en de loterijwet Gouden bruiloft Paarden 2.500.000.- WINKELIERSACTIE Ysselsfteyn spaarde Filmnieuws De Geijsterse Kei en paardensport in Yenray VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 No. 46 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAÏ WPPIfRl AH Uflnp VPNPAV T71M flMQTPPPPW ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. ptr mmlten Venray f 1.75) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 II CiLinDLiAU V \J\JIX V CiiluAI C,1N UlVlO I l\CilVC,ll PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bn ABONNEMENTS- Deze week is een groep Venrayse middenstanders voor de kanton rechter in Venlo moeten verschijnen omdat ze de Loterijwet over treden hadden. Bij het gouden feest van Venrays Middenstand in februari j.L hebben zij de gouden tientjes-aktie georganiseerd en daarbij schijnbaar de wet overschreden.... Venrays middenstand, of liever zijn winkeliers, zijn niet erg geluk kig met hun akties. Een eerder ge houden winkeliers „Pak-mee"-aktie moest op het meest ongelukkige mo ment stoppen wilde men geen poli tionele aktie ontketenen en de gou den tientjes-aktie heeft bovenver meld gevolg. Is het een wonder dat men voor dergelijke akties in Ven- ray weinig meer voelt. Van de andere kant rijzen vragen. Waarom kon een aktie als de Ven rayse Pak-mee in Bussum onge stoord verlopen? Waarom kan men in Tegelen b.v. een aktie als die van Venray's gouden tientjes nog altijd in praktijk brengen, zonder dat daar de organisators voor de kantonrech ter moeten verschijnen? Waarom heeft praktisch iedere Oost-Brabantse gemeente een St. Nicolaas-aktie met bonnen en loten, zonder dat daar politie ingrijpt. Om een misverstand weg te ne men, wij zijn heus niet voor loot jes en bonnetjes bij inkopen, maar waar het hier om gaat is het prin cipe. Wat de een mag, moet de an der ook kunnen. We zijn geen jurist, maar ons is het niet duidelijk, waarom men niet strafbaar is als men zegeltjes uit geeft, die op een kaart geplakt, recht geven op een lot, waarmede men dan prijzen kan winnen; en wel strafbaar is als men de zegeltjes weglaat en het publiek direct de lootjes geeft. Als men ons dan ver- Maandag 25 november zal 't echt paar Geurtjens-Vermazeren aan de Maasheseweg zijn gouden huwelijks feest vieren. Lej Geurtjens, 73 ja ren oud, is geboortig uit Horst, ter wijl de gouden bruid 71 jaren gele den in Broekhuizenvorst werd gebo ren. Ze zijn na hun huwelijk in Ven- ray komen wonen, waar Geurtjens opperman was o.m. bij het aanne mingsbedrijf A. Martens en als zo danig o.m. heeft gewerkt bij de op bouw van het Patersklooster, zie kenhuis en juvenaat aan de Wans- sumseweg. Uit het huwelijk zijn 9 kinderen geboren, waarvan thans nog 6 het gouden feest meevieren. Daarnaast presenteren 13 kleinkinderen de 3e generatie. Het leven voor dit gouden paar is niet bepaald gemakkelijk geweest. Een groot gezin bracht vele zorgen, zeker in een tijd, die niet zo geze gend was met sociale maatregelen als nu. Als bouwvakker heeft hij ook de weg naar de Peel geleerd in de werklozentijd, toen men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat peelgrond mocht ontginnen voor wat schamel guldens. Maar noch man, noch vrouw, hebben de moed ooit verloren, integendeel vooral moeder Geurtjens was er in de buurt be kend om dat ze de „naoberplicht" ondanks haar eigen groot huishou den steeds hoog hield en altijd be reid was anderen te helpen. In de oorlog heeft Geurtjens het Rijks arbeidsbureau nog moeten bewaken tegen overvallers ,maar op de zol ders van datzelfde bureau had hij dikwijls onderduikers