Ons nationaal inkomen BELASTING SOCIAAL BELEID en de kabinetsformatie een oud zeer Verbroedering over graven heen Uit Peel en Maas VRIJDAG 19 JULI 1963 No. 29 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFPlfUT AH VOHD U17MP A V RW HMQTPPlfFW ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 If CrLrIVDLAJJ V UUA V I E#lV WiflO 1 IVCr&VX^lI PRIJS PER KWARTAAL f 1.50 1.50 (buiten Venray 1.75) In verband met de kabinetsforma tie heeft het Centraal Plan Bureau een extra berekening gemaakt met als resultaat een teleurstellende verwachting inzake de groei van het nationaal inkomen. Op deze verwachting, van 4 pet. toeneming van het nationaal produkt per jaar, moet de nieuwe regering worden gebouwd. WIE REGELT DE BOUW? Ieder Nederlander weet nu in gro te trekken hetgeen er de komende vier jaren aan de orde komt. Bij voorbeeld de woningbouw, die een extra uitgave van tenminste honderd miljoen zal vergen. Verder zal men per jaar streven naar bouw van 45.000 woningwetwoningen, 25.000 premiewoningen en 20.000 huizen in de vrije sector. Om te beginnen heeft men voor de woningbouw onderscheiding in de genoemde soorten woningen ge handhaafd. Dus geen vrijere huren, dus geen gebonden opschuiving en evenmin sterke bevordering van het eigen woningbezit. Het een zal wel moeten lijden onder het ander, maar wat verstaat men feitelijk wel on der bezitsvorming? Dat men later woningwetwoningen kan kopen? WIE REGEERT OP DEFENSIE? Daarnaast zal er vermoedelijk 700 miljoen per jaar meer naar defen sie gaan. De verdediging in NAVO- verband zou dit eisen. De vraag is van wie die eis afkomstig is. Wij moeten onze vrijheid zo nodig verdedigen en daarvoor offers bren gen. Betekent dit dat wij zonder meer maar moeten toestemmen in een stijging van de defensie-uitga- ven tot 2,9 miljard? Hiermee wordt de minst genoemde post in de ver kiezingsstrijd tot de grootste last in de begroting. En daarbij zal de landsverdediging van de nog komen de welvaartsverruiming een half miljard meer krijgen dan de wo ningbouw! Sinds de bevrijding zijn er al mil jarden besteed aan onze verdediging maar er zullen niet veel Nederlan ders naar evenredigheid 'n groeiend vertrouwen hebben verkregen in on ze weerbaarheid. Dit is geen defai tisme. Dit is een vraag naar de doel matigheid waarmee onze militaire uitgaven worden besteed. DEFENSIE „WELVAARTSVAST"? In eigen pers kunnen wij lezen dat 2900 miljoen gulden „slechts" vijf procent is van ons toelcomstige nationale inkomen. Voorheen heb ben wij wel eens meer besteed. Blijft de vraag of de defensieuitgaven be slist hoger moeten worden met de welvaart! Wy weten dat na de oorlog ons gehele militaire apparaat weer moest worden opgebouwd en dat hier extra offers voor nodig wa ren. Maar wie zal ons nu einde lijk eens met een gerust hart kun nen vertellen hoeveel er nodig is om paraat te zijn? Als voortdu rend onze bijdrage aan de defen sie in NAVO-orakel-taal wordt gepresteerd, zal het Nederlandse offer blijven stijgen naarmate wij meer geven en zullen onze kinds kinderen nog méér belasting be talen. In tijd van oorlog zullen onze bondgenoten geen schot meer of minder voor onze verdediging lossen of wij nu twee of drie mil jard op dit verdedigingsaltaar of feren. LANDBOUW? Een derde prioriteit is aan de landbouw toegekend. Voor de boe ren zal in de komende jaren ander half tot tweehonderd miljoen meer worden besteed. Anderzijds zullen er hogere prijsgaranties komen, on danks EEG-afspraken waaraan trou wens andere landen zich ook niet houden. Of daarmede het bestaande struc tureel probleem opgelost wordt blijft echter een vraag. Een sane ringsplan is er natuurlijk ook, maar hierover moet men