3 Verkoud heid Overpeinzingen ASPRO' aakueegadeting Venrayse bouwvakkers WELSTANDSCOMMISSIE Memisakollekte CONCILIE Uit Peel en Maas Meer hanen dan hennen Adj. Wiersma gehuldigd WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ct'per mm- A,!ONNEMEV,s- Geestelijk artikel Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 No. 6 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS UW MODEHUIS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1059652 PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 1.75) INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, Driemaal is scheepsrecht, ik ver zoek U daarom voor de laatste maal het onderstaande in Uw blad te wil len opnemen. Hoewel ik stellig meende voor 'n goede lezer, ondanks enige zetfou ten, duidelijk te zijn geweest, stelt de Heer Luc. Poels mij toch nog twee vragen. Deze vragen wil ik graag tezamen beantwoorden. 1. De Heer Poels noemt ons raad huis een gebouw met enige allu re. Hij weet of ziet dus niet, dat dit gebouw een matig specimen is van het electricisme. Dit was de periode van de stijlimitaties, één van de zwarte bladzijden uit de geschiedenis der bouwkunst. De bogenstelling op de hoek is min of meer contrapuntisch. Het primaire gedeelte (de bogen stelling zelf) is door de laatste verbouwing aangetast, maar niet onherstelbaar vernield. Het se cundaire gedeelte (onder het ge bouw) was en is na de laatste wijziging niet bijzonder geslaagd te noemen. Laten wij hopen, dat dit t.z.t., zo mogelijk beter dan voorheen, nogeens wordt veran derd. 2. De Heer Poels wenst de wel standscommissie, als ik hem goed begrijp, zeer vérstrekkende vol machten toe. Hij meent dit na tuurlijk niet. Bovendien zou het werk van de welstandscommissie op deze manier nog negatiever worden. Nogmaals, de gemeenschap kiest de ontwerpers, de gemeenschap vraagt bouwvergunningen aan, terwijl de welstandscommissie dit heeft te respecteren. Als iemand dit niet begrijpt, dan blijf ik dat wanbegrip noemen. Het wel standstoezicht in geheel Neder land (er zijn vrij regelmatig lan delijke bijeenkomsten van de Nederlandse Federatie van het W.T.) voert een beleid, dat is aangepast aan de mogelijkheden die de Wet open laat Met positief werk bedoelt de Fe deratie en bedoel ik door woord en geschrift bij de Nederlandse bevolking begrip bij te brengen en interesse op te wekken voor het werk van het W.T., de ar chitectuur, de taak van de archi- tekt, de verhouding tussen archi tect en opdrachtgever, de wette lijke bescherming van de titel en ooit in de toekomst de bescher ming van het beroep. Ti' 3. Ik wens nogmaals duidelijk te stellen, dat er in Nederland maar enige mensen zijn die, zelf geen architect zijnde, blijk hebben ge geven architectuur te kunnen be- critiseren. De Heer Poels blijkt dit nog steeds niet te begrijpen. 4. Als de Heer Poels wil weten of het Gemeentebestuur de verande ring van het Raadhuis in ontwerp de welstandscommissie heeft voorgelegd, dan dient hij zich tot het Gemeentebestuur te wenden, ik acht mij zelf niet bevoegd hierop te antwoorden. 5. Als de Heer Poels wil weten hoe bepaalde adviezen van de Com missie aan B. en W. luiden, daar komt zijn vraag op neer, dan moet ik hem hetzelfde antwoord geven. 