THOMASSEN Modern tourisme eist spreiding Burgerlijke Stand A.s. zondag gaat de speeltuin 'Vlakwater' weer veer 't publick open. Alle speel- werktuigen hebben 'n goede onderhouds beurt geliad, terwyl het kinderbad zorg vuldig werd gerei nigd. Alles staat nu weer gereed cm de jeugd en de ouderen te ont vangen. Voor de uren en dagen van open stelling verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. (Foto: G. Kruijsen) zijn broer, die reeds eerder naar Amerika was getrokken. In 1915 werd hij opgeroepen voor dienst in het Amerikaanse leger, waarbij hij o.a. vocht in Frankrijk. Bij de bezetting van het Rijngebied in 1918 heeft hij nog eens stie kem zijn geboorteplaats bezocht. Hij was metselaar van-zijn vak, maar reeds enkele jaren gepensio neerd. Hij is een gezien burger van Chaldron, maar is de tijd niet ver geten dat hij als tamboer van de Staf muziek van het Zandakker in Venray rondtrok. Jammer dat een dergelijk droevig bericht nu weer de aandacht vestigt op een van Venrays oudste emigran ten HERVORMDE GEMEENTE De dienst in de Ned. Herv. Kerk te Blitterswijck begint zondag om 10.30 uur. Voorganger is ds. Grob- ben .uit Brunssum. GROENE KRUIS Wegens ziekte van Zuster Tacken wordt de zondagsdienst voor het Greene Kruis waargenomen door ZR. J. JANSSEN - Albionstraat 15 Leunen Telefoon 1361 K.I. VERENIGING NIEUW LEVEN VENRAY In een vergadering van de Bond K.I.» verenigingen is besloten het werk van „Fokkersbelang" te reor ganiseren. Men gaat dit werk nu verplaatsen naar de plaatselijke K.I. verenigingen. In de onlangs gehouden bestuurs vergadering van K.I. vereniging Nieuw Leven is besloten ook de medewerking hiervan te verlenen. Het ligt in de bedoeling dat de veehouders hun overtollig fokvee opgeven bij de vereniging, met op gave van geboortedatum, afstam ming en produktiegegevens. Aspirantkopers kunnen nadien steeds de gewenste inlichtingen ver krijgen bij de secretaris. Men hoopt op deze manier de afzet en export van gebruiksvee te bevorderen. MEVR. DE PONTI OIRLO 90 JAAR Zaterdag 30 maart viert de Wed. G. de Ponti-Pilmeijer haar 90e ver jaardag. Zij is de oudste inwoonster van Oirlo. RIKCONCOURS Maandagavond a.s. om 7.30 is de laatste avond van de rikdriedaagse. Op deze avond kunnen er door ieder een dagprijzen behaald worden. Te vens zal de eerste prijs van de drie daagse bekend gemaakt worden. ZILVEREN PRIESTERFEEST De officiële herdenking van het zilveren priesterfeest van de Z.E. Pater drs. Anno Galama, leraar in de klassieke talen aan het Lyceum I.C. alhier is in verband met de vastentijd uitgesteld tot een nader te bepalen datum in mei. BEKROOND Aan de Maatkleding vakwedstrij- denshow in Eindhoven, georgani seerd door de Bond van R.K. Kleer makerspatroons van Nederland, af deling Eindhoven namen een 80-tal maatkleermakers deel. Van de Venrayse afdeling werden werkstukken bekroond van de he ren H. Cremers, Vierlingsbeek; H. Franssen, Wanssum; P. Op 't Veld, Well; P. Peters, Meerlo; H. Schols, Venray en H. Wismans, Deurne. CHAMPIGNONSDAG 1963 TE HORST Woensdag 3 juli is een belangrijke dag voor de Nederlandse champig- nenkweker. Op deze dag wordt de Champignondag 1963 gehouden, die wederom in Horst zal worden ge organiseerd. GOUDEN PROFESSIEFEEST Het gouden prof essief eest van Moeder Alfrida, zal in het Psychia trisch Ziekenhuis St. Anna op 16 mei officieel gevierd worden. Moeder Alfrida herdacht dit gou den jubilé zondag j.l. ONDERSCHEIDINGEN Heden, vrijdagmiddag, zal in de Oostenrijkse ambassade de Ambas sadeur van dit land in opdracht van de President van Oostenrijk het Gouden Ereteken van verdiensten van dit land opspelden bij kapitein L. Timmermans, beheerder van