lóeiisme Kapelaan HEYMAHS f VIER gemeente klassen Laswedstrijden Vasielaoves- zitting Uit Peel en Maas nieuwe steunpilaar Geestelijk artikel WENNEKER VRIJDAG 5 JULI 1963 No. 27 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG ^PEEL EN MAASH DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPFlfUT A H VOOï? UPMD A V Rltf nMQTPPPFW ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 LrLiIVDL/iU V UUIV V I UiVlO 1 ALjIVLiil PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) Elk jaar komen er meer vakantiegangers. Zij komen uit binnen- en buitenland. Waar deze voortdurende toeneming wel aan te danken is? In de eerste plaats maakt de stijgende welvaart het mogelijk dat een stijgend percentage van de volken vakantie ge niet. Vervolgens danken wij het alweer aan de welvaart dat steeds meer mensen zich kunnen verplaatsen in hun vrije tijd. Iemand behoort immers pas~ tot de vakantiegangers wanneer hij zijn vrije tijd niet "thuis doorbrengt. Welnu, in 1960 waren er nog een slordige vyf miljoen Nederlanders die wel vrije dagen kregen maar toch thuis bleven. Sommigen uit geldgebrek, anderen omdat zij er om de een of andere reden de voorkeur aan gaven thuis te blijven, en uit te rusten. Zo is het cok bij ons, zo is het ook bij onze buurlanden en daarom kan de toeristenstroom nog oneindig zwellen. Het ligt aan ons zelf of wij, i.c. de gemeente Venray, hiervan ons deel binnen halen. Op de eerste plaats door een be hoorlijke reclame, op de tweede plaats door goede voorzieningen. Alle vakantiegangers geven geld uit. Daar profiteert iedereen van. In de eerste plaats hotels en pensions zult u zeggen. Maar zo is het niet. De detailhandel slokt het leeu- wedeel op van de ongeveer 2 mil jard, die in ons land aan vakantie uitgaven wordt besteed. Daar zijn de caravans schuldig aan en de vele kampeertenten. Het is dus duidelijk dat logiesverstrekking relatief in steeds geringere mate door de be- roepsbedrijven geschiedt. Dat is betreurenswaardig, maar hieruit blijkt dat aanleg van goede kam peerterreinen een eerste vereiste is en in een dringende behoefte voor ziet. Van deze campings en kampeer terreinen profiteert vooral het mid den- kleinbedrijf. Schattingen wij zen ook uit dat meer- dan de helft van de vakantiebestedingen in de zakken van deze luiden verdwijnen. Dat is misschien een reden voor de ze bedrijven om meer dan in het verleden het VW werk te steunen, zeker nu men gaat proberen een recreatieschap voor deze hele streek op te zetten. HIER GEEFT DIENSTBETOON DE DOORSLAG Juist de kracht van de vakantie industrie ligt niet zozeer in de ka pitaalsinvestering maar in het per soonlijke dienstbetoon. De melk moet tot ana de camping worden ge bracht en een reek van artikelen moet tot aan de camping worden moet aan de tent kunnen worden gekocht. Het i9 opmerkelijk dat naarmate de caravan- en tentenvelden zich uitbreiden er luxueuzer kampeer plaatsen worden gesticht met hyper moderne kampwinkels. Wij moeten hen economisch de vakantiezege nog zien behalen. Al die voorzieningen maken de camping duur en de staan gelden worden jaarlijks hoger. Reeds nu zijn er vakantiegangers die wanneer zij alle kamp-, staan-, lig- en andere verblijfsgelden op tellen er de voorkeur aan zouden kunnen geven zich in een hotel te laten bedienen. En zodra dat punt nadert zal ook het campingbedrijf zijn grenzen vin den. Het zal echter terrein blijven winnen zolang er tegen matige prij zen dienstverlening wordt verleend, waarbij de aanwezigheid van ge schikte arbeidskrachten noodzakelijk In de derde plaats moet men be reid zijn minimale investeringen te doen, die de seizoengolven kunnen opvangen en die de toerist het gevoel geven