zitten. Dat bewaken is hem zo goed bevallen, dat hij na zijn pensioen ook bereid bleef op de terreinen van Huize St. Anna 's nachts rond te wandelen om vreemde individuen de pas af te snijden en de inrichting voor on heil te behoeden. Een kleine brand in het nieuwe ontspanningsgebouw werd op zijn nachtelijke ronde ont dekt en zo werd erger voorkomen. En moeder Geurtjens is iedere morgen trouw om 6 uur op om voor de waker de boterham klaar te ma ken, evenals het echtpaar nog een van de weinig getrouwen is voor de eerste zondagse mis. Het leven heeft hen vele en zware lasten opgelegd, maar vitaal en vol vertrouwen hebben ze die lasten ge dragen en de goede kanten daarom des temeer gewaardeerd. Zo zal hun gouden bruiloft een groot feest wor den, dat ze dan intiem zelf willen houden, maar waar de buurt zeker niet zonder meer aan voorbij zal gaan. Na de plechtige H. Mis is er recep tie in zaal Manders, waar verder dan de hele dag het gouden feest gevierd zal worden. telt ,dat door het zegeltjes plakken de deelnemers een „overwegende in vloed" hebben kunnen uitoefenen op de dan volgende loterij, doordat hun plakkerij een positieve daad is, terwijl in het ander geval de deel nemers passief blijven, dan moeten we lachen en dat is dan misschien wel oneerbiedig t.o.v. de loterijwet, maar wel gezond. Als men in Helmond Dafautos verloot en in Venray gouden tientjes dan is dat o.i. hetzelfde. Als de ju rist dan fijntjes opmerkt, dat men in Helmond toch een slagzin er bij moet maken vanwege de „overwegende invloed" dan lachen we weer Nogmaals wij zijn geen voorstan der van zegeltjes, bonnen loten en wat die9 meer zij, evenmin als de Loterijwet. Maar als men met alle mogelijke „fijnigheidjes" als slag zinnen, zegels plakken, de door de wet geëiste „overwegende invloed" in praktijk brengt en daarmede de klipoen van de Loterijwet kan om zeilen, dan dreigen er gevaren. Nadat reeds in de loop van dit jaar bij de Boerenleenbank te Venray de 10 miljoen spaargeld en bij de Boerenleenbank te Leunen de 4 mil joen spaargeld werd bereikt, kan de Boerenleenbank te Ysselsteyn zich thans vcrhougcn in Hot bcrcihon van een mijlpaal aan toevertrouwde spaargelden. Bij de kassluiting op 12 november j.l. bleek nl. dat de 2Va miljoen gulden aan toevertouwde spaargel den was bereikt. Hiermee heeft de Boerenleenbank Ysselsteyn in haar korte bestaan nl. vanaf 1944 een niet verwachte hoogte aan toe vertrouwde spaargelden bereikt. De ze 2V2 miljoen spaargeld zijn ver deeld ever plm. 1500 spaarboekjes en als we weten dat er in Ysselsteyn ruim 1600 inwoners zijn, verdeeld over 300 gezinnen, dan betekent dit dat er gemiddeld per gezin 8.300,- aan spaargeld bij de Boerenleenbank staat geboekt. Eenieder kent de moeilijke Degin- periode bij de stichting van het peeldorp en ook de afgelopen jaren zijn speciaal voor de agrarische be volking niet de gunstigste geweest. Het is dan ook verheugend dat door noeste arbeid nu, na 40 jaren van het bestaan van Ysselsteyn, een der gelijk spaarbedrag aan de Boeren leenbank is toevertrouwd. Behalve het reeds lang bekende direkt opvraagbare spaargeld, staat dit saldo geboekt op diverse andere spaarboekjes, waarvan o.a. dient te worden vermeld de depositorekenin gen, de ambtenaren- en bedrijfs- spaarrekeningen en niet te vergeten de jeugdspaarrekeningen volgens de Jeugdspaarwet. Speciaal deze laatste spaarvorm heeft een grote vlucht genomen. Deze aantrekkelijke spaar vorm voor de jeugd tussen 15 en 21 jaar trad in werking in 1958 en nu na 5 jaar staat op deze jeugd spaarrekeningen een gezamenlijk be drag van 