Kerkelijke Diensten VAKANTIE Pastoor G. Yervoort te Oirlc herdenkt 40-jarig priesterfeest 25 jr. vakopleiding (leerlingstelsel) in •LimUuïi van 17 tot en met 23 maart L(Si BATIJLEX PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Past. Geerits Zondag: 3e zondag van de Vasten. 6.30 Maria Geurts-Heldens; 7.30 lev. en overl. leden van de Stille Om gang; 8.30 Helena Hanraets; 9.30 Hoogmis voor de parochie; 11 uur M. Arts en echtgenote, A. Cornelis- sen en echtgenote en Joh. Jacobs; 6 uur José Kremer-Vullings. Maandag: 7.30 overleden fam. Janssen-Huybers; 8.15 Ant. v. Osch; 8.15 Petronella van Megen; 9 uur Antoon Roelofs 1 h.; 9 uur Jacq. van Opbergen (Spiegelglasverz.). Dinsdag: Feest van St. Jozef. 7.30 overL ouders Barents-Verhaag; 8.15 Antoon Poels en echtgen.; 8.15 zeke re intentie; 9 uur Jacq. Bistervels en echtgenote 1 h.; 9 uur Ed Gommers; 7.30 Christelijke Moeders bijeen komst - Kruisweg. Woensdag: 7.30 Jos. Hendriks; 8.15 Joh. van Sambeek, echtgen. en doch ter Jo; 9 uur gez. jaardienst Antoon van Osch;7 uur Avondmis E. Jans- sen-van Diepen. Donderdag: 7.30 Sjef Tacken; 8.15 W. Broers, echtgenote en zoon Piet; 9 uur J. Coenen; 9 uur Jacq. van Opbergen. Vrijdag: 7.30 Piet de Mulders; 8.15 P. van Maris (buurt); 9 uur Tonny Kennis; 9 uur zekere intentie R. Zaterdag: 7.30 Jan van Hassel; 8.15 M. Jeuken en echtgen.; 9 uur Peter van Meijel 1 h.; 9 uur Helena Han raets. Biechtgelegenheid van 5.30-7.30 u.; om 7 uur lof. Feestdag St. Jozef Dinsdag is feestdag ter ere van St. Jozef. Laten wij St. Jozef op die dag bijzonder vereren en nog eens zijn speciale hulp inroepen om de bis schoppen te helpen bij 't uitwerken van het concilie. Vastenaktie UW aktie Honger en armoede slopen de energie van de man. De man in ve le noodlijdende landen is een zie lige verschijning. Sommigen zijn fy siek niet in staat te werken, anderen hebben nooit de kans gehad te leren arbeiden, voor weer anderen, is er geen werk. Het is een gesloten kring: onwetendheid, armoede hon ger. Deze fatale kringloop moet van buitenaf worden doorbroken. Er moet voedsel worden verstrekt, dat de mannen weer op kracht komen. Hen moet een ekonomisch verant woorde werkmethode worden ge leerd om op die manier armoede en honger een halt toe te roepen. Hier voor is geld nodig, veel geld. Als wij de mannen weer op de been helpen, leggen we het zeker ste fundament voor een blijvende verbetering. Zij zijn de motor van 't land, dat op gang moet worden ge bracht. Geef voor de man, deze week. Vastenoffer A.s. zondag, 17 maart, wordt het vastenoffer gevraagd. Brengt daar om allen uw envelopje mee naar de kerk. Bij de ingang van de kerk kunt u uw gift in een bus depone ren. In de loop van de volgende week ontvangt U nieuwe envelop pen. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Urbanus Tel. 1973 b.g.g. 1502 Zondag: 3e zondag van de Vasten. