textiel en modes P. VAN OPBERGEN qictestïaat Geestelijk artikel tëSlMIMMI AKM ^vpotfwko, ^-4 Bezoekt de Venrays bossen Oudercomité R.K. Mulo Zien Zon en Zee u deze Zomer Zo dit zijn slechts enkele leuke modellen uit onze enorme sortering modieuse badkleding voor dames, heren en kinderen. Zie onze speciale bad-etalage biecht te ontvangen in vier biecht stoelen. Pinksternoveen Mogen wij U vragen allen goed mee te bidden en mee te doen met de Pinksternoveen. De H. Geest moet ons heiligen, ons steunen en kracht geven. Mei-maand Tot en met vrijdag om 7.30 uur meimaand-oefening, behalve dins dag. Mis-intenties: Zondag: 6.30 overl. familie Jans- sen-van Gevelt; 7.45 Karei Hendriks 9 uur Noud v. Lin en Martien Jans sen; 10.15 Elisabeth Weijs-van Ooi en Maria Weijs-Peters; 11.45 overl. ouders Sanders-Lemmen. Maandag: 7 uur overl. fam. Loo- nen-Coopmans-Custers; 7.45 Johan na Swinkels-Michiels en dochter Gertrude; 8.30 voor slagen in een examen. Dinsdag: 7 uur Willem Claesens en zoon Jan; 7 uur zijalt. Eva Wil- helmina Rojer; 7.45 overl. fam. van Meijel-Loenen; 8.30 overl. ouders. Woensdag: 7 uur Aloysius Thielen en overl. vader; 7.45 t.e. van St. An- tonius tot zek. int.; 8.30 Elisabeth- Peeters-Hoex en echtgen. D.O. Donderdag: 7 uur overl. fam. Am- brosius;7 .45 Peter Jan Emonts; 8.30 tot zek. int.; 9.30 gez. H. Mis. Vrijdag: 7 uur overl. ouders Tho- nen-Vermeulen; 7 uur zijalt. Matil da Wasscher; 7.45 overl. fam. Kus- ters-Rutten; 8.30 geen Mis; 9 uur gez. H. Mis. Zaterdag: 7.30 Fons Beerkens; 7.45 J.C.M. Reijnders; 8.30 gezinsmis. Dienbeurten Acolytcn: Eerste en tweede Pinksterdag: 6.30 M. van Rooy, H. Janssen, B. Peters en H. Bosch; 7.45 A. Derks, H. v. Gend, G. Philipsen en G. Ver schuren; 9 uur P. Philipsen, G. v.d. Berg, J. Naus en K. Jeuken; 11.45 J. Jeuken, J. Rongen, J. Evers en C. Evers. Vrij: J. Meesters. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: zondag na Hemelvaart. 7 uur Parochiemis; 8 u. tot zek. int^; 9 u. H. Mis voor de leden van de Maria-congregatie uit Venray (100e bedevaart); 10 uur Hoogmis, mnd. Peter Jeuken; 3 u. Lof met preek en ommegang over de Vlasakker. Maandag: 7.30 overl. fam. Ger- rits-Heijnen. Dinsdag: 7.30 Gerrit Camps; 9.30 huwelijksmis voor het bruidspaar van den Hoogenhof-Achten. Woensdag: 7.30 gez. mnd. Piet Her mans. Donderdag: 7.30 gez. mnd. Ida Phil ipsen-Keij sers. Vrijdag: 7.30 gest. leesmis tot zek. intentie; 9.30 gez. H. Mis tot dank zegging bij 25-jarig ambtsjubileum. Zaterdag: eerste zaterdag; 7.30 u. gez. mnd. Wilhelmina Reijnders- Coenen; biechten van 5.30-7.30 in beide biechtstoelen; 7.30 Marialof. A.s. zondag hernieuwing der doop beloften onder de Mis van half 9. In de kapel van St. Pascalis deze week om half acht. Maandag: Jean Camps; dinsdag: Peter Joh. Pouwels en Johanna Min- ten; woensdag: overl. fam. Derks- Ewals; donderdag: Martinus Reijn ders; vrijdag: overl. fam. Strijbosch- Friesen; zaterdag: Joannes Rongen. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag onder 't octaaf van 's He ren Hemelvaart. Leesmissen: 6.30; kindermis 7.30; 2e H. Mis 8.30; pa rochiehoogmis 10 uur; 3 uur Ro zenkrans en lof. Eerstekollekte voor de kerk; 2e kollekte Bisdom. Maandag: 7.30 maanddienst An- tonitta Swinkels. Dinsdag: 7.30 zieledienst overl. fa milie Joosten-Hoeimakers. Woensdag: 7.30 maanddienst An na Maria Bouten. Donderdag: 7.30 maanddienst Wed. Wennekers-Jansen. Vrijdag: 7.30 Hoogmis ter ere van O.L. Vrouw van Banneux. Zaterdag: 7.30 Hoogmis voor een overledene (V.); zaterdagavond ge legenheid om te biechten van 57 en van 89 uur in beide biecht stoelen. A.s. zondag Hoogfeest van Pink steren. Eerste zondag der maand, eerste en plechtige H. Communie der kinderen. RECTORAAT HEIDE Zondag: zondag na Hemelvaart. 