120.000,— wat is ver deeld over 215 spaarboekjes. Hoewel wel eens wordt opgemerkt dat de jeugd niet meer wil sparen, bewijst dit toch wel het tegendeel. Ook de andere funkties van de Boerenleenbank hebben naast het spaargeld een grote vlucht genomen, zoals o.a. de voorschot- en krediet verlening en de bankgiro, waardoor de Ysselsteynse Boerenleenbank nu mag worden gerekend tot de middel grote boerenleenbanken. De totale omzet bedroeg vorig jaar 53.000.000 terwijl een bedrag van f 1.800.000 op 31 oktober j.l. in de eigen plaats was uitgeleend. Het bestuur heeft deze groei ter dege onder ogen gezien samen met de raad van toezicht. Dit blijkt wel uit de bouw van een nieuw bank kantoor in 1960 en het in gebruik nemen van een boekhoudmachine in de afgelopen maanden. Hoewel het aantrekken van spaar geld steeds de volle aandacht van de Boerenleenbank blijft houden daar dit het werkkapitaal voor de bank betekent, zijn ook andere bankzaken steeds uitgebreid zodat praktisch alle bankzaken op de plaatselijke Boerenleenbank worden verricht. Op woensdag 13 november was Want wie beoordeelt dan de grootte van die gewenste invloed? Uit wat in verschillende arrondissementen bekend is blijkt er b.v. arrondisse- mentsgewijze nog al enig verschil in de beoordeling bestaat. Om maar niet te spreken over de altijd sub jectieve beoordeling van slagzinnen e.d. We zouden aan deze hele in zich ergens kleine zaak geen aandacht besteed hebben als de Venrayse win keliers niet de invloed van winke liers in het oost brabantse merkten. Venray pretendeert het winkel centrum voor deze hele streek te zijn en ziet met name ook graag oost brabantse bezoekers. Dat de plaat selijke middenstanders, aldaar met winkelier-s, loterijen e.d. deze men sen echter in eigen plaats willen houden, is hun goed recht en alleen maar prijzenswaardig. Het is echter vreemd, dat dergelijke akties in Venray ondernomen politioneel op treden uitlokken. Verschil van arondissement? Ver schil van interpretatie van de wet? „Fijnere" opzet van de akties? Voor een jurist mag het allemaal duidelijk zijn, voor de winkeliers en het publiek is het een vreemde ge schiedenis. Dat deel van het publiek dat gokjes wil maken, verwijt de winkelstand niet dergelijke akties te voeren als dn andere plaatsen, ter wijl de winkeliers zich thans voor de tweede maal aan dezelfde steen hebben gestoten. Dat ze voor een derde maal passen is begrijpelijk. er een feestelijke bijeenkomst van de beheerders op de bank met dhr. P. J. Cox, Schoolweg 5 met echtge note. Deze had nl. met zijn spaar- inlage de 2.500.000,spaargeld vol gemaakt en kwam daardoor in aan merking voor de uitgeloofde extra spaarinlage van 25, De voorzitter, de heer H. Jennis- kens, overhandigde hem na een korte toespraak het spaarboekje, waarin het uitgeloofde bedrag was bijgeschreven. Met een kort gezellig samenzijn werd deze feestelijke bij eenkomst daarna besloten. In de komende weken kan men in Luxor diverse films tegemoet zien, waarvan er een aantal op bij zonder hoog niveau staan. La Giomata Balorda (Vrouwen be geerten) is een film van Mauro Bo- iognini ,een regisseur die naast de groten van Italië t.w. Germi, Vis conti, Fellini, genoemd mag worden. Het betreft een alledaags verhaal, doch het zijn niet zozeer de gebeur tenissen, alswel de vanzelfsprekend heid waarmee ze plaats vinden die deze film tot een schokkende bele venis maken. Ieder scene veraadt de hand van een grootmeester. Eveneens volgende week in het kader van de jeugdfilmvorming de beroemde film van Alfred Hitchcock „De man die teveel wist". Op deze film