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. Kollekte (2 in 1) voor kerk en Bouworde. Een Pater komt hierover preken, 's Av. om 7 uur 3e meditatie van de Vas ten. Maandag en verder alle dagen van de week de Mis van de dag in de vasten. Dinsdag: 7 uur Avondmis. Geen lof. Vrijdag: 7.30 Kruisweg. Wilt U aan de zangbundel denken. Zaterdag: 8.30 Gezinsmis. Van 3-8 uur gelegenheid om het Sacrament der biecht te ontvangen. Vastenoffer Wilt U zo goed zijn zondag 17 maart er aan te denken uw envelop je met vastenoffer mee te nemen naar de kerk en deze achter in de kerk in de offerkist te werpen, dut U goed hebt gedacht aan het kind en de jeugd. Na 17 maart wordt u een nieuw envelopje thuis bezorgd Een vraag Hebt U misschien nog een rood misboekje thuis, dat we zondags go- bruiken? Gedachteloos in de zak gestoken. Wilt U het zondag mee nemen naar de kerk? Ze verdwijnen als werden ze gegeten. Misintenties Zondag: 6.30 Noud van Lin en Martien Janssen; 7.45 Antoon Cre- mers; 9 u. Catharina Müller-Ehren; 10.15 voor de levende leden der Franciscaanse Missiebond; 11.45 overl. ouders Gijsbers-Groenen: 11.45 H. Mis voor de levende en de overleden leden van de Stille Om gang. Maandag: 7 uur overl. fam. Vol- lenberg-Verstegen; 7.45 Eenv. Zus ter Jean van Rens; 8.30 Grada en Dien van Teeffelen. Dinsdag: 7 uur overleden ouders Appels; 7.45 Mevr. Coenders-Buys en zoon Arnold; 8.30 Hubertus Kus- ters en overleden fam. Kleuskens- Kusters; 7 uur Avondmis. Woensdag: 7 uur Peter Johannes Geurts; 7.45 overl. fam. v. d. Berg; 8.30 uit dankbaarheid 90 jaar. Donderdag: 7 u. overleden ouders Barends-Verhaag; 7.45 overl. fam. Wijnen-Daniëls; 8.30 overl. familie Swinkels-Odenhoven. Vrijdag: 7 uur overl. ouders To nen-Vermeulen; 7.45 Constans Ro- jer; 8.30 August van Bergen (buurt). Zaterdag: 7 uur overl. fam. Kus- ters-Loonen; 7.45 Godefridus Philip- sen; 8.30 Gezinsmis. Dienbeurten Acolythen Zondag: 6.30 K. Jeuken, J. Jeuken, J. Rongen en J. Evers; 7.45 C. Evers J. Meesters, M. van Rooy en H. Janssen; 9.00 B. Peters, H. Bosch, A. Derks en H. van Gend; 11.45 G. Phi- lipsen ,G. Verschuren, J. Philipsen en G. v. d. Berg. Vrij: J. Naus. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zondag: 3e zondag van de Vasten. 7 uur H. Mis tot zekere intentie; 8.30 Parochiemis; 10 uur Hoogmis, maanddienst Johanna Rutten-Cre- mers; 3 uur Vastenoefenirig. Maandag: 7.30 zekere intentie (H.). Dinsdag: Feest van de II. Jozef. 7.30 gest. gez. H. Mis ter ere van de H. Jozef. Woensdag: 7.30 Leonard Maas. Donderdag: 7.30 gest. gez. jrd. v. Jozef Jenneskens en echtgenote. Vrijdag: 7.30 Johannes Tacken en Wilhelmina Verstappen. Zaterdag: 7.30 gezongen jaardienst Gerard Arts. Biechten van 34 en van 6.307.30; 7.30 Marialof. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 3e zondag van de Vasten. 6.30 leesmis voor zekere int ent !e; 8.10 leesmis voor Willem Vollenberg. 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis voor zekere intentie; 3 uur vaste noefe- ning. Maandag: 7.30 leesmis voor de overleden ouders Smits-Derks. Dinsdag: feest van de H. Jozef, patroon van de Kerk. 7 uur leesmis ter ere van de H. Jozef voor zegen over het huisgezin; 8.30 gezongen jaargang voor Frans v. d. Munckhof en Petronella Schreven. Woensdag: 7.30 maanddienst voor Peter Johannes v. d. Sterren; zijal taar leesmis voor Antoon van Osch. Donderdag: 7.30 leesmis v. Lum- bertus Arts en Theodora Poels; zij altaar leesmis voor Gerard Deters. Vrijdag: geboden vasten- en ont- houdingsdag. 