éeqiótinq Hota van B. en W. over Wensen samengevat Lyceum bouwt nieuw scholencomplex Geestelijke Gezondheidszorg Verbeter uw woning VRIJDAG 19 APRIL 1963 No. 16 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG ^PEEL EN MAASH DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WRPlfUT A H VOOP UPMP A V PW nMQTPPPPW ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 L#LjIYIJL#ÜU V WU1V V 1 üil 1 PRIJS PER KWARTAAL f 1.50 (buiten Venray 1.75) De nieuwe wet die de financiële verhouding tussen rijk en gemeen ten regelt, via welke de verschillen de uitkeringen aan de gemeenten tot stand komen, heeft voor de gemeen te Venray indertijd een zgn. garan tie-uitkering gebracht. In deze ga rantie was vervat het bedrag, dat de gemeente vroeger, bij de oude regeling méér kreeg dan nu. Voor Venray was dat het lieve bedrag van 108.886,Het beroer de was echter dat dit bedrag niét blijvend gegeven zou worden, doch telken jare met 20 pet. gekort zou worden zodat na verloop van 5 ja ren niets meer ontvangen wordt. Reeds in 1962 hebben B. en W. hun grote bezorgdheid over deze re geling uitgesproken. Men kon on mogelijk dit bedrag missen. Daarom is het verheugend dat uit de nieuwe begroting blijkt dat intussen een an dere regeling is getroffen, nl. de al gemene uitkering probleemgebieden, waaruit Venray en nu zonder korting 136.640,zal blijven ontvangen. Dat is het eerste winstpuAt wat B. en W. aanduidt in de begrotingsbe schouwing 1963, die in een afzonder lijk boekwerk bij de driedelige be groting bij de raad is thuis bezorgd. In deze beschouwing wijst hetzelf- de college er op dat de rijksbijdra gen voor bestrijding van uitgaven voor verbetering van de infra structuur voor zover zij in 't lo pende begrotingsjaar niet gebruikt worden nu worden overgebracht naar een reservepot op de kapitaal- dienst. Hiermede wordt voorkomen dat dit geld voor iets anders dan infrastructurele objecten gebruikt wordt. SLUITENDE BEGROTING Natuurlijk is het college tevreden met het feit dat de begroting slui tend is ,al is dat met behulp van 15.698,uit het algemene reserve potje. De vraag is echter of de post onvoorzien op deze begroting be raamd tot een bedrag van 34.380, voldoende uitwijkmogelijkheden geeft. Kapitaalswerken brengen voor 'n reeks van jaren voor de gewone dienst een belasting met zich. Een belasting die voor^ 1963 uit deze post onvoorzien gehaald moet worden. Hij is voor wat belangrijke kapi taalsuitgaven ten ene male te klein. ■H it mifMttKaiHbsiafc Misschien dat bij nadere uitwer king van de toepassing van de Fi nanciële Verhoudingswet nog enige posten verhoogd zullen worden, waarop het Rijk dus meer aan de gemeente zal uitbetalen, maar de begroting heeft hier geen rekening mee gehouden. Kennelijk verwach ten B. en W. toch wel iets. Een van die posten zal dan wel komen via de nieuwe wet wegen financiering. Via de oude regeling krijgt de gemeente voor onderhoud van haar wegen 5,per ha. ofwel 73.200,—. Deze oude en algemene regeling hield onvoldoende rekening met de specifieke moeilijkheden van onze gemeente met zijn enorme uitge strektheid en liefst tien kerkdorpen met ieder hun eigen stratennet. De nieuwe regeling houdt hier beter rekening mee en uit dien hoofde is dus nog wel een extraatje te ver wachten. Maar dan moet eerst de nieuwe wet er zijn. tüb-i I i EIGEN INKOMSTEN HOGER? Daarnaast zal blijvend gehamerd moeten worden om de eigen inkom sten te verhogen. De financiële com missie uit de raad zal hierbij nuttig werk kunnen doen. Door haar is de hondenbelasting al verdubbeld. Maar ook de andere belastingen ko men nog aan bod. Dat het deze commissie intussen niet alleen om belastingverhoging