6. Als de Heer Poels het vierde en vijfde antwoord in deze vorm niet had verwacht, dan heerst bij hem wanbegrip. Van mijn kant beëindig ik deze polemiek met nogmaals te verkla ren, dat het aansnijden van dit on derwerp door de Heer Poels mij heefft, verheugd, omdat het mij in de gelegenheid stelde enige facetten be treffende dit complexe probleem uit de doeken te doen. Uiteraard zijn drie korte krantenberichten niet toe reikend om diep op de zaak in te gaan. Leeft bij de Heer Poels oprechte belangstelling voor dit onderwerp, dan ben ik gaarne bereid met hem of met een niet groot, maar ge ïnteresseerd gezelschap van gedach ten te wisselen of spreekbeurten te vervullen. Met dank voor de plaatsing, P. W LEROU MODDERBALLETTEN Wij snijden hier een onderwerp aan, dat momenteel niet actueel is, maar waarvan wij hopen dat het zeer spoedig actueel zal zijn: de dooi. Hiernaar verlangt iederen, behal ve misschien de fanatieke (Schaats liefhebber. De paar dagen van kwakkelende dooi hebben echter ook reeds een schaduwzijde laten zien van de temperaturen boven het vriespunt. Wij bedoelen de grote plassen met water op de weg, die niet kunnen afvloeien omdat de afvoeren alle maal nog bevroren zijn. De wegen zijn dan weer goed berijdbaar. Dat is merkbaar aan de verhoogde rij snelheid der auto's. De voetgangers schuifelen nog voort over hobbelig ijs. Maar onverwacht ziet men ze rare sprongen maken om een aan stormende auto ver uit de weg te gaan, want de zoevende banden wer pen een fontein van water en mod der op. Als er ergens gelegenheid is tot beleefdheid in het verkeer, dan is het wel hier. Het is echt geen pret je om in zo'n modderballet te lopen. De chauffeurs mogen hieraan den ken, net zo goed als de voetgangers eraan moeten denken dat zij bij de zebra extra voorzichtig zijn. Al is de gladheid nog zo gering, de auto heeft extra remruimte no dig. En een wagen, die remt, is on bestuurbaar bij gladheid. Ook hier geldt de waarschuwing, dat men zich niet alleen met „rechten en plich ten" in het verkeer moet begeven, maar ook met gezond verstand en als het even kan met een goed hart. VERKIEZINGEN 1963 ZONDER HOOGTEPUNTEN De voorbereidingen voor de ver kiezingen zijn begonnen ook de KVP heeft zijn eerste appèl gehouden in Overijssel. Het was een grootse de monstratie, alhoewel toch een beet je mat, zoals de hele politieke be langstelling in ons land mat is. De P.v.d.A. heeft op haar congres in Den Haag ook geen geweldig en thousiasme verwekt. De liberalen zullen het moeten hebben van kwes ties als van der Putten en zondebok minister Visser. Er is eigenlijk ook zo weinig groots om naar te streven in deze tijd nu ieder het goed heeft en nu de alge mene welvaart groot is. Nieuw Guinea is van de baan en de Europese Gemeenschap kan wei nig enthousiasme wekken op dit ogenblik. De communisten zijn alles behalve in een oorlogszuchtige stem ming en China, dat wel vecht, is ver, heel ver weg. In eigen land is de bezitsvorming op gang gekomen en is belastingverlaging in zicht (niet genoeg natuurlijk). Waarover kan men zich nog druk maken. Men begrijpe ons goed, wij zijn niet tegen politiek. Wij hopen dat onze lezers zich opnieuw achter de Katholieke Volkspartij scharen, om dat die verstandige politiek bedrijft en de katholieke beginselen in het oog houdt. Maar wij kunnen niet vragen, dat de katholieke kiezers nu bijzonder warm lopen voor de ver kiezingen. Er staat naar ons gevoel weinig meer dan behoud van onze positie op het spel. Maar dat op zich is al een groot goed, waarvoor men zich als men goed nadenkt wel druk mag maken. Hier geven wij een overzicht van de Memisa-collecte, gehouden op zondag 20 januari j.l. I Venray St. Petrus-Banden, O.L. Vrouw van Zeven Smarten en kloos ters te samen: 1.866,45 Veulen 235.27 Smakt 178,06 Oirlo 180,— Ysselsteyn 255, Castenray 310, Oostrum 350,46 Heide 115, Merselo 346, Leunen 325,66 Vredepeel 97,75 De totale opbrengst is 4.477,65 In 1962 was e opbrengst 5.202,50 dus een achteruitgang van 724,85 Niet alleen landelijk, maar ook plaatselijk is de bouwvakarbei dersbond St. Jozef de sterkste en grootste vakorganisatie. Dat bleek wel toen