BEZITSVORMING.... tellen en nog 'ns tellen Communiepr entj es Communiekerkboekjes Communiealbums Communiecadeaux mn den ÏÏflunckliö^ n.u. Leenen Bejaarden- uitstapje 15-jarig bestaan van Opbergen GeschenkenMF alle gr* en klaverzaden MARTENS' uw HAARD Een lawine van tegen de duizend stembiljetten wordt klokslag 7 u. uitgestort over de tafel van elk stembureau. Na het openen van de stembus „Maenen, Maenen, Maenen.Monotoom klinkt de stem van de voorzitter door het verkiezingslckaal. De stembiljetten wor den zorgvuldig doorgekeken voor ze worden omgeslagen. Ze lig gen al gesorteerd per partij. Een grcte stapel, dan wat kleine bun dels uitgevouwen formulieren met enkele stemmen op de andere partijen. SPANNING RONDOM DE STEMBUS! We zijn op de avond van de ver kiezingen in een van de 15 stem- bureaux in onze gemeente, waar 'n raadslid als voorzitter optreedt. Hij heeft de gehele dag al stembiljetten uitgereikt aan de gaande en komen de man. Hij kent de fneeste mensen van vroegere verkiezingen. Allen krijgen een groet. Het bleef de hele dag „druppelen". In het middaguur en tegen sluitingstijd werd het wat drukker. Klokslag 7 uur worden de toebe reidselen gemaakt. De staten worden afgesloten. Nu kan niemand meer zijn stem uitbrengen. De grote bus komt op tafel, de voorzitter opent 't hangslot en een grote stroom opge vouwen biljetten worden uitgestort op de lange tafel. De spanning stijgt. Voorzitter en bijzitters vouwen de lange lawine van bijna 1000 kiezers open; als dat gebeurd is worden er stapels gemaakt per lijstnummer. SORTEREN Nu is er plaats tekort, maar er zijn nog tafeltjes in de buurt. Ge dienstige handen graaien de grote véllen bijeen en deponeren ze vol gens de verschillende lijstnummers. Onmiddellijk springt het verschil in stemmental tussen de KVP en andere partijen in het oog. De ene stapel groeit voortdurend, de ande ren nauwelijks of geheel niet. Na de sortering komt er duidelijk tekening in de situatie: een enkele stapel steekt hoog boven de anderen uit, de rest ligt verdeeld in kleine pakjes. VOORKEURSTEMMEN Nu en dan wordt een stembiljet opzij gelegd. Het komt niet bij de genummerde naamlijsten. „Ongel dig?" vragen wij aan de voorzitter. „Neen, dit zijn de voorkeurstemmen. Kijk, hier is niet nummer 1 van de lijst aangekruist, maar een ander hokje rood gemaakt. Die moeten we apart houden en afzonderlijk tellen". Dat tellen gaat op de vanouds be proefde wijze met turfjes. De voor zitter grijpt een complete bundel paperassen van één partij en ter wijl hij de naam neemt van de lijst aanvoerder ,op wie een stem is uit gebracht, glijdt zijn oog over het biljet of er niet een tweede vakje is ingekleurd. „Wacht even", klinkt het tussen de negenendertigste en veertigste Maenen in. Een vel wordt wegge legd, er staat geen stip, maar een groot kruis door de naam. Veertien biljetten verder zien we plots een grote kring om de naam van de lijst aanvoerder "Staan. Ook deze ver huist "haar de andere zijde van de tafel. „Die zullen we straks nog wel even bekijken", zegt de voorzitter en daar turven de bijzitters al verder met de volgende geldige stemmen. GELDIG OF NIET GELDIG? Alvorens de totalen worden ge teld van dié turven, bespreekt de voorzitter ten overstaan van de bij zitters, of de terzijde gelegde bil jetten geldig of ongeldig moeten worden verklaard. De publieke be langstelling bij. de telling is nihil. Het lijkt soms een moeilijke opga ve. De grote vraag is natuurlijk wat de kiezer bezielde ,toen hij zijn bil jet aldus invulde. Een kruis door de naam van 'n lijstaanvoerder is ken nelijk bedoeld om een stem op die man uit te brengen en kan worden meegeteld. Een cirkel om de gehele lijst kan er ook nog mee door. al hoewel de situatie hier al