ONTWIKKELING f 50-60.000 eist vebnieuMHQ PLAN WEST I WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Yenrayse Middenstand in het goud VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 No. 6 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) MIDDENSTAND niet kapitalistische burgery, zo vinden we in een woordenboekOf dat nu wel klopt, laten we buiten be schouwing, maar wel klopt, dat Venrays Middenstand zijn gou den feest gaat vierenDat is geen kleinigheid en dat men van plan is ook de andere mensen hierbij te betrekken blykt wel uit de extra middenstandskrant, die onder de veelzeggende titel: GOUD verschillende akties aankondigt, die ook al om de saam horigheid, die hieruit spreekt, opvallend is De Middenstand gaat feest vieren, feest omdat het boorlingske dat de eerste voorzitter, W. iWnters in 1913 ten doop hield, uitgegroeid is tot een flinke kerel, die aardig wat ge presteerd heeft. GESCHIEDENIS Laten we Venrays Middenstand eens wat nader bekijken. In de ja ren 1900—1910 kwamen de stands organisaties naar voren. Ook de middenstand. Deze standsorganisa ties schreven o.m. in hun vaandel de geestelijke en culturele verheffing van de bij hen aangesloten leden, met daarnaast de verbetering van de materiële omstandigheden. Boxmeer en Venlo hadden al lang een afdeling van de middenstand, voordat in Venray een dertigtal win keliers de moed hadden om nok 'n Venrayse afdeling te stichten. Onder voorzitterschap van de heer Willem Winters begon de Venrayse afdeling te werken, al stak de eerste wereld oorlog met zijn tekorten, met zijn distributie e.d. al direct een spraak in het wiel. Sekretaris W. Laurensse heeft in de oude nu verloren gegane notulen over deze tijd hard geklaagd en dat de meningen, bij de win keliers wel eens botsten blijkt dui delijk. Maar als in 1916 de heer A. de Haen de voorzittershamer overneemt weet hij toch door deze kommervolle tijd de jonge afdeling zonder veel kleerscheuren heen te brengen. In 1920 kan hij aan de heer H. Verheu gen een nog steeds groeiende ver eniging overgeven. GOED ORGANISATOR. Het is vooral de huidige er-voor zitter, de heer H. Verheugen, die zijn stempel op de Venrayse afde ling gedrukt heeft. Dat bëgon al met de strijd tegen het Duitse geld, zijn vechten voor een dag- en nacht telefoon, waarvoor de middenstand lange jaren geld heeft moeten uit geven, hoewel toch op de eerste plaats het algemeen belang gediend werd. Onder zijn leiding kwam men tol een winkelsluitingswet, voordat dc officiële rijkswetten deze kwestie landelijk regelde. Er kwam een spaarzegelvereni- ging, die al jarenlang behoorlijk heeft gewerkt, zowel in het voor deel van de middenstander als van de klant. Maar het is vooral zijn verdienste geweest dat hij begrepen heeft dat na de eerste wereldoorlog de winkelstand een andere koers moest inslaan. Niet alleen wat vlot ter met de rekeningen voor de dag moest komen, maar dat hij vooral zich moest bekwamen. In debatting- clubs probeerde hij een kader te vormen, via de oprichting van avondcursussen voor ouderen poog de hij begrip voor moderner boek- houdmethoden ingang te doen vin den en via de handelsavondschool vooral de jongeren beter uit te rus ten voor hun taak als middenstan der. Onderwijs was een onderwerp waar hij steeds op hamerde en ze ker toen later de vestigingseisen kwamen, hebben velen geprofiteerd van wat het toenmalige midden- standsbestuur tezamen met Pater Amantius, Pater Nielen en de heer van Heyster hen via cursussen en de Handelsavondcursus leerden Daarnaast werden tentoonstellin gen georganiseerd, waarvan terecht een goede roep uitging. Voor die tijd groots opgezet en keurig inge richt. Aan plaatselijke politiek werd voor de oorlog niets gedaan, maar zoals men vocht voor een dag- en nacht telefoon, zo is er ook