NIEUWE INDUSTRIE Ingezonden ómasscn Een nieuw orgel in 'n oude kerk Kerkzangers van N.'Limburg 500 vossen gevangen 40 jaar priester Kerkenbouw in Limburg Zondagsdienst huisartsen VRIJDAG 31 MEI 1963 No. 22 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG ^PEEL EN MAAS^ grotes™aatg^vepos™"£"«2 gÏroveS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN prij^perkwartaal TsO^buiten Venray 1.75 VERGADERING GEMEENTERAAD VENRAY De korte mededeling van Burgemeester Custers, aan het einde van een eveneens zeer korte raadsvergadering, was eigenlijk wel het belangrijkste wat in deze zitting ter tafel kwam. Het college van B. en W. had nl. maandag schriftelijk bericht ontvangen van een chemische industrie uit Engeland dat zij in principe bereid is een fabriek te stichten in Venray. Gefabriceerd worden voor namelijk fotografische hulpmaterialen. Optie is gevraagd voor 'n terrein, groot 10 ha, waarvan 1/4 deel direct bebouwd zou worden. T.z.t. zouden 200 werknemers in het bedrjjf emplooi kunnen vin den. Het bedrijf heeft geen directe verbinding met de spoorwegen nodig, zodat vestiging aan de Maasheseweg kan geschieden. B. en W. hopen spoedig nadere mededeling en definitieve afspraken te kunnen doen. Zoals gezegd kwam deze verkla ring aan het einde van een zeer kor te vergadering waarin o.m. de vol gende punten werden behandeld. GOEDKEURINGEN G.S. Diverse raadsbesluiten waren door Gedeputeerde Staten van Limburg goedgekeurd. Voornamelijk die tot verkoop en ruiling van gronden. Verdaagd was het raadsbesluit tot verkoop van grond met opstal aan A. Steverink te Ysselsteyn. Even eens was er mededeling tot goed keuring van de verordening op de heffing en invordering van de hon denbelasting. Aangezien het hier allemaal raads besluiten betroffen van einde okto ber 1962 tot einde januari 1963, vroeg STEEGHS of het niet moge lijk is dat G.S. eens wat vlugger hun beslissingen nemen. De VOORZITTER wees er op dat Limburg ongeveer 100 gemeenten heeft. Met elk 10 raadsbesluiten per maand, moeten G.S. dus 1000 beslis singen nemen, terwijl er veel beslui ten zijn die eerst nog eens advies nodig hebben van de Planologische Dienst en Rijkswaterstaat. Maar bij gelegenheid zou op spoed worden aangedrongen. BIEZENVENNEKE Zonder commentaar ging de raad akkoord met de verkoop van kavel 19 uit het bungalowpark „Biezen- venneke", gt-oot 1260 m2, aan G. Reijnders, Zuidsingel, voor de prijs van 7,per m2 of zoveel meer als uiteindelijk in verband met de ex ploitatie-opzet door het gemeente bestuur zal worden vastgesteld. ELECTRICITEITSNET Twee woningen in de gemeente Venray zijn nog niet op 't electrici- teitsnet aangesloten. Het zijn de panden Bakelsedijk 1 en Handrik 1, beiden te Merselo. De bewoners zijn bereid en in staat om 1550,voor de aansluiting te betalen. De ge meente geeft een bijdrage van 2 x 500,doch de totale kosten be lopen voor deze twee woningen 4746,zodat er nog 2196 tekort zijn. De gemeenschap Merselo is be reid een bijdrage te verlenen van 1000,en nu werd aan de raad gevraagd om het tekort van 1196,- aan te vullen. De raad had hiertegen geen enkel bezwaar en zo zal binnenkort ook in twee verre uithoeken van onze gemeente de lamp gaan branden. URSULA-SCHOOL Na de oorlog is het dak van de Ursula-school te Venray hersteld van de oorlogsschade, doch door ge brek aan geëigende materialen niet in die mate als wenselijk was. Al die jaren door is het dan ook een bron van ergernis geweest voor het schoolbestuur en de afgelopen win ter was de druppel die de .