de begraafplaats voor Duitse gevalle nen te Ysselsteyn, terwijl aan de sergeant-majoor Hensink het zilve ren Ereteken van verdiensten verleend ,dat hedenmiddag ook hem zal worden uitgereikt. Zondag om 12 uur zal fanfare De Peelklank sergeant-majoor Hensink een muzikale felicitatie brengen met deze onderscheiding. GOUDEN BRUILOFT Op 22 april a.s. hoopt het echtpaar A. Thielen en M. Cuppen, Mgr. No- lensstraat alhier, hun 50-jarig hu welijksfeest te vieren. CABARETAVOND GEYSTEREN Op zaterdag 30 maart 1963 zal in zaal Bergmans te Geysteren een ge zellige avond worden gehouden t.b.v. de Jonge Garde en K.A.B. Medewerking aan deze avond verlenen o.a. Albertino en assisten te. Deze medewerkers genieten grote bekendheid als goochelaar, manipu lator en illusionist. Vanzelfsprekend zult U ook Geys- terese acteurs en actrices op het to neel zien verschijnen met muziek en zang. De besturen van deze verenigingen rekenen er dan ook op dat zaterdag 30 maart om half acht iederen aan wezig is in zaal Bergmans. MAXIMUM SNELHEID MET PASEN EN PINKSTEREN De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft voor gedeelten van de Zuiderzeestraatweg en van een aan tal rijkswegen tijdens de Paas- en Pinksterweekeinden maximumsnel heden vastgesteld. DUITSE MILITAIREN IN BUDEL Minister Visser (Defensie) en mi nister-president De Quay (Buiten landse Zaken ad interim) verwach ten, dat de inwoners van Budel en omstreken de Duitse militairen in hun midden zullen aanvaarden. Zij delen dit mee in de memorie van antwoord op het Nederlands- Duitse verdrag over stationering van militaire eenheden. Een verdere legering van Duitse militairen na de drieduizend in Bu del ligt niet in de bedoeling, zeggen de bewindslieden. Er worden 300 woningen en een lagere school voor ongeveer 250 Duitse kinderen gebouwd. Duitsland bouwt in Seedorf, waar Nederlandse militairen komen, een lagere school voor rond 250 Neder landse kinderen, aldus de ministers. DIERENMISHANDELING Te Ysselsteyn is aangifte gedaan van een ergerlijk geval van dieren mishandeling aan een hond. Men schijnt daar de ergerlijke ge woonte te hebben honden, zonder voorkennis van hun eigenaar en wat nog erger is, zonder de benodigde deskundigheid te castreren. Het is niet het eerste geval waar bij aangifte werd gedaan. Ook nu weer stelt de Rijkspolitie een onder zoek in. ONGELUK Op de Stationsweg werd zondag de heer H. met zijn fiets geschept door een luxe auto. Zijn zoentje vloog door de voorruit van de wa gen. H. moest met een hersenschud ding in het ziekenhuis worden opge nomen. Het zoontje kon naar huis worden vervoerd. Het toerisme is een nationale zaak geworden. Het grootste deel van ons volk heeft er een deel aan Te oor delen naar de verschenen tweede toeristennota zal zo omstreeks 1970 iedereen met vreugde aan het toe risme denken. Dat zal echter.' niet vanzelf gaan, want elke toerist, di zich verplaatst vraagt ruimte Er moet voor duizenden mensen, die zich verplaatsen, naar geschikte ontspanningsruimte worden gezocht, naar onderdak en naar mogelijkhe den tot voeding. Bovendien moet men weten, om de behoeften te ken nen ,op welk moment iemand met vakantie gaat en welke motieven er aan iemands reislust ten grondslaj liggen. Voor dit onderzoek is geld nodig. Het rijk heeft voor dit nuttige weik 75.000,— uitgetrokken. Dit gebaar verraadt de wens naar een gefun deerd marktonderzoek voor de toe komstkansen van het toerisme, waaraan men in menige andere be drijfstak een voorbeeld kan nemen. Als wij bedenken, dat er in de toe ristenindustrie binnen 10 jaar voor circa 2 miljard per jaar zal worden omgezet, dan is het duidelijk, dat hier niet met schattingen