Kerkelijke Diensten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 12 tot en met 18 januari Geestelijk artikel VRIJDAG 10 JANUARI 1964 No. 2 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 8'/! ct. p. mm ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75 PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kapl. Driessen Markt 5 - Tel. 1882 Zondag: le zondag na Driekonin gen. Feest van de H. Familie. 6.30 Maria Custers, beide echtgen. en dochter Maria; 7.30 overl. fam. Geurts-Verstegen; 8.30 deken Han- raets; 9.30 voor de parochie; 11 uur Maria Rongen-van Kessel; 18 uur Wilhelmus Swinkels. Maandag: 7 uur Frans Vermaaten; 7.30 Maria Voermans-Janssen; 8.15 Martinus Verschuuren; 9 uur Maria Reynders-Seykens; 9.30 plechtige mis v. Kath. Aannemerspatr.bond. Dinsdag: 7 u. overl. ouders Fran- cisca Janssen en Maria Gossens; 7.30 gesticht jaarget. Gertrudis Theodora Poels, zuster Johanna Huberta, broer Gerardus, ouders broers en zusters; 8.15 Henrica Peeters-Tacken; 9 uur Alfons Arts. Woensdag: 7 uur Armand Teeu- wen; 7.30 kapelaan Heymans v.w. (SW-jeugd); 8.15 dokter Bloemen; 9 uur Arnold Janssen-Huybers. Donderdag: 7 uur Alfons Arts; 7.30 overl. mevr. Janssen-Gossens v.w. de buurt; 8.15 Gerardus van Moorsel en echtgen.; 9 uur overl. fam. Peeters-Claessens. Vrijdag: feest van St. Antonius Abt; 7 uur Leonardus Jenniskens; 7.30 zekere int. R.; 7.30 Vcltum: Ca- tharina Hubertina Grutesen; 8.15 overl. fam. G. H. Arts-Klaassens; 9 uur Hendrica Wilms, echtgenote v. Huub Janssen; 10 uur plechtig hu welijk Dericks-Arts; 9.30 Veltum: hoogmis overl. fam. Derks-Smits. Zaterdag: 7 uur Anna Maria Hu berta Voermans-Janssen v. w. de buurt; 7.30 Johannes Sijbers v.w de buurt; 8.15 fam. Theeuwen-Janssen; 9 uur Johanna Verstraelen. Biecht gelegenheid van 17.30-19.30 u.; 19 u. lof. Heden zondag in alle missen preek door Z.E. Pater Hoppenreys (Witte Pater) en kollekte voor diens Mis sie. Zaterdag 18 januari begint de in ternationale bidweek; voor de schoolkinderen zullen aparte oefe ningen gehouden worden, alsook voor alle parochianen op volgende week woensdag; bidt U ook mee met alle christenen voor de eenheid van GOD LAAT ZICH KLEINEREN Wij zeggen tegen God: Onze Lieve Heer. Wij zijn er zo aan gewend ge raakt, dat wij het niet eens meer gek vinden. Maar wij zouden er b.v. helemaal niet aan denken om mi- nister-president Marijnen of presi dent de Gaulle, lieve minister pre sident of lieve president te noemen. Bij zo'n uitdrukking lopen ons de kriebels over de rug. Het woord „lieve" past niet bij hen, omdat zij het gezag vertegenwoordigen. Lief is alleen een meisje, een moeder of zelfs een vader, maar dan alleen in de ogen van zijn kleine dochtertjes. God noemen wij wel Onze Lieve Heer. Hoe lang zeggen wij dat al? Niemand zal dat precies weten. In ieder geval deden wij het al in de Middeleeuwen. Het is in ons katho lieke denken vergroeid. Wij beseffen niet meer hoe wij daarmee God heb ben gepopulariseerd en dichtbij ons gebracht. Door het „Onze Lieve Heer" is God tastbaar, dichtbij, als het ware menselijk in afmeting ge worden. Maar het is geen heilig schennis God zo te „kleineren", want Hij heeft ons dat als het ware in de mond gegeven