gevochten voor electrificatie van Venray, voor de stichting van een ULO-school, voor de oprichting van een huishoud school, met verdere strekking dan alleen huishoudonderwijs aan jonge ren uit landbouwkringen. Er werd een glasverzekering georganiseerd, een VW opgericht en zelfs studies gemaakt ovey de inrichting van een zwembad. Wie in deze tijd deze aktiviteiten eens nader bekijkt en bedenkt dat veel van dit alles in crisisjaren is tot stand gekomen, die kan alleen maar respect hebben voor deze mensen, die hun kostbare tijd steeds opnieuw voor het belang van hun standgenoten en voor het algemeen gaven Er is en er wordt nog wel eens gekankerd op de middenstand. Deze mensen voelen niet veel, zo wordt er gezegd, voor hun organisatie, maar wie al die punten hierboven ge noemd, nog eens even de revue laat passeren ,moet erkennen, dat zeker voor die tijd en gezien het onbegrip wat de overheid dikwijls toonde, veel is bereikt. We praten dan nog niet over San tos, die in de strijd tegen de tbc later tegen de rheuma in Venray steeds steun vond dank zij de mzet van de middenstand. We denken aan de oprichting van een jonge middenstand en een jonge meisjes- groep, aan de totstandkoming van de vakorganisaties, waarvan de bakkersorganisatie, de smedenbond en die van de schoenmakers wel de bekendste zijn, maar wier aantal na de bevrijding aanzienlijk is uitge breid. DE NIEUWERE TUD kondigt zich aan als in 1936 de heer Derksen de leiding van de midden stand overneemt. Vakorganisaties komen op, de nieuwe vestigingseisen scheppen problemen, in de Kamer van Koophandel wordt plaats ge maakt voor een Venrays afgevaar digde, kortom de nieuwe lijn breekt door, al is het wederom een wereld oorlog, die deze omvorming in de kiem smoort. Een wereldoorlog, die voor de middenstand als voor ieder ander zijn specifieke moeilijkheden brengt en die de organisatie als zo danig dwingt onder te duiken. Dat gebeurt dan ook prompt. Maar de herleving is moeilijk, omdat de middenstander in Venray wel ande re problemen aan zijn hoofd heeft als standsorganisatorische, gecon fronteerd als hij is met puin, plun dering, afbraak, herstel en weder opbouw. De heroprichting komt maar moei lijk van de grond, maar dan zet de voorlogse lijn zich door in de uit bouw van de vakcentrales, die een veel grotere rol gaan spelen en nieu we problemen met zich brengen. Het goede uit het oude wordt be waard en verder uitgebouwd, het nieuwe zorgvuldig getoetst en be keken. Het plaatselijke verdwijnt naarmate het landelijke de aandacht vraagt en dat is misschien de oor zaak dat de belangstelling van de leden niet zo was, als men graag zou wensen. Maar het is nu eenmaal zo, dat vroeger een lezing over de nieu we omzetbelastingmaatregelen, waar men zelf in betrokken was, meer belangstelling trok dan nu oen le zing over de EEG, hoe belangrijk die overigens dan ook zal zijn. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. zijn samen te bundelen tot een or ganisatie, die niet alleen hun eigen belang dient, maar ook ten alge mene nutte is. Dat laatste te mo gen vaststellen, is een van de re denen, waarom dit gouden feest verder gaat dan de interne viering in eigen kring, maar de aandacht van heel Venray moet hebben. VIERING En vieren doen de middenstanders dit gouden jubileum van hun stands organisatie. In een grote reclame- aktie naar buiten uit, waarbij gou den munten te verdienen zijn en de jeugd een grote buit binnen kan halen. De reclame-krant vertelt U daar alles van, terwijl hij ook nog geld waard kan zijn Intern wordt het feest gevierd met een plechtige Hoogmis a.s. zondag om half 10 in de parochiekerk van St. Petrus-Banden, met daarna de feestvergadering Hotel De Keizer, waar o.m. de voorzitter van de Lim burgse bond de heer Brandsma het woord zal