zonder meer mag worden gewerkt. NOG GEEN SPREIDING Willen wij komen tct een nuttige besteding van de tijd en de ruimte die voor het toerisme beschikbaar zijn, dan is zoveel mogelijk spreiding het parool. Over de vakantiesprei ding naar tijd is al zoveel geschre ven, dat wij hier ditmaal geen aan dacht aan besteden. De staats-secre taris ziet nog mogelijkheden in de schoolvakanties en heef'; overigens 't advies gevraagd van de SER. Dit belangrijke vraagstuk wordt dus be slist niet vergeten. Veel minder aandacht is er tot he den gegeven" aan de ruimtelijke spreiding van het toerisme. He- grootste deel van onze vermaak-in- dustrie is thans geconcentreerd in de bekende badplaatsen, op de Ve- luwe, het Gooi, in het Sticht er. ver der in het zuiden van ons land. De bos-, hei- en zandgronden van Drenthe, Overijssel en Noord-Bra bant om deze streken niet te ver geten wordt helaas stiefmoeder lijk bedeeld. Het deltagebied moet zich nog ontplooien, zelfs de minder bekende stranden tussen Den Hel der en Hoek van Holland worden te zeer vergeten. Ook de Friese me ren en de ijsselmeerpolders verdie nen grotere aandacht. De overheid meent dat door ver betering van de mfrastructuur, toe neming en modernisering van de hotelaccomodatie en propaganda meer ruimtelijke spreiding kan wor den bevorderd. Er worden 4 mil joen subsidie en een soepele krediet verlening in uitzicht gesteld. Dit moet ons verheugd stemmen. TEVEEL ONDESKUNDIGHEID Behalve instemming worden er door deze maatregelen ook vragen opgeroepen. De voornaamste vraag is in hoever de plaatselijke vereni gingen voor vreemdelingenverkeer zullen inhaken op de miljoenensteun van de overheid. Daarnaast moet 't initiatief van het particuliere zaken leven komen. Dit kan door de'"ge- meentelijke overheid worden gesti muleerd. Hieraan ontbreekt hier nog wel het een en ander.- Helaas verzanden vele plaatselijf ke propaganda- en ohtwikkelings- akties in dilettantisme en ondeskun digheid. Laat- men daarin toch voor al vakmensen leiding geven en de daaraan verbonden kosten aanvaar den. Dat geldt ook voor de organi satie van de vele mengvormen van toerisme ,die bewezen hebben een krachtige motor te zijn voor de ent- spanningsindustrie. Onder mengvormen van toerisme en ander aktiviteit kunnen alle in spanningen worden begrepen buiten de vreemdelingenindustrie, die het toerisme bevorderen. Daaronder val len congressen, tentoonstellingen en allerlei manifestaties. Hoeveel uren worden er dikwijls geheel belange loos aan deze aktiviteiten gegeven en hoe grandioos blijken de dan toch nog te mislukken. ANTI-PROPAGANDA Welke fouten worden daarbij ge maakt? Men wil bijvoorbeeld iets groots opzetten, maar er is te wei nig geld beschikbaar en dan is het eind van het schoon ingezette lied een schamele vertoning, die meer anti-propaganda dan bevordering van het streektoerisme betekent. Een andere bron van schade ligt in de overmaat, waarbij de ene plaats de andere probeert te over troeven. Coördinatie en overleg be tekenen dikwijls grote besparing van uitgaven en meer succes. Voor komen moet worden dat het toeris me ontaardt in teveel standwerkers- arbeid door de plaatselijke midden stand. Voor vele plaatsen en comi- té's is het moeilijk een juist even wicht te vinden tussen luidruchtig vermaak en ontspanning. De ontplooiing van de horeca-be- drijven is in de tweede nota over het toerisme niet vergeten. Geluk kig maar, want juist in de minder in trek zijnde toeristenslreken ver toont de hotel- en restaurantaccomo- datie meer dan eens een droevig beeld. Daar moet veel aan verbeterd worden. Vanzelfsprekend is dit een kwes tie van wisselwerking met de kwantitatieve