dat er iets voor hem wordt gedaan. IN EIGEN TEMPO Ziehier een drietal condities, die voor ieder bedrijf haalbaar zijn omdat ze niet dwingen tot 'n bank krediet of ander risico. Wij mogen hopen dat de vakantie- industrie een welkom exploratiege- bied mag blijven voor de trekkende handel en het overige midden- en kleinbedrijf, met name de detailhan del. Op deze wijze kunnen ook hier welvaarstverschuivingen dienstbaar worden gemaakt aan de handhaving en versterking van een belangrijke groep in ons economisch leven, die in de rest van het jaar zich beslist niet koesteren kan in een weldadig over- heidszonnetje. Het is wellicht goed deze dingen te bedenken nu het vakantieseizoen zich aankondigt. Het is beslist niet zo dat Venray een toeristenplaats is, maar de tekenen wijzen er wel op dat mede in het recreatiebeleid der overheid de toerist in Venray langzaam maar zeker ingeschakeld wordt. Het tempo daarvan bepalen we ten dele ook zelf door onze re clame. Daarnaast zullen de zaken voorzieningen voor de toeristen moe ten treffen, iets waar men nu te veel achteloos aan voorbij gaat! HET GAAT OM DE GEZELLIGHEID Wij kunnen het er over eens zijn dat de typische vertegenwoordigers van midden- en kleinbedrijf op dit veld de heersende figuren zullen blijven, want hier wordt niet naar de ratio gevraagd, maar naar gezel ligheid en intimiteit, die met geen enkele investering verkrijgbaar is. Wanneer we schatten dat in het seizoen 1963 het aantal deelhebbers uit midden- en kleinbedrijf aan de toeristenindustrie 75.000 zal bedra gen, blijven wij aan de veilige kant. Het vakantieseizoen verschuift het publiek naar het platteland. Het seizoen schept tijdelijk zeer lucratie ve verkoopplaatsen op de meest on verwachte plekken. Er zijn mogelijk heden voor tijdelijke expeditie van bagage ,er zijn kansen voor auto- en botenverhuur. In 'n ligstoel, een parasol of een windscherm huurt de doorsnee vakantieganger, het zalig nietsdoen, de zon en de illusie van de luwte. „SERVICE" STAAT VOOROP Aan welke voorwaarden moet het kleinbedrijf voldoen om hier aan de spits te blijven? Het vindt zijn gro te kracht in de eerste plaats in de „service". De kleine baas kan en zal op zijn plaats juist iets harder lopen dan de op tarief werkende grote knecht. In de tweede plaats moet hij goede waar bieden voor het geld dat op hem afstormt. Wie denkt te kunnen profiteren van de „eenmalige" dienstverlening zal er aan ten onder gaan. Op elke plaats bloeit het zakenleven op een fundament van recommandatie. De kracht daarvan mag nimmer worden onderschat. PAUSKRONING 'N UITNODIGING AAN ALLEN Nu zondag jl. voor 't forum van heel de wereld, in de open lucht onder de hemel, die van een ieder is en in de lucht, die ieder inademt Paus Paulus VI officieel gekroond is, heeft deze nieuwe Opperherder opnieuw getoond, de geestelijke leider te zijn van een gemeenschap, die bestemd is voor alle mensen. Zelden zijn tv- kijkers ,die de plechtigheid hebben kunnen volgen en radioluisteraars, meer overtuigd geworden, dat de Kerk een instelling, neen, een leef gemeenschap is, waarin allen thuis horen. Wij katholieken hebben deze wetenschap als het ware van kinds been af meegekregen ,de Katholieke Kerk is voor ons de éne, ware Kerk. Je moet wel aan een heleboel voor waarden en voorschriften voldoen om katholiek te blijven, graag of niet graag, leuk of niet leuk, maar wij houden vast aan ons katholiek zijn, jammer genoeg beschouwen we ons behoren tot deze ene gemeen schap met Christus zelden als een voorrecht. Het begrip van de Kerk, onze ge dachten over haar echte betekenis zijn ons te veel ontgaan en zijn te oppervlakkig gebleven. Als kind was het eigenlijk te