ftflemisa PROBLEMEN bij het nieuwe jaar Nieuwe kleuterschool in plan West Filmnieuws WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN (Medische Missie-actie) komt 19 januari Zondagsdienst huisartsen VRIJDAG 10 JANUARI 1964 No. 2 VIJF EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 81/» ct. p. mm ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75 Venray staat op de drempel van 1964 er beter voor dan ooit Aldus een bewering, die men rond de jaarwisseling meermalen uitdrukkelijk heeft kunnen horen. En inderdaad er wordt gebouwd dat het een lieve lust is en niet alleen de zo noodzakelijke wo ningen, maar ook aan andere gebouwen, waarbij we b.v. denken aan een ziekenhuis, aan een kerk, aan een school. Er is een overvloed van werk voor ieder die werken wil en de groei die Venray sinds de oorlog kent schijnt alleen maar ieder jaar groter enbeter te worden. Inderdaad mag men tevreden zijn over de bereikte resultaten en vol verwachting het nieuwe jaar tege moet zien, waarin verschillende grote dingen te wachten staan. We denken aan de bouw van de Rank- Xerox fabrieken, aan de aanleg van een zwembad, aan de verbetering van de Deurneseweg en wie weet wat het gemeentebestuur nog in petto heeft. Plan West wordt verwe zenlijkt, plan Veltum zal aan de orde komen en het nieuwe komplan aan het publiek worden aangeboden. Een nieuw Cultureel Centrum zal de Schoolstraat wat meer fleur gaan* geven en wellicht dat men hier kan komen tot een fraaie stedebouwkun- dige oplossing ,die o.m. de pleinvor ming en de parkeergelegenheid nog dienen kan. GROTERE PRODUKTIE Maar we zijn geen eiland zonder meerWe leven in een Neder land waarin de economische span ningen op dit moment groter zijn dan ooit tevoren. Het is toch wel eens goed ons bij alle grote plannen, die we hebben, daarop even te be zinnen. Met ingang van 1 januari zijn de lonen hoger geworden, de sociale uitkeringen en verhoudingen weer beter. Loonsverhogingen, die voor een deel goed gemaakt moeten worden door een hogere produktie, willen de voordelen niet te niet gaan door hogere prijzen. Inschakeling van meer arbeiders kan leiden tot pro- duktieverhoging. maar in d^ze tijd van arbeidsschaarste is dit vrijwel onmogelijk. Nu kan men enig sou laas bereiken door Grieken, Span jaarden en Turken hier te halen, maar ieder zinnig mens zal begrij pen, dat deze lieden zwaar geld kos ten dat weer op de produktie drukt. Produktieverhoging kan ook be reikt worden door intensiever en doelmatiger werken! Zo iets te schrijven mag dan mis schien vreemd klinken, maar het ar- beidstempo van velen ligt ook hier op een lager niveau dan wel wense lijk is. Men fluistert zelfs dat de beroem de en beruchte Amerikaanse indus trie, die zich indertijd te Oostrum vestigen zou o.m. is weggebleven omdat ze enig inzicht kreeg in het arbeidstempo 'van de Venrayse werknemer. Er is niemand die vraagt dat men zich zo hard inspant, dat men over spannen raakt, wel dat men werkt met verantwoordelijkheidsgevoel, waardoor de beschikbare uren ten volle worden besteed en niet ieder kans wordt uitgebuit om werk te la ten liggen. Geen specifiek Venrayse kwaal op zich, want overal hoort men hier klagen ,maarde kwestie verantwoordelijkheid speelt b.v. in onze gemeente door het aantal pen delaars en vooral bij degenen, die in Duitsland gaan werken. Zo lang hier nog woningnood heerst, zolang hier nog zieke mensen in een barak moeten worden ondergebracht, zo lang hier nog werken onuitgevoerd moeten blijven liggen, omdat er geen mensen voor zijn, ook al om dat ze in Duitsland gaan werken, zo lang toont men te weinig verant woordelijkheidsgevoel. Natuurlijk de guldens en marken, die men daar meer verdienen kan spelen een belangrijke rol. En we zullen ook hier in Nederland moe ten zorgen voor een voldoende be loning, die niet wordt afgeroomd door een te sterk progressieve be lasting, maar het feit als zodanig blijft bestaan. Er zijn nog te grote achterstanden in het jaar dat voor ons ligt, dan dat we beschikbare krachten slechts ten dele of helemaal niet kunnen gebruiken. UITBOUW We zijn nog steeds bezig Venray uit te bouwen. Bij al het goede en vele wat is bereikt, is er veel nog