AFGELOPEK WINTER strengste sedert 250 jaar JAARVERGADERING Kaih. Invalidenbond Venray Filmnieuws Veilig Verkeer Politierechter Zorgenkinderen (\j\ lekker en gezond WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN wTJ, Geestelijk artikel •t AKM cwnüuiL. JUUANA5INGEL41 tsltf. 1061 (K4780) VRIJDAG 29 MAART 1963 No. 13 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 mm. ABONNEMENTS- 1.50 (bulten Venray 1.75) WIE ZAL ER MOETEN HANGEN? De winter, die nu gelukkig voor bij is ,was volgens de statistieken de strengste van de laatste 250 jaar. Er is meer schade aangericht dan door de watersnoodramp van 1953. Vele sectoren in het openbare leven zijn ernstig gedupeerd door de afgelopen vorstperiode. Het wegennet is be schadigd, de aanleg van nieuwe ern stig vertraagd. In de huizenbouw sector is 'n achterstand in te halen van drie maanden. Geen eenvoudige In vele huizen heeft de vorst de waterleidingbuizen ontzet en hier en daar zijn gedeelten van buizen ka pot gevroren. Er is echter ook een sector die belangrijk winst heeft ge boekt: de kolen- en oliehandel, al moesten zij soms ook onmenselijk hard en lang werken. Van de ver voersmaatschappijen kan iets derge lijks woeden gezegd. Ook de tussenhandel, vooral van de agrarische produkten, heeft een aardig graantje meegepikt, iets wat de boeren, tuinders en veehandela ren moeilijk kunnen bewerken. De consument, moeder de vrouw, heeft voor de produkten deze win ter veel moeten betalen. Hoe staat het met de agrarische sector na deze barre winter en hoe zijn de ver wachtingen voor de nabij en verdere toekomst? - Voor de akkerbouw was de vorst voor de grondstructuur goed. Waar echter door het ontbreken van een sneeuwlaag uitvriezen heeft plaats gehad zal de schade een grotere om vang aannemen. Het was een geluk dat bij het invallen van de vorst de oogst geheel van het land was ge haald. In Engeland moest b.v. nog 5000 hectaren suikerbieten geoogst wor den. Als de lente goed doorzet kun nen alle normale bezigheden nog verricht worden. Tot nu toe is in deze sector nog geen achterstand ontstaan. Voor de veehouderij is de ze winter minder gunstig geweest. De voergraanprijzen zijn ontzet tend opgelopen vanwege de grote binnenlandse, maar ook buitenlandse vraag. Er was nl. geen grote hooi oogst vorig jaar en de boeren moes ten het vee al snel gaan bijvoeren. Schapen bleven anders lang in de weide, nu moesten zij op stal wat extra voer vergde. De hooiprijs werd 2 x zo hoog als vorig jaar. Door al lerlei factoren liep de melkproduktie met 10 pet, terug. Vergeleken met februari '62. Dientengevolge nam het boterWerschot met 1/3 af. Hier be wees het overschot de consument 'n goede dienst omdat de prijs niet hoefde te stijgen. Voor de pluimveesector en vooral voor de eierproduktie geldt het te genovergestelde. Door de afgelopen strenge winter en de voerpositie is de pluimveestapel in West-Europa teruggelopen. Hierdoor was er een grote aanvoer slachtpluimvee terwijl natuurlijk de eierproduktie terug liep. Duitsland en Frankrijk zijn voor een groot deel afhankelijk van Ne derland en België wat de eiermarkt betreft. Het hoge prijsniveau zal ze ker weer iets dalen maar hopelijk voor de boer niet tot het abnormaal lage niveau van de eerste helft van 1962. De varkensprijzen zijn tamelijk stabiel gebleven ondanks de mond en klauwzeer in bepaalde streken van Nederland. De 13.000 varkens die anders per week over de Zwit serse grenzen verdwijnen hebben gelukkig gedeeltelijk een plaats ge vonden in Italië, Frankrijk en Span je. Als we nog even terugkeren naar de sector akkerbouw, dan hebben we nog bepaalde produkten niet vermeld: de aardappels, de groente, het fruit, de bomen en bloemen. De aardappelen: het spook van 't aardappeltekort en de hoge prijzen van vorig jaar ligt de huisvrouw nog vers in het geheugen. De oogst was tamelijk normaal. In Frankrijk en Engeland zijn echter hele voorraden bevroren en deze landen proberen reeds enige