voeren. Dan volgt om 1 u. de receptie, waarop, behalve de le den natuurlijk, vele anderen acte de presence zullen geven. Dinsdagavond is er tenslotte nog een feestavond in Wilhelmina voor de leden en hun huisgenoten. Maar in de reclamekrant, die de zer dagen huis-aan-huis verspreid wordt, wordt er op gewezen hoe de evolutie van onze middenstand is af te lezen uit moderne winkel panden en bedrijven, uit de steeds duidelijker wordende centrale wachten, functie van Venray als centrum van Noord Limburg en Oost Bra bant. Dat de organisatie als zoda nig hier zyn deel aan bijgedragen heeft, staat als een paal boven water Ter uwer herinnering publiceren wy hieronder nog eens het goedge keurde plan West I. Hiervan komt dit jaar in uitvoering het gedeelte dat ligt tussen Vlakwaterweg en Merseloseweg, waarvan de grond thans hetzij door vrijwillige af stand, hetzij door onteigening in het bezit van de gemeente is. Over het gedeelte tussen Merselo- seweg en Hoenderstraat zijn nog on derhandelingen lopende.. Voor het eerstgenoemde gedeelte heeft de raad in de laatste raadsver gadering ook toestemming gegeven tot uitvoering van de openbare wer ken als wegen, aanleg riolering, gas en waterleiding. De aanbesteding hiervan is te ver- IN 1952 wordt de heer Fr. Janssen voorzit ter van de Middenstand, die hij daarvoor al gediend had als secre taris. Onder zijn leiding groeit het ledental uit tot ruim 180 leden, ter wijl in Oostrum, Oirlo en Ysselsteyn zelfstandige afdelingen worden op gericht. De bestuursvergaderingen, waarin de vakorganisaties hun afge vaardigden hebben, worden steeds belangrijker nu door rijkswetten de overheid telkens opnieuw de mening vraagt van de plaatselijke afdeling over verschillende problemen. Ad viezen worden gevraagd voor de nieuwe vestigingswet die op stapel staat, de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen, de winkelslui tingswet, terwijl daarnaast borg stellingsfondsen en andere hulp maatregelen besprekingen vragen... Het is allemaal veel ingewikkel der, veel landelijker dan vroeger, maar ook het plaatselijk belang wordt niet vergeten. Daarom kwam de middenstand officieel in de ge meenteraad, daarom is samenbunde ling van alle organisaties in de plaatselijke commissie van samen werking nog altijd een hartewens. Middenstandsafgevaardigden zit ten in talrijke Venrayse verenigin gen en het oude werk vindt op veel uitgebreider vlak dan ooit nog al tijd zijn voortgang Velen hebben zich voor dit werk ingezet. Het is gevaarlyk namen te noemen, als de oude bescheiden verloren zyn gegaan, maar dank baar mag naast het werk der voorzitters gedacht worden aan mensen als W. Laurensse, A. v. d. Pasch, Th. Wintels, P. van Opber gen Fzn., M. Hoedemaekcrs, J. Colsen en P. Smits, die als be stuursleden het hunne hebben bij gedragen om de individualisten die de middenstanders nu eenmaal Als U de Kruitweg vanaf de Langeweg volgt treft U rechts een stuk, waarin de letters B.G. links hiervan zijn 2 blokken getekend. In het bovenste gaat aannemingsbedrijf Bruns en Bonke uit Venlo 30 pre miewoningen (zgn. Horbachwonin- gen) bouwen. Rechts van deze B.G. blok komen de 66 ander Horbach- woningen te liggen. Zo gauw het weer het toestaat wordt met de eer ste 30 woningen begonnen, waar mede dan officieel een begin ge maakt wordt met de uitvoering van plan West. I/IA.KWATE'? W£a De bomen langs de Deurneseweg zullen sneuvelen. Ternauwer nood 40 jaren, nadat ze geplant zijn moeten ze wijken terwillc van de veiligheid. De een of ander zal het misschien betreuren van wege het natuurschoon of dc kaalheid, maar de overgrote meer derheid accepteert dit, omdat mensenlevens nu eenmaal kostbaar der zijn dan bomen Het is het zoveelste teken van de evolutie, die we meemaken. Een oude foto van 18 jaren geleden van ons