komen wij volgende week uitvoeriger terug. Jungle Cat is een bijzonder adem benemende documentaire van Walt Disney. Na zijn bekende films als „De woestijn leeft" en „De prairie verdwijnt", mag men alleszins grote verwachtingen koesteren. Vooral na tuurliefhebbers komen aan hun trek ken door de prachtige kleurenopna- Uit Italië komt een ander docu mentair beeld nl. „Mondo Cane". Het is een buitengewone hoewel veel be kritiseerde film. Jacopetti heeft met zijn camera's fascinerende beelden vastgelegd over het mensdom en wel zo, dat men zich afvraagt hoe zulks in deze twintigste eeuw kan gebeu ren. Een kleurenfilm die beslist veel succes tegemoet gaat is „De weg tot elkander". Na de verfilmingen van „En eeuwig zingen de bossen" en „Winden waaien om de rotsen", moest deze derde film in dit genre wel triomfen gaan vieren. Een Duit se film die er inderdaad zijn mag. Een bijzonder frisse verschijning is de eerste Karl May verfilming van Winnetou en Old Shatterhand „De schat in het Zilvermeer". Deze kleu renfilm in Cinemascope heeft in Duitsland en België meer succes dan De kanonnen van Navarone. Het is een bijzonder spannende film met prachtige natuuropnamen. Dit is in derdaad een goede film met gezon de ontspanning en deze film willen wij dan ook van harte aanbevelen. Tenslotte noemen wij nog één film met een realistische titel: „Mijn vrouw een Call Girl". Schrikt U niet want het is niet wat U denkt. Het is een lachfilm waarbij men zijn eigen zorgen eens heerlijk kan ver geten en deze film is dan ook alleen maar gemaakt om ontspanning te geven. De kei, die in 1930 in een Geyster- se grindgraverij werd gevonden, heeft eindelijk een rustplaats gevon den zijn gewicht waardig. Nu Geysteren is opgeknapt, nieu we trottoirs gekregen heeft en een echt pleintje, besloot o.m. het oude St. Wilibrord-gilde op dit pleintje.de kei als monument te plaatsen. Dit is zondag j.l. dan ook gebeurd met de nodige plechtigheden o.a. een rede van baron Weichs de Wenne en Bur gemeester Dittrich, nadat de steen met een malle-jan naar zijn uitein delijke bestemming was gebracht. De Wanssumnaren, die enkele da gen voor de plaatsing de kei hadden geroofd, zijn door 't St. Wilibrordus- gilde achterhaald. De twee „baardmensen" langs de steen waren twee overgebleven Ger manen, die de feestelijke „kei-plaat sing" met hun tegenwoordigheid opluisterden. De cross-countries in Leunen en Geysteren zitten er weer „op". Verschillende liefhebbers van de «nitorsnorf hebben hun liart weer opgehaald en een hele raiddag lang gekeken naar dat samenspel van paard en mens. Voor hen is en blijft het paard een koninklijke verschijning ,die juist in de paar densport nog eens extra naar vo ren komt. Zij lachen over het feit dat men paarden wil afschaffen omdat ze schichtig kunnen worden en soms rare sprongen maken- Ze weten dat het paard, zowel het rij- als het trekdier, zich bijna even sterk hecht aan de mens als de hond. Dat wil zeggen, dat iemand die geregeld hetzelfde paard berijdt, daar vrijwel nooit last mee heeft, zolang de omstandigheden normaal zijn. Wie gewend is met een rijdier de natuur in te gaan zal het dan ook wel uit zijn hoofd laten onverwacht, d.w.z. onvoorbereid, met het dier de drukte van de grote stad in te trek ken. Natuurlijk zal men de vraag stel len, wie in deze tijd nog gelegenheid heeft om een rijpaard te houden. Dat zijn in hoofdzaak de boeren en de jongeren onder hen organiseren zich dan ook in landelijke rijvereni- gingen. Het paard doet dan zowel dienst op het bedrijf, als bij de sport. Heeft men niet zelf de beschikking over