niet te hard pra ten. Dat merkt men later vanzelf wel. SOCIALE MAATREGELEN De kabinetsformatie de Quay is gestruikeld over sociale maatrege len. Minister Veldkamp stelde tot eis, dat de eventuele verhoging van de AOW voor een gedeelte uit de Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY betreffende heffing, maar voor het „niet rendabele" gedeelte uit 's Rijks kas betaald zou worden. Al zijn er allerlei misverstanden uit ontstaan, feit is dat de Quay over deze steen struikelde, al blijft tot heden duister of de ander christelijke partijen met deze sociale maatregel akkoord gin gen. DE REST Ook voor het overige liggen nog enkele „hete" problemen. Wij noe men de snelle ontbinding van me nig midden- en kleinbedrijf. Wij constateren een geweldig tekort in scholenbouw. De achterstand in de wegenbouw begint een noodtoestand te kweken. Er dreigt investerings tekort in de industrie en daar vol staan we mee. Dat alles bij elkaar genomen geeft een misschien niet rooskleurig maar toch wel een reëel beeld van de problemen, die een nieuw kabi net op te lossen krijgt. Is het won der dat de formatie hiervan langer duurt dan verwacht werd? Tegen de tijd dat we onze eerste vakantieplannen gaan maken, rol len de blauwe enveloppen met aanslagen van de belastingdienst binnen. Men vindt dit over het algemeen niet prettig. Een troost is dat men dit 50 eeuwen geleden ook niet prettig vond. De veel bewonderde Egyptische piramiden zijn niet alleen gedenk tekens van vroegere bouwkunst, maar bovendien monumenten van de toendertijd geldende belasting plicht, die die burgers van deze oude cultuur hadden te volbrengen. Voor de oprichting van deze reuzen- bouwwerken, werden weliswaar geen belastingen in de vorm van geld geheven, doch men .kon deze gevaarten slechts doen verrijzen door het invoeren van hand- en spandiensten, die ook als eea soort belastingplicht betiteld kunnen wor den. Volgens een bericht van de oude Griekse geschiedschrijver Herodo tus, die 480 jaar voor Christus werd geboren, moesten 100.000 mensen 3 maanden lang aan de bouw van pi ramiden werken. Op deze wijze be taalden zij hun belasting in de vorm van werkkracht. Hand- en spandien sten zijn lange tijd blijven bestaan, en enkele resten van deze diensten werden pas het vorige jaar in ons eigen Venray afgeschaft. OOK TOEN HET AANSLAG BILJET De eerste vorm van belasting werd minstens 5000 jaar geleden uitgevonden. Toen men in het ge- bied tussen de Eufraat en de Tigris overging van de akkerbouw naar stadskultuur werd hier ook een soort belastingkantoor opgericht, dat door schrijvers en opzichters werd be heerd. Zij moesten namelijk er voor zorgen, dat een gedeelte van de op brengst van de landbouw en vee teelt werd afgestaan, zodat hiermee de belasting in natura was geboren. Zij voegden hier al gauw hand- en spandiensten van de onderdanen aan toe, om op deze wijze de bouw van 'n stadsmuur tegen vijandelijke in vallen te bewerkstelligen. Bijne tegelijkertijd met deze hand en spandiensten ontstonden de zg. schattingen, „geschenken" die van de onderworpen volken werden afge dwongen. Men heeft in archieven van kleitabletten tabletjes gevon den, die als aanslagbiljetten hebben dienst gedaan. Hiéruit blijkt, dat toen men eenmaal een soort schrift gevonden had, de schrijfkunst direct bij het belastingwezen werd inge voerd. In de belasting-geschiedkundige afdeling van het Soemerisch insti tuut van de universiteit van Phila delphia bevindt zich een in spijker schrift geschreven kleitablet je uit omstreeks 3000 jaar voor Christus, dat de volgende wijsheid kondigt: „Men kan een vorst liefhebben, men kan een koning liefhebben, maar de man waar men bang voor moet