Venray laat puin en viezigheid zien, verlaten straten en kapotte huizen. Je moest op je persoonsbe wijs een stempel gaan halen, wou je niet door de O.D. uit je eigen woonplaats weggejaagd worden. We gaan op deze plaats geen terugblik werpen op de rampzalige tijd van einde 1944, begin 1945, maar willen toch wel eens wijzen op wat er daarna en daardoor feitelijk alle maal is gebeurd. Want over het al gemeen ziet men dat niet meer door de haast van de tijd en krijgt het te weinig aandacht door de vele din gen, die ons leven thans beroeren. PLANNEN. Er zijn er slechts weinigen, die zich nog verbazen als in de jongste raadsvergadering plannen openbaar gemaakt worden van een praktisch totaal nieuw ziekenhuis en een rnil- j oenenplan voor een zwembad. Men zegt hoogstens: eindelijk Er hebben zich in en om Venray enorme veranderingen voorgedaan, die een einde maakten aan oude gezapige dingen en vele»' tot an der werk brachten dan zij voor dien waren gewend te doen. Het is goed dat men zich dat bij tijd en wijle toch wel eens realiseert H— Toen we om ons stempeltje in ons persoonsbewijs kwamen vragen om Venray weer binnen te kunnen, is de wederopbouw van Venray begon nen. Uit de chaos, die twee strijden de legers hebben achtergelaten, moest weer een gemeente gemaakt worden, waarin geleefd en gewerkt kon worden. Dat men die heropbouw naar toen malige begrippen (en dat is ternau- emood 18 jaren geledenop moderne leest schoeide was logisch, maar dat vroeg al meteen de nodige offers. Offers van mensen, die toch al veel gevraagd was, offers van 'n gemeente, die door voorbije crisis jaren praktisch geen financiële mo gelijkheden had. Waar een smaal pedje eerst de landelijke rust demonstreerde kwam een singel en nu zijn we zover dat ep een nieuw plan voor de kern van Venray moet komen, omdat men vreest dat in het centrum de zaak weer spraak gaat lopen. We bouwden scholen en kerken, instellingen en kloosters voor mil joenen-bedragen en vieren binnen kort het 2000ste nieuwe huis in Ven ray. In nog geen 18 jaar verdub belden wij ons huizenbezit Uit de chaos van toen is een bloeiend nieuw land ontstaan door de vestiging van industrieën, door ontginning van de laatste Peelvlak- ten. Nu zij onze landbouwers bijeen gaan zitten en hebben praktisch met algemene stemmen besloten ook in hun bedrijven vernieuwing door te voeren, ook onze landbouwgrond nieuwe mogelijkheden te geven door een grootse ruilverkaveling. Zo kun nen we deze lijst door blijven zet ten met honderd-en-een punt, dat iedere keer opnieuw je doet afvra gen, hoe het toch mogelijk is Het blijft opmerkelijk dat al deze verbeteringen feitelijk pas mogelijk werden na en door ee.i ramp. De mensen hier leven er prettiger en welvarender door. Al ging veel van het oude vertrouwde verloren, er kwam veel nieuws voor in de plaats dat gericht is op de oekomst en is ingesteld op het leven van nu en straks. De voortsnellende ontwikkeling van ons land stelde Venray cok voor de keuze, of <.ich aan te passen, met alle consequenties van dien, of er een ïnuseum van te maken van oude spui, wat puin Men heeft geluk kig het eerste gekozen. Daarom zijn er 2000 huizen gebouwd, daarom is er een Midden Peeiweg gekomen, 'n nieuwe Beekweg. Daarom is er een sportpark, zijn er fabrieken, daarom is ons wegennet te eng aan het worden en wordt het aan alle kan ten uitgebreid. Daarom vroeten bull dozers in de laatste stukjes Peel en daarom is er een ruilverkaveling „Lollebeek'', Er is weemoed om veel wat ver loren ging, maar daarnaast veel nieuws in de plaats gekomen. Het is goed daarbij eens even stil •te staan, zo nu en dan, als we on geduldig zijn omdat vele plannen, die er nog liggen niet verwezenlijkt worden We hebben jaren staan trappelen om een zwembad. De plannen, die thans zijn opgesteld