5de Jeugd- vierdaagse Duitse jongeren in IQentay Begrafenis kap. Heymans sportterrein JUIIANASINGEL 1061 (KI/80) VRIJDAG 12 JULI 1963 No. 28 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPïfUT AH VHOP VPWPAV HMQTPPlfFW ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 VUUI\ V I IwlY VJIVIO 1 IVLrilUll PRIJS PER KWARTAAL f 1.50 (buiten Venray f 1.75) Komende week zal voor de vijfde maal in successie de Venrayse jeugdvierdaagse van start gaan. Een evenement dat als geen ander heeft aangeslagen bij Venrays jeugd. Want deden het eerste jaar ter nauwernood 400 kinderen mee, dit jaar wacht men er zo'n 2000 Wat dit vraagt van de organisato ren is een hoofdstuk apart ,waar men wel eens wat vlug langs voor bij loopt. Maar ze praten er zelf niet over en dat doen wij dus ook maar niet. We constateren alleen dat er 's avonds aan alle kanten getraind wordt en dat menige huismoeder al dikwijls een beetje bezorgd naar de klok kijkt als al die trainers nog niet op tijd thuis zijn. De animo is er dus volkomen in, waarbij de rol van het onderwijzend personeel in vele gevallen wel eens extra in het zonnetje mag worden gezet, want zij zijn grote animators voor dit unieke gebeuren, INSCHRIJVING Mogen we er nog even aan her inneren dat de inschrijving sluit op zondagavond. Men kan heden vrij dag en morgen zaterdag van 48 en zondag nog de hele dag terecht op Merseloseweg 23. De kosten be dragen ƒ1,per persoon. Gelopen kan worden op 18, 19, 20 en 21 juli: 5 km, 10 km en 15 km. Bovendien is er voor de groteren op zondag 21 juli nog een aparte tocht van 25 km. De kinderen van 58 jaren lopen mee in de avondvierdaagse 5 km.; die van 711 jaar 10 km. en t.m. 18 jaar kunnen hun krachten beproeven op de 15 km. Er wordt ieder avond gestart op het Henseniusplein, veór café Zan ders. Donderdag en vrijdag start men tussen 6 en half 7, zaterdag om 2 uur, terwijl de starturen van zon dag nog nader bekend worden ge maakt. LUSTRUMVIERING Het ijverig comité heeft bij gele genheid van dit lustrum nog een extra feestavond ingelast en wel woensdagavond. Dan komt het corps van de Kon. Marechaussee apart naar Venray om hier met haar be kende Muziekkapel een muzikale show te verzorgen, die met een grootse vlaggenparade zal plaats hebben op het Servatiusterrein. Een even groots evenement als het op- optreden van het motorstuntteam van dit zelfde corps, dat ook die avond in Venray zal optreden. Om 6 uur worden de Muziekkapel en het motorstuntteam officieel op het ge meentehuis ontvangen, waarna men trekt naar het Servatiusterrein, al waar om 7 uur de vlaggenparade en de muzikale show begint en om 8 u. de motoren gaan brullen. Niemand ontbreke op het appel, want dit be looft een bijzonder avond te wor den. Er is nog een extraatje vanwege dit lustrum en dat is het grote bal- champêtre op de sluitingsavond op zondag 21 juli, waarbij in de open lucht gedansd kan worden, namelijk op het Henseniusplein waar een echte draaiorgel iets van de oude romantiek terug zal brengen uit an- no-dazumal. Hopelijk zullen hier ook velen aanwezig zijn om eens echt mee te doen en ook van deze sluitingsavond een echt gezellig Venrays feest te maken. U ziet het wel de hele volgende week zal het getrommel niet van de lucht wezen. Venrays jeugd trekt dan 4 avonden lang door onze mooie gemeente en streek en er zal weer plezier en pret genoeg zijn Laten de ouderen dit spel mee spelen, door woensdagavond zeker aanwezig te zijn bij de muzikale show en het stuntteam, maar ook meewerken door te vlaggen en te zorgen dat op de laatste dag, dus zondag 14 juli geen een deelnemer zonder een bloemetje terug komt van de verre wandelingen. Dat is af gelopen jaren prima gegaan, maar in dit lustrumjaar nog eens extra ons best gedaan en dan 's avonds met alleman naar het bal. GrüSs Gott..klinkt de Beierse groet, als we een praatje maken met die 20 jonge Duitsers, die vorige week in