zijn, is de belastingambtenaar". KINDEREN ALS BETALING Het was geen zeldzaamheid, wan neer kinderen van onderworpen vol keren, als „schatting" werden opge ëist. In dit verband tekent Herodotus aan: „De Kolchiërs en hun buurvol- ken, overheerst door de Perzen, moesten als schatting iedere 5 jaar (tot aan mijn eigen tijd, dus om streeks 5 eeuwen v. Chr.) 100 jon gens en 100 meisjes betalen". Ook bij de Inka's was de gewoonte, dat hier de dwangbetaling in de vorm van kinderen voor 't groot ste gedeelte meisjes van 1015 jaar werd gebruikt voor tempeldien sten. Het is wel begrijpelijk dat de be reidheid om de belasting op tijd te betalen niet al te groot was, hetgeen in onze eigen tijd ook het geval is. De faro's hadden reeds een boete in gesteld om veefokkers, die hun vee teeltbelasting te laat betaalden, te straffen. In het museum van Cairo bevindt zich een reeks beeldjes, die als grafgeschenk werden meegege ven, die een podium voorstellen met daarop de belasting-ambtenaren en opzichters, die de in gebreken zijn de veefokkers lijfstraffen doen on dergaan. De doorsnee strafmaat was 30 stokslagen. Sethos de eerste liet in gebreken blijvende belastingbeta lers zelfg de neus of oren afsnijden. BELASTING TER UITPUTTING De Egyptenaren gebruikten de be lastingen reeds voor bepaalde eco nomische en politieke doeleinden. Zij beschouwden de vermeerdering van de Israelietische volksgroepering als een mogelijke ondermijning van het Egyptische gezag. In het 2e boek van Mozes lezen wij, dat een nieuwe farao het volgende uitsprak: „Welaan, wij zullen ze met list doen verstikken, opdat er niet te veel van hun soort zullen komen". Men stelde bijzondere opzichters aan, met het doel de Israëlieten door uiterst zware arbeid volledig uit te putten. Mozes voerde zijn volk rond 1250 v. Chr. uit Egypte weg, om het van de zeer zware druk van het Egyptische juk, die vooral tot uit drukking kwam in de betaling van belasting in de vorm van hand- en spandiensten te bevrijden. Er was' praktisch niets, waar geen belasting ,in welke vorm dan ook, op betaald diende te worden. In de middeleeuwen bijvoorbeeld hief men belasting op minnespelen, maar ook de lichte meisjes moesten de staat betalen. REBELLEN EN MUSSEN In de tijd van het absolutisme vond men een belasting uit, ter be vordering van het geluk der onder danen ,die betaald moest worden door de rebellen, die dus niet dezelf de houding als hun monarch deel den. Zij golden dus echt als rebellen, en deze weerspannige geesteshou ding was weer een objekt gev/orden, waaruit men de nodige belastinggel den sleepte. Het Duitse Schwaben „verheugde" zich tijdens de 18e eeuw ten tijde van Karl Eugen in een „mussenbe- lasting" waardoor het aantal ge verderde veldrovers aanzienlijk werd verminderd, maar tevens de belastingkas behoorlijke winst op leverde. Wie twaalf levende mussen afleverde, ontving 6 Kreuzer uit de belastingpot van de burgemeester. Wie dit aantal van twaalf niet kon bereiken moest een mussenbelasting van 12 Kreuzer betalen. Daar de mussen levend moesten worden af geleverd, en zij dus niet mochten worden geschoten of op een andere manier gedood mochten worden, waren er niet veel mensen die aan deze eis konden voldoen. Het was weer anders met de zg. nachtegalen- belasting, die in 1853 in Hessen werd ingevoerd en tot 1920 gehandhaafd bleef. Voor iedere nachtegaal die een vogelliefhebber in zijn huis had, moest hij jaarlijks 5 gulden betalen. En heden ten dage is het eigenlijk nog zo, want wie een hond heeft moet hier ook belasting voor beta len. BEDDEN EN NACHTUREN Ook bedden waren onderwerp voor het belastingwezen. Deze belasting op bedden werd op zeer bijzondere manier