door als Mens op de wereld te komen en door ons te le ren bidden: „Onze Vader Toch is het ook wel eens goed te proberen in te denken hoe groot de afstand is tussen God en ons: de verwekker van alle leven en wij, die het leven hebben ontvangen. In ons gewone denken is er weinig plaats voor het besef van onze totale af hankelijkheid van Hem. Wat zou het leven zonder God zijn? Hebben wij ons wel eens gerealiseerd hoe het zou zijn, indien wij God niet kenden en het leven geen diepere zin zou hebben, geen uiteindelijke bedoeling en bestemming? Denken wij God eens uit ons le ven weg. Wat zou er van ons over blijven? De doelloosheid van ons leven zou ons allemaal wanhopig en krankzinnig maken. God is dichtbij ons gekomen door Zijn Menswording. Hij blijft ons na bij door Zijn genade, die Hij altijd weer opnieuw over ons uitstort. Hij komt naar ons toe om die eindeloze afstand van Schepper en Schepsel te overbruggen. Hij laat zich passen in ons beperkte denken. God verdraagt het, dat wij Hem kleineren. Zelfs noemt Hij ons Zijn kinderen, die zoals Paulus in zijn brief zegt recht hebben op de goddelijke erfe nis. Als wij er even over nadenken, hod alle initiatief van God komt, kun nen wij alleen maar eindeloos dank baar zijn en vanuit het diepst van ons hart zeggen: Lieve Heer. geloof; de bidweek is meer actueel dan ooit. Maandag om 8 uur wordt de goós- dienstkursus voor 18-jarigen voort gezet. Het aantal deelnemehs is erg geslonken. Wij wijzen de ouders er nog eens op, dat zij in deze hun medewerking zullen verlenen, door hun kinderen tot deelname aan te sporen. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Primald Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: le zondag na Driekonin gen, Feest van de H. Familie. H.' Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De hoogmis om 10.15. De kollekte (2 in 1) voor kerk en kerkenbouw. Mo gen we vriendelijk vragen 0,50 te offeren per gezin als u niet meer kunt geven, of anders 1,te offe ren per gezin, en daarnaast graag uw bijdrage voor onderhoud der kerk. 7 uur lof met overweging. Maandag: Doop van onze heer Je zus. 8.15 levenscursus 18-jarigen. Dinsdag: H. Hilarius, bisschop en kerkleraar. 7 uur lof met gebeden. Woensdag: H. Paulus de Eremiet. Donderdag: H. Bernardus en ge zellen, martelaren. Vrijdag: H. Antonius, abt. 7 uur lof met gebeden. Zaterdag: Begin van de bidweek. Mis van Maria op zaterdagen van het jaar. 8.30 gezinsmis. Van 38 gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Bidweek Zaterdag 18 jan. begint de inter nationale bidweek, welke duurt tot en met 25 jan. Heel belangrijk op dit moment van toenadering der ker ken. Kom er eens extra voor naar de H. Mis. Dank U. Levenscursus Maandag 13 jan. om 8.15 levens cursus 18-jarigen in 't gastenkwar- tier van het klooster. Misdienaars Zouden de Moeders van de mis dienaars zo goed willen zijn om za terdags te informeren bij de zoon- misdienaar, wanneer hij de volgen de week moet dienen of boekjes ver kopen? En wilt U ons dan helpen te zorgen, dat ze op tijd komen. Dank U. Elke zaterdag hangt de lijst in de Sacristie. Verder zouden we U willen vra gen als zoon-lief eens uit gaat of op vakantie, dat hij