tijd overal aan aardap pels te komen. De jonge aardappelen zullen ook dit jaar later zijn dan gewoonlijk, maar waarschijnlijk niet zo abnormaal laat als vorig jaar. De jonge aardappels, die o.a. Ne derland betrekt uit het Middelland se Zeegebied, zullen zeker niet eer der zijn dan anders. De winter heeft ook Italië, parten gespeeld. België heeft de uitvoer reeds ge- contingeerd. Nederland is met Duitsland en België de grootste le verancier van aardappels, aan de rest van Europa. In de tuinbouw en vooral de glas tuinbouw zijn er natuurlijk vele na delige gevolgen van de winter. De bedrijven die de jonge plant hebben kunnen overhouden zijn voor de toekomst van een goede prijs verze- xerd. Er behoeft voorlopig nog geen vrees te bestaan voor de Italiaanse tomaten. Deze zijn immers van de koude grond. Sla, komkommers en tomaten brengen stuk voor stuk meer op dan vorig jaar plm. 3 x). Naar kool is grote vraag in Enge land, Frankrijk en Noorwegen. De opbrengst is zeer bevredigend voor de verbouwers. Over het algemeen zullen de groenteprijzen de komende tijd aan de hoge kant blijven. De fruitteeltsector baart de groot ste zorgen. De export gaat niet al te best. De wildschade aan de bomen beloopt 5-6 miljoen. De perenonder stand is zeer vorstgevoelig. Vooral bij de grote wisseling van dag- en nachttemperaturen zijn scheuren in de schors ontstaan die in vele ge vallen de dood van de bomen be tekenen. In de boomkwekerij is een achter stand ontstaan in het afleveren van bestellingen. In de sector van de bloemkwekerij is ook een vertraging ontstaan, maar de hoge prijzen maken de schade gedeeltelijk weer goed. De bloembollen zijn niet bevroren, maar ook hier geldt: stagnatie in de ex port. Zo ziet u wat zo'n wintertje al niet voor gevolgen heeft. Kunnen we ons ervoor wapenen? Een risi co-fonds van de regering waardoor de consument het hele jaar door de zelfde prijs betaalt? Een droom te mooi om waar te zijn! Maar het overwegen waard! IN ELK LEVEN KOMT DE PASSIE-ZONDAG VOOR De Vastentijd, die nu niet meer 'n tijd van strengheid tegenover ons zelf schijnt te zijn, heeft in ieder ge val zijn bedoeling, dat wij ons bij zonder moeten verdiepen in onze christenplichten, in stand gehouden. En daartoe behoort zeker het inzicht in de waarde van het lijden. Het feit, dat de Kerk wel de vastenver- plichtingen verzacht, maar in geen enkel opzicht haar liturgie verandert levert ons daarvoor een bewijs. En daarom gaan wij met Haar vanzelf op naar het Lijden en de Dood van de Heer en naar Zijn glorierijke verrijzenis, die de bekroning vormt. Maar twee weken lang zullen wij met het lijden geconfronteerd blij ven. Wie tijd zou hebben de dage lijkse Iitdrgie van die weken te vol gen, zou moeten vaststellen hoezeer de Kerk zich inderdaad in het Lijden verdiept, niet in ons lijden, maar in het Lijden van de Heer. Zij doet dat om ons allen te binden aan het voor beeld, dat Hij ons gegeven heeft. We hebben gauw de neiging, daar gemakkelijk overheen te stappen, zeker als het ons naar den vleze gaat, als de zaken marcheren, als de gezondheid niets te wensen overlaat, als het met studie en betrekking goed gaat. Maar zelfs in die tijden van welvaart dient Christus' lijden als voorbeeld: opdat ook wij nl. vrij willig iets te lijden op ons zouden nemen, iets van onze welvaart af staan, iets van ons gezonde lichaam in dienst van de mensheid zouden stellen. Maar gemakkelijker zal oris het Lijden van de heer aanspreken als we er zelf door worden gegrepen. Dat kan zijn als we van 85, schoon in de week moesten rond komen, als een van de onze een on geluk overkomt, of als de kostwin ner ons komt te ontvallen. Het lijden kan ons op duizend manieren be springen en ons uit onze voegen rukken. Waar zijn we dan? Dan zijn wij op de Passiezondag van het leven aangeland, op een dag in een perio de die ons allemaal overvalt. En op die Passiezondag in ons leven treedt ons de lijdende Christus tegemoet, die Zijn