-emmer deed overlopen. Ook de verwar mingsketel moest na de bevrijding vervangen worden, maar heeft blijk baar zijn onvoldoende capaciteit de ze winter bewezen. De raad vond het zonder commen taar goed dat 't dak hersteld wordt en een nieuwe oliestookverwarming wordt geïnstalleerd. AANSCHAFFING MACHINES De moeilijkheden van Gemeente werken bij de uitvoering van diver se werken aan het wegennet vragen mechanisatie. Voorgesteld werd tot aanschaffing van 2 tractoren met toebehoren etc. tot een bedrag van 50.000,Om deze tractoren ook in de wintermaanden volledig te kunnen benutten bij het ruimen van sneeuw,, zandstrooien enz. zouden ook nog enkele specifieke hulpmid delen aangeschaft moeten worden tot een bedrag van 16.000, MAAS zou evenals STEEGHS wel eens ingelicht willen worden over de kwaliteit van deze machines en zouden het zeer op prijs stellen in dien ze deze machines in bedrijf konden zien. De VOORZITTER wees er op dat de commissie van Landbouw van Er zijn al weer enige maanden voorbij gegaan sinds te Venray de actie werd gevoerd, door de Derde Orde, om de protestantse broeders en zusters aan een nieuw orgel te helpen, voor hun kerkje in Blitters- wijck. Deze actie heeft overal in den lande, zowel bij katholiek als pro testant, grote bewondering gewekt. Terecht zullen velen in Venray zich afvragen: hoe staat het toch met deze actie, horen we er nog ooit iets van?. Is ze geslaagd? I i l Zeker mag men die actie geslaagd noemen. De netto opbrengst van „een nieuw orgel in een oude kerk" heeft een bedrag opgebracht van 4000.De protestantse gemeen schap weet geen woorden te vinden om haar dank uit te spreken voor het gebaar wat de katholieke ge meenschap voor haar heeft willen doen. Het verheugd ons thans te kunnen berichten dat door de kerkeraad van de Nederland Hervormde gemeente in Blitterswijk aan de bekende or gelbouwers Verschuuren te Heyt- huizen j.l. woensdag opdracht is ge geven tot het vervaardigen van een orgel, passend in de oude kerk van Blitterswijk. Met de aankoop is een bedrag gemoeid van 6000.en dit is wellicht al een voldoende aan sporing - voor hen die destijds eerst de kat uit de boom wilden kijken - om alsnog een bijdrage te geven voor deze orgel. Met name is hier de kans voor de vele verenigingen om eens in hun verenigingskast te tasten, zodat de laatste 2000 ook vlug bij elkaar zijn. De Nederlandsche Credietbank zal gaarne uw bijdrage noteren onder het motto „een nieuw orgel in een oude kerk". De orgelbouwers verwachten dat zij binnen 8 weken het orgel ku- nen plaatsen. De plechtige in ge bruikneming zal met feestelijk ver toon plaats vinden. En de Hervorm de Gemeente te Blitterswijck hoopt dan openlijk de Venrayse katholie ke gemeenschap te kunnen bedan ken. Onze foto toont het interieur van de Hervormde kerk in Blitterswijk. een en ander had kennis kunnen nemen, maar was gaarne bereid om ook voor de andere raadsleden als nog een demonstratie te organiseren. Men zou daarvoor echter bij een of andere gemeente moeten zijn, ter wijl sneeuwruimen in de zomer wel niet mogelijk zou zijn JENNISKENS zag graag dat aan deze tractoren ook apparaten ver bonden zouden worden voor 't gras- maaien langs Venray's wegen. Hij had tot zijn verwondering gezien dat de gemeente-arbeiders nog met de zeis omgaan, een handigheid, die de meeste boeren al niet meer ken nen. Wethouder COLSEN vertelde dat men zou proberen of de bijbehoren de vijzel en cultivator aan dit doel zouden beantwoorden, zo niet dan kan nog een cirkel-grasmaaier aan geschaft worden. VALKENGOED vond het een grote investering en vroeg daarom om een juiste planning voor het werk van deze tractoren te maken, zodat efficiënt gewerkt kon worden. Dit werd vanzelfsprekend toegezegd. Voor de rest vond de raad het wel goed en zo zullen twee tractoren met grote mogelijkheden binnenkort hun intrede doen. DEURNESEWEG In aansluiting op de gemeente Deurne wil B. en W. ook de Deur- neseweg drastisch gaan verbeteren. De bedoeling is een 7 meter brede weg met groenstroken en rijwielpa den. Voor het ontwerpen van plan nen moet een krediet beschikbaar worden gesteld van 40.000, VERMEULEN vroeg of het moge lijk was dat van de gedane opmetin gen door Rijks Waterstaat gebruik zou worden gemaakt en of het mo gelijk wa9 dat zeker aan een kant de bomen bleven staan. MAAS was hier pertinent tegen, doch de VOORZITTER adviseerde rustig te wachten tot de plannen klaar waren, terwijl zoveel mogelijk met het aanwezige natuurschoon re kening zou worden gehouden. Dat vond de raad goed en nu is het maar wachten hoe lang een en an der duurt. YSSELSTEYN Lag het in de bedoeling van de Provinciale Waterstaat om de Mid den-Peelweg via de Ringweg door Ysselsteyn te leiden, thans