Kerkelijke Diensten HET GAAT GOED HET DE VARKEHS {amy. iat van 13 tot en met 19 oktober Geestelijk artikel DYNAMISCHE MEDEWERKER RADIO ZENDTECHNIEK PAROCHIEKERK VENRAY Priester v .d. week: Kapl. Bors Bevrijdingsweg 12 Tel. 1510 Zondag: 19e zondag na Pinksteren. 6.30 tot dankzegging op vaders ver jaardag; 7.30 Pierre van Opbergen; 8.30 Wed. Hoebers-Lenssen; 9.30 hoogmis voor de parochie; 11 uur tot bijzonder intentie; 6 uur Gerard Wientjens. Maandag: 6.45 Wed. Hoebers- Lenssen; 7.30 Peter Antoon Minten en dochter Petronella; 8.15 Antoon van Osch; 8.15 tot zekere int. (G.). Dinsdag: 6.45 kapelaan Heymans (Rikcomité); 7.30 Johanna Verstrae- len; 8.15 Antoon Sikes; 8.15 overl. ouders Schols-Leers. Woensdag: 6.45 Maria Ebberink- Kolkers; 7.30 bijz. int.; 8.15 Leonar- dus Stiphout; 9.30 plechtig huwelijk Seuren-Jenniskens. Donderdag: 6.45 Hendrik Willems (buurtver. „Helpt Elkander"); 7.30 Pierré van Opbergen; 8.15 Martinus Verschuuren v.w. de buurt; 19.30 plechtige avondmis ter gelegenheid van de dodenherdenking. Vrijdag: 6.45 Johanna Verstraelen; 7.30 cverl. fam. van Lankveld-v. d. Crommenacker; 8.15 zekere int. R.; 8.15 Johanna Verstraelen. Zaterdag: 6.45 Johanna Verstrae len; 7.30 kapelaan Heymans (SVV- jeugd); 8.15 jaargetijde P. J. van den Munckhof; 8.15 Josephine Theeu- wen-Janssen (v.w. buurtvereniging „Helpt Elkander". Biechtgelegenheid van 17.30—19.30. Oktoberviering: woensdag en za terdag om 7 uur. Heden zondag: 11.30 Congregatie voor de kleinen op Jerusalem. Maandagavond 8 uur: Godsdienst cursus voor 18-jarigen. A.s. zondag 20 okt.: Missiezondag, kollekte voor Missie. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Urbanus Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 19e zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. De kollekte (2 in 1) voor kerk en de Caritas- week. We zouden graag zien, dat deze kollekte een goed resultaat boekte. Er is veel nodig! 7 uur lof met rozenhoedje en gebeden voor 't concilie. Maandag: H. Callistus, Paus en martelaar. Dinsdag: H. Theresia, maagd. Woensdag: H. Hedwigis, Weduwe. Donderdag: H. Margareta Maria Alacoque, maagd. Vrijdag: H. Lucas, Evangelist. Zaterdag: H. Petrus van Alcanta ra, belijder. 8.30 Gezinsmis tot in tentie der aanwezige gezinnen. Van 38 gelegenheid om het sacrament der Biecht te ontvangen. Mededeling Deze week elke avond 7.30 lof met rozenhoedje en gebeden voor conci lie. WIJ COMMUNICEREN ZOALS KAMPBEWONERS ETEN Wij schuiven altijd graag aan ta fel. Niet alleen omdat wij van lek ker eten houden, maar ook omdat het prettig is samen te eten. Eten is typisch een gemeenschappelijke aangelegenheid. Voor eenzame ka merbewoners is eten. vaak niet meer dan een noodzakelijk iets. Net zoals je je auto bijtankt. De maaltijd komt pas tot zijn recht, wanneer je samen bent. De maaltijd is dan ook een telkens weerkerend goed ogenblik in het gezinsleven, waarin de onderlin ge band veel intenser beleefd en ge voeld wordt dan op andere ogen blikken van de dag. Maar hoe zou het komen, dat wij datzelfde niet ondervinden wanneer wij aan de H. Tafel schuiven en daar gast zijn van God zelf? Onder vinden wij op dat moment aanvoel- baar het Kindschap Gods, het lid maatschap van de Kerkfamilie? Wij geloven van niet. Als katholieken leven wij nog als volkomen libera len. Ieder voor zich. Wij zien niet meer de werkelijke betekenis van de Maaltijd des Heren. Wij geloven nog wel, dat Christus tot ons komt. Wij geloven in de genadewerking. Maar daarbij hebben wij geen perspectief meer naar ons leven in de Kerk en' de doorwerking ervan in ons gewo ne, dagelijkse leven. Ons liturgisch leven is armtierig geworden. Zonder te overdrijven kunnen wij spreken