voorzitter De Bruyn vorige week in hotel Kemps de jaarvergadering 1962 begon. Vele, vele leden gaven acte de presence en behalve hen kon hjj verschillende gasten als Bonds voorzitters Willems, Districts bestuurder Oosterbaan, de nieuwe geestelijk adviseur kapelaan Bors en wethouder Schols, welkom heten. Het was een vlotte vergadering, waSrin dezelfde voorzitter in zijn in leiding dankbaar memoreerde dat 1962 veel en goed werk gebracht had en dat de werkgelegenheid praktisch 100 procent geweest is. Dankbaar memoreerde hij behal ve de samenwerking in het bestuur en met de leden, de goede onderlin ge verstandhouding met de KAB, de werkgeversorganisatie en vooral in de plaatselijke commissie bouwbe drijf. Deze laatste heeft het afgelo pen jaar geijverd om de klasse indeling van Venray verbeterd te krijgen, maar heeft slechts in zo verre succes gehad dat thans de ge hele gemeente in de 4e klasse staat, i.t.t. vroeger, toen alleen de kom in klasse 4 stond. De strijd tegen deze onbillijke en verouderde indeling blijft via deze commissie echter doorgaan. De aktie om de school vakanties samen te doen vallen met de bouwvakvakantie zal waarschijn lijk succes hebben. Besprekingen zijn gaande om naast de plaatselijke commissie bouwbedrijf eenzelfde commissie te kunnen formeren van de stucadoors terwijl ook overwogen wordt een zelfde commissie voor de schilders in te stellen. INTERN is er ook het een en ander verzet in de afdeling. Zo memoreerde voor zitter De Bruyn de dagtrip die is georganiseerd voor de gepensioneer den, die zeer in de smaak is geval len. Hij wees op de St. Nicolaas- en Kerstavond, alsmede op de ontwik kelingsavonden, die gezamenlijk met de KAB zijn georganiseerd en op de middenkadercursus, die via de vak organisatie de afgelopen winter ver schillende leden meer kennis heeft bijgebracht van de huidige proble men. Sprekende over die problemen, waarschuwde hij de leden niet in te slapen, nu alles zo goed gaat, maar aktief te blijven, zich op de hoogte te stellen van alles wat leeft in de organisaties en vooral te zorgen zich te ontwikkelen. Hij deed een beroep op de ouderen om de jongeren te helpen, vooral hen, die in opleiding waren. „Leer hen goed vakman te wordenzo besloot hij zijn op roep. Hij was zeer tevreden over het aantal van 140 jeugdleden, die St. Jozef thans in Venray heeft en was vooral de heer van Zwamen en Lenssen dankbaar voor hun werk in de kerngroep, waarin iedere maand 25 jeugdleden onder elkaar de problemen van vandaag bespra ken. EEN KWART MILJOEN Terwijl de secretaris, de heer J. Swinkels, in zijn jaarverslag nog na der inging op al deze reeds ge noemde feiten, kwam de penning meester, de heer Ponjee, weer met een indrukwekkende lijst van in komsten en uitgaven. We noteerden voor U dat er In 1962 voor 234.000,alleen al aan vakantiebons verzilverd is en dat voor wachtgeld en werkloos heidverzekering nog slechts 5.800 is betaald geworden, by na f 500,- minder dan in 1961. Met by na 3500,in kas kan St. Jozef ér tegen Dan was het woord aan de gasten, waarvan bondsvoorzitter Willems nog eens trots naar voren bracht de groei van deze grote vakorganisatie, en de problemen, waar men thans doende is. Dat een der grootste daar van de verdere mechanisatie van de bouwwereld is, met inhaerent nieuwe bouwmethoden e.d. kwam in zijn betoog duidelijk naar voren. Kapelaan Bor.s, de nieuwe geeste lijk adviseur, sprak een kort woord over zijn programma. De voorzitter der KAB, de heer Franssen, bracht dank voor prettige samenwerking en de financiële hulp die de bouwvakkersbond altijd gaf. DRINGEND BEROEP. Wethouder Schols deed een drin gend beroep op de bouwvakkers om toch alle medewerking te geven aan