minder duidelijk wordt. Maar wat te doen met mensen, die tussen twf e lijsten in een rode stip plaatsen, of die een streepje midden in een kolom zet ten? Dergelijke biljetten kunnen niet als stem worden meegeteld. Enkele waardeloze stembrieven bleven tenslotte liggen. GETELD EN VERZEGELD Als er tenslotte geen misverstan den meer mogelijk zijn, alles nog eens is gecontroleerd en alle turven geteld zijn, vult de voorzitter de sta ten in. Deze staten worden opge stuurd naar Den Haag, maar voor de post ze daar brengt, heeft de ge meente de pers verwittigd en de tO' talen van deze gemeente doorgege ven, zodat het Nederlandse volk kennis kan nemen van de inder haast op de redactiebureaus opge maakte officieuze uitslag der ver kiezingen. Terwijl onze landgenoten zich verdringen voor de borden en luis teren naar de radio of kijken naar de televisie, verzegelden in de stem lokalen de voorzitters de kleine dui zend aan hen toevertrouwde stem biljetten. Geldig of ongeldig, Maenen of Willems, ze gaan in één bruin pakket met grote zegels. Mocht la ter blijken, dat er iets is misgegaan, mocht er ooit twijfel bestaan aan de juiste uitslag in een gemeente, dan wordt de inhoud van zo'n zending neg eens nageteld. Maar maakt u zich niet nodeloos ongerust: grote vergissingen zijn er in Nederland zelden begaan en dat er in dit stemlokaal nauwkeurig werd ge teld, hebben we nu met eigen ogen kunnen aanschouwen. „Maenen", omslaan „Maenen", om slaan, „Maenen". De stapels zijn gesorteerd en worden lijst voor lijst geturfd. Na het tellen, geldig en ongeldig verklaren, worden alle biljetten per lijstnummer ingepakt en verzegeld. De welvaart is zichtbaar toegeno men. Het is te zien aan de vele uiterlijke verschijnselen. Het blijkt ook duidelijk uit de jaarlijks toe nemende besparingen. Bij de boe renleenbanken steeg het tegoed in 1962 beduidend. De spaarbank nam ook nog een groot deel voor haar rekening en tenslotte gingen er sparingen naar de levensverzeke ringsmaatschappijen, zoals bij in het het KAB verslag duidelijk te lezen was. Toch is het merkwaardig dat de spreiding van de besparingen niet parallel verloopt met de toeneming van de welvaart. Wij constateren elk jaar een toeneming van het werk nemersaandeel in de nationale wel vaart, maar voor zeer grote groepen van de bevolking betekent het toe nemen van inkomen beslist niet dat zij pogingen gaan aanwenden om tot enig duurzaam bezit te geraken. Het is bijzonder moeilijk om men sen die niet gewend zijn te werken, tot een regelmatig bezig zijn te verleiden! Evenzo is het een pro bleem om mensen met een gestègen inkomen er toe over te halen een deel daarvan af te zonderen voor een uitgestelde besteding of voor 'n definitief afstel van de vertering. Een mens moet worden opgevoed tot een juiste consumptie maar nog meer tot besparingen. STEEDS MOEILIJKER Het opvoeden tot sparen zal moei lijker worden naarmate het geld in onze wereld soepeler rolt en de produktie van gebruiksgoederen toeneemt. Het is één van de grote problemen uit onze dagen. Sparen i9 noodzakelijk om nieuwe produk- ten te kunnen voortbrengen. Het dient om ons zelf in later jaren meer goederen te verschaffen, zodat wij comfortabeler kunnen leven. Het heeft zin voor onze oude dag en voor de jeugd van onze kinderen. Wij kunnen stellen dat het sparen een overheidstaak is of een opdracht voor ondernemingen en zakenmen sen, maar willen wij deel hebben aan het groter goederenbezit van morgen dan zullen wij allen mee moeten helpen om spaargeld en be zit te vormen. Dat heeft de overheid ingezien en daarom maatregelen ge nomen tot bezitsvorming. Er is om te beginnen een jeugd- spaarwet gekomen, die de jeugd prikkelt om iets opzij te leggen. Zij werd een succes, want wij