te wensen. We mogen gelukkig consta teren dat de vervloekte werkloos heid verre van ons is, maar dat mag ons b.v. niet de ogen doen sluiten dat er een economische achterstand is bij een deel van onze landbouwers en middenstand. Het feit dat men tegenwoordig veel landbouwers in een auto ziet rijden, mag dan voor sommige men sen het teken zijn, dat „ze het dan toch maar doen", maar het is beslist 'n feit dat voor deze groep in zijn al gemeenheid en voor sommigen heel in 't bijzonder de achter ons liggende jaren bepaald geen botertje bij de boom waren. Er zijn er bij, die tot over hun nek in de schulden steken door be roerder prijzen voor vee en hun produkten, door tegenslagen bij hun varkens, door te lage eierprijzen, door te eenzijdige opzet van hun be drijven Bij de economische groei, die men in andere standen gekend heeft, is deze groep achtergeblevenEn de uren, die zij en hun familieleden maken in een jaar zijn zwaar onder betaald Geen Venrayse kwaal, waajr de boer gewoonlijk voldoende vakken nis heeft en kundig genoeg is, maar een algemeen landelijke. Toch is deze boerengroep een belangrijke groep in onze gemeenschap, die zich dan wel niet agrarisch meer noemt, maar desondanks toch op alle fron ten merken zal als het de boer eco nomisch niet goed gaat. Dat geldt ook voor een deel van onze middenstanders. In menig mid- denstandbsedrijf heeft men de grootste moeite om het evolutietem po bij te houden. De evolutie van onze eigen plaats, de evolutie, die plaats vindt in het Nederlandse za kenleven. De economische structuur, zo werd er eens opgemerkt, mag wel verkleuren, zelfs veranderen, maar niet worden ontwricht. Toch heeft men wel eens het idee, dat ta.v. de landbouw en een deel van de midv denstanders zulks het geval is. Dit is niet iets wat men in Venray zal oplossen, al mogen we van onze kant wijzen op b.v. het ruilverkave- lingsplan Lollebeek waar met over heidshulp het produktievermogen van de landbouw in deze streken heel wat gemakkelijker gemaakt wordt. Daarnaast mogen we wijzen op het nieuwe centrumplan, dat voor de ambachtelijke sector en het win- keldrijvende deel van de midden stand ongetwijfeld nieuwe perspec tieven kan openen. Maar van de andere kant zal de overheid er voor moeten waken dat de economisch minder sterken niet gehoord worden doordat steeds meer eisende organisaties van werknemers nu eenmaal meer kunnen zeggen. MET OPZET hebben we eens twee punten naar voren gebracht, die zo heel gauw niet uitgesproken worden bij nieuw jaarsoverzichten en begrotingsbe handelingen, maar die o.i. toch mede bepalend zijn voor een steeds grote re groei van ons Venray. Men kijkt hier overheen, omdat men zich niet in dat probleem verdiept heeft of wil, maar daarmede is men er niet af Het is ons in Venray ook niet ge geven deze landelijke problemen op te heffen. Daar komt heel wat meer bij kijken. Maar ze te kennen en er rekening mee te houden en waar mogelijk aan hun oplossing mee te werken, dat zal in 1964 mede onze taak zijn, wil de welvaart, die we gelukkig kennen, niet alleen besten digd en vermeerderd worden, maar ook voor iedereen beschikbaar zijn of komen. De tyd dat Mère Theodora en Soeur Christine ons in de bewaar school aan de Maasheseweg de eerste beginselen dan het matjes vlechten by brachten, is reeds lang voorbij, al denken we nog altijd dankbaar aan die tijd terug. En sindsdien is er veel ver anderd. De hardstenen stoeprand, uitgesleten door duizenden glij dende broekjes, is het enige wat overgebleven is van die tijd. De hcge klassen zijn gemoderniseerd, er is prachtig speelmateriaal en leuke kinderzitjes, kortom het oude van de „bewaarschool" heeft plaats moeten maken voor het nieuwe, dat .kleuterschool" heet. VOORLOPIG OVERZICHT VAN DE LOOP DER BEVOLKING IN 1963 Af mannen vrouwen totaal Bevolkingscijfer op 1 januari 1963: 11494 10915 22409 Vermeerdering: mn vr tot. Geboorten: 288 251 539 Vestiging: 787 495 1282 Totaal Vermindering: Overlijden: Vertrek: *£otaal Verschil tussen vermeerdering en vermindering +404 Voorlopig bevolkingscijfer op 1 januari 1964: Aantal huwelijken in 1963: 204 Gevestigd vanuit buitenland: 115 17 132 Vertrokken naar buitenland: 34 