Ysselsteyn arriveer den. Ze kijken wat onwennig daar in dat Duw-kamp in de Peel en voor ze antwoorden, kijken ze elkaar aan, alsof ze bij elkaar steun zoeken Twintig jonge Duitsers in de leef tijd van 17 tot 25 jaar. Onder uit Landshut in Beyeren, waar bergen het landschap acentueren en het le ven anders misschien gemoedelij ker is dan hier Ze zijn naar Nederland gekomen en naar Venray met een speciaal doel: zich in te zetten voor de verfraaiing en verbetering van het kerkhof der Duitse gesneuvelden, daar achter aan de Paardekop. „Verbroedering over de graven heenstaat er op een spandoek, en voor ons nuchter Nederlanders klinkt het een beetje vreemd Trouwens ook zij weten niet goed hoe ze een en ander onder woor den moeten brengen. Ook voor hen, jonge kerels, is de oorlog al lang ge leden en al lang voorbij. Ze hebben hem niet of ternauwernood gekend en alleen de puin en de vele lege plaatsen in hun familie herinnert er aan. Maar de puin verdwijnt en de lege plaatsen worden ingenomen door anderen, door jongeren Men praat er liever niet meer over, over dat wat voorbij is. Men vergeet ellende en pijn. Wat in eigen plaats en streek, in eigen land en wat elders, in andere landen is gebeurd, daarover praat men nog veel minder Maar deze jongelui, die met de af gelopen oorlog in feite niets uit had den te staan, hebben juist dat laat ste niet losgelatenZe hebben er gens het gevoel dat men al dat leed Eenzaam stond de kist met het stoffelijk overschot van Kapelaan Heymans zaterdag op het eind van de Grotestraat. Zwaar beier den de klokken van de Petrus Banden, ten teken dat het officiële afscheid van de parochie begonnen was. En inderdaad trokken enkele minuten daarna de vele, vele vrienden van de overleden priester langs de baar. Een grote stoet, die geopend werd door de sportverenigingen, waaraan hij zijn hart verpand had. St. Chris- toff el, SW-jeugd en SW-senioren, de wandelclubs, de zwemclub, de jeugdorganisaties als patronaat, wel pen en verkenners, jeugdraad e.a.; de godsdienstige verenigingen als Mariacongregatie e.a. de maatschap pelijke organisaties als de kringbe- sturen van de Boerenbonden en Boe- rinnenbonden, Jonge Boeren en Tuinders, bestuur en leden der KAV en KAB, wier vaandels in een lange rij, met rouw omfloerst waren; de scholen, waaronder de onderwijze ressen en onderwijzers van de lage re scholen, de Mulo, de Mater Ama- bilisschool e.a. De geestelijkheid van het deke naat en oud-kapelaans van Venray, die nog met Kapelaan Heymans z.g. samengewerkt hebben; studiegeno ten en vrienden. Zijn eigen drum band zorgde met het jeugdkoor en het Kerkelijk Zangkoor van de St. Petrus Banden voor een muzikale omlijsting van de stoet, die de lijk wagen voorafging. Als slippendra- gers fungeerden klasgenoten van 't Groot Seminarie. Familie, kerkbe stuur en vele vrienden besloten de Stoet, waarin o.m. ook meeliepen de vicaris-generaal van het bisdom Roermond, Mgr. P. van Odijk, de pastoor van Stramproy, het gemeen tebestuur van Venray, Mevrouw Custers en bekenden uit zijn ge boortedorp Stramproy. In de Grote Kerk werd de plech tige lijkdienst opgedragen door de H.E. Heer Deken, met assistentie van Pastoor van Leipzig als presbyter asistents, Pastoor G-eerits als diaken en kapelaan Bors als subdiaken. Het kerkkoor en het jeugdkoor verzorg den beiden de liturgische gezangen. De kerk was overvol. Op de zijaltaren droegen een stil le H. Mis van Requiem op de broer van de overledene de Z.E. Heer Heymans en een vriend Kap el a ah Bergmans uit Meyel. DANK Na de absoute besteeg de H.E. Heer Deken de preekstoel om, zoals hij zei, namens de parochie dank te brengen aan de jonge priester, die zo plotseling uit ons midden is weg gerukt. Hij herinnerde er aan hoe kapelaan Heymans voor zeven, jaren door Mgr. Lemmens als kapelaan in Venray werd benoemd en hoe hij dus zijn hele, maar korte priester leven in Venray's Petrus Banden