te doen is, blijkt al uit het verla gen van de vermakelijkheidsbelas ting voor bioscoop en nieuwe voorstellen dienaangaande voor 't plaatselijk cultureel en maatschap pelijk leven. UITBREIDING GEMEENTEHUIS Zowel de kwaliteit als de quanti- teit van het Venrayse bestuursappa raat zal verder worden uitgebreid, zo beginnen B. en W. hun algemene inleiding op deze begroting. Nieuw personeel wordt nog ver der aangetrokken om een doelmatige Het College van Burgemeester en Wethouders heeft in een aparte nota bij de begroting 1963 zijn visie gegeven over verschillende problemen, verlangens en wensen, die leven in onze gemeenschap. Een lange, lange waslijst. De begroting op zichzelf veraadt door zijn voorgeschreven samenstelling wel heel weinig van wat het programma is van het gemeentebestuur. Dat dit College dit ge brek en deze onvolkomenheid reeds 't vorig jaar en nu weer, op heft door middd van een begeleidende nota is verheugend. Even als verheugend is, dat men uitgebreid ingaat op de vele proble men die op verschillend terrein in onze gemeenschap leven. Een korte samenvatting van de ruim 30 bladen tellende nota gelieve U hieronder aan te treffen. en deskundige voorbereiding en uit voering van de besluiten en maat regelen van de gemeenteraad te waarborgen. Noodzakelijk zal worden dat kan toor- en werkruimten aanmerkelijk worden vergroot. Voorzieningen daartoe zullen dit jaar worden ge troffen. Daaroij wordt ook gedacht aan een betere en ruimere garage en dienstruimten voor brandweer en materieel van gemeentewerken. UITBREIDING CENTRUM EN KERKDORPEN De vormgeving en uitbreiding van het nieuwe structuurplan voor het centrum en het nieuwe aangepaste hoofdzakenplan zal ook in dit jaar veel studie en aandacht vragen, zo vervolgt het College zijn beschou wing. De uitbreidingsplannen voor Leunen, Oostrum en Ysselsteyn zul len moeten worden verruimd, terwijl de plannen voor de Vredepeel en Heide ook de aandacht verdienen. In de meeste kerkdorpen is genoeg grond ter beschikking voor deze uitbreidingen, maar voor Castenray is men inmiddels al met 'n onteige ningsprocedure begonnen, In het centrum zal plan Vlakwater aan de orde komen, waarin o.m. ge dacht moet worden aan de bouw van kleinere bungalows. Het plan Veltum brengt misschien een wijzi ging met zich van de parochies in het centrum, wat weer zijn weerslag zal hebben op de verschillende voorzieningen. Ten zuiden van plan Zuid zal de mogelijkheid geopend moeten worden voor de vestiging van kleine industrieën en handels inrichtingen. Tenslotte wordt plan Landweert verder klaar gemarkt en zal de grond-verkrijging voor plan West 2 (tussen Merselosewog en Hoender straat) met kracht worden bevor derd. 500 WONINGZOEKENDEN dwingen de volle aandacht te geven aan de woningbouw. Van de 237 in aanbouw zijnde woningen op het Desselke beginnen langzamerhand de nodige beschikbaar te komen. Men hoopt voor 1963 wederom een flin ke toewijzing te krijgen die dan ook op het Desselke gebouwd zal wor den. In plan West 1 is begonnen met de bouw van 30 premie-womngen (de zgn. Horbach-woningen.) Er lopen nog 17 aanvragen voor een bouw vergunning voor premiewoningen, terwijl daarnaast nog zgn. complex- aanvragen lopen voor in totaal 62 woningen. In de vrije sector zullen als Horbach-woning binnenkort 66 woningen in uitvoering komen. Nog 50 aanvragen van particulieren zijn in behandeling. Of deze allemaal de benodigde vergunningen krijgen is nog een open vraag, al lijkt het Col lege wel optimistisch. Te zorgen dat genoeg bouwrijpe grond beschikbaar komt is een ven de opgaven, die B. en W. zich voor 1963 heeft gesteld. Tevens neemt zij in onderzoek of de