7.30 gezongen jaargang voor Gerard Arts en Maria Gertru- da van Enckevort; zijaltaar leesmis voor de fam. van Soest-Swinkels. Zaterdag: 7.30 leesmis uit dank baarheid voor goede afloop operatie; zijaltaar leesmis voor de fam. Phi- lipsen-v. d. Sterren. Gelegenheid om te biechten van 67 uur. Misdienaars van de week: Vul- lings-Flinsenberg en Bos-Kuunders. Maandag 18 maart parochieverga dering in het gemeenschapshuis om 7.30 uur. De volgende zomerreisgidsen staan tot uw beschikking: CRUISES: (vakantiereizen per schip) N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland", Koninklijke Rotterdamsche Lloyd; Holland Amerika Lijn; en vele buitenlandse rederijen. VERZORGDE VLIEGREIZEN/ITE'S Centouri Nespanda Airtour Holland Avia Tours VERZORGDE TREINREIZEN a Hotelplan Railtour Holland t RIJNREIZEN Rederij Ketel TOURINGCAR-REIZEN Van èlle bekende Nederlandse touringcarondernemers hebben wij de programma's in huis. - Stuurt u mij de reisgids van Naam: Adres: Woonplaats: Deze Antwoord-coupon zenden aan Intraned reisagenten Kwartelenmarkt 3, Venlo - tel. 04700-3136. PAROCHIEKERK OIRLO I RECTORAAT VREDEPEEL waac, Zondag: 3e zondag van de Vasten. Algemene H. Communie voor paro chie als besluit van de missie. Lees mis om 6.30; kindermis om 7.30; H. Mis om 8.30; 10 uur plechtige Hoog mis bij gelegenheid van het 40-ja rig priesterfeest van de Z.E. Pas toor; 's namiddags geen lof. Eerste kollekte voor de bestrijding van, de onkosten der missie; tweede kollek te voor het Bisdom, tevens feestdag van de H. Gertrudis patroon van de kerk, waarvan 't feest kerkelijk morgen wordt gevierd. Maandag: feest van de H. Gertru dis. 7.30 leesmis; 9 uur plechtige Hoogmis, bijzonder voor de kinde ren. Dinsdag: feest van de H. Jozef. 7 uur H. Communie; 7.30 Hoogmis ter ere van de H. Jozef. Woensdag: 7.30 maanddienst An- tonetta Smits. Donderdag: 7.30 maanddienst Di- na Janssen, Wed. Wennekers. Vrijdag: 7.30 maanddienst Gerar- dus Friesen. Zaterdag: 7.30 maanddienst Louis Ma essen; zaterdagavond biechtgele genheid van 57 uur. Vrijdagavond 7.30 Kruisweg en lof. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 3e zondag van de Vasten. Eerste inzameling van de spaarzak- jes van de bischoppelijke vastenak tie in offerbus achter in de kerk. 7 uur H. Communie; 7.30 leesmis v. levende en overleden leden van de Stille Omgang; 10 uur Hoogmis voor de Parochie; 3 uur Vastenoefening en lof met korte preek. Maandag: 7.30 gezongen maand dienst voor Antoon Roelofs. Dinsdag: Feest van St. Jozef, Pa troon van de H. Kerk. 7 uur H. Com munie; 7.30 gest. hoogmis ter ere.van de H. Jozef. Woensdag: 7.30 gezongen H. Mis van dankzegging ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van fam. Volleberg-Sey- kens. Donderdag: 3e zeswekend. voor Leonardus Heidens. Vrijdag: 7.30 3e zeswekend. voor Jacobus Heidens. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende BijstandBijstand tot intentie van hen die offerden. Biechtgelegenheid van 67 uur; om 7 uur lof met ro zenhoedje. Kerkpoetsen: Grada Gellings en Miep Strijbos. Misdienaars: groep I, 3. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 3e zondag van de Vasten. Om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis voor de parochie; 9.15 Hoogmis; 10.30 leesmis voor de levende en overleden leden van de Ver. H. Stede. Om 3 u. kruisweg en lof. Vandaag maandkol- lekte voor de kerk. Maandag: gesticht jaargetijde voor Godfried Lit j ens en Wilhelmina Jen- niskens. Dinsdag: Feest van St. Jozef. Om 7 uur leesmis voor Albert Loonen; t(m 7.30 gesticht jaargetijde voor Henri Weijs. Woensdag: 7.30 leesmis voor Wil lem Verheijen en Catharina Vul- lings. Donderdag: 7.30 leesmis vool Ger- truda van Dijck-Smits en zoon