ingevoerd. De grote keur vorst liet het bericht rondstrooien, dat zijn soldaten op de grond moes ten slapen, omdat er geen geld was om bedden en beddegoed te kopen. De ouders, die kinderen vanwege de dienstplicht naar het leger moesten sturen, wilden hen vanzelfsprekend een zo harde legerstede besparen, en betaalden daarom gewillig bedgel den, opdat hun kinderen op een zacht bed de nacht zouden kunnen doorbrengen, deze bedgelden werden later omgewerkt in 'n soort bedden belasting, waarvan Frederik de Grote nog profiteerde. Hij was weer de uitvinder van de koffiebelasting (per pond acht zil veren Groschen). De koning stelde de z.g. „koffieruikers" aan. die de burgerhuishoudingen bij verrassing controleerden, en op deze wijze bij de drinkers van zelfgetaple koffie de nodige gelden loskregen. Op de zeer rijk voorziene lijst van bijzondere soorten belasting vinden wij tenslotte nog de zg. nachtbelas ting. Zij werd na de eerste wereld oorlog in Stuttgart aan diegenen op gelegd, die zich na het door de over heid vastgestelde tijdstip in een nachtclub ophielden. Ieder overuur kostte 15 mark. Dat deze nog in an dere vorm weliswaar gehandhaafd is, hebben in Venray enkele „plak kers" aan den lijve ondervonden. De Duitse jongeren die op initia tief van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn komen wer ken om zodoende als verzoening over de graven der gevallenen heen de broederhand te reiken -aan het Ne derlandse volk, zijn in het kerkdorp Ysselsteyn met veel interesse ent- vangen. Pastoor Janssen had in een pre dikatie de parochianen van Yssel steyn gewezen op de christelijke plicht van vergeving en gevraagd ook de hand te reiken aan hen, wel ke eens de vijanden waren. Zijn verzoek aan de jonge boeren en boerinnen van dit dorp om een ver broederingsavond aan te bieden, werd met groot enthousiasme aan gegrepen. Zo werd vrijdagavond eerst een voetbalwedstrijd gespeeld, waarna in het gemeenschapshuis een samenr komst was. Mej. Camps, de voorzit ster van de jonge boerinnen heette daar de Duitse gasten welkom. Een kinderkoortje o.l.v. de heer Steverink bracht vervolgens een programma met Duitse, Franse en Spaanse liederen. De samenzang tus sen Nederlanders en Duitsersr viel iets tegen maar de quiz tussen een vijftal der Duitse jongeren en van de jonge boeren en boerinnen in Ys selsteyn, geleid door Past. Janssen, viel bij allen in de smaak. Dat de Duitsers niet wisten wie van Neder land had deelgenomen aan de we reldvoetbal en de Nederlanders niet wisten welke Duitse club, dat namen wij wel voor lief. De einduitslag was 34 punten voor de Duitsers, terwijl de jongeren uit Ysselsteyn het maar tot 29 punten bracht. De vertoonde dia's over Carnaval in Ysselsteyn en over mooie punten van ons land. waren voor de Duitsers een ware openbaring. De verdere avond werd gevuld met dansen. Zaterdag en zondag werd een tweedaags bezoek gebracht aan Amsterdam en Rotterdam. Het woord infra-structiiur en sociale begeleiding hoort men nog al eens gebruiken. Men kan het de burger niet kwalqk nemen als hij dan onbegrijpend zijn schouder ophaalt.Tastbaar en be grijpelijk worden zij eerst als er gemeenschapshuizen gebouwd worden, wegen worden aangelegd en als er plannen voor uit breiding van ziekenhuis, voor sportpark, zwembad, recreatieoord ter tafel komen. Dingen waarmen enkele tientallen jaren niet van durfde dromen zelfs. We durfden van meer dingen niet dromen In vergelijking met vroeger is de welvaart hier in deze contreien evenals elders met sprongen geste gen. We verdienen meer, met kor ter werken. Wasmachines en koel kasten bromfietsen en auto's, radio en televisie, zijn allemaal dingen, die het leven veel