gemeente tijde lijke financiële faciliteiten kan ver lenen om minder draaglcrachtigen in staat te stellen een aan de groot te van hun gezin aangepaste woning in gebruik te nemen. OPENBARE WERKEN In de kostprijsberekening van de bouwgrond vragen de uitvoering van openbare werken veelal een groot aandeel. Hoe groot dat aandeel nu wel moet zijn en wat daarvan door alle maal gezamenlijk gedragen zal moe ten worden, is een onderwerp van studie. Het tweede gedeelte van de land bouw wegen-verbetering (13,5 km) komt binnenkort in uitvoering. B. en W. klagen dat de betrokken grond eigenaren de zo nodige medewerking dikwijls slechts na lang aarzelen geven, terwijl daarmede toch aller eerst hun belangen gediend zijn. Het derde gedeelte van dit verbe teringsplan (11,5 km) is in voorbe reiding. Dat daarnaast verschillen de wegen in het Lollebeekplan ver beterd zullen worden stemt tot vol doening, evenals tot voldoening stemt, dat aan de Lorbaan en de weg Veulen-Wanssum al begonnen is. WEGEN Wat de wegen betreft staat verder nog op het programma: a. de doortrekking van de Hoebert- weg naar de Beekweg; aansluiting van de stukken gele gen tussen Langeweg en de ver lenging van deze Hoebertweg (Westsingel) betere aansluiting van Beekweg aan Stationsweg; grondige reconstructie van de Deurneseweg; verdere omleiding van de Deur neseweg naar Oostrum; nieuwe weg CastenrayMaas hees. LEUNEN EN VREDEPEEL De verbetering rond het kerkplein .n Leunen zal dit jaar worden afge rond, terwijl de Gussenstraat zijn trottoirs krijgt. In de Vredepeel zal een plein moe ten komen, een sportveld je en een begraafplaats. Het verlichtingsplan voor de kerk dorpen komt binnenkort in uitvoe ring. De laatste gevallen zonder electriciteit hoopt men ook aangeslo ten te krijgen. Een financiële rege ling hiervoor wordt opgesteld. Voor de Smakt en Zwarte Klef is een aanvrage lopende voor aanslui ting op het waterleidingnet. In het kader van het Lollebeekplan zullen nog meerdere aansluitingen moge lijk worden. Een riolering voor Ysselsteyn-kom is thans gedeeltelijk in uitvoering, voor het overige is men wachtende op de vereiste goedkeuringen. Over riolering in Merselo wordt overleg gevoerd, evenals voor die in Oirlo. Riolering in Oostrum met de aanleg van persleiding en gemaal komt ter sprake bij de aanleg van het mdus- trieterein aldaar. INDUSTRIE Hierop komt men nader terug als binnenkort een aanvang gemaakt wordt met de ontsluiting van het industrieterrein in Oostrum. Ook de uitbreiding van de indus trieterreinen aan de Maasheseweg staat op het programma. De verbinding te water, via een doortrekking van het Wilhelmina- kanaal naar de Maas noemt het College van groot belang en zal b(j de vele instanties, die hiermede te maken hebben, aanhangig wor den gemaakt. ZUIVERINGSINSTALLATIE Reeds langer is sprake van een rioolzuiveringsinstallatie nu steeds meer woningen en bedrijven worden aangesloten. Een tweetal plannen daartoe zijn in studie, waarbij ge bleken is dat de voorkeur uitgaat naar een volledige mechanische zui vering van het riool vocht, waarbij de thans in gebruik zijnde vloeivel- den komen te vervallen. Trouwens er zal meer gemechani seerd worden. Op gemeentewerken krijgt men al een veeg-zuigmacbine voor de straten. De aanschaf van 'n „berm-afsteekmachine" staat op het programma evenals 'n laadmachine. De vuilniswagen zal vervangen worden door een volautomatische rol-trommel-wagen, maar zulks kan eerst in 1964 zijn beslag krijgen. De vervoersmogelijkheden van het technisch en toezichthoudend personeel van gemeentewerken eist extra voorzieningen, waaraan alle aandacht zal gegeven worden. Een nieuwe brandweerauto staat