7.30 H. Mis tot int. van fam. Maas- Janssen; 10 uur jaargetijde voor Jo Swinkels. Akolieten: H. Droesen en W. Ewals. Misdienaars van de week: Tonny Derikx en Naud Gielens. Na de hoogmis is er gelegenheid in het patronaat om de stoelenpacht te voldoen. Maandag: 7.30 H. Mis tot dank zegging. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Swinkels-Tijssen; 10 uur plech tige Huwelijkshoogmis voor het bruidspaar van Meijel-Poels. Woensdag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Droesen. Donderdag: 7.30 H. Mis ter ere van de H. Antonius. Vrijdag: Feest van Maria Konin gin. 7.30 H. Mis voor Helena Nel- len-Rutten v.w. Derde Orde. Zaterdag: Priesterzaterdag. Vigilie van Pinksteren. 7.30 H. Mis ter ere van het H. Hart en O.L. Vrouw v. Lourdes voor geestelijk en tijdelijk welzijn. 7 uur Biechtgelegenheid en Lof te 7.30 uur. Na het Lof gelegen heid om te ibechten tot 9 uur v.w. de eerste zondag van de maand. Klas 1 en 2 les 25, klas 3 en 4: 243 244 248. Klas 5: 127 129 243 244, 248. Klas 6: 127 129 131 132 243 244 248. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: zondag na Hemelvaart. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor Nella Kusters; 9.15 Hoogmis voor de parochie; 10.30 leesmis voor overl. fam. van het bruidspaar de Wit- Reintjes. Om 3 uur lof. Na de H. Mis van 10.30 gelegenheid om de zitplaatsen te betalen in het patro naat. Maandag: 7.30 leesmis voor Peter Willemse en Catharina Geeraets. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Theo- dorus Asselberghs en echtgenote, kindermis voor de meisjes. Woensdag: 7.30 leesmis voor een zieke. Donderdag: 7.30 leesmis voor Martinus Heezen v.w. het Lourdes- liefdewerk, kindermis voor de jon gens. Vrijdag: leesmis voor pastoor Vos- termans om 7.30. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Ca tharina Beckers-Dommeck. Vigilie v. Pinksteren. Biechtgelegenheid van 34 en van 57.30 uur; om 7.30 Lof. De komende week is de Nederl. Missieweek, week van gebed en of fer voor de Nederlandse missiona rissen. Kerkpoetsen: Anny van Kempen en Mariet Michels. Acolythen: 6.45 J. v. Vegchel en G. Cornelissen; 8 uur M. Kusters en N. Pijpers; 9.15 G. Martens, J. van Ooi, L. Weijs en P. Litjens; 10.30 B. Loenen en A. Loonen. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: zondag na Hemelvaart. 7 uur H. Communie; 7.30 leesmis v. Antoon Roelofs v. Liefdewerk van O.L. Vrouw van Lourdes; 10 uur Hoogmis voor de Parochie; 3 uur Lof met rozenhoedje. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Gooren-Dinghs. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis tot int. van Jozef Geerets. Woensdag: 7.30 gez. maanddienst voor Louis Roelofs. Donderdag: 7.30 gez. maanddienst Jacobs Wismans. Vrijdag: 7.30 gest. hoogmis ter ere van O.L. Vrouw van 't H. Hart. Zaterdag: begin van de julimaand, toegewijd aan 't goddelijk Hart van Jezus. Vigilie v. Pinksteren. 