broeder-koster even waarschuwt en zegt hoe lang hij wegblijft. Dan is alles gemakke lijk te regelen. P. Rector. Misintenties Zondag: 6.30 fam. Goumans-Clab- bers; 7.45 An toon Cremers; 9 uur overl. fam. Vink-Vervoort-Willems; 10.15 Theodoras Verbeek en Maria Slits en fam.; 11.45 Gerardus van Leuken als jgt. Maandag: 7 uur Wed. van Bracht- Gerrits; 7.45 overl. fam. v. d. Heu- vel-Fleurkens; 8.30 Jacoba van den Munckhof-v. d. Winkel en zoon Arie. Dinsdag: 7 uur Antoinette Lens- sen-Huisman; 7.45 Petronella van Megen-Bouten; 8.30 Franciscus Bec kers. Woensdag: 7 uur Jan van Lies hout; 7.45 overl. fam. Jeurissen- Gielen; 8.30 Gerardus Willems D.O. Donderdag: 7 uur geen intentie; 7.45 Wilhelmina Geurts-Crooymans; 8.30 Albertus Deckers en Gertr. Loonen. Vrijdag: 7 uur overl. ouders To nen-Vermeulen; 7.45 Gerardus Ver- koeyen en Petronella Cremers; 8.30 overl. ouders en fam. Jacobs-Duyf. Zaterdag: 7 uur Wed. van Bracht- Gerrits als lid der D.O.; 7.45 Willem Vermeulen en Martien Janssen; 8.30 Gezinsmis. Dienbeurten Acolythen Zondag: 6.30 A. Derks, J. Naus en H. Bosch; 7.45 R. Vastert, M. v. Rooy, K. Jeuken en J. Meesters; 9 u. H. Janssen, Ant. Claassens, J. Jeu ken en J. Evers; 11.45 J. Rongen, G. Verschuuren, C. Verschuuren, C. Evers en P. Philipsen. Vrij: A. San ders en B. Peters. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: le zondag na Driekonin gen. Feest van de H. Familie. 7 uur Parochiemis; 8.30 Hoogmis gest. jrd. overl. fam. Camps-Verhoeven; 10 u. zekere intenite; 3 uur lof waaronder gebeden wordt voor alle gezinnen van onze parochie. Maandag: 7.30 Martinus Hendriks, echtgenote en kinderen. Dinsdag: 7.30 Antoon Valckx en echtgenote. Woensdag: 7.30 Johanna Siebers- Nijssen en overl. ouders Siebers- Camps. Donderdag: 7.30 gest. gez. jrd. overl. fam. Lemmen-Poels. Vrijdag: Missievrijdag voor de jeugd. 7.30 overl. fam. Camps-Jeu- ken. Zaterdag: 7.30 uit dankbaarheid voor genezing (V.); biechten van 67 uur. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: feestdag van de H. Fa milie. H. Missen om 7 uur; 8.15 kin dermis; 9.15 de 2e H. Mis; 10.15 pa rochie-Hoogmis. Geen lof. Eerste kollekte voor de kerk; 2e kollekte Bisdom. 7.30 maanddienst Hub. 7.30 maanddienst Jos. Maandag Peeters. Dinsdag: Versieyen. Woensdag: 7.30 Stichting Joannes Heidens en Maria Bots. Donderdag: 7.30 maanddienst Cath Bistervels. Vrijdag: 7.30 gelegenheid om de H. Communie te ontvangen; 9 uur Hoogmis voor het St. Antonius-gilde. Zaterdag: 7.30 gelegenheid om de H. Communie te ontvangen; 9 uur Hoogmis voor de overleden leden; 's avonds biechthoren van 57 uur. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: le zondag na Driekonin gen. Feest van de H. Familie. 7 uur H. Communie; 7.30 leesmis voor de overl. fam. Strijbos-Snellen; 10 uur Hoogmis voor de parochie; 3 uur lof. Maandag: 8 uur gest. gez. maandd. v. Leonard Classens. Dinsdag: 8 uur gest. gez. jrd. voor P. Hub. Kuypers en Anna Gertruda Christiaens. Woensdag: 8 uur Gezinsmis voor hen die bijdragen. (Graag ouders met hun kinderen). Donderdag: 8 uur 2e zeswekend. voor Elis. Emonts-Lemmen. Vrijdag: 8 uur gez. jrd. voor Jac. Lemmen en echtgenote. Zaterdag: 8 uur gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot int. van hen die offer den. Biechtgelegenheid van 5.30 6.30; om 6.30 Marialof. Kerkpoetsen: Anny Kuypers en Leny Kunen. Misdienaars: Th. Arts, H. van Kuyck, N. Janssen, J. Kunen, H. Rambags, P. Kuypers. A.s. zondag aan de deur: Buskol- lekte voor Memisa (Medische Missie Aktie). De schoolkinderen vanaf de 3e kl. worden heel zeker verwacht in de kerk op dinsdag en vrijdag. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: le zondag na Driekonin gen. Feest van de H. Familie. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 hoogmis, opgedragen voor Gerard Willemse; 10.30 leesmis voor P. J. van Rens, echtgenote en dochter Anna; om 3 uur kruisweg en lof. Maandag: 7.30 leesmis voor pas toor Vostermans; 8 uur leesmis voor Catharina Beckers-Dommeck. Dinsdag: 7.30 leesmis v. d. overl. familie Claessens-Houben, kindermis voor de meisjes; 8 uur leesmis voor Petronella Asselberghs. Woensdag: 7.30 leesmis voor de overleden fam. Litjens-Claessens; 8 uur leesmis voor de overleden fam. Cox-V ervuurt. Donderdag: 7.30 leesmis voor Jean Hcltackers, kindermis voor de jon gens; 8 uur leesmis voor Gertruda van Dijck-Smits. Vrijdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Antoon Michels en Johanna v. d. Voort; 8 uur leesmis voor de overl. fam. Geurts-Litjens. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Jozef Martens; 8 uur leesmis voor P. J. Peteers en Petronella Loonen. Van 45 en van 6.307 uur biechtgele genheid. Daarna lof. Deze week woensdagavond 7 uur avondmis tot intentie van de Jonge Boerenvereniging en de B.J.B. Kerkpoetsen: Anny van Kempen en Nelly Willemse (Overbroek). Acolythen: 6.45 J. van Vegchel en G. Cornelissen; 8 uur L. Jenniskens en J. van Ooi; 9.15 P. Heesen, A. Loonen, Gerrit Jenniskens en H. Claessens; 10.30 M. Kusters en N. Pijpers. A.s. zondag kollekte voor de Memisa. Van 1825 januari internationale bidweek voor de eenheid onder de Christenen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: le zondag na Driekonin gen. Feest van de H. Familie. 6.30 leesmis voor de fam. Hanen-Baeten; 8.10 leesmis voor de fam. Theunis- sen-Gerrits: 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis voor zekere intentie; 2 u. lof. Maandag: 7.30 maanddienst voor Jacoba Hensing-de Haas. Dinslag: 7.30 gez. jaarg. v. Petras Mulders. Woensdag: 7.30 leesmis uit dankb. v. d. fam. Wismans-Philipsen. Donderdag: 7.30 maandd. v. Ant. toon Pouwels. Vrijdag: 7.30 gez. jaarg. v. Antoon Smits. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Gerard Willemse. Gelegenheid tot biechten van 67 uur. Vanaf zaterdag 18 jan. tot zaterdag 25 jan. wordt weer de internationale bidweek gehouden, waarin gebeden wordt voor de een heid onder de Christenen. Juist in deze tijd staat de hereniging bijzon der in de belangstelling. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: le zondag na Driekonin gen. Feest van de H. Familie, Jezus, Maria en Jozef. 