eveneens op het programma. De ver- keersvoorzieningen in kom en kerk dorpen hebben alle aandacht. KLEUTERONDERWIJS De Vredepeel heeft zijn kleuter school gekregen in het gemeen schapshuis. Op het Veulen zal een zelfde oplossing nagestreeft worden Voor de moeilijkheden in Castenray en Merselo ziet het College zo gauw nog geen oplossing, al is in Casten ray ruimte gereserveerd in het uit breidingsplan voor de bouw van een nieuwe school. De uitbreiding van de kleuter school in Oostrum krijgt zijn beslag, maar Ysselsteyn kon zo iets cok goed gebruiken In het centrum is het onderkomen van de Christus Koning kleuterschool in de barak van de Patersstraat nog steeds een verschrikelijke nood-oplossing, maai dit jaar hoopt het College toch tct de bouw van een nieuwe kleuter school te komen. De uitbreiding van de kleuterschool in Zuid zal dit jaar nog wel tot de vrome wensen blij ven. LAGER ONDERWIJS De uitbreiding van de school op het Veulen doet het uitblijven van dezelfde vergunning voor Oostrum alleen maar schrijnender* uitkomen. Dat m Ysselsteyn een klas in het gemeenschapshuis is ondergebracht moeten worden, toont wei aan, dat ook hier nog de nood groot is, te meer waar een o/evblij (loka-ii hier dringend nodig is. Ook in het centrum zijn nog vele Wensen. De Henseniusschool heeft een klaslokaal onder moeten bren gen in een café. De bouw van een meisjesschool in de Chr.sUu Ko ningparochie blijft nog altijd een vrome wens, In plan Zuid zijn de jongens- en meisjesschool „vol" en er zal uitgebreid moeten worden. Hoe, is nog onzeker. Het volbouwen van 't Desselke zal èn voor de Ur- sulaschool èn voor de Dr. Poels- school weer extra belasting met zich brengen. Over al deze problemen wordt overleg gepieegd. NIEUW LYCEUM Het Lyceum I.C. is van plan een geheel nieuw scholencomplex te gaan bouwen, met 31 school- en vaklokalen, 2 gymnastiekzalen en de nodige dienst-, sport- cn recre atieruimten. Dit mede in verband met het feit dat het internaat weer seminarie gaat worden, nu het seminarie in Katwijk is opgehe ven. Men wil voor deze nieuw bouw een scheiding mogelijk ma ken tussen de school en het inter naat. Een en ander is in volle bespre king NIJVERHEIDSONDERWIJS In de Nijversheidsschool is men bezig met de eerste van de geplan de uitbreidingen. De invoering van Individueel Technisch Onderwijs voor minder begaafde leerlingen staat op het programma. De op richting van een UTS is in studie. Het onderwijs op de huishoud school wordt steeds opnieuw aange past aan de moderne eisen, die ook weer voorzieningen vragen. De hoow van een nieuwe landbouw school opent voor deze richting van onderwijs nieuwe mogelijkheden. De oude landbouwschool zal wellicht kunnen dienen voor het Mater Ama- biliswerk. Voor de Levensschool zijn de plan nen in voorbereiding om te komen tot een nieuw gebouw nabij het Desselke. Over de verwezenlijking hiervan kan nog weinig gezegd worden. B.L.O. Voor de BLO is dringend nodig dat het tekort aan schoolruimten wordt opgeheven. De bouw van een houten nood- 'lokaal, wat op het programma staat ,zal de eerste en grootste nood helpen verlichten. Dit nood gebouw hoopt men dit jaar te kunnen bouwen. De oprichting van 'n muziekschool is onderwerp van discussie. SPORTACCOMMODATIE B. en W. gaan in hun nota ook in op de sportacommodatie en wij zen er nog eens op dat thans een rapport over deze kwestie wordt sa mengesteld door een aoart advies orgaan in samenwerking met de Sportraad. Niet alleen de kwestie sportvelden voor de gehele gemeente wordt hier in bekeken, maar ook de noodzake lijkheid van gymnastiekruimten en de eventuele stichting van een sport hal. Men hoopt voor wat het zwembad