gemakkelijker en prettiger maken dan voorheen. Ondanks de hoogconjunctuur, waarin we leven, zijn er toch vele mensen ,die zich onzeker voelen. Deze onzekerheid ligt in de grote snelheid, waarmee de moderne ont wikkeling op ons af komt. Er zijn steeds nieuwe veranderingen, op al le mogelijke terrein. We komen te recht in denk- en leefwerelden die soms zo nieuw enonoverzichtelijk zijn, zo anders dan anders, dat we ons onzeker en beklemd gaan voe len. Is het een wonder dat sommige mensen het gevoel van geborgenheid verliezen, dat ieder mens zo hard nodig heeft. De wereld is ingewikkeld gewor den. Zelfs zonder onze huiskamer te verlaten, worden we daarmee ge confronteerd, door radio en televisie, door kranten en boeken De ontwik keling kan niemand tegenhouden. Maar we moeten oppassen dat ze ons niet boven het hoofd groeit. Het is opvallend dat we, terwijl afstanden steeds meer wegvallen door de moderne communicatiemid delen, toch meer dan vroeger langs elkaar heen leven. Het is een opgave van deze tijd, det wij elkaar helpen de vele nieuwe situaties waarvoor wij geplaatst worden, te verwerken en ons daaraan op de juiste wijze aan te passen. We moeten ervoor zorgen, dat de mens niet de dupe wordt van de snelle ontwikkeling. Of anders gezegd: bij het ontwik kelen van de techniek, bij het op stellen van economische plannen, bij alle structuurveranderingen dient de sociale dimensie niet te worden ver waarloosd. In ons land hebben we de afgelo pen jaren ervaren, van hoe groot be lang het is, volledig aandacht te schenken aan de sociale dimensie. Die ervaring hebben wij opgedaan in onze eigen gemeente, een van Nederlands probleemgebieden. In dit vroeger overwegend plattelandsge bied werd en wordt door de Rijks overheid industrialisatie bevorderd. Dit stimuleringsgebied brengt en bracht grote veranderingen teweeg, zowel landschappelijk als econo misch en sociaal. Ondernemers heb ben zich, aangetrokken door de fa ciliteiten van de Rijksoverheid en door het aanwezige arbeidsoversehot in deze gebieden gevestigd. Waar vroeger een vuilnisbelt was, bossen waren en koeien graasden, staan nu fabrieken. Stille dorpsstraten zijn drukke verkeerswegen geworden. Naast de vanouds vertrouwde één gezinswoningen verrijzen hoge flat gebouwen. Het winkeltje van vroe ger is een flinke middenstandszaak geworden. Mét de fabrieken kwamen vak mensen uit andere landsdelen mee. Die mensen met hun gezinnen had den meestal een andere leefwijze dan de streekbevolking. Veel mannen uit het gebied zelf ,die altijd op het land. in de vrije natuur hebben ge werkt, moeten nu in verband met de zo noodzakelijke afvloeiing uit de landbouw naar de besloten ruimte van de fabriek. Heel ander werk in een heel andere omgeving, samen met mensen die een volko men andere denkwereld hebben. Geen eigen indeling meer van hét werk ,maar op tijd beginnen en het fabrieksritme volgen. Opeens cok is er meer vrije tijd ,maar wat moet je ermee aan, als je die vroeger nooit gekend hebt? Vader en zoon komen met ideeën van de fabriek, waar moeder vreemd tegenover staat. Er treedt onzekerheid op, in veel ge vallen ook spanningen. Al dit nieu we vereist een aanpassingsvermogen dat we niet moeten onderschatten. Gelukkig hebben wij in Nederland ingezien, dat we er niet zijn met het stimuleren van de industrie zon der meer in de probleemgebieden. Ook op breed maatschappelijk ter rein moeten bijzonder maatregelen worden getroffen. De „factor mens" mag niet over het hoofd worden gezien. Deze zienswijze heeft ertoe geleid ,dat thans ook in Venray, door een gezamenlijke inspanning van Rijk, provincie .gemeente en particulier initiatief, talrijke aktivi- teiten worden