parochie heeft doorgebracht. Hij was een mens, die niet veel eisen stelde voor zichzelf, en veel begrip had voor zijn medemens waaronder hij mede door zijn soepelheid vele vrienden ver wierf. Hij bleek een trouw vriend, ook voor zijn collega's, die zich mis schien wel jongensachtig gedroeg, maar een diep godsdienstig mens was. Het werk ging hem goed af en vooral de jeugd had zijn grote lief de. Hij had veel vertrouwen in de jeugd en de jeugd vertrouwde hem en zo kwam het tot een goede en innige samenwerking, niet het minst omdat hij jeugdig was bij de jeug digen. Dat hij temidden van hen als het ware in het harnas gestorven is bewijst zulks wel volkomen. Hij bracht namens de parochianen Kapelaan Heymans dank voor zijn vele werk, wat hij verzet heeft, ook en met name voor verenigingen en organisaties en voor de hartelijke samenwerking, die hij persoonlijk en z'n collega's altijd van de gestorvene hadden gekregen. Hij sprak namens de parochie ook zijn deelneming uit met de getrof fen familie, die een zwaar offer moest brengen. Tenslotte verzocht de heer Deken de talrijke parochia nen Kapelaan Heymans te blijven gedenken in hun gebeden en zo de waardering te tonen voor het feit dat hij dag en nacht heeft klaar ge staan voor alle parochianen. Op de dan volgende condoleance gelegenheid tekenden vele de regis ters en boden de moeder van Kape laan Heymans en verdere familie leden bewijzen van deelneming aan. STRAMPROY 's Middags vertrok een lange stoet naar Stramproy, waar het stoffelijk overschot van Kapelaan Heymans zou worden bijgezet. Pastoor Cras- bom van Stramproy sprak aan de groeve, waarom de vele kransen van de Venrayse verenigingen ge rangschikt waren. Hij sprak zijn deelneming uit met de getroffen fa milie, maar hoopte dat zij enige troost hadden mogen vinden in de grootse deelneming, die in Venray met dit zo droeve verlies getoond was. Het was wel duidelijk dat deze jonge priester veler harten gestolen had en zijn werk daar in zijn eerste parochie met veel liefde en ambitie had gedaan. Hij bracht in herinnering zijn op gang tot het priesterschap en be loofde dat het stofeflijk overschot van deze Stramproyse priester eer tijds zou worden bijgezet in een nieuwe Kalvarieberg, die nog op dit kerkhof zal worden opgericht. Voor deze plechtigheid bestond ook uit de gemeenschap van Stramp roy veel belangstelling. niet af kan doen met enkele mil joenen Duitse Marken, met herstel- uitkeringen en wat dies meer zij. Men kan leed niet afkopen en haat verandert niet in liefde en genegen heid voor wat marken of guldens. Ze zagen als hun taak de kapot geschoten en kapot gebombardeerde onderlinge verhouding tussen de volkeren weer te herstellen en zoda nig te verbeteren dat door beter on derling begrip en waardering, door wederzijdse genegenheid veel van het oude zeer inderdaad vergeten zal worden en een betere wereld zal op- kiemen tussen het puin. Ze willen als jongeren een voor beeld geven, dat het ook anders kan, anders moet. Ze willen bewijzen dat oorlog niet nodig is, maar dat onder ling begrip, onderlinge liefde de bouwstenen kunnen zijn voor een nieuwe wereld. Het klinkt allemaal wat hoogdra vend en als ze er over praten weten ze een en ander niet goed onder woorden te brengen Pastoor Kohl, die de jongelui be geleid heeft, formuleert het eenvou dig zo: De Deutsche Kriegsgraber- fürsorge heeft de zorg voor de gra ven van Duitse gesneuvelden. Gra ven, die in het ene land zus, in het andere land zo zijn aangelegd en on derhouden. Het is de laatste balans van men selijk leed en lijden, de droeve rest van een oorlog. Ze hebben de tol betaald voor wat bedreven werd. Duizenden banden verbinden deze graven met Duitsland, waar familie en vrienden dikwijls nog denkt aan de man, die daar ver-weg begraven ligt. Dankbaar voor de zorg, die aan deze kerkhoven besteed wordt, heeft men zelf ook wat willen doen. Men heeft zelf