betreft dit jaar nog tot uitvoering te komen van het buitengedeelte. De overige werken in het recres- tie-oord zullen, aldus B. en W. eerst na het gereedkomen van het zwem bad aan de orde worden gesteld Aan de plannen van de stichting Recreatieoord Vlakwater tot uitbrei ding van de kampeergelegenheid zal alle steun gegeven worden. De mogelijkheid tot stichting van vakantie-bungalowcomplexen wordt bekeken. De stichting van een intercom munaal lichaam: het recreatieschap wordt overwogen, om zodoende voor de gehele streek een aktief en dui delijk beleid op het terrein van de recreatie mogelijk te maken. GEMEENSCHAPSHUIZEN In Oirlo komt bet gemeenschaps huis gereed, terwijl Leunen wacht op de rijksgoedkeuring. Dan kan be gonnen worden. Voor de Heide wor den reeds plannen opgezet Het Cultureel Centrum in het centrum zelf blijft een vrome wens al jaren lang. Óf dit jaar de ver- wezeniyking zal brengen? B. en W. geloven het kenneiyk zelf niet. ANDERE AKTXVITE1TEN In het vervolg van zijn nota, stelt het College van B. en W. nog ver schillende punten aan de orde We volstaan kortheidshalve met een slimmiere opsomming, i. voorgenomen onderzoek naar de jeugd-situatie in Venray door 't Mgr. Hoogveld Instituut te Nij megen; b. opstelling van een gecoördineerd plan van huisvesting voor Groe ne Kruis en ander instanties die de volksgezondheid behartigen; c. in samenwerking met anderen een rapport op doen stellen t.b.v. de bejaardenzorg in Venray; d. realisering van ten doelmatig kantoorgebouw voor het Gew. Arbeidsbureau Venray; e. bestudering van het tot heden gevoerde subsidiebeleid; f. via de nieuwe beschikking „bij dragen saneringsplannen" de no dige gelden beschikbaar te kiij- gen voor het saneringsplan; g. rapport over de ontwikkeling van de arbeidssituatie in onze gemeente i.v.m. industrie-beleid; h. verdere strijd tegen gemeente classificatie; i. .bevordering van vrijwillige ruil verkavelingen in Oostrum cn Merselo; j. bestuderen van de r.ota over de detailhandel in de gemeente Ven ray, uitgebracht door de Rijks- middenstandsconsulent en het ETIL. aXU •ffntirin^n j •IAKM fcvpOHxkffl <-4 L financ«fi»y»0 JUL1ANASINGEL41 'tekf. 1061 (K4780) STICHTING NOORD-LIMBURG Het bestuur van de Stichting Gees telijke Gezondheidszorg Noord Lim burg deelt mede, dat met ingang van de maand april de Stichting haar aktivtieiten verder over het Noord-Limburgse werkgebied heeft gespreid door vestiging buiten Ven- lo van een 3-tal bureaux ten behoe ve van de Sociaal Psychiatrische Dienst. Spreekuren Sociaal Psychiatrische Dienst: Venray, Groene Kruisgebouw, Merseloseweg, tel. 04780-1269 le en 3e dinsdag van de maand van 17.00- 18.00 uur. B. Stijns,zenuwarts; P. de Luy, soc. psych. verpl. De laak van de sociaal psychiatri sche dienst omvat in het algemeen het verlenen van sociaal curatieve zorg, het nastreven van geestelijk hygiënische preventie, alsmede het binnen dit kader geven van voor lichting ten bate van individu en gemeenschap. Vooralsnog staat in de praktijk de sociaal curatieve zorg op de voor grond. Deze is er allereerst op ge richt opname van psychiatrisch ge stoorden of zwakzinnigen in inrich tingen te voorkomen. Voor een groot aantal psychische ontsporingen geldt nl. dat sociale factoren op het ontstaan en het verloop ervan grote invloed hebben. Is opname niettemin noodzakelijk, dan wordt deze door de dienst ge regeld, waarbij aan de inrichtingen de beschikbare anamnese van de patiënt wordt verschaft. Gelijktijdig wordt getracht moeilijkheden in 't achtergebleven gezin op te vangen, zonodig in samenwerking met an dere instanties. Vervolgens wordt in contact met de familie de terugkeer van de