voorbeeld niet zo maar uit grillige fantasie of als een vrome grap heeft gegeven, maar als een tastbare werkelijkheid ,als een gave. Die gave aanvaardt eerst hij met recht, die geestelijk bereid is. Men moet lijdensgezin zijn, passie-min- ded, zoals dat heet. Het geloof begint en eindigt niet met het aanvaarden van het dogma van de H. Drievuldigheid of met het geloof in de genade door het Doop sel. Een stuk van het geloof ligt ook in het geloof in de zin van het lijden en in het voorbeeld, dat de Lijdende Christus ons geschonken heeft Pas sie-zondag is de belijdenis van die speciale waarheid uit de schatten van de Blijde Boodschap. In de kantine van de Werkplaats v. Aangepaste arveid hield de Ned. Kath. Invalidenbond St. Liduina, Dek. afd. Venray, donderdag 21 maart j.l. haar jaarvergadering. Voorzitters Bartels maakte in zijn openingsrede diverse programma punten voor 1963 bekend o.a. zal het hoofdbestuur wederom op een 3-tal plaatsen in Nederland vakantiewe ken organiseren. Het zwemmen voor de gehandicapten in het Sportfond- senbad te Venlo zal ook gedurende de vakantiemaanden doorgaan, ter wijl er tevens voor de kinderen van 715 jaar de gelegenheid wordt ge geven zwemlessen te gaan volgen. Het Prov. Bestuur afd. Limburg zal vermoedelijk wederom een be zinningsweekend organiseren in het kamp Horst-America. De notulen van de vorige verga dering, alsook de jaarverslagen van sekretaresse en penningmeester wer den onder dankzegging goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing was Mej. Dijck afgetreden, doch gezien er geen kandidaten naar voren waren gebracht, werd zij bij acclamatie herkozen. Ook de geestelijk adviseur Pater Rektor Thomas Pothof sprak een opwekkend dankwoord tot bestuur en leden, en hij hoopte nog lang voor onze bond zijn beste krachten te mogen geven. Na de vergadering werd aan de leden gelegenheid gegeven de prach tige nieuwe werkplaats te bezichti- Er zijn bepaald grote films op komst. Contractueel vastgelegd zal DE LANGSTE DAG aansluitend op Venlo vertoond moeten worden, zo dat deze film de eerstkomende we ken tegemoet kan worden gezien. Bovendien zijn op korte termijn 2 Nederlandse films van formaat te verwachten, nl. DE OVERVAL en ALS TWEE DRUPPELS WATER. Beide films genieten grote belang stelling bij het Nederlandse publiek. Een interessantè wetenswaardigheid is, dat de directie van Luxor Thea ter tegen de producent van de film De Overval een proces heeft aange gaan. Er werd nl. geëist, dat de toe gangsprijzen voor deze film van 1.50 tot 3 verhoogd moesten worden. Nu deze prijzen slechts gelden voor zgn. „kolossen" heeft de Luxor de produ cent voor de geschillencommissie ge daagd van de Ned. Bioscoopbond. Dit proces is in eerste instantie door Lu xor gewonnen. De maatschappij kan echter nog in beroep gaan, omdat zij niet wenst af te wijken van de door haar geëiste prijzen. Daardoor is de vertoning in Venray inmiddels reeds vele weken uitgesteld, maar het ziet er nu toch naar uit, dat de film bin nenkort, zij het met een beperkte verhoging, in Venray komt. Verder worden verwacht de bij zonder boeiende kleurenfilm VER RADER IN OPDRACHT. Dit is een uitzonderlijke film waaraan radio en televisie terecht veel aandacht be steedden; Een andere beroemde film is ECHT SCHEIDING OP ZIJN ITALIAANS, eveneens door pers en televisie uit voerig besproken en aanbevolen. Vier films welke allen tot de top klasse behoren zijn Liefde op Staats- bevel, een opzienbarende film over de vorming van een zuiver Ger maans ras tijdens de Hitlerperiode. Gods Geuzen", een boeiende kleu renfilm naar Jan de Hartogs be kendste werk. „Dokters zonder mas ker", een film die U het ziekenhuis leven toont zoals geen patiënt het te zien krijgt ,nl. de levens en conflic ten van artsen en verplegend perso neel „Phaedra", een moderne ver sie voor een beroemd Grieks drama dat film in de grootste zin van het woord is geworden. Voor liefhebbers van avontuur is ook weer