20 54 1075 746 1821 109 84 193 562 465 1027 671 549 1220 Daaraan moesten we denken toen we dinsdagmorgen met de H.E. Heer Deken, de heer Burgemeester, bouw pastoor Geerits, het Schoolbestuur en de aannemer C. Janssen van Janssen's Bouwbedrijf een kijkje gingen nemen in de nieuwe kleuter school van plan West. De tweede nieuwe kleuterschool, die in Venray- centrum is klaar gekomen, de zo veelste in onze gemeente. Juffrouw Dietz en haar staf, ken nelijk nog onder de indruk van al dat nieuwe, had diezelfde morgen 103 kleuters uit West in het nieuwe gebouw een plaats kunnen geven, op keurige stoeltjes, aan prettige tafel tjes in grootse lichte klaslokalen, waarin tevens is ondergebracht een piettepeuterig aanrechtje met spoel bak en een enorm bord, waarop de toekomstige kunstenaars hun visie vast neer kunnen leggen. 103 kleuters, die tot dan toe in de oude barak van de Patersstraat de eerste beginselen hadden geleerd van het kleuteronderwijs. Dat heeft in onze tijd niets meer met „bewa ren" te maken zoals vroeger, maar is er echt op gericht het kind niet alleen orde en regelmaat bij te bren gen, maar hem of haar al spelender wijs klaar te maken als we het zo mogen zeggen voor de lagere school. Het was feest in West, want liefst 34 maanden vroeger dan men had verwacht, kon men overhuizen naar dit nieuwe gebouw, dat daar in de vroege winterzon ligt te pronken in al zijn nieuwheid. Weg uit de ba rak van de Patersstraat, dat nu eenmaal in onze gemeenschap on misbare voorgeborchte voor ieder soort van onderwijs, naar die prach tige, door architect Colsen ontwor pen en door Gebr. Janssen keurig uitgevoerde gebouw, dat op de hoek VlakwaterwegHoebertweg werke lijk uitstekend voldoet en architec tonisch dit gedeelte van ons centrum een nieuw en prettig cachet gegeven heeft. Een cachet dat nog aanmer kelijk aan betekenis winnen zal als de beplanting klaar is ,de zandbak ken hun afwerking gekregen 1 eb ben en het plastiek van de beeld houwer Rovers het geheel zal opsie ren. Een drieklassige school, waarvan iedere klas een eigen eenheid vormt, aparte verbinding heeft met buiten, een eigen speelplaats en zandbak heeft, kortom een wereldje op zich zelf vormt, met een enorme voor raad speel- en tekenmateriaal. Deze klassen mondden uit in een grote hal, die bij regenachtig weer ook nog dienst kan doen als overblijf- ruimte en waarom heen de dienst vertrekken en de kinder-w.c.'s ge groepeerd zijn. Een school om te stelen en die toch wel heel erg afsteekt tegen „ons eigen" bewaarschool, hoe 'n fraaie herinnering we daar ook aan heb ben. Met de bouw van deze school heeft het bouwbedrijf Gebr. Jans sen een huzarenstukje uitgehaald Toen men in september moest be ginnen, moest men nog wachten tot de kersen waren geplukt. Nog geen vier maanden later staat er, ondanks zondagen en onwerkbare dagen een school kant en klaar, van zo en om en nabij de 1,5 ton. In goed samenspel met de onder aannemers heeft men het mogelijk gemaakt de jeugd uit West 3 maanden eerder dan gepland was weg te halen uit de barak in de Patersstraat en een eigen school te geven. Een prestatie, waarvoor aannemers, uitvoerders en werk nemers terecht geprezen mogen worden Natuurlijk was bouwpastoor Gee rits en zijn schoolbestuur wat blij met deze zo vlotte afwerking. Maar ja ook hier is een maarWant die eerste ochtend de beste stonden al weer verschillende ouders aan de schooldeur om hun spruiten ook naar deze school te brengen. Er is echter al geen plaats meer.Ver schillende 4-jarigen moeten nog thuis blijven in West en wat dat worden moet, als de woningen langs Kempweg en Kruitweg klaar komen, durft zelfs een bouwpastoor niet aan te denken. Den Haag bedisselde 3 klassen of geen en dus nam men 3 klassen, maar 4 waren er minstens nodigZo wordt er nu al bij de opening gepeinsd over een noodlo- kaal (o, dwaasheid Maar even goed is men gelukkig daar in West met deze school en men duimt nu al voor de nieuwe meisjesschool, die daar ook gebouwd moet worden (tussen Kemp- en Kruitweg). Hoe nodig dit is bleek wel na de officiële rondgang, toen de gasten naar Café Thielen genodigd werden. Daar was geen plaats in het café, men moest maar in de kamer gaan