Mar- tinus, kindermis voor de jongens. Vrijdag: 7.30 gesticht jaargetijde voor Hubertus en Martinus Geurts, echtgenote en dochter Nella; om 8 uur 's avonds vastenoefening. Zaterdag: 7.30 gesticht jaargetijde, leesmis voor Antoon Kusters, echt genote en zoon Pater Theodoor Kus ters. Van 45 uur en van 6.307 u. biechtgelegenheid. Om 7 uur lof. Kerkpoetsen: Riky Cornelissen en Maria Bouten. Acolythen: 6.45 G. Cornelissen en J. van Vegchel; 8 uur J. van Ooi en P. Litjens; 9.15 N. Pijpers, M. Kus ters, L. Weijs en J. Jenniskens; 10.30 A. Loonen en H. Claessens. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 3e zondag van de Vasten. 6.30 Communieuitreiken; 7 uur lees mis voor Leo van Meijel; 8.15 lees mis voor overl. fam. Hendrix-Pluk; 10 uur Hoogmis voor de bekering van de zondaars; 6 uur avondoefe ning voor de vastentijd. Maandag: 6.45 leesmis voor Jan en Martha Gielen; 7.30 gesticht jaar getijde voor Joannes Claes, Henrica Friezen en overleden familie.; Dinsdag: Feestdag van de H. Jo seph, patroon van de H. Kerk en de christelijke huisgezinnen. 6e van de negen dinsdagen t.e.v. de H. Anto- nius. 6.45 leesmis ter ere van de H. Antonius; 7.30 gezongen H. Mis ter ere van de H. Joseph tot intentie van de fam.. Michels. Woensdag: 6.45 leesmis voor Jose- phina Verhaag; 7.30 Hoogmis voor de parochie. Donderdag: dag van de altijddu rende aanbidding voor onze paro chie; 6.30 uitstelling van het Aller heiligste, waarna de H. Communie wordt uitgereikt. 7 uur leesmis voor Lambertus van Meijel; 8.30 Commu nieuitreiken; 10 uur Hoogmis tot in tentie van Z.H. de Paus vanwege '1 Apostolaat des Gebeds; 6 uur Com pleten en Te Deum. Vrijdag: 6.45 Leesmis voor Joh. Hub. Janssen, echtgenote en zoon Piet; 7.30 gezongen H. Mis voor Her man Zegers en echtgenote. Zaterdag: 6.45 Leesmis voor overl. fam. Bistervels-Litjens; 7.30 gest. jaargteijde voor Antonius v. d. Hoo- genhof, echtgenote en dochter; :4 uur biechten voor de kinderen van het 5e en 6e schooljaar, daarna voor an deren tot 6 uur; 7.30 Congregatie voor beide afdelingen. A.s. zondag maandelijkse kollekte voor de noden van onze kerk. Zondag: 3e zondag van de Vasten. 7.30 vroegmis tot intentie van fam. Nabuurs-v. d. Broek; 10 uur hoog mis voor overledenen; 2.30 Vasten oefening en Lof. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: tot intentie van fam. Arts-Berents. Dinsdag: feest van de H. Jozef. 7.30 H. Mis tot intentie van fam. De- rikx-Willems; 19.30 gez. H. Mis tot intentie van het Concilie. Woensdag: tot int. van fam. van Keijsteren-Geurts. Donderdag: voor de overl. van de fam. Arts-Kerkhof. Vrijdag: uit dankbaarheid namens fam. Pouwels-v. d. Steeg, vasten en onthouding; 19.30 gemeensch. kruis wegoefening. Zaterdag: ter ere van 0;L. Vrouw tot int. van fam. Heldens-v. d. Pas. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis, vrijdag voor en na avondoefe ning. RECTORAAT HEIDE Zondag: 3e zondag van de Vasten. 7.30 H. Mis voor overleden familie Janssen-Doumen; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Acolythen: Wim Loonen en Piet van Lierop; 3 uur Vastenoefening. Misdienaars van de week: Jacques Derikx en Piet de Louw. Maandag: 7.30 H. Mis voor overl. vader Engelbertus Nellen. Dinsdag: H. Jozef. 