stal, weide en verzorgers, dan is het houden van een rij paard uiter aard een dure aangelegenheid, die nogal in de papieren loopt. Van beide groepen zijn er in Ven ray gelukkig nog te vinden. In de plaatselijke ruiterclubs rijden zo'n kleine honderd ruiters, waaronder ook zgn. particuliere rijders, de men sen, die het paard allpen voor de sport hebben. De verschillende acht en viertallen van onze landelijke ruiterverenigingen trainen; de een meer, de ander minder, intensief voor de verschillende concoursen, waarop de paardensport het volle pond nog krijgt. Pessimisten menen, dat het paar- dental hier terugloopt. Inderdaad is een teruggang merkbaar, maar zo lang de tractoren nog niet voor alle bedrijven geschikt zijn, zolang zal 't paard beslist in ere blijven, temeer waar de meeste paardenhouders in deze contreien min of meer fokkers zijn. Niet voor niets is de Hengsten- asociatie een van de bekendste in ons land, al moeten we er direct bij vertellen dat de nakomelingen van Nico van Melo en andere hengsten uit de Castenrayse stallen niet di rect als rijpaard geschikt zijn. PONY'S Gelukkig is er de laatste jaren in deze streken een ontwikkeling op gang gekomen in de ponyhouderij. Voor de oorlog was de pony een zeldzame verschijning. Veel beteke nis had het dier niet. De oorzaak was, dat uit Oost-Europa goedkope hitten werden ingevoerd, die beter voldeden als het om trekkracht van betekenis ging. Thans is de hit na genoeg verdwenen en invoer van be tekenis heeft niet meer plaats. Het zijn vooral de volgende vier soorten die opgang maken: de Shet land pony, de IJslandse pony, de Welsh pony en de New Forest Pony. De eerste twee zijn koudbloeds, dat wil zeggen dat zij tamelijk grof van bouw zijn, maar kalm en bedaard. De laatste twee zijn rank gebouwd en zeer levendig, dus warmbloeds. Al deze miniatuurpaardjes hebben maar geringe betekenis voor de landbouw. Ze kunnen wel kleine >»oWron - «n, „Hun uiihou- dmgsvermogen en zelfs Tiun presta ties zijn relatief zeer hoog. Ze komen meer in gebruik op fruitteeltbedrij- ven, tuinderijen, hoenderparken e.d. maar de liefhebberij speelt een gro tere rol dan het praktische nut. Het zijn de kinderen die hiervan profiteren. Zo zijn er al rijverenigin- gen in onze gemeente die een pony club hebben, waarin de kleine rui ters met hun pony's lid zijn. De dressuur is vrij eenvoudig bij deze dieren en wanneer men hun prestaties maar niet vergelijkt met die van de „echte" paarden kan men tevreden zijn. Gelukkig kan men zeggen, dat men in onze tijd geleerd heeft de pony te zien als een vol waardig dier en niet als een gebrek kig namaakpaard. Trouwens, de temperamentvolle Welsh pony's ver eisen toch wel enige bedrevenheid van de jonge ruiters. Wil men zon der veel moeite leren rijden, dan zijn de IJslandse en de Shetland- pony de beste. Het zijn makke, ge willige en vooral ook zeer sobere dieren. OOK VOOR REVALIDATIE Bijzonder prettig is ook, dat de pony's zeer geschikt zijn voor de re validatie van gehandicapte kinderen. Meestal kiest men hiervoor de koud bloeds ,dus Shetland of IJslandse pony's, omdat deze dieren zo kalm zijn nooit ongelukken veroorzaken en de kinderen er alleen af zouden kunnen vallen als ze tijdens de rit in slaap vielen. De vreugde, die een lichamelijk gehandicapt kind onder vindt wanneer het bemerkt, dat het echt zelf paardrijden kan beïnvloedt het gehele gestel van het kind ten goede. De niet gehandicapte kinde ren zullen op den duur meer belang stelling krijgen voor de warmbloed pony's. Het rijden op deze beweeglijke, watervlugge dieren eist heel wat