daadwerkelijk zich in wil len zetten voor verfraaiing van deze kerkhoven, om mede door dit werk in kontakt te komen met de bewo ners van andere landen, hun zeden en gewoonten beter te leren kennen, begrip te krijgen, genegenheid.... En wie kan zulks beter doen dan de jeugd ,want de jeugd heeft immers de toekomst en moet zelf zorgen niet in de fouten der ouderen te vervallen, fouten die betaald zijn met miljoenen mensenlevens Welnu men heeft Duitslands jeugd opgeroepen voor dit werk. En ze zijn gegaan naar alle oorlogskerk hoven in het vrije Europa om door hun werk de doden te eren en over de graven heen de hand te reiken aan het volk, waar tussen hun mensen begraven liggen Dan is het werk minder hoogdra vendZo ziet men thans deze Beyerse jongelui de omheining ver beteren. Er wordt flink gewerkt en getreuzel is er niet bij. Maar op het programma is plaats ingeruimd voor een nadere kennismaking met het volk van deze streek. Ze hebben stil staan te kijken in het oorlogsmuseum van Overloon, waar de gids hen wel overtuigend heeft bijgebracht wat aan het Ne derlandse volk is misdreven. Ze zijn er stil van geworden Maar ze waren ook op de Venray se markt, waar ze gekeken hebben naar Holzschuhe voor souvenir mee naar huis. Ze praten er niet over dat ze zelf 80 mark bij elkaar gespaard hebben voor hun verblijf hier in Nederland. Ze praten er niet over dat ze hun vakantie hebben opgeofferd voor dit vrij eentonige werk. Het zijn jonge lui met verschillende beroepen, de een is timmerman, de andere lood gieter, maar ergens heeft dat ideaal van verbroedering hen gegrepen, zoals het ook de studenten gegrepen heeft, die na hen zullen komen, om de vijver uit te baggeren en mooier te maken Waar zou men over praten. Al die duizenden kruizen maken een mens stil Ze praten wel met mensen uit de buurt, die wat moeite hebben met dat Beyerse dialect, ze luisteren naar een beschrijving over de Peel- ontginningen en trainen om mee te doen aan een wandeltocht; ze zoe ken kontakt van mens-tot-mens, van jongeren tot jongeren. Ze preken niet over verbroedering, ze brengen verbroedering in praktijk. En zo staat de wat sceptische verslaggever dan zelf even anders tegenover dat, wat hij eerst als zo iets hoogdra vends, zo iets Deutsch-grundlich er varen had. Er groeit dan respect voor deze jongelui en voor hen, die de komende weken nog zullen ko men. Respect dat zij voor hun ideaal niet alleen het offer van wat spaar geld en vakantiedagen kunnen bren gen. maar dat zij vooral door hun werk ergens de hand reiken over de graven van ouderen naar de jeugd- van-nu en zich bezinnen over de vraag: waartoe was dit alles nodig? Wij vragen nog steeds PERSONEEL L geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - i ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portiei N.V. INALFA VENRAY NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur Dr. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat, tel. 1504. GROENE KRUIS Donderdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN van zaterdag 12 uur tot zondag nacht 2 uur. Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 GESLAAGD Geslaagd voor eindexamen HBS- A aan het R.K. Lyceum te Venray: A. Arts, Venray, G. Bastiaans, Ven ray, M. Frederix, Wanssum, I,. Gee- ris, Helmond, M. Hendriks, Vier lingsbeek, J. Jenneskens, Ysselsteyn, P. Klok, Eindhoven, A. v. Mourik, Ravenstein, H. de Munck, Lieshout, B. Mutsaerts, Vught, A. van Oor schot, Helmond, P. Oudenhoven, Venray. Bij het te Nijmegen gehouden examen slaagde de heer P. J. H. H. Thijssen, Hoebertweg 20 alhier, voor hef tweede gedeelte van het examen van toelating tot de afsluitende op leiding voor de N.O. akte Nc. DERDE ORDE-NIEUWS In het bestuur van de Derde Or de is tijdens een gehouden vergade ring een grote wijziging tot stand gekomen. Afgetreden zijn: mevr. Beerkens, mej. M. Peeters, mevr. Naus-van Gorp, mej. M. v. d. Bergh