gezorgd. „De Noormannen komen" is een kleurenfilm op grootbeeld, terwijl daarnaast „Tar- zan in India", de nieuwste Tarzan- film is in cinemascope en kleuren. Voor de kinderen is eveneens ge zorgd. De nieuwste Nederlandse jeugdfilm „Sjors en Sjimmy op het Pirateneiland" zal de kinderen weer doen smullen. De dikke en de dun ne zullen ze binnenkort zien in de nog niet in Venray vertoonde film. Laurel en Hardy op het oorlogspad. Tenslotte vermelden .we, dat de grootste film van alle tijden „Gone with the wind" (Gejaagd door de wind) opnieuw voor vijf dagen ge contracteerd werd. Deze 4 uur du rende film heeft ook in Venray reeds records gebroken en heeft in de 25 jaar dat film nu oud is meer dan 1 miljard mensen getrokken. gen. Onder deskundige uitleg van Direkteur P. Rippe en de werk meesters werd hiervan een druk ge bruik gemaakt. Nadien werden door de voorzitter nog kleurendia's vertoond over de vakantieweken; Lourdesreis, over de inrichting van een woning geheel aangepast voor de gehandicapte en over de zwemsport in het Venlose Sportfondsenbad voor de invaliden van Noord-Limburg. Tot slot vertoonde de heer Rippe een film over de oude werkplaats, de eerste steenlegging en de opening van de nieuwe werkplaats en over de Carnaval 1963. De vertoning van dia's en films vielen bij de aanwezigen zeer in de smaak. Aan het einde van de avond dank te voorzitter Bartels de heer Rippe voor de gastvrijheid en het vertonen van de films en de aanwezigen voor hun goede opkomst. VERHOOG ZO NODIG UW SNELHEID OP DE WEG De snelheid op de weg is een on derwerp, dat veler tongen in bewe ging bracht en brengt. Terecht, want het is een onderwerp dat appelleert aan de goede mentaliteit van de weggebruiker. De snelheid, welke 'n bestuurder aan zijn voertuig onder de steeds wisselende omstandigheden van het verkeer van vandaag geeft, is voor diegenen die hem gadeslaan bepalend voor de wijze waarop hij zijn voertuig beheerst. En onver schillig of dat voertuig nu een kin derwagen, fiets of bromfiets, scoo ter of race-auto is: de mate waarop iemand zijn voertuig beheerst wordt bepaald door de mate waarop hij zichzelf beheerst. In die zelfbeheersing nu ligt het grote geheim van het goed (of niet goed) verkeersdeelnemer-zijn. Een goede zelfbeheersing, gepaard aan goed inzicht in de situatie, leidt er toe dat de weggebruiker zijn snel heid aanpast aan de omstandigheden. Aan die wisselende omstandigheden van het verkeer van vandaag en morgen. Pas uw snelheid aan de omstan digheden aan! is de leuze ,die het Verbond voor Veilig Verkeer in het kader van zijn kemthema-aktie „uw snelheid op de weg" propageert. Pas uw snelheid op de weg naar bene den aan, als de omstandigheden hiertoe nopen. Maar niet alleen naar beneden, maar óók naar boven. Durf de snel heid van het vervoermiddel ook eens te verhogen ,als hiertoe de noodzaak bestaat. Eh die noodzaak bestaat. Hoe vaak hebben u en ik niet zitten foeteren op de bestuurder van dat vehikel, dat op een smalle weg let terlijk voortkróóp? En hebben wij, behalve de vele andere lelijke woor den, ook niet gemompeld: „zo'n verrfilekweker?" Een filekwe keriemand die eindeloos lange files kweekt, die zonder noodzaak alleen om van het uitzicht te ge nieten of om niet door het verkeer afgeleid te worden in zijn eindeloze conversatie met zijn medepassagier zó langzaam rijdt, dat de bestuur ders achter hem agressief-tot-en- met worden. Zijn die inhalers on voorzichtig? Ja, natuurlijk, want het ongeluk dat zou ontstaan is aan de inhaler te wijten, niet aan de inge haalde. Maar toch Zonder het eigen ideaal af te val len kan het Verbond, voor Veilig Verkeer een pleidooi houden om in het verkeer op te schieten. Psycho logen en verkeersdeskundigen in binnen- en buitenland zijn het er over eens dat een automobilist, die op een goede, overzichtelijke maar niet al te brede weg met een gan getje van dertig of veertig km uer uur voortsukkelt het achteropko mende verkeer