tellen nu een half miljoen deelnemers, die 230 miljoen bijeengebracht hebben. De rijksambtenaren worden aange moedigd in het sparen met een spe ciale premiespaarregeling. Werkne mers vinden een dergelijke regeling, ook voor winstdelingen. Het sluit stuk wordt gevormd door de Alge mene Premiespaarwet. GEEN SUCCES! Helaas is met name de laatste spaarregeling nog beslist geen suc ces. De staatssecretaris voor bezits vorming heeft het erkend. De mis lukking wordt nog geaccentueerd door deskundigen in spaarbankkrin gen. In het jongste jaarverslag van de Nederlandse Spaarbankbond worden nogal kritische opmerkingen gemaakt over de overheidspogingen tot bevordering van de particuliere bezitsvorming. Het maximum van een krachtens de algemene wet gepremieerde be sparing bedraagt 250,per jaar en de totale premie bedraagt slechts 50,Het zet geen zoden aan de 'dijk. Het spreekt niet tot de ver beelding. Voor zover de regeling met succes werkt, wordt zij „opge vuld" met toegelaten bestedingen aan premies voor levensverzekering en uitgaven voor onroerende goede ren, zo constateert het genoemde verslag. Het komt er op neer dat men naar een middel zoekt om in het reeds bestaande patroon van de besparingen de premie in de wacht te slepen. Er is geen voelbare stij ging in het uitstel van consumptie, terwijl de regering voor een inge wikkelde regeling jaarlijks f 60, tot 70,miljoen op tafel legt. Wanneer de vraag gesteld wordt cf deze uitgaven en de aan deze re geling bestede energie in de gering ste verhouding staan tot de kosten dan moet dit zonder meer worden ontkend. OOK IN ANDERE LANDEN Niet alleen Nederland worstelt met een mislukte bezitsvormingspo- litiek. In West-Duitsland heerste 'n ernstig loonconflict in de staal industrie dat mede zijn oorzaak vond in de onmacht om de bezits vorming te realiseren. De bondsre gering heeft een aantal aanmoedi gingen tot bezitsvorming in porte feuille, die binnenkort ten uitvoer zouden worden gelegd in plaats van het toestaan van directe loonsver hogingen. De voornaamste vakbon den hebben deze plannen van de ta fel geveegd met de opmerking dat een werknemer meer heeft aan een hoger loon, waarover hij de vrije beschikking heeft. Ook in West-Duitsland vindt dit idee van ruimere bezitsvorming dus beslist geen weerklank. Dit is be nauwend omdat er uit zou blijken dat degenen die als leiders optreden van de bezitlozen er geen belang bij hebben dat hun volgelingen bezit krijgen of er zelf geen gat in zien om de bezitsvorming als waardevol aan te bevelen. TWEE GRONDSLAGEN Nu kan ons worden tegengewor pen dat het bestaande bezit maar eerst gespreid moet worden. Dit biedt geen oplossing omdat er geen enkele garantie bestaat dat hiermee de bereidheid tot sparen wordt ge kweekt. Evenmin bestaat er een ga rantie dat dit herverdeelde bezit zal worden gehandhaafd, zodat een verarming van de gemeenschap het uiteindelijk resultaat zou kunnen zijn. Voor een succesvolle bezitsvor ming moet aan twee voorwaarden worden voldaan. De vorming van dat bezit moet het resultaat zijn van de inspanning van de bezitter zelf om het bezit waardevol te maken. Alleen een bezit dat men kan be heren is zinvol in economische zin. In die zin hebben de vakbonden de taak hun leden tot gewaardeerde bezitters op te kweken. Vervolgens heeft de overheid de taak te waken voor een behoud van eenmaal ver worven bezit. Het is inmiddels een vaste ge woonte geworden, dat in de maand juni de bejaarden van Venray-kom een uitstapje maken. Dit jaar zal het evenement op dinsdag 11 juni a.s. plaats hebben. Evenals de voorafgaande jaren zal door de Venrayse Middenstand weer gezorgd worden voor het vervoer. Om 1 uur precies zal vertokken worden vanaf het Henseniusplein. Ons voornaamste