pa tiënt in de maatschappij voorbereid en getracht wordt, in overleg met de psychiater van de inrichting, deze terugkeer in een zo gunstig mogelijk klimaat te doen plaatsvinden, waar bij aan huisvesting, uit te oefenen beroep, kontakt met familie en en werkgever grote aandacht wordt geschonken. Het bestuur verwacht met de uit breiding van deze dienst in een gro te behoefte te voorzien en een be staan de achterstand in de sociaal psychiatrische hulpverlening in Noord-Limburg snel te kunnen in lopen. DORPSGENOOT NAAR CONGO Behalve 2 verplegers van Psych. Inrichting St. Servatius alhier, ver trekt ook onze dorpsgenoot, de heer W. Franssen, Wilhelminastraat 11, 25 april met het Roode Kruis naar Congo. PREMIE VOOR HET MAKEN VAN EEN BADGELEGENHEID Wanneer een bad- of douche-gele genheid wordt gemaakt in een be staande kast of ruimte of een ande re gelegenheid, waarbij dus alleen maar een raam of een deur bijge plaatst wordt met stucadoorwerk en betegeling van vloer en wanden en de inrichting douchebak of bad met leidingen en aansluitingen, dan is de premie gesteld op 33 1/3 pet. van maximaal 400,of 133,33. Wordt in een bestaande schuur of berging een gedeelte afgenomen door middel van afscheidingsmuren voor het maken van een douche of badgelegenheid met toegangsdeur, raam en plafond, stucadoorwerk en eventuel vloer en wandbetegeling en de inrichting douchebak of bad met leidingen en aansluitingen, dan is de premie gesteld op 33 1/3 pet van maximaal 800,of 266,66. Wanneer een bestaande woning op enkele punten afwijkt van de eisen, gesteld in de plaatselijke bouwver ordening kan toch een bad- of dou che-gelegenheid aangebracht wor den met toekenning van de premie. Is echter aan of in de woning een WC-ruimte, welke niet voldoet aan de eisen: o.a. van buitenaf bereik baar een z.g. tonprivaat, of geen licht of lucht, of dat de buitenmu ren bestaan uit half steens metsel werk, dan is het vereist dat tege lijkertijd met het aanbrengen van een bad- of douche-gelegenheid ook verbetering of vernieuwing van deze WC wordt toegepast, waan/oor dus ook premie wordt toegekend De- premie voor het verbeteren of ver nieuwen van een WC bedraagt 33 1/3 pet. van maximaal 400,of 133,33. Opgemerkt dient te worden dat de kosten zeer duidelijk gespecifi ceerd moeten worden opgegeven. BATIFLEX mSjKK.1 "döK 'dvin I AUa HUnJOSN run mum baar. - *Q«CO»»V«WLO Crooymans, Paterslaan 7 Theuws, Jan Hensenstraat 16 NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. T. TACKEN Landweertweg 22 Telefoon 1629 GROENE KRUIS Donderdag a.s. Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN van zaterdag 12 uur tot zondag nacht 2 uur. Vroedvrouw Kruysen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray. Tel. 1061 (04780) b.g.g. 1152 AGENDA CENTRALE KAB Maandag 22 april 20 uur in zaal Manders werkvergadering, spreke! M. B. C. M. Coopmans. Maandag 22 april 20 uur in dè levensschool KAJ Pioniersbijeen komst. Gesproken wordt over Ras sendiscriminatie. Hier worden ook de Jong KAJ-ers verwacht. Dinsdag 23 april 20 uur in Hotel Kemps vergadering KAB reisvereni- ging. De jaarvergadering van de Centrale KAB is uitgesteld tot 27 mei a.s. Woensdag 1 mei, dag van de ar beid, bedevaart naar de Smakt voor alle KAV-, KAJ- en KAB-leden, 's avonds om half acht H. Mis. Bij voldoende belangstelling zullen wij een autobus inschakelen. Zij, die hiervan gebruik wensen te maken kunnen dit opgeven bij de secreta ris der Centrale KAB, Hoender straat 21. GESLAAGD In Amsterdam slaagde voor het diploma „Camp-korset-verkoopster" mej. Gerry van Daal, werkzaam bij de firma Ebberink, alhier.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 1