hindert en de achter- opkomers maar al te vaak tot het uithalen van veelal gevaarlijke in haalmanoeuvres provoceert. Ameri kaanse onderzoekingen hebben aan het licht gebracht dat de meeste on gelukken in de V.S. gebeuren bij snelheden van boven de 70 miles per uur of beneden de 40 miles (is 68 km) per uur. Pas uw snelheid aan de omstan digheden aan. Binnen de bebouwde kom naar beneden, maar als er een file met agressieve, inhaalpo- gingen-in-het-werk-stellende auto mobilisten op smalle buitenwegen dreigt te ontstaan óók naar boven. Grommend en mopperend is de fietsenmaker na afloop van deze politierechterzitting naar huis terug gegaan. Hij is ervan overtuigd dat de gewone man in deze wereld geen recht kan vinden en hij heeft dat tegen de rechter gezegd ook. Het dure lesje in wetskennis dat de rechter hem heeft gegeven, haalt niets uit. Het tientje lesgeld is weg gegooid. Dat zit allemaal in het goede ver trouwen dat de fietsenmaker de we reld korte tijd geleden nog toedroeg. Nu is dat veranderd. Hij is een wan trouwig mens geworden. Maar toen was hij bereid een jongen een nieu we fiets mee te geven op een briefje van zijn moeder. Daar zit eigenlijk de eerste fout, maar dat wil de man niet c-rkennen. Moeder was in de winkel geweest om fietsen te bekijken. Ik stuur mijn man wel, zei ze. Maar manlief kwam niet. In zijn plaats kwam de zoon achttien jaar met een briefje van moe. Of de fietsenmaker maar een nieuwe fiets wilde meegeven. Vader zou wel over de afbetaling komen praten. De fietsenmaker gaf de fiets mee. Daarmee zit hij fout, want het mag niet. De zoon reed opgewekt heen. Va der liet zich niet zien. Maar enkele dagen later moest de hijwielhande- laar tot zijn verbazing zien dat zijn buurman van enkele huizen verder de fiets van zoonlief had overgeno men. „Daar zie ik nooit een cent van", dacht hij. En hij besloot snel te han delen. Hij ging naar de buurman, haalde zonder blikken of blozen de fiets terug en zette hem weer voor het etalageraam. „Ziezo", zei hij te gen zijn vrouw, „dat is afgehandeld en ik ben er zonder kleerscheuren afgekomen." Niets is echter minder waar. Buur man deed aangifte bij de politie. De ze ging op zoek. En zij ontdekte het verdwenen karretje in de etalage van de slimme fietsenmaker. „Van mij", zei de fietsenmaker. „Van mij", zei de buurman. Maar de politie nam de fiets in beslag en de fietsenma ker ging op de bon wegens diefstal van een rijwiel zonder hulpmotor. Bij de politierechter kwam de fietsenmaker zijn verontwaardiging luchten. „Die fiets is van mij", zei hij. „I k heb er geen cent van ge beurd. Hij was nog niet verkocht. Die vader was nog niet bij me ge weest". Maar de officier van justitie dacht er héél anders over. Die vor derde 25,boete en bovendien te ruggave van de in beslag genomen fiets aan de laatste koper. Zelden heeft men in de Neder landse rechtszalen een zo teleurge stelde rijwielhersteller gezien. ,.Ik kwam hier vol vertrouwen", zei hij, „die fiets is toch van mij? Ik heb er toch geen cent voor gebeurd!" Maar de koper heeft de fiets vol gens alle regelen van de kunst ge kocht en betaald. Volgens de wet is hij eigenaar. Wat de fietsenmaker gedaan heeft is diefstal. De rechter trachtte de man uit te leggen dat hij niet op de koper kan verhalen wat het zoontje van een ander heeft misdreven. „En dat les je in wetskennis kost u tien gulden", zei hij, want hij vond de officier wat duur. De fietsenmaker trok de zaal uit als een afdrijvend onweer. „Ik zou me maar kalm houden', zei de offi cier. „U kunt ook nog een vervol ging larijgen voor de economische politierechter, omdat het met die af betaling niet goed zat." ott» wm&mnfa j JEUGDTONEEL VENRAY Heden, vrijdagavond 29 maart, om half 8 geeft Venrays Jeugdtoneel wederom een uitvoering in zaal Wil- helmina. Opgevoerd zal worden een toneelstuk vol spanning, humor en wijsheid, getiteld: „Zonder geluk vaart niemand wel." Een twintigtal jongens en meisjes van de