zitten, de café werd gebruikt voor schoollokaal, want in de „gemengde" Henseniusschool is geen plaats voor alle jongens en meisjes uit West. Of een nieuwe meisjesschool niet nood zakelijk is De door ijsel en motregen veroorzaakte gladheid van wegen en straten zorgde j.l. zondag weer voor veel slippartijen en ongelukken. Zo ge raakte nabij „de Nachtegaal" een personenwagen van de weg af en tegen een bcom. Resultaat: 2 zwaar- en 1 lichtgewonden en materiële schade. Foto: G. Kruijsen Op 2 januari j.l. werd te Deurne een filmadvies en instructiedag ge houden door de culturele raad van Noord-Brabant. Vele hoofden van scholen en in stellingen alsmede een groot aantal geestelijken waren aanwezig. Er werden o.a. 4 verschilende genres films vertoond terwijl in de middag een inleidng werd gehouden door Pater Beurvc-nich uit Brussel (film criticus en filmdocent aan de uni versiteit). Inleider verwees naar de Pause lijke encycliek waarin de positieve waarde van de film werd onder streept. Het medium film kan en moet dienbaar gemaakt worden aan de opvoeding der wereldbevolking, omdat dit medium zulke positieve invloed kan uitoefenen door de gro te macht die het vertegenwoordigt. Met de generatie die de film alleen maar als negatief :iet of als waar deloos beschouwt moet rigoreus worden afgerekend, omdet deze mensen nog leven in de dertiger ja ren toen de film inderdaad volop redenen gaf tot verzet. Inleider zei verder, dat vuur voor de mens een gevaar kan betekenen, men kan zich branden, men kan verbranden etc. Door te zeggen vuur moet ver dwijnen omdat men het gevaar brand wil bannen, bewerkt men. dat men kan bevriezen van de kou. De kerk heeft daarom de film, die inderdaad gevaren in zich heeft, op de juiste waarde weten te schatten en is tot de conclusie gekomen, ciat de positieve waarde zo groot kan zijn, dat men daaraan niet voorbij kan gaan. Daartoe is voor velen echter filmopvoeding nodig evenals deze opvoeding nodig is bij andere kunstvormen of uitingen. In de avond werd een diepgaande discussie gehouden onder leiding van een forum, waarin zitting had den de voorzitter van de culturele raad, pater Beurvenich, enkele film critici alsook een bioscoopexploitant. De opvoeding op filmgebied had nog wat voeten om aarde, omdat het filmbedrijf een commerciële zaak is. Men voelde echter volkomen aan, dat de ethische film doordat ze zich tot een beperkte groep richt, recht heeft op subsidie evenais toneel, muziek e.a. De burgemeester van Deurne beklemtoonde hier het be lang van de film voor de volksge zondheid en vond het onrechtvaardig dat dit medium zo zwaar belast werd. Hij verzekerde, dat in Deur ne culturele films belastingvrij zou den zijn, terwijl voor de overige films slechts 10 pet. berekend zou worden. Hij ging echter nog verder, want hij wilde de bijzonder waarde volle film zelfs gaan subsidiëren. Een filmcriticus vond het belache lijk, dat op filmvoorstellingen über haupt belasting werd geheven, ter wijl dit zich richt tot een grote mas sa, terwijl langs de andere kant te pas en te onpas schouwburgen wor den opgericht, die zich slechts rich ten tot een kleine selecte groep en waarvoor de gemeenten jaarlijks tienduizenden guldens moeten bij leggen. Cultuur kost nu eenmaal geld en dat is niet zo erg, maar men mag niet met twee maten meten. Ook voor de opvoeding van de jeugd is het noodzakelijk, dat er gelden beschikbaar komen om deze vorming mogelijk te maken. De ge meenten dienen daarom in de tas te grijpen, omdat filmvorming een hoogstbelangrijke zaak is die de moeite waard is aangepakt te wor den. Men pleitte voor invoering van filmlessen op scholen, voor samen werking met de bioscoopexploitan ten om de goede film met medewer king van scholen tevens onder het grote publiek te brengen. De film als cultuuruitdrukker dient algehele erkenning ie krijgen en door juiste opvoeding kan men dan de gevaren die er ongetwijfeld aan het medium kleven ondervan gen. Deze gevaren waren de laatste jaren niet meer zo groot, omdat door diverse filmkeuringen een grondige schifting plaats vond. Het gevaar is door de televisie echter zeer grcot geworden, omdat veel materiaal dat in een bioscoop acceptabel was, nu zo maar de huiskamers wordt bin- nengeworpen. Afgezien van het feit, dat films via de televisie ontzettend veel aan waarde inboeten (ze zijn gemaakt voor groot doek, kleuren, scope, sfeer van de bioscoopzaal etc komen nu filmbeelden onder ogen van onvolwassenen die beslist niet voor hen geschikt zijn. De filmkeu ring heeft daardoor ook veel aan waarde ingeboet. Bovendien gaat men naar de bioscoop naar een be paalde film, via de t.v. slikt men alles wat men te zien krijgt. Film vorming is dus een grote tijds-ver- eiste. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 1393 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. WILMSEN St. Antoniusveldweg 6 Tel. 1651 GROENE KRUIS Donderdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. Vcortaan op ieder zuigelingenbureau pokken zetten. CONSULTATIEBUREAU vrijdagsmorgens van 9.30-10.30 uur. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 CONCERT Dinsdag 14 januari zal het ge mengde koór St. Machutusuit Oirlo een concert verzorgen in het bejaar denhuis Berkele Heem te Horst. Het is langzamerhand een tradi tie geworden dat dit koor in samen werking met fanfare Ons Genoegen daar ieder jaar een groots concert verzorgt. Na de lange voorbereidingen voor deze uitvoering, zullen de oudjes daar een prachtige avond tegemoet kunnen zien. DIERENMISHANDELING IN YSSELSTEYN Een ergerlijk geval van dieren mishandeling heeft zich in Yssel- steyn voorgedaan. De landbouwer v. H. hoorde maandagavond een hond angstig janken. Toen hij een nader onderzoek instelde, bleek, dat het dier beklemd was geraakt in een strik. De landbouwer waarschuwde de plaatselijke jachtopziener die be loofde de hond te komen verwijde ren. In de late avond, toen het janken nog niet was opgehouden, waar schuwde een andere landbouwer de dierenbescherming. Dinsdagmorgen was de hond nog niet bevrijd. Van H. nam toen kontakt op met de postcommandant van de rijkspolitie," die tenslotte de hond uit de strik losmaakte. Bij een onderzoek in de ze streek bleek dat het een waar el dorado is voor stropers. Drie konij nen werden levenloos in strikken aangetroffen, terwijl nog ongeveer 100 strikken werden gevonden. EEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR VENRAYSE INBREKER De 20-jarige W. van R. uit Venray zou model hebben kunnen staan vöör Brusse's „Boefje". Zo althans zag het zijn raadsman ,mr. Peters, die zijn cliënt schetste als een werk schuwe, onvolgroeide en enigszins debiele jongeman met een rijke fan tasiewereld en een enorme zelfover schatting. R's aangeboren afkeer van werken had hem er nimmer toe kun nen bewegen een behoorlijk vak te leren Van R's branie-achtige houding van weleer was maandag voor de Roermondse rechtbank maar weinig te bespeuren. Schuw en schuchter stond hij voor zijn rechters De ge stelde vragen beantwoordde hij en kel met een licht hoofdknikken. De zes maanden voorarrest hadden R. ook anderszins merkbaar veran derd. Nu hij tot bezinning gekomen was, gaf hij de wens te kennen op eens wel een vak te willen leren. Hij voelde wel wat voor monteur. Was de eis van de officier: een jaar jeugdgevangenis zonder aftrek van voorarrest, de enige remedie om R. weer op het rechte spoor te bren gen? zo vroeg de raadsman zich af. Over de feiten was de rechtbank kort. v. R. waren drie inbraken ten- laste gelogd. Een inbraak in een bungalow te Wellerlooi op 7 novem ber 1962, waarbij hij diverse arti kelen o.a. een stofzuiger, een tran sistorradio ,een barometer en verre kijker ontvreemdde, alsmede twee inbraken in het kantoor van baron De Weichs de Wenne, alwaar R. uit een geldkist achtereenvolgens een bedrag van rond 750 en 1000 gulden stal. Dit aanzienlijk kapitaaltje depo neerde R. op twee spaarbankboek jes. hetgeen hem uiteindelijk nood lottig werd. De raadsman pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest eventueel met een lange voorwaardelijke straf. Misschien aldus mr. Peters, zou de jongeman ergens in een garage ge plaatst kunnen worden tot monteur. In de jeugdgevangenis zou dit laat ste ook mogelijk zijn, merkte de of ficier op. Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak.

Peel en Maas | 1964 | | pagina 1