geeft men de voorkeur aan een tracé over en parallel aan de Litsenbergweg (weg achter de school). Als gevolg van deze plannen zal het sinds 1955 geldende uitbreidingsplan voor Ys selsteyn veranderd moeten worden. B. en W. stellen daarom voor in afwachting op het nieuwe kernplan een zg. voorbereidingsbesluit af te kondigen, waardoor eventuele aan vragen van ongewenste bebouwing kunnen worden aangehouden. Uiter aard zal het mogelijk blijven, agra rische en andere bebouwing, welke in de ontwerp-herziening passen, toe te laten. De voorgenomen her ziening beoogt dus een aan de hui dige omstandigheden aangepaste op zet van de verdere uitbreiding in Ysselsteyn, waarbij tevens rekening kan worden gehouden met het nieu we verloop van de Midden Peelweg. De raad had hiertegen geen be zwaar, en zo ging dan ook het laat ste punt van de agenda vlot onder de hamer door. Een rondvraag was er ditmaal niet bij, aangezien blijkbaar geen enkel raadslid schriftelijke vragen had in gediend. Dat na de genoemde mededeling over industrievestiging, door Burge meester Custers, de raad nog in co mité generaal ging (waarbij de pers niet gewenst is) is onderhand een vaste gewoonte geworden. Geachte Redaktie. Boven alles vinden wij het prach tig dat een bouwpastoor wordt ge holpen aan veel geld, maar zoals het op het jongste feest ten bate van de nieuwe kerk is toegestaan, daar kan geen enkel ouderpaar zijn goedkeu ring aan geven. Waar is de gemeen telijke verordening dat personen be neden 18 jr. niet in 'n danslokaliteit mogen vertoeven, of behoeft die voor een dergelijk dansfestijn niet te worden nageleefd? Meer dan 40 pet. van de danslus- tigen bestond uit personen beneden de 18 jaar om van de zeer jeugdigen nog maar te zwijgen. Het is prach tig om ook de 15-jarige te laten dan sen, maar dan onder toezicht, maar niet op een dergelijke gelegenheid waar totaal geen controle werd ge houden. Het is toch niet alleen om de guldens begonnen. Gaarne bij 'n volgende keer dat hier het voorbeeld zal worden gegeven. Een parochiaan. De Ned. St. Gregoriusvereniging hield zondag een diocesane bijeen komst voor alle kerkzangers van Noord-Limburg (t.m. het dekenaat Tegelen) in de aula van het Lyceum van de paters Franciscanen te Ven ray. De voorzitter, pastoor Kel- lenaers, dankte voor de opkomst en spoorde allen aan zich opnieuw te bezinnen op de taak van de kerk zanger, vooral nu veel traditionele waarden op de helling gezet worden. De regeling van de eredienst is voorbehouden aan de kerk en zo lang er officieel geen veranderingen worden voorgeschreven, blijven wij gebonden aan de nu geldende nor men. Bestaat er juist bij de zielzor gers niet een neiging tot extra-va- gante experimenten, die lang niet verantwoord zijn en waar het kerk volk ook niet naar verlangt? Vele experimenten komen helaas voort uit het kiezen van de weg van de minste weerstand. Het is toch ge makkelijker te zingen met een ge dwee dameskoor dan een stel jon gens op te leiden tot een goed zin gend knapenkoor! Pater Gregorius v. d. Ven o.f.m., hield hierna 'n boeiende voordracht „Stel orde op uw zaken", zei hij, „niet omdat het rommelig is op de kerkkoren, maar omdat het buiten het kerkkoor rommelt". Hij citeerde recente uitlatingen over liturgiever nieuwing (vooral van priesters) die blijk geven van een teleurstellende BOSWACHTER BALTUSSEN HEEFT AL MEER DAN In de prachtige natuurlijke om- JU ving van het ruim 2000 ha. land goed van Baron de Weichs de Wen- ne zwaait boswachter H. Baltussen de scepter. Het is niet alleen dat de ze natuurliefhebber de strijd heeft aangebonden tegen de stropers met draad en prikkeldraad, maar vooral tegen Reintje de vos. Het is hem niet te doen voor de premie van 15 gulden, maar meer nog om de strijd aan te binden tegen deze wildstro- per. Dit jaar heeft boswachter Bal tussen al 19 vossen naar de eeuwige jachtvelden gejaagd, maar in zijn loopbaan van 1930 tot heden is het een respectabel aantal van 500 stuks. In 1915 is Baltussen als loopjon gen en manusje van alles bij baron de Weichs de Wenne begonnen en ging in 1920 als koetsier werken bij „De Gouden Leeuw" te