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot int. van hen die offerden. Biechtgelegenheid van 58 uur in 2 biechtstoelen. 8 uur lof en rozen hoedje. Kerkpoetsen: Gonny Reynders en Gonny Weys. A.s. zondag maandel. bijzondere kollekte voor onze kerk. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: zondag na Hemelvaart. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Muij sers-Janssen; 10 uur hoogmis tot bijz. intentie; 2.30 meimaand oefening en Lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: v. d. overl. van fam. Heldens-v. d. Pas. Dinsdag: v. d. zielerust van Wil helmina Ermens-Arts. Woensdag: tot bijz. intentie. Donderdag: v. d. overl. van fam. Janssen, Timmermans en Tiessen. Vrijdag: feest van Maria, Konin gin. Geen H. Mis om 7.30; 10 uur pl. dankmis tot intentie van het echt paar H. van Vegchel-Peeters b.g.v. hun zilveren huwelijksjubileum. Zaterdag vigilie v. Pinksteren: tot int. van fam. Egelmeers-Hermens. Geen lof. Biechtgelegenheid: dage lijks voor H. Mis; zaterdag van 1820 uur (vreemde biechtpater.) RECTORAAT SMAKT Zondag onder het Octaaf van 's Heren Hemelvaart. 6.15 H. Mis v. Gerardus Hermans; 7.30 voor Mart. Geurts en Anna Maria Heidens; 10 uur Hoogmis voor Gerardus Her mans; 11 uur Hoogmis voor de pro cessie uit Groenendijk: Kapel: 7.30 H. Mis voor de school jeugd; 10 uur voor KAB uit Swal- men; 3 uur lof. Maandag: 6.30 voor genezing van een zieke; 7.30 voor Pastoor Assel berghs. Dinsdag: 6.30 voor de gelovige zielen; 7.30 voor Louisa Waps-Ver- weer. Woensdag: 6.30 en 7.30 gelezen H. Missen ter ere van de H. Jozef tot zekere intentie. Donderdag: 6.30 ter ere van het H. Sacrament; 7.30 uit dankbaarheid. Vrijdag: 6.30 voor zegen in gezin; 7.30 voor een zieke moeder. Zaterdag: Vigilie van Pinksteren. 6.30 gel. H. Mis; 7.30 voor Peter Phi lipsen. Van 56 en van 78 uur gelegenheid om te biechten; 7.30 lof. Hoogfeest van Pinksteren. Plech tige Communie en Hernieuwing der Doopbeloften'. 7.15 worden de com municanten afgehaald; om 7.30 H. Mis; 's middags om 3 uur plechtig Lof. EEN NORM VOOR GESPREK MET DE MEDEMENS Paus Joannes heeft heel Wat stof doen opwaaien in de wereld, toen Hij zijn encycliek „Pacem in terris" over de vrede uitgaf. Hij gooide daarin heel wat oude zekerheden omver en het is geen wonder, dat velen hun oren niet konden geloven. Zei dit de Paus van Rome? Heeft Hij het werkelijk zo bedoeld? Wij hebben hier Zijn passages, die handelen over het communisme en de communisten op het oog, al staan ze niet met zoveel woorden ge noemd. De Paus zei toen onder meer, dat we niet de fout mogen maken de „dwaling" met de „dwalenden" te vereenzelvigen, daaruit de conclusie trekkend dat het heel goed moge lijk is de dwaling consequent af te wijzen en toch tot samenwerking met de dwalenden proberen te ko men. In het dagelijkse leven is dat toch ook zo. Het is toch heel gewoon, wanneer katholieken en protestan ten heel goed met elkaar overweg kunnen. De tijd is voorbij, dat wij elkaar voor ketters en nog meer le lijke dingen uitmaakten. En wan neer wij in de Kerkgeschiedenis duiken, dan blijkt toch, dat er heel wat meer veroordelingen over het protestantisme zijn losgelaten dan over het communisme. Ondanks al die veroordelingen is later gebleken, dat wij meer gemeen hebben dan dingen, die ons scheiden. Paus Joannes heeft deze voor ons zo gewone dingen eens goed over dacht en is toen nuchter tot de ont dekking