en o.m. in ons blad van vorige week openbaar zijn gemaakt, komen aan de wensen van de meesten toch wel grotendeels te gemoet Dat is ook gelukkig. Want nog te velen kunnen niet '.wemmen en hoe nuttig en noodzakelijk zulks is bewijst niet alleen de droeve lijst van drenkelingen, die ieder jaar op te stellen is, maar bovenal want wie de rapporten van de schoolarts bestudeert die vindt daar in al aanleiding genoeg om de zwemsport en daarmede dus de zwemgelegenheid te propageren. Er is echter een maartje aan dit alles. Men kan niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten en de subsidiegevende overheidsinstan ties vragen dus dat ook het Venrayse publiek een bepaald be drag bijeen zal brengen om dit project van een miljoen mogelijk te maken. Het aandeel van het Venrayse publiek is begroot op 50 tot 60.000,Men mag erover twisten of 't juist is of niet, feit is, dat deze op tafel moeten komen wil het zwembad verwezenlijkt worden. De Sportraad zal 'ns kijken, wat zij hierin kan doen Laten we ons geen illusies maken. Er is en er wordt dagelijks veel ge vraagd van het Venrayse publiek in collectes, huis-aan-huis rondgangen voor velerlei doeleinden. Donateurs- kaarten voor deze verenigingen, gif ten voor die caritatieve instellingen, offers voor torenbouw, offers voor kerkenbouw en over het algemeen wordt er gul gegeven. Men zou verbaasd staan over het bedrag dat in een jaar voor alle mo gelijke schone doeleinden uit Ven ray weggeschonken wordt. Maar 60.000,is een hele boel geld en het is heus niet verwonder lijk, dat daardoor de lust naar een zwembad wel eens danig bekoeld wordt. Hoe de Sportraad het versieren zal, is natuurlijk nog onbekend, maar dat het niet mee zal vallen, om bij al het andere ook dit bedrag nog vrijwillig op tafel te brengen, is voorshands zeker, afgezien van de enorme organisatie, die een en an der weer zal vragen. Onze vraag is nu in alle simpel heid of het niet mogelijk is voor dit bedrag een soort baatbelasting in te voeren. De naam doet er in zich ook bar weinig toe. Is het nu niet mogelijk dat iedere Venray er de eerste 3 jaren 1, per jaar betaalt (desnoods nog in termijnen) om zodoende die 60.000 op tafel te krijgen. Dit is in deze tijd voor geen en kele mens een bezwaar. We tellen ruim 20.000 inwoners, grijsaards en baby's inbegrepen, en als ieder van hen 3 jaren lang via een of ander briefje 1,betaalt dan kan dit betrekkelijk vlot georganiseerd wor den en er is geen man overboord. Diegene, die ons nu aankomt met het grote gezin, dat dan ae grote lasten moet dragen, moet beslist voorbij lopen. Een gulden per jaar, per gezinslid, moet en kan ook het grote gezin van vandaag voor dit doel opbrengen Ook kloosters en instellingen zul len dit kunnen want ook voor be woners hiervan zal dit zwembad in de toekomst van belang zijn. Waar het ons om gaat is in dit geval de gemakkelijkste manier te kiezen om van iedere Venrayse^ mens een klein bedrag binnen te krijgen voor dit zwembad. Als er een straat gemaakt wordt zullen de aanwonenden in de toekomst baatbelasting moeten gaan betalen. Waarom dan deze belasting niet, waar zovelen baat van deze zwemgelegenheid zullen hebben? AGENDA CENTRALE KAB Maandag 11 febr. 20 uur in Hotel Kemps jaarvergadering KAB Ven ray. Maandag 1 febr.: 20 uur in de le vensschool bijeenkomst Jong KAJ. Woensdag 13 febr. 20 uur in De Burggraaf gezellige avond van de KAV Venray. Donderdag 14 febr. 20 uur verga dering Dr. Poelsstichting bij S. van Soest Vrijdag 15 febr. half acht zaal Manders jaarvergadering Landarbei ders. Vrijdag 15 febr. 20 uur bestuurs vergadering KAJ bij P. Lenssen. Zaterdag 16 febr. 19 uur zaal Man ders jaar- en feestvergadering Transport. Kerstkollekte K.A.B. Ysselsteyn heeft opgebracht 155, LAN6E f*

Peel en Maas | 1963 | | pagina 1