ontplooid, die de mens nodig heeft om mee te kunnen groeien met de snelle ontwikkeling. Bij deze geïntegreerde aanpak die wij sociale planning noemen is de taak van de overheid zeer be langrijk. Zij geeft voorlichting, ad viseert en stimuleert en verleent fi nanciële hulp. De bevolking moet echter aktief meewerken. Aktief, in het besef dat er ook voor de ontplooiing van het mens zijn winstkansen liggen in de mo derne ontwikkeling. Als zij positief staat tegenover die ontwikkeling en de geboden kansen op sociaal ter rein aangrijpt, wordt de aanpassing aan de nieuwe situatie veel gemak kelijker. HOE STAAN WE HIERMEDE IN VENRAY? Feit is, dat bij de bevolking gro tere belangstelling is ontstaan voor de sociale problemen van de eigen gemeenschap of de eigen streek. Men heeft op het gebied van schoo ling b.v. al het een en ander gedaan. We denken slechts aan de stichting en uitbreiding van een nijverheids school. Mater Amabilisschool, Jon gerencursus, Levensschool, stichting van een lyceum, mogelijkheden voor Mulo-onderwijs voor meisjes. Gemeenschapshuizen zijn gebouwd, plannen voor andere liggen klaar. Sportpark is verwezenlijkt, zwem bad in statie nascendi. Zo kunnen we doorgaan. Al klaagt men over het vereni gingsleven ,toch is ook hier dikwijls een zoeken naar nieuwe wegen te onderkennen, een aanpassen aan moderne tijd, aan nieuwe eisen. Het een is nog niet verwezenlijkt of het ander vraagt men weer. Men wil zich thuis voelen in het ver nieuwde Venray en het is gelukkig met alle negatieve dingen, die ook op te merken zijn dat dit streven de aanpak van veel stimu leert, waarvan men vroeger niet durfde dromen. van zaterdag 20 juli 1913 Bij het koningsvogelschieten van de Schutterij „St. Anna" aan het EindT "werd de schutter Gerard van Dijck tot koning verklaard. Tot schatter voor de huurwaar de der Personele belasting in deze gemeente, is benoemd de heer R. Willems, commies bij 's Rijks belas tingen alhier. Dinsdag a.s .zullen alhier in de Peel de schietoefeningen beginnen van het 4e Reg. Veldartillerie te 's Hertogenbosch en Ede in garni zoen. Voor het vervoer der militai ren zullen a.s. maandag 4 extra treinen loopen. Gedurende de schietoefeningen zal onveilig zijn de gehele heide gele gen tusen de spoorbaan Amerika Helenaveen, den weg VenrayHa- zenhut en de grens tussen de ge meente Venray en Deurne en zullen de over die heide loopende wegen voor het verkeer zijn afgesloten. Opengesteld zullen zijn de weg Venray naar Kraaienhut op zaterdag 2 aug. den geheele dag en op 4, 5, 6 en 7 aug. vóór 11 uur v.m. De weg van America naar Veulen op woens dag 6 aug. den geheelen dag. Ern stig wordt gewaarschuwd voor het aanraken van een niet gesprongen projectiel. De Burgemeester van Venray maakt bekend dat de sluiting van koffie- en bierhuizen, tapperijen en dergelijke gedurende de kermisda gen in de kom op 3, 4, 5, 7 en 10 augustus 1913, zal zijn te midder nacht. Ter gemeentesecretarie zijn voor het jachtseizoen 1 juli 1913 tot 1 juli 1914 jachtvergunningen te bekomen om op de niet verpachte eigendom men der gemeente, gelegen aan de Oostzijde van den provincialen weg MaasheesVenrayHorst, te mo gen jagen tegen betaling van 2,50 per persoon. Voor de kermis werd geadver teerd: Lekkere gebrande koffie 62 ct. per pond in mindere soorten. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. WILMSEN St. An ton ius veld weg 6 Tel. 1651 GROENE KRUIS Donderdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN van zaterdag 12 uur tot zondag nacht 2 uur. Vroedvrouw Kruijsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray. Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152

Peel en Maas | 1963 | | pagina 1