Overpeinzingen Kerkelijke Diensten van 15 tot en met 21 september Geestelijk artikel Pater J. Oudenhoven weer terug Bekendmaking VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 No. 37 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WFTFfft*! AH VOOR VP1MR A V RNT OM^TPFlfFM ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 II EflwIVDi^fVU V UVJ1\ V IwlIIXH 1 E#I^I WlVlO 1 PRIJS PER KWARTAAL t 1.50 (bulten Venray 1.75) PAROCHIEKERK VENRAY Priester der week: Pastoor Geerits Maasheseweg 10 - Tel. 1274 Zondag: 15e zondag na Pinksteren. 6.30 voor overleden vader (Janssen); 7.30 overl. fam. v. Vegt-v. d. Boo- gaart; 8.30 Helena Hanraets; 10 uur te Oostrum pl. hoogmis voor de pa rochie (geen H. Mis in parochiekerk); 11 uur Jan van Waayenburg; 6 uur Th. Basten. Maandag: 6.45 J. Coenen; 7.30 Hendr. Willems (v.w. de buurt); 8.15 best. jaardienst José Kremer-Vul- lings; 8.15 bijz. int. (B.)._ Dinsdag: 6.45 kapelaan Heymans (S.V.V.-jeugd); 7.30 Harry Janssen en Jo van Vegchel; 8.15 Pierre van Op bergen; 8.15 Anna van Haren-Rous. Woensdag: 6.45 J. Coenen; 7.30 Helena Hanraets; 8.15 gest. hoog mis Gerardus Clephas; 7.30 avond mis levende en overl. leden KAV. Donderdag: 6.45 Alfons Arts (v.w. de buurt); 7.30 voor een vader en overl. kinderen (G.)8.15 gest. hoog mis Ger. Gossen en echtgen.; 8.15 kapelaan Heymans (G.). Vrijdag: 6.45 M. Jeuken en echt genote; 7.30 Hendrik Willems; 8.15 zekere intentie R.; 9 uur plechtig huwelijk Janssen-Bergevoet. Zaterdag: 6.45 Hendrik Willems; 7.30 Deken Hanraets; 8.15 Dokter Bloemen; 8.15 A. Barents en zoon. De processie naar O.L. Vrouw van Oostrum vertrekt vanaf de Grote Markt om 9 uur. Wij hopen dat ve len de tocht willen meemaken en in de hoogmis van tien uur aanwezig zullen zijn. Heden zondag na alle missen kerk- deurkollekte voor de Miva. Missie Verkeersmiddelen Aktie (Miva) Zondag 15 september wordt in alle kerken van Nederland een kerkdeur- kollekte gehouden ten bate van de Missie-verkeersmiddelen-aktie. Ze heeft bisschoppelijke aanbeveling als een zeer belangrijk deel van de missieaktie, en stelt zich ten doel, de missionarissen te voorzien van behoorlijk rijdend, vliegend en va rend materieel, zonder hetwelk het missiewerk in vele gebieden prak tisch onmogelijk is. Jaarlijks wor den er vanuit de verschillende West- europese landen voor aanzienlijke bedragen verkeersmiddelen gekocht en zo wordt menig missionaris blij gemaakt met een fiets, boot, jeep of zelfs een vliegtuig. Dit alles van vrijwillige bijdragen van onze ka tholieken. De Miva heeft nu een be roep gedaan op de parochiële Missie- comité's' ,om te zorgen dat de koliek- te doorgang vindt. Voor een goed begrip moet worden opgemerkt, dat deze kollekte geheel los staat van de in onze parochie be gonnen gezinsbijdrage, omdat de Miva los staat van de drie Pause lijke Missiegenootschappen, die op de eerste plaats komen. De gezins bijdrage is immers bestemd voor de Pauselijke Missiegenootschappen. Het Missiecomité zal de Miva-kol- lekte echter, omdat ook die in dienst staat van het grote Missiewerk, graag helpen. Daartoe zal door het comité aan de kerkdeur een passen de gelegenheid worden geboden om de Miva te steunen. Daarbij hoopt het comité, dat vooral ook die gezin nen, welke tot heden nog niet zijn aangesloten bij de „gezinsbijdrage" (en dat is de kleine helft van alle gezinnen) van deze gelegenheid ge bruik willen maken, cm weer eens echt iets voor de Missie te doen. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Rector Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 15e zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30, 7.30, 8.30 Hoog mis; 10.15 en 11.45. De kollekte is voor kerk en missie-verkeersmidde len aktie; 7 uur lof met overweging. Maandag: H. Cornelius en Cypria- nus, martelaren. Dinsdag: H. Wondtekenen van Va der Franciscus. 7.30 of met gebeden. Woensdag: Mis van woensdag na de 3e zondag van september. Donderdag: H. Januarius en gezel len, martelaren. Vrijdag: Quatertemperdag, gebo den vasten- en onthoudingsdag. Mis van Quatertempervrijdag van sep tember. 7.30 lof met gebeden. Zaterdag: H. Mattheus, Apostel en Evangelist. 8.30 gezinsmis tot inten tie van de aanwezige gezinnen. Van 38 gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. MIVA Vandaag wordt gekollekteerd voor de Missie Verkeersmiddelen Aktie. De Miva zal met de opbrengst van deze kollekte weer steun kunnen verlenen aan de Nederlandse mis sionarissen over de gehele wereld. Vlak voor hij omkwam in het oer woud van Nieuw Guinea schreef de verongelukte priester-piloot pater Henk Vergouwen, nog deze opmer kelijke zin naar de Miva: „De vraag of je zult helpen is geen vraag meer, maar een duidelijke plicht." Wij willen deze kollekte, die het Nederlands Episcopaat heeft toege staan daarom graag in uw aandacht aanbevelen. Oecumenisch Jongeren Congres Zaterdag 28 sept, is er in Utrecht een Oecumenisch Jongerencongres, waar 5000 jongeren, katholiek en protestant, worden verwacht. Voor deelname kan men zich opgeven: Secretariaat Oecumenisch Jongeren Congres, Jans Kerkhof 15, Utrecht. Kosten 5,maaltijd inbegrepen. Derde Orde Maandagavond 16 sept, is er om 8.30 uur in de Rectoraatskerk een H. Mis voor leden van de Derde Orde en belangstellenden. Misintenties Zondag: 6.30 om zegen over een gezin; 7.30 Antoon Cremers; 8,30 Hendrika v. d. Beuken-Peters; 11.45 Martien Janssen en Noud van Lin. Maandag: 7 uur Constans Rojer; 7.45 Mathijs Litjens en Johanna Willems; 8.30 voor de levende en overl. leden Invalidenbond St. Lid- wina; 8.30 Avondmis voor alle leden van de Derde Orde en belangstellen den. Dinsdag: 7 u. Franciscus Beckèrs 7.45 zekere intentie; 8.30 uit dank baarheid. Woensdag: 7 uur Mathilda Was- scher; 7.45 zekere intentie; 8.30 overl. ouders van Hoof-Ewals. Donderdag: 7 uur Elisabeth Pee- ters-Hoex en echtgen.; 7.45 Jos van Lierop; 8.30 Lamb. Kerkhoff, besteld door HKW. Vrijdag: 7 uur overl. ouders To nen-Vermeulen; 8.30 Franciscus Beckers. Zaterdag: 7 uur overl. fam. Am- brosius; 7.45 Noud van Lin; 8.30 Ge zinsmis. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 P. Janssen en J. Meesters; 7.30 J. Jeuken, J. Rongen, G. Philipsen en J. Evers; 10.15 C. Evers, G. Verschuren, J. Naus en P. Philipsen; 11.45 B. Peters, A. Derks, H. Bosch en M. v. Rooy. Vrij: K. Jeuken. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 15e zondag na Pinksteren. Vandaag aan de kerkdeur kollekte voor de Miva (Missie Verkeersmid delen Aktie). 7 uur H. Mis tot zeke re intentie; 8 uur H. Mis tot dank- Deze week zijn de quatertemper- Oostrum en de H. Gerardus (R. K.); 9 uur Hoogmis voor de parochie; 10 uur Hoogmis vcor de deelnemers aan de processie van Venray. Geen lof. Maandag en dinsdag is de H. Mis om 8 uur. Maandag 8 uur Mathijs Janssei en Regina Cox. Dinsdag: 8 uur Peter Joh. Peeters en Petronella Loonen. Woensdag: 7.30 levende en over leden leden van de paardenverzeke- ring. Donderdag: 7.30 gez. maanddienst Petronella Tacken. Vrijdag: Missievrijdag voor de jeugd. 