gekomen, dat zo iets ook mogelijk moet zijn ten aanzien van de materialistische ideologie. Over al zijn immers de mensen gelijk. Er zijn goed willenden en slechtwillen- den. Er zijn eerbare mensen en mensen voor wie men uit moet kij ken. Paus Joannes zegt nu, dat wij kontakt moeten opnemen met de mensen van goede wil. Wie dat zijn, dat kan weer het gezonde verstand leren. Een verstandig mens is voor zichtig en gaat niet op woorden af, maar op daden. Trouwens, Paus Joannes heeft on getwijfeld ook in zijn verlossende woorden gedacht aan hetgeen Chris tus gezegd heeft ,toen de Joden Hem vroegen of zij belasting mochten betalen aan de heidense keizer van Rome. Wat Christus toen zegde, is ook waar bij de vraag of b.v. de katholieken van Polen en andere landen met hun communistische re geringen mogen samenwerken en of de democratische landen kontakt mogen opnemen met de communis tische. En wat te zeggen van Christus' opdracht het Evangelie te verkon digen aan allen. Heeft Hij soms de communisten uitgezonderd? gflMMBBBBIi II w»? Myasggf Z'oVu «mebfingra JUL1ANASINGEL41 'tekf. 1061 (K4780) Wij hier in de gemeente Venray zijn bevoorrechte mensen. Terwijl de Nederlander er met gemiddeld 200 m2 bosgrond uit moet komen, heeft de inwoner van Venray het dubbele tot zyn beschikking. Van de bijna 15.000 ha die Venray groot is, is 14u/o bebost en we vormen dus een gunstige uitzondering in Nederland, wiens bosbezit trouwens tot de laagste van Europa telt.... De Venrayse bosbouw is een heel apart hoofdstuk in onze plaatselijke geschiedenis. Uiteraard waren er in deze streken, in de ruige peelvlak- ten altijd bossen, maar afkap, bran den en ziekten hadden dermate om zich heen gegrepen dat rond de eeuwwisseling de gemeente de kans aangreep om een groot gedeelte van haar woeste gronden met renteloos voorschot te bebossen. Het besluit tot deze bebossing was om econo mische redenen genomen. Men had in die dagen nog weinig begrip van recreatie en klimaatverbetering, weinig weet van volksgezondheid. Men wist alleen dat bossen na 50 jaren kaprijp zijn, dan gekapt wor den en een centje op kunnen leve ren, als de houtprijs meezit. Opvoering van houtproduktie was nummer een, zeker toen de wereld oorlog 1418 juist zo duidelijk de zwakte van Nederland op dit terrein aantoonde. De bossen werden indertijd dus dorre houtfabrieken en niemand die er aardigheid in had om zijn tijd daarin door te brengen. Er was wei nig in te beleven, de flora was vrij eenzijdig en het wild kreeg er maar moeilijk kansen. Toen later de landhonger groter werd bekeek men deze bossen helemaal met een kri tisch oog en als ze niet op zulk een slechte grond aangelegd waren en er geen herplantingsgebod had be staan, wie weet hoeveel hektaren men er dan niet vanaf gepeuterd had. LATER begon men meer aandacht te schen ken aan de ander positieve kanten van de bossen. Men kreeg meer be grip voor hun plaats in het land schap, voor het nut dat zij kunnep hebben voor de recreatie en hoe zij dikwijls een vaste wal opwerpen te gen de winden en stormen, die de meer vruchtbare gronden aantasten. Het Staatsbosbeheer, dat mede de zorg had over Venrays bossen, heeft de voortschrijding van wetenschap en techniek in de bosbouw in de praktijk gebracht, toen vele hekla ren van onze bossen door oorlogs geweld vernield waren en gekapt moesten worden. Het