Mulo, Huishoudschool en Technische school, onder regie van de heer J. Vollebergh werken hier aan mee. Zondagmiddag 31 maart om half drie is er nog een speciale uitvoe ring voor de jeugd van de lagere scholen. Het comité hoopt op ceel belang stelling. Na de uiteenzetting in 't vorige artikel zal elkeen, die deze beschou wing gelezen heeft ,wel tot de over tuiging zijn gekomen dat er in onze gemeenschap een grote nood is, een geestelijke nood, die door de ouders en verzorgers van gehandicapte kin deren ervaren wordt. Zij, ouders, voogden en verzorgers, hebben zich aaneengesloten in een vereniging met het doel van elkaar te leren, el kaar tot steun te zijn, gezamenlijk voorlichting te ontvangen van des kundigen en als vereniging op te treden voor de belangen van dit kind, deze mens, waar anderen te kort schieten. Afdeling na afdeling werden opgericht, o.a. in onze om geving Horst, Deume, Boxmeer, Ge- mert e.a. Zoals U uit verschillende kranten berichten hebt kunnen lezen zijn verschillende van deze afdelingen bijzonder aktief. De afdeling Deume bezit reeds een eigen overkoepelen de stichting, samengesteld uit een aantal deskundige adviseurs, die de belangen van het afdelingsbestuur met raad en daad terzijde staan. De afd. Horst-Sevenum heeft reeds een eigen consultatie-bureau en zoals U dezer dagen hebt kunnen lezen een eigen kleuterdagverblijf (voor ge handicapten). De afdeling Venray bestaat reeds enkele jaren en is helaas nog niet uit de grondverf. Zij kampt nog steeds met organisatorische moeilijkheden. De samenstelling van een aktief en deskundig bestuur is een van deze. Nog steeds stuit het voorlopige be stuur, bij het aantrekken van .,de juiste man op de juiste plaats" op gebrek aan belangstelling, geen tijd, t.v., vergadermoeheid etc. etc. Op vele plaatsen hebben maat schappelijk werk, onderwijs en ar- beidssector elkaar gevonden en mo gen daarbij de onmisbare steun ver krijgen van een geestelijke, een me dische en een overheidsadviseur. Ouders van een zorgenkind wel of niet aangesloten in de afd. Venray, zet uw beste krachten in voor uw en onze zorgenkinderen. De tijd is nu gunstig om door hechte samenwer king de vergeten groep van onze be volking uit zijn isolatie te brengen, hen te helpen waar dit mogelijk is en op te nemen als een tevreden en gelukkige medeburger. De samenstelling van het bestuur zouden wij als volgt willen zien: voorzitter, secretaris, penningmees ter en daarnaast een aantal con tactmensen en adviseurs als volgt vertegenwoordigd: Het Buitenge woon Onderwijs en I.T.O., de A.V.O. (werkplaats), Maatschapeplijk Werk, zij het dan in specialistische zin, bijv. Soc. Char. Centrum, Het Groe ne Kruis als een belangrijke instan tie in de geestelijke gezondheidszorg. Als men wil werken op een of an der gebied is het noodzakelijk te streven naar samenwerking. Door deze samenwerking in de bestuurs samenstelling te beogen kan de af deling zich gemakkelijker bewegen op het gebied van de sociaal-paeda- gogische zorg of misschien is het duidelijker gezegd op de maat schappelijke en vermengde zorg van de kinderen en ouderen die haar hulp behoeven en voor wie de hulp voor de verantwoordelijke personen of instanties wordt gevraagd. Vanzelfsprekend heeft de afd. vaak te doen met de medische en bijzonder met de medisch-hygiëni- sche benadering van de mens. Een taak voor een medische adviseur. De aanwezigheid van een geeste lijk adviseur zou de belangstelling uitdrukken van de geestelijke over heid. In het schrijnend leed dat in meerdere gezinnen met zwaarder ge handicapten geleden wordt, is juist dit meeleven van zo groot belang. En naast de geestelijke overheid zou de burgerlijke belanghartiger zijn in algemene en specialistische zin. En tenslotte begrip, offerzin en medewerking van diegene die niet het lot behoeven te dragen van het bezit van 't misdeelde kind. Volgende keer iets over 't werk programma.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 9