doel is Thorn. Het zo beroemde „witte dorp" het schilderachtige stadje aan de Itter- sche Beek. Daar wordt o.a. het schitterend kerkje bezichtigd onder leiding van enige gidsen, die uitleg zullen geven. Hierna is gelegenheid voor 'n wan deling in de prachtige natuur en zal een consumptie worden aange boden. Omstreeks 5 uur is het vertrekken naar Horn. In de harmonie-zaal krijgen de deelnemers 'n uitgebrei de koffietafel. Na de maaltijd is er nog voldoende tijd om daar gezellig samen té zijn. Ook zal hierbij voor „levende" muziek worden gezorgd. Omstreeks half acht wordt weer vertrokken richting Venray, waar de stoet dan omstreeks negen uur feestelijk worden ingehaald. Waneer bejaarden willen deelne men aan dit uitstapje, dienen ze zich op te geven bij het bureau van het Dekenaal Sociaal Caritatief Centrum, Jan Hensenstraat 6a te Venray. Iedere morgen van 10 tot 12 uur kan men daar terecht, behalve op zaterdag. Om het mogelijk te maken de reis verder zo goed mogelijk voor te be reiden, dient men zich op te geven in de weken van 20 tot en met 31 mei a.s. De bijdrage in de kosten zijn ge steld op 2,50 per persoon, welk bedrag men gelieve te voldoen bij de aanmelding tot deelname. Wij hopen dat vele bejaarden van deze gelegenheid gebruik zullen maken. GEMENGDE ZANGVERENIGING „MACHUTUS" OIRLO Zaterdag en zondag zal de Gem. Zangver. „Machutus" uit Oirlo een feestje organiseren en wel bij 't herdenken van zijn 15-jarig bestaan. Deze vereniging heeft in de afge lopen jaren vele successen weten te boeken o.l.v. de bekwame dirigenten J. Kuypers. en J. Janssen. De hui dige dirigent weet het stemmenma- teriaal op zijn juiste waarde te schatten en zodoende heeft 't koor een prachtige H. Mis ingestudeerd en al vele malen uitgevored met so listen. Op zichzelf is dit al een schitterend resultaat, zowel voor koor als dirigent. Ook heeft 't koor de laatste jaren vele concerten ge geven. Het 15-jarig bestaansfeest wordt a.s. zaterdag gevierd met het geven van enkele concerten door verschil lende fanfares en zangverenigingen. Bij slecht weer zal dit gebeuren in de tent die hiervoor extra gereser veerd is naast Linskens. Zondags kan er dan gedanst worden ten bate van de Gemengde Zangvereniging Ma chutus in de Siebengewaldse tent. Sinds de oprichting telt de ver eniging nog 2 bestuursleden die nog steeds aktief meewerken om dit al les in stand te houden, zodoende zijn er cok verschillende leden bij die hun „koperen" zangfeest reeds ge vierd hebben, een teken dat de ont spanning op 't gebied van zang nog niets ingeboet heeft in Oirlo en heeft men geen klagen op het ge bied van repetitie enz. Wij hopen dat de vereniging in Oirlo nog steeds crescendo zal gaan en wensen hen veel succes in de ko mende jaren. TEENAGER-BADMODE'1963 ■ii Hol (Ihlio ollollii cyucil1ci| |lIciltli Ion Iiimi Hol cllilio (ilKiltii cytt<i||(i ||t kil dlilio "U'illu (viiollo iiIIiiiiIio yllo Grotestraat 24 m wijnen bier gedistilleerd limonade Henseniusstr. 1 Tel. 1801 Speciale aanbieding Advokaat 2.45 Limonadesiroop ananas 85 2 potjes rozijnen op sap samen 1.50 Speciaal adres voor uw feestjes voor elke gelegenheid Pouwels Warenhuis Hofstraat 10 Tel. 1566 Steeds voorradig Verheijen's Zaadhandel Leunen Tel. 1550 kuikens \i en jonge hennen BROEDERIJ EN OPFOKBEDRIJF GROENINGEN Tel. 04781 -308 PLUIMVEEHOUDERS geregeld leverbaar: 2-daagse kuikens en jonge hennen tot 8 weken C.P.I o.a. W32xW131xW110 met predicaat eikwaliteit en W32 xR97xR80 BROEDERIJ L. NELISSEN OIRLO Tel. 04787-326 in orde maken en de kapotte onderdelen ver vangen. Bel ons en wij ver zorgen alles voor U. OVERHEMDEN- RE P A R A T 1 t i vernieuwing van j boorden en manchetten^ VERBAKEL Eindstraat 4 - Venray

Peel en Maas | 1963 | | pagina 10