Venray. In 1926 keerde hij weer naar Geysteren terug, eerst als koetsier en in 1930 als hulpboswachter totdat hij in 1940 tot boswachter werd aange steld. PASTOOR VAN BOXTEL Zondag was het 40 jaar geleden dat Pastoor M. van Boxtel, Over- loon, tot priester werd gewijd. Na zijn benoeming was de jonge priester achtereenvolgens als kape laan werkzaam te Haps, Tilburg en Den Bosch en in 1941 benoemd tot pastoor te Overloon. In de zwaarste dagen van Overloon van de totale verwoesting was Pastoor v. Boxtel een ware herder en juist voor de in zet van de herbouw van Overloon heeft hij velen aan zich verplicht. Na eerst in het kapotte klooster en boerderijen de H. Diensten te heb ben gedaan, kwam al gauw de nood kerk tot stand. Nu is Overloon her bouwd, schoner dan voorheen. 'De prachtige parochiekerk, het klooster en bejaardentehuis, het gemeen schapshuis en nu kwam de rijks goedkeuring binnen voor het jeugd huis. De scholenbouw werd krachtig ge stimuleerd. Nu de parochianen zich wilden opmaken om hun herder te danken voor al hetgeen hij voor hun had gedaan, nu ging hij op vakantie in het buitenland, maar Overloon zal nu a.s. zaterdag de gelegenheid aangrijpen en het huldeblijk toch aanbieden in de vorm van een teke ning zoals de tuin der pastorie er straks zal uitzien. De aanbieding vindt a.s. zaterdag zal binnen niet al te lange tijd her schapen zijn tot een ware lusthof. eD aanbieding vindt a.s. zaterdag plaats, maar de aankomst van pas toor van Boxtel zal met klokgelui worden aangekondigd. oppervlakkigheid. Allereerst is no dig een bezinning op het wezen van de liturgie, van de Godsverheer lijking. Is ons Godsbesef niet te ge moedelijk, te alledaags geworden t.o.v. de majesteit Gods? De taak van het kerkkoor is niet alleen maar „cantor van de gemeen te" zijn (enkele parochianen die mo gen voorzingen), maar God op een bijzonder wijze verheerlijken in het dienstwerk van de liturgie. De kerk muziek is meer dan een cultureël decor of een attractieve opluistering van de liturgie: kerkzang is zelf li turgie (Pius X). De kerkzanger zingt in en met Christus de lof van God. Het fraterskoor van het Minder broedersklooster te Venray voerde o.l.v. pater drs. Florentius Hoogen- boom de wisselende gezangen van Pinksteren en Hemelvaart uit, zeer fris en met veel geestdrift. Een klin kend bewijs, dat het gregoriaans een nog levende zangkunst is. Na de pauze werd een forum ge houden. Jos. Lennards leidde het onderwerp „jongenskoren" in. Drs. R. Salomons belichtte nogmaals de taak van de kerkzanger. Het is geen schande of bekrompenheid zich te houden aan de spelregels van de eredienst. Experimenten zijn alleen toegestaan met verlof van de ker kelijke overheid. Het is een dwaling te menen, dat de jeugd vraagt om een stijlloze viering van de H. Ge heimen. „Wij willen geen eucharis tisch cabaret", aldus de reactie van jongeren. Dr. H. Litjens sprak over prak tische kwesties van organisatorische aard. De vele vragen uit de verga dering wezen op een grote belang stelling voor deze onderwerpen. De Stichting „Leek, Help Zielzor ger", die in heel Limburg reeds een bekende en klinkende naam heeft, start met Pinksteren de derde Ker- kenbouwloterij voor het Bisdom Roermond. De twee grote Kerken- bouwloterijen die er in het jaar 1962 snel uitvlogen, brachten het mooie bedrag van 350.000 gulden netto op voor de nieuwe kerkenbouw in Limburg. Deze derde Kerkenbouwloterij biedt ook dit jaar weer de helpen de hand aan het Bisdom Roermond bij de financiering van de nieuw te bouwen kerken. Limburg telt mo menteel nog 24 bouwpastoors in de nieuwe woonwijken van steden en industrieplaatsen. Veel nieuwe ker ken zijn al gebouw, maar veel nieu we kerken moeten nog gebouwd worden. Bij deze kerkenbouw moet de leek de zielzorger helpen. „Wij bouwen kerken voor ons zelf en voor elkander. Kerken bouwen, is bouwen aan het ware geluk der mensen", schreef de bisschop van Roermond, Mgr. P. Moors, in het speciale Kerkenbouwnummer van het diocesaan weekblad „Credo", dat dezer dagen huis aan huis in Lim burg wordt bezorgd. In de loop van dit jaar zullen in het Bisdom Roermond weer