be drevenheid en ervaring, vooral wan neer men de dieren tevens wil la ten springen. Een ruiterfeest met po ny'9 is voor kinderen altijd zeer aantrekkelijk. Trouwens op het laatste concours- hippique en op het oranjefeest zorg den de pony-rijders voor een leuke verrassing. ALS U ZELF PONY'S KUNT HOUDEN Wie kan zelf pony's houden? Het antwoord luidt: iedereen die be schikt over een stal en een weide. Is dit het geval, dan is men met Setland en IJslandse pony's al heel goedkoop klaar. Deze dieren vragen maar een zeer eenvoudig onderko men voor de nacht en liggen bij niet al te felle koude zelfs liever buiten dan binnen. De warmbloeds vragen echter een behoorlijk beschuttende stal. Een en ander kan natuurlijk een liefhebberij zijn, die behoorlijk wat geld kost. Het kan echter ook wei nig geld kosten, nl. wanneer men zelf gaat fokken. Zoals vanzelf spreekt moet men uitgaan van die ren, die in een van de pony-stam boeken ingeschreven staan en de aanwijzingen van het stamboek op volgen. GEEF ZE NIET TE VEEL! Een veel gemaakt fout bij de ponyhouderij is, dat men het de die ren veel te goed geeft. Paarden zijn dol op brood en zoetigheid, maar wij mceten goed bedenken, dat goed gras en hooi de grondslag van het rantsoen moeten vormen. Daarnaast kan men af en toe wat haver geven, met name in tijden dat veel van de dieren wordt gevergd. Oud, niet be schimmeld brood voeren kan geen kwaad. Maar let er wel op, dat de dieren niet te vet worden. Dit maakt de dieren traag en lui. Wat de ziekten betreft kan men zeggen, dat de pony's weinig zorgen geven. Ziekten komen zeer weinig voor. Is er werkelijk iets aan de hand, dan meet men niet zelf gaan dokteren, maar de dierenarts er bij halen. Samenvattende kan men zeggen, dat er verschillende manieren zijn om plezier van pony'9 te hebben. Men kan zich aansluiten bij een ponyclub en men kan zelf gaan fok ken. Aangezien het laatste alleen is weggelegd voor hen die over vol doende ruimte beschikken, zal de ponyclub voor kinderen veelal de aangewezen weg zijn. De opvoedende waarde van de om gang met dieren is groot en de kin deren kunnen er vele jaren plezier aan beleven. De dieren zelf trouwens ook. N GOED ST. NICOLAASCADEAU vindt U in onze collectie: AGENDA'S ook losbladig VAN DEN MUNCKHOF HEEFT ZE! NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING CuriUay»üi<Bn«« I—1 Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. WILMSEN St. Antoniusveldweg 6 Tel. 1651 GROENE KRUIS Donderdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN van zaterdag 12 uur tot zondag nacht 2 uur Vroedvrouw Kruijsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152 GEEN SPREEKUUR WETHOUDER VAN SOC. ZAKEN Vrijdag 15 en maandag 18 novem ber houdt de wethouder van Soc. Zaken geen spreekuur. GESLAAGD Op het gehouden examen te Sit- tard slaagden de heer Gerrit Kem- melings voor vakbekwaamheid krui- deniersbedrijf. Bij het gehouden staatsexamen voor heilgymnastiek en massage slaagde te Den Haag de heer Harry Laurensse. Hij genoot zijn opleiding aan de Maartenskliniek te Nijme gen. AGENDA CENTRALE K.A.B. VENRAY Maandag 18 november 20 uur KAJ Pioniers-bijeenkomst in de Le vensschool. ST. ADELBERT Op dinsdag 19 november a.s. ver gadert de afdeling Venray van de St. Adelbertvereniging. Mr. dr. L. M. A. van Rooij, secretaris van de katholieke werkgeversorganisatie, zal dan een inleiding houden onder de titel: „Hedendaagse sociale politiek". 'N GOED ST. NICOLAASCADEAU vindt U in onze collectie: BALPENNEN ook in sets 3 en 4 kleuren VAN DEN MUNCKHOF HEEFT ZE!

Peel en Maas | 1963 | | pagina 9