de oplossing van de woningnood. De trek naar Duitsland mag nimmer ten koste gaan van het bouwpro gramma in onze plaats, waar nog bijna 500 woningzoekenden zijn. Nu Venrayse aannemers in Duits land gaan werken is de mogelijk heid niet uitgesloten dat te vele bouwvakkers meegaan en dat daardoor het bouwprogramma in onze gemeente misschien verstoord wordt. Hy wees alle leden op hun verantwoordelijkheid in deze.. Rest ons tenslotte nog te melden dat tijdens deze vergadering de he ren A. Swinkels en H. Vandevenne gehuldigd werden wegens hun zil veren lidmaatschap. Zij ontvingen uit handen van de bondsvoorzitter de zilveren speld en het bekende wandbord. In de bestuursvakature door het aftreden van de heer W. Peeters, werd voorzien door de verkiezing van M. Lenssen. heelt wijdere dimensie dan werd gedacht In een brief aan alle bisschoppen der wereld heeft Paus Joannes op nieuw op duidelijke wijze de leiding van de Concilie-werkzaamheden in handen genomen. In een helder ge schreven stuk, waarin geen spoor Vc.a ziekte of verzwakking te vinden is, stelt Hij enkele belangrijke richt lijnen voor de gang van zaken vast. 1. Paus Joannes deelt mede, dat na de aanloop van 3 jaren voorbe reiding en na de .experimentele eerste zitting, 'n definitieve pro cedure wordt opgesteld voor het verdere verloop van het Concilie. Hij wijst er op, dat deze opstel ling zal geschieden via de Coör dinatie-Commissie, waarvan de leden vooreerst vaders zijn, die als wijze en ervaren figuren op het Concilie naar voren geko men zijn en ten tweede uit alle werdelddelen (dus niet alleen uit Italië) afkomstig zijn. 2. In duidelijke woorden wijst de Paus de bisschoppen op hun plicht zich doorlopend en intens met het Concilie bezig te houden. Zij mogen niet denken, dat ze de Conciliestukken kunnen laten lig gen, om voorrang aan diocesane belangen te schenken. Heel con creet verzoekt de Paus de bis schoppen zorgvuldig de brieven te beantwoorden, die het Conci liecentrum ze toezendt. Zij krij gen daarbij; faculteit om nog een paar andere deskundige priesters of kloosterlingen als adviseurs aan te trekken, mits ze hun na men opgeven aan het secreta riaat. 3. De Paus keert zich tegen het streven van enkele vrome zielen, die nieuwe vormen van open baar en privé-gebeden willen in voeren. Die zijn op het ogenblik niet nodig: H. Mis, Brevier en ro zenkrans zijn voldoende. 4. In 't laatste punt vestigt de Paus de aandacht op de wijdere dimen sie, die het Concilie door de ont wikkeling der gebeurtenissen ge kregen heeft. Aanvankelijk wgs het doel van 't Concilie: interne aanpassing van de Kerk aan de behoefte van heden. „Dat was ook het voornaamste doel, dat wij ons voor ogen gesteld had den." Maar nu blijkt dat deze op vatting moet worden herzien. „We zouden anders niet aan de bedoeling van Christus beantwoorden". De belangstelling voor het Concilie in de openbare mening van de burger lijke wereld, alsmede de grote toe nadering en het meeleven van niet- katholieken met het Concilie dwingt de vaders hun taak te herzien. De vaders hebben nl. volgens de Schrift ,eenverantwoordelijkheid niet al leen voor de katholieken, maar voor de hele wereld". De Paus heeft Zijn brief, die Hij herhaaldelijk heeft aangekondigd, gedateerd op Epiphanie, de Ver schijning van de Heer aan de hei denen, hoewel de verzending ervan eerst op 26 januari voor de over zeese gebieden en op 28 januari voor Europa begonnen is. van zaterdag 8 februari 1913 Op 2e Paaschdag a.s. hoopt onze vroegere dorpsgenoot, de Eerw. Pa ter Telesphorus Smits uit de School straat, in de Parochiekerk alhier zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. In de maand januari 1913 wer den door de