7.30 Gerad Arts. Zaterdag: 7.30 Bernard v. d. Berg; 9.30 huwelijksmis bruidspaar Rozijn- Martens. Biechten van 6.307.30; 7.30 Marialof vooral voor de BJB. A.s. zondag H. Missen om 7, 8, 9 en 10 uur; 10 uur Processie Oirlo. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 15e zondag na Pinksteren. 3e zondag der maand. Leesmissen om 6.30; kindermis 7.30; 2e H. Mis 8.30; parochiehoogmis 10 uur; 3 u. Kruisweg en Lof. Eerste kollekte voor de kerk; 2e kollekte Bisdom. Aan de kerkdeur kollekte voor de processiekaars naar Oostrum. Donderdag: 7.30 Stichting Marti- dagen, daarom bidden wij vandaag 't gebed voor de Priesterroepingen. Maandag: 7.30 zieledienst Antonit- ta en Jo Swinkels. Dinsdag: 7.30 jaardienst Martinus Philipsen. Woensdag: 7.30 zieldienst overl. fam. Ewalts-v. d. Loo. Donderdag: 7.30 Sticthing Marti nus Rongen en Gertrudis Heidens. Vrijdag: 7.30 Stichting Petronella Muysers. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor een overledene; zaterdagavond biecht horen van 57 uur. Zondag gaat de processie naar Oostrum. Vertrek aan de kerk om uur. De Hoogmis om 10 uur, 's morgens zijn 2e H. Missen om 6.3Ó 7.30. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 15e zondag na Pinksteren. Feest van O.L. Vrouw van Zeven Smarten. 7 uur H. Communie; 7.30 leesmis voor de Parochie; 10 uur gest. hoogmis ter ere van O.L. Vrouw van Zeven Smarten; 3 uur Lof met rozenhoedje. Maandag: 7.30 gez. maanddienst v. Antoon Roelofs. Dinsdag: 7.30 gez. maanddienst Leonard Heidens. Woensdag: 7.30 gest. gez. jaar dienst voor Johannes v. d. Water en beide echtgenoten. Woensdag, vrijdag en zaterdag de ze week zijn quatertemperdagen. Alleen vrijdag is vasten- en onthou dingsdag. Donderdag: 7.30 gez. maanddienst v. Jacob Heidens. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis v. An toon Pouwels. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van hen die of ferden. Biechtgelegenheid van 6-7 u. Om 7 u. Marialof. Kerkpoetsen: Nelly Smits en Riek Heidens. Misdienaars: Jan Kunen, W. ele ven, T. Vullings, G. Swinkels, Th. Arts. H. van Kuyck. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 15e zondag na Pinksteren. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 Hoogmis voor pas toor Vostermans; 10.30 leesmis voor Wilhelmina Swinkels; 3 uur Kruis weg en lof. Vandaag aan de kerk deur kollekte voor de Miva. Maandag: 7.30 leesmis voor An toon Jenniskens; 8 uur gestichte leesmis voor pastoor Joosten, zuster Pauline en fam. Dinsdag: 7.30 gestichte leesmis Arnold Weijs echtgen. en overl. kin deren, kindermis voor de meisjes; 8 uur leesmis voor Peter Joh. van Rens, echtgenote en dochter Anna. Woensdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Willem Vervuurt en echtgeno te; 8 uur leesmis voor Johanna Be- clet. Donderdag: 7.30 leesmis voor Ge rard Willemse (kindermis voor de jongens); 8 uur leesmis voor Dr. P. Janssën. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Marti nus Heesen; 8 uur leesmis voor de overl. fam. Wismans-Timmermans- Vennekens; 8 ur leesmis voor de overl. fam. Claessens-Voermans. Ge legenheid om te biechten van 45 en van 77.30. Daarna lof. Kerkpoetsen: Truus van Vegchel en Mietje Weijs. Accolythen: 6.45 J. Jenniskens en A. Loonen; 8.00 N. Pijpers en M. Kusters; 9.15 L. Weijs, H. Claes- sens, L. Jenniskens, P. Litjens; 10.30 G. Martens. A.s. zondag komt de Rector van de Vredepeel preken voor zijn kerk. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 15e zondag na Pinksteren. 6.30 leesmis voor de overl. fam. Claessens-Poels-; 8.10 leesmis voor 't welslagen van een examen; 9.15 kin dermis; 10.15 Hoogmis, best. jaarg. voor Hendrikus Maessen, Maria Maessen-Mans en Jacobus Maessen; 2 uur Lof. Maandag: 7.30 gez. jaarg. voor Ge rard Spreeuwenberg. Dinsdag: 7.30 leesmis uit dankb tot int. van O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand en de H. Gerardus d. fam. Janssen-Heiligers. Woensdag: 7.30 leesmis v. August v. d. Riet. Donderdag: 7.30 leesmis v. d. fam. van Dijck-v. d. Ven. Vrijdag: 7.30 maanddienst v. Pe ter Joh. v. d. Sterren. Zaterdag: 7.30 leesmis v. d. overl. fam. Peeters-v. Tilburg. Gelegenheid om te biechten van 78 uur. Deze week zijn woensdag, vrijdag en zaterdag quatertemperdagen; al leen vrijdag is geboden vasten- ei onthoudingsdag PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 15e zondag na Pinksteren. 6.30 Communieuitreiken; 7 uur lees mis voor speciale intentie; 8.15 lees mis voor Henricus Eyssen; 10 uur Hoogmis voor de bekering van de zondaars. Onder de H.H. Missen speciale maandelijkse koilekte voor de noden van onze kerk; 7 uur ïof met rozenhoedje. Maandag: 7 uur gest. jgt. voor Gerardus Emonts, echtgenote en kin deren; 7.45 gest. leesmis ter ere van het H. Hart (Zr. Magdalena). Dinsdag: Feestdag van de H. Lam- bertus; 7 uur Hoogmis voor de pa rochie; 7.45 gest. leesmis voor Jan Arts en Hermina Francisca Gou- mans. Woensdag: 7 uur Hoogmis voor de vruchten der aarde en andere open bare noodwendigheden; 7.45 leesmis voor Joh. Hub. Janssen en echtge note. Donderdag: 7.30 leesmis voor Wed. van Vegchel-Claessen; 9.30 huwe lijksmis voor bruidspaar van Rijs- wijck-Gellings. De leden van de Mariacongregatie en BJB worden verzocht de huwelijksmis bij te wo nen. Vrijdag: 7 uur jgt. voor Gerardus Arts en Maria v. d. Voort; 7.45 lees mis ter ere van O.JL. Vrouw van het H. Hart. Zaterdag: Feestdag van de H. Apostel Mattheus; 7 uur gest. jgt voor Peter Joh. Poels en Wilhelmina van Vegchel; 7.45 gest. leesmis voor Ger. Bistervelds ,Anna Maria Pee ters en familie; 56.30 Biechtgele genheid; 8 uur Congregatie voor de beide afdelingen. Deze week zijn de quatertemper dagen, alleen vrijdag is geboden vasten- en onthoudingsdag. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 15e zondag na Pinksteren. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Mar cellis-van Tilburg; 10 uur Hoogmis voor de zielerust van overledenen 2.30 lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: tot.int. van fam. Jans- sen-Timmermans. Dinsdag: v. d. zielerust van Henr. van Helden (Merselo). Woensdag: v. d. zielerust v. Lam- bertus van Meijel (Merselo). Donderdag: v. d. zielerust v. Lam- bertus van Meijel (Merselo). Vrijdag: v. d. izelerust v. Lam- bertus van Meijel (Merselo). Zaterdag: H. Mattheus, Apostel en Evangelist: tot int. van fam. Marcel lis-van Tilburg; 20 ur lof ter ere van Maria, Koningin van de Vrede. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag voor en na Lof. A.s. vrijdag vasten- en onthouding (quatertemper-vrijdag). RECTORAAT VEULEN Zondag: 15e zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis v. d. bekende intenties: 10 uur gest. gez. H. Mis tot zekere intentie; maandkollekte voor eigen kerk; 2.30 Lof. Maandag: 7.45 leesmis voor fam. Houtappels. Dinsdag: 7.45 leesmis voor Rector Geurts vanwege BJB. Woensdag: 7.45 leesmis voor Rec tor Geurts vanwege het Zangkoor. Donderdag: 7.45 gez. zesweken- dienst voor Rector Geurts. Vrijdag: 7.45 leesmis voor overle den fam. Burgers-Verheijen. Zaterdag: 7.45 leesmis voor Rector Geurts vanwege Jonge Garde. Van 78 uur gelegenheid om te biechten Accolythen voor a.s .zondag: Har ry Geurts, Harry van Rijs wij ck, Ger- rit Reintjes. Kerkpoetsen: Mien van Rijswijck en Nellie Spreeuwenberg. RECTORAAT HEIDE Zondag: 15e zondag na Pinksteren. 7.30 H. Mis voor Harry Muijsers; 10 uur gesticht jaargetijde voor Leo- nardus Spee en Lamberdina Arts Accolythen: Wim Fleuren en Wim Loonen. Misdienaars van de week: Sjraar Loonen en Bennie van Lierop. Kerkdeurkollekte t.b.v. Miva. Maandag: 7.30 H. Mis voor overl. ouders Engelbertus Nellen en Hele na Rutten. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor de ge lovige zielen. Woensdag: Quatertemperdag. 7.30 H. Mis ter ere van Maria en Pater Karei Houben. Donderdag: 7.30 H. Mis tot bijz. int. Vrijdag: Quatertemperdag, vasten- en vleesloze dag. 7.30 H. Mis voor Peter Johannes Willems en Hendri- ca Janssen. Zaterdag: Quatertemperdag. H. Mattheus. 7.30 H. Mis voor Maria Mommen. Biechtgelegenheid tot 7 u. en Lof te 7.30. Klas 1 en 2 het kruisteken. Klas 3 en 4 vraag 44. Klas 5 en 6 geen vragen. RECTORAAT SMAKT Zondag: 15e zondag na Pinksteren. 6.15 H. Mis ter ere van de H. Anto- nius; 7.30 voor Johanna Lenssen- Derks; 10 uur Hoogmis voor Chris tina Koenen; 11.15 plechtige Hoog mis. Tijdens de H. Mis zullen de Eerw. Fraters Rafael Styvers, Victor Bos, Renatus Bux en Broeder Coen- raad Wauben hun eeuwige geloften afleggen. Kapel: 7.30 voor de school jeugd. Na de H.H. Missen aan de kerk- keur kollekte voor de MIVA. Maandag: 6.30 voor 'n overleden oom; 7.30 .voor algehele genezing. Dinsdag: 6.30 voor Johanna Lens- sen-Cremers; 7.30 voor fam. van de Boogaard. Woensdag: Quatertemperdag. 6.30 H. Mis ter ere van de H. Jozef; 7.30 voor Hendrik Coppis. Donderdag: 6.30 voor welslagen van de studie; 7.30 voor Pastoor As- selberghs. Vrijdag: Quatertempervrijdag, vas ten- en onthoudingsdag. 6.30 voor overl. fam. Smits; 7.30 voor fam. Stevens. Zaterdag: 6.30 ter ere van O.L. Vrouw; 7.30 uit dankbaarheid. Van 5 tot 5.30 gelegenheid om te biech ten .alsook voor en na het lof van half 8. GOD GEEFT WEL TIJD, MAAR GEEN HAAST.... De huishouding van Paus Paulus is onderhand op gang gekomen. Uit Milaan heeft hij een aantal persoon lijke bezittingen en vertrouwde voorwerpen laten overkomen, die geheel in zijn leven passen. Dit heeft overigens geen noemens waardige verandering ondergaan sinds hij hoofd van de Katholieke Kérk is .zelfs niet sinds de tijd dat hij nog substituut van het Pauselijk Staatsecretariaat was. Tussen zijn persoonlijke bezitting bevindt zich ook het armbandhor loge .dat hij tientallen jaren geleden eens ten geschenke heeft gekregen. Overigens is dat helemaal geen kost baar uurwerk. Naar de woorden van de Paus is de tijd echter belang rijker dan het horloge! Het horloge is er slechts om