7 uur leesmis voor overl. fam. v. d. Zwaan-Litjens; 8.15 leesmis voor Martinus Gerrits; 10 u. Hoogmis voor Maria Arts-v. d. Bemt vwg. de Bejaardenclub; 6 uur lof m. rozenhoedje. Maandag: Gedachtenis van de doop van Christus; 7 uur jgt. voor Pet. Joh. Michels en Gertrudis Ver- heyen; 7.45 leesmis voor Pet. Joh. Emonts. Dinsdag: 7 uur gest. jgt. voor An tonius van Dijck, Maria Cath. Ver geldt en kinderen; 7.45 leesmis voor overl. fam. Poels-Bouten. Woensdag: 7 uur gest. jgt. voor Willem Nellen en Gertrudis Lit j ens en Martinus Poels en Petronella Jenniskens; 7.45 leesmis voor eerw. zuster Bertulpha Manders. Donderdag: 7 uur gest. jgt. voor Antonius Wismans en Maria Mi chels; 7.45 leesmis voor overl. fam. van Dijck-van Rijswijck. Vrijdag: feest van de H. Antonius Abt, patroon tegen veeziekten; 7 u. gez. H. Mis tot int. van de Veever zekering; 7.45 leesmis voor overl. fam. Muysers- van Tilburg. Zaterdag: 7 uur gez. H. Mis voor overleden moeder (Emonts); 7.45 leesmis voor Wilhelmina Engels- Weys; van 46 uur biechtgelegen heid; 7 uur Marialof. Maandagavond: 7.30 congregatie voor beide afdelingen. Dinsdagavond: 7.30 Derde Orde v. beide afdelingen. Willen de leden van de Derde Orde een gulden mee brengen voor de berooide kas. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: le zondag na Driekonin gen. H. Familie. 7.30 vroegmis v. d. zielerust van Martinus en Gerardi- na Arts; 10 uur Hoogmis voor de zie lerust van overledenen; 2.30 lof. Maandag: Gedachtenis v. d. Doop v. Onze Heer Jesus Christus: v. d. ovarii v. fam. Peeters-Janssen. Dinsdag: v. d. overl. v. fam. van Keijsteren-Geurts. Woensdag: tot int. van fam. Poels- Geurts. Donderdag: tot int. van fam. Cor- nelissen-Smets. Zaterdag: ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand en H. Gerardus namens fam. Coolen-van Lankveld. 19.30 Lof ter ere van Ma ria, Koningin van de Vrede. Biecht gelegenheid: daglijks vóór H. Mis; zaterdag voor en na lof. RECTORAAT HEIDE Zondag: le zondag na Driekonin gen. Feest van de H. Familie. 7.30 H. Mis voor Leo van Meijel; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Akolie- ten: Paul Derikx en Jan Ewals; 3 u. Vergadering van de Derde Orde. Misdienaars van de week: Tonny Derikx en Leo Muijsers. Maandag: Doopsel van Jesus in de Jordaan. 7.30 H. Mis voor Jacoba Michels-Jacobs v.w. de buurt. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Marti nus Ewals en overl. kinderen. Woensdag: 7.30 H. Mis tot bijz. intentie. Donderdag: 7.30 H. Mis voor overl. familieleden Derikx-Voesten. Vrijdag: 7.30 H. Mis uit dankbaar heid t.e.v. O.L. Vrouw. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor Ger truda Poels-Voesten. Vandaag begint de internationale bidweek v. 18-25 januari. Biechtgelegenheid te 7 uur en Lof te 7.30 uur. Katechismus: Klassen 1 en 2 les 10. Klas 4 vraag 96. Klas 5: 353 - 363. Klas 6 352 - 353 - 361 - 362. Zondag a.s. kerkdeurkollekte Me misa. RECTORAAT SMAKT Zondag: le zondag na Driekonin gen. Feest van de H. Familie. 7 uur H. Mis tot zekere intentie; 8.30 voor overl. fam. Koenen-Coppus; 10 uur Hoogmis voor zegen in gezin. Kapel: 8.30 H. Mis voor de school jeugd. Maandag: om half 7 en half 8 ge lezen H. Missen. Dinsdag: 6.30 voor overl. ouders; 7.30 voor Mia Wijnhoven. Woensdag: 6.30 uit dankbaarheid; 7.30 ter ere van de H. Jozef. Donderdag: 6.30 voor een overle den moeder; 7.30 voor een zieke. Vrijdag: 6.30 H. Mis; 7.30 voor Mia Wijnhoven. Zaterdag: Begin van de Interna tionale Bidweek. Om 6.30 en 7.30 gel. H. Missen. Van 5 tot 5.30 uur en van 7 tot 8 uur gelegenheid om te biech ten. RECTORAAT VEULEN Zondag: le zondag na Driekonin gen. Feest van de H. Familie. 