keuring van vee en vleesch gekeurd: 2 paarden, 28 runderen, 29 kalve ren, waarvan 6 voor export; 3 scha pen, 4 geiten, 334 varkens, waarvan 260 voor export, 32 kilo vleesch. Afgekeurd: 1 rund, 3 varkenshar ten, 1 runderhart, 5 stel longen, J varkenslevers, 4 runderlevers, 1 stel rundernieren, 1 milt en stel darmen met ingewanden. Voor rekening van de heer H. Trynes jr., alhier, werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis enz. te Vierlingsbeek. Ingeschreven werd door: Louis Wijnhoven, Venray 4530,- Velthuizen-Coenen Maashees 4320, Gebr. Oudenhoven, Venray 4255,— Chr. Wijnhoven, Venray 3897,— I I i u Voor rekening van M. Hendriks te Overloon werd aldaar aanbesteed het bouwen van een woonhuis met stalling. Inschreven werd door: Gebr. Oudenhoven, Venray 1680,- Chr. Wijnhoven, Venray 1650, Ant. Arts, Venray 1620,- V. Maas, Gebr. Volleberg 1602, In onze tijd van snelle en goed kope vervoermiddelen, is het vol gende niet alledaagse geval wel de vermelding waard: Zondagmiddag ging de arbeider H. alhier met zijn kruiwagen te voet naar Nijmegen om aldaar, maandag morgen op de markt een paar big gen te kopen. Na een koop gesloten te hebben, werd de terugreis welge moed aanvaard! Op 24 febr. a.s. zal een stem ming gehouden worden ter vervul ling van een plaats in de gemeente raad van Venray. Tot candidaten zijn gesteld: de Mulder P. J., Hen- seniusstraat; van Opbergen G. H., Hofstraat; Poels G. L. T., Oostrum; Strijbos H., Castenray. De koude speelt de fokkers van vee en pluimvee dure en soms rare parten. Dit laatste is het geval voor de kuikenbroederijen. Er komen al enige weken lang in Nederland meer hanen dan hennen uit het ei. In de kuikenbroederij W. Wagemans te Horst verklaart men dit fenomeen heel eenvoudig: een hennekiem is zwakker dan een hanekiem. Zodra de bevruchte eieren het wat koud gekregen hebben, komt de henne kiem het eerst in gevaar. Daarom zijn nu op bijna iedere uitgebroede partij eieren de hanen verre-weg het sterkst in getal. Ze gaan onmiddel lijk na hun geboorte een minder perspectief biedende weg dan hen nen. De Noordlimburgse broederijen hebben tijdens de felste koude deze winter wekenlang met een zeer be perkte afzet van kuikens gezeten. Niet zo vlug werd het weer wat milder of de afzet kwam opnieuw op volle gang. De grootste afnemer voor Noord-Limburg blijft het eigen land. Alleen van de jonge hanen is er betrekkelijk veel export. Want ook in het buitenland raakte de hanen- eterij zeer in trek. De zeer jonge haantjes krijgen om op peil te ko men verscheidene weken uitstel van executies. 10.000 BIGGEN IN LIMBURG DOOR KOUDE GESTORVEN Minder best gaat het met de kleine veehouders. Ze hebben tengevolge van de kou veel sterfte onder de pasgeboren biggen. Op allerlei ma nieren wordt geprobeerd de stallen op een behoorlijke temperatuur te krijgen, maar voor veel kleinere boeren met ouderwetse, soms nog halfopen stallen, is dit een hele toer die dikwijls mislukt. De extra sto kerij verhoogt daarbij het brandge vaar aanzienlijk. Bij dit alles raken de boeren de biggen die ze er door halen niet kwijt. Er worden nauwelijks jonge biggen gekocht. De mesters willen het risico van sterfte tengevolge van de strenge winter niet lopen. Dit werkt zeer prijsverlagend op de prijs van de jonge biggen. Er is immers nagenoeg geen handel. Maar straks kunnen de prijzen van 4-5 maandse biggen bij de sla ger door het kleinere aanbod van wege vroege sterfte, wel eens gaan oplopen. In slagerskringen verwacht men trouwens, dat de hoge kosten, die ook de slagerij tengevolge van de winter heeft, de vleesprijzen binnen afzienbare lijd omhoog doen gaan. De adjudant-onderofficier-maga zijnbeheerder