van een malaise in ons christelijk leven, omdat wij het ver armd hebben tot een stelsel van plichten. Wanneer wij dat goed tot ons laten doordringen, beseffen wij enigermate de noodzaak van 't Con cilie, de noodzaak van hervorming in de Kerk. En dan bedoelen wij niet op de eerste plaats een hervor ming van de Curie, ofschoon die op zich belangrijk is. Neen, wij bedoe len een hervorming van ons hele le ven, dat in ons liturgisch leven een hoogtepunt, een teken vindt. Dan wordt ook duidelijk wat Paus en bisschoppen bedoelen, wanneer zij zeggen, dat de Concilie-vaders slechts de lijn der hervorming aan geven ,maar dat het Concilie pas kan slagen in ons. Misintenties Zondag: 6.30 Piet Hermans (Vel- tum); 7.45 bijzonder intentie (verj. B); 9.00 Maria Hoex en Josephina v. Stiphout; 10.15 Anna van Bragt- Brons; 11.45 Wim Michiels en overl, fam.; 9.00 zijaltaar overl. fam. de Bruijn-Aarts. Maandag: 7 uur Selida Virginia 'Rojer; 7.45 MartinUs Lcnssen en zoon Mathey; 8.30 Michiël Vullings. Dinsdag: 7 uur Franciscus Bec kers; 7.00 zijaltaar gelovige zielen; 7.45 Lamb. Kerkhof!; 8.30 Hendrika v. d. Beuken-Peters. Woensdag: 7 uur ter ere van de H. Geest; 7.45 Bijzondere intentie (verj. B.); 8.30 Albert Deckers als lid der D.O. Donderdag: 7 uur Elisabeth Pee- ters-Hoex en echtgen.; 7.45 overl. vader; 8.30 Maria Verpalen-Kruysen. Vrijdag: 7 uur Johannes Swinkels en dochter Gertruda; 7.00 zijaltaar Josephina Verhaegh; 7.45 Jacques Janssen; 8.30 Franciscus Beckers. Zaterdag: 7 uur overl. ouders To nen-Vermeulen; 7.45 Antoon Derk- sen; 8.30 Gezinsmis. Dienbeurten Aceolythen Zondag: 6.30 B. Peters en A. Derks 7.45 R. Vasters, H. Bosch, M. van Rooy en K. Jeuken; 9.00 H. Janssen, J. Meesters, J. Jeuken en J. Rongen 11.45 G. Philipsen, J. Evers, C. Evers en G. Verschuren. Vrij: J. Naus en P. Philipsen. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 19e zondag na Pinksteren. 7 uur H. Mis voor de parochie; 8.30 H. Mis voor Antoon Derickx. 10 u. Hoogmis, gest. jrd. Johanna Jennes- kens; 3 uur gebedsoefening voor 't Concilie. Maandag: 7.30.gest. gez. jrd. Wil lem v. d. Voort. Dinsdag: 7.30 Helena Verkoyen. Woensdag: 7.30 gest. leesmis An toon Verheggen. Donderdag: 7.30 H. Mis tot dank zegging. Vrijdag: Missievrijdag. 7.30 gez. H. Mis voor zuster Marie-Jeanne v. Rens. Zaterdag: 7.30 gez. mnd. Petronel la Tacken; 7.30 Marialof. In de kerk te Gostrum is een bril gevonden met bruine doos. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 19e zondag na Pinksteren. 2e zondag der maand. Leesmissen om 6.30; kindermis om 7.30; 2e H. Mis om 8.30. Deze H. Mis wordt op gedragen tot intentie van de meis- jesgilde bij gelegenheid van hun le lustrumviering; 10 uur parochie hoogmis; 3 uur Rozenkrans en lof met gebed tot de H. Jozef. Wegens de oktobermaand wordt grote op komst verwacht. Eerste kollekte voor de kerk; tweede kollekte Bis dom. Maandag: 7.30 maanddienst Ca tharina Bistelvels. Dinsdag: 7.30 Stichting Maria Min ten. Woensdag: 7.30 feestdag van de H. Gerardus Majella, zieldienst overl. fam. Bistervels-Kernmelings Donderdag: 7.S0 stichting Wilhel mina Spreeuwenberg. Vrijdag: 7.30 zieledienst Harry He- sen.. Zaterdag: 7.30 ieesmis; 9 30 hu welijksmis bruidspaar van Bree-üp- hey; zaterdagavond biechten van 5—7 uur. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 19e zondag na Pinksteren. Caritaszondag, 2e kollekte voor de Caritas. 7 uur H. Comunie; 7.30 lees- msi; 10 uur hoogmis voor de Paro chie; 3 uur lof met gebeden voor 't Concilie. Maandag: 7.30 4e zeswekendienst v. Leonard Classens. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot int. van hen die offer den. Woensdag: 7.30 gez. maanddienst voor Antoon Roelofs. Donderdag: 7.30 gez. maanddienst v. Leonard Heidens. Vrijdag: 7.30 gez. maanddienst Ja cobus Heidens. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw, van Altijddurende Bijstand tot int. van hen die offer den. Biechtgelegenheid van 67 u. Om 7 uur oktoberlof. Kerkpoets: Mia Jacobs en Riek Dinghs. Misdienaars: G. v. Houdt, H. Poels, J. Gerits, L. Peeters, U. Ku- nen, W. Cleven. A.s. zondag missiezondag, kollekte voor de Missie. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 19e zondag na Pinksteren. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor Theodorus de Bruijni; 9.15 Hoogmis voor de parochie; 10.30 leesmis voor Herman Voesten en Leonardina Voesten-Claessens; om 3 uur lof. Vandaag kollekte voor het Cari tatief Centrum. Maandag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Maria Verkleij-Droste; 8 uur leesmis voor Piet en Helma van Meijel en Wilhelmina Custers. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Marti nus Heesen, kindermis voor de meis jes; 8 uur leesmis voor Johanna Janssen-van den Berg. Woensdag: 7.30 gesticht jaargetij de voor Johannes Hubertus Loenen; 8 uur géén H. Mis. Donderdag: 7.30 leesmis voor P. J. van Rens, echtgenote en dochter Anna, kindermis voor jongens; 8 uur geen H. Mis. Vrijdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Josephus Hubertus Loenen; 8 uur géén H. Mis. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Ge rard Willemse; 8 uur géén H. Mis. Van 45 en van 77.30 biechtgele genheid. Daarna lof. Kerkpoetsen: Nelly Willems (Briens- hoek) en Riky Comelissen. Aceolythen: 6.45 J. Jenniskens en L. Jenniskens; 8.00 N. Pijpers en M. Kusters; 9.15 G. Cornelissen en G. Martens; 10.30 L. Weijs en H. Claes- sens. A.s. zondag Missiezondag, kollek te voor de Voortplanting des Ge- loofs. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 19e zondag na Pinksteren. 6.30 Communieuitreiken; 7 u. l.m. t.e.v. O.L.Vrouw van Altijddurende Bijstand en de H. Gerardus (Arts van Meijel); 8.15 t.e.v. H. Gerardus. 10 u. Hoogmis voor overl. fam. Mi- chels-Janssen; 6 uur lof met rozenh. Maandag: 7 uur gest. jgt. v. Hen- ricus Verhaag; 7.45 lm. voor Jan en Martha Gielen. Dinsdag7 uur gest. jgt. voor An- tonius Arts, Mechelina Smits en ou ders; 7.45 lm. voor Lamb .v. Meijel. Woensdag: Feest v.d. H. Gerardus. 7 uur. gez. H. Mis t.e.v. de H. Gerar dus, t.i.v. hen die daarvoor bijdra gen; 7.45 lm. voor Petrus Pubben. Dondefcdag: '7.30 lm. voor Hen- ricus van Helden. Vrijdag: 7 uur gest. jgt. v. Catha- rina Muijsers-Steeghs; 7.45 lm. voor Joh. Hub. Janssen en echtgenote. Zaterdag: 7 uur gest. jgt. voor ou ders van Rijswijck-Klaassen; 7.45 lm. voor overl. fam. van Dijck-van Rijswick; 4 uur biechten voor de kinderen v.h. 5e en 6e schooljaar, daarna voor anderen tot 6 uur; 7 u. Marialof. Maandagavond om 7.30 u. verga dering van de Derde Orde. Herden king van het zalig afsterven van St. Franciscus. A.s. zondag: missiezondag; die dag speciale collecte voor het pauselijk missiewerk voor geloofsverbreiding. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 19e zondag na Pinksteren. 7.30 vroegmis tot int. van leden van de paardenverzekering; 10 uur hoog mis voor overledenen. Vandaag: Caritas-kollekte; 2.30 Rozenkranslof. Maandag: v. d. zielerust van een overledene. Dinsdag: tót int. van fam. Muij- sers-Vullings. Woensdag: herdenking wijding eigen kerk: tot bijz. intentie. Donderdag: v. d. overl. van fam. Lenkens-Ermens. Vrijdag: H. Lucas, Evangelist: uit dankbaarheid namens fam. Huijs-v. Enckevort. Zaterdag: tot bijz. intentie (Mer- selo); 19.30 rozenkranslof. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag voor en na Lof. RECTORAAT VEULEN Zondag: 19e zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis voor de bekende inten ties; 10 uur hoogmis tot dankzeg ging. Maandag: 7.45 leesmis voor zaliger Wilhelmina Hendrix-Fleuren. Dinsdag: 7.45 gez. gest. jgt. voor zaliger Antoon Geurts. Woensdag: 7.45 gez. jgt. voor za liger Gertrudis Geurts-Hermkens. Donderdag: 7.45 gez. jgt. voor za liger Johannes Broekmans. Vrijdag: 7.45 hoogmis, 6e zes we-: kendienst voor de zielrust van Rec tor Geurts. Zaterdag: 7.5 leesmis voor zaliger Gerard Janssen; 10 uur plechtige huwelijkssluiting en inzegening van het huwelijk van het bruidspaar Glavimans-Derks. Aceolythen voor a.s. zondag: Har ry Geurts, Harry van Rijswijck en Piet Cox. Kerkpoetsen: Mia van Wylick, IC van Kempen. De maandkollekte heeft opge bracht 202,10. Allen hartelijk dank. A.s. zondag Missie-zondag. RECTORAAT SMAKT Zondag: 19e zondag na Pinksteren. 6.15 H. Mis tot zekere intentie; 7.30 voor Gerardus Linssen en Johanna Derks; 10 uur Hoogmis voor Mia Wijnhoven (personeel fa. Havens). Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd. Maandag: 6.30 voor overleden ouders; 7.30 voor Pastoor Assel- berghs. Dinsdag: 6.30 voor gezin en overl. fam.; 7.30 voor Mia Wijnhoven. Woensdag: 6.30 ter ere van de H. Jozef; 7.30 uit dankbaarheid. Donderdag: 6.30 ter ere van het H. Sacrament; 7.30 voor Theo Cop- pis. Vrijdag: Offervrijdag voor de missie. 6.30 H. Mis voor de missie en de missionarissen; 7.30 voor Mia Wijnhoven. Zaterdag: 6.30 voor Louisa Waps- Verweer: 7.30 voor Priesterroepin gen. Van 5.005.30 gelegenheid om te biechten, alsook van 78 uur; om 7.30 Rozenkrans voor welslagen van het concilie. Amerika heeft het aanbod van de ministerraad der EEG tot verlaging van de heffing op Amerikaanse slachtkuikens met 10 pet. afgeslagen. Het maakt zich klaar om de „scha de", die 160 miljoen gulden zou be dragen, in te halen door verhoogde heffingen op allerlei produkten in de EEG. De ontwerp-landbouwbe- groting omvat 117 miljoen gulden meer dan de vorige, maar wat zal er van het markt- en prijsbeleid te recht komen? De toestand op vele gemengde en op de weidebedrijven is nog lang niet rooskleurig. En tenslotte staan wij voor een grote ontwikkeling op het gebied van lonen en prijzen en het staat nog lang niet vast, dat de landbouw daarbij aan zijn trekken zal komen. Allemaal zorgen. Er is één lichtpunt: de varkensprijzen zijn uitstekend ,de eierprijzen zijn nog steeds goed en mede daardoor is op vele gemengde bedrijven de toestand weer iets beter. BLIJFT HET ZO? Ieder kent de z.g. varkenscyclus, waarbij hoge prijzen afgewisseld worden door lage. De oorzaak is, dat een varken tamelijk snel reprodu ceerbaar is. Daarmee bedoelt men, dat men in betrekkelijk korte tijd van één zeug een aantal biggen en daarvan weer slachtrijpe mestvar- kens kan hebben. Het gevolg is, dat thans alles wat zeug heet aangehou den en gedekt wordt. Dat geschiedt niet alleen bij ons, maar bijna in de gehele EEG. Het is dus waar schijnlijk, dat reeds vrij vroeg in 1964 een overvloed van biggen aan de markt zal komen en dat de prij zen weer wat zullen dalen. Deze op en neergaande beweging kan nie mand voorkomen. Zijn er ook enige vaste gegevens over onze varkenshouderij bekend? Ja, die zijn er. Het blijkt nl. dat het aantal bedrijven met varkens veel sneller daalt dan het totaal aantal landbouwbedrijven. Bovendien neemt het aantal var kens per bedrijf toe. Er is dus een zekere concentratie gaande. DIT ZIJN DE CIJFERS Van 1955 tot 1962 daalde het aan tal geïnventariseerde bedrijven van 319.000 tot 298.00, maar het aantal bedrijven met varkens daalde van 179.400 tot 119.500. Dat betekent, dat het aantal landbouwbedrijven met 7 pet. daalde, doch het aantal bedrij ven met varkens met niet minder dan 34 pet. Niettemin steeg het aan tal varkens volgens de mei-tellingen RECTORAAT HEIDE Zondag: 19e zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis voor Harry Muijsers; 10 uur jaargetijde voor Gertruda Poels-Voesten; 2e kollekte ten bate van de Caritas .Aceolythen: Willy Claes en Tonny Poels; 3 uur Verga dering van de Derde Orde. Misdienaars van de week: Sjraar Loonen en Bennie van Lierop. Maandag: 7.30 H. Mis voor Peter Johan van Rens en Maria Gertruda Litjens. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor overl. ouders Engelbertus Nellen en Hele na Rutten. Woensdag: 7.30 H. Mis voor Cor- nelis van Meijel en zoon Leo. Donderdag: 7.30 H. Mis tot int. van Fam. Derikx-van Vegchel. Vrijdag: Offervrijdag. Ontzeg U iets om het zondag a.s. Wereld- missiezondag te offeren. 7.30 gezon gen jaargetijde voor overl. vader Wilhelmus Voesten. Zaterdag 7 uur (dus niet 7.30 uur) H. Mis tot bijz. intentie. Biechtgele genheid te 7 uur en Lof 7.30. Katechismus: klas 1 en 2: les 1; klas 3: 53-63; klas 4: 56 58 59 63; klas 5: 134 139 144 393 394 398; klas 6: dezelfde vragen plus de vragen 136 137 138. Zondag a.s.Wereldmissiezondag. Offer van Off er vrij dag. van 2,38 miljoen in 1955 tot 2,96 mil joen in 1960, toen de top bereikt werd. Nadien daalde het weer, nl. tot 2,80 miljoen in 1962, doch waar schijnlijk overschrijden wij weldra de drie miljoen. Bezien wij nu het aantal varkens per bedrijf. Dit steeg van gem. 13,3 in 1955 tot 20,3 in 1960 en verder tot 23,4 in 1962. Met andere woor den: het aantal varkenshouders nam weliswaar af met 34 pet., maar het gemiddelde aantal per bedrijf werd groter. Gaat men terug tot 1950, dan ziet men nog veel grotere verschil len. Er is dus een ontwikkeling naar groter eenheden gaande. VALT ER ARBEID TE BESPAREN? Als het slecht gaat met de var kens hoort men van alle kanten de klacht, dat Jan en alleman maar varkens mest en dat dit voorrecht beperkt zou moeten blijven tot ech te landbouwbedrijven. Vooral in de dorpen hoort men die klacht. Men bedoelt daarmee het volgende. Er zijn nogal wat mensen, die vroeger een klein landbouwbedrijf je hadden en die de grond verkocht of ver huurd hebben. Ze zijn gaan werken op een fabriek of ergens anders, maar in elk geval hebben ze hun hoofdberoep niet meer in de land bouw. Maar de hokkenrommel die ze vanouds bezitten, trachten ze pro- duktief te maken door varkens te mesten. Een paar maal voeren kan wel voor en na de arbeidsdag elders en zaterdags kan de grote uitmest beurt volgen. Het blijkt nu, dat dit aantal geen invloed heeft op het geheel. Men kan nl. kwalijk aannemen, dat juist zij zorgen voor de grote aantallen per bedrijf. VARKENS HOUDEN IS VAKWERK Het is zeker waar, dat het mesten van slachtkuikens of het houden van legkippen heel wat meer vak kennis vraagt dan varkens mesten. Het is óók waar, dat met behulp van mechanisatie bij het pluimvee heel wat meer arbeid te besparen valt dan bij varkens. Maar er zijn ande re dingen .De winst op de varkens wordt bepaald door allerlei factoren buiten de arbeid om: biggenprijs, voederverbruik, groeisnelheid en voorkoming van ziekten. Het blijkt nu, dat al deze factoren gunstig lig gen op de bedrijven die zich min of meer op de varkenshouderij specia liseren. Wij zullen er enige voor beelden van geven. Het is bewezen, dat het voeren bij mestvarkens 60 tot 70 pet. van de totale arbeidstijd (aan de varkens besteed) vraagt. Het uitmesten kost 20 tot 30 pet. Bij de fokvarkens zijn deze percentages achtereenvolgens 50 tot 70 en 15 tot 25 pet. Bezien wij nu het voeren, dat dus de meeste tijd vraagt, Wij zien dan