moeilijk het te be grijpen en toen we ouder werden hadden we zoveel studiezorgen aan ons hoofd, hadden we zoveel exa mens af te leggen en moesten we zo hard naar een goede baan zoe ken, dat we vergeten zijn ons daar in meer te verdiepen. Maar het Concilie heeft ons iets geopenbaard, het heeft ons als het ware wakker geschud. En nu weer de dood van een geliefde Paus en de kroning van een nieuwe Paus: zij doen ons iets. Zij stellen ons voor de werkelijkheid, dat wij behoren tot die ene familie, die met eerbied, met plezier, met toewijding opgaat naar Christus. Niet alleen wij, alle men sen moeten tot die familie behoren. De Paus heeft zich laten welge vallen, dat Zijn kroning tot Paus geschiedde voor de ogen van alle mensen in de wereld, opdat zij al len een idee krijgen, een flits van gedachte, dat mogelijk zij ook wel eens tot die familie kunnen behoren. En dit is nu precies de tastbare be wustwording van de woorden van Christus: „Opdat zij allen één zijn". Daarom heeft Paus Paulus zich, tegen z'n zin, voor heel de wereld laten kronen. De kroning vond Hij een ongeschikte ceremonie, Hij is geen vorst, geen heerser. Maar 't Va- ticaan zit zo vastgeroest' aan proto collen. Niettemin heeft Hij de kro ning ondergaan, om de wereld toch te tonen, dat Hij de Vader is en wil zijn van allen. Deze plechtigheid hield voor allen een uitnodiging in. Als men nauwelijks een uur nadat men gezellig heeft staan praten over een nieuwe aktie voor het trommel corps, te horen krijgt dat de ge sprekspartner plotseling is gestor ven, dan wordt men stil Zo verging het ons dindsdagavond toen Kapelaan Heymans even na ons gesprek naar het Servatiusterrein ging om daar de jeugd te trainen met voetballen. Op het moment dat lm een aspi rant-keeper voordeed hoe je de bal klemvast moest zien te krijgen, heeft de Heer van leven en dood hem geroepen. Hij viel voorover en was dood. De laatste Sacramenten zijn hem nog toegediend, en zijn stoffe lijk overschot werd overgebracht naar het ziekenhuis Een priesterleven had een abrupt einde gevonden. Een rijk priester leven. Want de 33-jarige Stramp- royer heeft na zijn benoeming in het jaar dat hij priester gewijd werd, in 1956, steeds als kapelaan van de Petrus Banden mogen werken. En heeft daar zijn grote kracht vooral gegeven aan het dikwijls zo moei lijke en ondankbare jeugdwerk. Ven- rays jeugd had kapelaan Heymans hart gestolen en men moest vooral niet aan zijn jongens komen Van het patronaat, dat nog altijd primitief is ondergebracht, wist hij een gezellige club te maken, waarin de jongelui in verschillende hobby afdelingen zich konden uitvieren. De sport had zijn volle aandacht en het feit dat hij op het voetbal veld is gestorven, waar hij de jon gelui trainde toont wel duidelijk zijn daadwerkelijke belangstelling voor deze vorm van opvoeding en ont spanning. Daarvoor was hem niets te veel en zelfs zijn vakanties offer de hij op om met de jongelui op kamp te gaan. En hoe trots was hij niet op „zijn" drumband, waarvoor hem geen moeite te veel was Was het dan een wonder dat hij geestelijk adviseur was van de Sportraad, SVV en andere sportver enigingen. Ook was hij moderator van de Mater Amabilisschool. Maar bovenal was hij zielzorger, de priester, die in de kerk de Sacra menten toediende ,op huisbezoek hulp en steun kwam brengen op zijn eigen manier; leiding ga" godsdienstige verenigingen en maat schappelijke organisaties adviezeh Een jonge priester, vol idealen, maar daarnaast nuchter en eenvou dig, die in die 7 jaren van zijn ka pelaanschap veel liefs, maar ook veel leed meemaakte in de gemeenschap, die mede aan hem was toever trouwd. Een man, die vol belang stelling was voor