7.30 leesmis voor de bekende intentie; 10 uur Hoogmis, gest. jgt. voor zal. vrouw Wilms-Heesen; 2.30 Derde Orde. Maandag: 8 uur leesmis voor zal. Rector Geurts v.w. parochiaan. Dinsdag: 8 uur Hoogmis voor zal. Johanna van Kempen. Woensdag: 8 uur zeswekendienst Hoogmis voor zal. Lambertina Hou- ben-Direks. Donderdag: 8 uur Hoogmis voor zal. vrouw Wilhelmina Geurts- Croymans. Vrijdag: 8 uur leesmis ter ere van H. Antonius Abt, eigen intentie. Zaterdag: 8 uur leesmis tot zeke re intentie O.L.Vr. van Lourdes (S). Zaterdag: 18 jan. begin van de internationale bidweek. Zondag 19 jan. kollekte voor de Memisa. Acolythen: Jan Gielen, Mattie Ku nen en Harry Verhoeven. Kerkpoetsen: Mien van Rijswijck en Mariet Geerets. Geachte redaktie. Ter oriëntering van de lezers van uw blad d.d. 3 jan. 1964 i.v.m. het ingezonden stuk van P. J. H. van Dijck betreffende jacht, lijki het mij dienstig het volgende hierop te antwoorden: van Dijck, die zich (al of niet rechtmatig) voorzitter noemt, van de Stichting „Venray's Jachtbelang", schijnt er wel een persoonlijke me ning op na te houden. Of deze stich ting wel voldoet aan 't gestelde doel, n.l. de behartiging van de belangen der Venrayse jagers, is zeer twijfel achtig. Immers de tot nog toe het meest gedupeerde jagers zijn de Venrayse jagers, terwijl de „buiten- wonenden" het eerste ge- of bediend werden. Zij liggen als 't ware weer voor 6 jaar in de watten. Niemand wil dat deze vreemde ja gers uitgerangeerd worden. Zij hou den voor hun doen de wildstand op peil en hiervan profiteren de omlig gende jagers. Wij zijn 't daarover wel eens. Temeer omdat ook zij reeds jaren een deel van de Venray se grond bejagen. Erger is 't, dat, nu er meerdere jagers bijgekomen zijn, ook meer jachtveld ter verdeling moest ko men. Dit houdt in dat elke bestaan de jager een veer moest laten. Het komt in de praktijk echter hierop neer dat vreemde pachters hun com binatie in de loop der jaren uit breidden, terwijl de kleine jager ;t gelag moest betalen. Van hem werd een stukje afgepeuterd om de nieu weling te helpen. Dat van Dijck schrijft dat vele grondgebruikers-eigenaren 2 of 3 x een jachtkontrakt tekenen, komt, omdat het vertrouwen beschaamd wordt. Deze grondgebruikers-eige naren moeten (als ze tekenen) een huurkontrakt tekenen met een gel digheidsduur van 6 jaar. Hiervan krijgen zij geen afschrift. Aanneme lijk is dat deze verhuurders meestal over een jaar al niet meer weten wat zij getekend hebben. Komt er dan een andere jager met een of ander smoesje, dan verleidt hij de grondgebruikers meestal weer om nogmaals te tekenen. Het is voorgekomen dat een een voudig en weidelijk jager verschil lende grondgebruikers voor 6 jaar liet tekenen. Het betrof een grens geval van parochie tot parochie. De betreffende grondgebruikers werden later door zgn. hoogstaande perso nen op een valse wijze ingelicht en aangemaand andermaal te tekenen, nu voor de ander partij. Deze partij wist heel goed, dat wat zij deed on juist was, dat zij misbruik maakten