7.30 H. Mis tot zekere intentie; 7.45 Avondmis ter ere van de H. Jozef. Woensdag: 7.30 H. Mis voor Leo van Meijel v.w. de buurt. Donderdag: 7.30 H. Mis uit dank baarheid; 8 uur Jonggehuwdencur sus in café Nellen. Aalmoezenier Heijmans spreekt over „Het huwe lijk in de geloofsbeleving". Vrijdag: Vasten- en vleesloze dag. 7.30 H. Mis voor Jo Swinkels. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor Pe tronella van Dijck-Wismans; 7 uur Biechtgelegenheid en 7.30 Lof. De klassen 1 en 2 leren van de kate- chismus les 15. Klas 3 de vragen 296 297 302 303; klas 4 de vragen 294 296 297 299 tot en met 304; de klas sen 5 én 6 de vragen 294 296 297 299 300 301 302 303 304 307 308 en 311. RECTORAAT VEULEN Zondag: 3e zondag van de V«sten. 7 uur gelegenheid tot communiceren. 7.30 leesmis voor de bekende inten ties; 10 uur hoogmis voor zaliger Aleida Jacobs-Linders. Vandaag is de 2e kollekte voor verwarming van de kerk; 2.30 vastenoefening met preek als voorbereiding op het Paas feest. Maandag: leesmis voor afgestor ven fam. Mulders-van Kempen. Dinsdag: feestdag van St. Jozef. Gezongen H. Mis ter ere van St. Jo zef tot bijzondere intentie. Woensdag:: leesmis voor zaliger J. Nabuurs en echtgenote; 's avonds 7.30 leesmis voor overleden familie Drabbels, Klaassen en v. Meijel. Donderdag: leesmis voor afgestor ven fam. Mulders-van Kempen. Vrijdag: hoogmis voor overleden familie Slangen-van Montfort; 7.30 Kruiswegoefening. Zaterdag: leesmis overl. familie de Lauw-Rongen; 's avonds 7.30 avondoefening ter er van O.L. Vrouw. Acolythen voor a.s. zondag: Piet Cox, Harry van Rijswijck en Jan Geelen. Kerkpoetsen: Nelly Spreeuwen- berg en Mien Ewals. De maandkollekte van de maand maart heeft opgebracht f 131,12. Al len hartelijk dank. RECTORAAT SMAKT Zondag: 3e zondag van de Vasten. 6.15 H. Mis tot zekere intentie; 7.30 fam. Weyenberg-Bonants; 10 uur Hoogmis voor het Rectoraat. Kapel: 7 uur H. Mis voor KAB Sambeek; 7.30 voor de schooljeugd. 8 uur, 8.30 en 9.30 gel. H. Missen. 's Middags om 3 uur Lof met preek. Maandag: 6.30 voor gelovige zie len; 7.30 voor Pastoor A.sselberghs. Dinsdag: Feest van St. Jozef. Kerk: 6 uur H. Mis voor schutte rij; 6.30 tot zekere intentie; 7.30 voor Jozef Asselberghs; 10 uur Plechtige Hoogmis voor geestelijk en tijdelijk welzijn; 11.30 gelezen H. Mis voor overledenen. Kapel: 7 uur tot zekere intentie; 8.30 gel. H. Mis en 11 uur. 's Middags om 3 uur plechtig Lof met feestpreek; 's avonds om half 8 avondmis. Woensdag: 6.30 gel. H. Mis; 7.30 gez. H. Mis voor levende leden van de Broederschap; om 3 uur lof met preek; 's avonds om half 8 avond mis voor bijz. intentie. Donderdag: 6.30 t.e.v. H. Sacra ment; 7.30 voor zegen in gezin. Vrijdag: vasten- en onthoudings dag. 6.30 gel. H. Mis voor Joh. v. d. Winkel; 7.30 uit dankbaarheid. Zaterdag: 6.30 ter ere van O.L. Vrouw; 7.30 voor overl. fam. Gerrit Dirks en overl. ouders. Van 5 uur tot. half 6 gelegenheid om te biech ten, tevens voor'en na het lof. Om half 8 Vastenlof met lijdensoverwe ging. KSM. OOKÖVBRl alls KunmsN run mimmam. -OBCP--V1HLO Crooymans, Paterslaan 7 Theuws, Jan Hensenstraat 16 Foto: G. Kruijsen Pastoor G. Vervoort werd op 10 oktober 1898 te Maastricht geboren uit Limburgse ouders (vader was af komstig uit Lottum en zijn moeder uit Sevenum). Op 17 maart 1923 werd hij te Roermond tot Priester gewijd, dus op St. Geertruidag, zijn eerste H. Mis deed hij in de St. Gerrtudiskerk te Lottum en zijn veertigjarig pries terfeest viert hij in de Parochiekerk van