alle problemen waarmede zijn mensen tobden en waarmede de gemeenschap te doen had en die zich daarwerkelijk inzet te voor de oplossing daarvan. Een jong priester, die langzaam maar zeker groeide in het parochie werk en zijn priester-idealen hierin tot gelding bracht. Een sportieve, onconventionele man, die als rech terhand van de H.E. Heer Deken de kansen greep, die hem in de grote Petrus Banden-parochie geboden werden en wiens plotselinge dood daarin onherroepelijk een grote leegte achterlaat De parochie van Petrus Banden verliest in kapelaan Heymans een helper van formaat en met het bis dom een goede priester ,die men node missen zal om zijn grote hart en zijn rijke talenten. Moge de Heer van alle goeds hem de rust geven, die hij hier op aarde nimmer zocht. Zaterdag cm half 11 zal de plech tige lijkdienst voor Kapelaan Heymans gehcuden worden in de Parochiekerk van St. Petrus-Ban den. De parochianen worden natuurlijk voor de dienst bijzonder uitgeno digd. Om kwart over 10 vertrekt vanaf de Grote Markt een stoet, waarin o.m. alle verenigingen zul len meelopen (opstellen s.v.p. uiterlijk 10 uur!) Deze stoet gaat via Marktstraat en Schoolstraat naar het Henseniusplein, waar de auto met het stoffelijk overschot zich zal aansluiten. Via de Grote straat trekt men naar_ de Grote Kerk ,waar de lijkdienst plaats heeft. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij ae portiei N.V. INALFA VENRAY De Stichting van de Arbeid wil in de richtlijn voor de gemeenteklasse- indeling de vijfde klasse afgeschaft zien en de gemeentes uit die klasse in de vierde klasse indelen. Aldus blijkt uit het advies over de herclas sificatie van gemeenten, dat de Stichting aan het College van Rijks bemiddelaars heeft uitgebracht. Dit is een jaarlijks advies, waarin een oordeel wordt uitgesproken over in gediende verzoekschriften tot her indeling van gemeenten. De Stichting wijst er ter motive ring van haar standpunt op, dat de indeling in vijf klasen in de cao's sterk aan betekenis heeft ingeboet. Het gaat in de industrie nog om 22.400 werknemers ,die een 5e klasse loon krijgen anderhalf percent van het totaal en dan nog is er in verschillende gevallen dispensatie verleend om een hoger loon te be talen. In de landbouw gaat het om rond 60.000 werknemers, de helft van het totaal. Beide categorieën sa men tellen ongeveer 4 percent van het totaal aantal werknemers. Bij de overheid geldt al een indeling in vier klassen. BEDRIJF BEZIET De partijen, die bij een cao be trokken zijn, moeten als het College van Rijksbemiddelaars het advies volgt, uit de aard der zaak zelf uit maken in hoeverre ze voor de vast stelling van de lonen van een inde ling in vier klassen gebruik willen maken. De Stichting van de Arbeid is echter van oordeel, dat een aan passing aan de gewijzigde richtlijn eerst kan geschieden bij de vernieu wing van de betreffende cao's; de stijging van de loonkosten moet in de beschouwingen over de beschik bare ruimte worden betrokken. De Stichting kondigt voorts aan, dat er in het najaar een meer algemeen rapport over het vraagstuk van de gemeenteclassificatie kan worden verwacht. VIERDE KLAS De Stichting van de Arbeid stelt voor om in ieder geval per 1 juli de volgende 30 gemeentes naar de er achter staande klasse te promove ren: Vlagtwedde 4, Onstwedde 4, Ooststellingwerf 4, Zwollerkerspel 3-4, Hardenberg 4, Nieuwleusen 4, Apeldoorn 3-4, Didam 4, Ede 3-4, Heerde 4, Wychen 3, Weesperkarspel 3, Bodegraven 3, Waddinxveen 3, Zoetermeer 3, Axel 4, Deurne 4, Fijnaart en Heyningen 4, Ouden bosch 4, Amby 3, Borgharen 3, Bun- de 3, Echt 4, Heer 3, Itteren 3, Meex-ssen 3, Roosteren 4, Venray 4, Valkenburg-Houthem 3, Weert 