeft ge slagen." Dat wreef de rechter de jongedame, die geen film- maar spoelster was, onder de neus. „Kan wel zijn", zei ze, „maar toch is 't Naderhand bleek buurvrouws bril in drie delen te zijn gesplitst en dat kostte vijftien gulden. De zieken fondsen zijn er namelijk niet om burenruzies te bekostigen. „Die vijf tien gulden schade moet je vergoe den", zei de officier, „en ik eis bo vendien vijftien gulden boete." „Da's dan dertig gulden", zei de jongedame, die beter in het rekenen was dan in omgangsmanieren. „Zie maar, dat u het geld krijgt." „Dat zullen we zeker wel zien", beloofde de officier, maar de rechter verloor op dit ogenblik het vaderlijk geduld. „Vonnis conform. Veertien dagen tijd voor hoger beroep, waar u ook afstand van kunt doen. En gooi die blaag er uit!" Dit laatste was voor de parketwacht bestemd. Buiten stonden moeder, zoon en dochter in een rij tegenover het ge rechtsgebouw. Eendrachtig staken ze de tong uit tegen de geblinddoek te Justitia. Wij zouden ze de weeg schaal naar het hoofd hebben ge gooid, maar Vrouwe Justitia doet zoiets niet. De deurwaarder zag de drie rose tongen ook. „Straks heb ben ze allemaal kiespijn", zei hij hoopvol. De enquête, die in Venray-cen- trum onder de beminde gelovigen gehouden is met de vraag of men bereid is om een of twee procent van het netto gezinsinkomen af te staan ten behoeve van de parochie kerken, loopt, als u dit leest, op zijn laatste benen. We weten natuurlijk nog geen uit slag. Wel weten we dat de circulai re van het aktie-comité, dat een en ander heeft voorbereid, nogal re acties gewekt heeft. Begrijpelijke reacties, want de meeste mensen moet men niet aan hun centen ko men. Maar voor velen is deze circulai re toch ook wel een openbaring ge weest. Een openbaring in die zin, dat men eens met de neus op de financiële problemen geduwd werd waarmede een oastoor en een rector in deze tijd te maken hebben en waarvan de oplossing dikwijls veel te veel tijd van deze geestelijke be dienaren vroeg. Men heeft zich en terecht dikwijls geërgerd aan dat voortdu rend gerammel met de klingelbuul in onze kerken, maar de begrotingen van de verschillende kerken in Ven- ray-centrum tonen toch wel aan hoe nodig dat gerammel was en hoe nodig het was dat er telkens op nieuw gebedeld werd. Er is maar een methode om er van af te ko men, van iedere gulden, die we ver dienen een of twee hele centen te reserveren voor de kerk. Een opga ve ,die voor niemand te groot kan zijn, ongeacht welke smoesjes we hiervoor verzinnen. Er kan dan aan veel misstanden (bankenpacht, ver schillende klassen bij huwelijken en begrafenissen) een definite!' einde gemaakt worden. En er komt iets terug van de oude geest, die ruim 450 jaren geleden onze voorvaderen (en wat waren ze toch met weinigen) in staat stelden een Petrus-Banden- kerk te bouwen, een machtige ka thedraal ,God ter ere. De offers, die zij hebben moeten brengen, zijn nog altijd stukken groter en hoger dan die van ons gevraagd worden.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 6