de H. Gertudis te Oirlo, terwijl hij zijn zilveren priesterfeest gevierd heeft in de gemeente Schinnen, ook toegewijd aan de H. Gertudis. Dus St. Geertrui heeft wel enige beteke nis in zijn leven gehad, zij zal zeer zeker zijn beschermheilige zijn. Pastoor Vervoort is kapelaan in Velden en Spaubeek geweest. Ver der was hij herder in Sweykhuizen, Schinnen en Puth. In september '53 werd hij pastoor van de Oirlose pa rochie. In Oirlo voltooide hij de herbouw van de parochiekerk, hij zorgde voor een mooi altaar, een prachtige Ma ria Hemelopneming van beeldhou wer Sondeijker uit Maastricht, hij bouwde met hulp van de oud-paro chianen de doopkapel en ook de to ren van Oirlo werd door hem weer herbouwd, schoner dan deze was ge weest. Twee nieuwe klokken werden aangeschaft om het nieuwe door or ganist Huet uit Eindhoven ingespeel de orgel niet te vergeten. De oude beelden kregen in de kerk een prachtige plaats toegewe zen en Pastoor Vervoort gaf de al- A.s. zondag herdenld Pastoor G. Vervooij te Oirlo zyn 40-jari^ priesterfeest, 's Mor gens om 10 u. wordi door de jubilaris eej plechtige Hoogir opgedragen. Van 12k 2 uur is er een fcesl telijke receptie Zaal Rongen. oude devotie tot de H. Machul) weer nieuwe glans. De kinderzeg op St. Machutusdag en de zieke middag ter ere van de H. Machut) zijn thans wijd en zijd bekend. Het kerkhof werd uitgebreid, va fraaid met een mooi kruisbeeld 1 een nette muur. Vele kunstenaars van naam ben verder de kerk verfraaid beelden en glas-in-lood-ramen. j jeugd had zijn bijzondere belai* stelling. Door zijn persoonlijk w^-j( bleef het gemeenschapshuis Oirlo behouden. Dit is thans bijl voltooid. Tijdens zijn herderschap kwam in Oirlo afdelingen van de KJ Jonge Boerinnenbond en de Kal Middenstand tot stand en zelfs 1 St. Antoniusgilde gaf meer tekeii van leven. Pastoor Vervoort had steeds warm hart voor de zieken en ouJ van dagen, getuige ook de oprij ting van de club voor ouden dagen. De kerkelijke liturgie heeft bijl Oirlo steeds bevorderd, waard! Oirlo iedere zondag een plecht^ gemeenschapsmis kreeg. De parochie Oirlo met de Oirlonaren zal a.s. zondag een flij bedrag aan zijn herder aanbie<" voor het aanschaffen van een prac| tige kruisweg, welke zeer door een kunstenaar van importaj tie zal vervaardigd worden. ;K0E De Stichting Vakopleiding in Limburg te Maastricht viert dit jaar haar 25-jarig bestaan. Gedurende deze tijd, werd door dit regionale leerlingstelsel de vakopleiding van jeugdigen, die de overgang van school naar het bedrijfsleven maken, gestimuleerd, gepropageerd en ge controleerd. De taak van deze Stich ting vloeit voort uit Titel II van de Nijverheidsonderwijswet 1937, waar in de vakopleiding volgens leerover eenkomst is geregeld, omvattende een opleiding in de praktijk onder toezicht en begeleiding van het leerlingstelsel. Deze opleiding ge schiedt volgens een door het Rijk- goedgekeurd opleidingsplan, dat ge richt is op een eveneens van rijks wege erkend examen. Oorspronkelijk werkten de leer lingenstelsels in een bepaald rayon of streek, vandaar de naam regio naal leerlingstelsel. Later ontwik kelden zij zich tot organen, die een gehele provincie, of zoals in Bra bant en Limburg, een geheel Bis dom bestreken. Toen na de oorlog steeds meer landelijke leerlingstelsels, die zich beperkten tot de opleiding binnen een bepaalde bedrijfstak, tot ont