van een bepaalde positie. Zo ontstonden de moeilijkheden. (Indien nodig kunnen deze feiten met namen worden toegelicht). Kapot tekenen als van Dijck ver meldt, doet bijna iedere jager. Het voorbeeld wordt gegeven door men sen die het juist niet moeten doen. Het vertrouwen in de leiding gevende personen is sinds lang zoek. Dat alleen getekend dient te wor den voor de kerk of boerenbond zo als schrijver vermeldt, is zeer twij felachtig. Slechts in het geval dat diegene die kerkbestuur of boeren bond vertegenwoordigen onfeilbaar waren, was dit voorstel te aanvaar den. Wie geeft deze garantie? Het strafbaar-zijn van diegenedie 2 of 3x als grondgebruiker een jachthuurkontrakt tekent is zeer twijfelachtig. Immers meestal wordt hij als onwetende door de andere jager bewogen (valselijk) voorgelo gen. Zaak is wel dat hij als grond gebruiker op de hoogte blijft!! Een kind kan vertellen wat een ellende de verdeling van de jacht opgeleverd heeft. Het zou komen tot moord en doodslag. Haat en nijd, af gunst en gramschap is 't woord van de dag. Verschillende instanties heb ben zich hierin gemengd, maar steeds komt men tot de conclusie: „Wij zijn of worden bedrogen". Na men noemt men niet! Maanden en maanden vecht men in plaatsen over de jachtverdeling, of de een of andere een valse rol speelt is nog niet te vermelden. Er klopt iets niet. Hoe is het in evenredigheid te brengen dat van Dijck voor een be paalde instelling streeft, terwijl hij zelf op eigen naam een jacht heeft te Ysselsteyn. Ook toen was 't een streven om voor de kerk te tekenen. Hij was de enige die op eigen naam liet tekenen. Als men alles mag aannemen (dit is wel gecontroleerd) hoe is 't dan te verklaren dat diezelfde v. Dijck onlangs in Merselo is geweest om een bepaald jachtveld te bemachti gen. Hij had toen geen kontrakt van Boerenbond of kerk. Hoe kan dit nu? Aangenomen kan worden dat 't een voordeel is van alle Venrayse jagers als 't hele jachtveld van de gemeente Venray in één hand komt. Het vertrouwen in de personen die zulks te verdelen hebben is nu eenmaal geschokt. Geef ons mensen die wij volledig kunnen vertrouwen en alles komt terecht. J. Claesens, v. Berlostraat 8 Venray Geachte redaktie. Er schijnt bij de jeugd weer een nieuwe rage te zijn ontstaan, nl. het zgn. kattapultschieten. Een stuk hout, daarbij elastiek gespannen en dan maar schieten jongen op de ra men, op mensen enz. Er wordt zelfs met krammetjes geschoten van ijzer! (Kromme spij kers). Gaarne zag ik, meen ook wel te mogen spreken namens anderen, dat hier ten strengste op zal worden gelet en wel door de overheid, de ouderen, de leerkrachten. Dit is geen „spel" meer, dit wordt straks dode lijke ernst. Beseffen ze eigenlijk wel de kracht van zo'n projectiel en de ont zettende gevolgen die hieruit kunnen voortkomen? Iedere man met gezond verstand behoeft maar na te denken! Daarom een heel dringend beroep op U, dit zgn. „spel" te laten op houden. A. v. d. B. Elders in dit blad wijden w(j een artikeltje aan de ingebruikneming van de nieuwe kleuterschool in plan West. Deze twee foto's, gemaakt by de opening, geven een klein beeld van het interieur.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 9