en mej. W. Thijssen. Het huidige be stuur is thans als volgt samengesteld de heer A. Jeuken, prefect; mevr. De St. Petrus Banden was geheel bezet met belangstellenden tjjdens de plechtige H. Mis van Requiem voor de overleden kapelaan Heymarts. (Foto: G. Kruijsen) ASSUEMÏEEE wnttuiL Pijls-Drenth secretaresse; mej. G. Greefkens .penningmeesteresse; H. Nagelhout, mej. Arts, de heer H. Claessens, de heer M. Derkx, mevr. W. Baltissen-Willems en de heer v. d. Bekerom, leden. Het bestuur van huize San Damia- no werd samengesteld als volgt: Mevr. C. Naus-van Gorp, mej. P. van de Ven, de heer J. Naus en L. Wijnhoven. Mevr. M. Wijnhoven-Theelen werd tot voorzitster van de Derde Oröe- naaikrans aangesteld, terwijl mevr. Beerkens de zorg van de verjaardag- aktie werd toebedeeld en mej. H. Ambrosius de zorg voor de doorge ving van overlijdensberichten kreeg. Als wijkprefecten werden benoemd mevr. M. Beerkens, de heer J. Ron gen, mej. M. Peeters, mevr. A. Spee- Linders, mevr. Jeuken en mej. Ria Bronkhorst. LEUNEN Zondag a.s. gaan in Leunen de vlaggen uit. Op die dag zal men namelijk min of meer officieel het nieuwe sport terrein aan de Molenhof in gebruik gaan nemen. De reeds enige tijd geleden opge richte voetbalclub heeft in samen werking met andere sportorganisa ties het klaar gekregen op eigen ini tiatief in korte tijd de beschikking te krijgen over een bruikbaar sport terrein en dat is beslist een felici tatie waard, want sportvelden zijn nu eenmaal moeilijk te pakken te krijgen. Zo kan de nieuwe voetbal club met haar ruim 100 leden nu vooruit en het is geen wonder dat men| |de ingebruikneming van dit terrein een feestelijk tintje geeft. Na een plechtig lof om half 2 in de Leunse kerk, trekken de sport verenigingen in optocht naar het terrein. In deze optocht trekken mee de ruiterclub, de sportclubs van Jonge Boeren en Jonge Boerinnen, de jeugdvereniging K.M.G. en de Leun se voetbalclub. De fanfare zorgt voor opgewekte klanken .Om kwart over twee zegent Pastoor Jonkers van Leunen het voetbalterrein in, waar na wethouder van Dijck 't openings woord zal spreken. Tenslotte za(l de voorzitter van de Leunse voetbalclub, de heer Bal- tussen, natuurlijk de kans aangrij pen allen te danken die aan de op richting en uitrusting van dit sport terrein hun beste krachten hebben gegeven. Op deze sportmiddag speelt de Leunse voetbalclub 'n wedstrijd te gen de veteranen, is er een demon stratie van de ruiterclub en van de sportclubs der JBTB en BJB en is er een wedstrijd van Leunen Al te gen Oostrum Al. BROMFIETSER TE SEVENUM VERONGELUKT Korte tijd nadat hij ernstig ge wond in het ziekenhuis was opgeno men, is maandag de 20-jarige stra tenmaker J. Looymans uit Someren overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem te Sevenum was overkomen. L. werd aangereden door een vrachtauto die hij met zijn bromfiets geen voorrang verleende. Het slachtoffer keerde van zijn werk naar huis terug. BEJAARD BROMFIETSER AANGEREDEN Bij het oversteken van de Rijks weg te Maasbree werd zondagmor gen de 75-jarige gepensioneerde rijksveldwachter J. Fila uit Helden, die op een bromfiets reed, gegrepen door een passerende personenauto. F. liep een beenfractuur op en werd in het ziekenhuis opgenomen. TEGELS POLITIEMAN „WAANZINNIGE TOESTAND MET PUUR VERGIF IN TUINBOUW" „Een waanzinnige toestand. Iedere tuinder kan hier zonder enige for maliteit bij de boerenbond vergif genoeg halen om een stad of min stens een groot dorp uit te roeien. De tuinders krijgen thallium-puur zoveel ze willen. Ze springen ermee om naar eigen goeddunken. Daar moest eens iemand anders om ko men." Dit zegt inspecteur Van Hinten van de Tegelse politie. Hij betreurt dat het wel zeer moeilijk zal zijn er ooit achter te komen wie in het Te gels Broek twee bijenvolken van 140.000 stuks met zwaveltabletten gedood heeft.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 1