wikkeling kwamen, bracht dit zo wel voor- als nadelen met zich me de. Voordelen, omdat hierdoor des kundige consulenten de eenheid in opleiding en examens door 't ge hele land konden nastreven en be werkstelligen, zodat een op het exa men van het landelijk leerlingstelsel behaald diploma, gelijke waarde had door 't gehele land. Aangezien ech ter pas dan gunstige resultaten mo gen worden verwacht, wanneer er sprake is van een goed samenspel tussen opleiding, bedrijf, school, ge zin en landelijke consulent, die met het technische toezicht op de oplei ding belast is, doch vreemd zal staan tegenover het leefmilieu en de so ciale achtergronden van de leerling buiten het bedrijf, was een hechte samenwerking tussen landelijk en regionaal leerlingstelsel van groot belang. Daarom is er een overeenkomst gesloten tussen de zogenaamde lan delijke leerlingstelsels en de reeds bestaande regionale leerlingstelsels. Hierbij heeft een taakverdeling plaats gevonden. Het landelijk leer lingstelsel stelt de opleidingspro gramma's vast, waakt over de goede uitvoering daarvan, verleent tussen komst bij het afsluiten der leer overeenkomst, ziet toe op de na leving daarvan en neemt de pr; tijkexamens af. Het regionaal le< lingstelsel verzorgt de voorlichtij bevordert dé totstandkoming leerovereenkomsten, onderhoudt 1 kontakt met ouders en scholen wal het theoretisch aanvullende ondet wijs wordt genoten en ziet daaiil toe op het regelmatig schoolbezof der leerlingen. Ofschoon beide organen uitgaj van de belangen van de leerling i jeugdige, is er een verschil in naderingswijze. Het regionale lee^ lingstelsel gaat nadrukkelijk uit v 1 de sociaal paedagogische belang* I van de leerling in en tijdens zijn o B leidingsituatie. De verzorging V3 de leerlingen door het regionale oj 1 gaan vakopleiding in Limburg, g schiedt dan ook in het bewustzij dat de vakopleiding meer kan meer moet zijn dan het aanleren vergroeien van technische bekwaan heden ;en dat intregratie v? deze bekwaamheden in de naar vc wassenheid groeiende jeugdige, s ciale en paedagogische betekerjll heeft. 11 Bij het bieden van zijn hulp im de consulent van de Stichting Va! g? opleiding in Limburg zich' laten le den door de katholieke beginsele i Hij tracht een sfeer te doen on\i staan of te bevorderen, die gunst 1 is voor het slagen van de opleidir T en de groei van de leerling naar ee volwaardig christelijk menselijk 1( ven. Directe hulp verleent de regll nale consulent daar, waar hij jeugdige in diens persoonlijke moe lijkheden met raad en daad terzij<|| kan staan. De Stichting Vakopleiding in Lin| burg heeft 4 consulenten in dien die in hun rayon de zorg hebb* voor de aan hun toevertrouwde lei lingen. Het totaal aantal leerlingen, per 1 januari 1963 onder toezicht va vakopleiding in Limburg stond, b< droeg 4500. ur 1st In het besef, dat een sociaal pa< dagogische begeleiding van de nas volwassenheid groeiende jeugdig vakman in onze moderne en gecon pliceerde samenleving, steeds me* noodzakelijk wordt, zal de Stichtir 1 Vakopleiding in Limburg ook in komende tijd trachten haar zwaï en verantwoordelijke, maar teven ook mooie taak in het belang van d leerlingen en de hun omringende ge meenschap voort te zetten. be Wij wensen de Stichting Vakople ding in Limburg bij haar streve veel succes toe.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 6