b.v. dat het aandragen van water en meel afzon derlijk in emmers 4,8 minuut per dag per hok van 10 dieren kost, maar dat volledig droogvoer met automatische drinkwatervoorziening slechts 1,6 minuut kost. Het spreekt vanzelf, dat soortgelijke arbeidsbe sparingen ook te behalen zijn als men het uitmesten met riek en krui wagen vergelijkt met de Deense stal met automatische mestafvoerinstal- laties. Met ander woorden: ook in de varkenshouderij staan nieuwe werk wijzen voor de deur. VAKKENNIS BESLIST Het is onmogelijk in kort bestek een overzicht te geven van alle ar beidsbesparende ruimte. Maar al de ze onderwerpen worden aktueel, zo dra een bedrijf het aantal varkens wenst uit te breiden. Want juist bij flinke aantallen zijn de moderne werkwijzen rendabel, niet bij kleine aantallen. Het is dit inzicht, dat leidt tot steeds verdergaande con centratie. Er zijn thans reeds behoorlijke aantallen moderne varkensstallen. Sommige hebben een zo goed sys teem van isolatie en ventilatie, dat zij zelfs in de afgelopen winter zonder moeite op uitstekende tempe ratuur konden worden gehouden. Velen voeren de mest direct auto matisch in een wagen en brengen hem zomer en winter door over het land. Het stelsel heeft nadelen, maar arbeidstechnisch gezien is het ideaal. In de moderne stallen kan men zo goed isoleren ,dat ziekten, met name mond- en klauwzeer, vrijwel nooit voorkomen. Men zou zich echter vergissen, als men meende dat bij dit alles de techniek het laatste woord had. Het is de vakkennis ,die beslist. OOK BIJ GROTE EENHEDEN Het blijkt, dat op moderne bedrij ven fokken en mesten uitstekend sa men gaat. Fokken en mesten is uiteraard voordeliger dan alleen biggen kopen en mesten. Maar beide vragen vak kennis. Met moet leren, ook bij gro tere eenheden de dieren goed in de gaten te houden. Zeer veel kwaad kan in de kiem gesmoord worden als men goed oplet. Een goede varkens houder ziet aan de dieren of zij ge zónd zijn, of zij het juiste voer krij gen en of zij daarvan de juiste hoe veelheden krijgen. Varkens houden is een mooi vak en het brengt op het ogenblik veel geld op. Men dient echter wel te be denken ,dat de tiid van nu, waarbij ieder schamel hokje dat varkens be vat nog w nst oplevert, voorbij zal gaan. Het is waar, dat deze bood schap niet voor ieder aangenaam klinkt ,maar men zal haar ter harte moeten nemen. Als straks de wins ten teruglopen, zal opnieuw een deel der varkenshouders uitvallen. Als de overblijvenden het groter en vooral ook beter gaan doeh, mogen wij niet klagen. TOT ZIENS VANAVOND IN HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van Gemeente Venray, Grote Markt 1, Venray, om vergun ning tot oprichting van een inrich ting bestemd tot het verzamelen, op slaan en bewaren vna oude mate rialen aan de Deurneseweg te Ven ray, sectie H nr. 2783. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden med ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 28 oktober 1963 om 15.00 uur in het Gemeentehuis. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 7 oktomer 1963 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VÖRST, secretaris. VESTIGING TE VORTUM MULLEM - Pharmaceutische artikelen voor medische doeleinden - vraagt voor spoedige indiensttreding een Vereisten: gehuwd, leeftijd 25-30 jaar, opleiding bij voorkeur met goede kennis van Electro. Ervaring met hoogfreq. lasapparaten strekt tot aanbeveling. Voor eventuele huisvesting zal medewerking verleend worden. Volledige schriftelijke sollicitaties met bijvoeging van re cente pasfoto te richten aan N.V. Papierfabriek Gennep, afdeling Personeel, postbus 6, Gennep.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 10