J. B. Wiersma, com mandant van 't mobilisatiecomplex Ysselsteyn, werd gehuldigd bij ge legenheid van zijn zilveren dienst- jubileum, waarbij hem de gouden medaille voor trouwe dienst werd uitgereikt. De huldiging vond plaats in de cant ine van het mobilisatie complex, in tegenwoordigheid van het voltallige militaire en burgerper soneel en vele autoriteiten, waaron der luitenant-kolonel M. P. L. van Aalst, garnizoenscommandant te Roermond, luitenant-kolonel M. Homix, sectorcommandant O.S.K. te Weert, terwijl generaal Christan en kolonel Nix hun gelukwensen over brachten via een geluidsband. Luitenant-kolonel van Aalst prees 't werk van Adjudant Wiersma, die, behalve voor zijn werk ook veel ge daan heeft voor de militaire fondsen. Dit laatste releveerde ook de heer Hoedemaekers, voorzitter van de plaatselijke commissie. Er werden toepasselijke geschen ken aangeboden en er was een stroom van bloemen en telegrafische gelukwensen. In deze huldiging werd ook mevr. Wiersma betrokken. Adjudant Roos bood namens het personeel van het 'complex de gou den draagmedaille aan. DE HEMEL IS TABOE ALS ONDERWERP Een van de onderwerpen, die bij de geloofsverkondiging of bij de homeliën steevast worden! overge slagen is de hemel. Het is inderdaad een van de moei lijkste en gevaarlijkste onderwerpen, omdat ieder mens bij het omschrij ven van het geluk gauw zweeft. En wanneer de commentator zweeft, slapen zijn toehoorders. En als u weet wat het is om voor een groep slapers te moeten spreken, dan is het duidelijk, waarom de commen tator van epistel en evangelie, liever een pittiger onderwerp zoekt. Hiermee beweer ik niet, dat de hemel niet pittig zou zijn. Integen deel, de hemel is de kern en tevens de oneindigheid van het onuitroei bare verlangen in de mens naar ge luk. Toch is het niet mogelijk de hemel te omschrijven in termen, die u en ik begrijpen. Toen Paulus zijn vi sioen had gehad, kon hij alleen maar stamelen, dat het zo'n groot geheim was. Zelfs in de H. Schrift vinden we nauwelijks terug wat Christus over de hemel gezegd heeft. Hij gebruikte alleen maar beelden en omschrijvin gen. Heiligen en theologen hebben prachtige dingen over de hemel ge schreven. Maar bijna altijd blijft de hemel het hoge, het onbegrijpbare. Wij kunnen ons niet voorsteller, wat het is God te leren kennen zoals Hij is. Wij zijn door het Doopsel deelgenoot geworden van Zijn god delijke natuur, maar nog onvol maakt. Paulus zegt, dat we nu alles nog zien, als door een spiegel", maar la ter in werkelijkheid. De hemel is de voltooiing van het Rijk Gods in ons, waarvan wij door het Doopsel erfgenamen geworden zijn. Eigenlijk, weer zo'n omschrij ving, waarmee wij niet goed weten wat wij er mee aan moeten. Het zegt namelijk alles en niets van het oneindige geluk, dat ons te wachten staat en waarnaar ieder mensenhart hunkert. De hemel is de bekroning van ons geloof, van onze hoop, van onze lief de. Christus eist voor deze kroon op ons leven, dat wij alles willen op offeren. Met ander woorden: het ge luk dat wij later zullen genieten is niet het geluk, dat wij hier kennen in het bezit, in het hebben. Het is een hogere vorm. Het over stijgt alles wat we ons nu aan geluk kunnen voorstellen. Ons menselijk leven zelf is een belemmering om het te vatten. Nu beleven wij het Kindschap Gods heel erg onvolmaakt. Het zal vol maakt worden, wanneer het aardse leven van ons wordt weggenomen in de dood. Dan namelijk zullen wij God zien van „aangezicht tot aan gezicht", Hem kennen zoals Hij is en deelgenoot zijn van Zijn onein dige geluk, zoals God de Vader één is met Zoon en de Vader en de Zoon één zijn in de H. Geest.

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5