3-4. De las wedstrijden ,die zaterdag j.l. in de hal van de Stichting Werk plaats alhier werden gehouden had den over belangstelling niet te kla gen. Sinds de Limbrato-tentoonstel- ling, waarop deze laswedstrijden voor het eerst werden gehouden, is de belangstelling groeiend. Zowel voor het autogeen als het electrisch lasen. Wel klaagde men over de belang stelling van de zijde van de indus trie, hoewel die toch behoorlijke prij zen ter beschikking had gesteld. De jury voor het electrisch lassen bestond uit de heren v. d. Kolk, LTS Venray, Hoex, N.V. Custers Venray en Verschuren, Boxmeer. Het auto geen lassen werd beoordeeld door de heren Burgers LTS Nijmegen, Wil- ner Boxmeer en Kessels Blitters- wijek. Bij het electrisch lassen kreeg hij de beginners v. d. Heuvel uit Box meer de eerste prijs van f 25,en de Inalfa-wisselbeker. Tweede werd Philipsen, Venray met 15,en 3e van Sinten Venray met 10, Bij de gevorderden waren de eer ste v. Duijnhoven, Boxmeer, Willems Venray en Hermans, Boxmeer. De 3e groep waren de diplomabe- zitters en daar werden bekroond: Claessens uit Boxmeer, de Lauw en v. d. Boom uit Venray. Bij autogeen lassen beginners voerden de Venrayers de boventoon. Beginners: 1 Swaghoven, 2 Kruij- sen en 3 Duijkers (Castenray). Gevorderden: 1 Zagers, 2 van Sin ten, 3 Poels (Merselo). Gediplomeerden: 1 G. van Sinten, 2 Tomasoa. De haard die verloot werd onder de prijswinnaars nam Claessens uit Boxmeer mee naar huis. De Invalidenbond „St. Liduina" afd. Venray voert momenteel een aktie ten bate van een op te richten Sportfonds. Bovenstaande foto geeft een beeld van enkele „torenglazen" welke verkocht worden ten bate van dit fonds. Naast de toren van de St. Petrus Banden, worden ook de to rens van alle kerkdorpen „in de handel" gebracht. Foto: G. Kruijsen VOORRONDE De eerste ronde heeft plaats gehad en niet onbevredigend. Als eerste meldde zich een Tanz-Mariedchen, dan waren er nog enkele prominen te figuren uit de kerkdorpen, een paar enthousiaste jongeren uit de kom en als autoriteiten Prins Paul I en het erelid van de Piëlhaas Petra n Weys. Dit illustere gezelschap heeft zich diepgaand bezig gehouden met buut envastenavondliedjes. Dat gaat dit jaar iets bijzonders worden. Er wordt al door de overmoedigen ge praat van een aparte liedjesavond. Dat zou natuurlijk helemaal gewel dig zijn, maar is dat mogelijk? Een liedje is al klaar. Twee teksten lig gen bij de componisten op een me lodie te wachten. Twee jongeren zijn samen aan het dichten en compone ren geslagen. Een bekende Roodse dichter-componist heeft te zijne hui ze reeds 2 liedjes gevrocht. Indien we hierbij bedenken, dat het nog maar juni is, dan ziet het er toch wel veelbelovend uit. Wellicht zijn er ook nog onbekenden ergens bezig, die straks met hun werken naar vo ren tx-eden. Ik wens hen veel inspi ratie toe, want we hebben ze nodig. Nogmaals als ze alleen maar teksten hebben en geen melodie, dat ze ko men en dit vertellen, dan kunnen we ze met de componisten in ver binding brengen. Namen van dichters en componis ten woi'den nu nog niet bekend ge maakt, die hoort U pas als de lied jes gebracht en in stemming ge weest zijn. Maandag 8 juli zal de tweede avond van de vrienden van de zit ting plaats hebben in Café In den Engel. Indien U ons ergens mee vooruit kunt helpen komt U dan even naar Café In den Engel om het ons te vertellen, wij zijn U daar dankbaar vooi\ Hoe meer zielen hoe meer vreugde is een gezegde dat hier zeker op gaat. Raodse Piëlhaze werkt mee aan UW zitting en UW vastenavonds liedje! Tot maandag 8 juli in Café In den Engel, Grotestraat, Venray. Handrie. van zaterdag 12 juli 1913 De boringen om geschikte plaat sen voor