vermeerdering van 't vreemdelingenverkeer. Goede voor lichting kan hier ook gunstig wer ken. Uitbreiding van kredietverle ning voor hotelaccomodatie is slechts een bescheiden stimulans. De rende mentskansen zijn beslissend. Overi gens is het bij de bestaande rem op de particuliere bouw een grote vraag of verbetering van de hotellerie op korte termijn is te verwezenlijken. HOE TREKKEN WIJ BUITENLANDERS Vanzelfsprekend zal worden ge tracht meer buitenlanders naar de onbekende streken van Nederland te trekken. Zij zorgen immers voor de helft van het inkomen uit het toe risme. De A.N.V.V. mag 1 3 mil joen staatsgeld voor het toerisme consumeren. Gebeurt dit omdat het particuliere initiatief al zoveel doet of omdat het zakenleven niet genoeg doet? Zijn er grote bedrijven die voorheen meer deden dan thans, zodat de staat nu deze taak overneemt? Geheel duidelijk is dit niet. Het zou ons b.v. niet verbazen wanneer de K.L.M. thans genoodzaakt zou zijn haar budget voor propaganda in te krimpen. In het laatste geval is er niets gewonnen. Indien nu ook het zakenleven naast de rijksmiljoenen met ver dubbelde kracht zich inspant de buitenlanders te overladen met ma teriaal dat hen naar Nederland trekt dan zal zonder twijfel de poort van Europa" een aanzwellende stroom van toeristen uit verre landen zien binnen schuifelen. Nota-toerisme is een late erkenning van de mogelijk heden van de vreemdelingenindus trie voor onze welvaart. van 21 t.m. 27 maart 1963 GEBOREN: Reijntjes, Peter C.M. te Meerlo Verstappen, Ludovicus, Molenpad 5; v. Trier, Marie, Min. Ch. Ruysstr. 16 Verheijen, Wilhelmus, Kortestraat 1 Janssen, Josephina, Haag 14 Merselo v.d. Steeg, Theodorus, Zuidsingel 125 Nabben, Jozef, Heidsemolenweg 2; Drabbels, Henri, Volenseweg 2; Huybers, Hendrika, Kulutweg 3. OVERLEDEN: Janssen, Maria J., echtgenote van Theeuwen, Hermanus, 43 jr. Venray ONDERTROUWD: Wilmsen, Peter W., 29 jr., bank werker te Venray, St. Catharinastr. 8 en Poels, Maria H. G., 29 jr., z.b, te Venray, Deken Thielenstr. 8. Rooijmans, Martinus, 27 jr., hulp verpleger te Venray, Langstraat 52 en Wijnhoven, Johanna, 20 jr., naai ster te Venray, Past. Ruttenstraat 17. Janssen, Johannes 28 jr., landbou wer te Venray, Heidseweg 8 en van Dijck, Johanna, 27 jr., z.b. te Ven ray, Smakterveldweg 5. van Leunen, Wilhelmus, 26 jr. land bouwer te Deurne, Ervenweg 4 en Arts, Christina, 23 jaar, Timmer- mannsweg 32 Wilmsen, Jacobus, 29 jr. landbou wer, Peel weg 4. Ysselsteyn en Verheijen, Gertruda, 25 jr. Deur- neseweg 36 Ysselsteyn Peters, Henricus, 34 jr. landbouwer Wanssumsedijk 3 te Oostrum en Fleurkens, Regina, 27 jr. Rosmo- lenweg 8 te Oostrum Peeters, Antonius, 20 jr. machine bankwerker, Overloonseweg 71 en Linders, Anna P. J., 22 jr., naai ster te Venray, Overloonseweg 27. van den Berg, Lodewijk L M., 34 jr., landbouwer te Oostrum, Wans- sumseweg 19 en Vermeulen, Ar- noldina W. A., 32 jr., z.b. te Hei de, Heidseschoolweg 2. Thijssen, Mathias J., 21 jr., metse laar te Meerlo, Brugeind 18 en de Rijck, Johanna H. G., 20 jr., z.b. te Oirlo, Boddenbroekerloop 10. Versteegen, Peter J. G., 24 jr., chauf feur te Ysselsteyn, Puttenweg 34 en Arts, Maria H. G., 24 jr., hulp in de huishouding, te Ysselsteyn, Deurneseweg 25. Thielen, Hendricus A. ,31 jr., melk rijder te Horst en Verhaeg, Maria H., 25 jr., z.b. te Merselo, Klein- dorp 21. Manders, Martinus L. M., 25 jr., ge meente-arbeider te Leunen, Theeuwenhofweg 7 en Madou, Pe- tronella M. A., 22 jr., te Merselo, Daland 8. GETROUWD: van der Rijst, Antoon J., 25 jr., kruidenier te Utrecht en Janssen, Petronella J., 23 jr., verkoopster te Venray.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 2