uren, minuten, seconden en zelfs bij hele dure om data aan te geven. Hetgeen bewijst dat de uitspraak van de Paus „de tijd is belangrijker dan het horloge" juist is. Het horloge is alleen maar een hulpmiddel voor degene die het draagt, een heraut van de tijd. een vermaning in het dagelijks leven. Zijn wijzers draaien gestadig en waarschuwen ons dat de tijd voor bijgaat. Horloges kunnen overigens blijven stilstaan of helemaal niet meer werken. Zij kunnen ook voor- of achter lopen. De tijd is hieraan echter niet gebonden. Die gaat toch voort, ook al zouden alle horloges en klokken ter wereld stil blijven staan. Oude mensen merken het vaak op: wat vliegt die tijd! Als je jong bént is dat helemaal niet iets om je druk over te maken. Integendeel jonge mensen denken vaak „als ik maar eenmaal zo oud ben, dan Tijd is geld. Tijd is een kapitaal, een vlottend kapitaal, dat zich om zijn „eigenaar", de mens, helemaal niet bekommert. Het staat iedereen vrij dit kapitaal ten nutte van zichzelf en anderen te maken of niet. God geeft aan ieder mens een zekere hoeveelheid tijd, hoeveel weet echter niemand. De tijd is een mens toege meten zoals een kleermaker zijn cliënt een pak aanmeet. Het verschil hierbij is echter dat wij in deze on ze „maat" niet kennen. Dit behoeft echter helemaal geen beangstigend idee te zijn. De tijd moet benut worden, dat is alles. Mensen die maar al te vaak zeggen „ik heb geen tijd", zijn er naast. Dat is slechts een fictie. Iedereen heeft tijd, die voor alle mensen even snel voorbij gaat. Het is slechts de vraag, hoe be steed ik dit kapitaal het beste. Ergens lazen wij: God gaf de tijd over haast heeft Hij nooit gespro ken.". Zondag is het al weer de 15e zon dag na Pinksteren. Wat gaat die tijd toch snel! Het is aan ons om haar goed te besteden. Na 12 jaren is Pater Jan Ouden hoven weer terug in zijn geboorte plaats Venray. In een wat versleten toog stapte hij uit het vliegtuig dat hem in enkele dagen van Indonesië naar Nederland had teruggebracht, om hier bij zijn moeder en verdere familie een welverdiende vakantie te kunnen houden. Of het een echte vakantie zal zijn? Aan zijn woorden te horen niet, want deze missionaris van het H. Hart blijkt de noden van zijn men sen daar in Indonesië toch wel zeer na aan het hart te liggen. „De oogst is zo overweldigendwe mogen niets ongedaan laten om zoveel mo gelijk binnen te halenis zijn bescheid ,dat tevens een werkpro gramma inhoudt voor zijn vakantie. Want hij mag dan als jonge pries ter, vrij onervaren, naar dat verre land zijn vertokken ,nu hij na twaalf jaren de balans opmaakt mag hij meer dan tevreden zijn. Geplaatst in Larat. een plaatsje op Tanimbar-eilandcn van de Zuid Molukken, is hij in vaders voetspo ren getreden en heeft daar behalve een lagere school, ook een Mulo- en huishoudschool gebouwd, terwijl hij daarnaast 'n ziekenhuis met kraam kliniek en een soort Groene Kruis heeft opgericht. Negen jaren heeft hij mogen werken in deze plaats, met een hele krans kampongs en de resultaten van zijn kerk waren zo danig dat zijn overste hem toen in het 70 km verre Aloesie met liefst 8 kampongs plaatste, waar hij de zorg heeft voor ruim 4000 katholie ken. Ook voor deze bouwde hij een ziekenhuis ,een Mulo en een Huis houdschool. Vraagt men hem, hoe hij dat alle maal op zijn eentje klaar heeft ge speeld, dan wijst hij allereerst op de hulp die het thuisfront