negen kerken worden aanbesteed. Hiervan o.a. in Venray-centrum de Christus- Koningkerk en op de Heide de kerk van O.L. Vrouw Onbevlekte Ont vangenis. De totale stichtingskosten van de ze negen kerken, inclusief pastorie, zullen 4.965.000 gulden bedragen. Aan subsidies vanwege het Bisdom is hiervoor benodigd een bedrag van 1.228.625 gulden. De derde Kerkenbouwloterij van „Leek, Help Zielzorger" is de grote provinciale aktie om deze kerken bouw financieel te steunen. Deze loterij laat een prijzenschat van 35.000,over Limburg rinkelen. Prijzen die in geld worden uitge keerd! De prijzen zijn als volgt ver deeld: eerste prijs 5000,tweede prijs 2500,tien prijzen van 1000 gulden; twintig prijzen van 500, vijftig prijzen van 100,en hon derd prijzen van 25, Een lot kosten slechts één gulden. Een legertje lotenverkopers zwerft binnenkort over de provincie uit. Ook bij U komen ze aan de deur. Ook kunnen loten besteld worden bij de stichting .tLeek, Help Zielzorger", Postbus 221, Maastricht. U kunt per giro voldoen door storting op reke ning van „Leek, Help Zielzorger" Bisdom Roermond, postgiro 1022072 of op de rekening bij de Maastricht se Spaarbank te Maastricht, post giro 1047000. De loten worden vrij van port toegezonden. De trekking van deze derde Kerkenbouwloterij heeft plaats op 23 juni a.s. Helpt Uw bisschop nieuwe kerken bouwen voor de nog „dakloze" pa rochies in Limburg, waar God nog in een houten keet woont. De Stich ting „Leek, Help Zielzorger", rekent weer op alle Limburger om met Uw steun de kerkennood op te lossen. GROTESTRAAT VENRAY NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur Dr. L. COENEN Henseniusstraat Telefoon 1878 van zondagnacht 2 uur tot maan dagnacht 2 uur: Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 0 Telefoon 1393 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS le Pinksterdag: Zr. T. TACKEN Landweertweg 22 Telefoon 1629 2e Pinksterag: Zr. J. Janssen Leunen tel. 1361 Albionstraat 15 GROENE KRUIS Donderdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN van zaterdag 12 uur tot zondag nacht 2 uur. Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 Diensten: van zondagnacht 2 uur tot maan dagnacht 2 uur: Vroedvrouw KruUsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray. Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152 GESLAAGD Voor 't praktijkdiploma kantoor stenografie slaagden de dames H. M. Janssen en B. J. Kateman uit Ven ray. Voor het diploma blindtikken, mej. I. M. van Staveren en de heer J. Nefkens; voor het diploma typen de dames M. Janssen en J. W. M. Spuls; voor het vrdh. diploma typen de dames S. Latukolan en C. J. M. Verhoeven. Aan de kweekschool te Dongen slaagde de heer P. Janssen, Bon gerdstraat 3, Venray, voor het on derwijzersexamen. ZILVEREN POLITIEJUBILEUM Zaterdag herdacht de wachtmees ter le klasse van de groep Venray, de heer H. J. Schrooten, de dag dat hij 25 jaar geleden zijn politio nele loopbaan begon als agent van politie te Rijswijck. Maar het hart van de Sittardenaar ging terug naar Limburg en gedurende de bezet tingstijd was hij te Lottum en ver richtte daar veel vaderlandslievend werk. Sinds enige jaren te Venray heeft hij door zijn corect optreden al ve len aan zich verplicht en dat bleek ook op de receptie, waar naast de voltallige groep ook andere geluk wensen arriveerden. Groepscommandant adjudant Jans sen sprak namens de groep en na mens de R.K. Politiebond St. Mi chael en reikte de zilveren speld van deze organisatie uit. Adjudant Naus van het district Roermond bracht de gelukwensen over van de districtscommandant en overhandig de de gebruikelijke enveloppe. INZEGENING MARIANNHILL Het „zetduiveltje" heeft ons vori ge week parten gespeeld toen wij het berichtje plaatsten dat Mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, op 4 juni a.s. het nieuwe klooster en internaat van de Paters van Mari- annhill aan de Hoebertweg alhier officiëel zou komen openen. Dit is nl. niet 4 juni maar 24 juni. In een van onze volgende uitgaven komen wij op deze inzegening nog nader terug.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 1