economisch beheer werd niet vergeten, want aan de hand van een bedrijfsplan wordt om de 10 jaren bekeken hoe men op de meest economische wijze bepaalde aanplantingen moet be handelen. Grondmonsters worden genomen, bemesting, waar nodig toegepast. Doch daarnaast kreeg het nieuwe bos 'n ander „gezicht" Corsikaanse den, de Douglas en de Larix gingen de oudere dorre naaldbomen ver vangen. Er werd. loofhout in gezet en het bosbeeld werd geheel anders, levendiger, niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk. Wants nu wisten meer vogelsoorten en wild de weg in „onze" bossen te vinden terwijl afvallende loofbladeren op hun beurt weer zorgde voor een automa tische en betere bemesting. Zo heeft de oorlog weliswaar van de ene kant grote schade aangebracht aan de bossen, maar van de andere kant nieuwe mogelijkheden geopend voor recreatie e.d. VERBODEN TOEGANG „Laat me niet lachen met je re creatiekan men nu al horen zeggen. Inderdaad heeft het alle schijn van dat men de bossen tot verboden gebied verklaart, als men tenminste afgaat op de bordjes ver boden toegang, die men allerwege aantreft. Als men de stapels strikdraad ziet, die boswachters en jachtopzie ners uit de bossen halen, als men de proces-verbalen leest, opgemaakt te gen mensen van wie nu eens gezien is hoe ze een brandend sigaretten peukje tussen duim en wijsvinger het kurkdroge bos inschoten, ja, dan is het begrijpelijk dat men er bordjes „Verboden toegang" neer hangt Maar die bordjes zijn bestemd voor mensen, die onze bossen niet gebruiken om er een heerlijke wan deling in te maken, temidden van Gods schone schepping, die de flora alleen maar bekijken of ze geen ko nijn, haas of ree kunnen ontdekken voor het zetten van hun strikken. Voor hen, die inderdaad ontspan ning zoeken in deze heerlijke stuk ken natuur, in deze kleurenpracht en grootsheid, die de stilte zoeken en een konijntje ongestoord in de zon kunnen laten spelen, de vogels niet verjagen, maar hun doen en laten bewonderen, voor hen staan de bossen wagenwijd open. Geen bosarbeider, die U hinderen zal, in tegendeel, hij zal U alleen nog mooiere plekjes wijzen. Geen bos wachter, die U boos aankijkt, in tegendeel U welkom zal heten in dat brok natuur aan wiens opbouw zovelen werken. Ondanks het schrale weer van de laatste weken komt de lente, komt de zomer. Wie de kans mist om kennis te maken met de bossen rende m ons Venray, mist veel Te weinigen kennen die bossen, te weinigen weten iets van deze par ken-bij-uitstek, deze groen-gordel rond Venray. Te weinigen zoeken er de rust, het zonnespel tussen bomen en struiken, de kleurenschittering in al dat groen. Voor hen is dit stuk rijke natuur een gesloten boek. Wie het niet openen wil en hieruit lezen en leren is een arm mens Wij zijn bevooiTecht, zo begin dit artikel, maar het zijn er te weinig, die dit voorrecht weten uit te bui ten. Dat is jammer. Nu de vakantie plannen opgesteld gaan worden, moet men hier beslist eens aan den ken Er is thans een definitief Ouder comité aan de R.K. Muloschool al hier. Het bestaat uit 8 leden, waar van als voorzitter: H. Aben, Oran jestraat 28; ondervoorzitter: Fr. Horrevoets, Moostdijk 12 Ysselsteyn; secretaris W. Kusters, Albionstraat 25 te Leunen en penningmeesteresse Mevrouw v. d. Venne, Stationsweg 36, Venray.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 14