hem geeft, moreel en financieel. En voor het overigeoch, dan sjachelt men dit, dan koopt men dat. Men is han delaar .visverkoper, bouwheer, pas toor, kortom sjacheraar voor God. waarbij men soms de ene dag niet weet, waar men de andere dag van eten zal. Maar O.L. Heer laat zijn mensen kennelijk niet in de steek, want er zijn zusters gekomen, on- dfcrwijzenld personeel ;,en de zaak marcheert. „Hoe is het met de boot, die Ven ray U twaalf jaren geleden mee gaf was onze vraag. De boot blijkt ter ziele. De missie in de Zuid Molukken ligt verspreid over hon derden eilandjes en zo moet dit voertuig telkens opnieuw worden in gezet. Pater Oudenhoven heeft dat allemaal goed doorstaan, de boot niet. En dus. Ja, men kan verwachten dat Pater Oudenhoven weer een beroep zal doen op Venray. Een Venray dat hij ternauwernood terugkende, met zijn moderne wegen en winkels, met zijn telfoon en waterleiding .zijn gas en electriciteit, dingen, die men daar al lemaal niet kent. Hij geneert zich een beetje voor zijn oude en versle ten toog, maar dat ding heeft ook zoveel moeten meemaken. Er zijn wat grijze haren ondanks zijn veertig jaren in zijn baard geko men, maar men kan wel raden waar door, want 12 jaar missiewerk, er gens in de rimboe laat zijn sporen achter. In toog en baard. Maar des ondanks of liever juist daardoor wil hij terug. Uitgerust, letterlijk en fi guurlijk om met nieuwe moed aan zijn volgende 12 jaren te beginnen. PRIJSSTABILISATIEPOLITIEK „De regering blijft het wenselijk achten het op stabilisatie van de prijzen gerichte beleid ten principa le voort te zetten." Zo luidde een pasage uit de rege ringsverklaring van minister-presi dent Marijnen. Prompt kon het Ne derlandse publiek kennis nemen van een aantal verhogingen v«n prijzen die in lijnrechte tegenstelling met deze uitspraak lijken. De prijs van suiker werd verhoogd, de boterprijs en de prijs van varkensvlees liepen op. Daarbij- is nog eens de mede deling gekomen dat de kolenprijzen mogen worden verhoogd, wat neer komt op tenminste 30 cent per hec toliter. De kolen-handelaren hebben ook zo'n slechte winter achter de rug! Deze verhogingen zouden zo erg niet zijn als zij gevolgd werden door evenredige loonstijgingen. Het gaat hier nl. om prijsverhoging in de sec tor die de directe levensbehoeften raken. De 2,7 pet. maximale loon stijging die over 1963 is toegestaan, laat verdere prijsstijgingen echter niet toe. Men zou geneigd zijn te conclu deren dat de prijsstabilisatie-politiek van de regering Marijnen een farce is. De vorige minister van economi sche zaken ,de Pous, heeft stringent vastgehouden aan dit principe, maar ieder wist dat een dergelijke prijs politiek .vooral ook door de E.E.G., nauwelijks vol te houden was. De regering Marijnen kan deze politiek niet zo maar laten varen. Het hek zou dan van de dam zijn. Nu be perkt zij zich tot het toestaan van incidentele prijsstijgingen .die wijzen op verzachting van de prijsstabiii- satie-politiek zoals die onder de re gering de Quay werd gevoerd. De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 15 augustus 1963 is bepaaid. dat met ingang van de datum van die be schikking de blauwe reigers gedu rende de jaren 1963 en 1964 alge heel beschermd zijn. Venray, 30 augustus 1963. De Burgemeester voornoemd. A. v. DIJCK, loco-burgemeester.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 1