twee nieuwe staatsmijnen te bepalen, hebben niet dat resul taat, wat men ervan verwachtte. Van het plan om de boring aan de Kesselse grens gemeente Helden te doen plaats hebben, is nu afgezien. De boring zal plaats hebben tussen Helden-Beringen en de Peel. Ook in de gemeente Sevenum zal een bo ring plaats hebben. Bij het te Rolduc gehouden eindexamen Gymnasia slaagden voor diploma A de heren J. Camps en A. Esser uit Venray. Blijkens het jaarverslag der Staatspoorwegen vertrokken in Ven ray aan het station 26.236 personen, aangekomen 23.929; Vierlingsbeek vertrokken 14.136, aangekomen 9810; Boxmeer vertrokken 29.280, aange komen 22.957, Cuyck vertrokken 31.006 .aangekomen 23.929 personen. Zondag namen de Handboog schutterijen Diana en St. Anna deel aan het concours op het tentoon stellingsterrein in Sittard. St. Anna behaalde aldaar de 6e prijs. Bij de maandag alhier gehou den stemming voor 5 leden van de gemeenteraad, werden uitgebracht 637 stemmen, waarvan 11 ongeldig. Geldige stemmen 626. Volstrekte meerderheid 314. Hiervan werden uitgebracht: Th. Camps, aftr. 429; J. V. Fonck aftr. 389; J. M. Michels aftr. 403; H. B. Odenhoven 279; Th. Slits aftr. 377; H. Strijbos aftr. 367, zodat de vijf aftredende leden allen zijn herkozen. - In de dinsdag gehouden zitting der Piovinciale Staten werd een subsidie toegekend van 300,aan de Vaktekenschool" te Venray. Op 21 juli zal te Oostrum be gonnen worden met het bouwen der Kruiswegkapellen. De kollekte daar voor gehouden bracht in Oostrum, Lull en Boshuizen ruim 528,op. Zondag 20 juli zal de negende reis per rijwiel plaats hebben van de Amsterdamse Vaandelwacht „Sub Matris Consilio" naar O.L. Vrouw te Oostrum en Kevelaer. Vertrek Am sterdam 6 u vm. Aankomst te Oos trum 2 uur. Te Oostrum werd zondag een afd. van de Derde Orde opgericht. Onder Kaalheide gemeente Kerk rade, zullen een klooster, een R.K. Kerk en een school worden ge bouwd, ten behoeve van de mijn werkers. Het klooster zal betrokken worden door Paters Franciscanen. Straat als wachtlokaal Het volgende ingezonden stukje lezen wij in dit nummer van Peel en Maas: Als ik mij niet vergis, wordt aan de ontvangers der rijksbelastingen een vergoeding toegekend voor kan- toorhuur, in elk geval zijn zij ver plicht ten dienste van het publiek een kantoor ter beschikking te heb ben. Of het voldoende is, dat het „kantoor" gehouden wordt in de opening der voordeur, zodat het pu bliek de openbare stx-aat als wacht kamer gebruiken kan, betwij ff el ik zeer. Waar zou 't heen als andere kantoren, bijv. de postkantoren op drukke en warme dagen naar de voordeur of openbare straat verhuis den? En of wanneer het te koud is om op straat te zitten het publiek want klompendragende belastingbe taler-s zijn toch ook publiek ver plicht kan worden zijn schoeisel, zij het dan ook van hout, uit te trekken, betwijfel ik eveneens. Bedelaars laat men op straat staan en deze trekken, wanneer de meid hun in de keuken kliekjes laat eten, hun schoeisel uit, maar geen belas tingbetalende burgers, die er ook het hunne toe bijdragen om de sa larissen der rijksambtenaren te be talen. Mijn dank voor de plaatsruimte. Dorper. AGENDA CENTRALE KAB VENRAY Donderdag 11 juli 0 uur in Hotel Kemps bestuursvergadering KAB Venray. Donderdag 11 juli 0 uur in Hotel Kemps vergadering HKW voor de leden die werkzaam zijn in de indus trie en commerciële bedrijven. Verder maken wij bekend dat op maandag 15 juli een autobus zal lij den naar het Duitse Kerkhof te Ys- selsteyn. Vertek 19.15 uur vanaf Zuid Ooster. Leden die hier gebruik van willen maken moeten dit opgeven voor zondag 14 juli bij J. Arts, Hoenderstraat 21,

Peel en Maas | 1963 | | pagina 1